ilitair (mede)gebruik uidpunt blijft onzeker Vlaaier veroorzaakt brand in veestal Slowaken verklaren liefde aan Texel Willem van der Linde krijgt gelijk van bestuursrechter Cjroen Twartsjexeh het harL, Nieuw overleg over opslag Wagenmuseum Kamperen bij de boer 'objectgebonden' texelse^courant SUPER DE BOER SEA STREET FESTIVAL TEXEL Politie neemt pillen in beslag Zeventienjarige bestuurt auto m Zonder vergunning Autocross gestaakt Dronken chauffeur verliest rijbewijs Molens Oudeschild worden gerepareerd Politie bekeurt taxichauffeurs erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. (jrra ^m/ri Jhrtli iw brt fcjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11603 DINSDAG 14 AUGUSTUS 2001 dvertenties/abonnementen/bezorging: pinbaan 6 791 MC Den Burg deloon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 mail. mfo@lenr.nl Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Jt militaire gebruik van De Mok en het militair mede- bruik van het duin- en strandgebied in de omgeving is or de toekomst nog allerminst zeker. Dat blijkt uit de uit- jraak die de Raad van State heeft gedaan inzake bezwa- n die in laatste instantie zijn ingediend tegen onderdelen i het bestemmingsplan buitengebied. Volgens de afde- j Bestuursrechtspraak van de Raad heeft Gedeputeerde laten verzuimd om in eerdere instantie een besluit te ne- Cnten aanzien van deze problematiek en moet zij dat als- fg doen. iciale vraag is of de natuur en in I bigonder het vogelleven wordt Ijreigd door de militaire activiteiten, [moet worden bepaald aan de dvan criteria zoals neergelegd in I Habitat-richtlijnen en de Vogel- litlijn. een verplichting die zelfs [dials het betreffende gebied niet [en Speciale Beschermings Zone fez) valt. zoals een deel van de dui- T»an Texel. iibil is mogelijk ook van belang of gebied is aangewezen als itsnatuurmonument op grond de Natuurbeschermingswet. De ad van State verwi|t het provincie- duur hierop niet te zijn ingegaan, toen zij het Texelse bestemmingsplan ter goedkeuring kreeg voorgelegd en moest beslissen over de bezwaren die ertegen waren ingediend. Ook heeft Gedeputeerde Staten de be schikbare gegevens over natuur waarden en de invloed daarop van militair gebruik niet betrokken bij de besluitvorming. De Raad van State noemt dat onzorgvuldig en wijst er ook nog op dat alle in het geding zijnde gronden sinds 24 maart vorig jaar als SBZ zijn aangewezen, zodat vanaf dat moment in elk geval de Habitatrichtlijn van toepassing is. De provincie zal dus een nieuw be sluit moeten nemen na een onder zoek naar de gevolgen van het mili tair gebruik voor het vogelleven. Bij het inschatten van de gevolgen daar van voor de toekomst van de Joost Dourleinkazerne, moet er rekening mee worden gehouden dat het gaat om Europese regelgeving die 'hard' wordt toegepast. Bij landelijke regel geving wordt vaak rekening gehou den met een gegroeide en veelal maatschappelijk aanvaarde situatie, maar bij het toepassen van de Vogel richtlijn is dit allerminst vanzelfspre kend. Dat er al sedert jaren sprake is van militair gebruik van De Mok en omgeving hoeft dus geen reden te zijn om het zo te laten en hoort terugdringing of stopzetting wel de gelijk tot de mogelijkheden. Van de andere kant staat ook de Vogel richtlijn afweging van andere maat schappelijke belangen niet in de weg. Veel hangt dus af van onderzoek naar het mogelijke nadeel dat de mariniersactiviteit inhoud voor het leefmilieu van de vogels. Het ziet er naar uit dat de gemeente en de pro vincie zullen bekijken welke stappen moeten worden genomen om tot een adequate bestemming van het ge bied te komen. (Advertentie) Paardenfokker Willem van der Linde heeft het recht kampeerders hun tent te laten opzetten bij zijn dienstwoning, Krimweg 22, on danks dat hij daar zelf niet woont. Dit heeft de Alkmaarse bestuurs rechter mr. M. Zijp gisteren be paald in een kort geding dat de Cocksdorper vrijdag had aange spannen tegen de gemeente. De rechter bepaalde dat de hem eer der toegekende vrijstelling voor portier van een discotheek aan Dorpsstraat in De Koog trof in de jit van vrijdag op zaterdag bij het lieren van een 17-jarige bezoeker Laag Soeren 57 XTC-pillen aan. pillen vertegenwoordigden een atwaarde van tussen de vijf en tntwmtig gulden per stuk. De por- droeg de verdachte over aan de Sie, die de drugs in beslag nam. man werd verhoord en na een ices-verbaal weer op vrije voeten Held. jfveillerende agenten zagen in de chtvan zondag op maandag op de enbuurt een slingerende auto rij- jndiede bochten wat vreemd nam. icontrole werd duidelijk dat de uit Weere afkomstige bestuurder nog sarzeventien jaar was en uiteraard sen rijbewijs had. Hij reed met toe- emming van de eigenaar, een 19- igeman uit Zwaag, die te veel had dronken om nog auto te mogen den. Beiden werden bekeurd. De dorpscommissie van De Waal en het bestuur van het Agrarisch en Wagenmuseum gaan maandag 20 augustus met elkaar aan tafel om te praten over de uitbreidings plannen voor de opslag van het museum. Dat gebeurt op initiatief van de gemeente. Wethouder Daan Schilling en een ambtenaar zijn ook aanwezig bij het gesprek. Het museum wil aan het Groene Weggetje een nieuwe opslag van 12 bij 25 meter laten bouwen. Daar staat nu al een opslagruimte van 10 bij 25 meter die overvol geraakt is. De dorpscommissie is tegen de uitbrei ding. Zij wil dat het wagenmuseum verder zoekt naar een al bestaande locatie. Volgens de commissie past de nieuwe opslag met in het land schap. Ze is ook bang voor ongeluk ken tijdens transport van voertuigen van en naar het museum. Volgens het bestuur van het wagenmuseum levert een verder weg gelegen opslag juist gevaarlijke situaties op. Gebruik van bestaande bebouwing in de om geving is volgens het bestuur even min mogelijk, omdat het veelal om stolpen gaat. Dat levert volgens hen problemen op met het manouvreren en opslaan van de wagens. De par tijen verschillen ook van mening over de vraag of de uitbreiding eenmalig is. Volgens het wagenmuseum krimpt het aanbod van historische voertui gen, waardoor nieuwe uitbreiding waarschijnlijk niet meer nodig is. De dorpscommissie vreest dat het ech ter niet bij een eenmalige uitbreiding zal blijven. Burgemeester en wethou ders hadden eerder hun goedkeuring aan de nieuwbouw gegeven. De po litieke partiien gaven wethouder Daan Schilling tijdens de commissie vergadering Ruimte, Wonen en Eco nomie van dinsdag 17 juli het advies om toch eerst nog verder met elkaar te overleggen, voordat er besluiten worden genomen. Hen vier uur zaterdagmiddag ntstond brand in een potstal met achtvee van de gebroeders Rien Fred van der Star, Schorrenweg in de polder Het Noorden. Het Me om de runderen op tijd naar uiten te krijgen zodat alleen ateriele schade is te betreuren, ank zij snel ingrijpen van mede- 9enaar en brandweer was die kade bovendien te overzien. De liidoostelijke gevel van de 13 jaar "de stal brandde voor een naar "houding klein gedeelte weg, «nals een aantal golfplaten van dak. Enkele stalen spanten Wen door de hitte ontzet. sbrand brak uit nadat de 11 -jarige Jdi|n van der Star samen met een een zitmaaier waarmee zojuist gemaaid, in de stal had gereden. ïgens de verklaring van de jongen as ergens uit de reeds uitgescha- machine een vonk gekomen, sardoor op de grond liggend stro «slak. Dit vuur kroop in de richting een klamp stro die daarop in lich- kdaaie raakte. Snelle actie °°r kot zover was, was Martijn al ^fhuis gerend om alarm te slaan, w van der Star en de twee oudste 'Meren van het gezin waren daar- dw snel ter plekke. Door het weg- tkken van een rietmat werd uitbrei- ^9 van het vuur vetraagd. -volgens werden de diverse hek ken losgemaakt waardoor het vee in het betreffende stalgedeelte veilig naar buiten kon rennen. Nadat de brandweer was gearriveerd werd nog overwogen ook de in de rook staande grote runderen in het andere deel van de stal te bevrijden, maar daarvan werd afgezien omdat de brand goed onder controle was te krijgen. Boven dien zouden de in paniek rond springende grote beesten risico's hebben opgeleverd voor brandweer en andere mensen die op de brand afkwamen. Afgezien van de zitmaaier (waarvan de kunststof onderdelen door de warmte gedeeltelijk vervormden), het stro, enkele kuubskisten, snoeren en andere kleinigheden ging van de materialen in de stal weinig verloren. Asbest? In hoeverre waren de verbrande dak platen asbesthoudend en was er dus gezondheidsrisico voor de omstan ders? Over deze vraag nam brandweercommandant Dick Jonge- neel al tijdens de brand contact op met de ROGS (Regionaal Officier Gevaarlijke Stoffen), waarbij de voor lopige conclusie werd getrokken dat het. in het ernstigste geval een be perkte asbestverontreinigmg betrof, waarbij met meer dan 30 m2 plaat materiaal was gemoeid. In dat geval mogen de resten na de nodige voor zorgsmaatregelen door iedereen worden opgeruimd en hoeft er geen gespecialiseerd bedrijf met 'maan mannetjes' aan te pas te komen. De brandweer heeft bij het bluswerk steeds met persluchtmaskers ge werkt. Hangende onderzoek naar de aard en ernst van de eventuele ver vuiling is de directe omgeving van de brand afgezet. De van persluchtmaskers voorziene brandweermannen aan het werk om de rokerige srai. (Foto Harry de Graat; Ruim twintigduizend mensen hebben zaterdagmiddag de Inproject Texel Airshow bekeken 'En dan zijn we nog aan de conservatieve kant', zegt directeur Ed de Bruljn van Vliegveld Texel. Het aantal betalende bezoe kers schat hi] op minimaal tiendui zend. Een precies aantal was volgens hem gisteren nog niet bekend. Diverse vliegtuigen uit zowel de burgerluchtvaart als de militaire lucht vaart gaven van één tot vier uur een non-stop en meermalen spectacu laire luchtshow President-directeur Leo van Wijk van de KLM toog naar Texel om de show, die voor de acht ste keer werd gehouden, te openen. Een van de hoogtepunten waren de 'witte albatrossen' van de Slowaakse luchtmacht. Zij verklaarden in de lucht openlijk de liefde aan Texel door met vier toestellen een hart van rook in de lucht te maken. Een vijfde toe stel 'tekende' daar later nog een pijl doorheen. Een uitgebreid verslag van de show staat verderop in deze krant. (Foto Harry de G raaf) Zonder te wachten op de bouwver gunning heeft telecommuni catiebedrijf Telfort zaterdagavond een veertig meter hoge antennemast laten plaatsen aan de Langeveld- straat in De Cocksdorp. Volgens een woordvoerster van Telfort heeft het bedrijf alvast 'geanticipeerd op een besluit van de gemeente.' Pagina 2 De waarschijnlijk laatste autocross van de Motor-, Auto- en Bromfiets club (MAB) op het terrein aan de Genteweg nabij Oosterend, die zon dag werd verreden, is letterlijk in het water gevallen. De voortdurend aan houdende regenval maakte een échte, spectaculaire wedstrijd onmo gelijk. De laatste manches werden afgelast, waardoor de cross vroegtij dig werd gestaakt. Pagina 5 den, bewees een 19-jarige man uit Den Burg. Hij reed 140 kilometer per uur op een stuk waar 80 km/u is toe gestaan en moest eveneens zijn rij bewijs inleveren. Een 23-jarige man uit Hilversum liep zaterdag tegen de lamp toen hij be schonken in zijn auto over de Ruigen- dijk reed. De politie dwong hem de blaastest te ondergaan en toen bleek dat hij 700 ug/l alcohol in zijn adem had, ruim drie keer zoveel als toege staan. De bestuurder moest zijn rijbe wijs inleveren. kamperen bij de boer 'ODject- gebonden' in plaats van 'persoons gebonden' is en verbood de ge meente bestuursdwang toe te passen en dwangsommen op te leggen. Het betreft een principiële zaak. Van der Linde had sinds 1995 een vrijstel ling voor kamperen voor de boer, eerst voor vijf en later voor acht kampeerplaatsen. Speciaal voor deze bedrijvigheid had de paarden fokker voor 80.000,- geïnvesteerd. Bovendien heeft hij jaarlijks hoge onderhoudskosten. Eind vorig jaar overleed de bewoner van Krimweg 22, de heer Van Heusden, waarna de gemeente op grond van deze veran dering van omstandigheden besloot de vrijstelling in te trekken. Van der Linde was het daarmee oneens en ging in beroep. Als argumenten voerde hij aan dat de echtgenote van Van Heusden zijn paarden aan de Krimweg verzorgt en als toezicht houder voor de campinggasten fun geert. Net als haar echtgenoot eerder deed, verzorgt ze het in- en uit- checken van de kampeerders. De ge meentelijke beroepschriftencom missie stelde Van der Linde in het gelijk stelde, maar b en w toonden zich niet gevoelig voor de argumen ten en verboden het kamperen aan de Krimweg toch. Toen in juni dit jaar Over twee weken moeten de twee kapotte windturbines bij Oude schild het weer doen. Dat heeft NUON, eigenaar van de windmo lens, gisteren gezegd. Twee van de vier molens staan stil, nadat ze vorige week woensdag door de bliksem waren getroffen. Een monteur nam afgelopen weekeinde een kijkje. Komende donderdag wordt volgens de woordvoerster nog meer inspectie uitgevoerd. 'Er zijn wat elektrische componenten door gebrand, maar die kunnen we weer bestellen.' De Stichting Passanten haven, die de turbines als hinderlijk en bedreigend ervaart, zei vorige week te hopen dat reparatie achter wege zou blijven. werd geconstateerd dat er op het terrein aan de Krimweg toch weer kampeerders stonden en Van der Linde door middel van een bord in de tuin zelfs adverteerde voor zijn mini- camping, dreigde de gemeente met bestuursdwang en het opleggen van dwangsommen. Op 8 juni vlak voor het seizoen kreeg de campinghouder precies een week de tijd de aanwe zige kampeerders van zijn terrein te laten verdwijnen en reserveringen af te blazen. Ten onrechte, zo besloot de bestuursrechter in Alkmaar giste- Lees verder pagina 5 Zeventien taxichauffeurs zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag bekeurd omdat ze te hard reden of op een andere manier in overtre ding waren. Eén bestuurder, een 52-jarige man uit Oosterend, moest zijn rijbewijs inleveren om dat hij 151 kilometer per uur reed op een gedeelte van de Pontweg waar 80 km/u is toegestaan. Hij had op dat moment vier passagiers in zijn taxi. Divers bestuurders van een taxi kre gen een bekeuring omdat ze hun rittenstaat niet juist hadden ingevuld of omdat ze geen chauffeurspas of een werkmap konden tonen. Dne van hen kregen een njverbod omdat ze niet voldeden aan de bepalingen voor de rust- en werktijd. Gezien de grote hoeveelheid overtredingen kondigt de politie aan 'op termijn' nogmaals een dergelijke controle te zullen uit voeren. De controles, die ook betrek king hadden op 'gewone' automobi listen, vonden tussen 22.00 en 02.00 uur plaats op onder meer de Ooster- enderweg, de Hoofdweg en de Pont- weg. Uitvoerenden waren twee Texelse politiemensen, twee mede werkers van de Verkeersgroep van de politie uit Heerhugowaard en twee opsporingsambtenaren van de Divi sie Vervoer van de Inspectie van Ver keer en Waterstaat. Ze verbali seerden in totaal 22 bestuurders wegens het overschrijden van de maximumsnelheid. Dat ook anderen dan taxichauffeurs hard kunnen rij-

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1