Geen paardrijles voor dronken jongerei 2 teso E Agenda Nacht op stap met politie: weinig overlast in De Koog, gewonden bij vechtpartij in Den Burg 1-1-2 «TEXELSE COURANT Raadsvergadering DINSDAG 7 AUGUSTUS 2001 Patrouilleren in de Dorpsstraat in De Koog, een koukleumende toerist die 'inbreekt' bij TESO, een vechtpar tij sussen in Den Burg, een gewonde man naar de Medi sche Post brengen, geluidoverlast en dronken jongeren te woord staan. Het is een greep uit gebeurtenissen die de po litie op een willekeurige nacht meemaakt. De Texelse Cou rant liep in de nacht van vrijdag op zaterdag een nachtje mee. Kortstondig laat de surveillance-wa gen de blauwe zwaailichten op het dak knipperen. Bewakingspersoneel van de Joost Dorlemkazerne doet de toegangspoort open, waarna de wa gen het terrein op kan. Een omwonende heeft geklaagd over geluidoverlast van een feestje op de kazerne. Het is de eerste klus van de avond voor Louw Nijhuis en Johan Baten Zij zijn twee van de zeven politiemannen die in de nacht van vnjdag op zaterdag dienst hebben op het eiland. De mannen werken van elf uur 's avonds tot zeven uur 's mor gens. Ze zijn gestationeerd in het politiebureau aan de Brink in De Koog. vlakbij het uitgaanscentrum in de Dorpsstraat. 'Dat feest wordt één keer per jaar gegeven en elk jaar wordt er ge klaagd', moppert Nijhuis in de auto 'Mensen tolereren helaas steeds min der van elkaar.' Uit een van de gebou wen op het terrein schalt muziek. Er zijn zo'n 120 kinderen van marine mensen aanwezig. Kapitein Van Gils, die toezicht houdt, vertelt dat de muziek om twaalf uur uitgaat. Het blijkt niet bepaald de eerste keer te zijn dat de mannen elkaar treffen tij dens het jaarlijkse feest. 'Als je nou de volgende keer een half uurtje eer der komt, kan je nog wat meeknjgen van de barbecue', grapt Van Gils. Bij de toegangspoort praat Nijhuis nog even met de klager die zelf poolshoogte is komen nemen. Nijhuis vertelt de man dat het feest elk jaar wordt gegeven, dat de muziek om twaalf uur uitgaat en dat hij een beetje toleranter moet zijn. De klager be roept zich op de vogelrichtlijn en hij zegt dat de Hors nationaal park is. Nijhuis corrigeert dat laatste meteen en hij laat de klager weten dat voor hem de kous af is. Op de terugweg stopt hij nog even bij het huis van de den aan om 'een broodje shoarma te gaan eten' en een meisje komt even vertellen dat 'er nepbreezers zijn waar je tanden op breken van de zoetig heid.' Breezers zijn mixdrankjes van alcohol en vruchtendrank. De politie mannen horen het allemaal rustig aan, terwijl ze de boel in de gaten houden. Het broodje shoarma wordt afgewezen. Detlev van den Oever ten Nijhuis en Baten wat met portiers en met een paar dorpswachten die rondlopen in de Dorpsstraat. Ook lo pen ze langs de Kamperfoelieweg. 'Er zijn klachten dat hier ook nog wel eens overlast is.' Volgens Nijhuis is 99 procent van de jongeren die hij treft 'oké'. 'Het zijn er altijd een paar die het verzieken voor de rest.' Een vnjend stelletje tegen een hek aan de Louw Nijhuis en Johan Baten nemen rond één uur poolshoogte bij de controles voor De Metro. mee te nemen naar De Koog. Nijhuis in de solo-surveillance en Baten in de wagen waarmee de politie ook over het strand kan rijden. Nijhuis laat een knop in de wagen zien die ingedrukt kan worden bij calamiteiten. 'Dan kan legt iets verderop vanaf zijn paard aan een aangeschoten jongen uit dat hij hem geen paardrijles gaat geven. Hij mag wel het paard aaien als hij wil. Van den Oever en Heimen Wassink zijn van de bereden politie. Ze staan vanaf TESO, Van der Jagt gaat even eens voor assistentie. Groeneplaats Op de Groeneplaats is Nijhuis al be zig jongeren weg te sturen. Her en der staan groepjes. Een jongen heeft een grote rode bloedvlek op zijn schou der. Bij de ingang van de discotheek Helmen Wassink van de bereden politie neemt tegen tweeën even de tijd voor een terham. ding van de politie.' Verschil tussen politie en de dorpswacht, is dat de politie meer bevoegdheden heeft. De dorpswachten mogen iemand aan houden als zij de persoon op heter daad betrappen. De persoon moet daarna uitgeleverd worden aan de politie. Geluidoverlast is één van de aandachtspunten. Kroon: 'Negen van de tien keer realiseren ze zich niet dat er al mensen slapen.' Half vijf. Terug op bureau blijken de dorpswachten met alleen op geluidoverlast geprepa reerd zijn. Een van de mannen trekt een kogel- en meswerend vest uit. 'Dit zijn 25 lagen textiel over elkaar en er zit staal in', vertelt hij, Nijhuis heeft de gebeurtenissen in Den Burg in middels op een rijtje gezet. Van een steekpartij was geen sprake, vertelt hij. Drie jongens hadden in de disco theek glas naar beneden laten vallen. De gewonde man, een 39-jarige Texelaar, had de portiers geholpen om de jongens eruit te zetten en daar- Pontweg trekt de aandacht. 'Mag dit?', vraagt de jongen. 'Als je niet verder gaat', roept Nijhuis in het voor bij gaan. 'En houd het knap hè.' Tegen kwart voor twee zijn de mees ten weer op het bureau. Nieuwe kan bij klappen gehad. Met een fiksefc senschudding als gevolg. De jon; met de bloedneus hoorde bij j groepje mensen uit Zaandam. Érj geen mensen opgepakt. De per» lia van de drie jongens zijn volg Nijhuis wel bekend. Het inbraakafe bij TESO was veroorzaakt doori toerist die de laatste boot had gem 'Die man had het koud gekreger was daarom de ruimte met dek; motoren binnengedrongen om warm te krijgen. Op datzelfde i ment moest de boot varen ziekentransport, dus we hebbend ook maar gelijk op de boot c In De Koog is het volgens de pd verder rustig geweest, terwijl dei gens in Den Burg waren. Het isi nieuw tijd voor koffie en thee. I wachten op de klok van zeven begint. Dan mag de ochtendpb het weer overnemen. Tekst en foto's Jeroen van Hatti zit een man op de grond die een doek tegen zijn hoofd houdt. Verderop staat een jongen met een bloedneus. Het gerucht gaat dat er een steek partij zou zijn geweest. Het is rumoe rig De vriendin van de man op de In het gemeentehuis vergadert dins dag vanaf 19.30 uur de Texelse ge meenteraad. De vergadering is open baar, de agenda luidt als volgt: 1Opening en mededelingen. 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst 10 juli 4. Bestuurlijke toekomst Kop van Noord-Holland. 5. Samenstelling rekenkamer. 6. Straatnaamgeving Oosterend. 7. Wijziging verplaatsingskosten verordening. 8. Investeringen De Bolder. 9. Algemeen Maatschappelijk Werk. 10. Vaststelling verordening tot zesde wijziging van de Huisvestingsverordening Te 1994. 11Post onvoorziene uitgaven. 12a.lngekomen stukken. 12b.Mededelingen. 13. Rondvraag. 14. Sluiting. DAAR RED JE LEVENS MEE Dinsdag 7 augustus: Om 20.15 uur begint in de NH kerk van De Cocksdorp een concert van Meija Blok en Janneke van der Lugt (harp). Toegang gratis, inza meling na afloop. In Cinema Texel draaien Shrek (aanvang 14.00 uur), Dr. Dolittle 2 (14.15 en 16.15 uur), Tomb raider (16.00, 19.00 en 21.30 uur), Bridget Jones's diary (18.45 uur) en Pearl Harbor (21.15 uur). Woensdag 8 augustus: In EcoMare begint om 10.00 uur het programma 'Zeehond', voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar (in het Nederlands en in het Duits). Deelname kost ƒ10,-, opgave bij EcoMare, tel. 317741. In buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begint om 20.00 uur een bingoavond. In Cinema Texel draaien Shrek (aanvang 14.00 uur), Dr. Dolittle 2 (14.15 en 16,15 uur), Tomb raider (16.00, 19.00 en 21.30 uur), Bridget Jones's diary (18.45 uur) en Pearl Harbor (21.15 uur). Donderdag 9 augustus: In EcoMare begint om 14.00 uur het programma 'Waterzaal', voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar. Deelname kost ƒ10,-, opgave bij EcoMare, tel. 317741. Om 19.00 uur begint in De Cocksdorp de vijfde wedstrijd om het Texels kampioenschap ring steken. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een avond sportief bridgen. Deelname kost ƒ5,- per persoon. Voor informatie tel. 317489. In Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een serie van vier korte cabaretvoorstellingen. Toegang gratis. In Cinema Texel draaien Slrn (aanvang 14.00 uur), Dr. Dolittle (14.15 en 16.15 uur), Jurassic Pa 3 (16.00, 19.00 en 21.30 um! Tomb raider (18.45 uur) en Harbor (21.15 uur). Vrijdag 10 augustus: In Cinema Texel draaien Sta (aanvang 14.00 uur), Dr. Dol* (14.15 en 16.15 uur), Jurassic Pï 3 (16.00, 19.00 en 21.30 uu Tomb raider (18.45 uur) en Pet Harbor (21.15 uur). Veerdienst TESO zet geregeld extra boot in en verzorgt dan led half uur een afvaart, zowel van. Den Helder als vanaf Texel, gebeurt donderdag, vrijdag maandag van 9.35 tot 16.05» zaterdag van 8.35 tot 15.05 uur; zondag van 16.35 tot 20.05» Automobilisten moeten des» danks rekening houden fl wachttijden. Deze kunnen vnjdi tussen 9.00 en 17.00 uur op Ta" en tussen 12.00 en 18.00 uur Den Helder oplopen tot andeè uur. Zaterdag moet op Texel li sen 10.00 en 12.00 uur mog« een half uur worden gewachte» Den Helder tussen 10.00 en 17 uur een uur. Nadere informatiek worden ingewonnen via tel. - 369600 of e-mail: info@tesof TESO heeft ook een ei? website: www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschil 23.10» 23.37» -» 12.44» 13.05» 13.35» 14.24» 15.17» vf een n» der hoogwater. Oe zon komt 9 augus»»; om6.12uurengaatonderom21 15» augustus laatste kwartier, 1» 3I»T" springtij Di. 7 11.14 en Wo. 8 11.55 en Do. 9 12.25 en Vr. 10 0.15 en Za. 11 0.30 en Zo. 12 0.40 en Ma. 13 1.10 en Di. 14 2.07 en Jongeren aaien de paarden van Detlev van zich komen. klager. Kan collega Baten buiten even luisteren. De muziek is te horen, maar niet hard. De heren zijn het erover eens dat het met hun smaak is. Ba ten: 'Daar kan je peristaltische bewe gingen op maken.' Mishandeling Agent Jan van der Jagt heeft eerder die avond de aangifte opgenomen van een mishandeling in De Koog. Een bejaarde vrouw is door haar huurbaas tegen de grond gegooid na onenigheid over een bewijs van be taling. Ontdaan en met haar arm in een mitella heeft ze aangifte gedaan op het bureau. Een bevriend stel neemt haar mee naar huis, ze kan daar blijven slapen. Overlegd wordt wat te doen. De ver dachte is bekend. Besloten wordt de man toch nog met op te halen. 'We weten wie het is en we weten ook dat hij niet wegloopt', vertelt Nijhuis. 'Als we hem nu zouden ophalen, moet hij de nacht doorbrengen in een cel in Den Burg en dan moet één van ons daar ook de hele nacht blijven.' De bezetting is daarvoor te krap volgens Nijhuis. De politie is die avond vol gens hem wegens ziekte al met ze ven in plaats van de normale bezet ting van acht mensen Nadat ze klaar zijn met de klacht over geluidoverlast, rijden Nijhuis en Ba ten door naar het bureau in Den Burg. De printer in De Koog had kuren en daarom zijn de benodigde papieren voor verdere afhandeling van de mis handeling in Den Burg geprint. Beslo ten wordt meteen een tweede wagen en Oever en Heimen Wassink van de berede er binnen een mum van tijd politie uit omliggende plaatsen komen om je bij te staan. Hier ligt dat dus iets anders. Maar ach, we zijn het gewend.' Hij wijst er nog op dat het lege bureau in Den Burg met de indruk moet wek ken dat de politie alleen in De Koog is. Ook Den Burg wordt in de gaten gehouden, zij het in mindere mate. Terug op het bureau wordt nog eens gesproken over de mishandeling De beslissing om de verdachte nog niet op te halen, blijft overeind. Nijhuis zegt dat de man waarschijnlijk wel in zijn stoel voor de televisie zal zitten. Ed Balvers en Nico Modder, die tij dens een rondje door De Koog langs het huis van de verdachte zijn gelo pen, bevestigen dat. Tegen kwart voor één wordt het tijd voor een nieuwe ronde door de Dorpsstraat. Balvers en Modder zijn dan al ver trokken, Nijhuis en Baten gaan ook op pad. Nijhuis vertelt dat het geen kwaad kan als er niemand in het bu reau is. 'Naast de deur hangt een speaker waarmee mensen contact kunnen krijgen met de meldkamer in Alkmaar. Die kunnen ons dan weer oproepen op de portofoons.' Voordat hij vertrekt, steekt hij nog even een vertrouwde sigaar op. Praatje Laten zien dat ze er zijn en links en rechts een praatje maken met jonge ren zijn de bezigheden tijdens het rondje. Zelf hoeven Nijhuis en Baten met veel contact te leggen, jongeren komen automatisch naar hen toe. Of om serieus wat te zeggen of om even stoer te doen. Een paar jongens bie- politie. De dieren lieten het rustig over op de hoek Badweg/Dorpsstraat om eveneens een oogje in het zeil te hou den. Er zijn meer jongeren die bij de paarden blijven staan. Zowel de agenten als de dieren blijven er stoï cijns onder. De paarden zijn getraind bij de Mobiele Eenheid. Ze liggen met wakker van wat jongeren, al dan niet dronken. Als de agenten te paard met op de hoek staan, maken ze rondjes rond De Koog, vertelt Van den Oever. 'We houden in de gaten of mensen die teruggaan naar hun tenten geen overlast veroorzaken of vernielingen aanrichten.' Lopen door de Dorpsstraat met de paarden is er niet bij. 'Ze laten wel eens wat vallen en de horeca-ondernemers zijn er ook met zo blij mee als de dieren over de straatstenen lopen.' Bij vechtpar tijen gaan de paarden wel de Dorps straat in. Van agressiviteit of spanning is bij deze ronde echter weinig te merken. Het is eerder gemoedelijk op straat. En vrij rustig. Nijhuis wees daar al op bij het verlaten van het bureau. 'Aan het aantal fietsen in de stalling kunnen we al zien hoe druk het is.' Druk Een passerende Texelaar vertelt dat het binnen in sommige gelegenheden wel erg druk is. 'Ik ga al naar huis. Het is met leuk, want je moet veel te lang wachten voor je iets te drinken kan bestellen.' Hij wijst op groepjes jon geren die tegen de houten schutting in de Dorpsstraat zitten. 'Die komen even frisse lucht halen. Straks zijn ze allemaal ziek.' Het is frisjes buiten. Op de terugweg naar het bureau pra- Johan Baten en Louw Nijhuis brengen tegen drie uur een 39-jarige Texelaar naar de Medische Post. De man was gewond geraakt bij een vechtpartij bij Question Plaza. nen koffie en thee zijn gezet en er komen boterhamzakjes tevoorschijn. Van de bezetting is alleen Nijhuis van het eiland afkomstig. Hij werkt al bijna 26 jaar bij de Texelse politie. De an dere zes komen van andere korpsen in Noord-Holland-Noord. 'We zijn gedetacheerd', vertelt Jan van der Jagt. 'Dan ben je acht dagen op Texel. In die tijd draai je zeven dien sten, waarvan drie nachtdiensten.' Een weekje Texel blijkt gewild in de politieregio. Agenten moeten zich in het voorjaar inschrijven. Tijdens de week op Texel wordt eventueel voor een hotel gezorgd. 'Er zijn er ook twee die hierboven in het bureau sla pen.' Er wordt gegrapt dat dat wel makkelijk is met aflossingen. Inbraak Om vijf over twee meldt de meld kamer in Alkmaar dat het inbraak alarm afgaat bij TESO. Nijhuis en Baten gaan erheen met de eerder die avond opgehaalde terreinwagen. Jan van der Jagt neemt de surveillance wagen om rondjes door De Koog te gaan rijden. Het is twee uur geweest, dus dat betekent dat cafés tot slui tingstijd (om drie uur) geen mensen meer binnen mogen laten. Wie naar buiten gaat, kan wat eten of terug gaan naar de tent. Langzaam, soms bijna kruipend, rijdt Van der Jagt met de wagen in de omgeving van de Dorpsstraat en de Ruyslaan. 'Het heeft geen zin om harder te rijden, want dan lijkt het net of ik ergens heen moet. Het gaat erom dat we aanwezig zijn En nu heb ik ook rus tig de tijd om om me heen te kijken Het aantal mensen op straat is niet groot. Van der Jagt: 'Ik kom hier al vele jaren en ik heb het gevoel dat het rustiger begint te worden.' Het wach ten is op drie uur als de cafés gaan sluiten. Het loopt anders. Iets na half drie wordt een vechtpartij gemeld bij discotheek Question Plaza in Den Burg. Nijhuis en Baten zijn er al heen grond gilt tegen Nijhuis dat 'het haar man is die op de grond ligt en dat er nu een ambulance moet komen.' Een omstander zegt haar dat ze beter naar haar man kan gaan. 'Die heeft je nu harder nodig.' Nijhuis en Baten besluiten de gewonde man mee te nemen naar de Medische Post. De ambulance wordt niet gewaar schuwd. 'Die hadden we net met de boot naar de overkant zien vertrek ken', legt Nijhuis later uit. Zelf doen gaat sneller. Tegen drieén keert de rust weer op de Groeneplaats. Van der Jagt rjdt er voor de zekerheid nog een paar keer langs met de wagen. Via de politieradio meldt Nijhuis iets na drieén aan de meldkamer dat ze bij de Medische Post zijn aangeko men met de gewonde man. De meld kamer op haar beurt meldt dat er een inbraakalarm is bij Agrifirm. Assis tent-bedrijfsleider Jan Keesom is al aanwezig. Een onbekende blijkt het slot van een deur geforceerd te heb ben. Van der Jagt neemt de gege vens op. Tegen half vier is de surveillance wagen terug in De Koog. Bij de Me dische Post houden een paar jon gens de wagen aan. Ze beklagen dat hun vriend, de jongen met de bloed neus, nog niet behandeld is. Een an dere groep jongeren, dronken, vraagt of de politiewagen als taxi kan rijden. Een eind verderop houdt weer een jongen de wagen aan. Zijn fiets is gestolen en er zouden een stel fiet sen vernield zijn. Van der Jagt zegt hem dat hij de volgende ochtend aangifte kan komen doen op het bu reau. In de Dorpsstraat is het rustig. Balvers en Modder lopen nog rond, net als de dorpswachten van Resco Security. Directeur Henk Kroon van dat bedrijf blijkt toevallig een avondje mee te lopen op Texel. 'Dat geeft meer inzicht dan vanachter een bu reau. We noemen onszelf de sus- ploeg. We zijn ingehuurd door de gemeente en we werken onder lei-

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2