Werken een stuk leuker Is je eigen baas bent' wemmers trekken zich \iks aan van slecht weer Een afgewogen pakket verzekeringen voor elk bedrijf .TEXELSE f J 1 COURANT Vlenno en Wim Timmer over bloembollenbedrijf: ate loegen afgelast Schouw Controles: dit jaar al 93 hardrijders Boerenbedrijven houden open dag De jacht Blikv anger Rabobank Telefoon 0222 26 99 33 Texel uim tweehonderd deelnemers zwemvierdaagse Molenkoog Motorrijder breekt arm Methadon vermist Boorsma wint golfwedstrijd Timmer, bloembollenteler aan Schorrenweg in polder Het rden, was gewend om alles te doen. Een Pietje precies, een bedrijf van een overzich- nirjie omvang. Totdat zoon ce mo, al een jaar of zeven werk- 71 bij loonwerker Fulps Duinker, paar jaar geleden liet weten hij het bedrijf wilde opvolgen, mer sr.: 'Nu is het een kwestie de taken verdelen, wantje kunt overal meer bij zijn.' En inves- n. Tk heb altijd gezegd: zodra een opvolger aan dient, dan t er een nieuwe schuur ko- Aldus geschiedde. Midden in jolder verrees een grote en ierne loods, het bedrijf raakte in stroomversnelling. Timmer (57) mag dan al 33 jaar mbollen teler zijn, diep in zijn hart hij liever veehouder geworden, is gewoon zo gerold. Ik ging op dertiende bij mij ooms, de ge- ders Trap. aan het werk. Ze had vee en bloembollen en waren Texelse ploegkampioenschap- gaan niet door. Volgens orga- ator Marc van Heerwaarden is te drassig geworden door de jen. De kampioenschappen jden zondag gehouden worden afsluiting van de Week van het itteland. 'Het ziet er naar uit dat ide hele week dit weer houden, in kan het land niet drogen en iwillen het toch zo goed moge- afleveren aan de boer van wie I lenen.' Volgens Van Heer- iarden lag er overigens nog niet finitief een perceel vast. De or- misatie was daar vorige week g naar op zoek. Volgens Van «rwaarden worden de kam- lenschappen op een tijdstip houden dat het weer beter is. n nieuwe datum is nog niet ge kt. een begrip in Oosterend en omstre ken. Ze hadden beste bollen en be handelden me als hun zoon. Ik had er zegge en schrijve éen dag bollen ge peld, toen mijn oom zei: "Kom jij maar meer naar het land", wat na tuurlijk veel leuker was. Het starten van een veehouderij was toen al een onmogelijke opgave, dus ben ik in de bloembollen verder gegaan. 33 |aar geleden had ik mijn eerste eigen bol len, en sinds die tijd een eigen bedrijf gehad. Ik heb Menno nooit gestimu leerd om het over te nemen. Hij werkte al een jaar of zeven bij loon- werkbedrijf Duinker, toen hij op een avond onverwacht naar me toe kwam. Hij zei: "We moeten een pra ten, want ik wil toch bollenboer wor den." Menno: 'Er zijn veel mensen die het kiezen van hetzelfde beroep als hun vader vanzelfsprekend vinden. Maar toen ik van schooi kwam, heb ik te gen mezelf gezegd: eerst maar eens ergens anders m'n licht opsteken. Bovendien: het werken in zo'n bollen- bedrijf is best zwaar en daar moet je goed over nadenken en honderd pro cent achter staan. In de jaren dat ik in het loonwerkbedrijf heb gewerkt, heb ik veel opgestoken. Ik kwam op veel bedrijven en heb veel mensen leren kennen en gezien hoe daar werd gewerkt. Bovendien heb ik veel over techniek geleerd.' Toch koos Menno na jaren in loon dienst voor het ouderlijke bloem bollenbedrijf. Tk heb vroeger een tuinbouwopleiding gevolgd, dus dat zegt al iets over mijn interesse voor de bollen. Loonwerk is leuk. maar vooral als je jong bent. Het is hard aanpakken. En ik merk dat werken een stuk leuker is als je eigen baas bent. Dan weet je waar je het voor doet. Een paar overuurtjes draaien is voor jezelf geen probleem, maar voor een baas ligt dat anders.' Wim is blij met de versterking. 'Alleen had ik dit nooit gered. Er komt zoveel op je af. Het werk gaat heel anders dan voorheen. Toen het bedrijf klei ner was deed ik alles zelf en be moeide me overal mee. Eerst lelies rooien, daarna stelen trekken en ver volgens tellen. Nu gebeuren er soms drie dingen tegelijk. Het een kwestie van de taken verdelen, want je kunt met overal meer bij zijn. Je moet erop leren vertrouwen dat ook een ander zijn werk goed doet. Het stelt ook eisen aan de communicatie, want anders gaan er zaken verkeerd.' Euro Vader en zoon hadden elkaar drie jaar de tijd gegeven om te kijken of de samenwerking beviel. Daarna zou den grote investeringen volgen. Maar de ontwikkelingen gingen sneller dan gedacht. 'We maakten gebruik van de schuur van collega Willem Trap, maar dat zou dit jaar niet meer kun nen. Andere reden was de belasting herziening, waardoor dit soort inves teringen minder aantrekkelijker voor ons zou worden. En bovendien komt de euro eraan en je weet niet wat voor gevolgen dat voor de inflatie heeft. De bouwkosten van zo'n schuur zouden wel eens omhoog konden schieten. Daarom zeiden we tegen elkaar: we doen het.' Er volgden gesprekken met de ac countant, de bank en alles wat nodig is voor een dergelijk plan. Met als resultaat een hypermoderne schuur van een kleine 900 vierkante meter, met computergestuurde klimaats cellen voor de bewaring van de bloembollen. Met éen grote werk ruimte, van een hoogte die is inge steld op de nieuwste technieken. Wim: 'We hebben nog even overwo gen om de schuur een spant korter te houden en zo wat geld uit te spa ren. "Niet doen", zeiden ze tegen me. Ze hadden gelijk, want dan zou deze serie machines om de bollen machi naal te pellen niet zo mooi achter el kaar passen.' Nuchter Net als bij de schuur keken de Timmers ook bij de aanschaf van machines en plantgoed met op een dubbeltje. Want aan een lege schuur Wim en Menno Timmer, hier tijdens het tellen van tulpen, aan het werk in hun nieuwe bloembollenschuur. heeft geen mens wat. Al met al een investering van zes nullen, waarvan menigeen de rillingen over de rug zouden lopen. Maar Menno is er vrij nuchter onder: 'In het begin, toen de lelieprijzen naar beneden gingen, heb ik het er wel even moeilijk mee gehad. Met zo'n investering is een heel bedrag gemoeid. Maar als je iets goed bouwt, en het mocht fout lopen, dan is er altijd wel een koper voor. Met ouwe spullen ligt dat an ders. Bovendien werkt dit veel ple zieriger. Ook voor onze medewer kers. Het bepaalt vooreen deel toch of ze bij je willen werken of niet.' Bollen pellen Wim: 'We nemen nu dingen aan die we anders met hadden gedurfd. Nog voordat we met de bouw van deze schuur begonnen, hadden we met iemand een afspraak om één bunder extra te verwerken. Maar inmiddels is er zoveel op ons afgekomen dat we de schuur van de zomer al hele maal vol hadden. We hebben dit jaar vier keer zoveel tulpen verwerkt. Andere jaren gingen hier elk jaar gemiddeld bijna een miljoen tulpen de deur uit, nu vier miljoen. Terwijl we met veel minder mensen wer ken.' Het pellen gebeurt voor het eerst machinaal. 'Het valt niet mee om voor handwerk mensen te krij gen Vroeger kwam de jeugd uit Oosterend hier te pellen. Maar te genwoordig mogen ze beneden een bepaalde leeftijd niet aan het werk En tegen de tijd dat ze wel mogen hebben ze al een ander baantje. Deze zomer kregen we hulp van onze vaste medewerkers, asiel zoekers en een enkeling die kwam aanlopen. Bovendien hielp mijn dochter die net terug was van een wereldreis. We stonden soms tot half elf 's avonds te werken. Vorige herfst hadden we nog asielzoekers uit de Vogelmient, voor hen hoefden we geen onderdak te regelen Als ze dit jaar komen helpen, moeten ze van de overkant komen en moet je huis vesting voor ze regelen. Maar zon der personeel kunnen we met. Door dat wij zo'n grote schuur hebben gebouwd, moeten we met een mi nimale ploeg van tien mensen aan de slag. Daarop is onze werkwijze afgestemd. We weten precies wat onze vaste lasten zijn en moeten daarom een bepaalde productie hebben. In de schuur moet worden gewerkt en de klimaatscellen moe ten vol.' Langer hetzelfde De vernieuwing in het bedrijf leidde tot een andere manier van werken. Wim: 'Normaal deed ik allerlei soor ten werkzaamheden. Nu heb ik een groot deel van de zomer bij de tel machine gestaan om de bollen te controleren. Je doet veel langer het zelfde soort werk. Het rooien, planten, spuiten en andere werkzaamheden op het land hebben we uitbesteed aan de loonwerker. De investeringen in de machines voor dat soort werk zaamheden zijn dermate hoog, dat de oppervlaktes die wij daarvoor telen te klein zijn. Bovendien moet je dan ook met meer mensen zijn.' Met de lelies, juist de teelt waarvoor de schuur is gebouwd, loopt het dit jaar anders dan voorzien. 'Het was de bedoeling dat we van zes naar acht bunder zouden groeien. Maar door dat de markt het laat afweten, zijn we gekrompen naar vier hectare. Vorig jaar heb ik zelfs anderhalf hectare le lies onder gefreesd. Achteraf is dat wel goed geweest. We hadden toen nog niet de beschikking over deze grote schuur, waardoor ik ruimte had moeten huren. Die kosten hebben we ons bespaard. Maar ook de kosten van het rooien en het verwerken. La ter bleek ook dat de bollen niets zou den hebben opgebracht.' Wispelturige markt De markt voor lelies kenmerkt zich door wispelturigheden. 'Longtflorum- lelies halveerden vorig jaar in prijs, terwijl ook de 'Aziaten' niet willen. Ik had een soort dat speciaal voor de VERVOLG VAN PAGINA 1 "een brief, er gaan kopieen naar officier van Justitie, naar Uit- üerende Sluizen en andere instan- s Met als gevolg dat deze boeren J onvriendelijke brief krijgen van de ■oer. Dat is toch helemaal met no- volgens burgemeester Geldorp, binnen het Gewest Kop van rord-Holland de portefeuille Milieu fbeert, handelen de ambtenaren "degemeente volgens het boekje, «hebben met de negen gemeen- binnen het gewest afgesproken we op deze wijze zullen hande- Texel houdt zich aan die af- "aak.' Geldorp wist Lap te vertel- 'dat de hopen compost een dag aat ze zijn gestort over het land "toten worden uitgereden. Maar JP, toevallig haar buurman, betwij- "e dit en beloofde de regels er nog 915 op na te slaan. haalden zij ons ook weer in.' De 8- jarige Rosalie de Boer vertelt met een handdoek om haar schouders dat het water toch 'een beetje koud was'. Euro Een bad verderop zijn jongens op de bodem naar stuivers aan het duiken. Dat is een van de spelletjes die naast het zwemmen worden gehouden tij dens de vierdaagse. Het thema dit jaar is de euro en Europa. Vrijwilliger Sjors Maas gooit ruim honderd stui vers het water in en de jongens krij gen één minuut de tijd om er zoveel mogelijk te verzamelen. Een kluwen armen en benen verdwijnt achter de muntstukjes onder water. Bart Loos weet 42 stuivers te verzamelen. Tk kan goed mijn adem inhouden', ver klapt hij zijn tactiek, 'en ik heb ze gewoon één voor één van de bodem gepakt en in mijn bakje gedaan.' Voor de spelletjes staat ook elke dag een land centraal. Gisteren was dat Frankrijk. De geplande ober-kelner race werd echter afgelast vanwege het weer. Voor het programma van de tenrijk op het programma. Dan kun nen de kinderen skilopen. Donderdag hebben we België en gaan de kinde ren survivallen op een klimwand en een touwbrug. Vrijdag hebben we Griekenland en dan mogen de kinde ren modderworstelen.' De woensdag is gereserveerd als inhaaldag voor mensen die een dag missen. De zwemvierdaagse werd gisteravond geopend door een kind dat door een levensgrote euro in het water sprong. Tijdens negen snelheidscontroles die de politie in 2001 heeft gehouden, zijn 93 overtredingen geconstateerd. Er werd gecontroleerd in Den Burg (Beatrixlaan en Bernhardlaan), De Koog (Dorpsstraat en Pontweg), De Cocksdorp (Postweg) en Oosterend (Schorrenweg en Oosternderweg). Burgemeester Geldorp waar schuwde dat bij nieuwe controles langs andere wegen zal worden ge meten DINSDAG 18 SEPTEMBER 2001 In het kader van 'De dag van het platteland', een initiatief van de ge zamenlijke landbouw, houden bollentelers Wim en Menno Tim mer (Schorrenweg 43) en akker bouwbedrijf Texelsun (hoeve Avanti, Schorrenweg 11) zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur open dag. De bedrijven zijn niet bij toeval gekozen. Beide liggen in Het Noor den, de polder die dit jaar het 125- jarig jubileum viert. Bovendien zijn het voorbeelden van vooruitstre vend onder-nemerschap. Texelsun is een gezamenlijke akkerbouw- onder-neming van de families Bakker en Eelman, met een grote oppervlakte pootaardappelen, bloembollen, witlof en andere ak- ker-bouwgewassen. Texelsun en de firma Timmer hebben speciaal voor de open dag een pnjsvraag georganiseerd. Bovendien staan in beide bedrijven koffie, koek en hapjes klaar. Italiaanse markt was bestemd. Maar door de oorlog op de Balkan verviel de afzet daar naar toe. Terwijl soor ten die naar Japan gaan wel prijs hiel den. Nu zul je zien dat veel collega's op die soorten overstappen, dus kun je op je klompen aanvoelen wat er met de prijzen gaat gebeuren.' Milieu De vraag is of in een tijd waann de overheid allerlei milieuvoorschriften oplegt en veel bestrijdingsmiddelen verbiedt, het telen van bloembollen nog wel mogelijk is. Wim: 'Het voe ren van een traditioneel bloembollen- bedrijf gaat nog net, maar het wordt wel een stuk moeilijker. We hebben veel minder keus. Een middel dat ik voor onkruidbestrijding in de tulpen gebruikte mag niet meer. Het is ver reweg het goedkoopste en bevat het laagste bestanddeel aan actieve stof fen. Het alternatief is dat ik een an der middel ga gebruiken. Dat is duur der en ik moet er meer van gebruiken. Nadelig voor de portemonnee en voor het milieu.' Het is met het enige voor beeld dat de teler uit zijn mouw schudt. Tekst en foto: Gerard Timmerman De jacht is geopend. We maken ons druk over de jacht op fazanten. We onderzoeken het Poolse kanonnenwrak - het leverde onbewerkt hout, aardewerk en tex tiel Het veegt het stof af van een net vol veronderstellingen. Wat is er ooit met dit Pools kanonnenwrak ge beurd? Wie streed tegen wie? Wie waren bij deze gebeurtenissen be trokken? Wie rouwt waar? Komende donderdag worden er drie bommen op de Vliehors ge gooid. Geluidhinder en vele herinne ringen zullen het gevolg zijn. Het heet oefening. Alles heet oefening, paraatheid, be trokkenheid. Alles heet angst. Angst over dat wat ooit was, over dat wat zich altijd overal laat zien, over dat wat zich nü op een vreselijke wijze manifesteert. Bovenal angst over dat wat mogelijk komen gaat Er gaat een discussie in zee over de toekomst van de wadden, duur zaam ondernemen, de ontwikkeling van duurzame energie, dynamisch kustbeheer. We moeten doorgaan. We moeten het eiland blijven ont wikkelen en met in de greep van de angst komen. Maar hoe? Het col lectieve gevoel van rouw geeft ho pelijk een collectief gevoel van daadkracht, daadkracht die verder gaat dan haat. We kunnen onze condoleances per brief in het raad huis bezorgen. Ze zullen hun weg vinden en wij als Texelaars hebben ergens onze naam aangegeven. Wat kunnen we meer. 'Gewoon doorgaan', hoor ik mijn vader zeg gen. 'Niet versagen, de gewone din gen blijven en doen en die ook be langrijk blijven vinden, denk aan de kinderen, met de machteloosheid naar je toehalen. Vooral dat laatste. Het is een voorrecht op Texel te wonen, zei iemand deze week tegen mij, Texel heeft de laagste graad van criminaliteit. Deze zin raakte op een ander niveau. Het schokte. Eens las ik een gedicht voor kinde ren: De wereld vergaat Ze zeggen in de kranten staat: dat de wereld snel vergaat er geen vrede meer bestaat alles al maar slechter gaat Ze zeggen: bij het jeugdjournaal oorlog heerst op grote schaal er is geen plaats voor jou en mij sterven zullen we, zij aan zij. Mijn moeder snijdt gewoon het brood zit zegt: we gaan niet zomaar dood er zijn weer kikkers in de sloot bouw maar op hoop in alle nood Ik moet mijn moeder wel geloven want anders durf ik niet naar boven Laten we gewoon het brood snij den. Op ons eigen kleine temtonum niet verzwakken. Laten we onze vader en moeders geloven en leven vanuit de hoop. Dana Rover (IM ADVERTENTIE) Hart Pastoor, assurantie-adviseur bedrijven Rabobank Texel 'Verzekeren is een ander woord voor het afdekken van finan ciële risico's. Wie de verantwoordelijkheid voor een bedrijf draagt, weet dat het daarbij vaak om zeer grote bedragen gaat. Het is een uitdaging om in nauw overleg met de onder nemer een afgewogen pakket verzekeringen samen te stellen en dit door de jaren heen samen te behartigen.' tis helemaal niet koud, het is ter', zegt de 11-jarige Daan kker als hij uit het water stapt, lals ruim tweehonderd anderen (hij zich gisteravond bij de start de 28"" zwemvierdaagse in embad Molenkoog weinig aan de weersomstandigheden. tijd achter een paar meisjes aan gezwommen hebben. 'Een paar keer hebben we ze ingehaald, maar dan rest van de week lijkt slecht weer geen problemen op te hoeven leve ren. Boon: 'Voor vanavond staat Oos- Een 51-jarige motorrijder uit Den Burg is vrijdagavond per ambulance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht, nadat hij een arm had gebroken. De man reed over de Beatrixlaan, toen hij tegemoet werd gereden door een 78-jarige automo bilist, die eveneens afkomstig was uit Den Burg. Deze sloeg op de kruising met de Gasthuisstraat linksaf en ver zuimde daarbij voorrang te geven aan de motorrijder, waarna een aanrijding ontstond. De automobilist bleef on gedeerd. Een passagier van een taxi heeft maandagmorgen een rugzak met daarin zes potjes methadon in het voertuig laten staan. De eventuele vinder wordt verzocht contact op te nemen met de politie, tel. 0900 - 8844. Net als op de andere Nederlandse golfbanen werd op Texel zaterdag gespeeld om de Golfjournaal-beker, genoemd naar het bekende tijd schrift. Winnaar werd Peter Boorsma, met 29 punten over achttien holes. Omdat zijn drie opponenten alledrie 28 punten haalden, werd de stnjd om de volgende plaatsen beslist door de hoogste score op de laatste negen holes. Hierdoor ging de tweede plaats naar Margreet de Graaff en de derde naar Cees Boks. Vierde werd Piet Schuijl uit De Koog. Mede door de stormachtige noordwestenwind en de stnemende regenbuien waren de scores over het geheel genomen niet hoog. Longest drives werden geslagen door Elly Boorsma en Piet Schuijl uit De Koog: alleen Cees Boks sloeg een neary. m heeft net twintig baantjes ach- de rug. Een medaille ligt het in i schiet als hij vierdagen lang mee- 1 Haan de zwemvierdaagse. 'Kin entot twaalf jaar moeten minimaal i baantjes zwemmen. Kinderen 'dertien jaar en ouder zwemmen ntig baantjes', vertelt Barbara on van het zwembad. Het zijn niet en kinderen die te water gaan. I on schat dat de verhouding op 1 ekwart kinderen en een kwart vol- S ssenen ligt. 'Er zijn zelfs oudere nsen die al voor de 28'" keer mee- i =n. Zij zwemmen overdag omdat Idan wat rustiger is.' 'el water is het lekker druk. Van het j chte weer is daar met veel te mer- n.'Hetwateris goed', zegt de 35- '9« René Kossen. 'Alleen aan de 'enkant valt het tegen.' Kossen wit samen met zijn kinderen. Niels 'tgman en Kevin Koenen (beiden f laar) vertellen trots dat ze de hele Ruim tweehonderd mensen doen deze week mee aan de zwemvierdaagse in zwembad Molenkoog.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5