Sifonknabbelaars als hulpjes van wadvogels 'Wil om te werken aa betere dienstverlenin duidelijk aanwezig' Colleqe qaat akkoord met traimngsmoien ^0^. EcoMare ontvangt 200.000ste bezoeker at ik zeggen wou Beschamend Brandalarm Gemeente vervan centrale computj Projectleider publieksbalie prijst ambtenan Waddenhavens gaan samenwerken Wat ik zeggen wou. Goudmijn TEXELSE COURANT Petra de Goeij promoveert op nonnetjesonderzoek Badminton Texel'94 oefent Bnetcn in lezen Builo «enrawtordeJijLbcid tan de redactie Voor de derde keer zijn wij nu op Texel. De eerste twee keer beviel prima, deze keer hebben we toch een paar lastige incidenten meegemaakt. Het begon al met de heenreis. Op de N9 tussen Alkmaar en Den Helder hebben we 25 kilometer lang politie achter ons aan gehad. Veel Hollandse wagens haalden ons met hoge snel heid in, maar ze werden niet gecon troleerd. Het tweede voorval speelde zich op 20 augustus af bij de Aldi. Mijn vrouw werd meermalen luid voor 'brutale Duitse' uitgemaakt door een Hollandse vrouw. Mijn vrouw stond netjes in de rij voor de kassa toen de vrouw voordrong. Toen mijn vrouw er wat van zei, begon de andere vrouw te schelden. Hollanders die achter mijn vrouw stonden, maakten dit voorval mee en voelden zich be schaamd dat dit gebeurde. De derde gebeurtenis had plaats op 27 augus tus toen we inkopen wilden doen bij de Aldi. We wilden de auto op de parkeerplaats achter de zaak zetten. Daar was een Hollandse vrouw met haar zoon spullen in de kofferbak aan het zetten. De gehele parkeerplaats was vol. De vrouw had tien minuten nodig om weg te komen, daarna pro beerde ze met hulp van haar zoon de auto terug te zetten. Ik maakte haar duidelijk dat als ik op haar plek kon staan, zij de mogelijkheid zou hebben om makkelijk weg te komen. Daarop werd ik door haar op misselijk makende wijze voor klootzak uitge maakt. Daarna gaf ze de automobi list die achter mij stond (een Hollander) het teken om op haar vrij gekomen parkeerplaats te gaan staan. Daardoor hadden wij geen mogelijkheid meer om daar te parke ren. Een andere Hollandse automo bilist, die alles gezien had, vond het zeer beschamend en stelde daarop zijn parkeerplaats ter beschikking. Wij zijn gewend behulpzaam en vriendelijk te zijn en in het buitenland gedragen wij ons als gasten en zo zouden we ook graag behandeld wil len worden. Dieter en Helga Sokolis, Hern (Duitsland) de Waddenzee als internationaal er kend natuurgebied. Het gedoog beleid dat ze voert met betrekking tot bijna alle economische activiteiten in de Waddenzee leidt onvermijdelijk tot de teloorgang van de natuur- en landschapswaarden. Zolang Neder land niet het goede voorbeeld geeft bij de praktische uitvoering van de bescherming van haar natuurgebie den, kan ze ook niet van tropische landen verlangen dat zij hun regen wouden met kappen of hun man- grovebossen vervangen door kweek vijvers'. In het artikel over de brand bij het meubelhuis aan de Hogerstraat is mevrouw Moerbeek met geheel juigt geciteerd Ze had in al die veertien jaar niet gekankerd, maar gefoeterd op het automatische brandalarm. De centrale computer AS/400 de gemeente sinds 1997 in gej, heeft wordt vervangen. Het ap raat werkt nog als vanouds rr. voldoet niet meer omdat h? klein, te traag en te weinig jj vaardig is voor de hedendaj eisen. B en W zijn inmiddels mr aanschaf van een snellere op, ger akkoord gegaan. Het ding, dat in de kelder van raadhuis staat en waarop 12oAfi van de diverse gemeentelijkeafj f gen zijn aangesloten, wordt gele, door het bedrijf PinkRoccadei ƒ192.869,38. Drie andere bediij 13 die prijsopgaaf mochten doen ki men met vergelijkbare bedragen debus, maar PinkRoccade is ins in zelf de programmatuur over te rei en kreeg daarom de voorkeur. Langzaam maar zeker krijgt de cultuuromslag die nodig is om de kwaliteit van de dienstverlening door de gemeente te verbeteren vorm. 'De wil om aan verbetering van de dienstverlening te werken is duidelijk aanwezig', constateert H. Woltering, de ingehuurde project leider van de publieksbalie die op 1 mei 2002 operationeel moet wor den. Onderdeel daarvan is een elektronische productencata logus, waarop alle 342 producten en diensten die de gemeente Texel levert via internet zijn op te vragen. Buiten de muren van het raadhuis wordt nog wel eens scepsis gespro ken over het nut van de instelling van de publieksbalie en het rendement van de investering. Ook wordt getwij feld over het semi-permanente karak ter van de geplande aanbouw, die na vijf jaar weer zou moeten verdwijnen. Maar in het gemeentehuis heerst vol gens de projectleider alleen maar enthousiasme over het project. 'Or ganisatorisch staat de centrale publieksbalie in de steigers, het wachten is nog op de benodigde ver gunningen voor de semi-permanente publieksbalie die achter het raadhuis moet verrijzen', vertelde Woltering, die ten overstaan van de raads commissie Bestuur en Organisatie een uiteenzetting gaf over de voort gang van het project. Achter de schermen wordt al geruime tijd intensief nagedacht over de op- De passantenhavens van Texel, Vlieland en Terschelling gaan ge zamenlijk promotie bedrijven on der de noemer 'Waddenhavens'. Dat is afgesproken tijdens een ont moeting die de Watersport vereniging Texel en de Stichting Passantenhaven Oudeschild vo rige week op Vlieland hadden met de zusterverenigingen van beide eilanden. De samenwerking is een initiatief van de Texelse delegatie. 'Waddenhaven is een zeer positief onderscheidende naam, die voor het publiek gemakke lijk in het gehoor ligt', zegt woord voerder Jook Nauta in een persbe richt. Vlieland en Terschelling hebben net als Texel vrij grote passanten- havens. De bestuurlijke opzet is eveneens vergelijkbaar, namelijk een watersportvereniging voor de plaat selijke gemeenschap en een stichting die de havens exploiteren. Afwijkend is dat Texel een aparte verenigings haven heeft, terwijl die op de andere eilanden deel uit maakt van de passantenhaven. Wel weer gemeen schappelijk zijn volgens Nauta de verhoudingen met de gemeente, die ook door de zusterverenigingen 'niet altijd als ideaal' worden ervaren. Gedachtewisselingen daarover leve ren wederzijds nuttige inzichten op, aldus de nieuwe partners. Bedoeling is onder meer een gezamenlijke website op het internet op te zetten. Bij de verantwoordelijke instantie is daarvoor inmiddels de domeinnaam www.waddenhavens.nl gereser veerd. Ook mogen watersporters van het ene eiland bij ieder bezoek twee gratis overnachtingen in de haven van het bezoekende eiland doorbren gen. Voor Terschelling is deze regel dit jaar al ingegaan. De ontmoeting op Vlieland noemt Nauta 'oriënterend en informeel', waarbij 'het nuttige met het aangename werd verenigd'. Na de overtocht met de Vriendschap van Sil Boon werd Vlieland per fiets ver kend, waarna 'onder ideale weers omstandigheden' met de collega-be stuurders werd gesproken in een strandpaviljoen. Afgesproken is om komende winter een bespreking te organiseren met een meer formeel karakter, waarin de mogelijkheden van samenwerking nader worden bekeken. In es re il zet van de nieuwe organisatie doeling van de centrale publieksb is burgers een logisch en samen: gend pakket aan publieke dienste bieden. Die kwaliteitsverbetering' wacht de gemeente te bereikend de producten en diensten van gemeente in drie clusters te verda te weten welzijn en burgerzaken cluster bouwen, wonen en fe omgeving en de cluster, sociale; ken, werk en inkomen. Daamj komt er een centraal informatie (CIP), waar burgers terecht kui met algemene vragen over produ en diensten, meldingen en event klachten. De huidige servicebaliei valt als aparte eenheid en wordti derdeel van het CIP. Met dezem ling anticipeert de gemeente ontwikkelingen binnen de gemea lijke organisatie, zoals de samem ging van de buitendienst van dei meente en de sector Ruimte Wonen tot één sector en het zi ten bedrijfsverzamelgebouw, alle producten en diensten met; trekking tot werk en inkomen aangeboden. Hierin werken de tor Welzijn en het Centrum voor' en Inkomen samen, waarmee voor Nederland unieke situatiei staat. Over wie voor wat veranl delijk is worden nog nadere ken gemaakt. Door de omvang van het gemi lijk apparaat is het niet mogelijki achter de publieksbalies (frontoSi ambtenaren met louter special sche kennis te plaatsen. Het moü generalisten zijn die in staat zijm over een bepaalde cluster veel int matie kunnen geven. Hiermee naar verwachting 70 tot 80 proca van de klanten direct worden gek pen. Meer specialistische vraa worden op de afdeling (backoffs afgehandeld. Om vragen snel tek nen beantwoorden komt er e rechtstreeks verbinding tussenfra en backoffice, waarbij de balie we aangestuurd vanuit de afdeling (ck ter). Om te peilen hoeveel vragen deg meente kan verwachten, is een ten gehouden. In een periode van i weken tijd kregen ambtenaren 3,! burgers aan de lijn, waarbij ovengi sprake is van een dubbeltelling,w in bijna de helft van de gevallen trof het doorschakelingen via de' ceptie. In dezelfde periode weri 2.514 bezoekers geregistreerd, wi bij ook sprake is van een dubt telling, want de ongeveer de meldde zich eerst aan de balie bezocht daarna een bepaalde at ling. Volgens de geachte afgevaardij van GroenLinks zit je op een gov mijn als je stolpeigenaar bent. banken staan in de rij en zijn bee tot ongelimiteerde kredietfaciliteit! Met droge ogen werd dit dinsdag* kondigd in de commissievergadsi Ruimte, Wonen en Economie do Arthur Oosterbaan. Maar.een S gerespecteerd lid van GroenLin zegt altijd: 'Laat de feiten spreke' De keiharde feiten zijn de volgend het onderhoud aan onze stolp, er* en alleen aan de rieten kap, wasor de afgelopen vijf jaar ƒ110.000 Hoezo goudmijn? Deze bedragend in uw kringen misschien 'peanuts.i ons echter niet. En zullen we het» nog eens hebben over de econo" sche basis? Willem hofstede 'Spj DAAR RED JE LEVENS MEE DINSDAG 28 AUGUSTUS 2001 ken heeft te maken met het vergaren van voedsel Ze kunnen dat op twee manieren: door zeewater in te nemen en te filtreren en door het van de bo dem opzuigen ('stofzuigeren') van de algen. In het laatste geval moet de buis een eind naar buiten worden gestoken en moet het dier dus omhoog. Jonge scholletjes, garnalen en andere die ren happen maar al te graag in de stofzuigerende sifon waardoor deze wordt ingekort en het nonnetje ge dwongen wordt op de gevaarlijke ondiepte te blijven zitten en al gauw wordt opgediept door bijvoorbeeld een scholekster. Het scholletje heeft dus de scholekster geholpen, een vorm van dienstbetoon die door bio logen facilitatie wordt genoemd. De Goeij en haar medewerkers kon den met experimenten aantonen dat jonge platvissen het inderdaad op de sifonen hadden gemunt, wat beves tiging betekende van een theorie die eerder door de onderzoekers Jaap de Vlas en Leo Zwarts was ontwikkeld. Kooitjes In het proefschrift worden drie expe rimenten beschreven inzake de groei van nonnetjes die in het voorjaar op bepaalde dieptes in het wad waren vastgezet. De dieren werden in kooi tjes gestopt of werden vastgeplakt op plastic strips en vervolgens ingegra ven. Het bleek dat de nonnetjes die het diepst werden begraven, het moeilijk kregen: ze groeiden minder en sommigen gingen zelfs dood Nonnetjes zijn in staat voedsel tot zich te nemen als het wad onder water staat. Het bleek dat de dieren zich dieper ingraven als die periode langdurig is. Voor dit experiment werd in grote bakken het wad nage bootst. Naar keus kon dit wad kort of lang onder water worden gezet. De nonnetjes die zich in de bodem groe ven waren voorzien van een touwtje zodat aan de hand daarvan kon wor den gemeten hoe diep ze zaten. Op De trainingsmolen van Stoeterij Rozenburg in werking. (Foto Harry Graaf) w Have en Eelman nemen hiermee -x JIgeen genoegen en gaan in beroep bij Wat het college betreft kan alsnog bouwvergunning worden verleend voor een zogeheten trainings molen op een agrarisch terrein aan de Akenbuurt. Het ronde bouw werk met een doorsnee van 15 meter wordt gebruikt voor het trai nen van paarden en is onderdeel van de paardenstalling en -oplei ding die Marloes van der Vis uit Oosterend op dit terrein exploi teert. De molen is vergelijkbaar met een draaideur. Maximaal vier paarden kunnen er rondjes in lo pen, waardoor ze in conditie wor den gehouden. De trainingsmolen werd het afgelo pen najaar al gebouwd. In april kreeg de familie Van der Vis een brief van de gemeente waarin duidelijk werd gemaakt dat dit illegaal was. Een trainingsmolen geldt als bouwwerk waarvoor bouwvergunning nodig is. Alsnog verlenen van die vergunning was niet zonder meer mogelijk om dat het terrein een agrarische be stemming heeft. Een trainingsmolen voor paarden die door burgers als hobby worden gehouden is niet agra risch en dus strijdig met de bestem ming. Zou het een apparaat zijn ge weest ten dienste van agrarisch gebruikte paarden, dan zou het an- Badmintonclub Texel start maandag avond 3 september met de weke lijkse trainingen in sporthal Ons Ge noegen aan de Emmalaan in Den Burg. De trainingen duren van 19.00 tot 22.00 uur. Belangstellenden vanaf 13 jaar kunnen een kijkje komen ne men. ders hebben gelegen..,. Bouwver gunning was alleen mogelijk via een artikel 19 procedure, wat betekent dat belanghebbenden er bezwaar tegen kunnen maken. Dat laatste gebeurde. De buren - Wim ten Have en Wilma Eelman van hoeve Rozen burg - dienden een bezwaar in. Ze vinden dat het terrein agrarisch is bestemd en dat het dus zijn agrari sche karakter moet behouden. Het toelaten van niet-agrarische elemen ten zoals de trainingsmolen is der halve een aantasting. Burgemeester en wethouders hebben dit bezwaar echter onvoldoende zwaarwegend bevonden in verhouding tot het be- Het programma van de oefen- en bekerwedstrijden van de jeugd van Texel'94 heeft nogal wat wijzigingen ondergaan. Het definitieve overzicht ziet er als volgt uit (een 'b' staat voor bekerwedstrijd, een 'o' voor oefen wedstrijd): C Donderdag 30 augustus ZAP D1-Texel'94 D1 (b) 19.00 Texel'94 E1-Helder E1 (b) 19.00 Zaterdag 1 september WGW A2-Texel'94 A2 (b) 14.30 Texel'94 C1-Helder C1 (b) 13.30 Texel'94 F1 -Duinrand S.F1 (o) 12.00 Texel'94 F2-Duinrand S. F2 (o)12.00 Helder D1 -Texel'94 D1 (b) 12.00 Texel'94 E1-WGW E1 (b) 12.00 Texel'94 D3-Texel'94 D4 (o) 10.00 Texel'94 C2-BKC C2 (b) 13.30 Texel'94 D2-Texel'94 C3 (o) 11.00 Zaterdag 2 september Texel'94 D2-Vogelzang D1 (o) 12.00 Texel'94 C2-Vogelzang C1 (o) 12.00 Tien dagen later dan vorig jaar heette EcoMare gisteren om half drie de tweehonderdduizendste bezoeker welkom. Het was de tweejarige Nils Fassbinder uit Duitsland, die met zijn vader en moeder een paar dagen op Texel verblijft. Het jochie kreeg ca deautjes van directeur Jan Kuiper en mocht samen met zijn vader twee jonge zeehonden - van wie er één toevalligerwijs Niels heette - vis voe ren (zie foto). Later werd het gezin zelf nog getrakteerd op gebak. Directeur Kuiper toonde zich niet ontevreden met het bezoek van dit jaar Dat loopt weliswaar zo'n zes procent achter bij de aantallen van vorig jaar, volgens hem is de kleine terugval waarschijn lijk te wijten aan de grootscheepse verbouwing die in het begin van dit jaar begon en die nu vrijwel is vol tooid. 'We zagen wel mensen bij de poort omkeren. Zo van: daar wil ik niet heen. In de nieuwe expositie hebben we een verdieping met vo gels, waarvan je met één druk op de knop kunt horen wat voor geluid ze maken. Toen die nog niet af was, lie pen mensen er gauw weer weg. Nu moeten we de mensen er om vijf uur, wanneer we dichtgaan, bijna uitjagen en vertellen ze elkaar weer enthou siaste verhalen. Dat kunnen we goed merken. Sinds een maand lopen de bezoekersaantallen weer gelijk op met die van vorig jaar.' (Foto Joop Rommel s) Nonnetje, wetenschappelijke naam Macoma balthica. Een be kend schelpje, meestal roze of geel maar ook wit of blauwgrijs. Het diertje is belangrijk als voedsel voor wadvogels, vissen en krabben. Die kunnen de tere schelp makkelijk kraken. Om bui ten bereik van zijn vijanden te zijn, leeft Macoma daarom inge graven in de bodem. In de Waddenzee zitten ze in het begin van de winter op 5 tot 7 centimeter maar aan het begin van de zomer is dat slechts 2 tot 5 centimeter. Die geringe diepte is letterlijk levensgevaarlijk want een scholekster of kanoetstrand- loper kan ze dan makkelijk vinden en pakken. Petra de Goeij aan het werk in haar laboratorium in het NIOZ Waarom verkeert het nonnetje een deel van het jaar in die situatie? Ant woord op die vraag wordt gegeven door NlOZ-onderzoekster Petra de Goeij uit Oosterend (40) die dinsdag aan de Rijksuniversiteit Groningen promoveert op het proefschrift Burying depth as a trade-off in the bivalve Macoma balthica. Sifon Nonnetjes kunnen diep in de bodem (Foto Harry da Graaf) zitten omdat zij beschikken over een lange sifon die in het zeewater uit komt. Via deze buis betrekken zij voedsel (ééncellige algen) uit het water. Een heel verschil met de be kende kokkel die dank zij zijn dikke harde schelp voldoende beschermd is, dicht onder het wadoppervlak leeft en een korte sifon heeft. Dat nonnetjes soms hun veilige diepte verlaten en het hogerop zoe- Het meten van de diepte van nonnetjes in een stuk kunstmatig wad. het echte wad (Balgzand) deed zich hetzelfde voor: daar waar het langst water stond, zaten de nonnetjes het diepst. Ook werd nagegaan of een lage of minder lage wintertemperatuur in vloed heeft op de diepte die de schelpdieren kiezen, maar dat bleek nauwelijks het geval. Om te weten hoe de diepte waarop bleken een duidelijk seizoenspatroon te volgen. Vergelijking met gegevens van een onderzoek aan de Friese kust leerde dat de nonnetjes op het Balgzand dieper zitten. Dat lijkt te maken te hebben met het verschil in slibgehalte. Het proefgebied bij de Friese kust was meer slikkig. Het is mogelijk dat de nonnetjes aan de Friese kust meer stofzuigeren en dus meer risico lopen terwijl de nonnetjes van het Balgzand meer filtreren. In elk geval waren de sifons van de 'Friese' nonnetjes kleiner omdat er een stuk was afgebeten. Het onderzoek van De Goeij was zui ver wetenschappelijk en werd dus niet verricht in opdracht in verband met voorgenomen beheersmaat regelen of iets dergelijks. Toch illus treert het hoe in een gebied als de Waddenzee de bestaans voorwaarden voor allerlei levensvor men samenhangen met kwetsbare evenwichten. Het linker nonnetje filtert. Het rechter stofzuigertwaardoor het minder diep zit en de kans loopt dat de sifon wordt afge beten door jonge platvis. de nonnetjes leven over het hele jaar varieert, werden gedurende zeven jaar dieptemonsters genomen op een vaste plek van het Balgzand. Van de proefdieren werden schelplengte, lichaamsgewicht en sifongewicht bepaald. De geconstateerde diepten Stelling Petra de Goeij heeft aan haar proef schrift acht stellingen toegevoegd. Uit de slotstelling blijkt haar afwijzing van de manier waarop de overheid toelaat hoe met de Waddenzee wordt omgegaan: 'De Nederlandse over heid komt haar verantwoordelijkhe den niet na wanneer het gaat om handhaving van de regels die zijn opgesteld voor de bescherming van

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 6