Alom id bij 'schuurfeest' Rabobank 6 Raboton: ƒ25.000,- voor restauratie Durper orgel 3 Uti .TEXELSE COURANT' Ondanks wat geflatteerde winststijging van 46 procent: ƒ18.750,- subsidie voor crossbaan "V-v Stienepikkers geven Den Hoorn grote schoonmaak Auto in greppel na slippart Waddenzee nog geen werelderfgoed Medische zorg Tuin WV wordt Texel in notedoi Bedrijvendag OSG-leerlingen FNV-vrouwen VRIJDAG 12 OKTOBER 2001 Een groot deel van de aanwezigen tijdens de algemene vergadering van de Rabobank in de schuur van Bert en Meina Keijser heeft een agrarische achtergrond. (Foto Gerard Timmerman) De hervormde kerk in De Cocksdorp, Luchtvaartmuseum Texel en budovereniging Shima zijn samen ƒ50.000,- rijker dankzij de Raboton. Maandagavond kregen bestuursleden van de verschil lende organisaties cheques uitge reikt uit handen van Aris van Zeijlen, voorzitter van de commis sie die het geld verdeelt. Het best bedeeld werd de kerk van De Cocksdorp, dat het orgel wil laten restaureren en hiervoor 25.000,- kreeg. 'Een goed bestede gift', ver telde Wout Stam van de orgel commissie Het nog uit Noord-Hol land afkomstige orgelfront, dat op de rijksmonumentenlijst staat, dateert van de periode tussen 1736en1879 en is daarmee het oudste op Texel. Er moet veel gebeuren. Het pijpwerk krijgt een opknapbeurt, evenals het houtwerk, de windvoorziening, de klaviatuur en de mechanieken De kosten van restauratie zijn begroot op ƒ258.000,-. Dankzij de gift uit de Rabobank is er ook geld om het or gel uit te breiden met het oorspron kelijke pedaal.' Naar verwachting kan over anderhalf jaar worden begonnen met de restauratie. Stam benadrukte dat die alleen ten goede komt aan de gelovige Cocksdorpers, maar dat de kerk regelmatig wordt opengesteld voor publiek Theo Witte van Luchtvaartmuseum Texel incasseerde 20.000,-. De stichting kan het goed gebruiken voor de nieuwbouwplannen, waar voor (naast de gemeente) ook Teso een royale bijdrage heeft toegezegd In zijn dankwoord sprak Witte na mens de vijftig actieve vrijwilligers. De 5.000,- die budovereniging Shima ontving zijn nodig voor de bekostiging van een broodnodige judoleraar. Jan Keesom legde uit dat er binnen de vereniging ook aan ka rate, gehandicaptenjudo en andere disciplines wordt gedaan. Dankzij de vrijgevigheid van Van Zeijlen, die eer der dit jaar andere Texelse instanties cheques overhandigde, was de Raboton tot de bodem toe leeg. Ech ter niet voor lang. De enthousiaste verhalen van de sprekers droegen er wellicht toe bij dat de leden van de Rabobank er zonder morren mee in stemden dat van de winst over 2001 opnieuw ƒ100.000,- in het fonds wordt gestort. Gegadigden kunnen hun aanvragen indienen bij Rabo- medewerkster Fenneke Krafft. Als het om de betrokkenheid van de klant gaat, hoort Rabobank Texel bij de top vijf van de Rabobanken in Nederland. Dat is gebleken uit een onderzoek onder particuliere en zakelijke klanten. Directeur Leo Timmers vertaalde de uitkomst als een pluim aan het adres van de medewerkers. Het ledental van de bank liep in 2000 op tot 1503. Zo'n honderd van hen voelen zich dermate betrokken bij de bank, dat ze deze week de al gemene vergadering bezochten. 'Jullie houden een schuurfeest', kreeg scheidend Rabobank-voorzit- ter Jan van Heerwaarden te horen toen de bank bij de gemeente toe stemming vroeg voor het houden van de bijeenkomst in de schuur van Bert en Meina Keijser. De omschrijving was niet helemaal onterecht. De aardappelschuur werd aangekleed met Texelse producten, er werden lokale lekkernijen geserveerd en vo gels scheerden over de hoofden van de aanwezigen. Van Heerwaarden nam afscheid met een goed gevoel. Niet in de laatste plaats door het uitstekende resultaat dat de bank in 2000 boekte. De netto winst bedroeg ƒ1,549 miljoen, liefst 46 procent hoger dan het jaar ervoor. Maar directeur Timmers zei erbij dat die stijging ietwat geflatteerd was. In 1999 was ƒ300.000,- opzi| gelegd voor eventuele millenniumproblemen en de overgang naar de euro. Boven dien bezorgde het hoge rendement van de belegde pensioengelden in 2000 voor een meevaller van een kwart miljoen gulden. Aan een exacte voorspelling over 2001 waagde Timmers zich met. 'Maar we streven er naar ongeveer op dezelfde winst uit te komen.' Door de malaise op de beurs verwachtte hij wel dat de in komsten uit provisie zullen teruglo pen. Het balanstotaal groeide in 2000 van ruim 376 miljoen naar bijna ƒ420 De Motor-, Auto- en Bromfietsclub (MAB) vraagt bij de gemeente een investeringssubsidie aan van ƒ18.750,- voor de aanleg van de nieuwe crossbaan in Eierland. Ge zien de totale investering van ƒ360.000,- is dat het maximum waarvoor de vereniging in aanmer king komt. Omdat het in verhou ding om een klein bedrag gaat, adviseert het college de raad er mee akkoord te gaan. Ook de dorpscommissie van Oude- schild heeft een aanvraag ingediend voor een investeringssubsidie.Het betreft investeringen om het dorps huis weer aan de eisen des tijds te laten voldoen. De keuken moet wor den gemoderniseerd en uitgebreid en er moet noodverlichting, rookmelders en deursluitingen komen. Verder is geld nodig voor de aanschaf van schrob- en zuigmachines en een ge luidsinstallatie. In totaal is er ƒ46.241,- mee gemoeid, waarvan een kwart subsidiabel. Gym vereniging Oudeschild incasseert 332,- voor sportmateriaal, de Texelse Modelspoorclub 855,- voor opbouw van de modelspoorbaan, en de Eilandschutters voor het inrichten van de clubruimte. Voor vernieuwing van het scorebord en tijdwaarneming voor het zaalvoetbal doneert het col lege ƒ1.328,- en voor de nood verlichting van de Welzijnsstichting Texel storten b en w 750,-. Andere verenigingen die in aanmerking wil len komen voor investerings subsidies (maximaal 25 procent van de kosten) moeten hun aanvraag in dienen vóór 1 april van het jaar waarin de investering wordt gedaan. miljoen. De verwachting is dat aan het eind van dit jaar de grens van 200 miljoen euro (circa ƒ440 miljoen) zal zijn doorbroken. Texelaars hadden in 2000 kennelijk vertrouwen in de toe komst, want de leningen en kredie ten namen toe van ruim ƒ321 miljoen tot ruim ƒ369 miljoen. Een deel van dit geleende geld is afkomstig uit spaartegoeden van Texelaars, een bedrag dat vorig jaar toenam van ruim ƒ118 miljoen naar bijna 126 miljoen. Het restant werd geleend op de kapitaalmarkt. Dit bedrag groeide in 2000 van bijna ƒ122 miljoen tot ruim ƒ157 miljoen. De statistieken wijzen uit dat het elek tronische bankverkeer onverminderd doorgroeit. Er werd in 2000 bijvoor beeld 264.000 keer gepind. De auto matisering leverde een arbeids besparing op. De kasposten waren in 1997 nog ƒ100.000,-, vorig jaar be droeg dit nog ƒ40.000,-. Ook met het oog op de overgang naar euro's zijn de geldautomaten een prettige bij komstigheid. 'Zonder die zouden we in de problemen zijn gekomen.' Om éen en ander soepel te laten verlopen zet de bank tijdens de overgangs periode extra medewerkers in. Na de invoering van de euro per 1 januari mag in winkels tot 28 januari nog met guldens worden betaald. Guldens kunnen tot 31 december 2002 alleen nog worden gewisseld bij banken. Daarna kan men daarvoor alleen nog bij de Nederlandsche Bank terecht. Voor ouderen of hulpbehoevenden die moeite hebben met het pinnen is er in de voormalige reisafdeling van de bank een bijzondere geld automaat. Als het klanten zelf met lukt om geld uit deze automaat te krijgen, krijgen ze hierbij hulp van een hier voor bevoegde medewerker. Voor klanten die liever niet buiten pinnen, kan de automaat binnen het gevoel van veiligheid versterken, redeneerde Timmers. Of ook Oudeschild een permanente geldautomaat krijgt, is onzeker. Uit tellingen blijkt dat er on voldoende gebruik wordt gemaakt van de huidige mobiele pinbox. Zo als het er nu naar uitziet is het onze ker of de tijdelijke geldautomaat er volgend jaar nog staat. Timmers: 'De gemeente heeft negatief gereageerd op onze aanvraag om de tijdelijke vergunning te verlengen.' De resultaten van het onderzoek naar de loyaliteit van de klant stemt de Texelse Rabobankvestigmg tot tevre denheid. De beoordeling van de kwa liteit van de dienstverlening steekt bijvoorbeeld gunstig af bij andere banken. Maar over de wachttijden zijn de eilanders wat minder te spre ken. Een ondernemer vroeg tijdens de vergadenng of hij nog contant geld zou kunnen opnemen. Timmers ver telde dat dit alleen kan bij bedragen vanaf ƒ2.500,- of specifieke coupures, zoals een bepaalde hoe veelheid briefjes van ƒ10,-, die met uit de automaat komen. <-4«¥s: Sxcéx»58 Een 47-jarige vrouw uit Oosterend is dinsdagavond langs de Waalderweg in de sloot gereden. De vrouw raakte volgens de politie in de slip toen zij een 61-jarige automobilist uit het Duitse Munster wilde inhalen. Tijdens het inhalen bleek dat de Duitser linksaf wilde slaan. De vrouw remde, slipte over de weg en gleed vei gens achterwaarts de greppel in auto raakte daarbij flink beschad Er vielen geen gewonden. Het vierde keer in anderhalve week dat er op het eiland een auto ir SlOOt rijdt. (Folojvrovnn Stukken plastic, touw, blikjes, een kromme fles jenever. Zomaar wat voorbeelden van zwerfvuil dat leerlin gen van de Jan Drijverschool uit Den Hoorn aantroffen in wegbermen rond het dorp. Voor de schoonmaakactie trok de Stienepikkerjeugd er donder dag massaal op uit. Ze vonden ove rigens met alleen zwerfvuil, één kind kwam met 75,- aanzetten. In over leg met de eerlijke vinder is besloten de vondst aan de politie te melden. De schoonmaakdag maakte onder deel uit van het project 'Afval' dat op school wordt behandeld. Om de ac tie te spreiden kamden kleuters de directe omgeving van de school uit, de oudere groepen zochten in de wat wijdere omgeving en kinderen van 't Horntje struinden de bermen in hun eigen buurt af. Met als resultaat dat zakken en kisten vol rotzooi in de vuilniswagen konden worden gekieperd en dat de omgeving weer mag worden gezien. Zo'n fraai visite kaartje spreekt met name Texelse logiesverstrekkers aan. Belangen vereniging TVL laat het niet bij com plimenten alleen, maar beloont het werk van de jeugd met ƒ500,-, een cheque die tijdens de maand- afsluiting op 19 november officieel wordt overhandigd. (Foto Gerard Timmerman) Staatssecretaris Geke Faber (Natuurbeheer) wil wachten met aanmelding van de Waddenzee voor een plaatsje op de wereld- erfgoedlijst. Dat heeft zij afgelopen week laten weten. Faber wil meer tijd nemen voor voor lichting. Bij hoorzittingen in het noor den van het land bleek dat veel men sen de aanmelding niet steunen. Zij vrezen dat activiteiten in het gebied verboden worden als het een wereld erfgoed is geworden. Een adviseur van de staatssecretaris pleitte er een paar weken geleden ook al voor de plannen uit te stellen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de aan melding tijdens de Wadden conferentie in het Deense Esbjerg eind oktober officieel beklonken zou worden. Volgens Faber is het denk baar dat de aanmelding een jaar wordt uitgesteld om meer voorstan ders te werven. De overheid ziet plaatsing op de werelderfgoedlijst als een bekroning van het natuurgebied. Het zou nauwelijks gevolgen hebben voor de omgeving. Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8 00 tot maandag 8.00 u.: Dokter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel 312023. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld. 313086,314727:314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: TM Niehoff en A.H. Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel 313090 of 06-51404872 GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde* Centraal Meldpunt 0223-650222 - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 321461 Spreek uur elke werkdag van 9.00-10.00 u. - Jeugdgezondheidszorg Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel. 313241 Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 314887 Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diétiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17 00 uur, tel. 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhol lands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis: Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel (0223) 671552. Opname geschiedt op ad vies van huisarts of specialist. Buddyproject: Voor mensen rra HIV of AIDS, Voor aanmelding, info matie of voorlichting: Humanitas De Helder; Binnenhaven 76-77, 0223-617422. H OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand e voor spoedeisend ambulanceve voer bellen: 1-1-2. Of bel de Mek kamer Noordholland-noord: 071 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Bur; Het bureau is dagelijks open va 9.00 tot 17 00 u Telefoon: 090C 8844. In spoedeisende gevallen: 1 1-2. Gevonden munitie: Bel de politie tel. 0900-8844 Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11, Den Burg, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor hul; bij problemen met alcohol, drugsc andere verslavingen: bel ti|dens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuui) Toeristenpastoraat: Bran Guiljam, tel. 318581, 327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel Warme maaltijdvoorziening alarmering, klusjesdienst, huishot delijke dienst, versteldienst. Spreek uur van 9.00 tot 10.00 u. en va 14.00 tot 16 00 u., De Buuretor Molenstraat 2, Den Burg. Te 312696. Kustwacht: Voor meldingen va schepen en zwemmers in nood: tel 316270 Chemicaliën op het strand: Be de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandpro thetische praktijk Van Kralingen (sa menwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tet 312069. Apotheek: Weverstraat 95, Dei Burg; tel 312112. Maandag t/m vrf dag 8.00-18.30 u., zaterdag 10.00 13.00 en 15.00-17 00 u.; zondaj 11 00-12.00 en 16.00-17.00 u Bli ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. De tuin van het WV-kantoor aan de Emmalaan ondergaat een meta morfose. De entree wordt een af spiegeling van verschillende Texelse landschapselementen. Het ontwerp is gemaakt door Lindy Stroo uit Eierland, de uitvoering is in handen van Hans en Mabel Zuidema. Het idee voor de aanpassing werd geopperd door WV-directeur Veronica Bos. Ze vond dat de tuin van de Texelpromotor, die dit jaar tien jaar bestaat, toe is aan een herinrichting. Haar plan werd besproken tijdens de vergadering van aandeelhouders van Kantoorpand Emmalaan BV, de eige naar van het gebouw. Het kwam mooi uit dat bij de behandeling van de jaar rekening bleek dat er ruimte was voor een extra investering in het gebouw. Tuinontwerpster Lindy Stroo k» met een verrassend plan op de pu pen, waarin allerlei Texelse elem ten zijn verwerkt. Zoals de visi haven, de duinen, het strand, Hogeberg met een tuinwal, Vriendschap van Sil Boon, schap bos en heide. Bij de uitvoering krijgen de Zuiden hulp uit allerlei geledingen van Texelse samenleving. Zo hielp gemeente en adviseerde Staatsti beheer over materialen en steldel planting beschikbaar, Verenid Natuurmonumenten schonk on andere eiken palen van de oudei haalbrug van De Schans. Er kor ludieke borden met informatie o de tuin en de materialen en attril ten die erin zijn verwerkt, zodat} ten zich bij aankomst meteen int eiland kunnen verdiepen. Om leerlingen van OSG De Hogeberg in contact te brengen met zoveel mogelijk soort werk die op het eiland worden verricht, wordt vrijdag 23 november een bedrijvendag gehou den. Deze dag wordt gekoppeld aan een beurs over duurzaam bouwen. Deelnemende bedrijven en organisa ties zijn onder meer de gemeente, het NIOZ, Staatsbosbeheer, Rijkswater staat, NVOB, zorginstellingen, Horeca Texel, visserijbedrijven en accountancy-bedrijven. Onderne mersvereniging TVO wil voorkomen dat deze dag een concurrentieslag wordt tussen bedrijven onderling en stelt daarom voor soortgelijke bednj- ven een gezamenlijke presentatie te laten verzorgen. De vereniging roept potentiële deelnemers daaarom op zich (voor 17 oktober) te melden bij de vertegenwoordiger van zijn of haar beroepsgroep. De contactpersonen zijn: sector horeca, Rob Teisman, tel. 316 476 en sector bouw. Jan Jacob Rab, tel. 362 400. Het secretariaat van TVO (tel. 317 035) is bereikbaar voor de sectoren detailhandel, dienstverlening, ambachten en toe ristische dienstverlening. Peter Veldhuys (zorgsector) en Frans Hop man (overheid) zijn de andere verte genwoordigers. De FNV Vrouwenbond heeft dinsdag een bijeenkomst in De Buureton. Het thema is 'bewegen' Spreker is een medewerker van fysiotherapeutisch centrum FITT, De avond begint om 20.00 uur. «JUiSJiPJÜ" ÏÏSÜSJU Jit J- J- JJ-Jfl Hans Zuidema en Arie van Zuilen verrichten werkzaamheden voor de aanleg van de tuin bij de WV, waarin tal van landschappd worden verwerkt. Een heel karwei, alleen al door de vele verschillende grondsoorten die erin worden verwerkt. Het resultaat ti1# tuin zgn met veel typisch Texelse elementen, zoals heide, duin, strand, een tuinwal, de haven en de strekdam. iFoioOmnjrw'

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 6