Seizoenwerkers hebben recht op WW-uitkering' r mantje Cjrocn Twartsjexeh 'm harL, Eiland overspoeld door vogelaars Voortbestaan Texels Schapenstamboek aan zijden draadje °i 30.17.30Ittxc chalets Schoenen De Leeuw Dealer Likon Chalets Gaat ook laatste blazer voor Texel verloren? Geef ons de zak! TEXELSE^COURANT oreca ziet brief staatssecretaris als doorbraak Caravancentrum Onder de pomp middag Tckocf: met vaste ja ar plaats Gemeente treedt op tegen bedrijf Oud-inspecteur claimt 130.000,- Langeveld moet woningen snel veilig maken Martin Trap Woningbehoefte enno van Tilburg opt als directeur aritiem Museum Dinsdag 9 oktober: Vanaf 13 00 uur halen wij huis aan huis op heel Texel weer zakken kleding en schoenen op. De opbrengst is voor het Tesselhuus en andere goede doelen Kle ding en schoenen graag in aparte zakken Bij voorbaat dank voor uw medewerking Rotary club Texel. ■ischijnt dinsdag en vrijdag Lfrta ZjtarL jixth I* brt bsn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82. abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. (jvertenties/abonnementen/bezorging: pinbaan 6 791 MC Den Burg jgfoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 'mail: mfo@lenr.nl Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Jeroen van Hattum, tel. 31 60 89 of 06-22 87 42 25 (Advertentie) Slufterweg 380, telefoon 321294, 06 20626317 of 06 20139865 De gemeente zal optreden tegen een bedrijf dat in ernstige mate tekort schiet wat betreft veiligheid en milieu. De betreffende onderneming, waar van naam en plaats niet bekend zijn gemaakt, zal grote bedragen moeten uitgeven om alsnog te voldoen aan de voorschriften, In de huidige situa tie kan de milieuvergunning die het bedrijf heeft aangevraagd, niet wor den verstrekt. hiervoor was verzekerd door de ver eniging, maar dit bleek niet het geval te zijn. De vereniging bood hem bij zijn ontslag wel een afkoopsom 'Maar die was hem niet hoog ge noeg', vertelt Zwagerman. De rech ter heeft uitgesproken dat de vereni ging zich via een bestuursbesluit had verplicht een verzekering af te sluiten om het WAO-gat voor Kistemaker te dichten. Maar het bestuur, waarvan Kistemaker toen zelf deel uitmaakte, had dit nooit gedaan. 'Als secretaris van onze vereniging had hij deze verzekering zelf in orde moeten maken', zegt Zwagerman, die er op wijst dat Kistemaker een zogeheten afstandsverklaring heeft getekend. Maar de rechter geeft aan dat het bestuur en Kistemaker wél de intentie hadden zo'n verzekenng af te sluiten. De advocaat van Kistemaker begroot de schade voor zijn cliënt op ƒ130.000,-. De vereniging verweert zich tegen de hoogte van deze claim. Maar ook al zou de rechter oordelen dat Kistemaker recht heeft op een deel van de claim, dan is de kans groot dat dit toch het eind van de vereniging betekent. Want veel geld Lees verder pagina 5 Vogels hadden deze week geen ge brek aan belangstelling. Vogelaars uit alle windstreken namen deel aan de vogelweek, een initiatief van de Dutch Birdmg Association. Gewapend met verrekijkers, de één nog groter dan de ander, installeerden de liefhebbers zich op plekken die bekend staan om hun vogelrijkheid. Zoals bij het Toren restaurant en op het strand bij pavil joen Paal 15 (zie foto), waar een flinke menigte de horizon afspeurde. De vogelaars waren niet voor mets geko men. Door de stevige zuidwester za gen ze onder andere Jan van Genten, grauwe en noordse pijlstormvogels en vale stormvogels, dieren die zich anders niet bij de kust wagen. Ge hoopt werd dat zich ook zeldzaam heden uit het Verre Oosten of Ame rika zouden vertonen, maar dat gebeurde niet. Of het moet de Ame rikaanse smient geweest zijn, die in de Slufter opdook. Bijzonder waren ook twee bladkoningen en een draai- hals. Gisteren, tijdens de zogeheten Big Day, telden teams de verschil lende vogelsoorten. Ze deden dat in een tijdsbestek van twaalf uur, van 6.00 tot 18.00 uur. Bij elkaar opgeteld turfden ze zo'n 150 soorten. Het voortbestaan van de vereni ging Texels Schapenstamboek in Noord-Holland hangt aan een zij den draadje. Oud-bestuurder en inspecteur W. Kistenmaker heeft beslag laten leggen op de gelden van de vereniging, waardoor een onwerkbare situatie is ontstaan. 'De vereniging is vleugellam', aldus voorzitter Jan Zwagerman. Er is bijvoorbeeld geen geld om scha pen te keuren. In dienst van de vereniging keurde en inspecteerde Kistemaker tientallen jaren de schapen van de circa 300 leden van de vereniging. Tot hij enkele jaren geleden overspannen raakte en op een zijspoor belandde. De vereni ging vroeg bij de kantonrechter met succes ontslag aan voor Kistemaker, waarna hij in de WAO belandde. De uitkering was echter van beperkte hoogte en de oud-keurmeester ont dekte dat hij in het zogeheten WAO- gat viel. Zelf meende hij echter dat hij Als Frits Langeveld niet binnen een week de gebreken in zijn woningen boven 'De Kolonist' aan de Dorps straat verhelpt, zal de gemeente dat doen op zijn kosten. Het col lege heeft een brief van die strek king naar Langeveld gestuurd en daarin tevens aangegeven dat op termijn ook de voorzieningen die te maken hebben met brandpreventie verbeterd moeten. Het optreden is het gevolg van een controle die de gemeente uitvoerde naar aanleiding van klachten van een der bewoners. Onder meer werd ge constateerd dat dragende betonnen lateien waren doorgebogen, waar door het metselwerk is gescheurd en gevaar oplevert. Ook de grief dat er in geval van brand onvoldoende vluchtmogelijkheden zijn, werd te recht bevonden. Makelaar Jan Duin heeft versterking gekregen van Martin Trap. De 36-ja- rige bloembollenhandelaar uit Den Hoorn ziet meer toekomst in het be middelen in onroerende zaken. Pagina 2 Als gedeputeerde Mr Henry Meijdam woensdag 17 oktober een bezoek brengt aan Texel, word hij geconfron teerd met belangwekkend cijfer- en feitenmateriaal over de woning behoefte op Texel. Hij krijgt de resul taten van het woningmarktonderzoek van de Stichting Wonen Texel. Pagina 5 JIM Advertentie) (Advertentie) hij een beroep doen op de kennis van vader Ab en de hulp van broer Jan, die nog op de werf van Kees de Wijn als scheepstimmerman heeft ge werkt. Hemelrijk sloot zich aan bij de vereniging Botterbehoud en nam zo deel aan diverse historische zeil- activiteiten, zoals Sail Amsterdam, de viering van 200 jaar haven en Ooster end Present. De redactie van dorps krant 'Tusse Oost en West' van Oudeschild betreurt het vertrek van de blazer. 'Met het (eventuele) vertrek van Texel gaat een stukje cultureel erfgoed verloren. De blazer was ooit hét visserschip van de Texelse vloot. jewerkers van seizoenbedrij- hebben wel recht op een tijde- WW-uitkering, ook als het be- J buiten het seizoen niet voor |e tijd gesloten of afgebroken dt. Die conclusie trekt Horeca el uit een brief die zij vorige gnd van staatssecretaris j jgervorst van Sociale Zaken .ft ontvangen. staatssecretaris laat in de brief len dat 'in situaties zonder b|fssluiting...alsnog geconsta- d kan worden dat er sprake is van toenmatige arbeid.' Veranderin- n het weer moeten wel altijd ten idslag liggen aan de tijdelijke Woosheid van de seizoenwerkers, eca Texel ziet de brief van gervorst als een belangrijke door- t in de strijd om seizoen- no van Tilburg stapt op als di- teur van het Maritiem en lersmuseum in Oudeschild. Hij ft per 1 januari hoofd van het bureau Communicatie van Mo- rentenzorg in Zeist. Van Tilburg pn ruim zes jaar geleden in leschild. Tilburg vertrekt op een moment »t museum aan de vooravond van wat een grote kwaliteits- ig moet worden. De gemeente- verhoogde de toeristenbelasting het museum van extra geld te men. En volgend jaar staat de Jscheepse viering van 400 jaar op het programma, waarvan Tilburg als bestuurslid van de tiling Texel VOC 2002 één van de <ende krachten is. Hij zorgde er- rdat de VOC-replica Duyfken zal op de Rede van Texel. 'Het «schrikkelijk jammer dat Benno irekt, zeker nadat het museum na aantal krappe jaren en verliezen Üelijk de financiële armslag krijgt ach te ontplooien', reageert Jan eer, directeur de overkoepelende Jiting Texels Museum. Kuiper is bf over de vertrekkende directeur, sjntijd zijn er een aantal zeer pro- sonele tentoonstellingen gehou- Oaarnaast is hij sterk in het aan- :pen van relaties, waardoor hij tndere dingen naar Texel wist te fen. Hij is niet voor mets voorzitter ide sectie Historische Musea van Nederlandse Museum Vereniging voorzitter van de Stichting yfken. Ik kan goed begrijpen dat numentenzorg Benno als hoofd amunicatie wil hebben.' saduw over Van Tilburgs periode Texel was het conflict met de te, maar het zaad daarvoor was gezaaid geruime tijd voordat hij trad. Kuiper: 'Over die kwestie hem niets te verwijten.' Maar de ikheid gebiedt ook te zeggen dat 'Tilburg voor een groot deel van deschild een buitenstaander is Seven die niet dezelfde taal sprak veel dorpsbewoners, istapt uit het bestuur van de stich- jVÓC-Texel, maar zal via de stich- gDuyfken op de achtergrond be ten blijven bij het VOC-jaar. arbeiders recht op WW te laten be houden. Secretaris Willem Brons: 'Dit biedt een opening om tot een oplos sing te komen.' Seizoenarbeiders komen sinds dit jaar niet altijd meer in aanmerking voor WW. Dat is het gevolg van nieuwe regels die het Landelijk Insti tuut Sociale Verzekeringen (LISV) heeft opgesteld Volgens het LISV is er alleen sprake van seizoenmatige arbeid als een bedrijf op klimatologi sche gronden een tijdje daadwerke lijk dicht gaat of afgebroken wordt, zoals een strandtent. Blijft een bedrijf het hele jaar open, dan beschouwt het LISV de mensen die alleen in het seizoen werken (maart tot november) niet meer als seizoenarbeiders. Ze komen daardoor bij het GAK met meer in aanmerking voor een WW- uitkering. Op Texel gaat het om seizoenwerkers in de sectoren horeca, dag- en verblijfrecreatie en de daaraan verbonden detailhandel. Horeca Texel protesteert al maanden tegen deze verandering. Brief De vereniging heeft de brief van de staatssecretaris inmiddels doorge stuurd naar het LISV, het arbeidsbu reau en de gemeente. Het LISV wordt op basis van de brief verzocht de definiëring van het seizoenmatige arbeid nader te verduidelijken, met name naar uitvoerende instanties. 'Want op dit moment wordt helaas in de praktijk, onder meer door het Texelse arbeidsbureau, een harde lijn getrokken. Geen sluiting of afbraak van een bedrijf, geen recht op WW- uitkering. Dit veroorzaakt grote onrust bij de betrokken werknemers en be drijfstakken.' Aan het arbeidsbureau schrijft Horeca Texel er rekening mee te houden dat de richtlijnen binnen kort worden aangepast. LISV-woordvoerder Luc Schmidt zei gisteren dat de brief van Horeca Texel naar het bestuur wordt gestuurd. 'Maar het is geen wet van Meden en Perzen dat de regeling nu meteen aangepast wordt. Als er wijzigingen komen, dan bepaalt het bestuur dat. Maar het kan ook zijn dat het bestuur er met op reageert.' Schmidt laat in het midden hoe zwaar een uitspraak van de staatssecretaris weegt. 'De nieuwe regels zijn in nauwe samen werking met Sociale Zaken opge steld. Het bestuur kan dus opereren in de ruimte die de staatssecretaris heeft aangegeven.' De brief wordt volgens de woordvoerder mogelijk over een paar weken besproken. Overgangsjaar Het arbeidsbureau op Texel heeft de brief ook ontvangen. Inhoudelijk kan consulent Hans Rienkema er niet op reageren. Seizoenwerkers krijgen nu nog een uitkering, omdat er een overgangsjaar is naar de nieuwe si tuatie. 'Maar we zeggen tegen de klanten dat de regels gewijzigd zijn. We geven ook het nummer van het GAK mee omdat dat ze het beste kan voorlichten. We vertellen de mensen ook dat wanneer je seizoenswerk accepteert, je ook accepteert dat jr een tijdje werkloos wordt.' Vervan gend werk is volgens Rienkema met veel aanwezig. 'Dat staat onder druk. We hebben net een aantal vacatures gehad, maar dat was voor de riole ring in het buitengebied.' De druk op de arbeidsmarkt kan volgens Rienkema nog toenemen door het faillissement van bakkerij 't Gouden Boltje. 'Daar werkt zestig man en dat is een vraagteken.' Horeca Texel is tegen de nieuwe re geling, mede omdat er weinig vervan gend werk is buiten het seizoen. De WW is daardoor onvermijdelijk. De sector is daar van oudsher op inge steld. Komt daar verandering in, dan komt de eilandeconomie voor een onoplosbaar probleem te staan, al dus de horeca, In een eerdere brief aan de staatssecretaris wees Horeca Texel er ook op dat in de agrarische sector ti|dens de winter de bedrijvig heid ook afneemt. Dan worden bedrijfssluiting of - afbraak evenmin als criteria voor seizoenarbeid ge bruikt. De gemeente liet de staatssecretaris eerder weten dat het risico bestaat dat mensen geen seizoensarbeid meer willen verrichten. Volgens de gemeente zou dat desastreuze ge volgen hebben, omdat professio naliteit en kwaliteit in de toeristische sector in gevaar zouden komen. Ook de gemeente wees het op het gebrek aan vervangend werk tijdens de win ter. Een stukje tastbare vissersgeschie denis dreigt voor Texel verloren te gaan nu Siem Hemelrijk uit Oude schild zijn houten blazer TX 60 te koop aanbiedt. Zijn gezondheid en het vele onderhoud aan de ruim 160 jaar oude schuit liggen ten grondslag aan zijn besluit, waarover hij lang heeft geaarzeld. De tien meter lange blazer die werd gebouwd aan de Zuiderzee heeft altijd dienst gedaan in de Wadden- en Zuiderzeevisserij. Tot 1969 voer hij als WR 60 onder Wieringer vlag. Toen kocht Hemelrijk het vaartuig, om er zelf mee te gaan varen. Voor het onderhoudswerk kon Meer dan honderd lagen er begin 1900 in onze haven afgemeerd. Maar ook bij het vissersbuurtschap Oost, bij de Oosterender vloot en in het haventje van De Cocksdorp ver trouwde men op dit type schip.' Mo menteel varen er in heel Nederland nog maar een paar exemplaren, zo als de bekende replica van de TX 11 in het Zuiderzee Museum van Enkhuizen. Of de Noordzeeblazer TX 33 van de familie Drijver. Dit schip verkeert elders in Nederland in erbar melijke staat. De Texelse musea zien geen mogelijkheid om de TX 60 voor het eiland te behouden. tel een artistieke kinderen in Midden Eierland. Ze schilderen W het kunstwerk voor de ''(uwe Strijbosschool. Tan hebben ze toch zeker ook 'tdif op een deel van de één i kocentsregeling. (foto Bert Koning) Siem Hemelrijk inspecteert de blazer, nadat hij die voor de laatste keer uit het water heeft gehaald.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1