Achterstand bij Welzijn irriteert Modder (PvdA) na plundering van reservaat (jfom r^warp Jexels in het harL, atuurmonumenten woedend Diepgaand onderzoek naar scherven Ijzertijd Puntjes op de i voor gerestaureerde hervormde kerk Boeren hoeven slootkant gemeente niet te maaien j/voon^ain ameente biedt lonnepanelen langer aan Onder de pomp Vondst in plangebied Den Burg-oost Geen bommen Trainen voor 60 Verkeerssituatie AH Wethouder Eelman: veel onvoorziene werkzaamheden Marco Witte geeft startschot voor bietencampagne Kosten nieuwe riolering hoger Ondernemers opgelet! Kijk op pagina 5 T E Xj^S E—COURANT TEXELSE^COURANT Moerbeek tiploegen' 100 hectare leidt tot scherpere controle lelvissers hebben deze week naai clandestien gevist in na- reservaat De Schorren ten en van Texel, dat eigendom is de Vereniging Natuur- umenten. Daarbij is 100 hec- irond tot een diepte van 20 cm Jeploegd. Natuurmonumenten oedend, want er is volgens erder Erik Menkveld onher- jare schade aangericht aan de jr. Hij heeft aangifte gedaan e politie en de AID voor het ertoestemming betreden van natuurreservaat en voor ver- ig en diefstal. Natuur- jmenten verscherpt het toe- op kokkelvissers. aal beheert Natuurmonumenten hectare Waddengebied ten ■nvan Texel. 5000 hectare wordt cht van De Domeinen, maar dienst heeft ook contracten af ten met kokkelvissers, die er ion gang mogen gaan. Maar in 200 hectare grote natuurreser- dat eigendom is van Natuur- imenten, mag nadrukkelijk niet en gevist. Juist dit deel staat rd als één van de belangri|kste gebieden in Nederland, met omdat zich er een rijk bodem- iheeft kunnen ontwikkelen. Juist trektijd is aangebroken komen rderdduizenden steltlopers op jsse grutto's, wulpen, bonte ilopers en tureluurs zoeken hun voedsel. Verder is deze tn met vrijdag 28 september nn mensen met korting («panelen bestellen bij de ge- i ite. Dat is besloten naar aan- t ig van de grote vraag. Mensen en maximaal vier in plaats van Mpanelen bestellen. emeente had aanvankelijk twee zonnepanelen willen subsi- ïimet een korting van 65 gulden suieel. Die tweehonderd waren fier zeer snel doorheen. Volgens Struick zijn er inmiddels al zo'n leid aanmeldingen binnengeko- bi| de gemeente, melen moeten zelf geïnstalleerd (en. Volgens Struick komen Slateurs op het eiland daar niet toe. 'We hebben eerst de grote iteteurs gevraagd, maar die heb- geen capaciteit omdat ze met re klussen bezig zijn. Daarna beo we het de kleinere iateurs gevraagd, maar die heb- ook maar mondjesmaat tijd.' ais Struick is zelf installeren ver- omdat de zonnepanelen «oor het eind van het jaar ge it moeten zijn. Dat is één van de waarden voor de subsidie, sen betalen in eerste instantie ivijfdulzend gulden voor de pa- De uiteindelijke kosten liggen ede duizend gulden, omdat via gierent een paar duizend gulden subsidie teruggekregen kan wor- Nuon EPA stelt een zogeheten gie Prestatie Advies op waarvan «sten (ƒ350) worden teruggestort fnvan de geadviseerde maatre- Hn het advies wordt uitgevoerd, ton EPA kunnen mensen ook de tien kopen. Via de gemeente ko- mensen met zowel Energierent Soon EPA in contact. 'dreigt er eens een oorlog en 'wordt er niet meer geoefend We Vliehors. omgeving in trek bij eidereenden, omdat die specifiek kokkels eten. Doordat kokkelvissers de bodem in andere delen van de Waddenzee omploegen en voedsel wegvissen, gaat er volgens Natuurmonumenten veel voedsel voor deze vogels verlo ren. Dit heeft volgens natuur beschermers negatieve gevolgen voor de vogelstand, die toch al onder druk staat. Uit onderzoek blijkt dat juist de laatste jaren de vogelstand in deze omgeving achteruit is gegaan. Natuurmonumenten vindt het daarom een vreemde zaak dat er in een deel van de Waddenzee waar de Natuurbeschermingswet van kracht is wél op kokkels mag worden gevist. De vereniging pleit er bi) het Ministe rie van LNV voor de kokkelvisserij in dit deel van de Waddenzee te verbie den. Inspecteur F. Blanckenborg van Natuurmonumenten: 'Het Wadden gebied is een beschermd gebied. Niet voor mets zijn daar allerlei richt lijnen op van toepassing, zoals de Vogel- en Habitatrichtlijn en de Natuurbeschermingswet. Het is on begrijpelijk dat hier dan toch nog op kokkels gevist mag worden, terwijl bekend is dat veel schade is aanricht. Het wordt tijd dat de kokkelvisserij wordt verboden.' De vernieling op De Schorren is ver moedelijk aangericht door één schip. De AID probeert aan de hand van controle van de zwarte dozen aan boord te achterhalen welk schip in de fout is gegaan. Hierin worden alle vaargegevens opgeslagen. Bij archeologisch onderzoek aan de oostkant van Den Burg, in het gebied dat voor toekomstige wo ningbouw wordt bestemd, zijn scherven aangetroffen die vermoe delijk dateren uit de Ijzertijd (800- 1200 jaar voor Christus). Archeolo gen vermoeden in het zuidoostelijk deel van het gebied meer overblijf selen uit die tijd en achten het zin vol meer uitgebreid en aanvullend onderzoek te verrichten. De poli tiek gaat akkoord met een extra kostenpost van ƒ4.200,-. De betreffende gronden aan de Kadijksweg zijn momenteel in ge bruik als gras- en akkerland. Op een zogeheten Indicatieve Kaart van Ar cheologische Waarden (IKAW) staat het terrein aangegeven als gebied met een hoge archeologische waarde. De aardewerkscherven wer den aangetroffen in twee van de 34 boringen die zijn verricht voor het onderzoek. Eén scherf is vermoede lijk van elders afkomstig, omdat de grond waarin deze werd gevonden volgens buurtbewoners in het re cente verleden op het perceel is ge stort. Een andere scherf, gevonden in een gekleurde zandlaag dicht aan de oppervlakte is vermoedelijk wel af komstig van de oorspronkelijke plaats. Aan de buitenkant van de scherf zijn vijf dunnen, ondiepe lijnen zichtbaar. Vermoedeli|k gaat het om een met een getande spatel (kam) aangebrachte versiering. Om meer inzicht te krijgen in de gaafheid, con servering, aard, omvang en diepte- ligging van de archeologische resten is besloten nader onderzoek te ver richten. De kosten hiervan worden uiteindelijk verrekend met de op brengsten van de gronduitgifte. Mocht uit nader onderzoek blijken dat er inderdaad sprake is van ar cheologisch waardevolle grond, dan moet hier bij de invulling van de nieuwe wijk rekening mee worden gehouden. Aan dit soort archeolo gisch onderzoek valt niet te ontko men. De provincie stelt het namelijk als voorwaarde voor het verkrijgen van de gewenste bestemming. En dat is volgens raadslid Arthur Ooster- baan (GL) maar goed ook. 'Het is een morele verplichting om de geschie denis te onderzoeken.' De oefening met echte bommen die gisteren op de Vliehors zou worden gehouden, is niet doorgegaan. De luchtmacht heeft de zaak afgelast omdat het met passend werd gevon den met het oog op de gebeurtenis sen in de Verenigde Staten. Met een ingrijpende opknapbeurt van de binnenkant van het gebouw is de restauratie van de hervormde kerk in Den Burg voltooid. De laatste fase duurde aanzienlijk langer dan de be doeling was, maar het resultaat mag gezien worden, Op de foto zetten schilder Huib de Ridder en Rienk Gaasbeek de puntjes nog even op de i. Zondag, aanvang 9.30 uur, wordt de vernieuwde kerk in gebruik genomen door de nieuwe predikant Peter den Braanker. Meer over de restauratie elders in deze krant. (Foto Harry da Graaf) Bij de Krassekeet op de dijk bij Oost gaat zondag om 10.15 uur een trai ning van start voor de derde etappe van de Zestig van Texel. Deze training is niet clubgebonden, deelname staat voor iedereen open. De sector Welzijn en de verant woordelijke wethouder Nel Eelman liggen onder vuur. 'Er worden aller lei dingen in gang gezet, maar de afwikkeling laat veel te lang op zich wachten. Zaken lopen onbevredi gend en termijnen worden niet ge haald.' Stevige kritiek, afkomstig van Klaas Modder van de Partij van de Arbeid. Volgens wethouder Eelman moet haar afdeling door Weer of geen weer, de suikerbieten campagne komt op gang. Loon werker Marco Witte, die per 1 januari het bedrijf overnam van zijn vader Jos, stuurde woensdagmiddag daarom zijn nieuwe aanwinst het land op, een onlangs door hem aan schafte bunkerrooier voor suikerbie ten. De jonge ondernemer heeft er alle vertrouwen in dat er voor een tweede bietenrooier voldoende em plooi is op Texel. 'In de campagne moet nu eenmaal continuïteit zitten en dat lukt met één rooier niet altijd. Deze machine heeft als voordeel dat hij de helft minder weegt dan die van Grisnigt. De rooier zelf weegt vijftien ton en in de bunker past elf ton. Aan vankelijk kon er wat minder in, maar daardoor raakten de kiepwagens niet mooi vol, dus hebben we er zelf nog wat opgelast.' Minder gewicht staat volgens Witte synoniem voor minder druk op de wielen en dat is zeker ais het land nat is een voordeel. Met ban den van 85 centimeter breed en 1.80 meter hoog wordt het gewicht flink verspreid. 'Niet voor niets werd deze machine gebruikt op de veengrond in Drente.' Om zo min mogelijk vuilig heid in de bunker te krijgen is de rooier voorzien van een zogeheten axiaal band, waarmee alles wat on gewenst is zoveel mogelijk wordt af gevoerd. Witte verwacht met de ma chine onder gunstige omstandigheden zo'n negen hectare per dag te kunnen rooien. Naast het oogsten van bieten verleent Witte ook andere diensten aan boeren, zoals het rooien en planten van aard appelen, het zaaien van bieten en andere werkzaamheden. 'Loon werken is een mooi vak en je komt overal. Mijn vader en mijn opa deden het ook. Het zit bij ons kennelijk in de genen.' (Foto Gerard Timmerman) vele onvoorziene werkzaamheden prioriteiten stellen. Aanleiding tot de gepeperde brief van Modder is de financiële afwikkeling van de (ver)bouw van dorpshuis het Eierlandsche Huis. 'Er bleek een lijk in de kast te zitten van circa ƒ400.000,-', doelt Modder op de boekwaarde van het gebouw, dat na de overdracht aan de Vereniging Gemeenschap Eierland (VGE) ver sneld moet worden afgeschreven. 'Een extra kostenpost dus, die ik lie ver eerder had geweten, zodat we er bij de besluitvorming over de toe komst van het raadhuis rekening mee hadden kunnen houden.' Modder haast er overigens aan toe te voegen dat hij evengoed wel akkoord zou zijn gegaan met de aanpassing van het dorpshuis. Maar het geval staat volgens de PvdA-politicus niet op zichzelf. 'Aan gaande Welzijnszaken worden we meermalen geconfronteerd met za ken die niet bevredigend verlopen en termijnen die niet worden gehaald. Er worden geregeld dingen in gang ge zet, waarna de wethouder verklaart dat er hard aan wordt gewerkt. Maar de zaken komen vaak (veel) later aan de orde dan was toegezegd. Onder tussen moeten de instellingen het maar zien te klaren.' Als voorbeeld verwijst Modder naar de huisvesting van de welzijnsin- stellingen. 'Een onderzoek van IPA- ACON en een quick-scan. Wanneer komt hierover een voorstel? Het Re gionaal Onderwijscentrum (ROC) ver dwijnt uit d'Ouwe Ulo. Dit heeft vrij grote consequenties voor de exploi tatie van het gebouw, dus ook de huisvesting van welzijnsinstellingen. Daarom had die scan quick moeten zijn. Nu krijgen we straks een plan waarin het ROC al niet meer mee doet. Wat zijn de gevolgen?' Modder wijst er op dat d'Ouwe Ulo door de vele gebruikers de dorpshuisfunctie met meer kan vervullen. 'Verenigin gen wijken uit naar het gebouw van de sportschietclub. Kunnen wij dit Lees verder pagina 5 Toenemende verkeersdrukte in de Drijverstraat. Dat is het belangrijkste nadeel van de plannen om de par keer- en verkeerssituatie bij de AH- supermarkt en de toeleidende wegen te verbeteren. Tegenover dat nadeel staan echter zoveel voordelen, dat het college vasthoudt aan het plan, echter met het voornemen om voor de Drijverstraat zodanige maatrege len te nemen dat de drukte daar ac ceptabel is. Pagina 5 De kosten voor de toekomstige riolering in het buitengebied zijn verhoogd. Huishoudens betalen niet zesduizend, maar zeven duizend gulden. Bedrijven krijgen een rekening van vijftienduizend gulden in plaats van twaalfduizend gulden. Dat werd gisteravond duidelijk tijdens een presentatie van de plannen voor de riolering in de voormalige LBO in Den Burg. Volgens wethouder Peter Bakker zijn de kosten opgetrokken naar het prijspeil voor 2002. 'Bij de andere bedragen was nog uitgegaan van het prijspeil van 1997.' De nieuwe prijzen zijn becijferd dopr de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Ze werden onlangs pas ontvangen op het raadhuis. De eenmalige aansluitkosten die de gemeente bo venop de genoemde kosten bere kent, blijven vijftienhonderd gulden. (Advertentie) Boeren en gemeente maaien dit jaar elk hun kant van een sloot. Boeren hoeven slootkanten die grenzen aan een gemeentelijke weg daardoor niet te maaien. De gemeente hoeft dan op haar beurt geen vergoeding te betalen. Dat hebben de gemeente, de WLTO en de Agrarische Natuurvereniging woensdag met elkaar afgesproken. Door een wijziging in de keur van het waterschap is de gemeente sinds kort verantwoordelijk voor slootkan ten langs een gemeentelijke weg. Voorheen maaiden boeren die delen. Volgens Warner Schreurs van gemeentewerken en voorzitter Jaap Hin van de WLTO is gescheiden maaien dit jaar de meest praktische oplossing. 'Tijdens het overleg zijn nog twee andere opties besproken', zegt Schreurs. 'De ene optie was af kopen van de vergoeding. De andere optie was dat de gemeente aan beide kanten van de sloot zou gaan maaien.' Besloten werd die opties nog even te laten liggen. 'Daar is nu geen tijd voor', zegt Hin. 'Maar ze worden later uitvoeng bestudeerd en voorgelegd aan de leden.' Eind okto ber, begin november moet het maaien en opruimen achter de rug zijn. Volgens Schreurs heeft de gemeente door de wijziging 190 kilometer sloot kant extra te onderhouden. 'Daarvoor moeten we extra mensen inhuren.' Met de extra kosten, ongeveer ƒ160.000 gulden, was vantevoren rekening gehouden. Boeren die al bermen langs gemeentelijke wegen gemaaid hadden, hebben pech, zij krijgen geen vergoeding. Hin: 'Zij hebben het op eigen verantwoorde lijkheid gedaan. Er is vantevoren ook aangegeven dat er nog geen duide lijkheid was over de vergoeding.' De gemeente is inmiddels begonnen met het maaien langs hoofdwaterlopen. Het werk bij de schouwsloten moet nog geregeld worden. (Advertentie) gnaïmnsjnm Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11614 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 2001 ertenties/abonnementen/bezorging Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg nbaan 6 ij MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl loon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 V Vr U/KA< L1 W l/f J t/f' ri/ W lBuiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 iailinfo@lenr.nl %.J J of 06-22 14 02 75 fEXELSE COURANT

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1