Dochter Imme treedt in voetsporen Dyo Wassink Snel méér kijkhutten /oor vogelliefhebbers Geen duidelijkheid over subsidie kppel valt niet ver van de muzikale boom Statenleden op de fiets Voortbestaan Stichting Duurzaam Texel onzeker .TEXELSE g COURANT' Concert Menno Koor Holland Windmolens Missend onderdeel vertraagt reparatie kapotte windmolens Spierziekten Inboedelverzekering via Stichting Wonen Meren De vogelkijkhut van binnen. Nico de Haan noteert ijverig zijn waarnemingen. Geheel rechts Hans Zuidema die de hut bouwde. (Foto Harry de Graaf) het vertrouwen in ons hebben verlo ren. Maar vanuit een schuilhut laten ze zich van dichtbij onbekommerd bekijken. Als je gewend bent om grutto's van afstand waar te nemen en Je ziet zo'n vogel vanuit een schuil hut op nauwelijks één meter, dan klopt je hart in de keel'. Vogel fotografen maakten ook gebruik van (kleine verplaatsbare) schuilhutten om hun opnamen te maken, zoals Nol Binsbergen, de vader van de hui dige voorzitter van de vogel werkgroep. De Haan veronderstelde dat kijkhutten op Texel zullen bijdra gen aan de seizoenverbreding. Vogeljes kijken wordt er vooral bij slecht weer een stuk aantrekkelijker door. De Haan deed het voorstel de hut een naam te geven: goudplevier, naar de vogelsoort die hier veel wordt gezien. Juttertje Het kijken naar vogels kan worden gecombineerd met het drinken van een borrel Als geschenk voor De Haan overhandigde Binsbergen daarom een fles Juttertje, maar ook het Ornithologisch Jaarverslag 2000, dat grotendeels is gemaakt door Arend Wassink, tevens één van de voorvechters van het kijkhuttenplan. Dijkmanshuizen is voor Natuur monumenten historische grond. Be heerder Eric Menkvétd vertelde hoe Jan Drijver en Mr Van Tienhoven in 1935 op het idee kwamen om een stuk van dit natte gebied te kopen als geschenk voor Dr Jac. P.Thijsse bij zijn zeventigste verjaardag. Dat werd Thijsses Fienweid, die door Jac.P. direct werd overgedragen aan Natuurmonumenten. In 1938 werd een ander stuk van Dijkmanshuizen verworven Dat werd Burdets Hop, genoemd naar de vogelfotograaf Adolf Burdet. Kort daarop kwam er nog een stuk bij en de meest recente uitbreiding kwam recentelijk tot stand door de aankoop van het 20 ha grote Nieuw Buitenheim. Het hele Dijk- manshuizenreservaat beslaat nu 90 hectare. Niet alleen om de vogels maar ook om het gevarieerde plantenbestand is het vermaard. Be dreigend daarvoor is de verdroging en verzoeting die in het gebied optreedt.In het kader van het Master- plan Water komen er maatregelen het peil en het zoutgehalte weer op te voeren. 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE VERVOLG VAN PAGINA 1 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 2001 dochter Wassink weten elkaar in vele opzichten goed vinden. Hier begeleidt Dyo op het kistorgel zijn dwarsfluit spelende vader, zo dochter. Dat geldt kor muziekdocent Dyo Wassink «dochter Imme, die dit seizoen b de Muziek- en Dansschool les Mt geven aan kleuters, peuters i baby's. Maar ook op andere »|te treedt ze in de voetsporen whaar vader. Ze is gevraagd als irigent voor Musica Texla, het or- 'st waaraan haar vader tien jaar tiding heeft gegeven. I/O Wassink (55) is het schoolvoor- eeld van een muziekdocent die met I" tijd is meegegroeid. Als fervent dbebber van kerkmuziek onder lid hi| dat dit geen veelgevraagd Sore is op de Texelse muziekschool, far de ieugd vooral is géinteres- *rd in popmuziek. Hij trad ze pro- ssioneel tegemoet. 'Tijdens de les «aai ik gewoon even een knopje om "oriënteer me helemaal op de kin genen hun smaak. Ik ben altijd erg Snteresseerd geweest in nieuwe smethodes. Toen mijn dochter aan 9 conservatorium muziekonderwijs «udeerde, keek ik stiekem even naar ■'lesmethode die ze gebruikte.' "Mr welke methode hij ook gebruikt, «i muziekdocent heeft te maken kinderen en die doen wat ze wil- A 'Als tijdens de les blijkt dat de in- ■'sse van de leerlingen ergens an- ®s ligt, dan zie ik dat snel aan de ™ten. Daarom vraag ik de jeugd ®hun favoriete muziek mee te ne- Dan worden ze gelijk een stuk Jthousiaster. Ik kan héél lang door- j53" met een kind, zolang het er sar lol in heeft. Soms heb ik een leerling die wél voor muziek heeft ge kozen, maar er totaal geen zin in heeft. Ik probeer dan toch dat vlam metje brandende te houden, want om een bepaalde reden, soms weten ze zelfs niet eens waarom, hebben ze een bepaald instrument gekozen. Elke les spelen we daarom een liedje. Als we daarmee bezig zijn, en de oogjes gaan glimmen, dan heb ik even mijn doel bereikt. De muzikale aanleg van een kind is voor mij niet het belangrijkste. Het is meer hoe ze er mee omgaan. Muziek is héél be langrijk voor de ontwikkeling van een kind. Het heeft te maken met horen, luisteren, gevoel, sociale aspecten en motoriek. Door muziek ontwikkelt een kind zich breder. Niet voor niets hadden de oude Grieken vroeger mu ziek in hun lesprogramma. Muziek maken is mooi en het is prachtig om dat over te dragen aan de kinderen.' Wassink doet dat al vanaf 1973 op Texel. Daarvoor woonde hij in Twente. 'Ik reisde daar heel veel per auto. Ik zei toen: Ik wil een baan waarmee ik het op de fiets af kan. En zo kwam Texel in beeld. De muziekschool zocht iemand die les kon geven op een elektronisch orgel. 'Wil je dat wel?, vroegen ze nog, want ik heb een klassieke achtergrond.' Hij mag zijn 25-jarige jubileum in het Texelse muziekonderwijs al hebben gevierd, al weer een jaar of vijf het Oosteren- der koor Soli Deo Gloria en orkesten en andere koren hebben gedirigeerd, zijn grote liefde blijft kerkmuziek. 'Ik ben kerkelijk opgegroeid en psalmen en gezangen zijn me met de paple pel ingegoten. Tijdens de preek telde ik al de orgelpijpen. Ik kan geen kerk voorbij lopen. Ik ben organist van de hervormde kerk van Den Burg en speel eens in de maand in de katho lieke kerk.' Eén ochtend in de week trekt hij zich terug in de hervormde kerk, om zich achter het kerkorgel uit te leven. 'Dan gaat de deur op slot en zit ik alleen in de kerk. Een enorme luxe om achter dat prachtige orgel te zitten.' Een dochter van zo'n vader moet wel muzikaal zijn. Voor Imme (21) begon muziek maken dan ook al op erg jonge leeftijd. 'Pa zong altijd liedjes voor ons en blokfluit speelde ik al vóór dat ik naar de muziekschool ging. Mijn vader had me natuurlijk alles kunnen bijbrengen, maar ik wilde persé naar de muziekschool en met alles van mijn vader leren. Dat vond ik toen stom.' Haar keus viel op de dwarsfluit. Ze musiceert het liefst in groepjes en ensembles. 'Samen spelen vind ik leuk. Net als ballet. Muziek en beweging. Voor mij was het allemaal heel normaal. Ik zat bijna de hele week in de muziekschool. Maar doorleren aan het conservato rium had ik nooit overwogen. Tot dat mijn decaan er over begon. Omdat ik lesgeven heel leuk vond. ging ik schoolmuziek studeren, in combina tie met dwarsfluit.' Tijdens haar stu die speelde ze in het Noordhollands Jeugdorkest, viel op een school in Alkmaar in als fluitdocent en als muziekdocent op een middelbare Het laatste jaar van haar studie schoolmuziek combineert ze met het lesgeven op de Texelse muziek school. 'Waarom Texel? Omdat ik het leuk vind om op de school te werken waar ik zelf les heb gehad. Ik ga les geven aan kleuters. Algemene Muzi kale Vorming bestojld al in het basis onderwijs en nu gebeurt dat bij wijze van proef ook bij kleuters. Je moet denken aan spel, zingen, dansen en een verhaaltje. Een ontdekkingstocht naar geluid.' De lessen die ze geeft bestaan uit een muziek-, dans- en dramablok, waarbij wordt toegewerkt naar een eindpresentatie van een minuut of twintig. 'Je kunt bij kinde ren niet vroeg genoeg met muziek onderwijs beginnen. Daarom ga ik ook muziekles geven aan baby's en peuter, waarbii de ouders aanwezig zijn. Het gaat er om ze al in een vroeg stadium het plezier van muziek bij te brengen en de motoriek en de bele ving te ontwikkelen. Kinderen reage ren op muziek. Mijn leraar zei altijd: "Van muziek leer je heel goed luiste ren." Dat geldt ook voor een jongen die meer aardigheid heeft in een brommer. Want aan het geluid van de motor kan hij horen of er iets stuk is. Het gehoor ontwikkelen, bewust le ren luisteren en concentratie, dat is héél belangrijk. Daarom zou ieder kind al op vroege leeftijd in aanraking moeten komen met muziek.' Dat neemt met weg dat haar vader zo zijn eigen gedachten heeft over het geven van muziekles aan baby's. 'Het zou vanzelfsprekend moeten zijn dat ouders met hun kinderen iets met muziek doen. Gewoon spelenderwijs, slaapliedjes en noem maar op.' Imme: 'Peuters kunnen tijdens de les lekker met instrumenten rommelen en met elkaar muziek maken. Dat is heel sociaal, ook voor ouders.' Het muziekproject voor kleuters doet ze als afstudeeropdracht. Toen men er op Texel lucht van kreeg dat Imme naar Texel kwam, werd ze al snel gevraagd leiding te geven aan het orkest Musica Texla, waarin wordt gespeeld op instrumenten die met in een fanfare terecht kunnen. Zoals kla rinet, dwarsfluit, mandoline en andere instrumenten. Ze treedt daarmee in de voetsporen van haar vader, die tien jaar lang dirigent van het orkest was. Tekst en foto Gerard Timmerman In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg begint zater dag om 16.30 uur een optreden van het Menno Koor Holland. Het optre den van het van oorsprong doopsge zinde koor is voor iedereen toegan kelijk. Het concert duurt een uur. Statenleden van de provincie Noord- Holland fietsten woensdag over de Boerenroute van De Koog naar Den Burg. De leden van de commissie mi lieu, water en groen waren een dagje op Texel om projecten te bezoeken, 's Middags vergaderden ze in het Texelse gemeentehuis. De groep nam 's morgens een kijkje bij het nieuwe natuurgebied Ploegelanden, natuur gebied Alloo en ze luisteren naar een presentatie van de Stichting Duur zaam Texel. Onder de bezoekers be vonden zich Gerard Le Belle (D66), Anita de Jong (GroenLinks), Leo Mesman (GroenLinks), Esther Rom mel (WD), Peter Visser (PvdA), A. van der Meché (PvdA), Henk van Ruller (CDA). J. Bond (CDA), Coby Trautwein (GroenLinks) en Piet Zoon (WD). De laatste, die tijdens de etappe het peleton aanvoerde, speelde voor één dag een dubbelrol. Hij vergaderde als Statenlid in het huis waar hij normaal als gemeente secretaris door het leven gaat. (Foto Jeroen van Hattum) bekeken worden.' Meespelende fac tor zijn de vergunningen die al ver leend zijn voor nieuwe windmolens in Oudeschild. NUON wil haar vier mo lens vervangen door twee grote op het bedrijventerrein en bij de haven. Dick de Graaf van de Texelse Wol Onderneming wil eveneens een grote windmolen bouwen op het bedrijven terrein. Volgens Bakker is het onze ker of de aanvragers hun locaties zouden willen inruilen voor 't Homtje. 'Het zijn vergunde locaties, de plan nen zijn bestemd, dus de aanvragers kunnen er ook rechten aan ontlenen. Bij andere locaties is dat met zo.' Gedeputeerde Wildekamp zei na de overhandiging dat de stichting ambi tieus bezig is. 'Ik geloof ook dat jullie het gaan halen. Texel is al een van de duurzaamste gemeenten in de pro vincie. Wat mi| betreft, krijgen jullie grote steun van de provincie, warrt dit sluit aan bij het provinciaal energie beleid.' Het voortbestaan van de Stichting Duurzaam Texel is onzeker. De stichting wacht nog op uitsluitsel van zowel provincie, rijk als ge meente over subsidie voor de ko mende drie jaar. Dat bleek tijdens een presentatie die voorzitter Rob Wortel woensdag gaf aan leden van de provinciale staten commissie milieu, water en groen. De stichting denkt voor de komende drie jaar een budget van 1,5 miljoen euro (ongeveer 3,3 miljoen gulden) nodig te hebben. Ze heeft daarvoor aanvragen ingediend bij gemeente, provincie, rijk en ook de Europese Unie. Toezeggingen zijn echter nog niet binnen, hield Wortel de staten leden voor. Volgens projectleidster Nienke Bloksma van Duurzaam Texel is het niet goed als de stichting zou verdwij nen. 'Op den duur moeten we ons zelf overbodig maken, maar daar is het nu nog te vroeg voor. Er liggen nog heel veel plannen die we willen uitvoeren.' Tot die plannen horen on derzoek naar mogelijkheden om het autogebruik op het eiland terug te dringen, het duurzaam bouwen en renoveren van huizen te bevorderen, de oprichting van een kennis centrum, ondersteuning van de land bouw en bevordering van het Texels product. Bloksma. 'We zijn bijvoor beeld betrokken bij vijf projecten waarbij we advies geven over duur zaam bouwen Aannemers kunnen dat op den duur zelf. maar nu is daar nog ondersteuning bij nodig.' De stichting heeft bij de provincie 350.000 euro subsidie aangevraagd voor drie jaar. Van de gemeente hoopt Duurzaam Texel zo'n 200.000 euro te krijgen. Probleem is echter dat bij de gemeente op de meerjaren begroting geen rekening is gehouden met Duurzaam Texel. 'Tijdens de be handeling van de begroting was de aanvraag voor subsidie nog niet bin nen', zegt wethouder Peter Bakker. Volgens hem is het eerst wachten op wat de provincie beslist. 'Daarna kan er een voorstel naar de gemeente raad.' Het is vervolgens aan de raad om een besluit te nemen. Bakker: 'De raad heeft eerder haar waardering uitgesproken voor de stichting.' Be sluit de raad subsidie te verstrekken, dan moet de begroting worden aan gepast, aldus Bakker. Gedeputeerde Ada Wildekamp liet woensdag ti|dèns een bezoek aan het raadhuis weten dat de stichting wat haar betreft grote steun kan krijgen. Bloksma zegt erop te vertrouwen dat de gedeputeerde haar best zal doen voor Duurzaam Texel. Subsidie van het njk komt in zicht als gemeente en provincie geld willen geven. Gerealiseerd Tijdens zijn presentatie liet Wortel de statenleden zien wat de stichting de afgelopen dne jaar heeft gerealiseerd. Er is een milieubarometer voor logies- verstrekkers ingesteld die zij krijgen als zij op diverse punten milieu vriendelijker werken, de afval inzameling bij vakantiecentrum De Knm is anders opgezet en verbeterd, er zijn symposia gehouden, de sprei ding van vakantiegangers is bevor derd door reizen doordeweeks aan trekkelijker te maken, er zijn voorlichtingspanelen op de boot ge komen en Meimaand Natuurmaand is een resultaat van de stichting Duur zaam Texel. De stichting had daar voor de afgelopen dne jaar een bud get van 2,3 miljoen gulden. Wortel: 'De twee ton die de provincie daar aan bijdroeg, lijkt misschien weinig, maar de provincie was wel de eerste die over de brug kwam. Daarna kwa men ook anderenVan de 2,3 miljoen werd 1,1 miljoen door het Texelse bednjfsleven geïnvesteerd. Volgens Bloksma is vanuit het bedrijfsleven voor de komende drie jaar zo'n 480.000 euro toegezegd, mits de andere partijen ook meedoen. 'En anders wordt het na januari afbouwen.' De reparatie van de windturbines in Oudeschild heeft vertraging op gelopen. Volgens NUON kon een benodigd onderdeel niet meteen geleverd worden. De energiemaatschappij verwacht nu dat de molens pas eind volgende week weer in werking gesteld kunnen worden. Op woensdag 8 augustus sloeg de bliksem in. waarna twee van de vier molens stil kwamen te staan. NUON verwachtte toen dat de turbines het na twee weken wel weer zouden doen. 220 leden tellende Vogelwerkgroep Texel heeft insdagmiddag de eerste kijkhut op Texel in gebruik ge- lUien. Het rustieke houten gebouwtje staat op het land m Ineke Hin aan de Ottersaat en biedt een schitterend licht op het reservaat Dijkmanshuizen van Natuur- numenten. Wat de werkgroep betreft zal het niet bij deze blijven en zullen er spoedig meer verrijzen op locaties igar boeiend vogelleven valt waar te nemen. Dat er be- iefte aan is, staat vast. Vogels komen in Nederland steeds eer in de belangstelling en een kijkhut biedt de mogelijk- jd om ze van betrekkelijk korte afstand te bekijken, zon- er dat ze worden verstoord. ikhutten zijn in Nederland de af lopen jaren dan ook als padde- jelen uit de grond verrezen. Het merkwaardig dat er pas nu één jat op het om zijn vogels zo be- emde Texel. Nico de Haan van igelbescherming Nederland die «else eerste hut met de voorlo- je benaming '01' officieel in ge- uik stelde, had daarvoor een ver jong. 'Op Texel zijn al veel ogelijkheden om vogels van ohtbij te zien. Aan de wadkant in je vanaf de weg zittend in de ito kluten en andere vogels op in steenworp afstand zien broe- n. Dat is nergens anders in Ne- riand mogelijk. Texel is één grote khut', aldus de van diverse iblicaties en tv-programma's be nde nationale vogelaar, die elke ïlegenheid aangrijpt om op Texel o hobby te beoefenen. ivond kijkhutten een welkome aan- ling van de mogelijkheden. De ian hield een bespiegelend praatje ivoerde de openingshandeling uit :orvanuit de hut vogels te determi- üsn en te registreren Hij had al spoedig 25 soorten in het logboek genoteerd. Hij was dan ook op een goed moment gekomen, In deze tijd van het jaar zijn de meeste zomer vogels nog op Texel aanwezig, maar tal van trekvogels uit noordelijke lan den hebben zich bij hen gevoegd zodat het een drukte van belang is. Altijd open De door Hans Zuidema uit ruw hout getimmerde kijkhut beslaat een op pervlakte van 4x2,5 meter en staat iets verhoogd op palen, vlak naast de tochtsloot die de grens vormt tussen het land van Hin en het vogelland van Natuurmonumenten, Het gebouwtje is altijd open voor iedereen. Redelijk gerieflijk zittend op een lange bank kunnen de bezoekers waarnemingen doen na het openen van een of meer luikjes. Om er te komen moet ie vanaf de Otterstaat gebruik maken van een juthouten brug en een stukje tussen de koeien lopen. Aan de weg komt nog een eenvoudig parkeerstrookje van graskeien. Veel steun De hut is door de vogelwerkgroep in eigen beheer gebouwd Het ding mocht volgens het bestemmingsplan met, maar daar werd door toepassing van artikel 19 een mouw aan gepast. De gemeente gaf niet alleen bouw vergunning maar ook financiële steun Tot de andere sponsors hoor den de Stichting Natuurexcursies Texel (NET), Natuurmonumenten, de Stichting tot Bevordering van de ken nis van Natuur en Cultuur van Texel (per adres EcoMare) en de Verenigde Schilders (die de groene verf schon ken). De hut is gesticht in nauwe sa menwerking met de Agrarische Natuurvereniging. Hij kan worden beschouwd als voorbeeld van goede samenwerking tussen boeren en natuurliefhebbers, ook al omdat Ineke Hin voor niks het terrein be schikbaar heeft gesteld en het geen probleem vindt dat bezoekers over haar land lopen. Nota Vogelwerkgroepvoorzitter Andri Binsbergen verwelkomde woensdag enkele tientallen genodigden bij de officiële opening. Hij vertelde dat de werkgroep in samenwerking met de Agrarische Natuurvereniging een nota in de maak heeft waarin het be leid ten aanzien van nieuwe kijkhutten op Texel wordt beschreven. Nico de Haan moest spreken met stemverheffing om boven de gak kende ganzen uit te komen. Hij ver telde uit eigen ervaring hoe groot het genoegen is dat een vogelaar aan een kijkhut, kijkscherm of andere schuilmogelijkheid kan beleven. 'Het probleem is nu eenmaal dat vogels bang zijn voor mensen. Misschien komt het door de zondeval in het Paradijs of van de jacht, waardoor ze Collectanten gaan in de week van 9 tot en met 15 september de straat op om geld in te zamelen voor het Pnn- ses Beatrix Fonds. Dat is het natio naal fonds voor de bestrijding van polio, de ziekte van Parkinson, de ziekte van Huntington, multiple scle rose, spasticiteit en ruim zeshonderd andere spierziekten. In totaal lijden in Nederland meer dan 200.000 men sen aan één van deze ziekten, waar van een groot aantal ongeneeslijk en dikwijls ook levensbedreigend is. Het Prinses Beatrix Fonds ondersteunt en stimuleert wetenschappelijk on derzoek naar de verschillende ziek ten en diverse patiënten-belangen verenigingen worden door het fonds financieel ondersteund. De kwaliteit van leven van patiënten krijgt veel aandacht. Dat gebeurt onder meer door individuele hulp en door mensen de kans te geven vakantie te vieren in één van de dertien aangepaste vakantiehuizen van het fonds. De Stichting Wonen Texel heeft voor haar huurders via Bremer Assurantiën in Oosterend een collectieve inboedelverzekering afgesloten. Huurders kunnen vrijwillig deelnemen aan deze collectieve verzekering. De premie wordt tegelijk met de huur afgeschreven. Uit vergelijkingen met andere verzekeringen blijkt dat het voordeel op kan lopen tot veertig gulden per jaar. Naast de lage premie biedt de collectieve verzekering nog andere voordelen. De premiebetaling vindt maandelijks plaats, tegelijk met de betaling van huur, de polis voorwaarden zijn uitgebreid en de schadeafwikkeling zal vlotter verlo pen omdat pand en inboedel bij de zelfde verzekeraar zijn verzekerd. Huurders die belangstelling voor de verzekering hebben, kunnen zich aanmelden bij de SWT. Bremer Assurantiën neemt dan contact op en brengt een offerte uit. Daarna kan de huurder beslissen of wel of met van het aanbod gebruik wordt gemaakt. school. Bovendien dirigeert ze een koor in de buurt van Alkmaar 'Dat veelzijdige van mijn vader, dat herken ik in mijzelf. Muziek, les geven, diri geren en dansen. Ik vind het allemaal leuk.'

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 9