Texelse modellen promoten kleding Racisme aanleiding amoos geweid voor vechtpartij? Werkgroep begeleidt 'Texelse' welstandsnota 1-1-2 Schatzoeker speurt strand af op oude metalen 1Anders dan andere banken. COURANT M'N! HEMEL wqT ^.ERGlU^ WEL NEEl WE hoesten wel de GASFLES ER UIT HALEN.ANDERS GING HO NIET DE LUCHT IN Ernstig gewonde op De Krim |Wat ik zeggen wou... Man rijdt door na aanrijding Huissamenkomst bij Jan en Paula Mini-brand Wat zeggen wou. Discriminatie Texels hout No, 6113 WWW.TEXELCRRTOON.MYWE6.NL Een vroege vlieg(er)show G tslgggd Jaarvergadering 10 voor Texel 39.999ste bezoek voor Molenkoog Rabobank TPYPf CC r- VRIJDAG 10 AUGUSTUS 2001 I -i B Bif*cn vjn Ic/fn Bu.lvn vvrimmndrlijUtfiJ v jo Je itJaiIk j een vechtpartij rond paviljoen >aal 0 op vakantiecentrum De (nm in de nacht van 1 augustus aakte een 16-jarige jongen ge tond. Hij werd door meerdere nensen in zijn gezicht geschopt en ,eld daar fors letsel aan over. Zijn amilie reageerde geschokt en idireef een brief over 'zinloos ge teld' naar deze krant (zie elders). je jongen en zijn twee jaar oudere mier, beiden met een donkere huids leuf. gingen samen met hun blanke sef stappen in Paal 0. Volgens eigen eggen sprak een onbekende hen an en na een korte woordenwisse- ag kregen de jongens enkele klap- en. Toen zij wegrenden kwam de 6-iange jongen ten val. Vijf belagers ,t een grote groep schopten hem in ei gezicht. Opgezwollen ogen, een spotte neus, afgebroken tanden en cJiaalwonden en lichte kneuzingen «er het hele lichaam waren het ge- dg. De oudere broer kon ternauwer- uod ontkomen. Opvallend is vol gens de slachtoffers dat hun blanke neef niet werd aangeraakt. De daders werden door De Krim met van het park gezet. 'Dit getuigt van weinig moed', zo stelt de familie. Volgens parkmanager André van der Vliet, die de daders verzocht een ver klaring bij de politie af te leggen, ligt de zaak iets genuanceerder. 'Er is uiteindelijk niemand vastgezet, terwijl openlijke geweldpleging als een mis drijf wordt beschouwd. Dat betekent dat ook de politie uitgaat van een geëscaleerde ruzie.' De familie van de jongen kwam na het incident verhaal zijn halen met een mes en een koekenpan, zo verklaarden de da ders. Gezien de ernst van de situatie heeft de directie van De Krim overwo gen de verdachten van het park te verwijderen. Na het bezoek aan de politie werd hier vanaf gezien. 'Wij zijn als De Krim best stevig richting onze gasten, maar wij zijn geen rechter. In deze situatie was er geen aanleiding om de verdachten te verwijderen.' lp aanwijzing van getuigen kon de glitie dinsdag alsnog de man aan- ouden die eerder die middag met ju auto tegen een boom was gere- fen. Dat gebeurde op de Akenbuurt, issen de Pontweg en de logerstraat. Het bleek te gaan om en 18-jarige jongeman uit Zegveld, jdens het verhoor vertelde hij dat en bij hem in de auto zittende vriend, en 17-jarige jongen uit Kamerik, «der het rijden plotseling aan de endrem had getrokken, waardoor hij femacht over het stuur had verloren, ^bestuurder werd later weer vrijge ven 'zondagse samenkomst met evan- elsten Jan en Paula Brouwer vindt egens de grote belangstelling van rrkantse gasten tussen 12 augus- sen 2 september plaats in de zaal r de Buureton, Molenstraat 2 in sBurg Daarna verhuizen zij weer arhet 'eigen' Olijfblad (Weverstraat waar de huissamenkomsten ds het begin van dit jaar worden jtaiden, toen afscheid werd geno- envan huize Elba. De diensten be ren steeds om 10.00 uur. Er wordt selin het Nederlands als het Duits esproken. Deelname is gratis. let campinggasstel van een anpeerder op Loodsmansduin akte gisteravond om kwart voor ei in brand. De brandweer was er rel bij maar kon direct weer terug gen omdat de mensen de vlammen el al hadden gedoofd. Je staat in een bank op je beurt te wachten en hoort daar een volwas sene een zo vreselijk kwetsende en discriminerende opmerking maken terwijl ze naar een - donkergekleurd - peutertje kijkt dat langs haar loopt en zoet gaat spelen dat je aan je oren en je verstand twijfelt. Je verstand zegt dat het niet waar kan zijn. De vader die erbij stond moet haast het zelfde gedacht hebben, hij reageerde eerst niet en aaide zijn kind over haar (of zijn?) bol. Op dat moment reali seerde ik me dat ik het goed had ver staan. De tranen schoten in mijn ogen - en doen dat nu weer. Vervolgens voelde ik me een laf monster omdat ik er niets van zei, niets aan deed. De reactie van de vader was mis schien ook wat lauw, maar hoe lan ger ik er over nadenk, des te beter vind ik die reactie. Negeren is mis schien het beste, dat doe je ook met een zeurend kind. Het kindje had er gelukkig niets van in de gaten en bij een heftige reactie had de vader waarschijnlijk antwoord moeten ge- In de nacht van 1 augustus werd een 16-jarige jongen op weg naar zijn vakantiehuis na een avondje uitgaan in Paal 0 door een grote groep jon gens van in de twintig laf mishandeld. Eenmaal op de grond gevallen trap ten ze tegen het hoofd en in de mond. De gealarmeerde ouders doen aan gifte bij de politie. Gelukkig kan hun zoon het navertellen. Een drietal da ders wordt aangehouden en geïden tificeerd. Het minste dat je verwacht na zo'n laffe daad van zinloos geweld is dat de betreffende jongens van het eiland worden gezet. Maar dat kan de poli tie officieel niet doen, zeggen ze. Wel gaan ze er vanuit dat de camping houder de jongens van zijn terrein zal verwijderen. Dat blijkt met het geval te zijn. Slechts één van de drie krijgt enkele dagen een horecaverbod en mag daarna weer vrolijk verder fees ten. Onverteerbaar voor het slachtoffer en zijn familie. Moeten er eerst doden vallen voor er actie wordt onderno men? Spotjes op televisie en aan plakbiljetten door het hele land roe pen op wat te doen bij zinloos geweld. De daders ongestoord door laten feesten steekt hier wel schril bij af. Dat met alle meelopers te pakken zijn, valt nog enigszins te begrijpen. Maar dat de leiding van De Krim de door de politie aangehouden jongens niet van hun terrein heeft willen ver wijderen getuigt van met veel moed en draagt zeker niet bij aan een veili ger uitgaansklimaat voor jongeren. Ook namens familie uit Hoorn en Texel, D. Wolkers, Uden ven op haar 'waarom'. Dat is haar nu bespaard gebleven. Ik hoop dat de man en de rest van zijn gezin veel positieve en liefdevolle mensen meemaken, zodat ze weer baar zijn als ze zulke negatieve men sen tegenkomen. Bij deze wil ik mijn afschuw uitspreken over de uitspraak van deze vrouw; beter laat dan nooit. Ik heb met de illusie dat zij zich nu schaamt of haar leven betert, maar ik hoop wel dat de positieven onder ons alert blijven en ook voor hun mening uitkomen. G. Dijksma, Oosterend. DAAR RED JE LEVENS MEE Antoinette van Rossum uit Den Burg zoekt mensen met een echte Texelse uitstraling. Ze wil foto's van hen maken voor een nieuwe kledinglijn die zij aan het opzetten is. Onder de merknaam Claire Fisher, waaronder zij sinds 1982 natuurproducten voor de huid ver koopt, wil ze kleding van Texelse wol in het buitenland gaan verko pen. Van Rossum heeft ambitieuze plan nen. Truien, badjassen, sloffen, plaids, mutsen, poncho's, hand schoenen en dekbedden wil ze gaan verkopen. Allemaal gemaakt van wol van Texelse schapen. Om de producten wereldwijd onder de aan- VERVOLG VAN PAGINA 1 f wordt genoemd, herinnert daar Schuurtjes tot uit bossen aan de overkant is to vinden bij Borsboom. 'Dit komt 'Arnhem' zegt hij wijzend op an- w stapels, 'en dit komt uit tonekom.' Het is hout dat hij even ts na de kap heeft meegenomen, tome maakt hij niet voor zijn acti viteiten. 'Ik heb het al druk zat.' Borsboom werkt voornamelijk in de winter in de houtkap. Daarnaast geeft hij adviezen over bosbouw. Hij woont sinds twee jaar op Texel. Rust en ruimte waren voor hem aan leiding naar het eiland te komen. Eerst woonde hij in Andelst in de Betuwe, maar daar werd het hem te druk. 'Dat is bijna een industrieterrein geworden.' De Betuwelijn, de om streden goederenspoorlijn van Rot terdam naar Duitsland, komt ook nog bij het dorpje te liggen. Texel bevalt hem goed. 'Het zijn makkelijke men sen hier, zolang je maar geen haast hebt.' houf. vlak nadat het gekapt was in de Dennen dacht te brengen, wil ze foto's maken van Texelaars die de kleding dragen. Geen professionele foto-modellen, maar gewoon mensen die een Texelse uitstraling hebben. Ze plaatste daarvoor eerder deze week een advertentie in de Texelse Cou rant. Wat de Texelse uitstraling precies in houdt, valt moeilijk onder woorden te brengen. 'Ze zijn anders, ze kijken anders. Texelaars zijn recht voor hun raap, ze verbloemen de dingen niet.' Enkele tientallen telefoontjes zegt Van Rossum inmiddels gehad te heb ben op de oproep. Vooral van oude ren die het volgens haar wel leuk vin den om op de foto te gaan. Van Rossum zoekt kandidaten tussen 50 en 65 jaar en tussen 18 en 25 jaar. Volgende week wil ze de aanmelders ontmoeten, half augustus zijn de foto-sessies gepland. De foto's wor den gemaakt door Joyce Bos. Ze worden later gebruikt voor productpresentaties, voor folder materiaal en voor een site op internet. De foto's zijn ook bedoeld voor een Home Shopping Channel in Florida dat volgens Van Rossum in Amerika van kust tot kust een filmpje gaat uit zenden voor de nieuwe kledinglijn. De naam van het TV-station wil Van Rossum nog niet zeggen, omdat de onderhandelingen nog lopen. Dat geldt voor meer onderdelen van het nieuwe initiatief. Ze zegt in ge sprek te zijn met een schapenboer op Texel bij wie ze schapen wil 'adopte ren' voor de wol. Achter de investe ringen. die volgens haar een paar ton bedragen, zit een 'stille investeerder', een ex-Texelaar, van wie ze ook de naam niet kan zeggen. Volgens Van Rossum zorgt een groep vrouwen straks voor het maken van de truien en andere producten. Op bestelling worden de producten ver scheept naar het buitenland. Ame rika, Duitsland, Japan en Taiwan zijn enkele landen waar de kledinglijn op de markt wordt gebracht. 'In Duits land wordt Claire Fisher in veertien duizend apotheken verkocht. We hebben daar een goede naams bekendheid.' Tegelijk met de kleding lijn wil Van Rossum ook een nieuw cosmetisch natuurproduct op de markt brengen met kruiden en echte schapenmelk. Bedoeling is dat die melk van dezelfde te adopteren scha pen komt. O De gemeenteraad krijgt aanzienlijk meer invloed op de welstandelijke kwaliteit van woningen en andere gebouwen die op Texel tot stand worden gebracht. De welstands commissie zal zich moeten hou den aan criteria die worden neer gelegd in een door de raad vast te stellen Welstandsnota die uiterlijk 1 juli 2003 in werking treedt. Tot dusver opereert de welstands commissie geheel naar eigen inzicht bij het beoordelen van bouw- aanvragen en brengt daarover advies uit aan het college dat het welstands oordeel uiteindelijk velt en er dus ver antwoordelijk voor is. Meestal volgen b en w het advies, maar meer dan eens wordt er ook van afgeweken. Het publieke vertrouwen in de welstandscommissie is niet bijzonder groet, met name op Texel. Veel nieuwbouw wordt uitgesproken lelijk gevonden of met passend in de om geving, maar heeft toch de zegen gehad van de welstandscommissie. Vaak wordt dit toegeschreven aan het feit dat de welstandscommissie een Noord-Hollands gezelschap is waann maar enkele Texelaars zitten die de betreffende omgeving goed kennen Door het vaststellen van een Welstandsnota kan de gemeenteraad aangeven aan welke voorwaarden het uiterlijk van gebouwen in hoofd lijnen moet voldoen om voor vergun ning in aanmerking te komen. De welstandscommissie moet binnen die grenzen opereren. Volgens het plan van aanpak dat het college inmiddels heeft vastgesteld, is de eerste stap het benoemen van een werkgroep die zorgt voor de be geleiding en ontwikkeling van de Welstandsnota. De werkgroep be staat uit wethouder D. Schilling, B. Looye namens de Welstands commissie, L. Anema als Texelse ar chitect, R. Gjaltema namens het ad viesbureau Vijn, J. Commijs, M. Smit en mevr. S. van Velzen namens de gemeente. Eén van de taken van de groep is het verknjgen van voldoende maatschappelijke draagkracht voor de nieuwe richtlijnen. Tijdens de voor bereiding zal daarom overleg worden gevoerd met organisaties zoals de dorpscommissies en de ondernemersverenigingen. Als de nota eenmaal in elkaar zit wordt aan ieder gelegenheid gegeven er op te reageren. De één komt er om te zwemmen, de ander om in de zon te liggen en een derde graaft een diepe kuil. Het strand biedt voor iedereen volop ver maak en het kan er op zonnige da gen een drukte van belang zijn. Maar aan het eind van zo'n dag, wanneer de badgasten huiswaarts zijn ge keerd, trekt de kust een andere pu bliek. Zoals Sieme Daalder uit Oude- schild, die met zijn metaaldetector al decennia lang verborgen schatten probeert op te sporen. Hij is vaak aan de vloedlijn te vinden, alwaar hij naar oude munten of andere metalen speurt. 'Vroeger vond ik ze regelma tig, echt hele oude exemplaren. Maar tegenwoordig komt het nog maar weinig voor', wi|st hij op de gevolgen van de zandsuppleties. 'Alleen op De Hors kom je ze nog tegen.' Toch wil het nog wel eens gebeuren dat hij een opmerkelijk voorwerp opgraaft dat bijvoorbeeld door een badgast is kwijtgeraakt. Zoals laatst die ANWB- speld. 'Weet jij eigenlijk wel hoe oud die organisatie is?', ontlokt hij een ontkennend antwoord 'Die speld die ik vond was van 1884.' De afgelopen week beperkte het resultaat zich tot wat kleingeld. (Foto GerarrJ Timmerman) Jeroen Wijdogen (25) uit Den Burg is aan de Hogeschool van Utrecht af gestudeerd in de richting HBO Telematica. Hij gaat werken bij Casema in het network operations centre. Moeten, we er blij mee zijn dat op Texel windmolens worden geplaatst of juist niet? Dat is één van de vra gen die aan de orde komen tijdens de jaarvergadering van 10 voor Texel. Deze wordt op dinsdag 28 augustus gehouden in Hotel Den Burg en be gint om 20.00 uur. Zwembad Molenkoog heette deze week op feestelijke wijze de 39.9991" bezoeker welkom. Jenny van der Slikke (10) uit Den Burg, een trouw bezoekster van het zwembad passeerde de kassa op het juiste moment en kreeg een slagroomtaart uit handen van caissière Wilma Bladt. Het zwembad wilde eens iets anders doen dan de teller op een rond getal stil te zetten en besloot daarom één bezoeker vóór de veertigduizendste stil te verrassen. Dat het een kind werd, was bijna niet te vermijden Er waren opvallend veel kinderen aan wezig in Molenkoog. Het zwembad houdt op korte termijn nog twee activiteiten. Zo wordt zon dag een voetbalinstuif georganiseerd met medewerking van spelers van ZDH. Penalty's nemen, een dribbelparcours, partijspelen en hooghouden zijn onderdelen van de middag die om 15.00 uur begint op het veld bij Molenkoog. Woensdag wordt op veler verzoek vanaf 15.00 uur een Pokémon-ruilbeurs gehou den. (IM ADVERTENTIE) Fenneke Kraft coördinator ledenbeleid Rabobank Texel 'Meebeslissen, meepraten, profiteren van aanbiedingen en kortingen Bij de Rabobank kan dat allemaal! Cliënten kun nen namelijk 'lid' worden. En dat is nou juist waarin we zo verschillen van andere banken. Leden mogen altijd hun mening geven. Denk maar eens aan de commissie Raboton. Deze bestaat uit leden van onze bank. Zij bepalen welke Texelse projecten geld ontvangen. Ik geef u graag nadere informatie over het lidmaatschap.' Texel Telefoon 0222 36 99 26

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5