'Vermoeide schipper was niet alert genoeg' HEMA ZEGEL bakkerij Pater neemt Gouwe Boltje over Cjrocn c2warts cfexels in het harL, 'Gangster of Blues' blikvanger op Bluesfestival Opluchting en vreugde in Oudeschild: Gemeentesecretaris en griffier el of geen verenigbare functies? Fietsers ten val randweer bergt vaten in Slufter zamelen muntgeld Onderzoek aanvaring TX 19 met olietanker Texelaar vast op verdenking zedenmisbruik Groot aanbod op rommelmarkt Paal 9 verkocht m Afscheid Jan Bot TEXELSE«>COURANT SUPER DE BOER Gemeentegids Texel Wie Wat Waar 2002 DINSDAG 16 OKTOBER 2001 pRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11621 (vertenties/abonnementen/bezorging: iinbaan 6 91 MC Den Burg efoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 nail mfo@lenr.nl rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Jeroen van Hattum, tel. 31 60 89 of 06-22 87 42 25 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. in een duaal politieke stelsel jncties van griffier en gemeen- cretaris verenigbaar in één oon? Over die vraag zal de zich in de toekomst wellicht ten buigen. Het wetsvoorstel, rover de Eerste Kamer overi- nog moet beslissen, leek verenigbaarheid aanvankelijk sluiten. Maar nu lijkt het erop de wetgever de keus aan de I laat. eentesecretaris Piet Zoon ver- n het huidige stelsel een veelzij- rol. Zo is hij binnen het gemeen- e apparaat wat een directeur is en een bedrijf: hij geeft sturing de organisatie. Daarnaast is hij leur van het college en de ge- nteraad. Het aantal uren dat met taakverdeling is gemoeid houdt niet bij, maar de verhouding is veer 80:20. In het duale stelsel, dat voortvloeit uit de voorstellen van de commissie Elzinga om de politiek aantrekkelijker te maken, worden raad en college ontvlecht. In dat ge val zou het niet toepasselijk gevon den worden als dezelfde persoon zowel de raad als het college advi seert. Zoon zegt er zelf niet wakker van te liggen als de functie van grif fier, die zorgt voor ambtelijke onder steuning van de raad, en die van ge meentesecretaris die het college bijstaat zouden worden ontvlecht. 'Maar dan moet de raad wel zelf die keus kunnen maken en moet het niet van bovenaf worden opgelegd.' Een mening die ook bij andere gemeen tesecretarissen leeft en die deze beroepsgeroep aanvankelijk tot het voornemen bracht deze mening ken baar te maken bij de Eerste Kamer. Maar nu nadere bestudering van het wetsontwerp leert dat de raad wél zelf de keus zou hebben, staat de actiebereidheid even op een laag pitje. Als beide functies verenigbaar zijn, zal dat de gemeente waarschijnlijk de nodige financiën besparen. Want aan het aanstellen van een griffier hangt een pittig prijskaartje, zeker voor een kleine gemeente, stelde burgemees ter Geldorp gisteravond. Het gege ven dat de raad volgend jaar wordt uitgebreid met drie raadsleden, bracht de burgemeester er tijdens de raadscommissie Bestuur en Organi satie toe de raadsleden te waarschu wen: 'U zult moeten inschikken, we gaan de raadszaal met uitbreiden.' Of het daadwerkelijk zover komt, is nog onzeker. Geldorp: 'De Eerste Kamer moet nog over het wetsvoorstel be slissen. De ervaring leert dat senato ren zich niet gebonden achten aan wat hun collega partijgenoten in de Tweede Kamer met elkaar hebben afgesproken.' Magic Frankie, The Gangster of the Blues: stoïcijns, maar meester op de gitaar. (Foto 's Gerard Timmerman) Veel Texelaars die zich doorgaans nauwelijks in het uitgaansleven ver tonen, zochten afgelopen weekend het centrum van Den Burg op. Voor deze gelegenheidsstappers is het Bluesfestival een vaste waarde die garant staat voor het ontmoeten van veel bekenden, gezelligheid, bier en muzikale variatie. Het is ook de reden waarom veel oud-Texelaars en an dere liefhebbers naar Texel komen. Ze werden niet teleurgesteld. Over wegend positieve reacties vielen te horen over de vele optredens in evenzoveel cafés in Den Burg. Ook een weerzien vrijdagavond met de Ierse bluesgitarist Samuel Eddy, die lange tijd Texel als zijn tweede vader land beschouwde en tien jaar gele den voor het laatst de sterren van de hemel speelde op Texel. Tegenwoor dig doet hij dat onderzijn eigen naam Aimon. Aan enthousiasme had de gitarist nog met ingeboet en evenmin aan muzikaliteit. Ook andere bands waren geen onbekenden op het Bluesfestival. Hoewel een enkeling klaagde over gebrek aan muzikale vernieuwing (blazers ontbraken na genoeg op het festival), had de orga nisatie voor veel nieuw bloed gezorgd en kon naar uiteenlopende stijlen worden geluisterd. Pauzes werden voor lief genomen, dat gaf mooi de gelegenheid om eens flink bij te pra ten. Behalve muziek was er dus op beide avonden in de zalen veel ge roezemoes te horen, maar met blues moet dat kunnen. Verfrissend en thousiast was het optreden van de jonge formatie Blues 4 Breakfast in De Twaalf Balcken. Zaterdag avond werd het podium in dit café ingeno men door Little Roger The Houserockers, een optreden dat bij de liefhebbers bijzonder in de smaak viel. Niet iedereen zocht het vertier binnen, de fraaie avond was er debet aan dat het ook buiten in de Kantoor straat een drukte van belang was. Verstoken van muziek waren ze aller minst. Er kon volop worden genoten van Prof. Bottleneck The Juke Kings, die in de aanbouw aan De en ambulance waren 'dagmorgen snel ter plaatse toen sn aanrijding op de kruising «erck-Waalderstraat een vrouw ral kwamen. Aanvankelijk leek letsel zich ernstig aan te zien, 'achteraf viel het mee. Maandag tide ambulance in actie toen in tamiddag een fietser ten val ti op de Zanddijk. Over even verwondingen was gisteren nog bekend. brandweer van De Cocksdorp t zondag in de duinen van de er vier aangespoelde jerrycans irgen, met daarin olie of een an- vloeistof. Bij het bergen werd bik gemaakt van de landrover de politie. In afwachting van ver verwerking zijn de jerrycans af- Jerd naar de schuur van eentewerken. week zijn ook de Texelse ban- begonnen met het inzamelen van 'tgeld Om de overstap naar de zo soepel mogelijk te laten ver- <t, dringen de banken er op aan it'met actief gebruikte geld' (dus inhoud van bijvoorbeeld spaar- «ns en piekpijpen) tussen 15 ok- fen 1 december in te leveren en '8 laten schrijven op betaal- of örrekening. De periode tussen 1 smber en 1 januari kan dan ge- worden voor het omwisselen bet actief gebruikte geld. Op die "er kunnen enorme wachtrijen in aatste week van december en de He weken van januari worden •komen. de Rabobank zijn zogenaamde 'enknippen af te halen, die het "van het muntgeld vereenvoudi- Voor elke muntsoort is een de muntenkmp, die na het vullen geheel kan worden ingeleverd. Na een drukke visweek moet de brug van een kotter die een drukke vaarroute passeert door twee per sonen worden bemand. Die con clusie trekt de Raad voor de Scheepvaart naar aanleiding van de aanvaring op 25 februari 2000 tussen de TX 19 'Elizabeth Christina' en de 274 meter lange Liberiaanse olietanker 'Tromsö Reliance'. De tanker had weliswaar moeten uitwijken voor de Texelse kotter, maar als gevolg van ver moeidheid heeft de Texelse schip per volgens de raad niet alert ge noeg gereageerd op de noodsituatie. De TX 19 was op die bewuste dag om 6.00 uur 's morgens gestopt met vis sen en stoomde op naar Den Helder. De bemanning had een drukke vis week achter de rug, waarbij de opva renden het moesten doen met hazen slaapjes van twintig minuten. De bemanning was dus vermoeid en de schipper nam alleen de wacht op zich. Het schip stuurde op de auto maat en liep een vaart van 13 knopen en handhaafde een koers waarbij het verkeersgeleidingsstelsel 'West Friesland' in de Noordzee nagenoeg loodrecht zou worden gekruist. De tanker was onderweg van Willemshaven naar Rotterdam en voer de zogeheten zuidwest gaande Door de aanvaring werd de boeg van de TX 19 'Elisabeth Christina' anderhalve meter korter. (Folo Bert Koning) baan van de diepwaterroute, onge veer 50 mijl westelijk van Den Helder. De tanker had een snelheid van 13 knopen. Uit de navigatieapparatuur maakte de kapitein van de tanker op dat de kotter, toen deze zich op acht mijl afstand bevond, op ongeveer één mijl afstand van de tanker zou pas seren. Maar toen beide schepen el kaar op vier mijl waren genaderd, zag de kapitein dat beide schepen op el kaar afstevenden. Hij deed via kanaal 16 tenminste zes pogingen om de kotter te waarschuwen, maar kreeg geen reactie. De Texelse schipper kreeg de tanker pas in het zicht toen deze hem via bakboordzijde op 2,8 mijl was genaderd. Volgens de raad wel wat erg laat, zeker omdat het zicht goed was en de tanker gezien de omvang niet direct over het hoofd kan worden gezien. Wat met bijdroeg aan een goede afloop was dat de schipper niet goed met de aanwezige radar kon omgaan. De raad beveelt oudere schippers daarom aan alsnog een cursus te volgen, iets dat jonge collega's in de opleiding hebben meegekregen. 'Dit komt een veilige navigatie ten goede.' Toen tanker en kotter een halve mijl van elkaar waren verwijderd en dui delijk was dat een aanvaring niet meer was te voorkomen, veranderde de kapitein de koers van de tanker naar bakboord. Doel hiervan was de tanker uit het geladen deel van de tanker te houden. De schipper van de kotter nam op het laatste moment gas terug, maar dat mocht geen baat hebben. De kotter raakte de tanker frontaal op de achterbrug, waarbij de kop van de kotter zo'n anderhalve meter werd ingekort. De schade aan de tanker bleef beperkt tot een deuk aan stuurboordzijde, van 7 bij 3 me ter. Tevens was een scheur ontstaan in een drinkwaterbak. De raad wijt het gebrek aan initiatief van de schipper aan vermoeidheid. 'Na een visweek met hazenslaapjes is men niet meer zo alert. Men ziet de dingen gebeuren, maar men reageert niet.' Al eerder kreeg de schipper van de TX 19 de aanbeveling om een tweede man op de brug te laten plaats nemen. In juli 1994 had het schip een aanvaring in hetzelfde gebied De raad is van oordeel dat de schipper medeschuldig is aan de aanvaring. Hij had bij het kruisen van de uitein den van het verkeersgeleidingsstelsel extra voorzichtig moeten zijn en op voorhand maatregelen moeten ne men om de tanker voor te laten gaan. Schuldig is ook de kapitein van de tanker, die had moeten uitwijken voor de Texelse kotter De politie heeft een 58-jarige Texelaar aangehouden die wordt verdacht van zedenmisbruik- Het zou om meerdere gevallen gaan, waarvan een deel al is verjaard. Het oudste zou 38 jaar ge leden zijn gepleegd. De man heeft een kleine tien gevallen bekend, maar de politie is ervan overtuigd dat er meer slachtoffers zijn. In één geval zou het om een vijfjange jongen gaan. De verdachte is voorgeleid aan de rechter-commissaris, die heeft beslo ten de man in voorlopige hechtenis te houden. Donderdag wordt hij op nieuw voorgeleid, ditmaal aan een raadkamer. Deze raad bestaat uit meerdere rechters en zal al dan met besluiten of er reden is de verdachte langer vast te houden. Voorlichters van politie en justitie wilden niet rea geren op het bekend worden van deze zedenzaak. Huishoudelijke artikelen, boeken, handwerk, elektra, schilderijen, ge reedschappen, meubels. Wie in dit rijtje iets van zijn of haar gading ziet en daar niet te veel voor wil betalen, kan zijn hart ophalen op de grote rommelmarkt, die zaterdag van 9.00 tot 14 00 uur wordt gehouden op het bedrijf van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn. Ook de grote loods aan de achterkant staat vol tweedehandsspullen. In de schuur kan gezellig worden bijgepraat onder het genot van een kopje koffie en ook worden de bekende versgebakken oliebollen aan de man gebracht. De opbrengst is zoals gebruikelijk be stemd voor het restauratiefonds van het Hoornder kerkje. Karseboom hun bluesrepertoire speelden. Nieuw was de deelname van eetcafé Bruintje Beer, waar het tweetal Boogie Twice een mix van rock, country, boogie woogie, hillbilly en blues speelden. Het bluesfestival Lees verder pagina 5 René Jager en Nikoline Platte worden de eigenaars van strandpaviljoen Paal 9. Ze hebben het bedrijf per 1 februari a.s. overgenomen van Joop en Mieke Vlaming, die het tijd vonden voor een wat rustiger leven. Pagina 2 Jan Bot, tot voor kort directeur van de basisscholen De Fontein in Den Burg en De Akker in Oosterend, is begon nen aan een imposante uitdaging: vorm en inhoud geven aan de stich ting voor Protestants Chnstelijk Pri mair Onderwijs in Noordwest Noord- Holland. In deze nieuwe organisatie bundelen twaalf scholen uit de Noordkop hun krachten en spreiden hun risico's. Bot is benoemd tot alge meen directeur van deze stichting. Hoewel hij in die hoedanigheid zijn gezicht nog regelmatig zal laten zien in De Fontein, trekt hij toch een deur achter zich dicht. Pagina 5 (Advertentie) (jrna 2wart. Jtxrii nbd harf_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE o des NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. ;kerij Pater uit Avenhorn heeft gisteren de failliete bak- 't Gouwe Boltje in overgenomen. Het bedrijf wordt op elfde voet voortgezet, alle medewerkers kunnen zo >d als zeker blijven, er komt geen verandering in het ortiment en ook de bezorgdienst blijft als vanouds func- eren. 'Bijna te mooi om waar te zijn, maar het is wel de iteit', aldus een opgeluchte firmant Jillert Blom, die ook aan het bedrijf verbonden blijft. Zijn broer Erik had al loten om het naar aanleiding van de problemen voor ien te houden. Hij wil in de visserij gaan werken. irmiddag hebben de medewer- kennis gemaakt met hun nieuwe Johan Pater, die enig aandeel- Ier is van de in 1924 door zijn opa Kichte bakkerij. Die is uitge- id tot een omvangrijk bedrijf dat tde hoofdzetel in Avenhorn met omzet van 45 miljoen gulden nvestigingen heeft, onder an dere in Blokker en Volendam. De to tale omzet is 125 miljoen, waarbij 650 werknemers zijn betrokken. Pater kenmerkt zich door een sterke orga nisatie die voor 't Gouwe Boltje (ook de naam blijft in stand) een veilige toekomst belooft. Mede daarom is curator A. Sweens zeer tevreden over de snelle ontwik keling die zich de afgelopen dagen heeft voorgedaan. Vri|dag werd reeds overeenstemming bereikt over de overname. Sweens: 'Er is in korte tijd heel veel werk verzet. Alles kwam razendsnel rond door een construc tieve opstelling van alle betrokkenen die allemaal maar één ding wilden: 't Gouwe Boltie met de daaraan ver bonden werkgelegenheid op Texel houden. Dat is dus gelukt!' Voor de crediteuren van 't Gouwe Boltje ziet het er minder fraai uit. De schuld van omstreeks twee miljoen wordt door de nieuwe eigenaar uiter aard niet overgenomen. Met het geld dat nu beschikbaar is kunnen hoog stens de belastingdienst en de bank tevreden worden gesteld, maar dat is niet eens zeker. Lees verder pagina 5

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1