Kapsalon Joke sluit deuren 8 Reddingcapsule voor Maritiem museum Boswachter Erik van der Spek viert 25-jarig jubileum 'Drempel in pad betekent dat het onbruikbaar is' Hip-hop bijna verplichtin voor scholieren Hogeber .TEXELSE COURANT Geld voor WST Verkoop kledini Reünie 1956 r Molenkoog sluit deuren VRIJDAG 21 SEPTEMBER 2001 Boswachter Enk van der Spek viert vandaag zijn 25-Jang jubileum bij de overheid. Een receptie hoefde hij niet zo no dig voor zijn 25-jarig jubileum bij de overheid. Daarom vierde boswach ter Erik van der Spek van Staats bosbeheer (SBB) zijn jubileum van daag met een workshop over toegankelijkheid van de natuur voor gehandicapten. 'Ik ben ook niet zo'n liefhebber van recepties', vertelt Van der Spek. 'Dat opstaan en pootjes geven, hoeft van mij niet zo nodig. Een collega deed vroeger ook al eens iets anders. Die wilde liever een sportdag. Nou ben ik alleen iets minder sportief aange legd.' Geen borrel dus, maar zo'n vi|ftig genodigden die met elkaar spraken over manieren waarop gehandicap ten beter van de natuur kunnen ge meten. Beroepsmatig is Van der Spek al een paar jaar intensief bezig met het onderwerp. Las erover en keek rond in het buitenland hoe het daar wordt aangepakt. Persoonlijk houdt het hem ook bezig. 'Mijn moeder heeft in een rolstoel gezeten. Dan merk je bijvoorbeeld zelf dat een drempel in een pad betekent dat het verder met bruikbaar meer is, terwijl het dat verderop wel is.' Op zich is het op het eiland niet slecht gesteld met de toegankelijkheid vol gens Van der Spek, maar het kan al tijd beter. 'De Slufter is nu bijvoor beeld voor mensen in een rolstoel met te zien, tenzij je met de Jan Plezier meegaat. Martha Witte heeft een plan ontwikkeld om de bereikbaarheid met hellingbanen te verbeteren. En misschien kan er nog wel meer dan het uitkijkpunt toegankelijk maken.' In Engeland deed hij ideeen op om wandelpaden zó tegen fietsers te beschermen dat rolstoelers er niet de dupe worden. 'Zet je een hekje neer, dan kunnen zij er ook niet meer door. In Engeland zag ik een hek waar rolstoelers wel doorheen kunnen. Ik ben daarmee naar Willem van Tatenhove (aannemer) gestapt. Bin nenkort gaan we dat hier uitproberen op het wandelpad naar paal 9.' Buiten Van der Spek trad in juni 1978 op 21 - jarige leeftijd in dienst bij SBB op Texel. Hij viert nu al zijn 25-jarig jubi leum bij de overheid, omdat zijn diensttijd ook meegerekend wordt. Van der Spek kwam van de overkant, waar hij woonde in Arnhem, Maast richt, Zoetermeer en Harderwijk. Hij kreeg een bekend gezicht op het ei land, omdat hij als PR-medewerker plannen van SBB naar buiten presen teert. 'Maar dat betekent niet dat ik de baas ben bij Staatsbosbeheer', zegt Van der Spek nog maar voor de duidelijkheid. Hij is uitvoerder van beleid. Maar hij heeft ook de gelegenheid om mee nieuw beleid te vormen. 'Bij de Mandenvallei in de Eierlandsche dui gegeven moment bewust van de na tuur. En ik zat toen ook bij de scouting Hij volgde zijn opleiding in Velp. Principieel Mensen die met hem te maken heb ben, omschrijven hem als principieel, rechtlijnig en betrouwbaar. En als ie mand die zijn afspraken nakomt Van der Spek kan zich vinden in de om schrijvingen. Hij staat ook bekend als iemand die zonder pardon een bon uitschrijft als mensen zich met aan de regels houden. 'Ik ben pragmatisch, maar er zijn momenten dat je je aan de regels moet houden En dan kan ik het niet maken dat Pietje wel een bon krijgt en Marietje niet. Doe je dat wel, dan moet je een goed verhaal hebben waarom je het doet.' Hij be nadrukt dat het uitschrijven van bon nen zeker geen hobby is binnen het team van SBB 'Niemand vindt dat leuk. Bonnen uitdelen is een van de laatste dingen die je doet om te hand haven. Maar dan deel ik liever bon nen uit, dan dat je moet zeggen dat een pad afgesloten wordt, waardoor kinderwagens en rolstoelen er ook met meer opkunnen. Ik heb ook mee gemaakt dat wandelaars applaudiseerden als je fietsers op een wandelpad een bon gaf.' De druk op de natuurgebieden is vol gens hem toegenomen. 'In de jaren tachtig hadden we jaarlijks 2,5 mil joen bezoekers, nu zijn er het vijf mil joen geworden, terwijl de oppervlakte toch hetzelfde is gebleven. Vroeger was het alleen druk in het hoogsei zoen. Dat is ook veranderd door de seizoensspreiding.' Natuurbeleving zag hij eveneens ver- nen hebben we, nog voor de zandsuppleties, de bodem uitgegra ven. Dat was een idee van collega Wilma Eelman, maar daar heb ik ook mee kunnen helpen. Daar is nu een mooie natte duinvallei ontstaan.' De Tureluur en de Ploegelanden noemt hij als projecten waar hij ook zijn steentje bij kon dragen. Belangstelling voor de natuur werd hem van jongsafaan bijgebracht. 'Met mijn ouders fietste ik vaak over de Veluwe. Daar werd je je op een anderen. 'Er wordt weinig meer gestruind door de natuur. Mensen zijn zo vervreemd van de natuur dat ze liever op de paden blijven.' Hij voegt eraan toe dat ook niet erg te vinden voor de meeste natuurgebieden. 'De Slufter en de Hors, dat zijn plekken om te struinen.' Mensen worden zich volgens hem wel steeds beter be wust van de waarden van de natuur. Naast zijn werk is Van der Spek vrij williger bij het SIGMA-team (de snel inzetbare groep voor medische assis tentie), scriba (secretaris) van de Sa men op Weg Waddengemeente Texel en ringt hij vogels voor de vogel werkgroep. Ook zat hij bij de scouting en hij was twee perioden bestuurslid bij de Welzijnsstichtmg Texel. Als scriba was hij afgelopen jaar nauw betrokken bij de fusie van de hervormde en gereformeerde kerk gemeenschappen tot de SOW- Waddengemeente. 'We zijn officieel nog net geen federatie, maar de op richting zit eraan te komen. Het was wel vreemd dat je aan de ene kant aan het regelen bent om met elkaar samen verder te gaan, terwijl je aan de andere kant ook meteen moet re gelen wat je doet als je weer uit elkaar zou gaan.' Dennen Een paar jaar geleden lag hij, samen met zijn collega's, onder vuur van de bevolking toen SBB besloot een flink deel van de Dennen te kappen. Ze werden potentaten genoemd, natuurvernielers en mensen die maar wat deden. Van der Spek bleef er voor het oog stoïcijns over, maar het raakte hem wel. 'Sommige reacties waren niet terecht. Ik had liever dat ze op de bal hadden gespeeld in plaats van op de man.' De kritiek ver stomde. toen bleek dat de Dennen goed uit de houtkap tevoorschijn kwam. Achteraf bekeken had er vol gens Van der Spek echter minder tijd tussen het bekendmaken en het be gin van de kap moeten zitten. 'Nu sloeg opeens de vlam in de pan.' Ook had SBB de aannemer beter op dracht kunnen geven de werkzaam heden te starten bij de kruising Ploeglanderweg/Monmkenweg. 'Dan hadden mensen direct kunnen zien wat het inhield.' Werken op de lange termijn betekent niet alleen naar de natuur kijken, maar ook naar de portemonnee. 'Voor een nieuw blindenpad dat tussen EcoMare en het Maartenhuis in De Koog komt, zijn we vijf jaar bezig geweest. Aan geld voor een project valt altijd wel te komen, maar je hebt ook geld nodig om te kunnen onder houden. En dat moet je met de eigen middelen doen. Dan kan je soms beter een jaar wachten en iets duur zaam aanleggen.' Beheersen 'Doet de natuur wat wij in gedachte hebben' is één van de vragen waar SBB mee te maken krijgt bij elk pro ject. Bij de Dennen deed de natuur wat SBB gepland had. 'Maar je moet er altijd rekening mee houden dat het de heel andere kant uit kan gaan. En dan is het nog de vraag of dat slecht is. In de Mandenvallei gebeurde wat we bedacht hadden, maar de Kleine Mandenvallei werd natter dan ge pland, maar dat leverde weer andere kwaliteiten op.' SBB vindt dat beheersing van een gebied zo dicht mogelijk in de buurt moet komen van processen die na tuurlijk ook zouden plaatsvinden. Van der Spek is een warm verdediger van het beleid 'Als je de natuur de vrije hand laat gaan, raak je veel kwijt. Duinen worden bos als je daar niks aan doet. Dat heeft zeker zijn waar den. maar dan verdwijnen wel levens gemeenschappen, want nieuwe dui nen onstaan niet meer vanzelf.' Jeroen van Hattum Het Juliana Welzijn Fonds heet bedrag van ƒ1500,- toegekend*] de Welzijnsstichtmg. De bijdra», bestemd voor de aanschaf van nieuwe accu voor de noodverli» in dorpshuis d'Ouwe Ulo. HetfcAal ontvangt zijn inkomsten uit on meer de BankGiroloterij, de Lotto giften van particulieren en bedn„ et In buurthuis Bethel aan de Muyi jcl 38 wordt zaterdagmiddag 29 tember van 13.00 tot 17.00 uurt» dehands kinderkleding verkt Mensen die kleding willen verkoj kunnen voor tien gulden een huren. Voor opgave of meer infoq tie: Ankie Hooyschuur, tel. 3113i ien ipei pt eki jd< rr 6.3 De hip-hopband Nicotine ft. Gotcha treedt vrijdag op tijdens het schoolfeest van 0S€ De Hogeberg. Ze zijn er verguld mee bij het Maritiem en Juttersmuseum. Een complete reddingscapsule kon het museum krijgen van het Den Hel der Trainingscentrum. Sinds dins dag staat het 2300 ton wegende gevaarte op een grasveld van het museum. De oranje reddingcapsule is afkom stig van een boorplatform in de Noordzee. Ze dateert uit 1977. Het Trainingscentrum in Den Helder, waar ze gebruikt werd voor oefeningen, wilde er vanaf. Het museum in Oude- schild nam de capsule graag over. 'We zijn er erg blij mee', vertelt direc teur Benno van Tilburg. 'Het komt weinig voor dat je een maritiem ob ject voor buitenterreinen kan krijgen.' Een sleepboot voer de capsule afge lopen dinsdag van Den Helder naar Oudeschild. Zelf kon de capsule niet meer varen, omdat de motor eruit gehaald was. In Oudeschild werd ze op een shovel gezet die de capsule naar het grasveld reed. 'Het ging vlak langs de molen, maar die man op die shovel kon er mee lezen en schrijven.' De overtocht had in eerste instantie op 10 september moeten plaatsvin den, maar toen woei het te hard. Af gelopen dinsdag hoosde het van de regen, maar het was windstil. WC Binnen is plaats voor 20 tot 28 men sen die rondom op een bank kunnen zitten. 'Er is zelfs een wc. Ook waren er noodrantsoenen aanboord om het een paar dagen uit te kunnen hou den.' De capsule hing vroeger pal onder het boorplatform. In het geval van nood kon de bemanning instap pen, de capsule in het water laten vallen en zo hard mogelijk wegvaren. Sturen gebeurde grotendeels op goed geluk, omdat het zicht door de raampjes beperkt is. Van Tilburg: 'Tegenwoordig zijn er capsules die weggeschoten worden. Dan kan je veel sneller wegkomen. Maar er is nog één boorplatform in de Noordzee waar nog met een capsule als deze gewerkt wordt.' Of de cap sule in het museum ooit gebruikt is in noodsituaties, kan hij niet zeggen. Het museum wil het exemplaar open stellen voor het publiek. 'We maken er een klim- en speelobject van. Men sen kunnen erin straks.' Ook komt er waarschijnlijk een informatiebord naast de capsule te staan waarop de geschiedenis nader wordt toegelicht. Ze hadden elkaar al eerder ontmoet en schrokken dus niet al te zeer van de gnjze en kalende hoofden, toen de vierde klas 1956 van de ULO elkaar afgelopen week trof op de door slag regens geteisterde Hogeberg De jeugdherberg bood de reünisten een dak boven het hoofd, maar de dappersten trotseerden de weersom standigheden voor een wandeling naar de bierbrouwerij, waar een rond leiding werd gegeven. Weer terug werd genoten van de gerookte vis en de barbecue en een waterval aan herinneringen. Steeds sterker wor dende oude verhalen werden opge dist en de vier overleden klasgenoten herdacht. De klas hoopt in het najaar van 2004 weer bij elkaar te komen. Op de door Kees Vlaming gemaakte foto zijn alle aanwezige reünisten te zien. Dat zijn, van links naar rechts op de voorste rij: Aal Geus, Tïnie Merckx. Marga Dros, Loes van Sambeek, Mattie Keijser, Piet Zoetelief, Loes Buijsman, Annie Weijdt, Erna van der Kooy en Kees Vlaming. Op de mid delste rij: Piet Heiligenberg, Nel Schouten, Aris Bremer, Kees van Leeuwen, Biem Lap. Dolf Keijser, Piet Keijser en Grietje Lap. En op de ach terste rij: Jaap Mulder, Martin Keijser (Beus), Jan Keijser en Ger de Jong. Niet aanwezig was Rens Stark. De vier overleden klasgenoten zijn Henk Terstege, Wilke Wassenaar, Piet Quartel en Piet Smit. DAAR RED JE LEVENS MEE Leerlingen van OSG de Hogeberg mogen het optreden van hip-hop- band Nicotine ft. Gotcha in Question Plaza niet missen. Dat vindt niet de band zelf of de eige naar van de concertzaal, maar de leiding van de school. Die schrijft in een informerende brief aan de ouders te hopen dat 'iedereen komt, leerlingen en personeel.' En: 'Voor de leerlingen uit de derde klas VMBO raden we het zelfs drin gend aan om te gaan, omdat zij voor het vak CKV (Culturele en Kunstzinnige Vorming) verplicht een aantal voorstellingen moeten bezoeken.' Het concert vormt onderdeel van een schoolfeest, dat vrijdag 28 septem ber plaatsvindt. Het festijn wordt ge organiseerd in het kader van het vak CKV, dat nieuw is op de OSG. Nieuw is ook het VMBO, een samenvoeging van de MAVO en het VBO. Leerlingen uit die richting én die van HAVO en VWO die het vak CKV volgen, mogen de avond gratis bijwonen, zodat zij hun eerste kennismaking met cultuur en kunst via de school kunnen op doen. 'Ik hoop dat het een groot succes wordt, zodat we elk jaar een culturele voorstelling naar Texel kunnen halen', meldt Pieternel Geurtz namens de organiserende sectie CKV. 'Het suc ces hangt met alleen af van de avond zelf, hoewel het natuurlijk wel belang rijk is of het optreden een party wordt. Maar het is ook een succes als we uit de financiële zorgen zijn.' De kosten worden gedragen door meerdere in stanties, te weten de school, de ge meente, Question Plaza en de Stich ting Popmuziek Texel, terwijl c Ai it tn in CD-winkel de Music Store vooi 5 verkoop van de kaarten zorgt. Nicotine ft. Gotcha geniet landel bekendheid De band bestaatexj lijk uit twee 'delen'. Gotcha, afte stig uit Haarlem, maakte tien geleden al furore met dansrrn waarbij het publiek een belangrijn vervult. De muziek is gebaseerd de gogo-beat. Gogo is volgens kenners van De Hogeberg nietak dedans van schaarsgekledete maar ook percussieve heavy fur>, lijkt op de muziek van grootheds James Brown en George On Kenmerk van deze in Washq ontstane muziek zijn de bas ends die steeds 'doorgaan', terwijlds dere instrumenten 'volkom» i zijn. Tegenwoordig treedt Gokte met Nicotine, een hip-hopcrat ook uit Haarlem komt en die bs' uit drie rappers: Kid Crash, PeteFt en Senna. Van Kid Crash wout website van de groep 'Oldschool expert, rapt heftig wreed, soms beangstigend, hem hent is hij erg aardig, kangn koken (maar nooit met fruit).' Bj rappen is vooral de klank van woorden erg belangrijk. Wie naS informatie over deze muziekss wenst, kan terecht op de wets www.funkface.nl en www. nicotine. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Mi Store. Voor OSG-leerlingen (diegs CKV volgen) en -personeel kost» ƒ5,-, andere belangstellenden te Ien 10,-. Het feest in Question Pi begint om 20.00 uur en duurt tot is 23.00 uur. Na de voorstelling blijS discotheek open en kan buiten i antwoordelijkheid van de schodi der worden gefeest. L -v De nieuwe reddingscapsule van het Maritiem en Juttersmuseum arriveerde dinsdag in de haven van Oudeschild. (Foto Bon Konngl Kapsalon Joke aan de Wilhelmina- laan in Den Burg gaat dicht. Kap ster Joke Cofino moet stoppen met haar werk vanwege ziekte. Vrijdag 28 september is de zaak voor het laatst geopend. Het liefst had ze nog een paar jaar door willen gaan De dokter advi seerde echter te stoppen, nadat eer der dit jaar multiple sclerose bij haar was vastgesteld. Dat is een ziekte aan het centrale zenuwstelsel. 'Als ik twee uur op mijn benen heb gestaan, ben ik moe en wil ik even gaan lig gen.' Cofino heeft sinds 1979 in de kapsa lon gewerkt. Ze kwam destijds in dienst bij Jan Prins. Toen hij in 1983 met zijn vrouw vertrok naar het res taurant bij zwemparadijs Calluna, nam Cofino de zaak over. Ze was toen net 21 jaar. Haar opleiding had ze gevolgd bij de kapperschool in Haarlem. 'Ik ging een jaar lang elke dag op en neer met de trein. Ik had eerst geprobeerd om als leerling bij een kapperszaak op Texel te begin nen, maar er was geen plaats, dus ging ik maar naar Haarlem.' De afgelopen twee decennia heeft ze het aantal kapperszaken op Texel zien verdubbelen. 'Destijds waren er maar vijf. Er kwamen veel mensen uit Oudeschild bij mij omdat daar toen nog geen kapper was. Nu zijn er in totaal negen kapperszaken op het eiland waarvan vijf in Den Burg.' De laatste jaren was de kapperszaak vier in plaats van vijf dagen geopend omdat het moeilijk was personeel te vinden. Een opvolger heeft Cofino niet ge zocht. Ze woont met haar gezin in het huis achter de kapperszaak en daar wil ze graag blijven wonen. Wat er met de ruimte gaat gebeuren, kan ze nog niet zeggen. 'Waarschijnlijk trek ken we een deel bij het huis.' Werk neemster Claudia Keizer heeft inmid dels een andere baan gevonden bij kapsalon Henri in Den Burg. 'Daar ben ik wel blij om.' Klanten hebben over het algemeen teleurgesteld ge reageerd. 'Ze vonden het jammer en ze vonden het ook erg voor mij.' Zelf wil Cofino na de sluiting wel actief blijven. 'Met hobby's bijvoorbeeld. Ik ben gelukkig vrij optimistisch.' Na sluitingstijd is er volgende week vrijdag een receptie in de kappers zaak. Die duurt van 17.00 tot 20.00 uur. Om het seizoen feestelijk af te shi is zwembad Molenkoog zondags tis toegankelijk. Van 12.00 tot" uur vinden verschillende activite plaats met als hoogtepunten de la lie-estafette om 15.00 uur hondenzwemmen om 15.30 uur de estafette moet een team van' personen, waarvan er minimaal! familie moeten zijn, in een kwa' zoveel mogelijk baantjes trekken het hondenzwemmen gaan om" uur de deuren dicht. {Foto JeW Joke Cofino sluit volgende week haar kapsalon aan de Wilhelminalaan in Den Burg.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 8