mbitieus vervolg voor ;erie 'Muziek Complet' Texel met zeven oorlogsmonumenten op website 4-5 mei Concerten van niveau en lekkere hapjes .ars den Braven op expeditie naar Deense Esbjerg Jonge Texelaar onderzoekt wildernis op Deens wad Hulpgoederen op hun plaats in dorpjes in Roemenië .TEXELSE O COURANT Rein Zandee wint golfwedstrijd Oecumenische kinderdienst Lezing Baha'i Brandweer van overkant op eiland tijdens uitstapje Bijeenkomst over kustveiligheid Vrijwilligers Rode Kruis De vogelaar VRIJDAG 12 OKTOBER 2001 m concert van hoog niveau en na afloop de kans om onder it genot van lekkere hapjes ('culinaire variaties') in een onge- ongen sfeer nader kennis te maken met de musici en de iziek. Dat is de opzet van de vorig jaar voor het eerst georga- leerde concertserie 'Muziek Complet', die dit jaar een ver lig krijgt. De eerste van drie voorstellingen, op zondag 11 ivember, is de opera Baba Jaga, gebaseerd op een oud Rus- ich sprookje en bedoeld voor kinderen vanaf vier jaar. :iek Complet was een succes ig jaar Het idee om Texelaars en fisten de gelegenheid te bieden het (eigen) eiland een klassiek Kiert te bezoeken, bleek te voor- n in een behoefte. Tijdens de eer- voorstelling was de zaal van thea- De Kiekendief op vakantie- itrum De Krim maar half gevuld, ar positieve recensies in de kran en mond-tot-mond reclame de- i daarna de rest, want voor de e erop volgende keren werden nel alle kaarten verkocht, succes heeft meerdere redenen, iken Jan Beijert, Maaike Deckers, rtin Warnaar, Pip Barnard en ïette van Ruitenburg, die samen stichtingsbestuur vormen. 'De icerten zijn laagdrempelig. Ze vor- fieen ontmoetingsplaats, waar je aar treft en een praatje kunt ma- Dat is belangrijk, zeker voor sisen die met zo vaak naar klas je concerten gaan. Heel bijzonder ook dat je zo gemakkelijk in con- tkomt met de musici. Ook voor de isici zelf. Normaal belanden ze na sop in de kleedkamer, drinken ze z'n hoogst een kopje thee en gaan daarna naar huis. Hier worden ze de watten gelegd en is het boven in na afloop nog even gezellig. Zo doen we dat nu eenmaal op Texel. Dat waarderen ze.' Niet onbelangrijk is volgens de be stuursleden ook dat de toegangs prijzen bewust laag worden gehou den. Volwassenen betalen 15 tot 17,50 euro (circa 35,- a ƒ40,-) en kinderen tot en met twaalf jaar 5 of 7,50 euro (ƒ12,50 tot ƒ17,50). Een passe-partout kost 45 euro voor vol wassenen en 15 euro voor kinderen. 'Elders in het land is een kaartje van zeventig, tachtig gulden heel nor maal. Daardoor was er ook belang stelling van mensen van de overkant en ik verwacht dat die dit seizoen nog groter zal zijn', zegt Warnaar, die niet alleen bestuurslid is, maar ook direc teur van De Krim, één van de belang rijkste sponsors van de serie. 'Finan cieel kan het niet uit, ook niet als de zaal steeds helemaal vol zou zitten. Zonder sponsors zou het tekort vijf- tien- tot twintigduizend gulden be dragen, voor de hele serie. Toch gaan we hier mee door, omdat we het als De Krim belangrijk vinden dat zulke concerten worden georganiseerd.' Kennelijk staat het bedrijf daar niet alleen in, want alle geldschieters van vorig jaar hebben wederom hun fi nanciële steun toegezegd. 'Dat is uniek, dat mag je best zeggen. Zij zijn de belangrijkste basis onder dit ver haal. Van één iemand kregen we het geld om een hele schoolklas naar een concert te laten gaan. En hij wilde niet eens dat zijn naam bekend werd ge maakt.' Als tegenprestatie ontvangen de sponsors vrijkaarten, waarmee ze zichzelf en hun relaties een plezier kunnen doen. 'Daar wordt leuk ge bruik van gemaakt.' Uitzonderlijk Het belangrijkste doel van de stich ting was en is echter een drietal 'uit zonderlijke voorstellingen' te organi seren. Deckers: 'Het Carnaval des Animaux was daar vorig jaar een goed voorbeeld van. Dat stuk wordt zelden uitgevoerd en kun je eigenlijk alleen maar op CD horen.' Dit jaar zet de serie goed in met Baba Jaga, een opera van Gerard Luijkenaar en Hanme van Veldhoven, die met zan geres Lizet van Beek ook de uitvoe ring verzorgen. Samen vormen ze Theater Vandenbulck. Baba Jaga, een griezelige heks die in de bossen woont in een hut op kippenpoten, is een bekende figuur in de oude Rus sische vertelkunst. Theater Vandenbulck bedacht er het |ongetje Tishka bij, dat op een kwade dag door zijn stiefmoeder naar de heks wordt gestuurd om voor haar te wer ken. Maar zijn echte moeder geeft hem een zakdoek, een vis, een worst, een lint en olie mee, waardoor hij uit eindelijk weet te ontsnappen. De ge bruikte muziek in de opera is een smeltkroes van stijlen, waarbij zowel klassieke als 'lichte' muziek aan bod komt. Hoewel het stramien van de klassieke opera wordt aangehouden, Eén van de concerten uit de succesvolle serie 'Muziek Complet' van vorig jaar. is de voorstelling heel toegankelijk voor kinderen vanaf ongeveer vier jaar. Deckers: 'Maar onze eigen kin deren zijn een stuk ouder en toen we op vakantie waren vonden ze het heel leuk om het CD'tje met de muziek te draaien. En ook voor volwassenen is het een prachtig stuk. Het is eigen lijk voor de hele familie.' Na afloop wordt een deel van het theater door bestuurslid en kok Annette van Ruitenburg omgebouwd tot restaurant De Heksenketel, waar onder meer heksensoep met spinnenwebben wordt geserveerd, heksengebak met wratten en zwarte spaghetti met bloedrode saus. Bo vendien kunnen de (jeugdige) bezoe kers meedoen aan een workshop heksen maken, een modeshow, knut selen met eten of een andere activi teit. 'De kinderen worden uitgenodigd om verkleed naar het concert te ko men. De mooiste heks of tovenaar krijgt een prijs. Wat we precies gaan doen, is nog niet helemaal bekend. Maar de bedoeling is in ieder geval de sfeer van het concert na afloop door te voeren.' Hoewel het concert plaatsvindt op 11 november, hoeven kinderen Sint Maarten niet te missen, want dat wordt in verband met de zondag een dag eerder gevierd. 'We borduren er nog wel op voort. Zo gaan we van een pompoen een lam pion maken, zoals bij Halloween.' Het tweede concert is op 20 januari en wordt gegeven door Quink, dat tot de beste vocale ensembles van de wereld behoort. Het repertoire omvat werken uit de vroege Renaissance, hedendaagse muziek en muziek uit de tussenliggende periodes. Na af loop worden culinaire variaties geser veerd die gebaseerd zijn op de tradi tionele Engelse 'high-tea' en de 'nieuwe' Britse keuken, die volgens Van Ruitenburg bezig is de Franse 'in te halen'. (foto archill Tatelsa Courant) Het derde en afsluitende concert vindt plaats op 17 maart. Uitvoeren den zijn Lidia Kovalenka (viool), Irina Molokina (cello) en Joeri Serov (piano), jonge, veelbelovende musici, die samen het Sint Petersburg Trio vormen en van wie de violiste het volgens deskundigen in zich heeft om uit te groeien tot een wereldster. Dit trio zal stukken van Schubert, Brahms en Sjostakovitsj ten gehore brengen. Uiteraard blijven ook de hapjes na afloop in stijl, met onder meer courgettemousse met saus van zure room, crostini met rouille en quiches, bereid op klassieke Franse wijze. Meer informatie over de serie én de organiserende stichting is terug te vinden op de website www.krim.nl/ muziekcomplet. Kaarten zijn verkrijg baar bij De Krim, Muziek- en Dans school Texel, Nauta Boek en de VW. 7 van een speciale expeditiejas en -muts vaart Lars den Braven uit Den Burg binnenkort mee met Expeditie Esbjerg. Een vk verblijft hij op de Deense Waddenzee om onderzoek te doen naar de wildernis. 'We moesten vragen beantwoorden over wat voor vogels we zagen, we moesten zeggen of iets wel of niet door de mensen gepland was en we moesten blindemannetje spelen om op elkaar te leren vertrouwen.' De drie andere kinderen met wie Lars vaart, zijn twee meisjes uit Amster dam en het Friese Ryptsjerk en een jongen uit Zwolle. Lars is de enige Texelaar van de twaalf kinderen. Sinds Schiermonnikoog beschikt hij over een warme rode jas die speciaal voor de expeditie gemaakt is en een blauwe muts die hij over zijn oren kan trekken. Hij toont hoe de muts met een clipje aan de jas vastgemaakt kan worden, zodat hij niet van zijn hoofd kan waaien. De week valt precies samen met de herfstvakantie, zodat Lars, leerling in de brugklas van De Hogeberg, geen vrij van school hoeft te vragen. Wordt hij uitgekozen als één van de drie kin deren die meemogen naar de confe rentie, dan mag hij van school een weekje wegblijven, vertelt zijn moe der. De school beschouwt die week dan als een leerzame week. Expedi tie Esbjerg is te volgen via de website www.wadnu.nl. Onlangs keerde het goederen transport van de stichting 'Texel helpt...' terug uit Roemenië. Voor de elfde keer werd door Melle en Marianne Smith een aantal dorpjes bezocht en blij gemaakt met hulp goederen van Texel. Alleen in het plaatsje Morut ontstonden zulke problemen met de verdeling dat de organisatie heeft besloten dit dorp van de lijst te schrappen. De con tactpersonen ter plaatse is ge vraagd op zoek te gaan naar een ander dorp. Omdat met name in Hongarije dievenbendes actief zijn, verliep het transport dir jaar iets anders dan an ders. Ditmaal werd in Oostenrijk over nacht, waardoor Hongarije in één ruk kon worden gepasseerd. De Texelse goederen werden gelost in Lechinta, een dorp dat uitsluitend over heel slechte wegen bereikt kan worden. Vanuit de vrachtwagen werden de goederen opgeslagen in een garage, waar vanuit de distributie plaatsvond. Eerst werd het schoolmeubilair van 11-jarige Lars den Braven uit tn Burg is één van de twaalf kin nen die deze weken meedoen fide Expeditie Esbjerg. Zondag oktober stapt Lars aan boord in it Duitse Cuxhafen. Met een Sioener varen hij en de andere imanningsleden in ongeveer een sek tijd naar het Deense eiland ino. jwas het eigenlijk alweer een beetje fgeten.Een tijdje geleden stond de addenbus bij de J.R Strijbosschool Midden-Eierland en daar had Lars tfi opgegeven om mee te doen met expeditie over de Waddenzee. Hij best schrijven waarom hij graag ie wilde en daar bleef het even bij. 'dat een paar weken geleden plot- iirig een brief voor Lars op de mat Wte. Hij mocht mee. 'Toen heb ik lieven een rondje gemaakt om het •Hertellen', vertelt hij, gelopen zondag vertrok in Den !dder het eerste team van de expe- Se. Lars zit in het derde team dat op oktober afvaart. De expeditie ierst over de Waddenzee naar het ^nse Esbjerg waar op 31 oktober negende Waddenconferentie ordt gehouden. Nederland, Duits- Jd en Denemarken spreken daar H*1 elkaar over de Waddenzee. Drie Mieren van de expeditie (van elk B®néén) mogen aan de bewindslie- 9 6,1 vertellen wat voor wildernis ze 'derweg allemaal aangetroffen heb- mop het wad. Onderzoeken ™zijn team onderweg gaat doen en "derzoeken, kan Lars nog niet zeg- Dat is voor hem ook een verras- l59. Hij weet wel te vertellen dat hij mee de zeilen zal moeten hijsen en andere klusjes zal moeten verrichten, zoals het dek schrobben. Maar daar ziet hij allerminst tegenop. 'Op de basisschool hielp ik al vaak mee als conciërge.' Eén ding, Lars wil wel eerst goed ontbijten voor hij aan de slag gaat. Op de website van de expeditie staat dat hij graag de handen uit de mou wen steekt, van zeilen houdt, geïnte resseerd is in het wad en dat hij er ook veel van weet. Lars vertelt al twee keer meegeholpen te hebben bij wadlopen. Ook is hij er met school regelmatig geweest. Of hij ook zee benen heeft, weet hij nog niet. 'Maar ik denk het wel. Ik kan ook op een rijdende wagen staan, dus ik weet wel hoe het voelt.' Behalve de vier kinderen gaan nog een schipper, scheepsmaten, een kok, een fotograaf, een journalist en een paar assistenten mee. De kinde ren houden elke dag een logboek bij. Via internet kunnen mensen thuis er in lezen wat ze allemaal doen. Op Schiermonnikoog hebben de kin deren al kennis gemaakt met elkaar. 'Daar werden we naar een punt ge bracht waar de auto niet verder kon rijden. We werden gedropt met een kaart en een kompas.' De kinderen kregen een voorproefje op de tocht. Op de Texelse golfbaan werd zondag over achttien holes de maandelijkse clubwedstrijd gespeeld. Rein Zandee eindigde als eerste in de categorie met handicap tot en met 26,4. In deze categorie moesten de spelers zoveel mogelijk hun eigen handicap verbe teren. Hoe lager het handicap, hoe moeilijker dit was. Rem Zandee ein digde met een totaal van plus één. Tweede en derde werden Reinier de Graaff en Rik van Hattem, beiden met nul punten. De spelers met een handicap van 26,5 tot en met 36 telden stablefordpunten. Hier won Aya Coutinho met 38, gevolgd door Gerrit Rietveld (37) en Koos Jongebreur (37). Longest drives waren er voor Reinier de Graaff en Margreet de Graaff, neary's voor Ed Eelman en Margreet de Graaff. Kinderen van alle gezindten komen zondag om 10.00 uur in de gerefor meerde kerk van Den Burg bijeen voor een oecumenische kinderdienst. Ds. M. Roepers leidt de dienst, die 'Ikke, ikke, ikke' als thema heeft, le dereen is welkom, jong en oud, maar de jeugd staat centraal. De kinderen van de doopsgezinde zondagsschool spelen een bijbelverhaal en het oecu menische kinderkoor de Do-mi-noot- jes brengen (vlotte) liedjes ten gehore. De dienst is een activiteit van de sa menwerkende kerken op het eiland en wordt door de initiatiefnemers gezien als bewijs van de snel •groeiende samenwerking. De organi satie is in handen van de jeugd leiders, zondagsscholen en kinder- nevendiensten van de rooms- katholieke parochie, de doopsge zinde gemeente Texel, de hervormde gemeente van Den Burg en de gere formeerde kerk van Den Burg. Wie alles wil weten over de diverse oorlogsmonumenten die in Neder land staan, kan binnenkort de Na tionale Website Oorlogsmonu menten raadplegen. Men vindt dan een foto met veel gegevens, zoals het achtergrondverhaal, de naam van de ontwerper, de datum van onthulling, de technische om schrijving met afmetingen van het monument, de tekst die op het mo nument is aangebracht, een ver wijzing naar de eventuele symbo liek, de instantie die met de zorg over het monument is belast, de eventuele school die het monu ment heeft 'geadopteerd', een be schrijving van de jaarlijkse plech tigheid die bij het monument wordt gehouden en de mate van toegankelijkheid voor publiek, met name voor minder validen. Texel heeft zeven monumenten aan gemeld voor de website. Het betreft 'De Goede Herder', de Georgische Levensboom, het Cross of Sacrifice en het prieel met gedenkboek op en bij de algemene begraafplaats in Den Burg, het monument op de begraaf plaats van de Georgiërs, het Lancastermonument bij de Wadden dijk en de drie glas in loodramen ter herdenking van de terugkeer van Texelse mannen uit Assen in de R.K. kerk van Den Burg. De gegevens zijn aangeleverd door de gemeente Texel die daarvoor het eigen archief raadpleegde en de ar chieven van de Texelse Courant en het Luchtvaartmuseum alsmede het boek 'Het verhaal achter de graf steen' van Bram van Dijk en de door de gemeente in 1995 uitgegeven bro chure '50 jaar na dato' door Pip Barnard en Joop Rommets. De gemeente heeft de inventarisatie van plaatselijke monumenten ter in zage gegeven aan Texelaars die zich bij het onderwerp betrokken voelen. Naar aanleiding daarvan zullen mo gelijk nog meer monumenten in het overzicht worden genomen. Zoals het beeld 'Het in vrede spelende kind' bij de Lubertischool in De Koog, het kruis op het terrein van de Joost Dourleinkazerne en de plaquette met boom waarmee op het vliegveld de herinnering aan de deportatie van Texelaars naar Assen in herinnering wordt gehouden. De vraag is echter in hoeverre deze herinneringen gere kend kunnen worden tot de vrij toe gankelijke oorlogsmonumenten. De Nationale Website Oorlogs monumenten is een initiatief van het Nationaal Comité 4 en 5 mei en wordt gefinancierd door het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, met medewerking van de stichting februari '41 en het Nederlands insti tuut voor Oorlogsdocumentatie. Men wil hiermee inspelen op de nog steeds groeiende belangstelling voor de Tweede Wereldoorlog en de her denking ervan, met name onder jon geren. De website zal vóór 4 mei a.s. operationeel zijn, nadien nog worden aangevuld en regelmatig geactuali seerd, Op dit moment is al een proef- uitvoering van de site te bekijken, samengesteld uit reeds bekende ge gevens: httpV/monument 4en5mei.nl. De Fontein weggebracht naar de school in Vermes en vervolgens wer den met een gehuurde auto kleding- pakketten en voedselpakketten naar het plaatsje Bungard gebracht. Van de zusterorganisatie op Schier monnikoog ontvingen alle bewoners een schep. De meest waardevolle giften waren de Texeier dekbedden, die een groot deel van de dorpsbe woners de komende maanden warm zullen houden. De volgende dag werd Morut be zocht, een dorp met ruim honderd families en veel kinderen. Er waren twee tochten met de gehuurde auto nodig om alle goederen in het dorp te krijgen. Daar ontstonden proble men met een vrouw die vond niet genoeg gekregen te hebben. De or ganisatie is inmiddels wel gewend aan scheldpartijen, maar het is nooit leuk om van oneerlijk uitdelen beticht te worden Toen ook nog een man op een vervelende manier kwam klagen dat hij niet genoeg had gehad, be sloot de organisatie de hulp aan dit dorp stop te zetten. Veel hartelijker was de ontvangst in Salcuta, een dorpje van zo'n 77 fami lies. Daar werden de hulpverleners door een dorpsomroeper aangekon digd en namen de weinige kinderen blij hun knuffeldieren in ontvangst. Elke familie kreeg dozen met hulp goederen en dekbedden. Met name de predikant van het dorp uitte zijn dankbaarheid en sprak de wens uit dat 'Holanda' volgen jaar terug zou komen. Deze predikant heeft met zijn vrouw in een ander dorpje een school opgericht. Daarheen brachten de Texelaars speelgoed en kinder kleding. Het laatste dorp op de lijst was Cherales, waarheen twee jaar lang kleding en voedsel werd ge bracht. Op de terugweg werden de laatste hulpgoederen naar de school in Vermes gebracht. Als teken van verbondenheidkreeg de directeur van de school een Texelse vlag, bo venop de grote hoeveelheid goede ren die zijn school amper kon bevat ten, De hele actie werd op video vastgelegd, zodat geïnteresseerden kunnen zien waar hun goederen te recht zijn gekomen. Hulp aan Roeme nië blijft hard nodig: de 'lei' (de Roem eense munteenheid) is nog verder gedevalueerd. Vorig jaar was 100 Duitse mark nog een 1.000.000 lei waard, dit jaar 1.340.000. Een fors verschil, terwijl de lonen zijn blijven steken op 100 tot 150 DM per maand. In dorpshuis DeHof in De Koog gaat vrijdag 26 oktober een leerkring van start over de woorden van Baha'u'llah. Dit is tevens het begin van een cursus van acht avonden onder leiding van Antoinette Habraken, die hiertoe afgelopen jaar een opleiding heeft gevolgd. De avonden vinden plaats in het dorps huis, telkens van 19.30 tot 22.00 uur. Deelname kost ƒ40,- per persoon, er kunnen maximaal tien mensen deel nemen. Voor meer informatie: tel. 317896. Brandweerlieden van andere korp sen zijn op 10 en 11 november op het eiland aanwezig als de Texelse brandweer een uitstapje maakt. Ook blijft een aantal leden van het Texelse korp achter voor het geval brand zou uitbreken. De brandweerlieden van de overkant blijven continu in de buurt van een Texelse collega, zodat ze meteen weten waar ze ze aan toe zijn als er wat gebeurt, vertelt brandweer commandant Dick Jongeneel. Zelf wordt hij vervangen door een beroepsofficier van de overkant. De vrijwilligers en hun partners maken in het tweede weekend van november een uitstapje naar Alkmaar. De ge meenteraad stemde er dinsdag avond mee in om daar 17.812,- voor uit te trekken. Burgemeester en wethouders hadden het geld be schikbaar gesteld, omdat de brand weer al jaren geen uitje meer heeft gehad. Het college wil er ook de teamspirit mee ondersteunen De deelnemers betalen zelf 35,- per persoon.Volgens Jongeneel is de brandweer niet lang weg. 'We ver trekken die zaterdag met de boot van 13.00 uur en we komen zondag om 16.30 uur weer terug.' De ploeg brengt in Alkmaar onder meer een bezoek aan de alarmcentrale. 'We zijn onder bereik van de pieper en telefoon. Als het echt nodig is, zitten we met een uur op de boot.' Onder auspiciën van de provincie Noord-Holland vindt woensdag 17 oktober in Fort Kijkduin in Den Hel der een avond over locale kust veiligheid plaats. Deze is bedoeld voor de bewoners van Zijpe, Den Helder en Texel. Om Texelaars in de gelegenheid te stellen zich te laten voorlichten en hun zegje te doen, begint de bijeenkomst op het adres Admiraal Verheulplein 1 al om 18.30 uur. Ter sprake komt het rapport 'Strate gische visie Hollandse kust, stap 3', waarin per kustvak verschillende voorbeelden worden genoemd hoe zwakke plekken in de kust verdediging kunnen worden ver sterkt. Dit kan landwaart gericht (bij voorbeeld met versterking van boulevard en duinen in oostelijke richting) of zeewaarts (met 'zandbankieren', de versterking van de duinvoet of verbreding van strand en duinen in westelijke richting). Waar mogelijk wordt dit gecombineerd, om nieuwe kansen te bieden voor onder meer toerisme en natuur. De afdeling Texel van het Neder landse Rode Kruis is op zoek naar vrijwilligers. Het Rode Kruis houdt zich enerzijds bezig met hulpverle ning bij evenementen als wandel routes, wielerrondes, voetbal toernooien en hardloopwedstrijden. Vrijwilligers die hieraan deelnemen dienen in het bezit te zijn van een EHBO-diploma, dat via het Rode Kruis kan worden behaald. Daarnaast houden vrijwilligers van het Rode Kruis zich bezig met hulp aan hulp behoevenden. Dat kan vanéren van een praatje met een bejaarde tot het met iemand meereizen naar het zie kenhuis. Ook wordt hulp verleend bij speciale vakantiehuizen en op het schip van het Rode Kruis, de Henri Dunant. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Rina Rood, tel. 319429. Als wilde wolken jagen En de herfst zijn intree doet Als iedereen loopt te klagen En roept: Dit komt nooit meer goed Dan pakt de vogelaar zijn spullen De grote trek die gaat beginnen Vliegend soms in lange rij In de luwte van de duinen Gebruik makend van de vloed Steeds maar weer verder van dat ene plekje Waar zij ieder jaar weer broedt Zo is de trek dan aan de gang En dat gaat door, een leven lang Hij gaat langs het duinpad naar het water En net daar waar de zee begint Ziet hi/ hoe bovenop een duintop Een sperwer daar haar prooi verslindt Dit vogelt/e telt nu niet meer mee Maar vele anderen mogen verder gaan En als 's avonds de wind is uitgeraasd en ze na wat eten eventjes hebben uitgeblazen Gaat hun tocht weer verder Slechts de sterren begeleiden hen aan het firmament Tot de plek waar een zee van voed sel Hen door de winter brengt J. Fledderus, Den Burg

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 9