Sunstig perspectief nieuwe boot Teso Kijkend naar de storm fisroken levert eerste geld voor beeld op wetko ■JSt Cf roen Twartsjexelshet harC, ƒ18.000,- voor uitje brandweerlieden OP Veel te veel gedronken Dienstkring wordt rayon TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Fotoboek Ajax TEXELSE^COURANT BEZORGER mix Westerweg I Enquête Oudeschild Surfkampioen TEXELSEÜCOURANT GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11611 DINSDAG 11 SEPTEMBER 2001 dvertenties/abonnementen/bezorging: pinbaan 6 f91 MC Den Burg .jefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 mail: mfo@lenr.nl afschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11 f 1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per haJf jaar. najaar worden in Wageningen de modelproeven gehou- yoor de nieuwe veerboot van Teso, die in 2005 in de art moet komen. De kostbare proeven moeten funda- ntele gegevens opleveren voor het definitieve ontwerp de boot, onder andere wat betreft de keuze van het rtstuwingssysteem. De overige voorbereidingen voor nieuwbouw lopen eveneens volgens plan. Dat geldt ook orde aanpassing van de veerhavens die nodig is om het pzienlijk bredere schip te kunnen laten aan- en afmeren, kswaterstaat en de andere betrokken overheids- lanties hebben instemmend gereageerd. dusver is het ongeschreven dat Teso zorgt voor de sche en de rijksoverheid voor de ileg of aanpassing van de beide ens. Teso gaat ervan uit at i traditie in stand wordt ge- den al heeft zij nog geen harde jeggingen gekregen. Met de ipassing van de aanleg- chtingen van it Horntje en Den der is naar schatting veertig gen gulden gemoeid. «uwe veerboot wordt ongeveer meter breder dan de bestaande epen. Om te kunnen aanleggen ten de fuikhavens dus ook vier Ier breder worden, wat gebeurt reen der fuikarmen te verplaat- Ingrijpender en kostbaarder is enleg van een lift en roltrappen- (jem waardoor de passagiers weinig moeite midscheeps en alonhoogte de boot kunnen be- aien verlaten. ns de werkzaamheden kunnen estaande schepen gewoon van ivens gebruik blijven maken. Het smet nodig noodvoorzieningen sffen, zoals bij het 'dubbeldeks' en van de huidige aanleg- ttingen. Rustig groei Directeur Rob Wortel maakt in het zojuist verschenen jaarverslag van de onderneming met voldoening mel ding van het feit dat de betrokken overheidsinstanties instemmen met het plan. In datzelfde verslag is te lezen dat het vervoer bij Teso het afgelopen jaar met 1.3% is gegroeid, wat conform de lange termijnverwachting is maar veel minder dan de spectaculaire groei van 5,3% in het jaar ervoor. Het autovervoer bedroeg 1.068.530 een heden, wat 2 meer is dan het jaar ervoor. Het aantal vervoerde perso nenauto's steeg met 1,2%. Uit een nadere onderverdeling blijkt dat het vervoer van niet-Texelse auto's steeg met 1,75%, terwijl het vervoer van Texelse auto's met 0,4% daalde. De maand juli gaf echter een scherpe daling (11 van het aantal 'vreemde' auto's te zien; het nogal slechte weer moet daar debet aan zijn geweest. Dat het vrachtvervoer in het verslag jaar met 15% steeg was mede te danken aan de bietentransporten die sindsdien per as gaan. Het aantal vervoerde caravans en aanhangers daalde met 12% en het fietsvervoer liet na de sterke stijging (9,6%) van het jaar tevoren een daling zien van 4,3%. In juli en september was de daling zelfs 27%, wat ook wordt toe geschreven aan de weersomstandig heden. Groepsgrootte Het vervoerde aantal personen steeg met slechts 0,2%, deels veroorzaakt door het verminderde dagtoerisme met fiets Op dat punt gecorrigeerd zou de groei 0,4% zijn. Uit het feit dat het aantal vervoerde personenauto's veel sterker steeg kan worden gecon cludeerd dat het aantal personen per voertuig (de groepsgroottenog steeds afneemt. In het verslagjaar werd op maanda gen en zondagen in voor- en naseizoen vaker de reserveboot inge zet. Het totale aantal afvaarten steeg daardoor van 13.280 naar 13.428. Bij 177 afvaarten (1,3%) deed zich ver traging voor, meestal omdat moest worden gewacht op de ziekenauto. Voor diezelfde ambulance voer 's avonds of 's nachts 64 keer een extra boot. Wachten Het aantal automobilisten dat met wachttijden te maken kreeg liep iets op en bedroeg 97.586. Op drukke dagen was de wachttijd soms aanzienlijk.Voor het eerst reikte de rij auto's tot de rotonde bij Den Burg wat betekent dat er een wachttijd was van 2,5 uur. Veel commotie gaf het besluit om de tarieven in en rond het weekend te verhogen tegenover een verlaging op dinsdag, woensdag en donderdag. De bedoeling was het vervoer meer te spreiden maar de directie verwacht Lees verder pagina 5 VÏWVlV Vl Met verwaaide haren en haar hoed veilig in de hand bekeek deze vrouw zondagmiddag de zee en het water dat de Slufter was binnengestroomd. Een harde noordwestenwind, kracht acht tot negen, woei de afgelopen dagen over het eiland. De storm bleek voor veel mensen een uitda ging om zee en strand op te zoeken. Harde vlagen en kortstondig felle re genbuien werden getrotseerd voor pittige wandelingen. Tussen paal 25 en paal 26 werd tien meter zand van de kust weggeslagen, aldus Rijkswa terstaat. 'Daarom doen we één keer in de zoveel jaar die zandsuppleties om dit op te kunnen vangen', zegt Roland Bisschop, hoofd van de dienstknng Texel van Rijkswaterstaat. Op andere plaatsen langs de Noord zeekust veroorzaakte de storm wei nig schade. (Foto Jeroen van Hatturr) (Advertentie) nhet Kerkplein in Oosterend komt een beeldhouwwerk, tzal twee oude vissers voorstellen, druk met elkaar in sprek. Op deze wijze wil Oosterend de herinnering levend uden aan de 'beurs'. Dat was een groepje oudere man- nvan wisselende samenstelling die op een vaste plek op aat hun nieuwtjes uitwisselden en elkaar sterke verha- lover vroeger vertelden. Het beeld is tevens bedoeld om r te brengen aan de visserij, een van de belangrijkste lomstenbronnen van Oosterend. Dit in navolging van het or Frans Voskuil gemaakte beeld van een schaap met nmeren bij de voormalige doopsgezinde kerk, dat is op dragen aan de voor Oosterend eveneens belangrijke hapenfokkerij. irhet beeld is nog geen ontwerp Makt. Toch gaat initiatiefnemer sn Trap er vanuit dat het min- nsf 10.000,- zal kosten. Hij is al- begonnen met het inzamelen geld. Op dit moment is ruim 500,- binnen. Dat is het totale to resultaat van de Strender Vis wedstrijd met verloting die Mag werd gehouden in de tuin Het Cafeetje. Ibeurs stamt uit de tijd dat er nog i radio was en de vissers dus met Me hand van weerberichten kon- bepalen of het verantwoord was mlte varen, zo is te lezen in het k|e'Oosterend vertelt' van Janna 'perus-Medema. Op initiatief van «sserijvereniging werd daarom in #bi| de muur van het kerkhof een 8ülas (barometer) geplaatst. Door «ssers die kwamen kijken werd Mn sociaal trefpunt, net als het *kie' van de Stenenplaats in Den maakten gebruik van mobiele rook- vaten in allerlei soorten in maten: van een eenvoudig olievat tot geavan ceerde, maar wel zelfgemaakte dubbelwandige constructies, voor zien van meetapparatuur, 's Morgens werd poon gerookt en 's middags volgden slippies. Beide vissoorten vragen hun eigen specifieke zorg tij dens het rookprocédé. Zo moet vooral bij ppon (wat ook geldt voor andere rondvis) worden voorkomen dat de vissen tijdens het roken open barsten en bij de dunne slippies mag het roken (bij gematigde temperatuur - ca 50 graden C.) niet langer duren dan strikt nodig is omdat het vlees anders teveel indroogt. In beide ge vallen moet de vis voordat het eigen lijke roken begint aan de open lucht of boven een laag open vuur enigs zins worden gedroogd, zodat de huid taai wordt. Wie dat nalaat kan erop rekenen dat de vissen voortijdig van de spiesen vallen en reddeloos in het vuur ten onder gaan, een nachtmer rie die elke beginnende roker schijnt te hebben doorgemaakt. Feeling Voor de rest is het vooral een kwes tie van aanvoelen, soms letterlijk want je moet je hand tegen het vat kunnen houden, anders weet je ze ker dat het binnen veel te heet toe gaat en het geschroeide resultaat niet om te vreten is. Zaterdag werd ech ter geen enkele van deze Het college wil ƒ18.000,- beschik baar stellen voor een personeels uitje van de brandweer. Dat lijkt een hoog bedrag, maar volgens b en w valt dat best mee. 'De brandweerlieden zijn al vier jaar niet weg geweest en in die tijd heeft het dus ook geen cent gekost', ver dedigde gemeentesecretaris Piet Zoon het voorstel, waaraan de raad nog goedkeuring moet geven. Hij omschrijft het als een welverdiend initiatief en verzekerde dat het geld niet wordt uitgegeven aan wilde uit spattingen, maar dat alleen al met een hotelovernachting en andere onderdelen van het programma flinke bedragen zijn gemoeid. Van de brandweerlieden en hun eventuele aanhang (naar schatting honderd mensen) wordt verwacht dat ze ook zelf een bijdrage leveren. beginnersfouten gemaakt, al waren er rokers die met eerder aan een wed strijd hadden meegedaan. Het kwam aan op vuurbeheersing door het tel kens corrigeren van de zuurstof toevoer en het scherp gedoseerd afstrooien met mengsels van eiken- krullen, zaagsel, turfstrooisel of an dere ingrediënten die in smeulende staat rook met de juiste neerslag en geur veroorzaken. Dat aroma moet uiteindelijk in de vis te proeven zijn, maar niet te sterk. Het roken duurt al gauw twintig tot dertig minuten, soms nog wat langer. Het is mogelijk de vis voldoende gaar te kriigen door bij een hoge temperatuur kort te roken, maar de vis is dan meer gestoomd dan Lees verder pagina 5 Ervaren tael volgens de aanwijzingen van ®ometer die nog altijd op de plek beurs staat, waren de weer- 'slandigheden zaterdag niet erg "hikt voor visroken. Het ®ri|dveld rond de fraaie moerbei 'tor Het Cafeetje bood echter vol- ^5 beschutting voor rokers en pk. Van de elf teams en indivi- 05 gegadigden die zich voor de Pljd Radden opgegeven, Visroken is een kwestie van opletten en zonodig snel ingrijpen. Bijna zes maal zoveel als maximaal is toegestaan. Dat was het resultaat van de alcoholcontrole waaraan een 31- jarige man uit Grave zich zondag avond op de Pontweg bij 't Horntje moest onderwerpen. Hij blies 1285 microgram alcohol per liter uitgea demde lucht, waar 220 nog net is toegestaan. Dat leverde hem een bekeuring op. Bovendien moest hij zijn rijbewijs inleveren. De Dienstkring Texel van Rijkswater staat gaat verder als rayon van de Dienstkring Noordzeekanaal, waar van de hoofdvestiging in IJmuiden is gevestigd. Deze aanpassing is het gevolg van de overdracht van de ha ven van Oudeschild aan de ge meente in 2002. De medewerkers van Rijkswaterstaat die beheer en onderhoud van de haven voor hun rekening nemen, komen in dienst van de gemeente. Hierdoor neemt de Dienstkring Texel fors in omvang af. Onderzocht is op welke wijze RWS de zorg voor kust, veerhavens en Waddenzee het best kan uitvoeren, daarbii rekening houdend met perso neel en burgers en instanties op het eiland, met bovenstaand resultaat. Het rayon Texel zal twaalf tot veertien formatieplaatsen tellen. De uiteinde lijke omvang wordt bepaald door de verdeling van de werkzaamheden tussen het hoofdkantoor in IJmuiden (waar de bedrijfsvoering en de admi nistratieve taken worden verricht) en het rayonkantoor op Texel, dat zich bezig houdt met de technische as- pecten van het werk. (yTMi Zjmrtsjmll I» ba bart_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE DE GROEN EN DOEN WINKEL DE GROEN Eb NEE- sticker maar wel geïnteresseerd0 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) (yr»« ^»wrt Jiith t» ba hart. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: en omgeving Hier wonen ongeveer 45 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont en vergt per fiets 1 uur tijd. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spin baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin baan. Longevcid t de Rooy Spinbaan 6 1791 MC 0<n Burg - Tcxfl Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 316111 'Waarom ook niet?', zei ze tegen zichzelf, toen ze een afstudeerproject voor de studie documentaire- fotografie aan de kunstacademie zocht en haar toenmalige vriend voor de grap opperde dat ze wel bij Ajax aan de slag kon. Zes jaar en duizen den foto's verder verschijnt het product van haar noeste arbeid on der de titel In de catacomben; over Ajax-liefde jongensdromen in boekvorm. Pagina 2 Oudeschild heeft op toenstisch en cultureel gebied al genoeg te bieden. Dat vindt het merendeel van de be volking, zoals blijkt uit een enquête waaraan 63 procent van de bewo ners van het vissersdorp heeft mee gedaan. Het resultaat werd vanmor gen in het gemeentehuis aan geboden aan het college. Pagina 5 Adriaan van Rijsselberghe is afgelo pen weekend op het Markermeer bij Uitdam open Nederlands kampioen windsurfen geworden. Pagina 7 (Advertentie) verschijnt iedere vrijdag in de Texelse Courant. Met o.a. de agenda, week enddiensten en artikelen over uitgaan, actief zijn, natuur en cultuur. Er is voor een beperkt aantal bedrijven ruimte om op deze pagina te adverteren. Informeer en/of reserveer bij de advertentieafdeling van de LfTwt ZmarL-Jrrtii ta ha ban. Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 36 26 00, fax 31 41 11 E-mail: info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1