Paviljoen Paal 9 in andere handen 2 teso Texelse vertelt op tv over haar liefde voor de Slufter Familieberichten .TEXELSE COURANT' oud papier Nieuwe cursussen bij muziekschool TEXELSE^COURANT Strijbosschool houdt open huis Agenda's Wat ik zeggen wou... Zeehondenopvang Ouderen drinker samen koffie Bingo ouderen DINSDAG 16 OKTOBER 2001 René Jager en Nikoline Platte wor den de eigenaars van strand paviljoen Paal 9. Ze hebben het bedrijf per 1 februari a.s. overgeno men van Joop en Mieke Vlaming, die het tijd vonden voor een wat rustiger leven. Jager en Platte wonen in Amsterdam, maar onderhouden nauwe banden met het eiland De 25-|ange Nikoline is er geboren en de 29-jarige René (zoon van pottenbakker Jaap Jager uit De Koog) is er opgegroeid. De twee wonen samen en leerden elkaar 10 jaar geleden kennen op het examenfeest van de scholenge meenschap. Nikoline studeert Neder lands (lerarenopleiding) en René stu deerde vrijetijdskunde in Leeuwarden. Toen hij nog op Texel woonde was hij actief in de keuken en achter de bar van onder meer Paviljoen 3, Dikke Mik en De Toe komst. Ook zijn partner deed horeca- ervaring op, onder meer in De Toe komst en later in Amsterdam in een cateringbedrijf en Cirque du Soleil. René werkte de afgelopen jaren on der meer in grand café De IJsbreker aan de Amstel en bij de optiebeurs. Texelgevoel Texel bleef echter trekken. Ze kwa men er haast elk weekend, onder andere voor het beoefenen van de zeilsport. René is voorzitter van de kustzeilvereniging Westerslag. Op nieuw wonen en werken op het eiland was voor de twee een lang gekoesterde wens. Dat het strand paviljoen van Joop Vlaming te koop stond, hoorde René van zijn zeilmaat Dennis Eelman, zoon van makelaar Hans Eelman. Er waren drie andere gegadigden, maar na enkele verken nende gesprekken met Joop en Mieke Vlaming en Hans Eelman was al gauw duidelijk dat de keus op"René en Nikoline moest vallen. De afgelo pen week werden de handtekeningen gezet onder de koopakte. Trefpunt De nieuwe eigenaars zijn duidelijk blij en voelen zich enorm uitgedaagd. Het aantrekkelijk gelegen strand paviljoen paal 9 mag tot de meest succesvolle horecabedrijven van Texel worden gerekend. Niet alleen toeristen komen er graag maar ook voor veel Texelaars is het paviljoen een populair trefpunt. De informele Kopers en verkopers voor het paviljoen. Van links naar rechts Nikoline Platte, René Jager, Joop en Mieke Vlaming. (Foto Harry de Graan sfeer en de gemoedelijke wijze waarop directie en medewerkers met klanten van alle rangen en standen weten om te gaan is daar debet aan, evenals het feit dat de meeste men sen die er werken al jaren aan het bedrijf zijn verbonden en met veel van hun klanten vriendschappelijke rela ties onderhouden. René Jager: 'Dat willen we natuurlijk zo houden. Het wordt echt geen culinair Frans res taurant of trendy café. We proberen de zaak op dezelfde voet voort te zetten'. Ook voor het gezicht zal er met zo heel veel veranderen, want de huidige medewerkers - onder wie zeven vaste krachten - blijven. Tot het overgenomen paviljoen hoort ook een kiosk die alleen.'s zomers op het strand staat, vijftig strandhuisjes en de schuur bij het Vlak die voor opslag dient. Bewogen verleden Joop Vlaming en zijn vrouw zijn 20 jaar de enige eigenaars van Paal 9 geweest. In de zeven jaar daarvóór was er een firma waarin ook vader Piet Vlaming zat. Laatstgenoemde nam Paal 9 in 1964 over van Joop Kikkert die het enkele jaren daarvoor had gekocht van de stichter Gernt Coevert. Het was toen nog een een voudig demontabel houten gebouw tje met 12 huisjes. Het stond op het strand en moest elk najaar worden afgebroken. Weinig horecabedrijven kennen een zo bewogen geschiedenis als Paal 9. Lange tijd is het paviljoen acuut be dreigd geweest, zowel door de na tuur als door sommige ambtenaren. Op het steeds lager wordende strand in de zestiger jaren was het oude paviljoen zelfs in de zomer niet vei lig. Op een gegeven moment moest het op 10 augustus al worden afge broken omdat het dreigde weg te spoelen. Op advies van Cees Harting, hoofd Dienstkrmg Texel van Rijkswa terstaat, werd het daarom op de duinrand gezet, op 'veilige' afstand van de zee. Als gevolg van de kust- afslag moest het echter herhaaldelijk naar achteren worden verplaatst. Toen het bedrijf bij een stormvloed in 1984 opnieuw aan de uiterste rand van het afkalvende duin kwam te staan, kwamen tientallen vrijwilligers van heel Texel in actie. Met 15000 zakken zand werd de zee een halt toe geroepen. Die inzet van vele vrienden had iets te maken met de morele steun die men de familie Vlaming wilde geven bij de pogingen om op het duin een vast strandbedrijf te stichten, dat het hele jaar zou kunnen worden geëxploiteerd. Lokale en re gionale mensen van Staatsbos beheer waren daar faliekant tegen, maar de gemeente Texel zag het wel zitten. De voor Vlaming gunstige be slissing viel na 3.5 jaar strijd. Piet Blaauw van de WD stelde vragen in de Tweede Kamer en de hoogste baas van Staatsbosbeheer kwam naar Texel om de verlangens van de familie Vlaming en de gemeente Texel aan te horen. Joop Vlaming herinnert zich nog met ontroering het telefoon tje dat hij 's avond kreeg van burge meester Jo Engelvaart: 'Joop, het licht staat op groen' In januari 1985 werd het nieuwe vaste bedrijf geopend. Nadien werd het nog uitgebreid met een serre en een erker. Voor de zee is niemand bang meer want de regering heeft uitge sproken dat de huidige kustlijn van Texel in stand moet blijven en maakt dat waar door telkens miljoenen gul dens kostende zandsuppleties uit te voeren. 'De mooiste plek van Nederland is daar waar je wortels liggen', vindt Corrie Timmer-Prins. Ze groeide op in Eierland en 'dus' ligt voor haar de mooiste plek achter de duinen, in de Slufter. Als kind was ze er al vaak te vinden, om te dro men over onbereikbare verten. Maar nog steeds komt ze er graag om rond te dwalen. Zaterdag 20 oktober getuigt ze van haar liefde voor de Slufter in het tv-pro- gramma 'Weg van de snelweg' van de NCRV. Timmer reageerde op een oproep van de programmamakers van Palazzina Productions in diverse media om een persoonlijk verhaal te schrijven over 'de mooiste plek van Nederland'. Het was geen wedstrijd, benadrukt het bedrijf, dat het ook niet te doen was om daadwerkelijk de mooiste plek van Nederland te bepalen. 'Wel wil len de makers laten zien hoe mooi en verrassend Nederland kan zijn. Door persoonlijke portretten te maken en landschappen door de ogen van en thousiaste vertellers te laten zien. krij gen deze gebieden voor de kijkers een andere lading. Het verhaal, het enthousiasme en de passie voor die ene plek is net zo belangrijk als om geving zelf.' (Advertentie) Opvallend genoeg werd de Slufter in de oproep al genoemd als voorbeeld van een gebied dat voor iemand de mooiste plek van Nederland zou kun nen zijn. Dat was voor Timmer reden om te twijfelen. 'Ik vind het een min punt als je het genoemde voorbeeld als onderwerp neemt. Kun je mets originelers verzinnen, denk ik dan.' Toch besloot Timmer - die wel vaker schrijft en onder meer ook actief is voor de Texelse Courant - te reage ren. 'Uit nieuwsgierigheid. Ik wilde onderzoeken wat voor tekst je zou minuten worden uitgezonden. Tim mer kijkt uit naar het resultaat. 'Ik weet wat en hoe ze gefilmd hebben en ben nu heel benieuwd wat ervan gemaakt is.' De serie bestaat uit zes afleveringen, die worden gepresenteerd door Mariska Hulscher en waarvan de eer ste inmiddels is uitgezonden. Na de winter worden er nog eens zes opge nomen. Bedoeling is uiteindelijk alle provincies aan bod te laten komen. In iedere afleveringen vertellen drie mensen hun verhaal. Komend voor jaar verschijnt een boekje met foto's, interviews en routebeschrijvingen naar de gefilmde gebieden. Corrie Timmer is te zien in de derde afleve ring. Deze wordt uitgezonden via Nederland 1 en begint om 16.35 uur. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve erop te letten dat het papier met gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 4. Waalderstraat, Marelstraat, Burgerhoutstraat, Jan Reystraat, Wilhelminalaan. verschijnt iedere vrijdag in de Texelse Courant. Met o.a. de agenda, week enddiensten en artikelen over uitgaan, actief zijn, natuur en cultuur. Er is voor een beperkt aantal bedrijven ruimte om op deze pagina te adverteren Informeer en/of reserveer bij de advertentieafdeling van de (jthu ZwarLjixrh i* bH kirt. Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 36 26 00, fax 31 41 11 E-mail: info@lenr.nl Corrie Timmer 'ik houd van kleine uitda gingen. die tv-uitzending hoefde niet Zonodig.(Foio Joop Rommeisl moeten schrijven om eruit gepikt te worden.' Ze besloot trouw te blijven aan haar lievelingsplek. 'De Slufter is voor mij werkeli|k de mooiste plek van Nederland. Niet vanwege het feit dat het plekje uniek is. Ten slotte zegt het woord uniek niets anders dan dat het enig in zijn soort is. Maar omdat mijn wortels daar liggen en mijn ge voel. Wél schrijven over een ge noemd voorbeeld vond ik een extra uitdaging om er toch mee te scoren. Ik houd wel van kleine uitdagingen. Toen het lukte, was het voor mij ei genlijk wel genoeg. Die tv-uitzending hoefde niet zonodig en helemaal geen persoonlijk portret.' Toch vond Timmer de opnamen, die vorige maand werden gemaakt, erg leuk. 'De regisseur had een script geschreven, naar aanleiding van een bezoek dat hij een week eerder aan mij had gebracht. Hij wilde vooral het verschil benadrukken tussen mijn gewone, dagelijks leven en mijn avonturen in de Slufter.' Tijdens een lange opnamedag werd drie uur film opgenomen, waarvan ongeveer tien Van muziek voor baby's en peuters tot tinwhistle voor beginners. Bij Muziek- en Dansschool Texel gaan na de herfstvakantie enkele nieuwe korte cursussen van start. 'Muziek voor baby's en peuters' is een cursus van tien lessen, waarin met de kinderen wordt gezongen, gespeeld en bewogen en geluisterd naar muziek. Het plezier beleven staat centraal. De cursus gaat maan dag 29 oktober van start om 16.00 uur. Deelname kost 45 euro (ƒ99,17). 'AMV voor volwassenen' biedt een brede, algemene oriëntatie op mu ziek. De cursus richt zich onder meer op het praktisch leren hanteren van het notenschrift, waarbij de theorie wordt gekoppeld aan het gaan be spelen van een instrument. Daar naast worden enkele composities uit de muziekgeschiedenis beluisterd en behandeld. De cursus bestaat uit tien lessen en gaat woensdag 14 novem ber om 20.45 uur van start. Kosten: 80 euro (ƒ176,30). Ook is er een cursus voor volwasse nen die in korte tijd willen leren om met de gitaar liedjes te begeleiden. Centraal in de lessen staat het spe len van akkoorden. De start is op woensdag 31 oktober om 19.30 uur. De kosten bedragen 88,50 euro (ƒ195,03), exclusief het lesboek. In de cursus 'eenvoudige lied begeleiding op de piano' leren de deelnemers aan de hand van akkoordenschema's leuke, ritmische begeleidingen te spelen die gebruikt kunnen worden bij liedjes. In tien les sen komen diverse stijlen aan bod. Start: maandag 5 november, 20.15 uur. Kosten 117,50 euro 258,94). 'Liedjes schrijven' is een cursus waarin aandacht wordt besteed aan rijmschema's, versvormen en verhaallijnen in teksten. Daarna wordt geleerd deze teksten op eenvoudige wijze op muziek te zetten. Deze cur sus van tien lessen begint op dinsdag 30 oktober om 20.30 uur. De kosten bedragen 117,50 euro 258,94). Tot slot er de cursus 'tinwhistle voor beginners'. In de afgelopen jaren is de belangstelling voor Ierse en Bretonse (Keltische) muziek enorm gegroeid. De film 'Titanic' en de folkconcerten in De Lindeboom zorg den ervoor dat veel mensen in aan raking kwamen met deze muziek. In Ierland zijn vooral de tinwhistle en de houten dwarsfluit in D populair om de traditionele muziek op te spelen. De tinwhistle is een Iers fluitje dat ook gebruikt wordt om noten te leren le zen en liedjes te spelen. De cursus biedt een eerste kennismaking met de traditionele Keltische muziek. Noten kunnen lezen is niet noodza kelijk. Er wordt veel aandacht be steed aan uit het hoofd spelen. Ook wordt gewerkt aan frasering, de typi sche Ierse versieringstechniek, ademhaling, ritmiek en inzicht in de structuur van de muziek. De eerste van acht lessen begint op woendag 31 oktober en duurt van 18.45 tot 19.45 uur. De kosten bedragen 100 euro 220,37). Meer informatie is verkrijgbaar bij Loes Bakker, tel. 0223 - 628580. Voor de meeste cursussen geldt dat er een beperkt aantal plaatsen be schikbaar is en dat ze alleen door gang vinden bij voldoende deelname. Voor meer informatie en inschrijving kan contact worden opgenomen via tel. 313493. De vernieuwde J.R Strijbosschool in Midden-Eierland wordt donderdag officieel in gebruik genomen. Na de officiële plechtigheid is er van 17.30 tot 19.30 uur open huis. Dinsdag 16 oktober: In het gemeentehuis vergadert de raadscommissie voor Ruimte, Wo nen en Economie. Aanvang 19.30 uur. De FNV Vrouwenbond komt om 20.00 uur bijeen in De Buureton. Thema van de avond is 'bewegen'. De Historische Vereniging houdt een bibliotheekavond in Tusse de Banke Deze begint om 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Rush hour 2 (19.00 en 21.30 uur), Rat race (19.00 uur) en The fast and the furious (21.45 uur). Woensdag 17 oktober: Smid Jan Bakhuizen geeft van 10.00 tot 16.00 uur demonstraties in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Ouderen spelen vanaf 14.00 uur bingo in de Buureton. Deelname kost ƒ10,-. In Fort Kijkduin in Den Helder be gint om 18.30 uur een bijeenkomst over de toekomst van het kustvak Texel, Zijpe en Den Helder, geor ganiseerd door de stuurgroep Vi sie Hollandse Kust 2050. Deze is nadrukkelijk ook bedoeld voor geïnteresseerde Texelaars die wil len worden bijgepraat en mee- discussiëren. In het gemeentehuis vergadert de raadscommissie voor Welzijn en Onderwijs. Aanvang 19.30 uur. Leden van de WLTO komen om 20.00 uur bijeen in appartementenhotel De Pelikaan nabij De Koog. Sprekers zijn de heren Boersma en Doornenbal, bestuurders van de (W)LTO. In Cinema Texel draaien Als kat en hond (15.00 uur), Rat race (15.30 uur en 19.00 uur), Rush hour 2 (19.00 en 21.30 uur) en The fast and the furious (21.45 uur). Donderdag 18 oktober: Van 17.30 tot 19.30 uur is er open huis in de vernieuwde J.P. Strijbosschool in Midden-Eierland, die vandaag officieel in gebruik wordt genomen. De muziek- en dansschool ver zorgt een voorspeeluur in dorps huis d'Ouwe Ulo in Den Burg. Leerlingen laten vanaf 19.00 uur hun vorderingen op accordeon, fluit en piano horen. In het gemeentehuis vergadert de raadscommissie voor Financiën, Werken en Milieu. Aanvang 19.30 uur. De afdeling De Cocksdorp- Eierland van de NBvP/Vrouwen van Nu komt om 20.00 uur in het Eierlandsche Huis bijeen. De avond wordt verzorgd door schrijf ster Bertien de Moor. In de NH kerk van De Koog begint om 20.00 uur een dia-avond over Texel in de Duitse taal. Toegang ƒ2,50. Om 20.30 uur begint in Klif 12 de voorstelling 'ADéHaDé' van caba retier Jochem Myjer. Toegang 22,50, vriendenprijs 17,50. In Cinema Texel draaien Rush hour 2 (19.00 en 21.30 uur) en America's sweethearts (19.00 en 21.45 uur). Vrijdag 19 oktober: In basisschool De Fontein begint om 15.30 uur een receptie ter ge legenheid van het afscheid van directeur Jan Bot. In de foyer van manege Akenbir wordt de najaarsvergadering va De Waddenruiters en Kleppertjes gehouden; 20.00 ui In Cinema Texel draaien Rush ho, 2 (19.00 en 21.30 uur) America's sweethearts (19 00 21.45 uur). Veerdienst TESO zet geregel twee boten in en verzorgt dan der half uur een overtocht, zov, vanuit Den Helder als vanaf Texa Dat gebeurt vrijdag van 9,35 Ij 20.05 uur en zaterdag en maande 0 van 9.35 tot 16.05 uur. Automot» listen moeten vrijdag rekenin houden met wachttijden van ee half uur. Die kunnen op Texel om staan tussen 10.00 en 12.00 u« en in Den Helder tussen 13.00 a 18.00 uur. Nadere informatie ka worden verkregen via tel. 0222 369600 of e-mail mfo@teso.nl, D veerdienst heeft ook een websiti www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschili Di. 16 8.46 en 21.45u Wo. 17 9.40 en 22.36 u Do. 18 10.35 en 23.16 a Vr. 19 11.20 en 23.40 u Za. 20 11.45 en -u. Zo. 21 0.00 en 12.14 a Ma. 22 0.17 en 12.40 a Di. 23 0.50 en 12.50 a Aan het strand is het ongeveer een uur e< der hoogwater. De zon komt 18 oktober® om 8.09 uur en gaat onder om 18 38 uur 1 oktober nieuwe maan; 18 oktober springt) De eerste aankcndiging door EcoMare over de viering van het vijftigjarig bestaan van de opvang van zeehonden komende zomer, roept twijfels op. Krijgen wij wel de op fei ten gebaseerde geschiedenis te ho ren of wordt gekozen voor de onver mijdelijke peptalk, die de zo gewenste uitstraling moet opleveren? Waren wijlen Gerrit de Haan en zijn vrouw Annie wel de 'eersten in Eu ropa' die zich over zieke zeehonden en huilers ontfermden? Ik heb De Haan dat nooit horen zeggen, en ik heb toch 25 jaar met hem in het Mu seum gewerkt. Dat wedstrijdachtige ideetje de 'eerste van Europa' te moeten zijn, zal wel later zijn bedacht om de concurrentie van het lijf te houden. In het papegaaiencircuit praat iedereen elkaar vervolgens keu rig na. Slaan wij er de berichtgeving in de oude jaargangen van de Texelse Courant op na, dan doemt een ander verhaal op. Was het niet strandvon der Reuvers van Weltevreden uit De Cocksdorp die op 19 mei 1925 met een zeehondje naar Artis in Amster dam afreisde op zoek naar opvang en verzorging? Reuvers' zeehondje werd daarmee de eerste van een lange reeks huilers en zieke zeehon den die Artis binnenstroomde. Zij kwamen uit alle delen van het Neder landse kustgebied. Artis had al ruim zestig zeehonden opgevangen toen De Haan in 1952 met zijn opvang begon. De zeehondenopvang van het Texels Museum was zeker niet de eerste van Europa, maar in zijn opzet wel de meest vooruitstrevende en meest succesvolle. Het echtpaar De Haan bekommerde zich bovenal om het lot van de zeehonden in de Waddenzee. Zeehonden werden immers gezien als schadelijke dieren, waarop flink jacht werd gemaakt en ieder gedood exemplaar leverde een rijkspremie op. Het echtpaar heeft zich bijzonder ingespannen voor de totale bescher ming van de zeehonden. De instelling van het zeehondenreservaat bij het Eierlandse Gat, dat een permanente bewaking kreeg, was beslist ook aan hen te danken. Het is goed dat de verdiensten van het echtpaar De Haan in het zonnetje worden gezet, bijvoorbeeld in een handzaam boek werkje. Komt nu de tijd er aan om nog een paar interessante verdiensten van Gerrit de Haan uit de spreekwoorde lijke diepe prullenmand te halen, waarin ze na zijn overlijden terecht zijn gekomen? Zoals het Natuur- recreatiecentrum met het Duinpark, waarvoor hij toen een hoge onder scheiding kreeg. En hoe zat het ook al weer met zijn plannen voor het Nationaal Park de Duinen van Texel of het in 1981 opgestarte Jac. P. Thijsse museum? Het is maar een voorstel. Johan Reydon, Den Burg. Ouderen die het beu zijn om stee alleen koffie te moeten drinken, Is nen in het vervolg iedere dinsdags anderen 'een bakkie doen' dienstencentrum De Buure (Molenstraat 2, Den Burg). De 'inlo koffieochtend' is een nieuwe act» van de Stichting Welzijn Oudi Texel (SWOT). Naast koffiedrinken praten met andere bezoekers, is ook mogelijk'de krant te lezen, e spelletje te doen of allerlei zaken bespreken met de gastvrouw. SWOT heeft voor dit project een s sidie van ƒ600,- gekregen van stichting 'Tot steun aan de verenig, Het Groene Kruis Texel' om dive spelen aan te schaffen. De kof ochtenden gaan van start op dinsd 23 oktober en duren steeds v 10.00 tot 12.00 uur. De bijeenko sten zelf zijn gratis, voor de co sumpties moet wel worden betas Voor meer inlichtingen kan conti worden opgenomen met de SW( tel. 312696. In dienstencentrum de Buurei (Molenstraat 2, Den Burg) wo woensdag de eerste van een se bingomiddagen voor senioren houden, georganiseerd door Stichting Welzijn Ouderen Texel. 0 zelligheid staat voorop, maar er ook leuke prijzen te winnen. De name kost ƒ10,-. Het spel gaat 14.00 uur van start. Herinner mij... Maar niet in sombere dagen. Herinner mij in stralende zon, zoals ik was toen ik nog alles zelf kon. Na een leven vol liefde en zorg, waarvan de laatste jaren zeer moeilijk voor haar zijn ge weest, is heden vredig ingeslapen onze lieve moeder, schoon-, groot- en overgrootmoeder Klaske Dijkstra weduwe van Jan Kramer A Harlingen, 24 januari 1914 t Texel, 15 oktober 2001 J. Kramer G. Kramer-Oosterbeek A. Kramer A.A. Kramer-Slegh klein- en achterkleinkinderen Moeder is opgebaard in Afscheidshuis de Vlin der, Hollewal 42 te Den Burg. Daar is donderdag 18 oktober van 19.00 tot 20.00 uur gelegenheid tot condoleren. Vrijdag 19 oktober vindt de crematie plaats om 11.00 uur in Crematorium Schagerkogge, Haring- huizerweg 3 te Schagen. Vertrek boot van Texel 9.35 uur. Na afloop van de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in de koffiekamer van het crema torium. Correspondentie-adres: J. Kramer, Beatrixlaan 40, 1791 GC Den Burg. Lieve oma Uit het oog is niet uit het hart. Rust zacht. Ronald en Marion Simon, Bianca Robert en Karin Martine en Frits Annemieke en Arjan Dankbaar gedenken wij onze oud-commissaris Jan Venneman Hij rust in vrede. Zijn echtgenote en familie wensen wi| veel sterkte met dit verlies. Directie en Raad van Commissarissen N.V. Exploitatiemaatschappij De Knm

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2