Veelzijdig kunstenaar toont mooie dingen Redden en gered worden 1Een vast aanspreekpunt voor elke cliënt' 'Laag bij de gronds' in Klif 12 J COURANT Wat ik zeggen wou... Wat ik zeggen wou... Reglement blijkt doorslaggevend bij ringsteken iRondje de Koog Vakantieleed Musea Gerdie Grabowski voor tweede keer in Burgwal 37 Rabobank Blik vanger TFXFF SF C DINSDAG 7 AUGUSTUS 2001 Louk van Kooten toont een door hem ontworpen en vervaardigd halssieraad. (Foto Harry de Graaf) 'oto's, glassculpturen en sieraden. Die zijn momenteel in grote iariatie te bewonderen in het gemeentelijke expositiecentrum [usse de banke' aan de Groeneplaats. Het is werk van oud- exelaar Louk van Kooten (55) uit Enschede, die daarmee een taaikaartje aflevert van opmerkelijk veelzijdig kunstenaarschap. Ie tentoonstelling trekt veel bekijks, met in de laatste plaats oor de toegankelijkheid en herkenbaarheid van de uitgebeelde nderwerpen maar ook door het ambachtelijke vakmanschap at eruit spreekt. an Kooten heeft het van geen [eemde. Als zoon van de juwelier ndy van Kooten die in de jaren zes- geen bedrijf had op Texel kreeg hij Et met de paplepel ingegeven. In zijn (grafie maakt hij ook met trots leiding van de leerschool die hij op t gebied van schilderen, aquarel lenen fotograferen doorliep bij pro- menten in het artistieke vak. Verder sd hij ruime kennis op van kunst- istone, architectuur, grafische vorm- >ving en illustratie. Thans is hij als slfstandig kunstenaar gevestigd in rschede onder de firmanaam TRIA- Esign. De expositie werd zaterdag- jddag geopend door Harry de raaf. Die citeerde daarbij uit een jorhem gemaakt interview met Van noten senior, dat verscheen in de ixelse Courant van 1 december I64. De ambachtelijke en kunstzin- je overeenkomsten tussen vader zoon vielen daarbij op. Lody van ooien vertelt over zijn kersverse efde voor Texel waar hij rust en in- xratie had gevonden en over zijn ik. De goudsmid, zilversmid en ju ister woonde en werkte toen in een ingalow bij de Pelikaanweg, maar =stigde zich later in de voormalige (emenzaak van Sluisman, thans iibedrijf van Kees de Waal. Helaas ed hij weinige jaren later door een nstige ziekte getroffen die hem mug naar het vasteland terug te can. Hij overleed in 1972 ssierraden die Louk van Kooten in (expositie heeft opgenomen heb ei vaak wat te maken met de zee. voorbeeld is een zilveren hals- taad waarin een inktvis (octopus) is verwerkt, een hanger in de vorm van een zilveren garnaal op ware grootte en sier- en gebruiksvoorwer pen waarin zeesterren van zilver, brons of kunstbrons zijn verwerkt. Ook een asbak van agaat waarin een zilveren schaapje is verwerkt, trekt de aandacht, evenals kandelaars, boekensteunen en 'zomaar' dingen die er mooi uitzien. Op de expositie springen de talrijke foto's het meest in het oog. Van Kooten fotografeerde weinig mensen maar des te meer vis netten, trapjes, deuren, gevels, een deel van een brug over de Donau maar ook een werkhandschoen en een hoop oud roest aan boord van het dok van Boom in Oudeschild. De platen zijn opvallend scherp en prachtig van kleur, compositie en lichtval. Veel kleiner van formaat zijn de foto kaarten die Louk van Kooten in groten getale heeft geproduceerd en die zich lenen als exclusieve wenskaart of relatiegeschenk. Vooral de afdrukken op chromolux papier zijn bijzonder door hun metallieke glans. De kunstenaar probeert som mige van zijn foto's meerwaarde te geven door ze te verwerken in sjieke handgemaakte drukwerken en in glassculpturen. Voorbeelden van het laatste zijn een catamaran en de Eierlandse vuurtoren die in dikke pla ten glas zijn gevat. Een omvangrijk geheel vormt de rijsculptuur van de voorgevels van de De Ruyterstraat in Oudeschild. Je ziet de veelal monu mentale huizen in de juiste volgorde alsof het een panoramaopname van de hele straat is. Sommige gevels ontbreken en het is geen toeval dat dit niet de fraaiste zijn. De door hem ontworpen glasvormen laat Van Kooten maken door Ben van der Lugt van het gelijknamige glasatelier uit Losser, die zijn ambacht regelmatig demonstreert op Texelse dorps- markten. De expositie van Louk van Kooten in 'Tusse de banke' duurt tot en met zondag 19 augustus en is dagelijks te zien tussen 10.30 en 19.00 uur. Werk van dezelfde kunste naar staat (tot 8 september) ook in Galerie Langewaal als onderdeel van de thema-expositie 'Zee' aldaar. Wie houden hun zénuwen het beste in bedwang? Dat was de prangende vraag bij de vierde wedstrijd om het Texels kampioenschap ringsteken, die donderdag op een donkere en warme zomeravond in Den Hoorn werd verreden. De vele toeschou wers zagen lange tijd een gelijk- opgaande strijd, met vijf combinaties die bij het ingaan van de laatste ronde nog aanspraak maakten op de over winning. Daarin waren koetsier Gerard de Ridder en steekster VERVOLG VAN PAGINA 1 was echt een heel goed idee. Zo kan je zien dat De Koog niet alleen uit kroegen bestaat', aldus een opgeto gen Bert van Onzen. Achteraf spreekt medeorganisator Ingrid Uitgeest, van bloemenpluktuin Anemoonè, van een succes dat voor herhaling vatbaar is. 'Ik heb nog niet iedereen gesproken, maar volgens mij is alles goed verlo pen. We hadden zonnig weer. De mensen hebben De Koog van een andere kant kunnen zien.' Ook zij zag opvallend veel Texelaars. 'Hartstikke leuk, ja. ledereen was helemaal ver rukt dat ze zomaar uit zo'n grote tuin mochten plukken, dat was mooi om te zien.' Patricia Henstra en Piet Beers en Joke Noom het meest succesvol, zodat deze combinaties in een bar rage moesten uitmaken wie de beste was. Opnieuw toonden de steeksters zich aan elkaar gewaagd. Beiden behaalden het maximumaantal pun ten, waarna het reglement de door slag moest geven. Aangezien De Rid der en Henstra in de eerste omloop de meeste ringen hadden verschalkt, werden zij tot winnaar uitgeroepen Beers en Noom kregen de tweede prijs, Gerrit en Janny Westerlaken legden beslag op de derde prijs. Een toeriste, mevrouw Kastein uit Bunschoten, reed in de gastenronde mee met Rein Eelman en wist alle drie ringen van de galg te plukken, een prestatie waarvoor ze werd beloond met een attentie. De snelste tijd tus sen de eerste en de derde ring werd neergezet door de combinatie van Frits Witte (11.38 seconden), die daarvoor een bon van Agrifirm in ont vangst mocht nemen. Eenzelfde bon was er voor Willem en Jopie Bakker, die voor de vijfenzestigste keer aan het ringsteken meededen en volgens de jury samen met hun Friese paard Letske de authentiekste aanspanning bereden. Mevrouw Bouthoorn be dankte de deelnemers namens de Stichting Hoornder Donderdagen met een boeket bloemen. Bnere» vu kzcn bisten vmm*oonkbjUiad tu dt n Het zal je maar gebeuren als jongere op camping Kogerstrand. Je heet Martine, je woont in Huissen (Gelder land) en je gaat met enige leeftijdge nootjes op vakantie naar De Koog. Na een lekker avondje stappen wil je gaan slapen. Het kan wel, maar dan niet in de tent. Van de bungalowtent is weinig over. De tentstokken zijn verbogen en de prachtige badlakens van Heineken gestolen. 'Oké, dan Mijn man en ik waren in juli voor de eerste keer op het eiland voor een be zoek van vier dagen. We hebben deze dagen ten volle benut, onder meer door het bezoeken van diverse musea. Over het algemeen hebben we van zowel de musea als de natuur genoten, maar toch willen we twee kanttekeningen plaatsen. Zo viel het juttersgedeelte van het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild ons zwaar tegen. Later hoorden we van een medewerker van het Agrarisch Museum in De Waal van het juttersmuseum op Flora. Uiteraard zijn we daar ook geweest en hebben er met plezier rondgelopen. We von den de folder van het museum in Oudeschild wel wat misleidend. En in EcoMare werden we geconfron teerd met lege ruimten die werden verbouwd of opnieuw ingericht. Het lijkt ons niet logisch in het hoogsei zoen met zoiets bezig te zijn; je zorgt dan juist dat het klaar is. Nu had een geheel een rommelige aanblik en bovendien moesten we wel het volle bedrag aan entree betalen. Verder niets dan goeds over het ei land. Familie Klaver, Huissen. moeten ze maar niet van die mooie badlakens meenemen', kan een reac tie zijn. Zoals altijd is van de daders geen spoor te bekennen. De beveiligingsdienst van Koger-strand was die donderdag een week gele den wel aardig. Aangifte bij de poli tie hoefde niet. 'Maak maar een paar foto's en stuur die op. Met de verze kering komt het dan in orde', zei een medewerker. Of het de oplossing is om vandalisme in te tomen? Jan Klugkist, Arnhem Gerdie Grabowski met één van haar geschilderde zeeën. sgo lappen. Het is een heel spe- ie kleur blauw, iedereen valt erop. kunt die stof, speciaal bedrukt in kleur op maar vier plekken in heel figarije krijgen.' Om 16.00 uur, één voor de sluiting, hadden de Van zens al rond de 125 nieuwsgieri- i ontvangen, wat bewondering kte bij het aanwezige bezoek. 'Ik dhet vooral leuk dat er zo ontzet - d veel Texelaars zijn gekomen. Dit en Bert van Onzen temidden van hun werken, die door meer dan 125 nieuwsgierigen werden aanschouwd. (IM ADVERTENTIE) Kunstenares Gerdie Grabowski uit Den Hoorn exposeert in de maand augustus voor de tweede maal met schilderijen in Burgwal 37. Was het in oktober 2000 nog een duo-ten toonstelling, deze maal vullen twintig van haar werken de volle dige ontmoetingsruimte. Met ver schillende soorten verf maakt Grabowski zowel Texelse land schappen als schilderijen waarin zij tracht gevoelens uit te beelden. 'Ik werk zowel met olieverf en acryl als aquarel', vertelt Grabowski, wier twintig schilderijen afwisselende ta ferelen vertonen. Zo zijn er verschil lende landschappen en zeeen te be zichtigen. 'Ik schilder graag zeeën. De vorige keer dat ik exposeerde, hing er ook al een hele grote.' Het schilderen daarvan gaat niet altijd naar wens. 'Soms is het windstil en zijn er geen golven. Als ik dat probeer na te tekenen, zie ik uiteindelijk alleen een lucht en een blauw vlak. Dan pro beer ik het dus gewoon opnieuw.' Opvallend zijn de schilderijen die fi guren tonen. Een soort poppen wor den zonder verdere uiterlijke kenmer ken weergegeven en hebben allen een aparte betekenis, zoals liefde. Makkelijk om die te schilderen was het niet. 'Mijn kleinzoon was op be zoek en vond dat de figuren door de ronde, bolle vormen op Teletubbies leken. Steeds als ik er eentje afhad, tekende hij een uitsteeksel op het hoofd.' Voor een kennis wier man was overleden maakte Grabowski een passend werk. 'Je ziet links een jonge man en vrouw in het gras zit ten met een mooie boom. Aan de rechterkant zie je de verdorde boom en het verouderde paar op een bankje. Dat is hoe het leven eruit ziet. Maar samen oud worden is met voor iedereen weggelegd.' Grabowski, die ook lid is van kunstenaarscollectief TEEVA, maakt alleen realistische schilderijen. 'Met abstract heb ik eigenlijk niks. Ik vind het mooi als je echt in een schilderij kan kijken.' Een geslaagde poging tot diepte is het nageschilderde Vlak, na bij Den Hoorn. Ze is in 1996 begon nen met schilderen. 'Ik had les in het kunstschip van Kees Doolaard in Den Helder. Nu hebben we met een hele groep Texelaars les van Elly Kroon. Het schilderen is erg gezellig. Ik doe het graag en veel.' Jacqueline Kerkhof, die zondag in theater Klif 12 optreedt, wordt 'een podiumbeest' genoemd, dat niet bang is de hele zaal bij haar voor stelling te betrekken. Deze noemde ze 'Laag bij de gronds' en al snel dringt de vraag zich op hoe laag ze kan gaan. Terwijl het pu bliek nog naar adem snakt, zet ze alweer een andere personage neer, brutaal en schaamteloos, improvi serend met woorden, muziek en karakters. Razendsnel verandert ze van Jacqueline Kerkhof in een zweverige therapeute, om daarna net zo mak kelijk bouwvakker Henny neer te zet ten. De personages hebben het dui delijk naar hun zin op het toneel en zingen zowel absurde als gevoelige liedjes. De 35-jarige Kerkhof stu deerde in 1990 af aan de toneel academie in Maastricht. Zij gaf les aan de toneelacademie in Eindhoven en regisseerde amateurs en profes sionals, waarbij haar voorkeur toch steeds uitging naar het zelf schrijven van voorstellingen. Ze beklimt zon dag om 20.30 uur het podium van het Hoornder theater. Een toegangs bewijs kost ƒ22,50; 'Vrienden van Klif 12' betalen ƒ17,50. Reserveren kan via tel. 319 633. Cabaretier Jacqueline Kerkhof verandert razendsnel van personage (Foto Ctea Better) Adrie Barhorst financieel adviseur Rabobank Texel 'Bij ons staat een persoonlijk contact met de klant hoog in het vaandel. U heeft dan ook altijd met een vast aanspreek punt te maken. Mijn collega's en ik kennen de persoonlijke omstandigheden van onze cliënten en zijn een betrouwbare gesprekspartner. Altijd handig wanneer u van tijd tot tijd bij voorbeeld eens opnieuw wilt toetsen of uw beleggingsporte feuille nog steeds aan uw doelstellingen voldoet.' Texel Telefoon 0222 36 99 21 Wanneer mijn broer belt, betekent dat nooit veel goeds. Of hij is we derom verliefd, of het is kritiek op Texel, of het gaat over geld. hetgeen hij zelden heeft. Een soort driehoek van betogen die mijn interesse nau welijks bereikt. Maar altijd weet hij het zo te draaien dat we samen in een twistgesprek raken, waar hij, zo denk ik dan weer achteraf, buiten sporig van geniet. Deze keer was het Texel. Hij had gedaan wat ik had aangeraden, namelijk een abonne ment op de Texelse Courant geno men. 'Mijn god, wat een toestand', kermde hij. En hij had geeneens een tweede huis, laat staan een eerste huis. Dat je zoiets wou lezen, laat staan ervoor schrijven. Al mijn ge mene stekels gingen direct over eind, maar ik zweeg wijselijk, staarde naar schapen op de dijk en trommelde met mijn vingers achte loos op de tafel, 'De noordelijke va riant Durper bedrijventerrein', smaalde mijn broer. 'Is die ge meente van jullie wel goed bij zijn hoofd? Ze zeggen toch dat ze een stad hebben, Den Burg geheten, en dat daar een Maricoweg is met zij armen, waar bedrijven zich neste len Bij een stad hoort stank en gif en handel en poen. Geen poon, maar poen. En schurendiarree vind ik een prima woord. Zijn ze nou he lemaal besodemieterd. De Cocksdorp is het enige dorp waar nog een soort zeeroversgevoel heerst en een gewoon-geen-flau- weku/-mentaliteit. Waarom gaan die mensen niet in optocht naar dat verschrikkelijke gemeentehuis, be zetten dat massaal, bevuilen dat vol overtuiging met zeer veel leuzen die nooit meer kunnen worden weg gewassen. Jullie moeten knokken voor dat laatste stuk vrije skyline. Het is bezopen, het is schandalig. Wat een gehoor over die gehouden enquête, waarom organiseren ze zoiets eigenlijk, geen hond die luis tert naar wat het dorp daarover zegt Democratische zoethouders. En of je nou het wad verdedigt, of de Durpers, of de Langeveldstraat-be- woners, het is en blijft godgeklaagd. Mijn broer werd steeds aangedaner en ik zei zwakjes: 'Weet jij dat je over Texel spreekt? Zo veel liefde heb ik je nog nooit horen verkondigen.' 'Ik hou nou eenmaal van De Cocksdorp'. schreeuwde mijn broer bewogen, 'ik hou van die vuurtoren, van de wijdte, van die aardappel- bloei, van die waanzinnige horizon, van die afschuwelijke wanorde van huizen, zelfs van die supermarkt, waar ze g.v.d dat postkantoor ook al uit laten verdwijnen. Ik zal je in vertrouwen zeggen, ik heb er se rieus over lopen denken om één van die huizen aan de Langeveldstraat te kopen, als ik geld had, stel dat ik geld had.'Heb je niet, heb je nooit', onderbrak ik ferm en ik voelde een diepe opluchting over dat gegeven, 'Je moet van een collectief belang, geen eigen belang maken', bevoogde ik. 'Ik loop warm voor iets, mag ik', zuchtte mijn broer Ik voelde dat hij het meende en ik barstte los in een even grote veront waardiging. Ik deelde zijn liefdevoor De Cocksdorp, die hij van mij had geërfd. Maar hij beweerde dat ik die liefde van hém had geërfd. Heel lang geleden al. We verzeilden in onze eeuwige touwtrekkenj over het gelijk. 'Ze hebben Oudeschild als optie, ze hebben Den Burg. Straks is Texel één groot fabrieksterrein, met de vuurtoren als een tweede Euromast', beweerde ik opeens zeer treurig gestemd Mijn broer grinnikte en zei toen opgewekt 'Er is maar één oplossing, ik reed Oudeschild binnen en wat zag ik in de haven, een boot met een leus. Een waanzinnige leus: Geloof in de Here Jezus en dan zult u gered wor den. Met die boot moet de hele zooi uit het gemeentehuis en alle Durpers uitvaren, minstens drie weken op een woelige zee.' 'Oude schild', zei ik, 'waar zit jij eigenlijk?' 'In de Cocksdorp, ik ben aan het helpen om het dorp om te bouwen tot één grote protestsong, die als gregoriaanse muziek over het eiland jammert. Ik heb al zeven mensen die meedoen. De rest ben ik nog aan het redden. Over even kom ik en dan blijf ik slapen.' Ik hing plotseling op. Ik wil ook met die boot mee, dacht ik enigszins aangeslagen. Maar ik wist wel heel zeker dat mijn broer de liefde voor De Cocksdorp van mij heeft geérfd. Dana Rover

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5