t)ngeloof over bergen VOC-schip Sri Lanka Texelaar won zeilrace van Noorwegen naar Denemarken 'Bedrijfsover dracht: tijdig beginnen met plannen maken m/e hebben ook zulke wrakken voor de kust' Twee miljoen gulden voor bergen VOC-schip Haastige spoed is zelden goed pontane oefening van strandwachten trenderpop zoekt oud-muzikanten Zedenzaak Riolering Bouw mast stilgelegd Vrouw gewond na val van fiets Rabobank TEXELSE COURANT ZEG FLIP5EN.HEB DE NOG l MEER "i'DKEN IN DE KAST" hl'DN DE BONDEN LEKf NEE BAPsT ALLEEN 2 FIETSEN UIT 1662 .MAAR VOLGEN6 m WWWTEXELCBRTOON. WWEE,. NL het strand bij De Koog heerste dagochtend even paniek. Drie va- fiegangers op zogenoemde Jyboards waren in de branding ter igtevan de Badweg in moeilijkhe- geraakt. Terug op het strand ek sprake van gekneusde ledema- en onderkoeling en één van de tchtoffers moest zelfs worden eanimeerd. Er werd een ambu- ce opgeroepen, dekens werden «gesjouwd en drenkelingen ge- Jstellend toegesproken. Het zag er allemaal bedrieglijk echt uit, maar in werkelijkheid betrof het een spontane oefening van de strandwachten. Met de vele bijna-verdrinkingsgevallen van afgelopen weken nog vers in het geheugen leek het hen belangrijk om nogmaals alle details te oefenen. Van de oefening ging ook een waarschu wend effect uit. Voor veel mensen blijft het maar moeilijk te begrijpen dat de zee iets anders is dan een groot zwembad. (foto Como Timmer) organisatie van Strenderpop is op sknaar muzikanten (en hun even- ilepartners) die ooit tijdens het fes- il hebben opgetreden. De bedoe- 3 is om met z'n allen op zaterdag sptember een barbecue te houden het welbekende terreintje bij de iziekms (aanvang 17.00 uur), om zo te vieren dat het muziekfeest dit jaar wordt de tiende keer wordt gehou den. Deelnamekost ƒ10,-.Omdat het onmogelijk is iedereen persoonlijk te benaderen, worden geen uitnodigin gen verstuurd. Aanmelden kan tot 25 augustus bij Willem Witte, tel. 318870, of Biem Vlaming, tel 318561 of 06-20480869 of via e-mail: wwitte@hotmail.com. Opgave is ook mogelijk tijdens het Strenderpop van zaterdag aanstaande. VERVOLG VAN PAGINA 1 niemand op de zitting aanwezig. De beklaagde is een man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die er van wordt verdacht zich in december 1999 op Texel door een zesjarig jon getje onzedig te hebben laten betas ten. Een jaar later zou datzelfde zich hebben herhaald met twee jongens van negen jaar. De man moet zich ook verantwoorden voor een orale verkrachting van een zesjarig jonge tje in februari van dit jaar. De ernstig ste delicten speelden zich op 12 juli 1999 af in Alkmaar, waar hij drie vriendjes van acht zowel anaal als oraal verkracht zou hebben. Volgens advocaat Van Dijk zijn er meer slacht offertjes, maar heeft het openbaar ministerie niet alle zaken ten laste gelegd. 'Justitie heeft gekozen voor een selectie. De niet op de dagvaar ding gekomen zaken hebben zich allemaal afgespeeld op Texel', aldus Van Dijk. De verdachte werd in fe bruari van dit jaar in Schagen aange houden voor een heel ander delict. Hij probeerde er in een winkel te betalen met een gestolen cheque. Officier van justitie R. Stemhaus ver zocht de rechtbank de zaak aan te houden omdat de psychiaters die de pedofiel hebben onderzocht niet tot een eensluidend oordeel konden ko men. Hij wil een nieuw onderzoek naar de geestestoestand van de man. Is hij schizofreen of niet? In eer ste instantie was geadviseerd tbs met voorwaarden op te leggen. Dit houdt in dat de man vrijwillig meewerkt aan een behandeling in (bijvoorbeeld) psychiatrisch centrum Sint Willibrord in Heiloo. De verdachte heeft echter verklaard geen medicijnen te willen innemen. 'Ik slik alleen medicijnen als ik hoofd- of maagpijn heb. ik ga geen VERVOLG VAN PAGINA 1 «t de het natuurbouwproject aldaar, el de bewoners van het gebied sft de gemeente inmiddels privaat- dhtelijke overeenstemming bereikt e' de betaling van ƒ6.000,- of 2000,- De bewoners van de ssterweg worden binnenkort ook inaderd. De gemeenteraad neemt d spoed de wettelijk vereiste 'xostigingsbesluiten voor de twee ibieden. Tegelijk wordt ook de ver- dening op de heffing en invorderen de genoemde baatbelasting tstgesteld. Tevoren komt een en der ter sprake in de eerstvolgende nadering van de raadscommissie ""Financiën, Werken en Milieu. Kwetsbaar enolering van het buitengebied zal dtendeels in persleiding met een •«rsnee van 75 of 90 mm worden flsvoerd. Bijna 140 kilometer zal "ben aangelegd, naast ongeveer - kilometer gewone vrij verval ing, waarmee groepen dicht bij dar staande percelen kunnen wor- geclusterd. Het afvalwater van se woningen komt via een gewone «ten op één punt bij elkaar en vandaar via de persleiding ver- gepompt. In het persleidingnet "ben totaal 370 rioolwaterpompen genomen. Het net is zo uitgebreid "inmazig dat vrijwel alle percelen •Tien worden aangesloten. Slechts 'ieletientallen huizen blijven onbe- 'baar Deze 'intense' riolering is nodig omdat Texel aan hoge eisen moet voldoen wat de kwaliteit van het oppervlaktewater betreft. Het groot ste deel van het eiland geldt wegens de natuur- en milieubelangen die daar in het geding zijn als 'kwetsbaar' (grootste deel van het oude land) en 'zeer kwetsbaar' (westelijke kust strook en diverse natuurterreinen in het oude land). Alleen de Prins Hendrikpolder en de Eierlandse pol der zijn 'niet kwetsbaar' en komen daarom als laatste aan de beurt bij de rioolaanleg. Eigen zuivering De eigenaars van de weinige perce len die geen riool in de buurt krijgen zouden een eigen rioolzuivering in gebruik kunnen nemen. Die mogelijk heid is er ook voor de andere panden in het buitengebied, maar er moet rekening mee worden gehouden dat de kwaliteit van het gezuiverde wa ter (effluent) dat zo'n IBA (Individuele Behandeling Afvalwater) aflevert, aan hoge eisen moet voldoen. Individuele kleine zuiveringen zijn er in diverse soorten, soms gecombineerd met een helofietenfilter (vijver met net en andere moerasplanten), maar het probleem is dat dergelijke systemen gevoelig zijn voor temperatuur schommelingen, chemicalién en vooral voor onregelmatige toestroom van afvalwater. De bacterieflora stelt zich in op een bepaald aanbod en laat het afweten als er pieksgewijs (bij voorbeeld door de aanwezigheid van toeristen in de zomer) ineens veel meer worden verwerkt. Knelpunten Bij de aanleg van de riolering zullen ook de knelpunten in de bestaande riolering worden opgelost, zoals de Schorrenweg en Midden-Eierland. Ook zal wat worden gedaan aan de riooloverlopen die op 12 plaatsen in de diverse dorpen op Texel staan. Bij extreme regenval, waardoor het riool overvol raakt, lozen die het teveel op het oppervlaktewater. Dat betekent dus dat incidenteel een flinke hoe veelheid vuil water in de sloten te rechtkomt. Het is gewenst om het systeem zodanig aan te passen dat dit zelden gebeurt. Om die reden zou den twee overstorten in Oosterend dicht moeten en zijn bij anderen aan passingen nodig. Het in werking ko men van de overstorten kan worden tegengegaan door te voorkomen dat veel regenwater in het riool terecht komt, dus door het doorvoeren van scheiding in de afvoerstelsels. Telemetrie Een rioolstelsel met persleidingen is afhankelijk van de goede werking van de pompen. Als een pomp het laat afweten moet dat snel worden ge constateerd zodat direct kan worden ingegrepen. Bij de huidige riool gemalen gaat een rode lamp branden als er iets mis is. Niet altijd zit dat in de pomp, want het licht betekent slechts dat een bepaalde waterstand is bereikt. In het nu aan te leggen sys teem zal telemetrie worden toege past. Met dit elektronisch systeem kan op een centrale plek de goede werking van het hele riool worden gecontroleerd en is zonodig direct ingriipen mogelijk. Nu er honderden pompen bijkomen die allemaal on derhoud en revisie nodig hebben zal het onderhoudspersoneel moeten worden uitgebreid. andere pillen slikken om mij dingen te laten doen of zeggen die ik niet wil.' De officier overweegt nu de ver dachte te laten observeren in het Pieter Baancentrum in Utrecht, wat minimaal zes weken duurt. Mogelijk volgt dan wederom het advies om tbs op te leggen, maar dan met dwang verpleging. De rechtbank besloot het verzoek van de officier van justitie te honore ren en de zaak terug te verwijzen naar de rechter-commissaris. Die laat een nieuw onderzoek instellen naar de behandelbaarheid en de duur van de geconstateerde ziektebeelden. De zaak is aangehouden tot 30 oktober, wanneer een nieuwe datum zal wor den bepaald waarop de zaak inhou delijk wordt behandeld. Als de ver dachte naar het Pieter Baancentrum gaat, waar een lange wachtlijst is, zal de echte behandeling mogelijk pas volgend jaar plaatsvinden. De bouw van een antennemast aan de Langeveldstraat in De Cocks- dorp is zondagmiddag stilgelegd door de gemeente. Telfort had nog geen bouwvergunning. Burgemeester Joke Geldorp maakte dat dinsdagavond bekend tijdens de raadsvergadering. Rond half vijf 's middags moest de bouw gestaakt worden. Een montagebedrijf had de mast zaterdagavond al overeind ge zet op het bedrijventerrein aan de Langeveldstraat. Zondag werden onder meer nog kabels aangesloten. Een paar weken geleden legde de gemeente de bouw ook al stil, omdat bezwaren van omwonenden nog met behandeld waren. Burgemeester en wethouders verklaarden die vorige week ongegrond. Het is niet duide lijk wat er gebeurt met de mast. Een 18-jarige vrouw uit Bemmel is dinsdagmiddag gewond geraakt na dat zij was gevallen met de fiets. Zij zat achterop bij haar vriend, die met hoge snelheid over de Badweg reed Bij de kruising met de Ruijslaan moest hij remmen voor een stil staande auto, maar toen dit met lukte, week hij uit en botste tegen een paal. De vrouw kwam hierbij ten val en raakte gewond aan een been. Zij is met onbekend letsel overgebracht naar de Medische Post in De Koog Dennis van der Wilde aan het roer van de Stad Amsterdam. Met een 62 meter lange driemaster van Bergen (Noorwegen) naar Esbjerg (Denemarken) zeilen en de race na anderhalve week als eer ste voltooien in een veld van hon derd schepen. Dennis van der Wilde uit Den Burg is volgens eigen zeggen een prachtige ervaring rij ker. Via zijn school, het Horizon College te Alkmaar, had de twee dejaars student Scheepsinterieur- bouw de kans om op de Stad Am sterdam The cutty sark tall Ships' race mee te maken. 'Op het schip zijn 25 vaste mensen aanwezig, daar kwamen rond de 60 trainees bij', vertelt Van der Wilde. 'Een deel was van het Horizon Col lege, maar er waren ook mensen van het Randstad Tempo Team, een paar Amerikanen, Belgen en een Engels man bij. Die hadden een prijsvraag gewonnen en mochten daardoor mee. Verder ging er een cameraploeg van TV Noord-Holland mee.' In één van de aparte journaals die eraan werden gewijd legde Van der Wilde onderweg uit waarom de andere schepen op de Stad Amsterdam in liepen en hoe dit kon worden voorko men. De race bestond uit twee delen, elk met een verschillende bemanning. Van der Wilde ging mee op de tweede etappe. 'We moesten van Bergen naar Esbjerg. Daarna gingen we nog door naar Kopenhagen en vanuit daar met de bus naar huis. De sche pen waren verdeeld in dne catego rieën, verdeeld naar het formaat en het aantal masten. Wij voeren in de A-klasse, met de meestemasten.' Op het schip moest in de anderhalve week soms stevig worden doorge werkt. 'We werden onderverdeeld in drie ploegen: de witte, blauwe en rode wacht. Je moest steeds vier uur werken, daarna had je acht uur vrij. Het is vreemd dat je dan soms over dag ligt te slapen. Eén ploeg moest tijdens hun wacht ook alle klussen doen. Het schip zeilende houden, in de kombuis werken of koper poet sen. Vaak viel het wel mee, maar soms moesten alle wachten tegelijk aan dek. We moesten het schip zo veel mogelijk in dezelfde koers hou den, maar als je moet veranderen is het echt even buffelen. Alles gaat in één keer om.' Van der Wilde heeft niks van thuis gemist tijdens de periode op de Stad Amsterdam. 'Het is een heel luxe schip, er werden zelfs films vertoond. Het enige dat je mankeert is je vrij heid. Het is raar dat je met 85 men sen op één schip zit en verder ner gens heen kan. Ik had daar weinig last van, maar ik weet dat anderen soms even een momentje voor zich zelf namen. Je mocht ook geen potje bier pakken als je dat wilde. Dat was wel jammer, maar ook logisch. Je kan natuurlijk niet drinken tijdens het zei len.' 'Het was natuurlijk een soort plezier tochtje, maar ik heb ook veel geleerd. Ik had bijvoorbeeld nog nooit gezeild. Al die verschillende termen kende ik helemaal niet. Gelukkig hebben we, op een regenbuitje na, alleen maar goed weer gehad.' Met zijn opleiding als achtergrond zag Van der Wilde toch enige mankementen aan de Stad Amsterdam. 'Er lag een blok- rooster op de grond waar het water tussendoor zakte. Aan de zijkant was gewoon een hoekje uitgezaagd. Dat hadden ze gewoon slordig afgewerkt. En zo waren er meer dingen, het schip is vorig jaar in tijdnood afge maakt.' Als deelnemer van The cutty sark tall Shipsrace had de Texelaar ook be paalde privileges. 'Overal waar je kwam was het openbaar vervoer gra tis. Je kon overal zomaar in. Ik kreeg uitnodigingen om op andere schepen te kijken. Terwijl het publiek de boot niet eens opmocht, kreeg ik een hele rondleiding. Voor vertrek was er een parade van alle schepen en na afloop nog één met alle bemanningsleden. Daarna was de prijsuitreiking en een feest.' Ter herinnenng aan de race, waarin de Stad Amsterdam eerste in de A-klasse, eerste overall en eerste finisher werd, kreeg Van der Wilde een video over de bouw van het schip. Daarnaast heeft hij zes pakken foto's als aandenken. 'Het was hart stikke mooi. Ik zou het zo weer doen.' (IM ADVERTENTIE) André Zijlmans. relatiebeheerder bedrijven Rabobank Texel 'Bedrijfsoverdracht is een complexe aangelegenheid. Niet alleen spelen er tal van emoties, maar ook op juridisch, fis caal en financieel terrein moet er heel wat geregeld worden. U kunt dus niet vroeg genoeg beginnen met het maken van een goed en doordacht plan Dat we u daarbij graag advise ren en de coördinerende rol op ons nemen, spreekt voor zich...' Texel Telefoon 0222 36 99 17 J VRIJDAG 17 AUGUSTUS 2001 s hebben hier ook twee wrakken de VOC-tijd voor de kust liggen, eer dan wat mee', reageert dui- r en amateur-archeoloog Hans Iman op het besluit van het ka- iet om twee miljoen gulden be- likbaar te stellen voor de rging van een VOC-schip in Sri ïka. 'Het stoort mij in hoge mate l er zo weinig aandacht voor de Ixelse Reede is.' n van de VOC-wrakken waar Iman zijn oog op heeft laten vallen Ie Rob. 'Die is in januari 1640 in het ff gekraakt Ik heb hem in 1985 ont- it. We hebben er onder andere een mzen kanon uitgehaald, dat nu in Maritiem- en Juttersmuseum te n is Een andere is de Lely. Deze (ergaan in 1654 en gevonden in 37.' In totaal liggen er volgens !man op de bodem van de Texelse ede ongeveer tien van dit soort C-schepen. ioit hebben ze geld en nu is er ug eens 2 miljoen. De aandacht is wel echt. hoor. Ik zeg met dat het het ld niet waard is om in Sri Lanka een iip te bergen, maar de regering ifl de wrakken voor de voordeur ien. Ze geven twee miljoen gulden aaneen schip in Indonesië. Als we :o'n schip willen opduiken schat dat we niet meer dan 20.000 gul- nodig hebben. Ik heb het Neder- DEN HAAG, donderdag Het kabinet gaat een bedrag van bijna 2 miljoen gulden uit trekken om in Sri Lanlcn de opgraving van het historische VOC-schip doA vond ster mogelijk te ma ken. Het uit 1659 date rende schip dat in de zeventiende eeuw in de haven van Gallc is gezonken dreigt verlo ren te gaanzodat snel uctie nodig is. Doel is het schip op te gravente conserve ren cn vervolgens to presenteren. De voorwerpen die in de Avondster wor den gevonden zuilön in hêlHational Mariti me Museum in Galle worden tentoonge steld. Tevens zal het geld worden gebruikt om Sri Lankaanse archeo logen, conservatoren en museummedewcr- kers op te leiden zodat zij kunnen helpen bij het klaren van de klus. Galle was la de glo rieperiode van dc VOC na Batavia de belangrijkste haven voor dc Hollandse zeevaarders. lands Instituut voor Scheeps- en Onderwaterarcheologie (NISA) ge beld en die wisten van niks. Het ka binet heeft het gewoon besloten. Het lijkt een manier om een snoepreisje naar Sri Lanka te mogen maken.' Mocht er op Texel, in bijvoorbeeld het MJM, een scheepswrak kunnen wor den geëxposeerd, dan is dat volgens Eelman een toegevoegde waarde voor het eiland. 'Als het op een goede manier wordt geconserveerd is het gelijkwaardig aan de Wasa in Stock holm, of de Mary Rose in Portsmouth. Dat zijn trekpleisters voor die steden. Bovendien zorgt een schip voor werkgelegenheid, want het conserveren is een lang proces.' Eelman vindt dat er te weinig wordt gedaan met de historie die voor de kust van Texel ligt. 'Het enige dat ze met de door ons gevonden scheeps wrakken doen is er vijfduizend zand- zakjes overheen gooien. Logisch, want anders halen de kotters hun netten eraan open Maar nu is het NISA met een schip uit Harlingen bezig om ?oorwerpen te bergen Het is Texels grondgebied, maar we heb ben er niks aan. Alles wat ze vinden gaat in zwarte, dichte dozen.' Het plan van Eelman om ter ere van het 400-jarig jubileum van de VOC het schip Baron van Palland uit 1850 naar boven te halen staat inmiddels op losse schroeven. 'Niemand die er een steentje aan bijdraagt. Voor mij is het een afgelopen zaak. Als de voorbereidingen nu beginnen, is het water te koud als het eindelijk kan gebeuren. Er zijn geen mensen die interesse tonen in de plannen. Dan houdt het op.' Zowel het NISA als het ministerie was bij het uitkomen van deze krant on bereikbaar voor commentaar.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5