indmolens éij 't Horntje 'Texel is één grote vogelkijkhut' bruna wokoop -m Cjroen ^warL^ Jexel in het harL, anbevelingen Duurzaam Texel Rechter beslist over toekomst van SamSam Roeispanen in dak van woning in Den Hoorn in Texels Energie }atschappij (TEM) wangsom dreigt oor boeren met Dpen kippenmest Vrouw breekt pols op haven Bestemmingsplan wel of niet juist toegepast? Zwam al eerder op Texel actief Primafoon kan zelf niet worden gebeld TEXELSE^COURANT TEXELSE^COURANT BEZORGER m/v Westerweg Riolering m Muzikale familie TEXELS E^COURANT BEZORGER m/v De Cocksdorp rRICHT 15 SEPTEMBER 1887 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 2001 11610 fertenties/abonnementen/bezorging: ibaan 6 1 MC Den Burg loon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 ail: info@lenr.nl schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Jeroen van Hattum. tel. 31 60 89 of 06-22 87 42 25 Losse nummers 1.80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. omgeving van 't Horntje zou de toekomst zowel de getij- ntrale als acht nieuwe turbines gebouwd kunnen en. De acht moeten de hui windmolens in Oudeschild angen. Een nieuw op te richten Ise Energie Maatschappij zou eigenaar moeten wor- van de duurzame energie- •kkers. Dat zijn aanbeveling Stichting Duurzaam Texel gedaan aan de provincie en ieente. ibevelmgen komen voort uit iport Energieplan 2030 dat ad- ireau Ecofys heeft opgesteld de stichting. Het streven is dat in 2030 zelf zijn eigen energie iwekken uit water, wind, zon en Hing van groenafval. Project- linator Nienke Bloksma over- figde de aanbevelingen woens- in het gemeentehuis aan iteerde Ada Wildekamp van ivincie Noord-Holland en wet- ler Nel Eelman. ms de stichting zouden bij 't njeacht windturbines van zestig rhoog gebouwd moeten wor- Dat kan daar omdat de skyline al aangetast is. Vanaf Texel zie Ie werf aan de overkant en vanaf jot heb je al uitzicht op de ge ien van het NIOZ.' De turbines fen om de tweehonderd meter •ikaar geplaatst kunnen worden, lichting raadt aan bij de molens ie centrale ook een informatie- njm in te richten. 'Dan kunnen sen bijvoorbeeld zien hoe de Jecentrale werkt, want die zit maal onder water. Ook kun je in- «atie geven over windenergie.' ens Bloksma gaat de voorkeur laar grote turbines, omdat die lemeente zal een aanschrijving m naar twee boeren die hopen kippenmest nog niet hebben rijderdHen wordt een dwang- van 2.500,- opgelegd voor elke dat de hopen er nog liggen. De 'en kregen al eerder een brief van smeente, met het dringende ver- <de hopen op te ruimen. Verder ar voornemens tot aanschrijving leur uitgegaan naar een aantal are boeren die kippenmest op bewaren. De hopen mogen aximaal vier weken liggen. »n onfortuinlijke val in de snack- op de Teso-haven in Den Helder 1 Martha Kok uit Den Hoorn dagavond rond 19.20 uur een gebroken. Nog een beetje be- isd van het ongeluk ging ze 'na eerst aan boord, maar nadat van de medewerkers van de dienst bezorgd had geïnformeerd et wel goed met haar ging, werd r«g besloten tot een ziekenhuis- sak Daar bieek het gewricht ge- kan. Na een behandeling kon ze inet de laatste boot halen. l|aat spontaan weten erg te spre- te zijn over de hulp die ze van o heeft gekregen. 'Ze kwamen Is' naar me toe om me te helpen, tabben op hun kosten een taxi 8e|d en iemand van het loket is 'me mee gegaan naar het zieken- an heeft daar gewacht totdat and was wat er aan de hand was. dertussen hadden ze m'n zoon Pieter gebeld en die heeft me 'apgehaald. Terug op de boot kntan ze meteen weer naar me toe "e volgende ochtend werd ik nog Jkaer gebeld hoe het ging. Ik vind eaht fantastisch. Als er klachten n°ver Teso, dan hoor je die met- Cut mag ook wel eens worden I minder overlast veroorzaken. 'Ze zijn stiller en ze draaien langzamer.' De stichting is zich volgens haar dubbel bewust van de weerstand tegen de huidige molens in Oudeschild. TEM Een methode om meer draagvlak te kweken, is volgens de aanbevelingen de oprichting van een Texelse Ener gie Maatschappij die de windmolens en de centrale beheert. 'Als die wind molens in handen zijn van bijvoor beeld een particulier of bedrijf van de overkant, dan gaat de winst ook naar de overkant en dat geeft weerstand. Als mensen kunnen deelnemen in de maatschappij kunnen ze ook meede len in de winst.' Bloksma verwijst naar windmolens langs het kanaal bij Alkmaar die beheerd worden door windmolencoöperatie Kennemer- wind. 'Mensen die daarin geïnves teerd hebben, krijgen jaarlijks een rendement van zeven procent.' Voor dat er duurzame energie-opwekkers zijn, zou de TEM volgens de stichting al kunnen beginnen met het geza menlijk aankopen van groene stroom voor Texel. 'Dan kun je scherpere prijzen bedingen. Maar het betekent ook dat de NUON dan geen meters meer plaatst, maar dat de TEM dat doet en dat de TEM ook de rekenin gen verstuurt.' De toekomstige energiemaatschappij is nu slechts een plan op papier. Volgens Bloksma heeft een aantal mensen, onder wie Rob Wortel, voorzitter van de stich ting, toegezegd de oprichtingsmoge lijkheden nader te onderzoeken. Het is volgens haar geen taak voor de stichting om de oprichting voor haar rekening te nemen. Duurzaam Texel pleit verder om snel de biomassavergistmgscentrale te bouwen in Oudeschild en energie besparingsmaatregelen in het alge meen verder door te voeren. In de biomassavergistingscentrale moet gas gewonnen worden uit groenafval. Volgens het rapport van Ecofys zou na 2030 uit biomassa 33 procent van de energie gehaald kunnen worden, 31 procent uit windenergie, 26 pro cent uit getijde-energie en tien pro cent uit het gebruik van ondermeer zonnepanelen en zonnecollectoren. Molens Wethouder Peter Bakker noemt de aanbevelingen heel goed. Hij kan niet zeggen of de bouw van acht windmo lens bij 't Horntje ook haalbaar is. 'Dat moeten we nader onderzoeken. Je zit met een kwetsbare omgeving en het moet ook bestemmingsplanmatig Lees verder pagina 9 Terwijl boerin Ineke Hin (links) nuch ter maar instemmend luistert, getuigt de nationaal bekende Nico de Haan van Vogelbescherming Nederland van zijn liefde voor de vogelwereld van Texel en van de wenselijkheid dat veel mensen daar kennis van kunnen nemen. Hij deed dat woensdag middag bij de ingebruikstelling van de eerste vogelkijkhut (achtergrond) op het eiland. De hut werd bij de Ottersaat gebouwd door de vogel werkgroep. Die staat te popelen om er elders nog méér neer te zetten want de belangstelling van het grote publiek voor de avifauna groeit ra zendsnel en daarmee de trek van vogelaars naar ons Gouden Boltje.Vogelkijkhutten staan dag en nacht gratis open voor iedereen en wie tijdens het observeren van geve derde vrienden een Juffertje zou wil len drinken, mag gerust zijn gang gaan. Bij het stichten van de kijkhut waren agrariërs nauw betrokken. De opening was daardoor tevens een demonstratie van verbroedering tus sen boeren en vogeltjesmensen. El ders in deze krant een verslag. (Foto Harry de Graaf) Gedeputeerde Ada Wildekamp ontvangt de aanbevelingen van Duurzaam Texel van Nienke Bloksma. (Foto Gerard Timmerman) In oude boerderijen en andere ge bouwen op Texel is vaak gejut hout verwerkt. Soms zijn het duidelijk her kenbare stukken van gestrande zeil schepen. Masten, ra's, boegsprieten en stukken scheepshuid kregen zo een nieuwe bestemming. Roeiriemen van taai essenhout werden verwerkt in het dak inplaats van de gebruike lijke sparren. Bij het slopen van de eeuwen oude recreatiewoning Klif 14 in Den Hoorn ontdekte Walter Grabowski de restanten van drie ne men. Ook bleken de palen van het vierkant van het gebouw uit fraaie ronde masten te bestaan. Bijzonder is dat in twee van de drie riemen let tertekens zijn gebrand of gesneden. Klaas Uitgeest uit De Koog die onder zoek naar historische scheeps- strandingen als hobby heeft, zal aan de hand daarvan proberen te achter halen van welk schip dit materiaal afkomstig is. Hoewel Klif 14 geen monument is, is het wel zeer karakteristiek. Grabowski nam het drie jaar geleden over van Anne Boon en is van plan het in oude luister te herstellen en re creatief te exploiteren. Geprobeerd zal worden enkele van de nu ontdekte 'archeologische' elementen in het zicht te houden. Heeft de gemeente het bestem mingsplan voor De Koog wel of niet juist toegepast, met betrek king tot eetcafé SamSam in de Dorpsstraat? Dat was gisteren de centrale vraag voor de Alkmaarse bestuursrechter. Frits Langeveld en Henk Jan Klok van voormalig café W'tjewel vinden van niet. Vol gens SamSam-eigenaar Reiner van de Veen is dat wel het geval. Volgens het geldende bestemmings plan, vastgesteld in 1996, is het uit baten van een café met natte horeca niet toegestaan in het zuiden van de Dorpsstraat. Voor SamSam moet echter een uitzondering worden ge maakt, omdat het café reeds in 1994 in dit gedeelte van de Dorpsstraat gevestigd was. Daardoor valt het bedrijf onder een overgangsregeling. Die bepaalt dat een situatie die reeds bestond voor de invoering van het bestemmingsplan gehandhaafd mag blijven, ook al is de situatie strijdig met het nieuwe plan. De gemeente stelt zich op het standpunt dat het eetcafé zich keurig aan de regels houdt. Langeveld en Klok bestrijden die zienswijze niet, maar zijn wel van mening dat de caféfunctie van SamSam in de laatste jaren de over hand heeft gekregen. Daardoor zou de overgangsregeling niet meer van toepassing zijn en zij vroegen de rechter daarom de gemeente op te dragen SamSam per direct het uitoe fenen van de caféfunctie te verbie den. De rechter heeft toegezegd bin nen zes weken met een uitspraak te komen, maar liet meteen doorsche meren dat de uitspraak misschien met zes weken verdaagd wordt. De reuzenzwam die de beuk aan de Weverstraat heeft aangetast, is al eerder op Texel gesignaleerd. Ook de beuk die voor Hotel De Lindeboom stond, sneuvelde in 1990 door toe doen van deze zwam, die door me dewerkers van de Heidemij was ont dekt. Toen was ook sprake van de harslakzwam en de honingzwam. In 1991 werd de reuzenzwam op een dode beuk in het Doolhof aangetrof fen en op een iepenstomp in Oude schild. Ook op een iepenstomp in Den Burg werd de zwam eerder ge zien. (Adverlenlie) Een telefoonwinkel die zelf met kan worden gebeld, dat bestaat toch niet? Toch is dat het geval met de Primafoon in Den Burg. Wie 32 24 43 draait, het nummer in de Texelse Telefoongids, knjgt een toon die aangeeft dat het een niet bestaand nummer is. Een medewerkster bevestigt dat de winkel niet rechtstreeks kan wor den gebeld, hetgeen al het geval is sinds de overname van de win kel door KPN. 'Landelijk beleid', legt ze uit. Klanten die telefonisch geholpen willen worden verwijst ze naar de klantenservice van de KNP. 'Dan moet u nummer 0800- 0402 draaien, of voor zakelijke informatie 0800-0403. Als het nodig is wordt u naar ons door verbonden.' (Advertentie) Walter Grabowski (links) en Hans Bremer bekijken de roeispanen die bij de sloop van Klit 14 tevoorschijn kwamen. (Foto's Ho/tv oo Gnut) (jnct ?mrtrjixth te bet baru Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: www.bruna.nl altijd actueel ME DE GROEN EN DOEN WINKEL NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Qna 2»arL jirth te bet kart. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: en omgeving Hier wonen ongeveer 45 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont en vergt per fiets 1 uur tijd. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spin baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin baan. o)r*frt iij Langeveld A de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Oen Burg Texel Telefoon 0222 - 362600 fax 0222 31*111 Het staat nog niet vast of het hele buitengebied van Texel op de riole ring zal worden aangesloten. De ge meenteraad kan namelijk besluiten om gebieden die biologisch gezien als 'niet kwetsbaar' worden aange merkt (enkele jonge polders) met aan te sluiten, maar de bewoners hun af valwater te laten zuiveren via een zo geheten IBA (Individuele Behandeling Afvalwater). De PH-polder en Eierland worden als niet-kwetsbaar aangemerkt. Pagina 5 Zo vader, zo dochter. Dat geldt voor muziekdocent Dyo Wassink en doch ter Imme, die dit seizoen op de Mu ziek- en Dansschool les gaat geven aan kleuters, peuters en baby's. Maar ook op andere wijze treedt ze in de voetsporen van haar vader. Ze is ge vraagd als dingent voor Musica Texla, het orkest waaraan haar vader tien jaar leiding heeft gegeven. Pagina 9 (Advertentie) (jrere %wmrLrJrxrh it bet kart. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen in Hier wonen ongeveer 150 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in het dorp woont. De kranten worden dinsdag en vrijdag rond half vijf ge bracht. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin baan 1 HiTtlvran Langeveld A de Rooy Spinbaan 6 1791 HC Oen Burg Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 31*111

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1