i D Oogsten zoals vroeger College wil op strand geen zomerhuizen Grote belangstelling voor appartementen Sint Jan Vergunning varkenshouder betwist bij Raad van State 1EXELSE j couRANT mv aak» Waar gebeurd De leesbril Politici bedanken Ivoor onderonsje lin De Lindeboom Reikicentrum Workshop over zelfgenezing Mini-toernooi in Den Hoorn Nieuwe tarieven reisdocumenten Drijverschool en Daalderschool krijgen één nieuwe directeur Extra markt in Den Hoorn FTBM Kerken Den Burg samen van start Oefenwedstrijd De Koog-SVO DINSDAG 21AUGUSTUS 2001 Tokening arcMectonboroou Ftonno Hontngh) lening van het toekomstige Sint Jan. In het hoge gebouw rechts komen de koopappartementen, links de huurwoningen. nieuwe seniorenwoningen die de plek van het voormalige Sint n worden gebouwd mogen zich een grote belangstelling verheu- en. Bij opdrachtgever Stichting lonen Texel (SWT) kwamen hon- erd aanmeldingen binnen. Meer jn de helft van de gegadigden Mde belangstelling voor één van [17 huurappartementen, die in- iddels allemaal zijn toegewezen, borruim de helft van de 15 koop- ioningen is een koper gevonden. el nieuwe wooncomplex aan de jatrixlaan in Den Burg wordt ge- md door twee gebouwen, die ior een galerij met elkaar worden enden. Het tussenstuk biedt on- idak aan een wijksteunpunt en de bchting Welzijn Ouderen Texel jordt er gehuisvest. Anders dan bij llseniorencomplex Jan Dirksoord. laarbij geen onderscheid is gemaakt isen koop- en huurwoningen, zijn JbiiSmt Jan wel duidelijke verschil- i De koopappartementen zijn wat te houden, legt directeur Jan vanAndeluit. De ruime belangstel ling, ook vanaf de overkant, was geen verrassing. Maar niet-Texelaars sto ten hun neus, want bij de toewijzing genieten eilanders de voorkeur. Van de Texelaars kriigen bij de toewijzing van de huurappartementen senioren die al een woning huurden voorrang boven mensen die al een woning bezitten. Van Andel: 'In de praktijk komt het erop neer dat mensen die een woning kunnen verkopen niet voor een huurappartement in aan merking komen. Ten eerste omdat er dan ook 17 huurwoningen vrij komen en dat is gezien de enorme vraag naar huurwoningen geen overbodige luxe. Bovendien gaan we ervan uit dat mensen die géén eigen huis be zitten, het niet kunnen opbrengen om appartementen te kopen van vier tot zes ton, de prijs waarvoor ze worden verkocht. Mensen die een huis heb ben te verkopen, kunnen dergelijke bedragen wel opbrengen.' ment wil kopen kan dus alleen bij dit bureau terecht is dat wel rechtvaar dig? Van Andel 'We hebben niets tegen de andere makelaars, maar wij vinden het lastig om met meerdere bedrijven te werken. Het is makkelijk om met vaste partijen te maken te hebben Dat doen we ook met de bouwbedrijven. We zijn een kleine organisatie en het kost veel tijd om zaken op elkaar af te stemmen, ze ker als je met nieuwe partners in zee gaat. Als je al wat langer met elkaar werkt, dan weet je wat je aan elkaar hebt. Maar kopers die er voor een second opinion een eigen makelaar bij willen halen, zijn vrij om dit te doen. En iemand die een appartement in Sint Jan koopt en zelf een huis heeft te verkopen mag zelf weten via welke makelaar hij of zij het oude huis ver koopt.' Hoewel de SWT zich met heeft verbonden aan Texel Vastgoed, draait Van Andel er met omheen ook in bij toekomstige projecten gebruik te maken van de diensten van dit be drijf. Volgens Van Andel is ruim de helft van de koopappartementen ver kocht. 'Het kopen van een woning gaat niet zo snel als het op opmaken van een huurcontract. De oude wo Makelaar Voor de verkoop heeft de SWT de bemiddelaars van Texel Vastgoed in de arm genomen. Wie een apparte- V'-TV.*- ning moet worden getaxeerd en ver kocht en je praat natuurlijk met over kleingeld.' Diversiteit De appartementen mogen dan alleen worden gegund aan senioren, binnen die groep belangstellenden bestaat een grote diversiteit. 'Van jongere ouderen, die de bijvoorbeeld geen tuin meer willen, zodat ze meer tijd overhouden om te reizen, tot mensen van een jaar of tachtig.' Van Andel benadrukt dat een medische indica tie geen voorwaarde is om te mogen huren of kopen. De verwachting is dat aannemer Dralsma uit Makkum het door architectenbureau Ronno Homngh ontworpen complex eind volgend jaar kan opleveren. verkers van Draisma uit Makkum aan het werk op de bouwplaats van het voormalige Sint Jan. (Foto Horry do Groot Dirk had al jarenlang een bril no dig, maar dan alleen voor het dichtbije werk. Dus alleen om de krant te lezen, om iets op te schrijven of voor als hij met zijn bloembollen bezig was. Voor het verdere kijkwerk kon hij alles nog best zien zonder zijn fok op te zetten. Zo ging de bril nogal eens op en af en was als gevolg daar van ook nogal eens zoek. Eens legde hij hem even op een kistje bloembollen, bestemd voor de veiling in Hillegom. en maakte de bril een retourreis Texel-Hillegom met de vrachtwagen van Hein Slegtenhorst. De laatste tijd gaf het lezen hem echter problemen en daarvan kreeg de bril de schuld Hij besloot daarom maar eens een praatje te make met Winnubst. Die bekeek de bril en het bijbehorende recept uit het archief en nep: 'Man, het is jouw bril helemaal niet, het is een heel andere.' Daaruit bleek dat Dirk geruime tijd eerder zijn bril had verwisseld met een ander en dat er nog ergens iemand moet zijn die problemen heeft met het le zen van de krant. tvi XT "een niet-wethouder als voorzit- ran de raadscommissie Bestuur Organisatie, een publieke rond- "9. de centrale publieksbalie en a brainstormronde heeft de ge ënte een begin gemaakt met de wering van het ideeëngoed van bega. 'Dit is een proefjaar. Ik zou ,:-'9 willen weten hoe de stand van is. Hoe denken de raadsleden "er?', vroeg Drijver, die zijn colle is maandagavond uitnodigde na ai goedbedoeld voorstel van emitter Dick Drijver (Texels Be- om de lopende proef over de [roering van de ideeën van de xnmissie Elzinga in beslotenheid bespreken in De Lindeboom is lor de PvdA en D66 van tafel ge legd. 'Dit staat volledig haaks op it gedachtegoed van Elzinga', Klankte Hans Roeper (PvdA) voor uitnodiging. !ni ty> van de vergadering op mfor- toon de vorderingen van de se aanpak te bespreken. 'Je Vernet zo goed aan de bestuur- b'elover praten, zodat iedereen er ®J|ge van kan zijn. Die openheid abi| Elzinga', oordeelde Roeper, «bijvoorbaat niet op de uitnodiging "tö Centrum Texel aan de Molen wal 's vanaf heden vijf dagen per bereikbaar voor informatie en "indelingen en elke maand wor- ^9roeps- en individuele cursussen "*Wen. Voor een oriënterend ge- Mof een behandeling kan contact •den opgenomen met Marjolein ™tee, tel, 312965. Ook voor infor- i over aurahealing kan men te- het reikicentrum of bellen met danne Hans, tel. 06-23270022. in ging. Hij kreeg steun van Frans Vis- man (D66). 'Terwijl Elzinga juist pro beert de burger bij de politiek te be trekken, zouden wij de schijn wekken in beslotenheid zaken aan de agenda toe te voegen. Zo'n evaluatie hoort Openbaar te zijn.' Maar Drijver zei met zijn voorstel geen kwade bedoe lingen te hebben. 'Ik wilde gewoon even, met de benen omhoog, wat van gedachte wisselen over de proef. Vooruitlopend op een meer serieuze evaluatie, natuurlijk aan de bestuur stafel.' Drijver kreeg steun van GroenLinks en het CDA, maar bij af wezigheid van de WD en Texels Belang (wegens drukke seizoens werkzaamheden), staakten de stem men. Dus verdween het onderonsje van tafel en komt er een openbare evaluatie. Over het vinden van de sleutel tot een totale gezondheid, met de nadruk op spirituele en gezamenlijk zelf genezing, gaat een workshop die wordt verzorgd door dr Lars Martmy uit Denemarken. Hij werkt al 30 jaar met Ayur Veda, volgens kenners één van de oudste en meest complete natuurgeneeswijze ter wereld, en reist de wereld rond om hieraan bekend heid te geven. De workshop die op zaterdag 15 en zondag 16 september éénmalig wordt gehouden, is een ini tiatief van yogacentrum De Aleph en Reiki Centrum Texel. De workshop wordt gegeven in het Engels en kost 250,- (inclusief lunch). Dr. Martiny wordt bijgestaan door healer Inger Moller. Zij verzorgt zondagochtend, voorafgaand aan de workshop, van 9.00 tot 10.00 uur. een workshop Heart Flow Healing Service, die ook toegankelijk is voor mensen die met deelnemen aan de andere workshop. Voor meer informatie: Arien en Miriam van Erkelens (tel. 319449) of Marjo lein Woerlee (tel. 310468). Zaterdagmiddag werd de agrari sche klok meer dan een halve eeuw teruggedraaid. Op een stuk land van Dirk Roeper aan de Laan- weg werd tarwe gemaaid met de zicht en met de zelfbinder. Ook draaide de dorsmachine volop en werd het resterende stro in balen geperst. De 'oogstdag' was op touw gezet door de Oude Trekker en Motorenvereniging en was be doeld als bescheiden compensatie voor het grote Pinksterevenement dat dit jaar niet doorging wegens de MKZ-krisis. Een klein aantal belangstellenden was er op af gekomen, bijna allemaal oudere geïnteresseerden met een agrarische achtergrond. Onder hen mensen als Jan Blom, Jan Huisman, Piet Bakker, Willem Bakker en Hans Jimmink, die gehoor hadden gege- veh aan de oproep te laten zien hoe je graan maait met een zicht (kleine zeis). Het bleek dat ze de slag die ze in hun jonge jaren te pakken hadden gekregen, nog met waren verleerd. Met ritmische zwaaien lieten ze de halmen vallen, maakten er schoven van en zetten die vervolgens op hok ken. gereed voor de dorsmachine. Met dezelfde routine werden herhaal delijk de zichten geslepen. Tussen door was er gelegenheid genoeg voor het uitwisselen van sterke ver halen. Eén ding werd daarbij heel duidelijk: de oogst was een periode van zeer hard werken. De aanvanke lijk door paarden en later door een trekker getrokken zelfbinder was dan ook een uitkomst. Het ding maaide razendsnel en knoopte rond de scho ven een keurig touwtje, waarbij het vernuftige knoopapparaat een essen tiële rol vervulde. Sinds de komst van de maaidorsmachine (combine) is echter ook de zelfbinder een histori sche machine. In de veertiger en vijf tiger |aren waren ze op Texel nog al gemeen in gebruik Toeschouwer Frans Haarsma wist zich zaterdag middag nog goed te herinneren hoe hij in 1941 een nieuwe zelfbinder kocht bij Jacob de Graaf aan de Kogerweg en daarmee de eerste klant was van deze juist voor zichzelf begonnen handelaar in landbouw werktuigen. Werken met de zelfbinder bmderenwas weer- gevoelig Als het graan nat is, loopt de boel in het honderd. Zaterdag had het kort voor de demonstratie gere gend. zodat het twijfelachtig was of het hinderen kon doorgaan. Dankzij een aarzelend zonnetje en vooral de wind waren de omstandigheden snel optimaal en kon de binder met Klaas Uitgeest op de trekker een flink stuk van het beschikbare areaal tarwe 'Mijn cliënt is vanuit Brabant naar Texel verhuisd omdat hij de stank van intensieve veehouderijen niet meer kon harden, nu dreigt hij we derom in de stank terecht te ko men.' Dat stelde gemachtigde G. Creutzberg gisteren namens B. van Reenen tijdens een hoorzitting bij de afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State. Van Reenen is samen met mede- omwonende Van Vilsteren en het akkerbouwbedrijf van de Gebroe ders Zegers bij het rechtscollege in Den Haag in beroep gekomen te gen de nieuwe vergunning van de maatschap Wijtten in Eierland. De kwestie is bekend. De maatschap Wijtten heeft van de gemeente toe stemming gekregen om het bedrijf te verplaatsen. De bedoeling is om op het adres Postweg 154 koeien (110), zeugen (231), beren (3), en vlees varkens (1200) te gaan houden. De vestiging op het adres Postweg 211/ 213 wordt grotendeels ontmanteld door Wijtten, die ook nog een akker- bedrijf exploiteert. Creutzberg be toogde gisteren dat de vergunning ten onrechte is afgegeven, omdat zich in de omgeving van de nieuwe vestiging diverse burgerwoningen bevinden, waaronder die van zijn cliënten, Van Reenen en Van Vils teren. De gemeente zou de omgeving van de Postweg 154 ten onrechte hebben getypeerd als een volstrekt agrarische omgeving en daardoor onjuiste afstandseisen aan de ver gunning hebben verbonden. Creutzberg werd bijgevallen door mevrouw H. Lamers, de gemach tigde van de broers Zegers Ook zij constateerde onzorgvuldigheden in het vergunnmgbesluit van de ge- Ter voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen spelen de eerste elf tallen van ZDH en CSV uit Castricum en het tweede elftal van Texel'94 za terdag een mini-toernooi op het veld in Den Hoorn CSV en Texel'94 trap pen om 18.15 uur af. Daarna staan achtereenvolgens de wedstrijden ZDH-CSV en Texel'94-ZDH op het programma. Alle ontmoetingen duren 45 minuten. De tarieven (leges) voor paspoor ten en andere reisdocumenten worden per 1 oktober gewijzigd tegelijk met de invoering van het gedifferentieerde tarief voor het bijschrijven van kinderen, de toe slagen voor spoedprocedures en de vervanging van de Europese Identiteitskaart door de Neder landse Identiteitskaart. De nieuwe tarieven zijn een optelsom van de bedragen die gemeente en rijk in rekening brengen. B en w zullen de gemeenteraad voor stellen de volgende leges vast te stel len: ƒ73,55 voor een nationaal pas poort of een reisdocument voor vreemdelingen en vluchtelingen; 82,15 voor een zakenpaspoort; ƒ73,55 voor een faciliteitenpaspoort: 59,20 voor een Nederlandse Iden titeitskaart; ƒ15,- voor het bijschrijven van een kind tegelijk met de aanvraag van een nieuw paspoort; 35,- voor het later bijschrijven van een kind met een bijschrijvingsticker; 73,55 als toeslag als een reisdocument met spoed moet worden aangevraagd (in clusief bijschrijving van kinderen) en 35,- als toeslag voor een spoed aanvraag per bijschrijvingsticker. verwerken. Intussen was de dors machine met in zijn verlengde de stro-pers aan de gang gebracht, zo dat de bemanning daarvan (waaron der Willem Mets, Frits Bonne, Kees Gieles, Leo Daalder, Klaas Eelman en Jan Uitgeest) geruime tijd zoet waren. meente. Het nabij de Postweg gele gen natuurgebied rond de Rogges- loot valt onder de bescherming van de Europese Habitatrichtlijn. Elke nieuwe ontwikkeling in de nabijheid van deze omgeving moet dan ook worden getoetst aan die richtlijn en dat hebben b en w verzuimd, aldus Lamers. C. Witte, die de gemeente vertegenwoordigde, merkte ter ver dediging van de vergunning op dat Lamers dit argument nooit eerder in de procedure naar voren had ge bracht. Als de toets in het kader van de Habitatrichtlijn noodzakelijk is, dan wellicht in een ruimtelijke ordeningsprocedure, maar niet in deze procedure over de milieu vergunning. De door Lamers geëiste toetsing kost volaens Witte zo'n 40 000,- en zal geen nieuwe ge zichtspunten opleveren. Het staat volgens hem buiten kijf dat de ver plaatsing van de maatschap van Postweg 211/213 naar Postweg 154 een positieve uitwerking zal hebben op de Roggesloot P. Bodden. die Wijtten vertegenwoordigde, had het gunstige effect gekwantificeerd. Vol gens hem zal zijn cliënt op Postweg 154 ruim 1.7 mol ammoniak per jaar meer uitstoten dan aan de Postweg 211/213, maar zal de milieudruk op Roggesloot jaarlijks afnemen met ruim 554 mol, omdat Postweg 154 verder van het natuurgebied verwij derd ligt. Bodden verzocht de Raad van State dan ook de beroepen van de omwonenden en van de Gebroe ders Zegers te verwerpen. Het Haagse rechtscollege staat voor een lastige taak De verwachting is dan ook dat het wel enkele weken kan duren voor het tot een uitspraak komt. De Jan Drijverschool in Den Hoorn en de Jacob Daalderschool in Oosterend krijgen waarschijnlijk gezamenlijk één directeur. De Daalderschool heeft al een jaar lang geen eigen directeur meer, schoolleider Henk Dekker van de Jan Drijverschool wil dit schooljaar volledig terugkeren naar het lesge ven. Het is de bedoeling dat de nieuwe directeur twee dagen per week op de ene school en twee dagen per week op de andere school actief is. Er blijft een dag over om les te kunnen geven. De J.P. Strijbosschool in Midden- Eierland en Durperhonk in De Cocksdorp, twee andere openbare scholen, kennen al een gezamenlijk directeur in de persoon van K. Post humus. Voor de Drijverschool en de Daalderschool loopt inmiddels een sollicatieprocedure. Volgens netwerk directeur Tme Visser van de openbare basisscholen op Texel zijn er een aan tal kandidaten. Het is de bedoeling dat een nieuwe directeur uiterlijk per 1 januari benoemd wordt. Henk Dek ker hoopt dan weer vijf dagen per week voor de klas te kunnen staan. De afgelopen jaren combineerde hij lesgeven met het leiden van de school. Volgens hem valt dat echter moeilijk goed met elkaar te combine ren 'Het kan wel. maar dan moet je niet de volledige verantwoording voor een klas hebben.' Totdat een nieuwe directeur benoemd is, staat Dekker per week drie dagen voor de klas en verricht hij twee dagen het admini stratieve werk voor de school. In de onderwijswereld komt het de laatste jaren geregeld voor dat leraren die ook leiding geven een van de twee laten vallen Zij worden vaak voltijd directeur van dikwijls twee scholen of ze gaan terug voor de klas. Het college heeft een verzoek om op het strand vijftig zomerhuisjes te mogen plaatsen van de hand ge wezen. Het is strijdig met het be stemmingsplan dat op het strand alleen dagrecreatieve activiteiten toestaat, tegen hetrecreatiebeleid dat erop is gericht het aantal re creatieve slaapplaatsen op Texel beneden de 45.000 te houden en tegen de Algemene Plaatselijke Verordening die overnachten op het strand verbiedt. Het verzoek is afkomstig van het Rekreatief Advies Buro uit Renesse dat op een door de gemeente aan te wijzen plaats een 'strandmotel' wilde stichten met bijbehorende infrastruc tuur en een verbinding met de open bare weg Het ging feitelijk om vijftig semi-permanente, volledig mgenchte zomerwoningen, naar het voorbeeld van Vlieland waar onlangs als proef drie van dergelijke huisjes op het strand zijn neergezet. Het Texelse college peinst daar dus met over en heeft het bedrijf in Renesse daarvan inmiddels op de hoogte gesteld. Vlieland De drie strandhuisjes op Vlieland zijn inmiddels afgebroken en opgesla gen Dat gebeurde op last van het ministerie omdat ze strijdig waren met het bestemmingsplan en er geen enkele procedure was gevoerd om daar verandering in te brengen Eind deze maand zal de Vlielandse ge meenteraad besluiten of zo'n proce dure alsnog gevoerd zal worden. Een woordvoerster durfde met te voor spellen hoe dat zal aflopen want de zaak is ook lokaal omstreden.Vlieland heeft nog wel enige ruimte bij het uit geven van recreatieve slaapplaatsen (het maximum is daar 7288). Op grond daarvan en van het structuur plan wordt nu overwogen de bouw van 25 huizen op het strand mogelijk te maken. Er is echter veel verzet. 'Het wordt een dubbeltje op zijn kant'. Op verzoek van de kraamhouders heeft de Stichting Hoornder Donder dagen besloten donderdag aan staande een extra markt te houden. Het bestuur beschouwt de toegift als een kroon op het vele werk om het evenement, dat de afgelopen jaar nogal in het slop was geraakt, weer nieuw leven in te blazen. De kranten markt in Den Hoorn was dit jaar de grootste van het eiland en viel op door z'n verscheidenheid. De markt begint zoals te doen gebruikelijk om 13.30 uur en duurt tot circa 21.00 uur. ledereen die rommeltjes wil slijten of zijn of haar hobby wil uitdragen, kan «H Si Sr De zelfbinder in actie. (Foto Harry de Graaf) gratis een plaatsje uitzoeken op het plein bij Goënga of in de Herenstraat. Aanmelden is met nodig Wie tegen een (kleine) vergoeding van een kraam wil gebruik maken, moet dat wel tevoren even melden. Contact persoon is Kees Klaassen, tel. 06- 53895022 of fax. 319 349. De hervormde en gereformeerde ge meenten van Den Burg beginnen het nieuwe seizoen zondag met geza menlijke activiteiten. Deze worden gehouden op het schoolplein van De Fontein aan de Burdetstraat en be ginnen al om 10.30 uur en niet, zoals eerder gepland en aangekondigd, om 11.00 uur. Op het programma staan onder meer een brunch en een ochtendgebed, terwijl er ook voor kinderen veel te doen is. Hoogtepunt is een openluchtdienst, waarin ds. RA. den Braankeren ds R. van Zes sen voorgangers zijn en de leden van het Kongolese koor Les Messagers du Christ op een feestelijke manier hun geloofsovertuiging uitdragen Deze dienst begint om 17.00 uur. Bezoekers wordt gevraagd buiten lands geld dat is overgehouden van vakanties in de lege melkbus te stor ten. De opbrengst is bestemd voor het project Mamma Kamstra. De oefenwedstrijd tussen de eerste elftallen van De Koog en SVO, die eerder per abuis voor morgen werd aangekondigd, wordt zondag ge speeld. Locatie is het voetbalveld aan de Boodtlaan, aanvang 19.00 uur.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5