w Cf roen TwarL-Jexels 'tn het harL, Wisselende schade toerisme door mkz rovincie wil wél praten ver noordelijke variant Jurper bedrijventerrein Evenhoevigen heimelijk aanwezig in Den Hoorn 'Westdorp kan zelf op Dorpzicht gaan wonen' a SVP" uzie EcoMare en Pieterburen na tidnap' zeehond Irief GS haalt pleidooi Schilling onderuit Rechter doet opmerkelijke suggestie: De Bontekoe Antennemast a Praten over alcohol Draagbaar bassin voor brandweer texelseÜcourant rEXEXSE fflCOIiRAXT Boomsingel De Mars mag blijven KLAVER MAKELAARDIJ TAXATIES FINANCIERINGEN ONTEIGENINGEN Klaver Makelaardij B.V. iERICHT 15 SEPTEMBER 1887-NR. 11598 VRIJDAG 27 JULI 2001 Ivertenties/abonnementen/bezorging: inbaan 6 91 MC Den Burg jloon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 jiail: info@lenr.nl rechijnt dinsdag en vrijdag Texel voldoende sterke argu- ten heeft om het bedrijven- in in de door De Cocksdorp enste noordelijke richting uit ireiden dan zal de provincie ■aan meewerken. Met die toe ging komt gedeputeerde Henri dam (Ruimte, Wonen en rikbaarheid) terug op een eer- brief, waarin staat dat de pro- ie 'uitsluitend' aan uitbreiding Iestelijke richting (Langeveld- at| zal meewerken. De toezeg- I brengt wethouder Schilling in ongemakkelijk positie, want hij de raad voorgehouden dat uit- ding in noordelijke richting de provincie onbespreekbaar dam (WD) deed zijn toezegging in brief aan Cocksdorper Arie Ider, die een beroep op de inciebestuurder had gedaan'om j te komen op het standpunt over itbreiding. 'Het is niet zo dat het (inciale standpunt onwrikbaar ligt', schreef Meijdam aan Daal- Endat klinkt heel anders dan een lede in de brief die de gedepu- feop31 juli 2000 schreef aan het isecollege van b en w. 'Gelet op criteria zullen wij uitsluitend ewerking verlenen aan het uit ten van het bedrijventerrein De ksdorp in westelijke richting. Ij hebben wij de criteria voor na- en landschap zwaar laten we- _|'Meijdam schreef dit nadat Texel rovincie in mei 2000 had ge ld zich uit te spreken over de gin welke richting de uitbreiding oedkeuring van GS kon rekenen, emeente had namelijk de moge nd om zowel ten noorden (langs ijrxm-veldH'*.*.' 7', 1 1 t rfcv ÖNllTl^ fyvan de twee opties voor uitbreiding van het bedrijventerrein in De Cocksdorp. ran het terrein aan de Langeveldstraat de zogeheten westelijke optie en erboven Ordelijke variant. zeehondenopvang van Lenie 't 'in Pieterburen heeft excuses geboden aan EcoMare, nadat Groningse centrum onlangs de haal was gegaan met een ïr die in Den Helder was aan dien, het gebied waarvan is Woken dat de gevonden zee den door EcoMare worden op- dmen. Een fikse ruzie daarover 'middels bijgelegd. gebied dat EcoMare bestrijkt han het Noordzeekanaal tot aan radkant van Vlieland. Afspraak is zeehonden die boven deze lijn aangetroffen door Pieter- worden opgevangen. Volgens *lare werden de afspraken door grangers met altijd nageleefd lond in Den Helder vormde de ende druppel die de emmer overlopen. Wandelaars vonden Wond in de marinehaven en 'huwden EcoMare, dat toe met een busje de zeehond te W"1 ophalen. Maar kort daarop ■"verzorger Brugge opnieuw ge beld met de mededeling dat zeehondenredder Hessel Wiegman met zijn snelle speedboot Barracuda was binnengelopen en het dier op verzoek van 't Hart naar Pieterburen had overgebracht, waarschijnlijk na dat een omstander met zijn mobiel tje naar Pieterburen had gebeld. Maar de snelle actie viel niet in de smaak bi] EcoMare. Henk Brugge: 'Een zieke zeehond is niet gebaat bij een vaar tocht van een uur of vijf. Dat is echt te gortig Als er bij Schiermonnikoog een zieke zeehond ligt, gaan wij die toch ook niet ophalen?' Brugge's reactie loog er niet om. Hij seinde Friese media in (niet de Texelse), die bereidwillig melding maakte van de 'kidnap' van de zeehond. In het weekblad Schuttevaer dat morgen verschijnt zegt 't Hart goed te hebben gehandeld. 'In Den Helder consta teerde één van onze vrijwilligers dat de zeehond ziek was. En zieke die ren moeten naar ons toe, dat is ook afgesproken.' Hoewel Brugge het niet met haar argumentatie eens is, had de publiciteit wel het door hem gewenste effect. 'We hebben een goed gesprek gehad, waarin we al les hebben uitgepraat. We mogen nu zelfs gebruik maken van multimelk uit Pieterburen.' Uitgave van Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Stengweg) als ten westen (langs de Langeveldstraat) van het bestaande bedrijventerrein gronden te kopen. De gemeente wilde grond kopen voor een te ontwikkelen bestemmingsplan dat niet op de goedkeuring van GS kan rekenen. In de brief aan GS van 29 mei 2000 aan de provincie verwijst het college naar een structuurplan uit 1979 waarin de gemeente heeft aan gegeven dat de voorkeur naar uitbrei ding in westelijke richting gaat. 'Het nadeel is echter dat dit het uitzicht belemmert van de bewoners die aan deze zijde van de Langeveldstraat wonen. Enig verzet van die zijde heeft dan ook reeds plaatsgevonden.' Niet alleen verzet, inmiddels had er in De Cocksdorp ook een enquête plaats gevonden, waaruit bleek dan het overgrote deel van de Durpers de voorkeur geeft aan uitbreiding in noordelijke richting. B en w gaven ook aan dat uitbreiding in noordelijke richting, langs de Waddendijk 'mogelijk vanuit land schappelijke en natuurlijke waarden minder wenselijk is'. Het terrein aan de Langeveld sluit immers aan op het dorp. In zijn antwoord op 31 juli 2000 schrijft Meijdam hij dat hij bij de be oordeling 'criteria voor natuur, land schap, landbouw, stedenbouw, cultuurhistorie en milieu- en mobiliteitsaspecten in acht neemt'. 'Gelet op deze criteria zullen wij uit sluitend medewerking verlenen aan de uitbreiding van het bedrijven terrein in westelijke nchting.' Een ant woord dat voor wethouder Schilling aan duidelijkheid niet te wensen over liet. Uitbreiding in noordelijke richting is een onhaalbare kaart betoogde hij dan ook op 22 mei, toen de raads- Dankzij een staaltje typische boeren- slimheid konden de bezoekers van de Landbouwdag Texel 2001 nabij Den Hoorn ondanks het verbod voor evenhoevige dieren gisteren toch het traditionele schapen scheren bezich tigen. Aan de andere kant van de omheining van het stuk land waar de overige landbouwactiviteiten plaats vonden stonden tussen houten hek ken enkele tientallen schapen. Vol gens de door het ministerie gestelde regels was dit legaal en de toeschou wers konden het zeer waarderen. De schapen werden door veehouders Harry Bakker en Jaap Lap vakkundig van hun warme vacht ontdaan. De zonnige Landbouwdag zat boordevol commissie Ruimte, Wonen en Eco nomie advies moest geven over de aankoop van twee hectare grond voor de beoogde uitbreiding in wes telijke richting. Schilling vertelde de commissie dat uitbreiding aan de Langeveldstraat de enige mogelijk heid was. Zou men toch vasthouden aan de bedrijfsbebouwing in noorde lijke richting, dus langs de Stengweg. dan zou er in De Cocksdorp helemaal geen grond voor bedrijfsbebouwing beschikbaar komen. En dat terwijl er volgens hem negen gegadigden wa ren voor een stukje grond. Reden voor de meerderheid van de commis sie zich bij de 'feiten' neer te leggen, al ging dat niet van harte. Maar toen al was Schilling er niet helemaal ze ker van dat de uitbreiding aan de Langeveldstraat daadwerkelijk zou doorgaan, omdat tegenstanders de bestemmingswijziging wel eens lang durig zouden kunnen vertragen. Daarom betaalde de gemeente eige naar T. de Boer in eerste instantie ƒ150.375,-, en pas als de grond een bedrijfsbestemmmg heeft zou dit bedrag worden aangevuld tot ƒ501.250,-. Een transactie die nu in een ander daglicht komt te staan, nu de provincie uitbreiding in westelijke richting met langer uitsluit. Vanwaar deze omslag?, vroegen wij aan een woordvoerder van gedepu teerde Meijdam. 'Als u onze brief van juli 2000 goed leest, dan ziet u dat het een antwoord betreft op een prealabele vraag van de gemeente Texel, dat wil zeggen een voorlopig standpunt op basis van op dat mo ment bekende argumenten, waaiin bijvoorbeeld eventuele bezwaren nog niet zijn meegenomen.' Dus als Texel naderhand met voldoende sterke ar gumenten komt die voor uitbreiding in noordelijke richting pleiten, dan kan de gemeente die in procedure bren gen.' Als 85 procent van de bewoners van De Cocksdorp die kant op willen, is dat een voldoende sterk argu ment?, luidt de vraag. 'Dat zal inder daad héél zwaar meewegen', is het antwoord. In diezelfde enquête gaf 80 Lees verder pagina 5 Cor Westdorp mag hoeve Dorp- zicht niet als recreatieve woning verhuren. En de gemeente heeft het recht hem dwangsommen op te leggen zolang hij dat wél doet. Dat blijkt uit het uitgewerkte von nis van de Alkmaarse bestuurs rechter M. Zijp, dat deze week beschikbaar kwam. Wél zou de eigenaar zelf in de aan de Stengweg staande boerderij kun nen gaan wonen. De zaak is behoorlijk gecompliceerd. Op 3 juli verzocht Westdorp de bestuursrechter de dwangsom oplegging van 200 Euro 440,74) per dag, met een maximum van 200.000 Euro (440.742,-), te schor sen. De dwangsommen waren door de, gemeente opgelegd nadat hij aanschrijvingen van 19 april en 1 juni had genegeerd. Volgens het be stemmingsplan 'Buitengebied Texel' rust op het perceel een agrarische bestemming en is recreatief verhu ren daarmee in strijd. Volgens het vonnis exploiteert Westdorp een 'geëxtensiveerd veehoudersbedrijf' en heeft hij in het verleden gronden verworven waarop meerdere dienst woningen staan. Zelf bewoont hij de dienstwoning Postweg 185, maar 'objectief gezien' staat niets West dorp in de weg de woning Stengweg 19 zelf te bewonen. Dat 'het pro bleem' daarmee wordt verplaatst, doet daar mets aan af, aldus de rech ter. Evenmin staat het voor Zijp vast dat de dienstwoning Stengweg 19 met door een andere agrariër be woond kan worden. Zeker is echter dat Westdorp aan het vonnis van een rechtszaak eerder dit jaar - waarin staat vastgelegd dat hij Dorpzicht niet aan het Texelse woningbestand hoeft toe te voegen - met het recht mag ontlenen de hoeve als recreatieve woning te verhuren. Het oordeel van rechter Zijp heeft een voorlopig ka rakter en is niet bindend in een bodemprocedure die mogelijk nog volgt. De schade die de toeristische sec tor op Texel heeft geleden door de mkz-crisis is niet overal even groot. Zo zijn kampeerboerderijen in vergelijking met campings zwaarder getroffen. Uit een lande lijk onderzoek van de stichting Toerisme Recreatie Nederland (TRN) blijkt dat de mkz de toerisfche sector ongeveer 380 mil joen schade heeft berokkend. 'Volgens mij een paar annuleringen hooguit', denkt Hetty Westerink na mens de VW 'We hebben van de meeste logiesverstrekkers begrepen dat zij geen schade hebben onder vonden van de mkz-crisis. Maar wat je niet kent is het aantal mensen dat niet heeft geboekt terwijl ze dat wel van plan waren. Dat is niet te tellen. Misschien is het mogelijk om dat na het seizoen aan de weet te komen. Over het algemeen kun je stellen dat het allemaal met een sisser is afge lopen. Ik denk dat alleen de kampeer boerderijen écht schade hebben on dervonden van de mkz. Die hebben een hoop moeten afzeggen.' André van der Vliet, beheerder van vakantie centrum De Krim: 'En wij krijgen daar indirect mee te maken. Pinksteren was bijvoorbeeld een mindere tijd. Normaal stijgt het bezoekersaantal elk jaar met twee of drie procent, maar dat bleef nu uit. Het zou kunnen dat mkz hier de oorzaak van was. Ook hebben wij het gemerkt aan bij voorbeeld de Zestig van Texel die met doorging. Daar zijn wij sponsor van en op die manier leden wij schade. Echt veel afzeggingen van boekingen hebben wi| niet gehad.' Maar net als Westerink beaamt hij dat sommige Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63.- 28,59 per half jaar. Op een eiland waar menig kampeer plaats heeft moeten plaatsmaken voor vakantiebungalow, zweren campingeigenaren Jos en Sabine Witte van De Bontekoe aan het Gerritslanderdijkje bij tenten en cara vans. 'Wij vinden dat Texel geen ei land voor alleen de elite moet zijn. Dus op dit terrein geen luxe vakantie huizen. Alleen tenten en caravans.' Een keus die niet zonder gevolgen is. Pagina 3 De gemeente is maandag opgetre den tegen een bedrijf dat op het punt stond op het bedrijventerrein aan de Langeveldstraat in De Cocksdorp een antennemast op te richten. Om dat er geen bouwvergunning voor was afgegeven, werd het werk stilge legd en het bedrijf moet onverrichter- zake naar het vasteland terugkeren. Pagina 5 Zes dagen lang gaven Nederlandse en Duitse jongeren op Texel voorlich ting over alcohol. Ze spraken in totaal met 4669 jongeren over het gebruik van sterke drank en de gevolgen daarvan. De Koog was het centrale punt van de alcoholzomercampagne. Pagina 9 De Texelse brandweer krijgt een draagbaar waterbassin. Daarmee kan de bluswatervoorziening beter worden gewaarborgd bij branden in afgelegen natuurterreinen op ge ruime afstand van brandkranen en open water. Het bassin is te vergelij ken met een opvouwbaar kinder zwembad Met een aparte auto kan het naar de gewenste plaats worden gebracht en snel in elkaar worden gezet. Het wordt vervolgens vol ge zet en vol gehouden met water dat op allerlei manieren van elders wordt aangevoerd, eventueel zelfs met agrarische giertanks. De'spuitende brandweeriieden beschikken dus voortdurend over water en kunnen ononderbroken doorgaan met de bestrijding van het vuur. Het college is akkoord gegaan met de aanschaf waarmee 9.000,- is gemoeid. Om dat het ding aan slijtage onderhevig is, is de afschrijftermijn op tien jaar gesteld. (Advertentie) activiteiten en was dan ook druk bezocht. Een verslag hiervan staat verderop in deze krant. Foto Michiei Dekker) mensen niet eens boekten vanwege de mkz. 'We zijn gigantisch veel ge beld over mkz. Vooral in Duitsland zijn ze erg bang voor het virus. Ook wij hebben matten neergelegd om het risico zo klein mogelijk te houden.' Om toeristen gerust te stellen zijn daarna nog folders verspreid. René van Keulen van funfarm De Mient, hef bedrijf aan de Rommelpot dat een moeizaam voorjaar beleefde, heeft de indruk dat het wat rustiger is dan anders. 'Normaal gesproken stonden de mensen rond deze tijd altijd njen dik voor het loket. Nu drup pelen de gasten weliswaar gestaag binnen, van een echte hausse is geen sprake. Ik heb ook van anderen ge hoord dat het allemaal een beetje lauw is.' Chris Commandeur van kampeer boerderij De Stolp te Den Hoorn zegt 'zeker' schade te hebben opgelopen. 'Alleen in het eerste weekend zijn we al ƒ5.000,- misgelopen.' In totaal is deze schade meer dan vier keer zo groot geworden, en deze kan niet worden gedeclareerd. 'Er is geen ver zekering die dit dekt en de regering ziet je aankomen', zegt Commandeur 'wrang. De familie Blom, van hoeve Vrij en Blij en eigenaar van een minicamping, vindt de gemiste inkomsten in het niet vallen vergeleken bij de bednjfs- schade. Dat er melk moest worden weggegooid en allerlei heffingen moesten worden opgevolgd, maakte het veebedrijf vleugellam. De toeris tische kant hoefde vanwege de twee ingangen bij de hoeve 'maar' twee weken dicht. 'Een vrij minieme schade', zo vinden zij CfTKM 2'warL-Juth fa ké kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: staatsbosbeheer NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. De actie die bewoners van Schoudieck en Markgrave in woonwijk De Mars hebben ge voerd tot behoud van een rij bo men heeft succes opgeleverd. De gemeente vindt het goed dat de te graven sloot waarvoor het groen zou moeten wijken op een iets an dere plaats komt, als ook de bewo ner van Schoudieck 16 zich posi tief uitspreekt. Als de sioot inderdaad op de voorge stelde andere plaats komt is dat strij dig met het bestemmingsplan. Eigen lijk zou daarom een artikel 19 procedure gevoerd moeten worden, maar het college vindt dat niet nodig als de hele buurt akkoord gaat De oppervlakte van de sloot blijft het zelfde en de woningen blijven allen goed bereikbaar voor brandweer en andere hulpdiensten. Het terrein waar de sloot moet komen is nog van MO- projekt die het aan de gemeente zal overdragen als het hele gebied is in gericht. Het is dus MO-projekt die van de gemeente toestemming krijgt om de sloot op een andere plek te laten aanleggen dan in het bestem mingsplan is aangegeven. Overigens had MO-projekt het oude plan (dus het kappen van de bomen) met zon der meer kunnen laten uitvoeren omdat verzuimd was kapvergunning aan te vragen. (IM-advertentie) MAKELAARDIJ BV Dé agrarische makelaar Voor verdere inlichtingen kunt u contact opnemen met: Vijverweg 2 - 1733 AS Nieuwe Niedorp Tel /fax 0226-414008 414009 nvi

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1