Texelse waterhuishouding voor verbetering vatbaar' Sp°rt Texel'94 geeft winst weg in blessuretijd Wandelaars van ijzer passeren de Kaap F amilieberichten asterplan Water: van papieren tijger tot plan van aanpak .TEXELSE J C0URANT Uitwisseling jeu de boules Sporten met lichte handicap Klaverjasclub Ruilbeurs Voetbaluitslagen Voetbal programma Programma zaalvoetbal Training Tevoko Informatieavond Nationaal Park voor leden TVL DINSDAG 18 SEPTEMBER 2001 het om beheer van oppervlak ker gaat, is Texel een vat vol enstrijdigheden. De één wil dro- t akkers, de ander houdt juist hat. De één wil het slootwater hoog, de ander juist omlaag. De lanties die enkele jaren geleden plan opvatten om Texel tot efgebied voor waterbeheer te heffen, stelden zich dan ook (linke uitdaging. Vele bijeen- nsten, vergaderingen en con- iten later, ligt er toch een sterplan Water voor Texel waar vinciale Staten, Uitwaterende izen, waterschap Hollands ion en de gemeente hun hand- ening onder zetten. iderdag om 20.00 uur start in de line van het voormalige LTS-ge- iw een openbare presentatie van projectprogramma. Aansluitend [Jgadert de raadscommissie Finan- i, Werken en Milieu. Texelse waterhuishouding is voor h hei verbeteringen vatbaar, zowel walitatief als kwantitatief opzicht, is wel de belangrijkste conclusie et masterplan. Om tot die conclu- te komen, bundelden allerlei in- nties hun kennis, met als resultaat i aantal projectvoorstellen waar- i de mogelijke riolering van het lengebied de meest omvangrijk- is. Zeker in financiële zin, want de ten bedragen 23 miljoen, bijna helft van de totale kosten (ƒ50 oen) die met het Masterplan zijn noeid. Maar riolering kan dan ook belangrijke bijdrage leveren aan betering van de kwaliteit van het jervlakte- en grondwater. In het n worden verder mogelijkheden gedragen voor de beheers theid van het water en de evingswaarde daarvan, omgang met water zal verande- l Veel regenwater dat van de da- stroomt verdwijnt nu nog in het jl,om te worden gezuiverd. 'Maar is de kwaliteit eigenlijk veel te •d voor', concludeert wethouder ir Bakker (Milieu). Hij geeft aan dit water voor hergebruik in en om huishouden in aanmerking komt. sgnaleert dat bij de inrichting van iwbouwwijken in het verleden (tegemakkelijk is voorbij gegaan de bestaande waterlopen. Het sr bleef de natuuriijke weg volgen, nadat bouwers waterlopen of jen dempten met een vracht wit d. Maar kwel laat zich door men- moeilijk sturen, met als gevolg dat menig kruipruimte van woningen onder water kwam te staan. In de nieuwe wijken die aan de oost- en westkant van Den Burg worden ont wikkeld, zal rekening worden gehou den met het bestaande water patroon. Daarbij kan gebruik worden gemaakt van geo-hydrologisch on derzoek dat voor het Masterplan Water is verricht. Daarbii zijn de waterstromen, ook de niet zichtbare, in kaart gebracht. Het regenwater zal in de nieuwe wijken zoveel mogeli|k worden hergebruikt. Eierland Op het gebied van waterbeheer is het eiland met als één geheel te zien. Het Masterplan verdeelt Texel daarom in vier gebieden, waarbij mogeli|ke ver beteringen zijn bestudeerd. Bakker: 'Neem Eierland. Daar is de waterhuis houding sinds de ruilverkaveling ei genlijk niet meer gewijzigd. Terwijl de inzichten in waterbeheer en het ge bruik van verschillende gronden wél is veranderd. Je hebt te maken met landbouw, maar ook natuur. Verbete ringen zijn niet alleen mogelijk, maar ook nodig. Nu pompen we het water dat in herfst en winter valt zo snel mogelijk buiten de dijk, terwijl we het in een ander jaargetijde best kunnen gebruiken. Het plan pleit daarom voor een betere berging van regenwater. Niet door middel van een uniforme verhoging van het slootwaterpeil in de polders, want zeker na de natte herfst van vorig jaar is hiervoor geen draagvlak te vinden. Maar door verbreding van sloten en de aanleg van pias-dras oevers kun je wel twee maal zoveel water bergen. Bovendien lenen de duinen zich uitstekend voor de opslag van water.' Gevoelige balans Tegenover regenrijke herfsten, be staat er een serieuze dreiging over toenemende verdroging gedurende de zomer. De zogeheten zoetwater- bel onder het eiland wordt door aller lei oorzaken steeds dunner en ver drongen door zout water, een ontwikkelingen die al tientallen jaren aan de gang is en die niet zomaar tot staan is te brengen. Bakker: 'Maar door bepaalde maatregelen kunnen we er wel een positieve invloed op uitoefenen. Een gevoelige balans, want ingrepen moeten er niet toe lei den dat de wortels van cultuur gewassen in het water komen te staan. Toch biedt een dynamisch waterpeil in de sloten wel enige soe laas. omdat op hogere percelen het water wel iets omhoog kan.' Ecologisch beheer Het nadenken over bredere sloten, met flauwe oevers is mooi, maar de boeren moeten er wel aan willen meewerken. 'De landbouw moet zich houden aan een teeltvrije zone van drie meter langs de sloot. Als je dan ook nog eens een bredere sloot wilt, zal een boer daar niet warm voor lo pen. We moeten er dus voor zorgen dat de piasdras oever binnen de teeltvrije zone valt.' Het ecologisch beheer van de sloten en de oevers is volgens de plannenmakers ook voor verbetering vatbaar. 'Het is in veel sloten echt niet nodig om elk jaar beide oevers te maaien. Dit zou bij voorbeeld best om het jaar kunnen.' Het beheer van het sloot en de aan leg van piasdras oevers zou volgens Bakker als pakket goed kunnen wor den ondergebracht bij de Vereniging voor Agrarisch Natuurbeheer. Belangen Over elk deel van het eiland (gebieds- ateliers) is nagedacht. Bakker: 'Het leuke is dat veel mensen van verschil lende disciplines een aantal dagen uit hun werk is gestapt en met elkaar van gedachte heeft gewisseld. Ze hebben er veel vrije tijd in gestoken. We heb ben geprobeerd ieders belangen een plekje te geven. Ik ben er heel tevre den over dat we met zoveel verschil lende partijen en belangen toch een plan hebben gemaakt waaruit een grote betrokkenheid met het water spreekt. Natuurlijk kunnen bepaalde zaken op verschillende manieren worden uitgelegd, maar binnen de marges hebben we een goed plan.' Een deel van de in het plan ge noemde projecten is al gerealiseerd of is in voorbereiding. Zoals de riole ring van het buitengebied, het plan Everstekoogh en de vernatting van De Ploegelanden. Andere projecten moeten nog worden uitgevoerd. In een aantal gevallen zijn de maatrege len op redelijk korte termijn te treffen, zoals renovatie van de waterzuivering van 't Horntje, natuurvriendelijke oevers, het verbinden van zoetwater- afvoeren en waterberging Maar soms vergt het een groter ingrijpen. Welke projecten dit betreft is nog met duidelijk. Aan uitvoering hiervan wordt gedacht aan een termijn tot 2015. t der goede weersomstandigheden Een tijdens de derde ronde viel een tje), was zaterdag de Wieringer jeu boulesvereniging Boelskik op be- ik in Oosterend. Ook tijdens de jen werd gewoon doorgespeeld, ballen rolden alleen iets trager, danks dat de Wieringers in de ïrderheid waren (29 tegen 17) ein- jden twee Texelse spelers bij de rste vier. i: 1Chris Lont (Wieringen) 73; 8iem Bremer (Oosterend) 69; 3. kaan de Visser (Wieringen) 63; 4. k Roeper (Den Burg) 61 isAder leiding van docente Connie m ing gaat donderdag het zevende te «oen voor moeilijk-lerenden en Ensen met een lichte verstandelijke I3S mdicap van start. In sporthal Ons sis Wegen wordt wekelijks gesport in «groepen, zodat iedereen op zijn haar eigen niveau kan bewegen. In eerste groep wordt van 16.30 tot 15 uur gymles gegeven, waarbij Jioral veel aandacht wordt besteed m het verbeteren van de algehele otoriek, zoals het evenwicht en de oördinatie tussen ogen en handen, de tweede groep, die actief is van '15 tot 18.00 uur, wordt door mid- t' van spelvormen als volleybal, letbal en badminton gewerkt aan ji it verbeteren van vaardigheden en l anditie. Ook het (leren) samenwer- h speelt hier een belangrijke rol. 'snsen die dit jaar willen mees- Men, worden om 16.30 uur ver acht op het terrein van Jeu de oulesclub Den Burg - die de eerste verzorgt -, achter zwembad 'olenkoog. Naderhand wordt met el- «ar een patatje gegeten bij de kiosk ®i het zwembad en zal met de deel- fmers worden besproken wat zij 'wachten van het sportuurtje. Met n wensen wordt zoveel mogelijk kening gehouden. Mkzij bijdragen van de Stichting uiswerk afdeling Texel, de Texelse Wlraad en Begeleid Wonen Texel "idt van de deelnemers een relatief *ie vergoeding gevraagd: 35,- voor hele seizoen. Zowel de sporters 's nieuwe vrijwilligers kunnen con- 'C1 opnemen met Connie Joling (tel. "3862), Hetty en Jaap Halsema (tel. -53839899) of Wilma Slont (tel. Ü7 682). In een spannende en bij vlagen erg aantrekkelijke wedstrijd heeft Texel'94 zondag in Grootebroek een gelijkspel geboekt tegen Zouaven. De slotfase was tumultueus. Twee minuten voor het verstrijken van de reguliere tijd leek Niels Dubbelt zijn ploeg de overwinning te bezorgen (1-2), maar in nota bene de zevende mi nuut van de blessuretijd kwam de thuisploeg alsnog langszij: 2-2. Vooraf was flink opgezien tegen de wedstrijd tegen Zouaven. De club uit Grootebroek degradeerde vorig sei zoen uit de tweede klasse en kreeg derhalve al snel de favorietenrol in de derde klasse toebedeeld. De selec tie moest echter een stevige aderla ting incasseren doordat drie vaste krachten zijn vertrokken naar prof clubs Stormvogels/Telstar, FC Utrecht en Volendam. Twee broers De Boer, die uitkomen in de C-junio- ren en neefjes zijn van internationals Frank en Ronald, zijn inmiddels be naderd door AZ uit Alkmaar. De wedstrijd begon met een minuut stilte, om de slachtoffers van de aan slagen in de Verenigde Staten te her denken, nadat vooraf om dezelfde reden geen muziek had geklonken. Zouaven ging vervolgens voortva rend van start. Al in de eerste minuut werd de Texelse keeper Bart Heer schap op de proef gesteld door een knap schot van afstand van één de spitsen. Hij gaf geen krimp. Maar ook daarna moest de verdediging - die opnieuw onder leiding stond van aan voerder John List - alle zeilen bijzet ten om met onder de voet te worden gelopen door de 'rood-grijzen', die sneller en agressiever speelden dan hun Texelse tegenstanders. Het leek erop dat Zouaven snel een doelpunt zou maken, maar Texel'94 hield stand en plaatste na ruim vijftien minuten de eerste tegenaanval. Emile Keyser besloot een rush over links met een te zacht schot. Daarna verplaatste het spel zich snel van doel tot doel, waarbij Zouaven toch een licht overwicht behield. Met name verdediger Marcel Ris liet zich geregeld in de luren leggen door de rappe rechterspits van de thuisclub. Aanvaller Niels Dubbelt werd zwaar Deelnemers aan de wandeltocht Van Kaap tot Kaap, waarmee 'Het Gou den Boltje' dit weekeinde het veertig jarig jubileum vierde, getuigden van doorzettingsvermogen. Want van de weergoden moesten ze het met heb ben, Veel buien en wind, zelfs zoda nig dat de organisatie de feesttent die buitendijks bij de IJzeren Kaap zou worden opgezet, veiligheidshalve maar op het land van hoeve Byren had geplaatst. Toch nog 28 deelne mers liepen de vijftig kilometer lange wandeltocht, vanaf de Kaapsnol in De Koog naar de Kaap bij Oosterend en omgekeerd. Meer liefhebbers wa ren er voor de kortere afstanden, waardoor het aantal deelnemers over beide dagen op 250 uitkwam. Een aantal dat gezien de weersomstan digheden niet tot ontevredenheid stemt. Wellicht doordat de wandel sportvereniging in het jubileumjaar wel aan wat tegenslag gewend is geraakt. Eerder dit jaar werd de lammetjestocht, traditioneel een groot trekpleister en propaganda- tocht voor de ovenge wandel evenementen, wegens mkz afgebla zen. Dat er dit weekend ook overkantse deelnemers meeliepen, bewijst de foto waarop René Jacobs en Mijne Bijker uit Den Helder de IJ zeren Kaap passeren. (Foto Geran? Timmerman) Klaverjasclub Den Burg hervat het nieuwe seizoen maandag met een korte ledenvergadering. Deze vindt plaats in dorpshuis d'Ouwe Ulo en begint om 20.00 uur. Voorzitter Theo Witte is aftredend, maar wel herkies baar. Na de vergadering wordt al een kaartje gelegd om (weer) aan elkaar te wennen. De competitie gaat een week later van start. Nieuwe leden kunnen zich op de vergadering aan melden of telefonisch bij Theo Witte, tel. 313704. In Tusse de Banke op de Groene- plaats houdt de afdeling verzame laars van de Historische Vereniging donderdag vanaf 20.00 uur de eerste ruilbeurs van dit seizoen. Op de ruil beurs zijn niet alleen prentbriefkaar ten te vinden, maar ook andere zaken die met Texel te maken hebben. Zaterdag 15 september De Koog B1 -Den Helder B3 3-3 Texel'94 C1-WGWC2 9-0 Texel'94 C2-Den Helder C2 10-2 Nieuwe Niedorp C2-Texel'94 C3 6-0 Oosterend C1-Wienngerw. C1 4-4 Texel'94 D2-SRC D2 5-2 Wieringerwaard D1-Texel'94 D3 VIOS W. D3-Oosterend D1 1-5 Zaterdag 22 september Texel'94 B1-DWOW B2 13.30 JVC B3-De Koog B1 14.30 Den Helder C2-Texel'94 C1 12.00 Con ZeloCI-Texel'94 C2 14.00 Texel'94 C3-Schagen C2 13.30 Texel'94 D1 -SRC D1 11.45 VIOS D2-Texel'94 D2 13.00 Texel'94 D3-BKC D3 11.45 Texel'94 D4-JVC D5 11.45 Woensdag 19 september 18.30 Klif 2-Mantje 3 Franchimon 19.20 Klif (dames)-onbekend Klif 20.10 ZDH 2-De Krim 4 ZDH 21.00 SVO 4-Klif 4 SVO Oosterend heeft zaaldienst. Donderdag 20 september 18.30 Texel'94 C1 -Texel'94 C2 Texel'94 19.20 Mantje 2-De Koog 3 Kuipers 20.10 Texel'94 3-De Koog 4 Hoogendi|k 21 00 NIOZ-Klif 3 Hoogendijk De Koog heeft zaaldienst Oosterend D1 -ZAP D1 11.45 Texel'94 E1-HCSC E1 11.45 G-voetbal Meteoor-Texel'94 12.00 Texelse pupillencompetitie Texel'94 E4-Texel'94 E5 9.45 Texel'94 E7-Texel'94 E8 9.45 ZDH E1-SVC E1 9.45 SVO E3-Texel'94 E6 9.45 SVO F1-SVO F2 9.45 SVC F1 -Texel'94 F1 9.45 Texel'94 F2-De Koog F1 9.45 SVCD1-ZDHD1 10.45 De Koog E1-SVO E1 10.45 SVO E2-Texel'94 E3 10.45 De Koog D1 -Texel'94 E2 11.45 Zondag 23 september Texel'94-Limmen 14.00 Oosterend-Knollendam 14.00 ZDH-Zuidermeer 14.00 Texel'94 2-Blokkers 2 12.00 Callantsoog 3-Oosterend 2 11.00 Oosterend 3-Con Zelo 5 12.00 Texel'94 3-VZV 4 12.00 SVS Duinrand S. 3-Texel'94 4 11 00 Wiron A1 -Texel'94 A1 11.00 Recreatievoetbal SVO-SVC 10.30 (gewijzigd) ZDH-De Waal 10.30 De Koog-Texelse Boys 10.30 G-voetbal KGB G1 -Texel'94 G1 Texelse pupillencompetitie Texel'94 E6-ZDH E1 SVC E1-Texel'94 E4 Texel'94 E7-SVO E3 De Koog F1-SVO F2 Texel'94 F2-SVC F1 Texel'94 F1-SVO F1 Texel'94 E2-ZDH D1 De Koog D1-SVC D1 SVO E2-De Koog E1 Texel'94 E3-SVO E1 Texel'94 E8-Texel'94 E5 Zondag 16 september Zouaven-Texel'94 De Koog-ALC GSV-Oosterend Strandvogels-ZDH SVS Duinrand S. 2-Texel'94 2 Hugo Boys 2-Texel'94 3 Texel'94 4-VZV 5 Callantsoog 2-Oosterend 2 Oosterend 3-Winkel 5 Texel'94 A1-DWOWA1 Recreatievoetbal Oosterend-De Koog De Waal-SVC 3-2 3-2 6-3 6-1 10-2 3-0 3-1 5-0 10-5 2-14 2-4 3-4 1-1 3-3 1-1 afgelast 4-5 6-0 3-2 13-3 3-9 2-3 7-1 1-1 op de huid gezeten en kreeg voorals nog geen gelegenheid om eens lek ker uit te halen. De mooiste actie in de eerste helft kwam op naam van John List, die vijf minuten voor rust uit een vrije trap van flinke afstand buiten bereik van de keeper op de lat schoot. De tweede helft begon enigszins tam, maar na tien minuten kwam er weer meer vaart in de wedstrijd en kreeg Zouaven de eerste mogelijkheid om de nul van het scorebord te laten ver dwijnen. Het door keeper Heerschap verlaten doel werd echter gemist door de spitsen, die duidelijk niet op scherp stonden. De Texelaars wer den hierna flink onder druk gezet, maar Heerschap stond steeds op zijn post. Emile Keyser kreeg het steeds zwaarder te verduren tegen Carlos de Graaf, zijn directe tegenstander, die vorig seizoen nog onder contract stond van FC Volendam. De verdedi ger maakte geregeld van unfaire mid delen gebruik om de Texelse spits af te stoppen. Ruim een kwartier na de rust kreeg rechterspits Jord Noomen van de thuisclub plotseling veel ruimte. Hij zette een goede actie op touw en gaf de Texelse keeper met een strak dia gonaal schot in de verste hoek geen schijn van kans: 1-0. De spelers van trainer Gerrie Plaatsman lieten zich niet ontmoedigen door deze tegen slag. Ze probeerden succes te boe ken vanuit de tweede lijn, maar hun schoten gingen over en naast. Toch kreeg Zouaven het steeds moeilijker en om zich te wapenen moesten de gastheren steeds meer overtredingen maken. Met vervelend gevolg voor de Texelaars, van wie er steeds meer geblesseerd raakten. In de zeventigste minuut werd Coen Timmer vervangen door Bart Ooster hof en direct daarna schoot Niels Dubbelt zijn ploeg in een onoverzich telijke situatie naar de verdiende gelijkmaker: 1-1. Meteen hierop ranselde Bart Heerschap de bal uit de hoek van zijn heiligdom. Hij voor kwam daarmee een zeker doelpunt van de tegenstander. In de achtentachtigste minuut werd Niels Dubbelt knap in stelling ge bracht. Zwaar belaagd liet hij alle verdedigers zijn hielen zien en rondde Vrijdag 21 september 16.45 De Krim C2-KM C1 17.30 De Krim C1 -De Koog 18.15 Texel'94 4-RAB 1 19.05 SVO 3-ZDH1 19.55 De Krimi-Klif 1 20.45 SVO 1-De Koog 2 21.35 Casino 1-Texel'94 1 22 25 De Koog 1 -De Krim 2 Texel'94 heeft zaaldienst. De Krim C1 De Krim Franchimon Sangers Hoogendijk Molanus Van Beek Meedendorp Op de trainingen van volleybal vereniging Tevoko is vorige week me degedeeld dat de trainingen van 20 en 21 september in verband met de aandeelhoudersvergadering van Teso in de sportzaal van OSG de Hogeberg plaatsvinden. Het gaat echter om de trainingen van een week later, van 27 en 28 september. Leden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers die zich beter wil len wapenen tegen moeilijke vragen van hun gasten over het Nationaal Park de Duinen van Texel kunnen zich aanmelden voor twee informatie avonden over dit onderwerp. Die worden georganiseerd door de afde ling voorlichting en educatie van het Nationaal Park. Op deze avonden wordt onder meer een dialezing in EcoMare gegeven en een excursie door de duinen gemaakt. Beide bij eenkomsten duren van 19.30 tot 22.00 uur. Gegadigden kunnen zich opgeven bij EcoMare. hij zijn actie af met een strakke schuiver: 1 -2. De beslissing, zo leek het, maar de thuisclub zette nog een maal alles op alles om toch nog een punt in de wacht te slepen. De span ning was te sni|den. Terwijl op het ene moment Zouaven de gelijkmaker leek te scoren, was Texel'94 even later weer dichtbij een grotere overwin ning. Ten slotte had de thuisclub de langste adem en werd het na bijna 97 minuten toch nog 2-2. De boom is geveld. De vogels trekken weg. De bladeren ruisen in de wtnd. De storm steekt even op en toen werd het stil! Wij hebben afscheid moeten nemen van ons aller Cor van Etten geb te Spanbroek, 27-10-1935 overl. te Texel, 15-9-2001 Zijn vrouw, Ans van Etten-Groen Zijn kinderen, Marja en Rob Hans en Wendie Paul en Jaap Eric en Jolanda Mery-lou en Dirk Zijn kleinkinderen, Fleur Anne Vera Teun Paul Sofie Annabel Nine Marie Jop Jan Cornelis Jonna Ava Wij nemen afscheid van Cor op woensdag 19 september. De afscheidsplechtigheid begint om 10.30 uur in „de Waagzaal" van hotel De Lindeboom, Groene- plaats 14 te Den Burg, waarna wij Cor zullen begeleiden naar zijn laatste rustplaats op de Al gemene begraafplaats aan de Kogerstraat. Hierna is er gelegenheid tot condoleren in hotel De Lindeboom van 12.15 tot 13.15 uur. Cor is thuis, Kogerstraat 6, 1791 ES Den Burg - Texel. Weggaan kan je beschrijven als een soort van blijven Niemand wacht want je bent er nog. Niemand neemt afscheid want je gaat niet weg. Kopland Zaterdag 15 september is onze zwager en oom Cor van Etten overleden. Wij wensen Ans, haar kinderen en kleinkinde ren sterkte toe met dit verlies. Jant en Riet Groen Hanme en Cees Beers Arie en Annie Groen Tiny en Evert Sweep Joop Groen Riet en Hans Bakker Neven en nichten Rust zacht Cor Onze gedachten zijn bij Ans, kinderen en klein kinderen. Medewerkers Vitaminebron Rust zacht buurman We wensen buurvrouw Ans en de kinderen heel veel sterkte toe. Paul en Petra Jan en Marja Maarten en Jenny Pieter en Janneke buurman Kees Nico Ran Het Groene Winkelde en alle buurkinderen Rust zacht Cor Frans, Lies, Sandy en Samantha Cor We zullen je missen. Wij wensen de familie veel sterkte met dit verlies. Vrienden en bekenden Café In Den Grooten Slock Op zondag 16 september jl. is overleden mevrouw C.M. van Orden Van 1 oktober 1983 tot 1 januan 2001 directeur van de Stichting Den Koogh en vanaf 1993 te vens van de Stichting Zorgcentrum Texel. Lia is jarenlang het gezicht geweest van de stichting Den Koogh. Met een voor haar ken merkend enthousiasme heeft zij daarbij de directievoering van het Zorgcentrum Texel op zich genomen Zij heeft als stuwende kracht aan de basis ge staan van de verdere ontwikkeling van onze stichtingen en heeft mede vormgegeven aan de zorgverlening in de regio. Met dezelfde energie heeft zij de laatste 2 jaar ook haar leven benaderd. Medewerkers en Raad van Toezicht Stichting Den Koogh en Stichting Zorgcentrum Texel.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 3