'Tüne' volgens oud systeem Natuurmonumenten wil groter deel van het wad afsluiten Midweek op Texel eindigt als sprookje connexxion NaitiA Oosterender ondernemers en dorpscommissie: 'Woonhuis moet op papier winkel blijven' Boudewijn m Bootbus Bedrijfsongeval Man doet dure boodschappen TEXELSE® COURANT Gemeente Texel Fietser gewond door aanrijding Nieuwe tweede man bij politie Qnder de pomp Geboorte in vernieuwd vakantiehuis De Bult Onder invloed pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11624 VRIJDAG 26 OKTOBER 2001 De Multifunctionele Ezelvereniging i.a. heeft Boudewijn de Groot gestrikt voor een optreden tijdens de vijfde Nacht van de Ezel. Dat is bijzonder, aldus voorzitter Theun de Winter van de Ezelvereniging, omdat de zanger niet zomaar even een concert geeft. Pagina 2 Burgemeester en wethouders zijn 'onaangenaam getroffen' door het bericht dat Connexxion ingaand vol gende week niet langer een bus van Den Burg naar de eerste boot laat rij den. Het college heeft zich daarover per brief beklaagd bij Gedeputeerde Staten, die verantwoordelijk zijn voor het openbaar vervoer. Pagina 5 Een 30-jarige man die gistermorgen bij sloopwerkzaamheden aan een strandpaviljoen bij paal 17 ongeluk kig ten val kwam is met onbekend letsel overgebracht naar het zieken huis in Den Helder. De man stond volgens de politie met een collega op een rolsteiger en probeerde zich te verplaatsen door aan bovenliggende balken te trekken. Het slachtoffer verloor daarbij het evenwicht en kwam deels op de steigeren deels op een houten vlonder terecht. De ar beidsinspectie stelt een onderzoek Een 55-jarige inwoner van Den Burg werd in een supermarkt aan de Vogelenzang aangehouden omdat hij er had gewinkeld zonder te betalen. De gestolen waar bleek ruim zeven tig gulden waard te zijn. In overleg met justitie bood de politie hem een transactie aan van 250,-. Nadat de man dit bedrag had betaald, werd hij vrijgelaten. 'Al met al dure bood schappen', constateerde de politie- voorlichter IM-advertentie Hoe ziet u de toekomst van Texel? Lees de bij deze TC verspreide informatiekrant! Niets ontvangen? IcJTTJJ In het gemeentehuis SiÖöSr' z'in 8rat's exemplaren höi.nri verkrijgbaar. (Advertentie) Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,30 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. Advertenties/abonnementen/bezorging: Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg Spmbaan 6 a T*' J J m - telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 1791 MC Den Burg jY* f) f* Y) H T*T P VP i* 1 Tl vlPT 1/1 fl 1*1 e-mail: redactie@texelsecourant.nl lelefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 Vw LJ I- «/V V O r r r i/ FI Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 e-mail.info@lenr.nl J of 06-22 14 02 75 Qrwta Im ba ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: winterdienstregeling IjDCeK Hoe ziet u de toekomst van Texel? NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. vereniging Natuurmonumenten dat het 'gesloten' gedeelte van I wad bij de Schorren aanzien- wordt uitgebreid om meer rust runnen bieden aan de hier over- - ede en foeragerende vogels. De ■eniging heeft een voorstel van - strekking gedaan aan het mi- terie van Landbouw, Natuur- leer en Visserij, die de bevoegd- d heeft delen van de ddenzee af te sluiten op grond ide Natuurbeschermingswet. getrapt. Het zou anders gecoördi neerd moeten worden en daar willen we afspraken over maken'. Niet alles Wat Natuurmonumenten betreft hoeft niet het hele 'eigen' gebied gesloten te worden. Droogvallen met bootjes bij het Eierlandse Gat blijft mogelijk en ook het vaargeultje naar De Cocksdorp blijft voor iedereen be schikbaar. Jzal het verzoek niet zonder meer 'Olgen maar het afwegen tegen lere belangen, luurmonumenten wil dat bijna al gebied dat zij in eigendom heeft geveer 1200 hectare) onder de u luurbeschermingswet wordt ge- cht. Thans is dat ongeveer de it. Dit moet niet worden verward it het gebied van totaal 7000 hec- dat Natuurmonumenten pacht Domeinen en in beheer heeft. Redelijk gens opzichter Erik Menkveld van iuurmonumenten is het niet de ioeling alle menselijke activiteiten et geclaimde gebied te verbieden, lar we willen er wel paal en perk stellen en in overleg bepalen wat «el en niet kan. Op dit moment Ipt iedereen daar In en uit en heb- i we er nauwelijks greep op. Het left niet alleen kokkelvissers, maar oorbeeld ook mensen die oesters .Jen op plekken waar lepelaars dsel moeten kunnen zoeken'. ikveld meent dat oesters rapen op plaatsen mogelijk is waar het der kwaad kan, zoals ter hoogte De Kaap. Ook wil hij het bezoek groepen mensen aan het wad inen reguleren. 'Allerlei groepjes ien excursies. Dat is op zichzelf prima activiteit, maar het wad bij Cocksdorp is onderhand aan snot ny Bakker uit Den Hoorn is dins- j omstreeks 19.00 uur bij een aan- ing gewond geraakt. Het ongeval stond toen Bakker met zijn fiets irhet fietspad langs de Hoornder- g reed en op de kruising met de itermolenweg geen voorrang ig van een auto, bestuurd door 51 -jarige dorpsgenote. De fietser andde op het wegdek en raakte «ond aan zijn hoofd en een arm. werd per ambulance overgebracht ir het Gemini Ziekenhuis in Den 'der, waar onderzoek uitwees dat niets gebroken had. Wél had het chtoffer gisteren nog steeds last pijn in hoofd en rug. 47-jarige commissaris Bryan okhuijzen wordt op 4 december in maar geïnstalleerd als plaatsver- 'gend korpschef van de regio ord-Holland-Noord van de politie, wordt daarmee na korpschef Anja ik de op één na hoogste baas van politie in deze regio. De nieuwe n werkt nu nog in Utrecht als chef 'het centrumdistrict Paardenveld. Daar tóórnen andere tijden. Klopt, maar moet de klok nu een "or vóór- of achteruit? Vraag het maar aan Boudewijn de Groot. Een midweekje Texel eindigde voor Anita Kneefel en Wieger van der Molen uit Leeuwarden in een sprookje. Het tweetal dat logeerde in vakantiehuis De Bult aan het Meyertebos van Leny en Arie Kikkert, kreeg dinsdagavond eer der dan verwacht gezins uitbreiding. Twee weken vóór de datum waarop ze uitgerekend was, werd hun dochtertje geboren. Haar komst was tamelijk onver wachts, want haar moeder had die zelfde middag nog een flinke strand wandeling gemaakt. 'Maar toen ik last kreeg van rugpijn, begon ik toch iets te vermoeden.' Nadat verloskun dige Theda Niehoff acht centimeter ontsluiting had vastgesteld, was dui delijk dat de blijde gebeurtenis op komst was. Er deden zich geen com plicaties voor, zodat de aanstaande moeder niet naar Den Helder hoefde te worden overgebracht, 'Een echte Texelse baby, we noemen haar dan ook Tessa glundert de trotse vader, die zijn dochter gisteren bij de burger lijke stand van de gemeente liet in schrijven. Haar ouders nemen zich voor regelmatig terug te keren. We kwamen hier toch al geregeld, maar nu kan de band met het eiland hele maal niet meer stuk.' Omdat het ook voor Arie en Leny Kikkert een bijzondere gebeurtenis was, hebben ze in hun tuin een boom geplant, waaronder de placenta werd begraven. De logiesverstrekkers heb ben een ingrijpende verbouwing ach ter de rug, waarbij hun vakantie verblijf werd uitgebreid en gemoderniseerd. De woonkamer van het landhuis werd uitgebreid met een serre en dankzij een grotere kap heb ben de gasten de beschikking over negen luxe slaapkamers en vijf bad kamers. Verder is het vakantiehuis voorzien van alle denkbare luxe. zo als een infrarood sauna, een bubbelbad, een douche met jets. solarium en noem maar op. Dankzij brede deuren, het ontbreken van drempels en een schuine opgang is het verblijf rolstoelvriendelijk. 'Eigen lijk zijn het maar kleine ingrepen die weinig geld hebben gekost. Maar daarvoor kunnen ook mensen met een handicap hier terecht. Er zijn op Texel veel te weinig van dit soort aan gepaste huizen, terwijl er wel grote vraag naar is. Eigenlijk zou de ge meente er bij de bouw op moeten toezien dat er brede deuren en an dere kleine voorzieningen in vakantie woningen worden gemaakt', aldus Leny Kikkert. De verbouwing werd uitgevoerd door Tebo. Vakantiegangers Anita Kneefel en Wieger van der Molen uit Leeuwarden met hun op Texel geboren baby Tessa. "Een echte Texelaar(Foto Gerard Timmerman) Huizen waarop nog een winkel bestemming ligt, moeten die be stemming behouden ook al is er geen winkel meer aanwezig. Dat stellen ondernemersvereniging Oosterend en de Strender dorps commissie in een gezamenlijk op gestelde visie om de terugloop van het winkelbestand in het dorp te gen te gaan. Volgens beide organisaties komt be houd van de bestemming van pas als zo'n huis verkocht wordt. De vereni gingen vinden dat dan, in samen spraak met eigenaar en makelaar, geprobeerd moet worden het te ver kopen aan een ondernemer die er een nieuwe winkel wil beginnen. In Oosterend is het aantal winkels de afgelopen jaren fors teruggelopen. Alfons Hurkmans van de ondernemersvereniging schat dat het dorp de laatste vijf jaar twaalf, dertien winkels de deuren heeft zien sluiten. Er zijn nog zeven winkels, waarvan de supermarkt van Gé Koot, de slagerij en de slijterij levensmiddelen verko pen. De ondernemers en de dorps commissie spreken hardop de wens uit dat het aantal vierkante meters dat een toekomstige winkel in een woon huis in beslag neemt, wordt verre kend met het womngbouw- contingent. Daardoor zouden wat extra huizen gebouwd moeten kun nen worden. Volgens Hurkmans is het echter belangrijk dat er geen win kels meer sluiten. 'Het zou een ramp zijn als de supermarkt dicht gaat.' De ondernemers proberen al geruime tijd inwoners te stimuleren om de bood schappen vooral in het eigen dorp te blijven doen om mee de voorzienin gen in stand te houden. Door meer toeristen te trekken, ho pen beide organisatie de plaatselijke economie ook een impuls te geven. Ze richten zich op de 'groen-toerist' die naar Oosterend komt voor rust en historie. Volgens de visie is het be langrijk dat zij in het dorp kunnen overnachten. Gepleit wordt daarom voor meer overnachtingsmogelijk heden zoais een familiehotel of een natuurcamping. 'We willen een inven tarisatie van het totaal aantal in te vullen toeristische slaapplaatsen op Texel Aan de hand daarvan zou een evenredig aandeel aan Oosterend toegewezen moeten worden.' De pittoreske en smalle straatjes moeten ook meer tot hun recht ko men. Bestaande parkeerplaatsen zouden daarom beter moeten wor den aangegeven en de parkeerplaat sen buiten het dorp (aan de Achtertune) zouden uitgebreid moe ten worden. Ook zou beter opgetre den moeten worden tegen wildparkeerders. Voor vrachtwagens en autobussen zou in en rond het centrum een parkeerverbod moeten gelden. Een warm pleidooi wordt gehouden voor uitbreiding van het huidige in dustrieterrein aan de Slotskolk. 'De Slotskolk kan doorgetrokken worden naar de Koningsweg en dan opge vuld worden met bebouwing.' Vol gens de visie bestaat onder de leden grote behoefte aan ruimte om een bedrijf te vestigen of uit te breiden. Uitbreiding zou uitsluitend bedoeld moeten zijn voor niet-vervuilende in dustrie. De ondernemersvereniging en de dorpscommissie stellen dat zij om de drie maanden gaan overleg gen met de gemeente en de woning stichting om van gedachte te blijven wissefen over de lopende zaken in Oosterend. De visie komt dinsdag avond aan de orde in de Bijenkorf als burgemeester en wethouders een bezoek brengen aan Oosterend. Een 37-jarige automobilist uit Den Burg werd in de nacht van woensdag op donderdag op de Pontweg aan gehouden en op het gebruik van al cohol gecontroleerd. De blaastest gaf een score van 255 ug/l. waar 220 ug/ I nog net is toegestaan. De voorgestelde aanwijzing van ge sloten gebieden ('artikel 17-gebie- den') in de Waddenzee werden be kend gemaakt op een bijeenkomst in Leeuwarden van het Toeristisch Overleg Waddengebied door Gerard Mast van de afdeling Noord van LNV. leder najaar wordt het beleid op dat punt opnieuw bepaald en wordt uit gemaakt welke rustgebieden voor zeehonden, broedplaatsen voor vo gels en hoogwatervluchtplaatsen voor vogels onder artikel 17 moeten vallen. Bekende artikel 17-gebieden zijn de eilandjes Griend en Richel die het hele jaar gesloten zijn en de om geving van het Foksdiep, die een deel van het jaar gesloten is. Het aantal wijzigingen dat voor het komende jaar is voorgesteld is be perkt, maar met name wadlopers maken zich zorgen over de belemme ringen die zij bij Texel zullen ondervin den. Tot 15 november kan op de voorge nomen wijzigingen worden gerea geerd bij LNV-Noord, Postbus 30.032, 9700 RM in Groningen, tele foon 050-5992300. De uiteindelijk vastgestelde wijzigingen zullen wor den aangegeven op de hydrografische kaart voor 2002. Natuurmonumenten vindt dat daar door voldoende bekendheid is gege ven aan de begrenzingen. Het is met de bedoeling om op het wad bordjes te plaatsen. Werner Dros en Piet Daalder waren gistermiddag zwetend bezig met het bouwen van een tuunwal volgens het ouderwetse systeem, dus met ruit- zoden. Ze hadden het nooit eerder gedaan maar hadden de kunst in hun jonge jaren afgekeken van vermaarde tuunwallenbouwers als Kees Witte van Driehuizen, Hein Schraag en Klaas Kalis. En als hun herinnering het liet afweten raadpleegden ze de pagina's 390 en 391 van het boek 'Veldnamen van Texel' van Sjaak Schraag, waarin met tekst en teke ningen duidelijk wordt gemaakt hoe een ruitzodenwal moet worden opge bouwd. De tuunwal met een bescheiden lengte van 25 meter verrijst ter hoogte van hoeve 'Hoogezand' aan de Zwinweg in polder Het Noorden. Het is de vervanging van een wal van gelijke lengte die moest verdwijnen bij de verhoging van de wegovergang over de binnendijk, een werk dat in opdracht van het waterschap werd uitgevoerd door Aannemingsbedrijf P. Daalder, Alkmaar. Er geldt namelijk een afspraak dat tuunwallen die bij dergelijke werken teloor gaan, wor den vervangen. De laatste jaren is het op Texel ge bruikelijk om tuunwallen te maken uit gestapelde platte zoden, wat voor een groot deel mechanisch is te doen en dus voordelig is. Dat zou ook in dit geval hebben gekund, maar Dros en zijn geestverwanten, werkend voor Daalder, beschouwen zich als fundamentalisten op het gebied van cultuurhistorie en wilden per se een wal van ruitzoden. Zo'n tuunwal be staat aan beide zijden uit vier lagen zoden van speciaal model, zodanig aangebracht dat de grasoppervlakte geheel aan de buitenkant komt. De ruimte tussen de zodenmuurtjes wordt opgevuld met grond en van dunne plaggen wordt voor een topafdekking gemaakt. Om de zaak bij elkaar te houden moeten de zoden volgens een bepaald profiel worden uitgespit, en zodanig op en tegen el kaar worden gezet dat een verband ontstaat, zoals bij metselwerk. Dros en Daalder doen het werk in de gun stigste tijd van het jaar, want de ge stapelde zoden kunnen nu nog aan elkaar groeien, wat in het droge voor jaar veel minder vlot gaat. Het twee tal weet inmiddels ook de andere re den waarom het systeem tegenwoordig met meer wordt toege past: het is zéér zwaar werk.. (Foto Harry da Graaf)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1