Terug naar school Tiende editie symboliseert geschiedenis Strenderpop Boerderijenboek Texel krijgt een 'derde deel' teso Stille investeerder Agenda Ergernis over borden evenementen Blikvanger Muzikale reis door de tijd TEXELSE 2 COURANT Voorbereiding Lionsveiling Oosterender activiteiten Dinsdag 21 augustus: Big Band Texel verzorgt vanaf 17 30 uur een optreden op het ter ras van restaurant Zandloper in De Koog. Toegang gratis. In het gemeentehuis vergadert de raadscommissie voor Ruimte. Wo nen en Economie. Aanvang 19.30 uur. Om 20.15 uur begint in de NH kerk van De Waal een concert van het mannenkwartet La Notte. Toegang gratis, inzameling na afloop. In Cinema Texel draaien Shrek (aanvang 14 00 uur), Keizer Kuzco (14.15 uur), Jurassic Park 3 (16.00, 19.00 en 21.30 uur), Dr. Dolittle 2 (16,15 uur), Tomb raider (18.45 uur) en Pearl Harbor (21.15 uur). Woensdag 22 augustus: Een smid verzorgt tussen 10.00 en 12.30 uur demonstaties in het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. In EcoMare begint om 12 00 en om 14.00 uur een poppenkast voorstelling voor kinderen van 41/ m 8 jaar. Om 19.00 uur begint in Den Burg de finale van het Texels kampioen schap ringsteken. In hotel-restaurant De Pelikaan nabij De Koog organiseert Water schap Hollands Kroon een informatieavond over beleids wijzigingen die gaan plaatsvinden. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Shrek (aanvang 14.00 uur), Keizer Kuzco (14.15 uur), Jurassic Park 3 (16.00, 19.00 en 21.30 uur), Dr. Dolittle 2 (16.15 uur), Tomb raider (18.45 uur) en Pearl Harbor (21.15 uur). Donderdag 23 augustus: In EcoMare begint om 12.00 en om 14.00 uur een poppenkast voorstelling voor kinderen van 41 m 8 jaar. In Den Hoorn begint om 13.30 uur een extra Hoornder Donderdag. Hobbyisten en amateur-kooplie den mogen gratis een plaatsje uit zoeken in de Herenstraat of op het plein voor Goënga. In het gemeentehuis vergaderen achtereenvolgens de raads commissie voor Financiën, Wer ken en Milieu en voor Welzijn en Onderwijs. Aanvang 19.30 uur. In dorpshuis De Hof in De Kg begint om 19.30 uur een avcr sportief bridgen. Deelname kj ƒ5,- per persoon. Voor inform^ tel. 317489. In Cinema Texel draaien Stn (aanvang 14.00 uur), Keizer Kua (14.15 uur), Planet of the aj* (16.00, 19.00 en 21.45 Jurassic Park 3 (16.15 en 18.45] Pearl Harbor (21.15 uur). Vrijdag 24 augustus: Wielervereniging Texel houdt e koppeltijdrit, met als punt van st< en finish het bedrijf van de fin Tatenhove nabij Oudeschild. deelnemers rijden het 32 kilom ter lange traject in groepjes twee of meer. De start is om 191 uur. Deelname is gratis en sta open voor iedereen. In Cinema Texel draaien Sh? (aanvang 14.00 uur), Keizer Kuj (14.15 uur), Planet of the ap (16.00, 19.00 en 21.45 Jurassic Park 3 (16.15 en 18 Pearl Harbor (21.15 uur). Veerdienst TESO zet de kornet* dagen geregeld een extra boot en verzorgt dan ieder half uure afvaart, zowel vanuit Den Helt als vanaf Texel. Dat gebeurt de derdag, vrijdag, zaterdag maandag van 9.35 tot 16.05 uur» zondag van 16.35 tot 20.05 u Automobilisten moeten eve» rekening houden met wachtti|der Die kunnen vrijdag tussen 9.OO1 15.00 uur op Texel oplopen t anderhalf uur en tussen 13.00e 17.00 uur in Den Helder tote half uur. Zaterdag moet op Tei tussen 9.00 en 12.00 uur moge!! een half uur worden gewacht.Ni dere informatie is verkrijgbaar» tel. 369 600 of e-mail: info@teson TESO heeft ook een website: www.teso.nl. Hoogwater te Oudesci Dl. 21 11.15 en Wo. 22 0.06 en 12.05i Do. 23 0.45 en 12.35i Vr. 24 1.15 en 13.14: Za. 25 1.30 en 14.Of; Zo. 26 1.50 en 14.25: Ma. 27 2.30 en 15.1«i Di. 28 3.26 en 15.571 Aan het strand is het ongeveer een ujv der hoogwater. De zon komt 29 augustii om 6 45 uur en gaat onder om 20.33 ui! augustus eerste kwartier; 21 augwl springtij. Borden waarop evenementen wor den aangekondigd blijven vaak veel langer staan dan is toege staan. En voor veel van die re clame-uitingen is niet eens onthef fing aangevraagd. Raadslid Arthur Oosterbaan (GroenLinks) ergert zich groen en geel aan de borden. 'Er zijn hele keurige, maar ook ronduit slordige, die nog half over de weg hangen ook. Dit kan echt niet.' Organisaties van evenementen mo gen, mits ze daarvoor toestemming hebben aangevraagd, borden plaat sen. Maar ze mogen er op zijn vroegst vier dagen vóór het eva ment worden neergezet en moa een dag erna worden opgerw Vooral dat laatste schiet er ra eens bij in. Bovendien waren e seizoen welgeteld drie evenemefi waarvoor een vrijstelling voor I plaatsen van reclameborden t verleend. Maar Oosterbaan had tijdens één weekend al vier verscf lende geteld, van het circus, hetf lands Festival, de autocross e Noord-Holland. 'Er stonden heleS rige, zoals van de autocrossers, U die worden geplaatst door Texel; en kennelijk weten die hoe het to Ik zoek hem of haar. Waar woont deze stille investeerder? In 'de stad'? In 'het buitengebied'? Wat droomt deze investeerder? Mogelijk loert hij of zij vanachter zijn of haar duchtige boomsingel naar de resul taten van zijn investeringen. In wat hij investeerde hij, hoeveel en waar toe? Dat woord 'stille' doet het hem. Ik investeer voor mijn pensioen, ik investeer voor mijn kinderen, mijn kleinkinderen, ik investeer om die jonge starters een beetje te helpen. Ik investeer met mijn hobby's voor het angstaanjagende gat voor mijn oude dag. Ik investeer, ik investeer. Wij kennen deze kreten maar al te goed en we willen allemaal op de aftiteling. Nee hoor, je hoeft geen dank je wel te zeggen, als je maar wel weet dat door mijn investering het zo goed in orde is gekomen. Ik kan het moment bijna met afwach ten dat ik 'die stille investeerder' heb gevonden, hem of haar vol overtui ging aan mijn hart heb gedrukt, om vervolgens kenbaar te maken welke investeringen ik eigenlijk wil doen. Want dit kan niet. We hebben nu Texels spul, waar laten we al die super mooie kruiken die niet in de glasbak mogen. We hebben échte Texelaars, geboren en getogen in woners die minstens dne generaties voorzaten op het eiland bezitten. Dat is bewijsbaar. We hebben 'Het Texels Product'. Je kan het zo gek niet bedenken, je vleugt er wat lamsoor bij, of een Texels schaap pist eroverheen en je hebt weer een Texels Product. En nu willen ze ook nog 'gewoon mensen die een Texelse uitstraling hebben'. Ze schijnen anders te zijn, ze schij nen anders te kijken, die mensen met een 'gewoon Texelse uitstra ling'. Recht voor hun raap zijn ze, en ze verbloemen niet. Mijn God wat een opgaaf. Ze moeten ook nog iets aan. Voor de nieuwe Texelse kledinglijn. De afgrenzing ligt tussen de 18 en 25 jaar of tussen de 50 en 65 |aar. De rest sturen we massaal naar het naaktstrand. Geen Texelse dominee, geen Texelse dokter, geen Texelse burgemeester past in het beeld, ook geen Texelse winkelier. Ook geen Texelse strandpaviljoen houder, ook geen Texelse boer. Ik ben er voor gaan zitten. Op een ter ras in Den Burg. Ik verbloemde al les. Ik loerde ongegeneerd en droomde voortdurend over die stille investeerder. Ik wil namelijk een schitterend boek uitgegeven waar nooit een uitgever genoeg geld voor over heeft. Ik wil nog vele andere nobele dingen, zoals een Texelse spektakelfilm maken met veel ge weld en veel seks. Echte Texelse seks, waar zand, water en de vuur toren een rol in spelen. Ik maar ont dekken waar die recht voor zijn raap en onverbloemde blik zich bevon den. Ik loerde mij tussen een horde Duitsers door, tussen opvallend veel dertigers en veertigers. Tussen intri gerende en zeer afhoudende ge zichten. Ik ontdekte het niet. Ik ver orberde een brood|e Texels lamsvlees, een Texels rozenbottel- drankje, een Texels koekje bij een Texels kopje koffie en daarna na nog drie Jutters. Niets hielp. Ik zag witte broeken, chagrijnige ouders, mas sa's kinderen met te veel ijs, onge hoord veel vette buiken, monster lijke schoenen, afgrijselijke jackjes met rode en gele strepen, bundels spataderen, verschrikkelijke trainingsbroeken van een soort grijs flanel, en zoveel afwijkingen en zo veel ellende dat er zelfs een vierde Jutter aan te pas moest komen. Het lukt nooit, dacht ik. Geen onverbloemdheid tegengekomen, geen recht voor zijn raap ontmoet. Zelfs het meisje dat mij bediende kwam drie keer terug om te vragen wat ik ook al weer besteld had. Ter wijl het toch even een frisse deerne leek, bleek ze een ogenblik later erg veel onverwerkt leed bij zich te dra gen. Domme domme investeerder dacht ik. En toen kwam de Texelman langs, het wandelende reclame Texelgevoel, aantrekkelijke benen, kloeke tred, de man die al tijd loopt en zo schitterend noncha lant zich bij de Schotse Hooglanders laat uitkomen Ooit liet ik los dat het iemand is die alles weet over de Braamsluiper, de Glanskopmees en de Boompieper. Maar hij blijkt een luchtbel, een illu sie, hij Is te volmaakt Op de foto sessies gesteund door de stille investeerder komt hij nooit. Hij na melijk vierenveertig jaar en naar ik vermoed mogelijk iets voor de hoofdrol in mijn spektakelfilm.. Ik krijg een bloedhekel aan dat woord Texels. Zou het toch een ander ras zijn? Dana Rover Mooi weer is het nog steeds, maar lekker de hele dag buiten spelen en ravotten is er sinds gisteren niet meer bij voor een hoop kinderen. De scho len zijn weer begonnen. En dat bete kent dat taal, rekenen en luisteren naar de juf of meester opeens weer belangrijk is. Alhoewel, de vakantie is niet meteen helemaal afgelopen. Kinderen uit groep zeven en acht van de Jan Drijverschool bijvoorbeeld konden gisterochtend in het klasse- gesprek eerst vertellen over hun va kantie. Ook mochten ze er een ver haal over schrijven dat ze later deze week voorlezen. 'Verder hebben we de juiste tafeltjes bij de lengtes van de kinderen uitgezocht, we hebben wat gerekend en wat gelezen', vertelt leraar Henk Dekker, 's Middags kon den de kinderen alsnog naar buiten. Ze hadden meteen de eerste dag schoolzwemmen. (Foto Jeroen von Hattuin) Maar andere borden, zoals die' het Hollands Festival, zagen en niet uit.Probleem is dat de gemee alleen zeggenschap heeft over borden die in de dorpen staan, te de provincie verantwoordelijk is< de reclames in het buitengebied.! lastige situatie. Burgemeester f dorp gaf aan dat overleg tussen twee bestuurslagen geen overtof kwestie zou zijn. Wat haar betreft; de handhaving aan de gems kunnen worden overgelaten, irns provincie daar middelen tegene stelt. 'Als je goed luistert kun je ed horen uit vroeger tijden.' Datb ren Marita Kruijswijk en M Nesse, die zondag samen metl publiek in het Maartenhuis (Ruijtf nabij De Koog) een reis doordt maken. Ze doen dat op weinig I kende instrumenten als scMl1 draailier, hommel, doelzak klepperklomp, maar ook op W accordeon en rommelpot. Het® eert begint om 15.00 uur en*1 ongeveer een uur. Na afloop is te drinken en wordt een vrijwillig®1 drage gevraagd. (Advertentie) DINSDAG 21 AUGUSTUS 2001 Een popfestival organiseren betekent improviseren. Dat kunnen de leden van de Stichting (Oo)st(e)render Pop ook na de tiende editie volmondig be amen. Aan de vooravond van het ju bileum werden ze geplaagd door te genvallers. Voor de grootste was hardcoreband Got Milk verantwoor delijk, één van de zeven deelne mende bands. Na een kleine ouver ture met twee muzikale clowns zouden ze eigenlijk de openmgsact vormen, maar een laatste repetitie deed de heren - van wie de meesten nota bene in Oosterend zijn opge groeid - besluiten maar af te zeggen, ontevreden over hun eigen kwaliteit. Met de handen in het haar vonden de organisatoren toch een oplossing, vooral dankzij de bereidwilligheid van The Small Buzz. De veteranen van de popmuziek op Texel zouden eigenlijk met optreden in Oosterend Maar ach, als je iemand uit de brand kunt helpen, moetje het niet laten. Bassist Rikus Kloosterhuis was toch al aan wezig om te assisteren bij het geluid en Hans Vlaming - die ook lid is van de Jugbros - drumt het liefst de hele dag. Zoveel moeite kostte het toen niet meer om zangers/gitaristen Jaap Dros en Nils Lely over de streep te trekken. Een andere aanpassing vergde het programma omdat twee leden van de Jugbros de overleden Gerard Schrama de laatste eer wilden bewiizen. Gelukkig toonden Suzan Vlaming en Marco Paagman, samen MNS vormend, zich bereid wat eer der in de middag te spelen. Net toen er mets meer mis leek te kunnen gaan, barstte zaterdagochtend bo ven het terreintje aan de Oranjestraat een bui los die van geen ophouden wilde weten. Dat was een paar jaar geleden ook al eens gebeurd en toen moest het festival op het laatste mo ment worden afgelast. Ditmaal toon den de weergoden meer mededo gen, want even na de middag werd het droog, brak de zon door en werd het 'écht festivalweer', zoals ook pre sentator Jan Bloem junior consta teerde. Warm genoeg om lekker in het gras naar de muziek te liggen luis teren, maar ook weer niet zo warm dat het publiek werd gedwongen om verkoeling te zoeken op het strand. De omstandigheden en de noodzaak van improviseren stonden symbool Voorbeeld van een fout in het Boerderijen- boek. De afbeelding Is volgens de tekst het woonhuis met schuur van Ria Meeldijk aan de Bakkenweg, maar in werkelijkheid is het het bedrijf van Axel Lap aan de Witteweg, vroeger van S. Hin. aanvullingen veertig pagina's be slaan. De auteurs hebben het daar bij niet gelaten, maar hebben de ge legenheid aangegrepen om ook een register te maken van personen en organisaties die in de eerste twee delen zijn vermeld. Alle personen, verenigingen, bedrijven, diaconieën, waterschappen e.d. die in die delen worden genoemd, zijn alfabetisch en met laartallen achter elkaar gezet met verwijzing naar de betreffende blad zijden. Dit register telt 150 pagina's waardoor het derde deel een totale omvang van 190 pagina's heeft. Voor het snel opzoeken van de gedeelten waarop wordt gedoeld is een spe ciale bladwijzer toegevoegd die te vens als regelwijzer werkt. Het boek is dunner dan de twee eerste delen, die elk meer dan 500 pagina's tellen, maar overigens in dezelfde kwaliteit uitgevoerd en voorzien van een om slag in kleur. Vóórintekenen op het boek (dat in een éénmalige oplage verschijnt) is mogelijk van 1 septem ber tot en met 1 oktober bij Bruna Texel (Weverstraat 17a Den Burg, tel. 310886); Het Open Boek (Binnenburg 3 Den Burg, tel. 313657) of Nauta Boek (Parkstraat 38 Den Burg, tel. 312495). De intekenprijs bedraagt 69,-; na 1 oktober kost het boek 89,50. voor de hele geschiedenis van Strenderpop, waarop het publiek kon terugblikken dankzij een kleine ten toonstelling met foto's, kranten knipsels en video-opnamen Ook de aard van het gebodene liep geheel in de pas met de traditie. Twee uitersten vormden bijvoorbeeld het na elkaar optredende duo MNS - dat gewa pend met alleen de akoestische gi taarvan Marco Paagman en de stem van Suzan Vlaming gevoelige 'luister liedjes ten gehore bracht - en Flux, dat zich had gespecialiseerd in snelle en vrolijke 'pretpunk'. Die laatste band vormde één van de verrassin gen van het festival. De vijf heren en één dame speelden niet alleen strak en hard, maar lieten bij tijd en wijle ook fraaie koorpartijen, humoris tische samenspraakjes en een olijk schetterende trompet horen. Opval lend, gezien hun leeftijd, maar ook omdat ze nog maar een jaar actief zijn. Minstens even opmerkelijk was de variatie. Op het repertoire stond niet alleen punk uit de negentiger ja ren van The Offspring, maar ook van bijvoorbeeld The Decendents, die twintig jaren geleden furore maakten. Marco Paagman en Suzan Vlaming brachten gevoelige luisterliedjes ten gehore. (Foto Joop Rowmots) Ook van de klassieker La Bamba winnen door het enthousiasme van maakte Flux onversneden punk, ter- Jasper, Bart, Martijn, Johan, Lilly en wijl zelfs popidool George Michael in Leander en die na een uitnodiging een hoge versnelling de revue pas- van de band - 'er ligt hier een mooie seerde. Dit alles tot genoeg van de dansvloer' - zelfs heftig pogoënd toeschouwers, die zich al snel lieten voor de muzieknis opdoken. Als er genoeg belangstelling voor is verschijnt half november een bij lage van het drie jaar geleden uit gekomen Boerderijenboek. De als 'derde deel' aangeduide uitgave bestaat uit een lijst met correcties en aanvullingen van de gegevens alsmede een volledig register van personen, organisaties, bedrijven e.d. die voorkomen in de beschrij vingen in de eerste twee delen. Het Boerderijenboek van Cor Reij, Cees Hoogerheide en Carel van Empel gaf uitputtende informatie over de geschiedenis, naamgeving, eigenaren en bewoners van de boer derijen van Texel. Het was het resul taat van jaren nauwgezet speurwerk, dat echter met foutloos was. De au teurs kregen kort na de verschijning nogal wat aanmerkingen, meestal van mensen die op de beschreven boerderijen hadden gewoond en ge werkt of van hun nazaten. Een ver keerde naam, verkeerd jaar, niet zó veel maar zóveel schapen of koeien. Jong en oud vermaakte zich met de aanstekelijke muziek van de punkband Flux. De veilingcommissie van Lionsclub Texel is alweer volop in de weer om de jaarlijkse veiling te organiseren, waarvan de op brengst is bestemd voor de gehan dicapte vakantiegangers van het Tesselhuus. De veiling vindt op vrijdagavond 21 september en zaterdagmiddag en -avond 22 sep tember plaats in een schuur van de firma Rab aan de Vlamkast in Oudeschild. Voorinschrijving is mogelijk op de volgende adressen: Reisburo Texel- Holland International, Warmoesstraat 23, Den Burg, tel. 212 242; Vakantieburo Kobeko, Nikadel 79. De Koog; tel. 317 746; P. Kikkert, Keidel- plein 14, De Cocksdorp, tel, 316 600; Zuivelboerderij Donatus, Hoornder- weg 46, Den Hoorn, tel. 319 426; C.D. Boersen, Commandeursingel 18, Oudeschild, tel. 313 016. De inbrengers van de goederen zijn uit sluitend ƒ15,- inschrijfgeld per kavel verschuldigd, een bedrag dat direct bij de voorinschrijving moet worden voldaan Om zoveel mogelijk mensen in staat te stellen hun goederen via de veiling aan te bieden, mag iedereen maximaal 25 kavels inschrijven. Ko pers betalen bij kavelopbrengsten tot ƒ1000,- vijftien procent provisie; bij hogere opbrengsten wordt tien pro cent gevraagd. De goederen kunnen zaterdag 15 september vanaf 9.00 uur worden ingebracht. Op donder dag 20 september is er tussen 19.00 en 22.00 uur een kijkavond. Kijken óp de veilingdagen is ook mogelijk en wel op vrijdag van 17.00 tot 19.00 uur en op zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Dankzij de medewerking van de vele adverterende Texelse bedrijven blijft de prijs van de catalogus met ƒ3,- bescheiden. De fietspuzzeltocht die zaterdag 25 augustus in en rond Oosterend zou worden gehouden, is verplaatst naar zaterdag 1 september. Wél wordt er zaterdag aanstaande aan country- dansen gedaan. Locatie is dorpshuis De Bijenkorf, aanvang 20.30 uur Soms ook week de waarheid in po sitieve zin af van het geschrevene: een bepaalde persoon die volgens het boek was overleden, bleek nog in leven. Voor de betrouwbaarheid en het gezag van het boek als naslag werk zou er daarom een errata ko men, dus een bijlage met correcties. Via een bericht in de krant werd ie der opgeroepen het boek kritisch te beschouwen en elke afwijking van de waarheid en eventuele aanvullingen door te geven. Dat leverde veel reac ties op. De schrijvers hebben die niet klakkeloos verwerkt, maar hebben de (vermeende) fouten geverifieerd, dus aan de hand van archiefmateriaal onderzocht of de aanmerkingen te recht waren. Als dat niet het geval was, werd de correctie niet opgeno men. Hetzelfde besluit namen de auteurs als de aanmerkingen niet door objectieve gegevens konden worden bevestigd. Niet iedereen die 'fouten' doorgaf heeft dus zijn zin gekregen. Maar in het overgrote deel van de gevallen gebeurde dat wel. blijkens het feit dat de correcties en

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2