Organisatie Texel Airshow overwint forse problemen crossloop ZDh| 4 Slowaaks formatieteam 'absoluut hoogtepunt' Robert Bakker succesvol in halve marathon Gerrit Jan Booy wint openluchtdarttoernooi .TEXELSE COURANT - Ingrid van Lubek loopt naar zeges Pardoesmiddaq Volleybal in Oosterend Onfortuinlijk Medema wint maandwedstrijd Surfevenement Dijkmanshuizen Zuidema-ronde altijd weer leuk DINSDAG 7 AUGUSTUS 2001 Het waren spannende maanden voor Ed de Bruijn, haven meester van het Texelse vliegveld en de belangrijkste or ganisator van de achtste Texel Airshow. In maart kwam plotseling het onheilsbericht dat het spektakel bij gebrek aan officieel erkende luchtverkeersleiders niet zou mogen doorgaan en leek alle voorbereiding voor niets geweest. Dankzij de bereidwillige medewerking van de Koninklijke Marine, die twee ervaren controllers van het marinevliegveld De Kooy uitlenen, kon het gevaar op het laatste moment worden afgewend. Een opluchting, ook voor de liefhebbers, die zaterdag op een spectaculaire show met vele bijzon dere vliegtuigen mogen rekenen. Het bericht van de Rijksluchtvaart dienst en de Luchtverkeersleiding Nederland, de twee belangrijkste in stanties in de nationale vliegerij, kwam als een donderslag bij heldere hemel voor De Bruijn. 'Er zit een wet aan te komen die bepaalt dat er voor vliegshows een aparte dienst moet komen die de luchtverkeersleiders levert. Die wet is er nog helemaal niet, maar vooruitlopend hadden ze beslo ten dat wij daar alvast aan moesten voldoen. Dat die dienst er ook nog met is, was ons probleem vonden ze. Dan moesten we daar maar tijdig voor zorgen. Absoluut onmogelijk natuurlijk. Gelukkig zagen ze bij onze buren van De Kooy ook het belang van de show en kregen we hun me dewerking toegezegd. Maar het bleef nog lang spannend voordat alles of ficieel geregeld was. Bovendien gaat zoiets af van de tijd die je moet be steden aan de rest van de organisa tie.' De twee marinemensen zijn ko mend weekeinde samen ver antwoordelijk voor alle radioverkeer, terwijl Texelse medewerkers zorgen voor de verdere afhandeling. Ze krij gen het druk met elkaar, want in to taal worden vrijdagavond en zaterdagochtend zo'n 300 vliegtui gen verwacht. De Bruijn: 'We gaan zaterdag om acht uur open en daarna is er buiten de deelnemers vlieg verkeer mogelijk tot een half uur voor aanvang van de show. We hebben een strak schema opgesteld en alle ste voorbereidingen trof voor het eens in de drie jaar plaats vindende spektakel, houdt zich komend week einde uitsluitend bezig met het pro gramma: 'De één heeft een defect vliegtuig, de ander is door z'n rug gegaan. Wat het ook is, er komen altijd afzeggingen van deelnemers. Maar omdat je wilt voorkomen dat het publiek tien minuten moet wach ten tot de volgende demonstratie, probeer je ook dan alles zo veel mo gelijk op elkaar te laten aansluiten. Dat is niet makkelijk, want het ene vliegtuig moet achter in de middag weer terug naar Engeland en kan niet later dan om drie uur zijn demonstra tie verzorgen, terwijl een ander abso luut niet eerder dan om vier uur kan. En je kunt ook niet tegen de piloot van een F16 zeggen dat hij nog maar even moet wachten met z'n show, Het Franse team Apache komt met twee vliegtuigen van het type Pllatus PC7 naar Texel. vliegtuigen hebben een uiterste tijd opgekregen waarop ze mogen lan den. Bij voorgaande keren lieten we dat op z'n beloop, met als gevolg dat er soms wel veertig toestellen tege lijk naar beneden wilden Organisatie De organisatie bestaat uit zo'n hon derd vrijwilligers, die worden 'aange stuurd' door een team van vijf erva ren medewerkers. 'Die regelen alles met elkaar, tot aan de komst van vol doende toiletwagens aan toe.' De Bruijn, die een jaar geleden z'n eer- want dan is z'n brandstof op.' Slowaaks team De vliegshow kenmerkt zich door een grote diversiteit. Als absoluut hoog tepunt beschouwt De Bruijn de komst van de Biele Albatrosy, een uit vijf toestellen bestaand team van de Slowaakse luchtmacht, dat 'een fan tastisch staaltje formatievliegen' laat zien en waarvoor de ambassadeur van Slowakije speciaal naar Texel komt. 'Ze zijn nooit eerder te zien geweest in Nederland. Het heeft me de afgelopen weken bijna dag en nacht bezig gehouden. We kregen eigenlijk al heel vroeg de schriftelijke bevestiging van hun komst. Ze zou den landen en opstijgen vanaf de vliegbasis Leeuwarden Dat stond tenminste op de papieren die we kre gen toegestuurd. Maar een paar we ken geleden bleek dat er nog hele maal niets was geregeld en dat ze niet terechtkonden in Friesland. Uit eindelijk kregen we voor elkaar dat ze bij hoge uitzondering naar de basis Gilze Rijen konden. Maar daar is wel een hoop tijd en energie in gaan zit ten.' De echte liefhebbers kunnen vrijdag al van een voorproefje geme ten, want hoewel de deelnemers al tot in detail zijn ingelicht over zaken als de route en de minimumhoogte, maken de Slowaken een dag voor de show een verkenningsvlucht, waarbij ze enkele malen over het Texelse vliegveld zullen vliegen. Harriers De Royal Air Force (RAF) uit Engeland stuurt onder meer twee Hamers, het enige straalvliegtuig ter wereld dat kan landen en opstijgen als een heli kopter. Ook van de RAF is een Tor nado, die even voor 17.00 uur als al lerlaatste te zien zal zijn. 'Een straaljager die - laten we zeggen - goed te horen is. Maar we vonden dat het als afsluiter maar eens moest kunnen.' De Spaanse luchtmacht is aanwezig met een Casa 101 Aviojet en de Poolse marine levert een bij drage met een Antonov 28, een patrouillevliegtuig. Ook de Neder landse luchtmacht laat zich niet on betuigd en presenteert zich door mid del van twee F16's. De burgerluchtvaart wordt vertegen woordigd door Xavier de Laparrent, de wereldkampioen kunstvliegen. Zijn partner, Brigitte de Lasalle, be wijst met een spectaculaire show dat vliegen met uitsluitend voor mannen is weggelegd. Eveneens uit Frankrijk komt het team Apache, dat met twee vliegtuigen van het type Pilatus PC7 een onwaarschijnlijke formatieact opvoert. De liefhebbers van de histo rische luchtvaart komen ruimschoots aan hun trekken. De Battle of Britain Memorial Flight verzorgt een demon stratie met een Spitfire, een Hurricane en een DC3. De Dutch Dakota Association maakt een fly-by met een Douglas DC4 en twee DC3 Dakota's. Het is mogelijk de laatste keer dat de DC4 in Nederland te bewonderen zal zijn, want volgens ingewijden doet de DDA het vliegtuig om financiële rede nen binnenkort in de verkoop. Uit lopen. Drie jaar geleden waren er ruim 22.000 betalende toeschouwers. Niet meegeteld werden uiteraard de lief hebbers die buiten het vliegveld een móói plekie hadden gezocht. Om te voorkomen dat opstoppingen ont staan en de veiligheid in het gedrang v.-.'V V*^*..N»L«eOCÓÖ(V•4VAX'.v.L'i.L2»"»—" JL*.---.- •nVw.'. De Texelse deelnemers waren dreef in de vijfde crossloop r ZDH, die vrijdag werd gehouden bijna alle categorieën mocht eilandgenoot na afloop de eerj prijs in ontvangst nemen. De en' die zich aan hun heerschappij te onttrekken, was Douwe Mol Amstelveen, die de miniloopö( 1 kilometer in 4.19 minuten opj naam wist te schrijven. De Harrier, het enige straalvliegtuig ter wereld dat verticaal kan landen en opstijgen, (Foto Arend Nijkamp) Frankrijk komt een Rockwell Bronco, een Amerikaans verkenningsvliegtuig dat werd gebruikt in de oorlog in Viet nam en waarvan er nog maar een paar bestaan. Een zilverkleurige Pila tus PC2 verzorgt een zogenoemde aerobatic demo. door De Bruijn 'bal let in de lucht' genoemd. KLM Het is slechts een greep uit een vier uur durend programma dat om 13.00 uur begint, wanneer president-direc teur Leo van Wijk van de KLM de Inproject Texel Airshow (Inproject is de naam van de hoofdsponsor) de show officieel opent. 'Dat vonden we wel passend. De KLM heeft in 1937 samen met de gemeente Texel het vliegveld opgericht.' Toeschouwers zijn al vanaf 10.00 uur welkom voor de static show. een expositie van his torische en moderne toestellen, die samen een mooi beeld geven van de ontwikkelingen in de luchtvaart sinds 1930. Diverse kraamhouders laten zien welke activiteiten ze beoefenen in de luchtvaart. De verwachting is dat het druk zal worden. De toeschouwersaantallen zijn sinds de eerste show in 1980, die toen 10.000 belangstellenden trok, gestaag opge- komt, geldt op de wegen in de om geving een stopverbod. Delen van de Slufterweg en de Muyweg worden afgesloten voor alle verkeer, terwijl op een deel van de Postweg éénrichtingsverkeer wordt ingesteld. Veel aandacht wordt ook besteed aan de veiligheid van de bezoekers. Zo moeten de langzaamste vliegtui gen tenminste 100 meter afstand houden tot het publiek, terwijl de snelste deelnemers zelfs niet dichter bij mogen komen dan tot 230 meter Een speciaal veiligheidscomité ziet toe op de naleving van deze regels. Dat dit geen wassen neus is, werd tijdens de vorige show al duidelijk, toen twee deelnemers na een over treding werden uitgesloten van het evenement. Daarnaast zijn brand weer, ambulance en vrijwilligers van het Rode Kruis continu paraat. De entree bedraagt ƒ15,- Voor dat be drag krijgen de bezoekers tevens een informatief en fraai vormgegeven programmaboekje. Kinderen betalen 7,50. Er is een klein aantal VIP- tribunekaarten beschikbaar. Deze kosten ƒ50,- en zijn te bestellen via de havendienst. De 21-jarige Robert Bakker heeft zondag een fraaie prestatie gele verd door in de halve marathon op Vlieland als vijfde deelnemer de fi nish te passeren. Hij volbracht de 21,1 kilometer in 1.21.18 uur. In zijn eigen categorie, van de volwassen mannen, leverde hem dat de vierde plaats op (ook één veteraan was sneller dan het Koger talent). Erik Bakker, de tweelingbroer van Robert, weerde zich eveneens voor treffelijk. Zijn tijd, 1.28.23, was in de zelfde categorie goed voor een elfde plaats. Jeroen Plag (1.31.28) en Remco Nagtegaal (1.32.04) uit De Cocksdorp werden daarin respectie velijk zestiende en zeventiende. Hun dorpsgenoot Rob Teisman kwalifi ceerde zich met zijn tijd van 1.35.38 als dertiende loper bij de veteranen, Rob van Beurden uit Oudeschild liep in 1.54.56 naar de 44ste plaats. De traditionele halve marathon van Vlieland mag zich verheugen in een grote populariteit, ook op Texel. Ie dere zomer maken vele Texelaars met het veer van Sil Boon de oversteek naar het buureiland, waar de organi satie een mooi parcours heeft uitge zet, dat zich over het hele eiland slin gert en waarbij de lopers over asfaltwegen en schelpenpaden door bos en duin lopen. Zondag trok het evenement bijna 350 lopers, van wie iets meer dan de helft zich waagde aan de 'hele' halve marathon. De meeste anderen verkozen de wed strijd over 10 kilometer, een kleiner gedeelte liep 5 kilometer. Bij de da mes die zich aan 10 kilometer waag den, deden de Texelse deelnemers nadrukkelijk van zich spreken. Margot van der Ven uit Oosterend, Corrie de Jager uit De Cocksdorp en Laurien Bakker uit Den Burg eindig den met tijden van respectievelijk 46.1149.08 en 50.16 minuten op de derde, vierde en vijfde plaats. Roos Goslinga uit Den Burg (55.44) werd 15de, Annie Hin uit Den Burg (1.03.35) bereikte als 34ste de finish. De Texelse mannen en hun tijden waren: Piet Bakelaar uit Den Burg (40.53), Richard Bakker, De Koog (46.59), Cees Timmer, Oosterend (51.17), Jan van der Star, Den Burg (51.22), Dirk Eelman, Oosterend (52.03), Cees Goslinga, Den Burg (52.38), Jaap van Vooren, Den Burg (54.41), Michiel de Boer, De Koog (54.57), Maarten Smit, Den Burg (55.33) en Cees Witte, Oosterend (56.05). Marja Goslinga liep als enige Texelaar 5 kilometer en deed daar 31.22 over. Twee dagen nadat ze in Den Hoorn had gewonnen, schreef atlete Ingrid van Lubek zondag ook de strand duincross bij De Koog op haar naam. Na een zware race met veel mul zand en een straffe wind zegevierde de atlete in 32.02 minuten. De nummer twee, Gerrit van Olst uit Oldebroek, deed 32.38 over de 8 kilometer, ter wijl de als derde gefinishte Jan Steg uit Borculo met zijn tijd van 33.27 ook de snelste veteraan was. Hoornder Harry Bakker moest op de loop over 4 kilometer ditmaal genoegen met de tweede plaats (15.32). Mathijs Lust hof uit Sneek won in 15.10. Margot van der Ven uit Oosterend won op dezelfde afstand de wedstrijd bij de vrouwen in 19.35. Opmerkelijk, aan gezien ze een paar uur eerder op Vlieland nog 10 kilometer had hard- gelopen en daar finishte in de toch ook met kinderachtige tijd van 46.11 Bij de jeugd tot en met 12 jaar won Jan Lamfried uit Duitsland Voor 1200 meter had hij 5.32 nodig. Carola Wagtendonk uit Sint Pancras finishte in 5.44 en was daarmee het snelste meisje. De volledige uitslagen zijn te rug te vinden op de website van de organisatie: www.avtexel.net. Opvallende gebeurtenissen de) zich voor in de loop over 8 kilom De eerste die over de finish k» was veteraan Jan Zijm. Hij volto) de race in 32.00 minuten en, daarmee dus alle deelnemers vai jaar en jonger te snel af. Hij wei 22 seconden gevolgd door vrouw, Ingrid van Lubek. Omda eerste pnjs bij de veteranen naar) ging, kreeg Van Lubek de eerstep bij de volwassenen mannen ut reikt. De eerste man in de categó van 40 jaar en jonger passeerdep als derde loper de emdstreepena met lege handen. Maurits Lap ulo Hoorn won de loop over 4 kiloits bij de jeugd. Hij finishte in 1&1 Dorpsgenoot Harry Bakker won, derom bij de mannen. Hij deeds keer 15.56 over. Laurien Bakka Den Burg was met een tijd van 2! de snelste vrouw. Vrijdag staal: zesde en laatste crossloop opl programma. Deze gaat om 19.30. van start. Na afloop worden ink; tine De Spil de prijzen voor heten klassement uitgereikt. Wie daana worden opgenomen, moet ten® ste drie keer hebben meegelopes In zwembad Molenkoog vindt 4 derdag vanaf 15.00 uur een 'pardte middag' plaats, waarbij in en om' bad allerlei spelletjes worden ged> Voor alle deelnemers is er eenjrj uit de grabbelton. Zondag m vanaf 15.00 uur een voetbata gehouden met medewerking van selectie van ZDH onder leidingi trainer Ronald Biesboer. Dan wot onder meer penalty's geschoten dereen met een dagkaart of abrn ment heeft toegang tot beide aca teiten. Volleybalvereniging Smash's Oosterend houdt zaterdag eena nooitje waaraan jong en oud i meedoen. Het vindt plaats optel rein bij de muziekms achtei i Oranjestraat en begint voor dep.; om 16.00 uur en voor volwas» om 19.00 uur. De organisatie zul op prijs stellen wanneer de dt mers zich vooraf aanmelden 318 870 of 318 582. Zittend op het asfalt van het fiets pad praat een Duits meisje met een arts na te zijn verbonden.Ze was gistermiddag op de Pont- weg ter hoogte van de Schumakersweg dooreen merk waardige oorzaak ten val geko men. het zadel van haar fiets brak af. De ambulance werd erbij ge roepen, maar omdat de verwon dingen aan haar knie pi/nlijk doch niet ernstig waren, hoefde ze daar niet in. De politie bracht haar naar haar vakantieadres. (Foto Harry de Graaf, Onder sfeervolle omstandigheden is zondagmiddag in de Kantoorstraat in Den Burg een darttoernooi in de open lucht gehouden. De strijd, die onder auspiciën van café De Pilaar en dis cotheek de Jelleboog voor de tweede keer werd gehouden, trok vijfen twintig deelnemers, onder wie vier van de overkant Ze troffen tot hun geluk weinig wind en konden hun pij len dus met de gebruikelijke precisie richting het bord gooien. Meest suc cesvol daarin was Gerrit Jan Booy, die zich in de finale net iets beter toonde dan Simon Keijzer en de be ker en de wisseltrofee naar huis mocht nemen. Ed Tolbopm, de win naar van vorig jaar, duelleerde met Sjoerd Groeskamp om de derde plaats en won. Een pijnlijke ervaring was er voor Heino, één van de koks van hotel De Lindeboom, die een pijl in zijn voet kreeg. Als troost kreeg hij een extra pak worsten om op de bar becue te leggen. I ifoio Jeroen Dros) Op de Texelse golfbaan verwierf Bart Medema door het winnen van de maandwedstrijd het recht een maand lang op de speciale parkeerplaats te parkeren. Er werden over achttien holes stablefordpunten geteld en Medema verbeterde zijn handicap door liefst 46 punten te scoren bij de golfers met een handicap van 0 tot 26,5. In de tweede categorie (26,5- 36) won Elfriede van Schendel met 35 punten. Tweede werd Gert Rietveld (33), derde Tineke Brouwer (32). Vervolgens streden de dames voor de tweede maal om het club kampioenschap strokeplay, dat vo rige maand in verband met te weinig deelnemers ongeldig werd verklaard. Gerdie Reijers, die zich vorige maand al de beste toonde, werd nu officieel kampioen met 94 slagen over acht tien holes. Fleur van Duyl werd tweede (95) en Manty Wijsman derde (99). Longest drives werden gelagen door Jan Winnubst en Manty Wijs man, neary's waren er voor Vernon Hughes en Elly Boorsma. Bij Dijkmanshuizen worden zaterdag en zondag windsurftrainingen en - oefenwedstrijden gehouden, georga niseerd door Windsurfclub Texel. Een zustervereniging uit Ter Aar komt met zo'n twintig leden op bezoek om er varing op te doen met het surfen op zee Ze worden bijgestaan door twee officiële trainers van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond. Het evenement is bedoeld voor surfers op elk niveau, zij het dat ze de begin selen onder de knie moeten hebben. Er wordt dagelijks tussen 10.00 en 10.30 uur begonnen. Wie wil mee doen, dient zich van te voren op te geven bij Mark van Rijsselberghe, tel. 06-51327951. Deelname kost 25,- per dag. Deelnemers krijgen voor dat bedrag ook de nodige versnaperin gen. Het is tegenwoordig meer folklore dan sport, maar dat doet weinig af aan het plezier dat de 'Ronde van Zuidema' elke keer weer geeft aan deelnemers en publiek. Zaterdag avond waren er weer heel wat Texelaars en toeristen mee in touw. Niet alleen op fietsen met en zonder versnelling, maar ook op trapauto's konden de coureurs in diverse leeftijdsklassen hun krachten meten. Daarbij vielen met alleen prijzen te verdienen met snelheid maar ook met originaliteit in de vorm van een fraaie opluistering van renner of fiets met gnmage, kostuum of versiering. Ette lijke keren klonk bij de startplaats in de Kikkertstraat het startschot, met een indrukwekkende buks gelost door Peter van der Gracht als opvol ger van de grondlegger en naam gever van de ronde, wijlen Kees Zuidema. De opperste leiding was weer in goede handen van Theo van Maanen die met een leuk praatje via de microfoon de deelnemers moti veerde en er voor het publiek de spanning inhield. De uitslagen: Meisjes tot en met 7 jaar. 1 Romana Casiola; 2. Lena Achterberg; 3. Sowie Wessels De prijs voor de origineelste uit voering ging naar Maartje Monen. Jon gens tot en met 7 jaar. 1 Kevin de Graaf, 2. Alexander Matthaus; 3. Koen Slot. De prijs voor de origineelste uitvoering ging naar Kevin de Graaf. Trapauto's. 1 Ste ven Hooijschuur; 2. Simon Gerritsen, 3. Pieter Hooijschuur. Origineelste uitvoe ring: Peter Walbeek. Meisjes 8 tot en met 12 jaar (fietsen zonder versnelling) 1. Fenna Boon; 2. Simone van der Linde; 3. Manon Walbeek Meisjes 8 tot en met 12 jaar (met versnelling). 1Melissa Grims; 2. Nancy Mons; 3. Sanne Saai. Jongens 8 tot en met 12 jaar (zonder versnelling) 1 Remco Boon; 2. Ruben Groen; 3 Lucas Gerritsen. Jongens 8 tot en met 12 jaar (met versnelling). 1Robin Wennekes; 2. Daan Hardeman; 3. Martijn van der Linde Dames (zonder versnelling). 1Alice; 2. Celine de Graaf. Dames (met versnelling). 1Christina Achterberg; 2 Sara Achter berg; 3. Rina Monen. Heren (zonder ver snelling). 1. Abel van Dijken; 2 Paul Binnenveld; 3. Peter van Dijken. Heren (met versnelling). 1 Joris de Groot, 2. Kees van Wonderen; 3. Michael Achter berg. 3* I mo Gelukkig had deze trapauto-coureur geen tegenwind, zodat hij zaterdag op Kikkert-circuit toch een behoorlijke snelheid opbouwde.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 4