TESO Nieuwe ferry belooft riant schip te worden s Curator wil failliete bakkerij voor Texel behouden Cjroen ^warLrJexeh in het harL, ëel nieuwe gezichten ia verkiezingen 2002 huisbasis voor fanfare of museum Thijsse/Drijver? wsmm# Zeven van vijftien politici stoppen TÊSO DEK en Harry Wuis bieden op kerkgebouw Snelheidscontroles X - De Koog wint derby Nep-agenten Dutchtone mag antenne op windturbine zetten TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11617 DINSDAG 2 OKTOBER 2001 r E X E LS E®COU RANT idvertenties/abonnementen/bezorging: pinbaan 6 791 MC Den Burg [lefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 Imail: info@lenr.nl erschljnt dinsdag en vrijdag ien van de vijftien politici in de else raad doen volgend jaar art niet mee aan de meenteraadsverkiezingen. Van e politici is nog onduidelijk of [lijven. De overige zes zijn be- likbaar voor een nieuwe raads- node. vertrekkende mensen zijn wet- der Daan Schilling, Dick Dri|ver en ard Weijers van Texels Belang, Koolhof en Anja van der Heide het CDA, Hans Roeper van de IA en Martin Trap van de WD. ne Heijne (Texels Belang) weet imet of ze doorgaat en Jaap Vla- g (GroenLinks) wil alleen op de Je plaats op de lijst staan. enLinks heeft drie zetels in de J. (houder Nel Eelman (CDA), wet- der Peter Bakker en Arthur ierbaan (GroenLinks), Klaas dder (PvdA), Maria van der Spek D)en Frans Visman (D66) zijn de sen die zich opnieuw verkiesbaar ten, ibetekent dat de Texelse raad na lerkiezingen negen, tien of elf me gezichten krijgt. Komen in en Bakker opnieuw in het ie, dan worden het elf nieuwe ihten, omdat wethouders in de me raadsperiode geen lid meer van de gemeenteraad. De raad at daardoor van twaalf naar vijf mensen. De scheiding tussen ie en raad is een van de plan van de commissie-Elzinga die igen in de lokale politiek heeft lereid. De Tweede Kamer heeft p week ingestemd met die ver engen, waardoor het zeer waar- jilijk is geworden dat de vernieu wen worden doorgevoerd. Alleen ierste Kamer moet nog een be- ■'8 l nemen over de plannen van ga- Nieuwe mensen partijen erkennen dat het ze ate heeft gekost om voldoende üaat-raadsleden te vinden voor teuwe periode. Texels Belang, de ltste partij op het eiland, veran- '9 ie er zelfs de kieslijst voor. Kan •'9 t na nlare Door Eigen Kracht uit Den n is één van de bieders die in- esse hebben in de voormalige holieke kerk in Den Hoorn. Ten •tore van makelaar Jan Duin Wen gistermiddag de envelop- igeopend. Om welke aantallen bedragen het gaat wilde het r(bestuur gisteren niet prijsge- ln elk geval hoort ook Harry bs tot de gegadigden. Hij wil er imuseum in vestigen dat is ge il aan oud-onderwijzer en («beschermer Jac. P. Thijsse 'ogelbeschermer Jan Drijver. tculaties over wie er in de markt tijn voor het kerkgebouw in Den 8m namen met het naderen van stuitingstermijn in hevigheid toe. raam van DEK, dat al vele jaren deert en uitvoeringen verzorgt in Bhuis De Waldhoorn, circuleerde hige tijd. De vereniging ziet het K>uw aan Diek in Den Hoorn als goede toekomstige thuisbasis de muzikale activiteiten. "e peilen of de leden er voor voel- nep het bestuur een buitenge- "6 vergadering bijeen, waarbij 32 36 aanwezigen instemden •bet uitbrengen van een bod dat "de vereniging financieel draag- 's 'Financieel zullen we er niet op 'uitgaan, want in de Waldhoorn w we altijd vrij goedkoop uit. ®"e zien meer perspectief in een 0 ruimte In het kerkgebouw zijn baas in eigen huis, ten/vijl in De 'Jboorn meer clubs moeten wor- 1 bediend. Daar komt bij dat de ■Bliek in De Waldhoorn niet opti- is. De kerk heeft meer mogelijk- 'sien geeft de ruimte iets extra's Nu zich deze kans voordoet, 7"dat perspectieven. Het is mooi daarvoor binnen de vereniging 'bende draagvlak is.' Over de °Ste van het geboden bedrag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Jeroen van Hattum, tel. 31 60 89 of 06-22 87 42 25 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. didaten staan bij de komende verkie zingen niet meer op alfabetische volgorde op de lijst, maar in volgorde van verkiesbaarheid. 'Anders had een aantal mensen niet op de lijst willen staan', zegt voorzitter Jos Timmer. 'Zij wilden niet het risico lopen dat ze opeens in de raad gekozen zouden worden. Hadden we de lijst niet aan gepast, dan was de continuïteit in gevaar gekomen.' Mensen die be schikbaar zijn, staan bovenaan de lijst. Mensen die de partij alleen wil len steunen, staan onderaan. Volgens Timmer zijn vier tot vijf mensen be schikbaar voor het raadswerk. Op één na komen zij uit de steunfractie. Bij het CDA zijn volgens Anja van der Heijde zo'n vier mensen bereid ge vonden eventueel in de raad zitting te nemen. De partij is druk bezig ge weest mensen te vinden. Net als de WD. Volgens Martin Trap telt de libe rale lijst zo'n tien kandidaten van wie zeker vier mensen raadswerk willen verrichten. Hij erkent dat er genoeg mensen zijn die wel willen, maar zich toch om allerlei redenen terughou dend opstellen als ze echt in aanmer king komen. De PvdA plaatste een paar weken een advertentie in de Texelse Courant voor mensen die raadslid zouden willen worden. 'Dat heeft een aantal reacties opgeleverd', zegt Hans Roeper. 'Maar het was niet makkelijk.' Volgens hem telt de PvdA- lijst bij de verkiezingen zo'n zeven namen. Bij D66 komen vijf of zes mensen op de lijst van wie de boven ste bereid zijn zitting te nemen in de raad. Frans Visman is inmiddels op nieuw tot lijsttrekker gekozen. GroenLinks lijkt het minst met veran deringen te maken te hebben. De partij heeft alleen voor de derde plaats op de lijst een nieuw gezicht nodig. Volgens Jaap Vlaming is die persoon ook wel aanwezig. Wethouder Volgens de plannen van de commis sie-Elzinga kan in de nieuwe raads periode een wethouder van buiten de politiek worden aangetrokken. Par tijen kunnen een wethouder zelfs uit Lees verder pagina 4 iE-y-E 552R?fSS®® Exterieur van Teso's nieuwe vlaggenschip. Tussen de schoorstenen helemaal boven het panoramadek, recht boven het buffet op het gewone salondek. Het vignet op de flank van het schip is nog niet definitief. Waarschijnlijk wordt een ander lettertype gekozen. wekt de elektrische voortstuwings- motoren worden aangedreven. Maar dieseldirect, dus zonder elektromotoren, is met uitgesloten. Roerpropellers? Heel belangrijk is de keus die moet worden gemaakt wat betreft de voortstuwers. Teso zou de ver- Het voorlopig ontwerp voor de dubbeldekker die in 2005 de Molengat zal vervangen, is gereed. Het bureau StudioYacht uit Rotterdam heeft schetsontwerpen voor in- en exterieur afgeleverd die goed zijn gevallen. De verwachting is dat het definitieve ontwerp dat vóór mei 2002 klaar moet zijn, daar van slechts op details zal afwijken. houdt Bakker zich op de vlakte. 'Ge zien de andere biedingen is het waar schijnlijk niet echt hoog, maar voor een vereniging als de onze het maxi maal haalbare. Het geld moet komen van verenigingsactiviteiten, zoals de verkoop van poffertjes en de koffie- stand die we samen met ZDH heb ben op de Landbouwdag.' Deson danks is Bakker hoopvol gestemd. Hij verwijst naar de brief van Anneke Dijk-Bakker, die schreef dat de onder grond is geschonken door Hoornders en dat de gemeenschap het geld voor de bouw heeft bijeengebracht. 'Het moet toch aanspreken dat het gebouw dat altijd een sociale functie voor Den Hoorn heeft gehad, deze ook in de toekomst zal houden. Onze vereniging heeft per slot van rekening 85 leden. Alle meisjes van de basis school in het dorp zijn lid.Niet alleen DEK zal profijt hebben van de kerk. Als er in de zomer niet wordt gerepe teerd, valt ook aan ander cultureel gebruik te denken, zoals zang voorstellingen. Mocht de katholieke kerk het gebouw gunnen aan de vereniging uit Den Hoorn, dan wacht DEK afgezien van het aankoopbedrag, nog een flinke investering, 'Nu zit er alleen één koudwaterkraan. Er moeten allerlei voorzieningen komen, zoals een toi let, een garderobe, een opslagruimte en een keukentje.' Bakker schat de bijkomende kosten op circa ƒ200.000,-. Bieder Harry Wuis was gisteravond met bereikbaar, maar zijn echtgenote wilde wel bevestigen dat haar man een bod heeft uitgebracht. 'Den Hoorn is het scheepvaartmuseum kwijtgeraakt. Het kerkgebouw leek hem een toepasselijke ruimte voor een museum over Jac. P. Thijsse en Jan Drijver, die tenslotte ook uit Den Hoorn kwam.' Het nieuwe vlaggenschip van Teso zal niet alleen langer en vooral bre der zijn, maar ook anders zijn in gedeeld en meer luxe, ruimte en variatie vertonen, vooral wat be treft de passagiersaccommodatie. De buitenkant van het schip is in hoofdlijnen nog het meest traditio neel, althans in vergelijking met di verse andere schetsen waaruit een keus kon worden gemaakt en die mede door toedoen van de Techni sche Universiteit Delft en diverse ar chitecten waaronder Texelaar Ronno Honingh tot stand kwamen. Onder die schetsen waren uitgesproken futuristische ideeén, met toepassing van recente technologische ontwik kelingen. Zelfs is de mogelijkheid van alternatieve aandrijving bekeken, met gebruik van gasturbines, brandstof cellen, accu's in combinatie met op slag van restenergie, zonnecellen en windgeneratoren. Ook de mogelijk heden voor het gebruik van andere dan de gebruikelijke gasolie als brandstof (waterstof, methanol, LPG, LNG en biodiesel) zijn in kaart ge bracht en zelfs de eventuele toepas sing van turbosails. Dat zijn op dikke masten gelijkende metalen zeilen die onder andere door zeeonderzoeker Jacques Cousteau worden gebruikt en in het geval van de Tesoboot een besparing van 6 tot 8% op het brandstofgebruik zouden opleveren. Geen experimenten Bij Teso heeft men zich echter niet aan experimenten willen wagen zo dat de keus vooral werd bepaald door argumenten op het gebied van veiligheid, kwaliteit, milieu, efficiency en toegankelijkheid voor minder validen. De ontwerpers hebben reke ning gehouden met de wensen uit het publiek die door Teso door middel van een enquête zijn verzameld. Evengoed is het nieuwe schip bedui dend anders dan wat Texelaars en touwe toeristen gewend zijn. Funda menteel verschillend is de entree Op de Pontweg werden in de nacht van zaterdag op zondag ter hoogte van Tubantia snelheidscontrole ge houden. Hier passeerden 119 be stuurders de snelheidsmeter. Hier re den er 17 te snel. Hoogst genoteerde snelheid was 116 km/ uur, in plaats van de toegestane 80 Er werden die nacht nog twee andere snelheids controles op het eiland uitgevoerd. Even buiten Den Burg werd op de Pontweg tussen 01.00 en 02.00 uur gecontroleerd. Daar reden 2 van de 26 passerende automobilisten te snel. Hoogste genoteerd hier: 110 km/uur. Tussen 23.00 en 00.30 uur werd op de Postweg gecontroleerd. Daar reden 10 bestuurders te snel. Hier werden in totaal 34 bestuurder gecontroleerd. Hoogste gemeten snelheid hier: 97 i.p.v. 80 km/h. voor de voetgangers die zich niet aan de kopeinden maar halverwege de zijkant van het schip bevindt en be reikbaar is via loopbruggen die on derdeel zijn van de nieuwe, ruimere fuikhavens. Slecht ter been zijnden kunnen daarbij gebruik maken van liften die op de wal en dus niet in het schip staan. Bij het betreden van de boot staan de passagiers direct te genover het centrale buffet. Vlak daarbij bevinden zich de toilet groepen. Die zitten dus met zoals bij de huidige schepen aan de kop einden van de boot en daardoor heb ben de opvarenden vrij uitzicht voor en achter. Panorama Bijzonder attractief belooft het extra passagiersverblijf te worden dat een verdieping hoger komt. Dit 'panoramadek' bevindt zich op de zelfde hoogte als de (vier) schoorste nen en is uitgevoerd als ovaal atrium met glazen koepel boven het buffet. Het wordt rondom voorzien van glas en dat betekent dus praktisch vrij uit zicht in alle richtingen hoog boven het Marsdiep Hier bevinden zich ronde tafels met vaste stoelen, het wordt een soort coffeecomer rond verkoop automaten. Maar ook de veel grotere gewone salon zal een riante en comfortabele Het panoramadek in vogelvlucht. De passagiers (die ook naar buiten Kunnen) hebben een wijds uitzicht,dat alleen door de vier schoorstenen wordt onderbroken. De ontwer pers streven naar de sfeer als van een promenadedek van grote passagierschepen van vroeger. indruk maken. Er zijn méér zitplaat sen in de vorm van royale banken die verder uit elkaar staan. Wat betreft de voortstuwings- en daarmee samenhangende techniek moeten nog belangrijke keuzes wor den gemaakt. Het ziet ernaar uit dat de nieuwe boot voorzien zal worden van dieselmotoren die op gewone (lichte) gasolie draaien. Mogelijk wordt het weer een dieselelektrisch systeem, waarbij met stroom die door de dieselgeneratoren wordt opge- trouwde Voith-Schneider propellers weer kunnen toepassen en is dan aangewezen op één patenthoudend bedrijf, maar ook kunnen kiezen voor zogeheten roerpropellers die ook door andere bedrijven geleverd kun nen worden. Een roerpropeller is een in een tunnel draaiende schroef die 360 graden draaibaar is zodat - net als bij de Voith-Schneider- de stuw kracht in elke gewenste richting kan Lees verder pagina 4 De eerste derby van het voetbal seizoen is zondag in een overwinning voor SV De Koog geëindigd. De ploeg van coach Cor Schattevoet bleef op eigen veld net de baas over ZDH: 2-1. Pagina 5 Verkleed als politie-agenten struin den zo'n vijfentwintig Texelaars vrijdagmiddag door de Eierlandse Duinen. Ze deden als figuranten mee aan een paar scènes van de Duits- Nederlandse speelfilm die op het ei land wordt opgenomen. Een verslag gever van deze krant deed ook mee. Pagina 6 Wat het college betreft mag het communicatiebedrijf Dutchtone een tijdelijke antenne plaatsen op een van de windmolens in het havengebied van Oudeschild. Men wil de daarvoor benodigde vrijstel ling afgeven in het kader van een artikel 17-prcedure, wat inhoudt dat belanghebbenden er bezwaar tegen kunnen maken. Dutchtone wil de antenne bevestigen aan de mast van de NUON- windturbine die het dichtst bij restau rant De Verrekieker staat. Deze turbine zal over enkele jaren waar schijnlijk verdwijnen. De vrijstelling voor de antenne vervalt dan. Een pro bleem is dat niet want het is de be doeling dat op het bedrijventerrein bij Oudeschild binnen afzienbare tijd een antennemast van C 2000 komt. Daarin zal ook de definitieve antenne van Dutchtone worden aangebracht. Het bedrijf wil echter al vóór die tijd de gewenste telefoondekking op Texel hebben, zodat een tijdelijke antenne in de windturbine nodig is. Curator A. Sweens, de bewind voerder van de failliete bakkerij 't Gouwe Boltje, stelt alles in het werk om de productiecapaciteit van het bedrijf op het eiland te hou den. 'Er is veel werkgelegenheid mee gemoeid. Er werken, inclusief parttimers en oproepkrachten, zestig man. Hoe meer mensen er aan het werk kunnen blijven, des te beter.' De komende dagen zal de curator potentiële kopers voor de bakkerij benaderen. Nadat Sweens donderdag direct na het uitspreken van het faillissement donderdag het eerste gesprek had met de gebroeders Blom en hun ac countant, zat hij gisteren opnieuw met hen rond de tafel, ditmaal met een vertegenwoordiger van de bank erbij. Onder beheer van de curator zal het bedrijf voorlopig doordraaien, maar hoe lang dat zal duren kan hij niet zeggen. 'Ik ben bezig afspraken te maken met de bedrijfsvereniging over de betaling van de premies en de salarissen. En met de bedrijven bij wie de bakkerij inkopen moet doen. Want ik ga er van uit dat die bepaalde garanties willen.' Sweens hoopt bin nen vier weken een eventuele over name te kunnen realiseren. 'Ik ga zo snel mogelijk contact zoeken met eventuele gegadigden.' Wat er zal gebeuren als de overname met bin nen de genoemde termijn plaats vindt, is onduidelijk. Het is echter met onwaarschijnlijk dat het bedrijf dan alsnog wordt stilgelegd. Sweens is vooralsnog optimistisch 'Voor een bedrijf met zo'n productiecapaciteit en afzet moet een koper zijn te vin den.' Zeker is dat die zich inmiddels hebben gemeld. Onder hen een grote overkantse brood- en banket fabrikant. Of er ook Texelse belang stelling bestaat, houdt Sweens in het midden. Vorderingen Bedrijven of instanties die nog geld te vorderen hebben van 't Gouwe Boltje krijgen volgende week een brief van de curator, waarin hen wordt gevraagd hun vordering in te dienen. In hoeverre deze bedrijven hun geld nog zullen ontvangen, is onzeker. Sweens; 'De belasting staat door gaans vooraan en dan is er nog de bank. Alle schulden moeten worden betaald uit de verkoop van het be drijf.' Of dat genoeg zal zijn om alle rekeningen te betalen zal nog moe ten blijken. Een eventuele koper van 't Gouwe Boltje neemt volgens de curator niet de schulden over. Alleen de machines en de productiecap aciteit. Het gebouw zelf, dat wordt gehuurd van Han Dros, valt buiten de failliete boedel. Het bekend worden van het nieuws over het faillissement heeft op Texel de gemoederen danig in beweging gezet. Jillert Blom kreeg het afgelo pen weekend een stroom telefoontjes te verwerken. 'Zóveel positieve reac ties als we hebben gekregen. Ik had nu wel een miljoen gulden bij elkaar kunnen kriigen', doelt hij op meele vende Texelse ondernemers die hem spontaan leningen aanboden. Jillert: 'Die mentale steun heeft ons echt goed gedaan. Maar voor ons is het verhaal echt over.' Blom kreeg veel reacties van Texelse bedrijven die brood- of banketproducten afnemen van 't Gouwe Boltje. 'Zij willen weten wat er verder gaat gebeuren. In hoeverre kunnen zij bijvoorbeeld nog rekenen op de specifiek Texelse producten die wij leveren Texelse koekjes, Hoornder ringen, kleikoek en noem maar op. We bakken bijvoorbeeld ook 20.000 appeltaarten. Niet gevuld met appelmoes, maar met echte ap pels. Die vindt je zomaar niet ergens anders. Zo'n bakkerij als deze hoort gewoon op Texel te zijn. Overkantse bakkerijen komen niet eerder dan zeven uur 's morgens naar Texel, te laat om alle producten over het eiland te verspreiden. Alleen al in de horeca hebben we jaarlijks twee miljoen gul den omzet. Bovendien: als je het van de overkant laat komen, heb je ook de bootkosten aan je broek. Ik kan je verzekeren dat er overal op het eiland momenteel druk wordt gerekend.' Volgens Blom zijn er twee serieuze overnamekandidaten in de markt. (Advertentie) L jixrii U b4 <wrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1