Nieuw overleg bouw >pslag wagenmuseum Cjrom 'wartsjexels in het harL, open kippenmest niet op tijd weg? Oude ijsbreker ramt kade Oudeschild Driejarige Demie wellicht jongste springer ooit iüÜ nder de pomp Scherper toezicht taxistandplaats Autobanden lek gestoken ijglllllllli Rijkswaterstaat legt schip aan de ketting Boete voor vuur op het strand ra;-.: Passantenhaven Eyercoogh Raadsleden maken foto's vrijkomende Texelse boerderijen Proef het eiland in stand 21! T E X E LS E^COU RANT ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11596 VRIJDAG 20 JULI 2001 fertenties/abonnementen/bezorging: ibaan 6 I MC Den Burg loon 0222 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 iail: inlo0lenr.nl schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. iestuur van het Agrarisch en Museum en de dorps- missie van De Waal gaan op termijn met elkaar om tafel praten over uitbreiding van pslag van het museum. Het eg heeft plaats op initiatief e gemeente. Bedoeling is een likte oplossing te vinden voor uimtekort van het museum de opslag van wagens. Om- mden en de dorpscommissie egen de plannen om nieuwe igruimte te bouwen aan het ne Weggetje. museum beschikt aan het pe Weggetje over een ruimte van 25 meter waar wagens worden slagen. Omdat deze overvol wil het museum een nieuwe g van 12 bij 25 meter laten bou- aan het Groene Weggetje. Bur- lester en wethouders zijn ak- j met dat plan. Omwonenden en (pscommissie van De Waal zijn Zij hebben liever dat het mu- nog eens goed doorzoekt naar re locaties waar de wagens ook lid zouden kunnen worden. Dat sgaven ook de politieke partijen •sde commissie Ruimte, Wonen anomie aan wethouder Daan mg. Zij vonden dat het college ret een nieuw voorstel moet ko og zei het advies mee te nemen het college. Officieel hoeven meester en wethouders geen smming aan de partijen te vra- .oor de uitbreidingsplannen, het onderwerp gevoelig ligt, b en w het wel voor aan de •ssieleden. Schilling wilde niet de toezegging doen of het col- sch bindt aan het uiteindelijke svan de partijen. Schuur >d uit het publiek noemde tij vergadering de schuur van ikkert aan de Laagwaalderweg ogelijke locatie voor opslag. De jr staat te koop. Secretaris Tilly Leenders van de dorpscommissie zegt dat desgevraagd een reéle op tie te vinden Ook andere leeg staande schuren zouden volgens haar in aanmerking kunnen komen. 'Er zijn recent een aantal boeren ge stopt. Er zijn er drie of vier die hun koeien weg hebben gedaan.' Volgens voorzitter Klaas Eelman van het museum is aankoop van de schuur van Kikkert echter geen haal bare kaart. 'Tijdens de vergadering werd een bedrag van vijf ton ge noemd voor een deel van de schuur. Nieuwbouw kost ons een derde. Neem je een gebouw van vijf ton, dan zouden anderen veel moeten bij springen.' Nieuwbouw aan het Groene Weggetje kost volgens Eelman rond de anderhalf ton. Een bestaande schuur in de buurt van De Waal voor opslag gebruiken, is volgens Eelman evenmin haalbaar. 'Dat zijn veelal stolpen. Die zijn niet geschikt om met de machines te manoevreren.' In de nieuw te bouwen loods is een breed gangpad gepland, waardoor gestalde wagens eenvou dig naar binnen of naar buiten gere den kunnen worden. Eelman: 'Dat maakt het mogelijk om doelmatiger te werken.' Veiligheid Volgens Eelman speelt veiligheid ook een rol bij de keuze voor het Groene Weggetje. Verder weg gaan zitten, zou volgens hem gevaarlijke situaties opleveren bij het halen en brengen van wagens. Ti|dens de commissie vergadering werd geopperd dat het bestuur dan wel een paar jongeren uit het dorp te hulp zou kunnen roepen. De voorzitter betwijfelt dat. 'Ik heb daar geen vertrouwen in. Als je ziet hoe moeilijk het is om jonge mensen nu al te interesseren voor de oude wagens.' Het museum gebruikt elk jaar wagens die bij een thema pas sen. De rest blijft in de stalling staan. Wagens worden met de hand of met een trekker gehaald en gebracht. Volgens Eelman hoeft het museum na de uitbreiding de opslag niet ver- akkerbouwers die onlangs enmest aangeleverd kregen it het Russische schip Amur ien van de gemeente bericht d dat zij de mest binnen vier in over hun land uitgereden len hebben. De milieuofficier justitie is daarvan op de |te gesteld. laat het college weten naar ding van vragen die de raads- e van GroenLinks had gesteld het geruchtmakende mest- port naar Texel. Het door de e gesuggereerde verband tus- leTexelse stuifdekregeling en de snng van de kippenmest wordt het college ontkend. 'De voor de redenen dat Texel een zo hoeveelheid mest ten deel is kunnen worden gevonden in inwezigheid van de haven en de «dvan de plaatselijke Agrifirm- «nanager' Het college consta- 'uitbreiding van de haven in tescMd is nog maar net klaar, uisal te klein. 10SZO? 'isbreker probeerde alweer 'nieuwe doorbraak te force- teert dat de vrijstelling van de onder werkplicht hier oneigenlijk wordt gebruikt, wat het voordeel voor de agrariërs nog wat groter heeft ge maakt. Maar ook met een onderwerk plicht zou de kippenmest waarschijn lijk op het eiland zijn afgeleverd. Het college deelt naar aanleiding van de GroenLinks-vragen verder mee dat het lossen van de mest volgens de milieueisen is gebeurd. Er is wei nig aan te doen dat dit met veel stankoverlast gepaard ging. De penetrante zurige stank levert geen gevaar op voor de volksgezondheid: de mest bevat geen giftige stoffen. De her en der neergestorte hopen mest liggen er nu zonder vergunning. Naar de letter van de wet zijn het 'in richtingen' waarvoor een milieu vergunning nodig is. Als zo'n vergun ning zou worden verleend zou als voorwaarde gelden dat er een vloeistofdichte verharding onder komt en dat de hoop ook wordt af gedekt om te voorkomen dat hemel water vermengd met mest uit de ho pen vloeit. In dit geval is dat (nog) niet aan de orde omdat het een kortston dige situatie betreft. De hopen moe ten wel binnen vier weken zijn uitge reden. Op de vraag of de kippenmest wordt meegeteld in de mineralenbalans of als stuifdek wordt aangemerkt ant woordt het college dat alle mest in de mineralenbalans moet worden mee genomen, dus ook stuifdekmest. Als blijkt dat meer mest is aangevoerd dan de regels toestaan, moet naheffing worden betaald. Het is twijfelachtig of alle betrokken akkerbouwers erin zullen slagen de kippenmest binnen de gestelde ter- mi|n uit te rijden. Als de tijd is verstre ken zal van de situatie op alle adres sen een opnamerapport worden gemaakt door de gemeentelijke afde ling milieubeheer, wat het begin van een strafrechtelijke procedure kan zijn. der uit te breiden. 'Hier kunnen we jaren mee vooruit. Bovendien is de groei eruit, het aanbod van wagens wordt steeds kleiner.' Commissie leden en insprekers betwijfelen dat. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) vroeg daarom of het museum een collectieplan heeft. Ben woordvoer ster van de gemeente zegt ook aan de hand van een collectieplan te wil len kijken naar alternatieve locaties. Volgens Eelman is in het beleidsplan van het museum opgenomen welke vereisten er worden gesteld aan de collectie. Jan Koolhof (CDA) adviseerde het bestuur van het museum tijdens de commissievergadering nadrukkelijk om de zoektocht naar uitbreiding toch wat breder op te zetten. Veel uitgaanders die na afloop van een avondje stappen in De Koog naar huis willen, wachten niet op de voor geschreven taxistandplaats, maar lopen de taxi's tegemoet, om sneller te worden opgepikt. En er zijn ook taxichauffeurs die hun passagiers afzetten op plaatsen waar dat met is toegestaan. Een ongewenste situatie waartegen de politie maatregelen heeft aangekondigd. Deelnemers aan het zomeroverleg over De Koog (po litie, gemeente en ondernemers en andere belanghebbenden uit de bad plaats) doen een dringend beroep op het publiek en de taxichauffeurs om mee te werken aan het beperken van de overlast. Dat betekent het gebrui ken van de taxistandplaatsen voor het afzetten en ophalen van passa giers op de voorgeschreven plaats. De politie zal niet aarzelen om bij overtreding bekeuringen uit te delen. Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag huisgehouden in het wagenpark van De Koog. Op de Badweg en de Nikadel en in de Boodtlaan en de Bremstraat werden enkele tientallen banden van gepar keerde auto's lekgestoken. Gisteren hadden zo'n vijftien eigenaren aan gifte gedaan van de vernieling van éên of meer bandenWie de dader(s) aan het werk heeft gezien, wordt ver zocht contact op te nemen met de politie, tel. 0900 - 8844. !T"Wrtb' m Omdat de verzekeraar van de Navigator zich woensdag niet garant stelde voor betaling van de schade aan de kademuur, werd het schip aan de ketting gelegd. Op de achtergrond is de schade aan de kade zichtbaar Een defecte telegraaf aan boord van het motorschip Navigator was er de oorzaak van dat het vaartuig dinsdagavond omstreeks 23.15 uur met een snelheid van 7 knopen de kade van de haven Oudeschild ramde. Een schadepost die door Rijkswaterstaat wordt geraamd op ƒ55.000,-. Omdat de borgstelling voor dit bedrag uitbleef, werd het onder Nederlandse vlag varende vaartuig aan de ketting gelegd. De Navigator, een in Polen gebouwd schip, was met twaalf opvarenden vanuit Rotterdam onderweg naar een dok in Harlingen om te worden ver bouwd tot motorjacht. Doordat naar eigen zeggen de marifoon niet werkte, verliep de communicatie tus sen havenkantoren in Den Helder en Oudeschild moeizaam. Eigenlijk zou het schip een tussenstop maken in de haven van Terschelling, maar omdat die vol lag, werd koers gezet voor Texel. Eerder die dag hadden veel charterschepen al dezelfde keus gemaakt, waardoor havenmeester Hans Boks 's avonds een record aantal van 61 bruine vlootschepen binnen had. Toen de Navigator haven van Oudeschild binnenliep, stond een loods aan het roer. Doordat de telegraaf, die de verbinding vormt tussen de stuurhut en de aandrijving, het had begeven, kon het schip geen snelheid minderen. Even dreigde het vaartuig recht op het afgemeerde rondvaartschip de Witte Zeehond af te stevenen, wat op een regelrechte ramp had uitgedraaid Aan boord waren namelijk nog mensen aan het werk en bij een aanvaring zou de gepantserde boeg van de Navigator het rondvaartschip zeker hebben doorboord. Dankzij de stuurmans kunst van de loods boorde de Navi gator zich tussen de Witte Zeehond en een afgemeerde klipper. De schade aan de meerpaal, gording en deksloof van kademuur bleek groter dan aan het schip, het gevolg van de verstevigde boeg om in het ijs te kun nen varen, Tijdens de manoeuvre die volgde ging een raam van het schip van Hutjes aan diggelen en liep de klipper een gebroken boegspriet op. Vervolgens dreef de navigator af en door de lage waterstand raakte het met de achtersteven aan de grond. Doordat voorkant een draaiende be weging maakte, kwam het 32,50 meter lange en 213 ton zware vaar tuig dwars voor de ingang van de (Foto Gentri Timmerman) Noorderhaven te liggen, die daardoor was geblokkeerd. Om te voorkomen dat het schip nog meer schade in de volle haven zou aanrichten, werd het provisorisch vastgemaakt. Dit ge beurde echter met afdoende, waar door ook schade werd toegebracht aan de TX10 'Emmy'. De Texelse politie was al vanaf de komst van de Navigator ter plaatse. Gistermorgen arnveerde de waterpo- litie, die een onderzoek naar het in cident instelt. Het was overigens niet de eerste aanvaring in de vernieuwde haven. Bij het vertrek van het Russi sche schip Amur, dat kippenmest op Texel afleverde, sneuvelde een zo goed als nieuwe paal. Gistermiddag meerde de Duitse sleepboot Hamburg af naast de Na vigator en leek het erop dat het schip zou vertrekken. Maar het vaartuig was kennelijk nog niet vrijgegeven en werd afgemeerd naast het dok, zodat het bij het binnenlopen van de kotter- vloot niet in de weg ligt. Drie mannen in de leeftijd van 20 tot 23 jaar en afkomstig uit Hilversum, Ettenleur en Helmond werden in de nacht van dinsdag op woensdag bekeurd omdat ze op het strand bij paal 20 een kampvuur hadden ge maakt. Eén persoon nam de benen toen hij de politie zag komen en ont liep daardoor een boete van honderd gulden. De bijna driejarige Demie Landsman uit Midden-Eierland maakt grote kans opgenomen te worden in het Guiness Book of Records. Ze is wellicht het jongste kind dat ooit een parachute sprong heeft gewaagd. Ze deed dat maandag rond 18.00 uur, stevig vast geketend aan haar vader Herman, instructeur en bedrijfsleider van het Paracentrum, voor wie het de 10.300s'e sprong was. Landsman: 'Demie is als het ware opgegroeid tussen de para's Ze komt regelma tig in het Paracentrum en ook haar moeder Kanna springt regelmatig. Ze is al een paar keer in een vliegtuigje mee omhoog gegaan en weet dus wat hoogte is. We hadden haar al eens gepolst of ze ook met een sprong wilde maken, maar tot vorige week weigerde ze dat resoluut. Maar maandag gaf ze aan dat ze wél wilde, mits haar moeder gelijktijdig zou springen.' Zodoende sprong het grootste deel van de familie Lands man (de jongste zoon bleef achter) op 14.000 voet (zo'n vier kilometer) hoogte gezamenlijk uit het vliegtuig. Een minuut lang suisden ze met een snelheid van 180 km per uur naar be neden, waarna op 4.000 voet de pa rachute werd opengetrokken en het drietal na een minuut of zes, zeven onder de matras te hebben gehangen een zachte landing maakte 'Ik heb natuurlijk met allerlei mensen, van jong tot oud, tandemsprongen ge maakt, dus het zou niet uit moeten maken. Maar om zo met mijn eigen Veilig vastgesnoerd aan haar vader Herman suist Demie Landsman tijdens haar eerste parachutesprong met een snelheid van 180 ki lometer per uur naar beneden. 'fi"° vlees en bloed aan een parachute te hangen, is toch een heel bijzonder gevoel', wilde de geroutineerde Landsman achteraf wel bekennen. Zijn dochtertje vond het avontuur aanvankelijk erg spannend, maar vol gens haar moeder had ze het prach tig gevonden. 'De video die ervan is gemaakt, heeft ze héél wat keer be keken.' Haar sprong leverde de Landsmannen en het Paracentrum een hoop publiciteit op. Karina Landsman stuurde de film die Hans van Marwijk had gemaakt bij wijze van grap op naar persbureau Reuter, met als gevolg dat de sprong via CNN over de hele wereld is uitgezonden. Beelden waren ook te zien op het NOS journaal en de actualiteiten rubriek Hart van Nederland. Een jour nalist van BBC London die Lands man gistermorgen te woord stond, dacht er het zijne van Hij heeft zelf ook een dochtertje van twee en moest er niet aan denken om haar van vier kilometer hoogte uit het vliegtuig te laten springen. Lands man: 'Ik begrijp best waarom hij dat zegt, hij heeft immers geen 10.000 sprongen gemaakt en heeft er geen idee van hoe veilig het is. Aan parachutespringen kleeft toch het imago van risicosport. Als er al iets over in de krant komt, is dat meestal niet het goede nieuws. Natuurlijk gaat er wel eens wat mis, maar dankzij het goede materiaal, het verbeterde ma teriaal en de goede opleiding, is het allemaal een stuk veiliger geworden.' Landsman benadrukt dat de sprong geen publiciteitsstunt is geweest. Ze wilde het echt zelf.' Een vurig pleidooi van voorzitter Jook Nauta ten spijt, ziet het er toch naar uit dat de Stichting Passantenhaven Oudeschild afstand moet doen van het erfpachtrecht voor de oude passantenhaven, wil het in aanmer king komen voor de bijdrage van een half miljoen gulden van de gemeente en het fonds Kop of Munt. Raadsle den toonden zich hierover gistera vond opvallend eensgezind. Pagina 4 De NJHC mag 24 bedden verplaat sen van jeugdherberg Panorama op de Hogeberg naar een nieuw te bou wen accommodatie van jeugdher berg de Eyercoogh aan de Pontweg. Dat advies gaven vijf van de zes po litieke partijen tijdens de commissie vergadering Ruimte, Wonen en Eco nomie aan wethouder Daan Schilling. Pagina 5 Bewoners van (voormalige) boer derijen in het buitengebied moeten niet verrast opkijken als ze raads leden Jan Koolhof (CDA), Arthur Oosterbaan (GroenLinks), Maria van der Spek (WD) en Hans Roe per (PvdA) met een camera het erf zien opstappen. Ze maken foto's voor een inventarisatie over het (her)gebruik van agrarische ge bouwen, een project waartoe het Gewest Kop van Noord-Holland het initiatief heeft genomen. Het gebruik van vrijkomende agrari sche gebouwen is een actueel onder werp. Veel boeren geven de pijp aan Maarten, met als gevolg dat boerde rijen niet meer op de traditionele wijze worden gebruikt. Vaak blijven de be treffende veehouders woonachtig op het bedrijf, waarbij het inkomen op een alternatieve wijze wordt verdiend, bijvoorbeeld door de verhuur van het melkquotum, een baan in loondienst, het houden van mestvee of schapen, akkerbouw, caravanopslag, kampe ren bij de boer of andere toeristische activiteiten. Maar er zijn ook boeren die hun bezit verkopen Een ontwik keling die zich niet alleen op het ei land voordoet, maar in de hele pro vincie en reden is voor GS om mee specifieke regel te gaan stellen aan het gebruik van agrarische gebou wen. Want sommige vormen van ge bruik kunnen ongewenst zijn. Maar een goed overzicht van het huidige gebruik van voormalige boer derijen ontbreekt tot dusver. 'Alleen door gebruik te maken van een goed overzicht van goede en slechte voor beelden uit de regio is het mogelijk om alle betrokken partijen duidelijk te maken wat het probleem is of kan worden', stelt het gewest het een goed idee te vinden als bestuurders van de gemeenten zelf goede en slechte voorbeelden aandragen. Om de foto's te nemen, kregen de raads leden tijdens de bijeenkomst van de commissie Ruimte, Wonen en Eco nomie ieder een camera uitgereikt. (IM ADVERTENTIE) (Advertentie) yntw "Zwart--Jtk th la bw btrt- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkri jgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1