Aanleg riolering duurt zeven jaar bruncj Cjroen ^warbr jexels 'm het harL Gemeente schendt middeleeuws grafveld Kinderen zijn even boer op Sint Donatus Ernstige zedenzaak wordt verdaagd Vlugge vergadering ROB laat werk stilleggen Veel belangstelling Texelaars Bewoners moeten flink in de beurs tasten Msnog betaling van hotel na 'vluchtpoging' Onder de pomp Gewond na salto Ongeloof bergen Westerweg weer twee weken dicht 25 jaar kapster Te veel alcohol texelseÜcourant PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11604 TEXELSE VRIJDAG 17 AUGUSTUS 2001 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: spinbaan 6 j791 MC Den Burg ^loon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 unail. info@lenr.nl Afschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementspnjs 63,- 28,59 per half jaar. ilgend jaar wordt 'officieel' begonnen met de aanleg van ilering in het hele buitengebied, een project van voor Texel igekende omvang. Het werk zal duren tot en met het jaar 08 en omstreeks 24 miljoen gulden kosten. Zo'n 1100 ircelen zullen op het rioolnetwerk kunnen worden aange- jten. Die kosten worden gedeeltelijk gedekt door de dragen die de gemeente per perceel in rekening brengt: ,000,- voor particulieren en ƒ12.000.- voor bedrijven, larnaast moet ook nog ƒ1.500,- worden betaald voor het adwerkelijk aansluiten. londerscheid tussen bedrijven en Soulieren is gemaakt omdat ervan :dt uitgegaan dat bedrijven meer ruilen en dus meer baat hebben ie riolering. Onder de term 'wo lf vallen alle gebouwde onroe- de zaken die geen bedrijf zijn. i| een particuliere woning ook jeen zomerhuisje, dan geldt ook i het particuliere tarief, maar bij of meer zomerhuisies of ■.peerstandplaatsen wordt in elk al het bedrijfsbedrag in rekening racht. een pand wordt gebruikt als Jjkruimte voor twee of meer be- ïiaars van een 'vrij beroep' dan >11 het pand ook als bedrijf aan- erkt. Verwacht wordt dat zich de ge twijfelgevallen zullen aandie- waarover kan worden beslist na bekijken van de gegevens van de ner van Koophandel of de regis- e bij een bedrijfsvereniging. bidrage van ƒ6.000,-of/12.000,- is nuttig de aanwezigheid van en veerpont als enige oversteek sar de vastewal kan zijn bleek stèren. Een gast in hotel Het lenbos wilde afrekenen en zei st genoeg geld bij zich te heb- en. Zij vroeg de eigenaar of ze echt pinnen in Den Burg, aan- sien haar pasje volgens eigen ggen met werkte op de auto- Bat van het hotel. De betaling Ju op de normale uitchecktijd in 11 00 uur plaatsvinden. De genaar vond het toch een eemd verhaal en besloot om 0.45 uur poolshoogte bij de so-haven te nemen. Bij de boot Jnhi| de vrouw nergens ontwa- tt. sn hij terugreed richting Den urg, kwam hij haar echter tegen, lend richting opstelterrein. Na politie te hebben gealar- rd, verraste de eigenaar de ouw onaangenaam door haar de boot aan te spreken. Ze throk blijkbaar zo van de opge spen agenten dat ze toch het irschuldigde bedrag overhan- 9de, De politie ondernam geen »dere stappen, maar verzocht e vrouw vriendelijk op de boot Jhting Den Helder te stappen. et> Selezen dat een parkeer- voor invaliden van f1,- f?2.- gaat kosten, hikt me méér dan trend per aansluitbaar perceel is feitelijk een baatbelasting, die ook gespreid over tien jaar mag worden betaald. In dat geval wordt de (markt)rente erbij geteld. Belangrijk is dat de bijdrage ook betaald moet worden als men niet tot aansluiting overgaat, leder die zijn pand heeft binnen veertig meter afstand van het riool heeft, wordt ge acht gebaat te zijn omdat hij zou kun nen aansluiten en moet daarom be talen. Op dezelfde wijze is destijds te werk gegaan bij de aansluiting van Texel op het landelijke aardgasnet. In de praktijk zal dit werken als een stok achter de deur. De verwachting is dat mensen die aansluiting op het riool niet zo nodig vinden om geld te be sparen, merendeels toch over de streep worden gehaald. Plicht Dat is overigens alleen van tijdelijk belang, want ingaand 2005 wordt een wettelijke aansluitplicht van kracht en worden geen vergunningen meer gegeven voor het lozen van afvalwa ter in de bodem of op een sloot. Ei genlijk zou de riolering van het buitengebied in datzelfde jaar 2005 voltooid moeten zijn, maar dat is geen haalbare kaart. De gemeente verwacht dat het geen problemen zal geven dat het drie jaar later wordt, temeer daar de riolering het eerst wordt aangelegd in de biologisch meest kwetsbare delen van het ei land: de westelijke kuststrook, het Hogeberggebied en terreinen die dicht bij natuurgebieden liggen. Er is geen twijfel aan dat veel in het buitengebied wonende Texelaars niet tot aansluiting zouden overgaan als er geen pressie was. De lozing van hun afvalwater via een septische tank of een beerput op een sloot of in de bodem verloopt veelal bevredigend en kost weinig of niets. Straks moe ten ze niet alleen éénmalig baat belasting en de aansluitkosten beta len, maar jaarlijks ook rioolgeld en verontreinigingsheffing. Proloog De aanleg van de riolering in het buitengebied is feitelijk al begonnen. De gemeenteraad besloot op verzoek van de bewoners om het riool alvast te leggen langs de Westerweg in combinatie met de aanleg van het fietspad. Vergelijkbaar is de situatie in De Ploeglanden. Daar wordt het riool ook eerder aangelegd dan aanvanke lijk de bedoeling was in combinatie Lees verder pagina 5 Bij graafwerk voor de riolering van de Westerweg is men dwars door twee beschermde archeologische monumenten gegaan. Op verzoek van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) in Amersfoort heeft de gemeente het werk op de bewuste plekken stil gelegd. In overleg zal worden be paald wat er verder moet gebeu ren. De gemeente moet in elk geval alsnog vergunning vragen voor het werk. Het ene monument bevindt zich bij het kruispunt Pontweg-Akenbuurt en bestaat uit bewoningssporen uit de Romeinse tijd en uit de late middel eeuwen. Het andere is een grafveld uit de zevende eeuw. Hier zijn ette lijke urnen met menselijke as begra ven. Enkele daarvan zijn geborgen bij onderzoek In de zestiger jaren. Uniek In beide gevallen is de schade ont staan door het graven van een 70 Niet alleen zien wat op een boer derij gebeurt, maar zelf hooi ver spreiden en ook meehelpen de koeien op stal te brengen. Dat is de gedachte achter een nieuwe acti viteit voor kinderen waarmee bio logische boerderij Sint Donatus gestart is. Vijftien kinderen waren gistermiddag even boer. Hooi en stro stuift diverse kanten uit, als een groepje kinderen bij Donatus de stal voor de koeien op orde brengt. De ene helft rolt een grote baal hooi uit, zodat de dieren wat te eten hebben, de andere helft ver spreidt stro. zodat de dieren lekker kunnen liggen. Een aantal kinderen doet er de truien bij uit. 'Ik krijg het er warm van', zegt de 8-jarige Sophie Rameckers. Vijftien jongens en meisjes werden gistermiddag bijgepraat over het le ven op een boerderij. Het is een nieuwe activiteit die opgezet is door Femke Kegel. Zij vertelde de kinde ren over koeien, over melk. liet ze een spelletje doen met foto's van koeien en de kinderen mochten ook meehel pen. De 8-jarige Sjoerd weet al wel wat hem te doen staat. 'Ik heb van morgen mijn oom ook al geholpen met hooien. Voor de 8-jarige Max Klatser is het allemaal nieuw. 'Vorig jaar was ik hier ook, maar toen was dit er nog niet. Kon je alleen een beetje met skelters rondrijden.' Zelf de handen uit de mouwen steken, vindt hij dan toch leuker. Gebrek aan bezigheden voor kinde ren, was volgens Kegel aanleiding om de nieuwe activiteit op te zetten. 'We hebben wel rondleidingen voor vol wassenen, maar we hadden niets voor kinderen.' Kegel, sinds een paar jaar bewoonster van Texel, is afkom stig uit het onderwijs. 'Ik vind de com binatie van kinderen en het boerderij- bedrijf mooi. Door hier dingen te doen. kunnen ze meteen wat leren.' Melk Zittend in een kringetje op strobalen, krijgen de kinderen les in melk. Ke gel: 'Wist je dat koeien 's morgens en 's avonds bij elkaar wel veertig liter geven. Dat is 150 glaasjes melk. Of vier emmers melk. En van één emmer melk kun je weer een kilo kaas ma ken.' Ze vertelt de kinderen dat een koe met zijn lange tong gras kan eten en dat hij dat vier keer herkauwt. 'Dan boert hij het gras weer op.' Om het weg te spoelen, drinkt een koe 75 li ter water per dag, bijna acht emmers dus. De kinderen krijgen een koekje om zelf eens op hun kauwgedrag te letten. De scores variëren van vijf tot bijna vijftig keer kauwen. Als een drachtige koe, die al binnen stond, eten heeft gehad, wordt het tijd om de rest van de kudde uit de wei te halen. 'Jullie moeten straks met gaan rennen en geen gekke bewegin gen maken', zegt Kegel, 'want daar schrikken de koeien van. Verder kan je er gewoon rustig bij lopen, want dat zijn ze gewend.' Met Henk Doude van Troostwijk gaan Kegel en de kinderen de wei in. De truien zijn weer aan en ze dragen laar zen. In colonne komt het hele stel terug. Koeien voorop, kinderen erachteraan. 'Ze moesten naar de stal'zegt de 5-jarige Joel Termeulen De 4-jarige Zino Hofman kan zijn moeder blij maken. 'Ik ben voorover in de koeienprut gevallen', vertelt hij. Met zijn handen heeft hij geprobeerd zijn kleding al een beetje schoon te vegen. De komende twee donderdag middagen wordt opnieuw 'gekinderboerd'. Daarna verschuift de activiteit hoogstwaarschijnlijk naar de woensdagmiddag. centimeter diepe sleuf waarin de persleiding van de riolering is gelegd. Vooral aan de schending van het grafveld wordt door het ROB zwaar getild. Volgens Dr. RJ. Woltering van het ROB die de situatie gisterochtend in ogenschouw nam, is het een mo nument van bijzondere wetenschap pelijke waarde. In Noord-Holland zijn nauwelijks oude grafvelden gevon den. Terreinen van archeologisch belang zijn bi| de gemeente bekend. Bij het afgeven van vergunning voor bouw en aanlegwerkzaamheden dient ge controleerd te worden of dergelijke plekken mogelijk worden bedreigd, zoals ook wordt gecontroleerd welke kabels en leidingen er liggen voordat met graven wordt begonnen. Dat is dus niet gebeurd en bij de ge meente draait men er met omheen dat er gewoon met aan is gedacht. 'Stomme nalatigheid'. Mogelijk is het in de hand gewerkt omdat pas op het laatste moment is besloten om bij de aanleg van het fietspad Westerweg meteen ook de persleiding van het riool te leggen. Het fietspad zelf is voor de archeologische monumenten geen bedreiging omdat de bodem daarvoor slechts oppervlakkig is be roerd. De archeologische resten zit ten dieper dan veertig centimeter. Bij het ROB verwacht men dat de werk zaamheden op de genoemde monu mentale plekken volgende week kun nen worden vervolgd onder toezicht van een archeoloog. de Van Dijk, die gespecialiseerd is in het bijstaan van zedenslachtoffers. Na afloop sprak officier van justitie Steinhaus nog een tijd met enkele ouders. Van de slachtoffers zelf was Lees verder pagina 5 De plek wear de inmiddels alweer dichtgegooide sleuf dwars door het grafveld ging. Ar cheoloog P.J. Woltering maakt foto's. Op de voorgrond een stuk van de rioolpersleiding. (Foto Horry do Graaf) Een vrij grote groep Texelaars is dinsdag voor niets naar de recht bank in Alkmaar gereisd om een geruchtmakende zedenzaak bij te wonen. Terecht stond een 33-jarige man die wordt verdacht van het plegen van ontucht met en ver krachten van zeer jonge jongens. Enkele van deze delicten vonden op Texel plaats. Maandag had jus titie al gewaarschuwd dat de zaak hoogstwaarschijnlijk zou worden aangehouden en die verwachting kwam uit. Officier van justitie R. Steinhaus had de Alkmaarse advocaat Gerda van Dijk gevraagd haar cliënten en hun fa milie te waarschuwen dat de zaak mogelijk pro-forma zou zijn. Van Dijk staat de meeste slachtoffers en hun familie bij in de zaak tegen de in Alkmaar geboren man. Omdat niet voor honderd procent vaststond dat de rechtbank voor uitstel zou kiezen, besloten de betrokkenen de recht bank toch te bezoeken. 'Als de zaak wel behandeld zou worden en zij zou den er niet bij zijn, zou dat slecht zijn voor het verwerkingsproces', aldus Bij een ongeval bij Paal Negen is woensdag een meisje gewond ge raakt. Zij wilde een salto achter over maken. Dat mislukte. Ambulance en de wipperploeg van de KNRM, station De Koog, werden gealarmeerd om hulp te bieden. Het meisje had last van haar nek en schouders en ze voelde zich duize lig. Met een extra boot van TESO werd ze naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Het is niet bekend hoe het met haar is. Maandag wordt begonnen met het storten van beton voor het fietspad Den Burg-Den Hoorn langs de Westerweg. Om de betonauto's en ander materieel ongestoord te kunnen laten werken zal de route Akenbuurt-Fonteinsweg (Toren huis) voor het verkeer worden ge sloten. Het zal ongeveer twee weken duren. De aan de weg staande huizen blij ven voor de bewoners bereikbaar. Net als in de eerste fase van het werk (het gereed maken van het tracé voor het pad en het op drie punten verleg gen van de weg) rijdt de bus via de Hoornderweg. 'We hebben hier ook twee wrakken uit de VOC-tijd voor de kust liggen. Doe er dan wat mee', reageert duiker en amateur-archeoloog Hans Eelman op het besluit van het kabinet om twee miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de berging van een VOC- schip in Sri Lanka. 'Het stoort mij in hoge mate dat er zo weinig aandacht voor de Texelse Reede is.' Pagina 5 Als klem meisje kamde ze eindeloos de haren van haar poppen en zat ze - net als haar zevenjarige dochter nu - uren voor de spiegel om zichzelf mooi te maken. Wie vroeg wat ze la ter wilde worden, kreeg maar één antwoord: kapstef. Pagina 7 Een 20-jarige automobilist uit Lopik reed donderdag over de Badweg in De Koog terwijl hij te diep in het glaasje had gekeken Bij een controle bleek hij 455 ug/l alcohol in zijn bloed te hebben, ruim twee keer zoveel als toegestaan. (Advertentie) Een record werd het net niet, maar na amper een half uurt|e kon bur gemeester Joke Geldorp dinsdag avond de raadsvergadering alweer afsluiten. Zon, eensluidende me ningen en de verjaardag van frac tievoorzitter Dick Drijver van Texels Belang waren enkele stuwende factoren. Geldorp maakte om half acht meteen duidelijk dat het zonde zou zijn om de avond aan nieuwe vergaderrondes te beste den, omdat alles in de commissie vergaderingen al uitgebreid aan de orde was geweest. De raads vergadering verliep daarna in zo'n rap tempo dat de burgemeester even vreesde dat hij al afgelopen zou zijn, voordat de traktatie van Drijver, Hoornder Ring, op zou zijn. Zo ver kwam het echter niet, mede door de jarige zelf die, met een record binnen handbereik, als laat ste raadslid nog een vraag stelde tijdens de rondvraag. WD-er Martin Trap probeerde de burge meester behulpzaam te zijn door de klok in de raadzaal een paar minuten terug te draaien. Het mocht niet leiden tot een verbete ring van het 'record' van februari. Toen was de vergadering binnen een half uur afgelopen. Geldorp verontschuldigde zich nog aan Radio Texel. 'Zend maar wat zwoele muziek uit.' (jrna If?*-. T'*'!' fhirt- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van www.bruna.nl altijd actueel NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 Begeleid door kinderen gaan koeien van Sint Donatus op stal.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1