Alsnog monument voor gefusilleerde Texelaars laad heeft laatste woord over riolering héle buitengebied Groen licht nieuw uchtvaartmuseum 5 Onverwachte inspectie pakt goed uit voor bad 'Leasing helpt bij een flexibele bedrijfsvoering Toch eigen zuivering in jonge polders? (QÖhF H'J klimt etTèëwoon opT&gÏI on NICO EN VOICEHS 1TJ VINDT 20 WET HELEMfiRL MIETER!! OVERRL KOMEN ER VRN DlE HUTTEN ZELFS OP WET L NOQKTÖTRRMDDRRR KOMEN ER TWEE! 1 MOET DE ZIEN ,WAT "1EEN-... WURMTT- MOET DE KOKEN ,ZE DOET GEWOON PR 5NB0EL OPEN'. 1 EN HOBR VLEU&ELb WOD!^ (HIER WRNGEN DE WEG Z-JT- STEM FORNIUUEREHf WWH.TEXELCRRTOOM.MYWÊG.nL .TEXELSE COURANT' Big Brother op z'n Texels ollege legt negatief welstandsadvies terzijde Bewegingslessen voor senioren Landbouw biedt en w petitie over ewasbescherming Westerlaken plaatst over twee weken 30 km komborden Drankrijder Terreinrit voor aarden en pony's Rabobank Texel Istaat nog niet vast of het hele jij tengebied van Texel op de rio- ng zal worden aangesloten. De neenteraad kan namelijk be ten om gebieden die biologisch jienals 'niet kwetsbaar' worden igemerkt (enkele jonge polders) I aan te sluiten, maar de bewo- shun afvalwater te laten zuive- UUvia een zogeheten IBA (Indivi- '-'V: ,|e Behandeling Afvalwater). De .polder en Eierland worden als |.|(wetsbaar aangemerkt. VRIJDAG 7 SEPTEMBER 2001 gemeente is in principe verplicht op het hele eiland riolering aan te gen. Texel kan alleen van deze zo- etenzorgplicht worden ontheven de kosten per aansluiting een be- 5^ ij omslagpunt overstijgen. Voor dls (kwetsbare gebieden moeten de je lenhoger zijn dan ƒ27.000,-, voor asd rtsbare gebieden ƒ21.000,- en i niet-kwetsbare gebieden ,000,-. Uit berekeningen blijkt dat üer kwetsbare gebieden ónder «m blijven, de kwetsbare gebie- zitten op de grens en bij de niet- jsbare gebieden zijn de kosten ïdan het omslagpunt. Voor deze sluitingen kan de gemeente dus telfing van de zorgplicht tot rio- ■g aanvragen. Het besluit geldt het hele gebied, want onder- ad maken per aansluiting is in de dijk ondoenlijk. Mocht de raad besluiten de niet-kwetsbare gebie den met te rioleren, dan betekent dit dat de eigenaren van deze percelen een eigen zuivering moeten aanleg gen, waarvan ze zelf de kosten moe ten betalen. Zo'n IBA kost de eige naar al gauw zo'n ƒ15.000,- tot ƒ18.000,-. Mocht de gemeenteraad besluiten wél tot riolering over te gaan, dan ver schilt het kostenplaatje per object, mits de raad akkoord gaat met een collegevoorstel dat volgende week dinsdag op de agenda staat. Hierin wordt een onderscheid gemaakt tus sen bedrijven en woningen. Bedri|ven betalen volgens dit voorstel ƒ12.000,-, woningen wordt ƒ6.000,- in rekening gebracht. Als de aanleg méér kost, dan betaalt de gemeente deze extra kosten. De totale riolering kost ƒ23 miljoen en geschat wordt dat eigenaars van woningen en be drijven 33 procent van dit bedrag betalen. Of een perceel als bedrijf of woning wordt aangemerkt is afhankelijk van de bestemming van het perceel. Dus ook al wordt een A-blok alleen voor woondoeleinden gebruikt, dan wordt het voor de riolering toch als bedrijf aangemerkt. Ook veehouderijen die hun afvalwater lozen op de mest- kelder moeten (desondanks) de volle mep betalen. Schuren op woon blokken, die voor opslagdoeleinden worden gebruikt, kunnen als bedrijf worden aangemerkt. Bovenop genoemde bedragen brengt de gemeente per perceel een eenmalige aansluitbijdrage van circa ƒ1.500,- in rekening. Daar overheen komen nog de kosten voor de aan sluiting vanaf de kadastrale erfgrens tot de woning of het bedrijf, die ge heel voor rekening komen van de ei genaar. In hoeverre de totale kosten die van een IBA overstijgen verschilt dus per situatie. De vraag welke optie voor met- kwetsbare gebieden de voorkeur heeft - een IBA of rioleren - is niet één-twee-drie te beantwoorden. Te genover de provincie, Uitwaterende Sluizen en waterschap Hollands Kroon heeft de gemeente zich ver plicht om naar een optimale situatie te streven, tegen de laagst mogelijke gemeenschappelijke kosten. Mocht de raad besluiten de met-kwetsbare gebieden niet te rioleren, dan be spaart de gemeente zich in ieder ge val de kosten van haér aandeel in de riolering. Het college heeft nog geen standpunt ingenomen. Vooruitlopend op de raads vergadering van oktober kan de raadscommissie Financiën, Werken en Milieu zoals het zich nu laat aan zien op donderdag 20 september over het vraagstuk in discussie gaan. college is bereid mee te wer- uan een loods die de Stichting iilvaart Museum Texel (SLMT) pi het bestaande gebouw aan Ikouwen, waardoor de zogehe- Siamese tweeling' ontstaat, itmee gaan b en w voorbij aan advies van de welstands missie, die de nieuwbouw als Ia 'gemiste kans om een mooi {louw neer te zetten' omschrijft. Ir v Ir w delen de visie van de andscommissie over de ruim nerkante meter grote loods dus De uitstraling kan er volgens b ibestmee door, mits 'de hoofd- ivan de schuur aansluit bij het Sande gebouw'. Andere voor- Ui rieisdat de stichting het college 'otaalolan nog een keer voorlegt oorafin kennis stelt over de kleur ietggbruik van de aanbouw. Be- jj «lbouwers hebben vanmorgen petitie 'Gezond van 't Land' aan talen aan b en w. Ze doen een «p op het college om bij ho- t overheden te pleiten voor [kegelen en middelen ter be- srming van landbouw- jat essen tegen ziekten, plagen en liuiden. De boeren protesteren m het verbod van bepaalde ürijdingsmiddelen. doeling is om alles dat betrekking heeft op de luchtvaart in de nieuwe hal onder te brengen en de collectie over de opstand van de Georgiërs, de deportatie van 800 Texelse mannen en jongens naar Assen en andere zaken die te maken hebben met de oorlog op het eiland in het bestaande museum onder te brengen. Feitelijk worden het dus twee musea, die als eén geheel worden geëxploiteerd. De SLMT windt er geen doekjes om dat de stichting met het huidige ontwerp op de grens van het financieel haal bare balanceert. Dankzij de verho ging van de toeristenbelasting kan het museum rekenen op een flinke (eenmalige) investeringsbijdrage van de gemeente. Jaarlijks mag de stich ting rekenen op een vaste gemeente- bijdrage, ter bekostiging van de ten toonstelling over de Georgische opstand. De Stichting Welzijn Ouderen Texel biedt wekelijks bewegingslessen aan voor mensen vanaf 55 jaar. Deze ac tiviteiten, die al sinds de zeventiger jaren worden georganiseerd, vinden plaats in diverse dorpen. In de Buureton in Den Burg zijn er iedere maandag vanaf 10 september van 9.00 tot 10.30 uur en van 10.30 tot 12.00 uur lessen dansvariëteiten, 'diverse vormen van dans in een cadeauverpakking'. Vanaf maandag 17 september is er iedere week van 13.30 tot 14.15 uur gymnastiek in de gymzaal van dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. In dorpshuis De Hof in De Koog wordt iedere woensdag vanaf 19 september van 14.45 tot 15.30 uur gegymd in dorpshuis De Hof in De Koog. Op dezelfde dag starten lessen dansvariëteiten in De Buureton in Den Burg (van 10.00 tot 11.30 uur). Op 7 november nemen de dansgroepen deel aan een workshop in Wervershoof, georganiseerd door de Stichting Meer Bewegen in Noord-Holland. Meer informatie is verkrijgbaar via tel. 312696. Sens de landbouw draait de rege- langzaam de nek om van de ibouw. 'De Nederlandse overheid tin Europa voorop. Ze verbiedt mische middelen en toetst stren- dan elders. In Nederland verbo- raddelen worden in andere lid- en van de Europese Unie nog wikt, terwijl producten waarop ze mik zijn in Nederlandse super hen worden verkocht', ver- tide WLTO-voorzitter Jaap Hin. stelde dat de landbouwers met adequate mogelijkheden be- |,Jken om hun gewassen te be- amien, doordat er geen nieuwe, ajvnendelijke middelen worden Selaten. Teelt en afzet van ge- 'feen veilige producten komen in Wrang. Dat geldt ook voor ons «nen en voor onze mogelijkheden "resteren in verdere vermeuwin- f'Hin wees erop dat de milieu- Sng door landbouwbestrijding- felen de laatste jaren al Twlijk is gedaald (40 procent) en ■ten aanzien van de producten henkei gevaar is voor de volks- idheid. Over veertien dagen wordt een be gin gemaakt met het plaatsen van de nieuwe, groen zwarte kom borden. Daarop wordt een maxi mum snelheid van 30 kilometer per uur aangekondigd voor de be bouwde kom. Alleen op de ring wegen in Den Burg mag nog v50 km/uur worden gereden. In ver band met de aanwezigheid van scholen wordt overwogen om al leen voor de Emmalaan een maxi mum snelheid van 30 km per uur in te voeren. Over de nieuwe komborden is al veel te doen geweest. De opvallende gele waaraan het college aanvankelijk de voorkeur gaf stuitten op veel weer stand, maar het door gemeente schilder Erwin Daalder groen-zwarte ontwerp doorstond de toets der kri tiek. Inmiddels zijn er daarvan zoveel gemaakt dat aannemer Westerlaken kan beginnen met het plaatsen ervan in alle dorpen. Ze komen in principe te staan op de plek waar ook nu de komborden staan. Maar alvorens dat gebeurt, zal de gemeente met een lid van de dorpscommissie een rondje maken. Ook bij de ingangen van Den Burg komen nieuwe komborden, waarbij de snelheid in de dorpen op kleinere bordjes op de lantaarnpalen wordt aangegeven. De gemeente betaalt Westerlaken ƒ239.500, - v oor de uitvoering van het karwei. Een 26-jarige automobilist uit Zeg veld werd in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden op de Californiëweg. Bij de controle bleek hij iets meer dan de dubbele hoe veelheid alcohol die is toegestaan om nog auto te mogen rijden te heb ben genuttigd. Er werd proces-ver baal tegen hem opgemaakt. Keurmerkinstituut gaf Molenkoog toezichtscertificaat Het gedenkteken dat op 4 oktober in een park in Zwolle wordt onthuld, is waarschijnlijk het laatste oorlogs monument dat in Nederland tot stand komt. Het vermeldt de namen van zes jonge mensen die op deze plek op 3 ok tober 1944 door de Duitsers werden doodgeschoten nadat ze hun eigen graf hadden moeten graven. Onder hen de Texelaars Kees Bakker (22) en Jacob Koorn (21). De gemeente Zwolle heeft 15.000,- uitgetrokken voor deze stenen obelisk die anderhalve me- JÉB ter boven het maaiveld uitsteekt, i Na de onthulling zal dez worden I geadopteerd door de christelijke school voor speciaal basisonder- I wijs De Brug. Laat... Dat het monument nu pas tot stand komt heeft als eenvoudige reden dat niemand eerder het initiatief heeft ge nomen. Oud-verzetsman Wolter Groeneveld uit Zwolle bracht de 'ver geten executie' onder de aandacht van de gemeente. Dat gebeurde naar aanleiding van het boek 'Oldebroek in oorlogstijd', een uitgave van de oudheidkundige vereniging 'De Broeklanden' uit dezelfde plaats. Daarin wordt (onder meer) verslag gedaan van de belevenissen van de vele onderduikers die in deze omge ving zaten. De timmerlieden Kees Bakker en Jaap Koorn waren bevriend. Toen ze in 1943 in Duitsland te werk zouden worden gesteld, doken ze onder. Dat gebeurde in Oldebroek omdat Jaap Koorn daar een connectie had. Koorn kon terecht op de boerderij van de familie J. Zandstra en Bakker kreeg huisvesting bij de familie J. Koorn- berg. Verraad Bij een razzia van Grüne Polizei op 3 oktober werden beiden kort na elkaar gepakt, vrijwel zeker als gevolg van verraad. Een poging van iemand die hen wilde vrijkopen met een koe en een gemest varken mislukte. Ze wer den naar Zwolle gebracht en moes ten vandaar lopend samen met eer der opgepakte joodse mensen (Albert Schnell, zijn vrouw en Hans Marius Koopal) en Albert Brouwer naar het terrein achter de uitspanning Kees Bakker Het Engelse Werk. Door de SD-er Stock en enkele anderen werden ze daar 's nachts doodgeschoten. Naar verluidt stond dit lot al direct na de razzia vast wat ook volgens de Duitse opvattingen van dat moment extreem was. Mogelijk hebben de bezetters gedacht dat ook Koorn en Bakker, die Jaap Koom een vrij donker uiterlijk hadden, joden waren. Herbegraven De lijken werden later naar Westerbork overgebracht om te wor den verbrand. Wegens gebrek aan brandstof ging dat niet door, waarna de begrafenis volgde op de heide verderop- Op 14 mei 1945 werd dit graf bij toeval ontdekt. Pas op 4 juni kreeg de familie op Texel bericht. Tot op dat moment was er nog steeds hoop dat de twee naar Duitsland waren afgevoerd en weer zouden te rugkeren. De lichamen werden door het Canadese leger overgebracht naar Den Burg, waar op de algemene begraafplaats de herbegrafenis plaatsvond met militaire eer van de Binnenlandse Stnjdkrachten en in aanwezigheid van onder meer vnen- den uit Oldebroek. De begrafenis was georganiseerd door de Sportverening Texel, waar Jaap Koorn lid van was. Koorns zuster Come en enkele an dere familieleden brachten in oktober 1999 voor de eerste keer een bezoek aan de executieplaats Ter gelegen heid daarvan maakte Wolter Groene veld het gedicht 'De zes gefusilleerden' waarin hij de slachtof fers voorstelt.Ten aanzien van de Texelaars: 'Tenslotte nog twee kna pen, van Texel - overzee; Jaap Koorn en vnend Kees Bakker. Het lot trof ook die twee'. De onthulling van het monument zou eerst plaatsvinden op 3 oktober, de dag van de executie. Maar omdat dit een joodse feestdag is, wordt het een dag later. Afvaardigingen van de fa milies Koorn en Bakker zullen erbij aanwezig zijn. Verwerking Gerard Bakker (van de goudsmid) uit Den Hoorn, broer van Kees, denkt dat het een heel zinvolle gebeurtenis wordt, ook al is het zoveel jaar later. 'Het verdriet van mijn ouders over die gruwelijke gebeurtenis heeft een stempel gedrukt op het leven van mij en mijn broers en zussen. Het was iets onbespreekbaars. Op de jaar lijkse bevrijdingsdag was het bij ons nooit feest. Als ik door Nederland reisde ging ik altijd in een wijde boog om Oldebroek heen. Naar aanleiding van de actie van Groeneveld ben ik pas de afgelopen zomer op de executieplaats geweest. Het moest een keer gebeuren'. De familie Bakker bewaart dit aandenken aan broer Kees. Het is een plankje dat aan het licht kwam bij sloopwerk in de woning van de familie De Visser in de Pnns Hendrikpolder. Kees Bakker heeft daar In de oorlog getimmerd en liet zijn naam achter op het hout. gevolgd door. 'Weg met de Rotmof en de N.S.B. Nationale Spits Boeven'. (IM ADVERTENTIE) ®ff ruiters rijden zondag met paar- 'Bi pony's een terreinrit. Het par 's is ongeveer 1000 meter lang en P'over de crossbaan en het gras- manege Akenburg. De deel- ■'ss moeten daarbij diverse na- ""ite hindernissen bedwingen en "de waterbak rijden. De wedstrijd "an 14.00 tot 15.30 uur. Publiek «kom. De medewerkers van zwembad Molenkoog hebben hun zaakjes goed voor elkaar. Die constatering deed een inspecteur van het Keur merkinstituut, die op woensdag 15 augustus onaangekondigd een ronde maakte langs de baden. Op basis van zijn positieve rapportage ontving het zwembad het fel begeerde Toezichtscertificaat. In Molenkoog is in 2001 een veiligheidsplan in werking getreden, met onder meer afspraken ten aan zien van toezicht, dat elke mede weker heeft gelezen en ondertekend en op basis waarvan werk besprekingen worden gevoerd. Om een onpartijdig oordeel te krijgen over de vraag of het toezicht voldoet aan de eisen van het Keurmerkinstituut bezocht een als badgast vermomde inspecteur het bad. Hij maakte met minder dan vijf controlerondes. Het toezichthoudend personeel was op dat moment niet op de hoogte van zijn aanwezigheid. De inspecteur beoordeelde onder meer de houding en oplettendheid van de toezicht houders. De eerste indruk van het bad was uitstekend. De ontvangst hartelijk, de kleedruimtes waren schoon en er heerste volgens de inspecteur een gezellige sfeer. Hij rapporteerde dat de bassins overzichtelijk zijn en de toezichtsposities zodanig verdeeld dat zij een groot deel van het bad bestrijken. Ze deden hun werk naar behoren, reageerden alert en door tastend, zonder hun klant vriendelijkheid uit het oog te verlie zen. 'Uit hun handelen blijkt een zorg voor de gast', oordeelde de inspec teur. Rond de baden was voldoende personeel dat toezicht hield en ze waren goed herkenbaar. Kantteke ning betrof de EHBO-post, die niet duidelijk zichtbaar was. Verder zou wat extra toezicht op de speelweide niet overbodig zijn. De sfeer in het bad werd als prettig. Lieuwe Koom bedrijvenadviseur Rabobank Texel 'Leasing duur? Het is maar hoe je het bekijkt' Groot voordeel is in elk geval dat u investeert in bedrijfsmiddelen, zonder dat u uw kapitaal hoeft aan te spreken of hoeft te "sparen" Dat maakt uw bedrijfsvoering flexibel. Zeker als u weet dat de Rabobank heel veel bijzondere leasevarianten kent. Samen spelen we in op uw behoefte en zorgen er bovendien voor dat u uw investeringsaftrek maximaal benut...' Telefoon 0222 36 99 13

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5