)uinbeek doorkruist voormalig weiland Een groot feest waar iets blijvends uit voorkomt' tijlvolle presentatie VOC-jubileum in 2002 F amilieberichten .TEXELSE J COURANT' VRIJDAG 7 SEPTEMBER 2001 M we gras- en heidesoorten len er nog gaan groeien, de ien van de weg moeten nog 1 |en afgewerkt en er lopen nog dieren rond, maar voor de zijn de Ploegelanden en de (erij nagenoeg gereed als na- lebied, deel van het gebied is geplagd e meeste sloten zijn gedempt, voor in de plaats heeft Staats- leheer (SBB) duinbeken laten pggen. Drie beken komen vanuit isijossen bi| elkaar in een poel na het water in één beek verder mt Via een duiker onder de nelanderweg gaat het richting de irtiggende polder en om uitein- te eindigen bij het gemaal ^ekeet. Opzet van de duinbeek P'® it het laagste grondwaterpeil Volgens boswachter Erik van in OS lle» poli ie* !7. ort 'ugs der Spek van SBB is dat al merkbaar. Verhoging van het grondwaterpeil is een van de doelstellingen in het Masterplan Water Texel. Er komt meer water beschikbaar voor natuur en landbouw. Overlast voor de huizen die grenzen aan het nieuwe natuur gebied, heeft de verhoogde stand met opgeleverd. 'We hebben geen telefoontjes gehad bij Staatsbos beheer.' Met behulp van dwarsbalken wordt de stroomsnelheid in de beken afge remd. Het gebied kent een verval van ongeveer een meter. Van der Spek verwacht niet echt dat de beken droog kunnen vallen. 'Het zou op sommige delen kunnen, maar alleen bij extreme droogte.' Het nieuwe landschap is van dichtbij te bekijken vanaf een nieuwe uitkijk- plaats. Die is bereikbaar vanaf de Monnikenweg of via een klein paadje vanaf de Ploegelanderweg. Vanaf de Momkenweg kunnen ook mensen in een rolstoel naar de uitkijkplaats ko men Die biedt zicht op de poel, de duinbeken en een deel geplagd land. 'We zitten hier een meter hoger, zo dat ie goed zicht hebt.' Door het ge bied lopen is, net als vroeger, verbo den. Wel is het mogelijk om er via paden omheen te lopen. In de geplagde gedeeltes is de oude zandgrond weer aan de oppervlakte gekomen. Begroeiing Is er nog niet. 'Het is de bedoeling dat in de droge gedeeltes heischraal grasland komt en in de natte gedeeltes vochtig bloemrijk grasland. Het is niet te ver gelijken met een natte duinvallei om dat daarvoor te veel organische stof fen in de bodem zitten.' SBB hoopt dat oliehoudende zaden uit het ver leden alsnog ontkiemen. Daarvoor is op een aantal plaatsen een dun laagje van de organische stoflaag achterge laten op de zandgrond. De Ploegen- landen werd sinds 1880 gebruikt als weiland, de Bleekerij al sinds 1750. De hoeveelheid dieren is nog niet toe genomen 'Daar is het ook nog te vroeg voor. Maar ik heb hier al wel steltlopers als de groenpootruiter, de overloper en het witgatje gezien.' Bedoeling is dat op termijn ook scha pen of hooglanders worden uitgezet in het gebied. De wildroosters liggen al in het wegdek. Inclusief een uitste kend deel naar beneden waarover omlaag gevallen muizen of salaman ders weer naar boven kunnen lopen. De twintigduizend kuub grond die vrijkwam bij werkzaamheden is ge bruikt voor de zeewering en voor ophoging van wandelpaden. Er is geen grond naar speelweide Het Vier kante Stuk gegaan. 'Toen daar einde lijk het geld voor was, was de ge schikte grond al weg. Over dat veld moeten we ons in de toekomst nog eens bezinnen, maar daar zijn nu geen concrete plannen voor.' Het veld is vaak drassig. vgelanden en de Bleekerij gaan voortaan door het leven als natuurgebied. Een brede duinbeek doorsnijdt het Hlige weiland dat ook deels geplagd is. Links op de foto is een nieuwe uitkijkplaats te zien. foto Jeroen ven Hattumi Texelse college zet de ko- jjftfdetijd alles in het werk om ar- gische schatten die zijn op- >ken in de Waddenzee vanuit depot in Lelystad naar het ei- or| Ite halen. 'Want het gaat om belangrijk deel van de ge- edenis van Texel dat we graag fi presenteren', vertelde wet- ^terNel Eelman gisteren tijdens resentatie van de plannen van 'g iiichting VOC 2002 Texel in het manskerkje in Oudeschild. 'in 301 te voorbereidingen van de festi en al in volle gang zijn ondervon- de genodigden tijdens de pre- 2tie, die soms werd overstemd bet restauratiewerk aan het his- :he kerkje Maar juist dat ge- fis een tastbare herinnering aan juid 9torieuze VOC-tijdperk, waarin schild en de Rede van Texel n belangrijke rol speelden. Want jgji cuizenden reizen naar Azië ver- ;en 'tn vanaf Texel, waar het houd water van de Wezenputten werd slagen. Honderden jaren lang en ^schild pikte er vele graantjes mee. De admiraals De Ruyter en waren geziene gasten in het sen schonken elk een kroon Ser Hun schepelingen haalden fop bij de Wezenputten aan de 'fan de Hogeberg. Dan is er nog De Schans, het verdedigingswerk werd gebouwd om de Spanjaar- opafstand te houden. Ze vormen met de haven de Gouden «ek, waarbinnen een groot deel Je festiviteiten zich zullen afspe- :ndat zijn er nogal wat Bestuur- NelEelman, Benno van Tilburg, nca Bos en Koos Zegers ver aten stuk voor stuk over de plan waaraan ze werken 'Het moet feest worden, waarbij we Texel en het VOC-verleden definitief op de landkaart zetten,'aldus Eelman. Ze introduceerde maquette bouwer Diederik Tomessen van het Amsterdamse bedrijf Artitec, dat in opdracht van de Stichting viering 400 jaar VOC een maquette bouwt van de Rede van Texel, zoals die er vroeger uit heeft gezien. Het schaalmodel, dat een beeld geeft van het gebied vanaf De Schans tot voorbij Oudeschild, krijgt een omvang van 18 bij 4 meter en kost anderhalf miljoen gulden. On derdeel hiervan zijn diverse oorlogs- en handelsschepen en andere vaar tuigen, die volgens de maker exact worden nagebouwd Ze baseren zich op de schilderijen van de gebroeders Van de Velden, wier schilderijen een exactheid hebben die te vergelijken is met foto's. Eerst komt een klem deel van het schaalmodel naar Texel, en later het hele bouwsel. 'Het zou mooi zijn als de maquette een plaatsje krijgt op de dijk bij Oude schild, zodat je bij het bekijken gelijk een beeld hebt van de omgeving', vond Tomessen. Bij een aantal festiviteiten wordt sa mengewerkt met Enkuizen en Hoorn. Zoals een raad van 17 kinderen, naar voor beeld van de Raad van 17 van de VOC. Verder wordt er een regio nale VOC-route uitgezet, over water en over land VW-directrice Veronica Bos deelde brochures uit van een VOC-fietsroute. Voorbereid wordt ook een expositie van foto-opdrach ten Texel wordt ook aangedaan door een reizende theatervoorstelling over de Scheepsjongens van Bontekoe. De Muziek- en Dansschool heeft een heuse VOC-musical in voorbereiding. Aangekondigd werden ook publicaties over de VOC, want hoe veel er ook bekend mag zijn over het verleden, veel zaken zijn onderbe licht, weet projectcoördinator Vibeke Roeper, die in de geschiedenis heeft verdiept. Ze werkt onder meer aan een boek over Duitsers in dienst van de VOC. Hoog zijn ook de verwach tingen over de brieven van Aagje Luit- sen, die ze schreef aan haar echtge noot en VOC-kapitein Kikkert. De 18 brieven vielen ooit in Engelse handen, toen zijn schip door de Engelsen werd veroverd. Eeuwen later werden ze opgedoken in een archief. De ge bundelde brieven zullen in het voor jaar van 2002 worden gepresenteerd. Onderweg vanuit Australië is al de VOC-replica de Duyfken, die op 28 april wordt verwacht op de Rede. Rond die dagen zal een uitgebreide vlootschouw worden gehouden Ge noemde activiteiten zijn slechts een deel van het programma, waarover de organisatie nog vele uren zal moe ten overleggen en vergaderen 'Maar het moet dan ook een feest worden waar iets duurzaams, iets blijvends uit voorkomt', aldus Eelman. Het enthousiasme rond het VOC-ju- bileum zou de indruk kunnen wekken dat de viering van 400 jaar Oude schild is ondergesneeuwd. Maar Koos Zegers van de dorpscommissie van Oudeschild liet blijken dat dit zeker met het geval is. Ook de inwo ners van het vissersdorp treffen hun voorbereidingen, met als klapstuk een groot feest op de haven. Zegers proefde bij de bewoners een toene mende bereidheid mee te werken 'Ik hoop dat iedereen zijn beste beentje voorzet.' Wie meer over de viering van het jubileum wil weten kan de website http://oo to/texelvoc raad plegen. Daarop is zelfs een link te vin den naar een website met de opva renden van VOC, waarop onder andere Texelaars hebben meegeva- ren Jers van de Stichting VOC Texel 2002, in gezelschap van maquettebouwer Diederik Tomesen, tonen tellen van schepen uit de VOC-tijd en een kaart van de Rede van Texel. „Je zal niet eenzaam zijn. maar slapen met sterren 's avonds een onblusbaar vuur en, rond jouw eiland traagstromend water de bomen wuiven tijdloos en ieder uur je zal niet eenzaam zijn, de nachtegaal zal fluiten" (A. v d Wilderode) Intens verdrietig geven wij kennis van het overlij den van mijn man, onze vader en schoonvader Pim (M.J.M.) Koenen Amsterdam, 7 mei 1931 De Waal, Texel 6 september 2001 De Waal, Texel: Marijn Koenen-Gorter Amstelveen: Gilles en Mariëlle Amsterdam: Cathelijne Bois de la Pierre, Frankrijk: Hesther en Jaap De afscheidsdienst vindt plaats dinsdag 11 sep tember 2001 om 12.30 uur in de Hervormde kerk van De Waal op Texel, waarna wij Pim zullen be geleiden naar zijn laatste rustplaats aldaar Aan sluitend zullen wij in het Dorpshuis de Wielewaal bij elkaar komen. Oosterenderweg 26, 1793 EL De Waal, Texel. Na een kort ziekbed is overleden ons enthou siast bridgelid Pim Koenen Bridgeclub Alert Bridgeclub Groot Slem Verdrietig maar dankbaar voor de fijne jaren die wij samen gehad hebben, deel ik u mee dat is heengegaan Adrianus Maria Schoo eerder gehuwd met Petronella Bos tr 16-5-1920 1 5-9-2001 Wies Schoo - Schijf Ook namens de kinderen: Rietje en Steven de Wit Henny en Frans Kaercher Els en Johan de Waard Ineke en Willem Witte Tilly en Theo Legierse Annelies Schoo en Bart Bakker Andre en Elly Schoo Annemiek en Sieme Jan Zijm Arco de Graaf en Chris Craene Rina en Leen Jan van der Kwaak De Ruyterstraat 9 1792 AG Oudeschild Adriaan is thuis. Wij houden een avondwake op zondag 9 septem ber om 20.00 uur in de R.K. kerk. Molenstraat 36 te Den Burg. De uitvaartdienst zal daar plaatsvin den op maandag 10 september om 14.30 uur, waarna wij Adriaan naar zijn laatste rustplaats op het R.K. kerkhof zullen brengen. Gelegenheid tot condoleren is er na de avond wake van 20.30 tot 21.00 uur in de R.K. kerk en na de begrafenis in "De Witte Burcht", Molen straat 19. Heden ontvingen wij het droeve bericht van het overlijden van onze zwager Adriaan Schoo Gehuwd geweest met Petronella Bos Familie J. v.d. Voorn-Bos Familie H.A.F. Speckmann-Bos Familie J.P. Caspers-Bos Familie R. Bos-Visser Familie L. Bos-Spaans Neven en nichten Oudeschild, 5 september 2001 Helpen was je leven. Met veel verdriet en vol respect voor zijn leven en zijn sterven, delen wij u mee dat op woens dag 5 september 2001op 86-jarige leeftijd, is overleden Thimotheus Johannes de Porto Weduwnaar van Hielkje Terpstra Zijn vriendin Nel de Bruijn Zijn kinderen Hans en Ineke Dick en Wineke Els en Ger Harry en Marja Zijn kleinkinderen Jacqueline en John Marlt en Hans Hester Jochem Zijn achterkleinkinderen Jesper, Timo, Manon en Britt Sterven is: vast willen houden en toch los kunnen laten Er is gelegenheid tot condoleren op maandag 10 september van 19.30 tot 20.30 uur in de Doopsgezinde Kerk, Kogerstraat 18 te Den Burg. Op dinsdag 11 september om 10.30 uur kunt u, eveneens in de Doopsgezinde Kerk, samen met ons, afscheid van hem nemen. Daarna brengen wij hem naar het familiegraf op het Oudeschilder kerkhof. Aansluitend is er nog een samenzijn in de Theodorahoeve te Den Burg. Corréspondentieadres: Familie de Porto, p/a Marelstraat 10 1791 XV Den Burg. Als leven geen leven meer is geef de ziel dan rust. Met droefheid hebben wij afscheid moeten ne men van onze lieve broer en zwager Th. de Porto A. Guit de Porto D. Schraag-de Porto J. Schraag J. Terpstra-de Porto J.C. de Porto E. Nooijen-de Porto L. Nooijen Ome Theus Bedankt voor alles Rust zacht Jan en Ivonne Ed en Marleen Meer dan het aardse is ons gegeven Meer dan het aardse, ons bestaan Meer dan het aardse is ons leven Meer dan het aardse is ons gaan. Na een druk en zorgzaam leven, moesten wij afscheid nemen van onze geliefde zwager en oom Theus de Porto In mooie en goede herinneringen zullen wij aan hem blijven denken. Fam. Terpstra Neven en nichten Van het concert des levens krijgt niemand een program... Na een werkzaam leven is van ons heengegaan mijn zorgzame man, onze vader en opa Willem Matthijs Bakker A 4-8- 1932 t 5-9-2001 C.A. Bakker-Smit Marian en Douwe, Marieke, Jelle Ans, Enk, Sandra, Rianne Loes en Frans, Bram, Koos, Jetty Willem Nicolien en Bart, Maya Trudy en Willem, Jacco, Judith Betty en Ronald, Lindy, Celine Anton en Manuela, Sonja, Jasper Hallerweg 13 1791 LR Den Burg Vader is thuis waar u afscheid kunt nemen op zaterdag 8 september tussen 11.00 en 17.00 uur. De kerkdienst wordt gehouden op maandag 10 september om 10.30 uur in de R.K. kerk. Molen straat 36 te Den Burg, waarna we hem begelei den naar zijn laatste rustplaats. Na afloop is er mogelijkheid om samen te zijn in "De Witte Burcht", Molenstraat 19. Een bijdrage aan het Koningin Wilhelmina Fonds wordt op prijs gesteld. Je was één van ons en dat blijf je. Wij zijn verdrietig en stil, omdat wij voor altijd af scheid moeten nemen van onze actieve, fijne broer, zwager en oom Wim Bakker Wij wensen Tiny en de kinderen alle kracht voor de toekomst. Piet en Martha, Thea, Duw, Joop en Willem, Nel, Annie, Frans en Tiny. Neven en nichten Na een kort ziekbed is overleden onze zwager Wim Bakker Wij wensen Tiny en de kinderen veel sterkte om dit grote verlies te dragen. Familie Smit Den Burg, 05-09-2001 Vriendschap uit muziek ontstaan, zal nimmer vergaan. Plotseling moeten we afscheid nemen van onze vriend Willem We wensen de familie veel sterkte toe om dit verlies te dragen. Jan en Jantine Brouwer Met muziek door het leven kan veel vriendschap en voldoening geven (Willem) Met grote verslagenheid ontvingen wij het bericht van het overlijden van ons zeer gewaardeerd lid Willem Bakker 35 jaar lang is hij een trouw en actief lid geweest van Excelsior. Wij zullen zijn grote Inzet voor onze vereniging missen, en wensen de familie veel sterkte om dit verlies te dragen. Chr. muziekvereniging Excelsior Oosterend Oosterend, 5 september 2001 Willem We zullen je missen op onze rij. De tuba- en bantonsectie van Excelsior Joop Noom, Marian Krotje, Kees Vlaming, Jan en Jantine Brouwer Met grote verslagenheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van ons koorlid Wim Bakker Wij zullen zijn muzikale inbreng als koorlid en als lid van de muziekcommissie node missen. Wij wensen zijn vrouw, kinderen en familie veel sterkte toe dit grote verlies te dragen. Leden en Bestuur Texels Christelijk Mannenkoor Met veel verdriet hebben we kennisgenomen van het overlijden van onze secretaris Wim Bakker Wij wensen Tiny en de kinderen veel sterkte met dit verlies. Leden van de veeteeltstudieclub Texel 1 Bedroefd zijn we dat na een kort ziekbed is overleden onze secretaris Wim Bakker We wensen Tmy, kinderen en kleinkinderen veel sterkte toe om dit verlies te dragen. Bestuur en leden Reisclub De Waal Met droefheid hebben wij gehoord dat op 2 september jl. is overleden onze lieve tante Alie Vlas-Tuinder Egmond aan de Hoef: Klaas en Miep Dronrijp: Kees en Corrie Zwolle: Jannie en Noud Amsterdam: Piet en Rinske kinderen en kleinkinderen

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 3