'Straf vaak niet in verhouding tot aangerichte ellende 2 Boudewijn de Groot op vijfde Nacht van de Ezel i 'Geef mij maar een koekenpan, dan ik maak er wel wat van' .TEXELSE COURANT' Jong geleerd. Eilandcompetitie volleybal Burgemeester naar Waddenconferentie Kapvergunning beuk dames Dijt cG3 Kerkdiensten J^adio Texel 106.11 de £)uinpan Medische zorg oud Papie Ingezonden brief in weekblad 'Donald Duck'. Slachtofferadvocaat zedendelicten By 3 VRIJDAG 26 OKTOBER 2001 Zelfs de allerkleinsten mochten don derdag een rondje maken op een pony. Dat gebeurde ti|dens de open dag van ponyclub De Kleppertjes in manege Akenburg, waar gerouti neerde amazones hun dieren bereid willig in bruikleen afstonden aan de jongste jeugd. Voor de ponyri|dsters was er veel te beleven. 'We hebben dressuur gereden, een cross en een viertal. We gaan daarbij met z'n vie ren gelijk op en doen allerlei figuren. Bij het springen ging juf Colmda (Versteege. red.) onder een hindernis liggen. We sprongen zó over haar heen', vertelde de 10-jarige Shirin Schahidi, met haar 26 jaar oude C- pony Mira één van de vijftig deelne mers. Veel tijd om te praten had ze niet, want haar pony stond alweer te trappelen voor het volgende nummer. Het evenement werd besloten met een demonstratie door instructrice Bea Dekker, die een kór op muziek reed. (Foto Gerard Timmerman) Programma dinsdag 30 oktober Veld A, heren 18.30 DGM-Agrifirm Grooten Slock 19.15 Grooten Slock-OSG Agrifirm 20.00 Maarcobouw-Super de Boer OSG 20.45 21.30 Paal 28-Teso Twaalf Balcken 22.15 Balcken-Tex.Autocentrale Paal 28 Veld B, dames/heren 18.30 Nokanto-Westerlaken Salon M 19.15 Salon Martme-Bar Sp. Wiersma 20.00 Wiersma -Smash'68 Bar Sportief 20.45 Keursl. Dros-Jozefsch. Goënga 21.30 Zeilmakerij-Spar Goënga Jozefsch. 22.15 Cocky's Kapsalon-CVI Teso Veld C, dames 18.30 Durper Dr.-Slagenj lepe Natuurw 19.15 Natuurwmkel-B&BvdVis Durper D. 20.00 Haarstudio-Sportshop B&B vdVis 20 45 Nokanto-Klif 12 Haarstudio 21.30 Wessels Ontw.-Westerlaken Klif 12 22.15 Eierlandsche Huis-Timmer Wessels Wedstrijdleiding Gertha en Mary (tel. 322434 en 320686) Uitslagen 23 oktober Tatenhove 1-Teso 1-2; Maarcobouw- Grooten Slock 1-2; Texelse Auto- centrale-CVI 1-2; Sportshop 2-OSG 3-0; Paal 28/De Krim-Super de Boer 3-0; Cocky's Kapsalon-Agrifirm 3-0; Nioz-Kevermuseum De Bocksberg 3- 0; Fitt-Zandbank 2-1; Lindeboom- Tatenhove 2 3-0; Slagerij Beverdam- LenR 2-1DGM-Twaalf Balcken 3-0; NBC Eelman&Partners-Jozefschool 1-2; Smash'68-Bar Sportief 0-3; Keurslager Dros-Spar Goënga 3-0; Salon Martine/De Oorzaak- Zeilmakerij 2-1; De Krim-Milly's 3-0. Van 30 oktober tot 1 november wordt in het Deense Esbjerg de penodieke internationale Waddenconferenttie gehouden. Vertegenwoordigers van Denemarken. Duitsland en Neder land spreken er over zaken die met behoud en beheer van de Wadden zee hebben te maken. De intentie is de regels per land zo weinig moge lijk te laten verschillen. In de 15 per sonen tellende Nederlandse delega tie die wordt aangevoerd door staatssecretaris Geke Faber van Landbouw. Natuurbehoud en Visse rij, zit onder meer burgemeester Joke Geldorp van Texel. Deze keer functio neert ze als volwaardig lid; de vorige keer was de burgemeester nog toe hoorder. De 'promotie' betekent dat zij ook de met-openbare gedeelten van de conferentie bijwoont. De Multifunctionele Ezelvereniging i.a. heeft Boudewijn de Groot ge strikt voor een optreden tijdens de vijfde Nacht van de Ezel. Dat is bij zonder, aldus voorzitter Theun de Winter van de Ezelvereniging, om dat de zanger niet zomaar even een concert geeft. De Ezelvereniging kreeg het voor el kaar, omdat De Winter en De Groot elkaar al kennen sinds de jaren ze ventig. 'In 1976 had ik "Terug naar de kust" geschreven voor Maggie McNeal', vertelt De Winter 'Boude wijn was in die tijd producer bij Phonogram en hij zocht iemand om teksten te schrijven voor een nieuw album van Willeke Alberti. Toen belde hij mij Na afloop van een concert bij de koningin op Koninginnendag, waarbij De Winter te gast was en De Groot optrad, vroeg De Winter aan De Groot of hij zou willen optreden op Texel. De Groot speelt zaterdag onder be geleiding van Ernst Jansz. Jan Hendrikx (beiden ex-Doe Maar) en Jan de Hondt. Het is de eerste keer dat hij optreedt op Texel. Het optre den begint om 21.00 uur in Question Plaza in Den Burg. vertelt Henk Jan Klok van de Ezelvereniging. 'De zaal gaat open om 20.00 uur.' Hij wijst erop dat mensen op tijd binnen moe ten zijn. 'Tijdens het concert gaan de deuren dicht. Dat doen we op ver zoek van de zanger, want normaal is hij het gewend om in schouwburgen te staan.' De band Blues. Rock Soul Review treedt ook op. Dit is een tien personen tellend gezelschap dat op energieke wijze blues-, soul- en rocknummers speelt van bijvoor beeld Joe Cocker, Aretha Franklin of Otis Redding. Goede doel Een van de goede doelen die dit jaar geld krijgen, is het Emma Kinder ziekenhuis in Amsterdam. Daar wor den ongeneeslijk zieke kinderen be handeld. Joep Eedens van de Joost Dourleinkazerne neemt een cheque van ƒ1000,- in ontvangst. De Winter: 'We geven het geld aan de Mok, omdat zij elk jaar een speciale dag organiseren voor die kinderen. Afge lopen jaar zijn wij daar als Ezel vereniging ook bij geweest.' Klok: 'Dat is heel vreemd, als je daar zo'n veertig kinderen ziet en je weet dat de meesten er over een jaar niet meer zijn.' Ook de eretitel Ezel van het Jaar wordt uitgereikt. Aan wie, blijft nog even geheim. Vorig jaar ging de on derscheiding naar orgelman Peter Kaan, omdat hij al jarenlang met zijn orgel geld ophaalt voor de KNRM. Eerdere Ezels van het Jaar waren Jan en Paula, Bertus Heerschap en Jan Sieme Dros. Boudewijn de Groot De Nacht van de Ezel kan bezocht worden door leden van de vereniging. Zij mogen elk één introducé meene men, die 25,- entree betaald. Voor de gelegenheid gaat een beperkt aantal kaarten de losse verkoop in. Vanaf vandaag kunnen kaarten ge kocht worden bij Nauta Boek en Nauta CD in Den Burg en Primera Mets in De Koog. Klok: 'We doen dit omdat we dit jaar een beetje boven onze begroting zitten.' Het houden van De Nacht kost ongeveer vijftien duizend gulden. Burgemeester en wethouders zijn bereid een kapvergunning te verle nen voor de monumentale beuk bij het vroegere huis van de Dames Dijt aan de Weverstraat in Den Burg. De wortels van de boom zijn aangetast door schimmel. Volgens Cees Dros, eigenaar van het huis, is het de bedoeling een deel van de boom weg te halen voordat er opnieuw blad in komt. Daarna wil hij zich eerst verder richten op de res tauratie van het huis. Of de boom helemaal weggaat, staat nog niet vast. 'Er zijn suggesties gedaan om er een kunstobject van te maken door de takken weg te halen en de stam te laten staan. Er zijn ook mensen geweest die een bestaande beuk te vervanging hebben aangeboden.' Dros wil met de gemeente overleg gen wat er moet gebeuren. Hij wil Zondag 28 oktober 2001 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. ds. H D van Zessen. De Koog: 9.30 u. ds. J. Vlasblom. Den Hoorn: 11.00 u. ds. J. Vlasblom. Oosterend: 9.30 u. ds. C. de Jong uit Waddinxveen; 19.00 u. dhr. C. van Lenten uit Oudendi|k Oudeschild: 11.00 u. dhr. C. van Lenten uit Oudendijk. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. C. de Jong uit Waddinxveen. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. ds. M.G.J. Roepers; 19.00 u. ds. M.G.J. Roepers, uur voor iedereen, mmv Leger des Heils. GEREFORMEERDE GE MEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 en 16.00 u. ds. TM. van Dijk; don. 1/1119.30 u. bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Dienst in Oosterend: 10.00 u. br. M. Mastemaker. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. G Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u. The Gospeltrain, themaviering, Woord-Communiedienst paro chianen, uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45 u. herenkoor, Woord- Communiedienst parochianen. De Cocksdórp: vrij. 19.30 u. rozenkransgebed; zon. 10.00 u. Woord-Communiedienst paro chianen. Gollards: zat. 16.00 u. Woord- Communiedienst parochianen. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.; Wachttorenstudie, 11.20 u. Vrijdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u Shopping (muziek) 21 00 u Wampex. Rechtstreeks verslag 0 00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 8.00 u. Wampex. Rechtstreeks verslag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) Vandaag: EcoMare 18.00 u Muziek met Marco 19 00 u. Radio Noordholland Zondag: 9 00 u. Klassiek op zondag 9 30 u Kerkdienst vanuit NH-kerk Ooster end 11.00 u Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u Goud van Noud (Nederlandstalig) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18.00 u Time travelling (muziek) 20.00 u Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u. Gereformeerde kerk Den Burg 19.00 u Gereformeerde kerk Den Burg Maandag: 18 00 u Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (her haling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18 00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u Bonte dinsdagavond (verzoek platen) 20.00 u Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u Onder de toren (geestelijk pro gramma. met vanaf 19.00 uur verzoek platen) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio NoordhoUand Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19 00 u. Cabaret café (Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken het lokale nieuws). Vandaag: Lastige vragen. Over de Wampex, woningen, de blues en handje klap Gast is Erik van der Spek van Staats bosbeheer en dwaalgast Kleis Hooijschuur uit De Cocksdorp leest een aflevering van het feuilleton. Uitzending van het programma van vrijdag 26 okto ber. aansluitend. Radio Noordholland Zijn vorige werkgever, Jef Schuur, vond het 'zonde dat iemand met zijn kwaliteiten zich zou begraven in zo'n hotel', waar de gasten niets te kiezen hebben en de kok nu al weet welk menu hij dinsdag over een maand op tafel zet. Zelf is Joram van der Spek blij dat hij ondanks het negatieve advies van zijn leermees ter tóch heeft doorgezet. Sinds 1 maart is hij chef-kok van hotel Tatenhove en samen met vader Joost, moeder Maria en broer Ansgar vormt hij de vennootschap onder firma die eigenaar is van het bedrijf. 'Ik snap wel wat Jef bedoelt. Hij vond dat zo'n stap mijn ontwik keling met ten goede zou komen. In een hotel kook je met a la carte en de verrassing is daardoor met zo groot. Maar met m'n negentien jaar kook ik nu wel elke dag voor zeven tig mensen.' Met gepaste trots: 'En dat doe ik niet standaard, ik probeer zoveel mogelijk af te wisselen. Een mevrouw die hier laatst logeerde, had het bijgehouden. Toen ze weg ging, vertelde ze dat ze in drie we ken niet één keer hetzelfde had ge geten.' Maria van der Spek valt haar zoon bij: 'De meeste gasten zijn erg tevreden over de kok. Dat blijkt ook wel uit het gastenboek. Hier schrijft iemand: "Als het weer zo goed was als het eten en de bediening, dan was Tatenhove de hemel op aarde." Dat zijn toch mooie complimenten. Zoiets motiveert.' Net als veel collega's mag je Van der Spek een geboren kok noemen. Al op driejarige leeftijd was hij maar wat graag in de weer om allerlei lek kere hapjes te maken. Verrassend was dat met, volgens zijn moeder. 'We hebben geen horecabloed, maar ik houd zelf erg van koken. Ik heb het altijd erg leuk gevonden om allerlei exotische gerechten uit te proberen.' Een 'proef- en beleefdag' op scho lengemeenschap De Hogeberg be viel de toen 13-jarige Van der Spek dermate goed, dat hij besloot de opleiding consumptief te volgen. Praktijkervaring deed hij op bij het cateringbedrijf van Ruud Boom, waar hij in de schoolvakanties werkte. 'Een mooi bedrijf. Ik begon er met afwassen, maar dat duurde maar kort. Al gauw mocht ik helpen met hapjes en warme maaltijden maken. Ruud was in die tijd ook ei genaar van In de Bloeiende Heide, bij Calluna. Op mijn vijftiende stond ik in De Kaapsnol op camping Kogerstrand aan de warme kant, platejes te bakken. Vaak werkte ik in de keuken in Oudeschild. maar als het dan erg druk werd in De Kaap snol, dan werd ik gebeld en moest ik op mijn brommer naar De Koog.' Bijzondere herinneringen heeft Van der Spek aan de toenmalige kok van Boom, Heinz. 'Ik moest er recht voor staan, bij alles wat ik deed Deed ik dat niet, dan kreeg ik een trap tegen mijn been. Denk om je rug, zei hij dan.' Joram van der Spek, kok en mede-eige naar van hotel Tatenhove: Veel oude gasten willen helemaal niet weten wat het diner is. "Verras ons maar", zeggen ze dan. (Foto Joop Rommeis) Nadat hij aan De Hogeberg zijn di ploma had behaald, besloot hij het leerwezen in te gaan, waarbij de aankomende kok één dag naar school gaat. Op de andere dagen van de week werkte hij bij achter eenvolgens appartementenhotel Bos en Duin en restaurant Bij Jef Zijn vader en moeder hadden graag gezien dat hij naar de hotelschool of de culinaire vakschool was gegaan, maar zelf voelde hij daar weinig voor. 'Ik ben niet zo'n student', geeft hij grif toe. 'Ik ga liever gewoon aan het werk. Geef mij maar een koekenpan, dan maak ik er wel wat van.' Zijn opleiding maakte hij niet af en het bekende advies om in zo veel mogelijk verschillende keukens rond te kijken, was ook niet aan Van der Spek besteed. 'Hij is echt een Texel klever', spot zijn moeder pla gerig. Wél is de kok van plan om zijn kennis uit te breiden met wat korte cursussen en workshops. Van groothandelsbedrijf Hanos heeft hij inmiddels het aanbod binnen om eens een paar dagen mee te draaien op de afdelingen patisserie en slagerij. In het nieuwe familiebedrijf heeft Van der Spek zijn draai inmiddels aardig gevonden. Het hotel telt 31 kamers en in totaal zo'n 70 bedden. Een opmerkelijk groot deel van de gasten boekt half- pension en geniet dagelijks het di ner in het hotel. Veel logés die logies en ontbijt hebben besproken, be sluiten tijdens hun verblijf alsnog in het hotel te blijven eten. 'Als ze dat vóór half vier 's middags melden, dan kan dat altijd.' Daarnaast schui ven ook van buitenaf geregeld eters aan. Zij betalen ƒ32,50 voor het driegangenmenu. De nieuwe eigenaars hanteren voor alsnog een groot deel van de bedrijfsformule van hun voorgan gers, de familie Schuijl. Die houdt onder meer in dat er dagelijks één menu wordt geserveerd. Van te vo ren kunnen gasten eventuele dieet - wensen doorgeven, evenals ge rechten die ze absoluut niet willen eten. Meer keuze hebben ze echter niet. Wat Joram van der Spek be treft, duurt dat niet lang. 'Ik wil ei genlijk wel een keuze bieden. Maar dan heb ik in de keuken iemand nodig met meer ervaring. Tot nu toe sta ik er samen met mijn zwager Gijs Arendsen. Hij is de vriend van mijn zus Fija, die ook in het bedrijf werkt. We waren hartstikke blij dat Gijs wilde bijspringen, maar hij is nu een maal geen kok. Met wat meer erva ring in de keuken, kun je de gasten ook wat meer bieden. Het gekke is trouwens dat veel oude gasten he lemaal geen keuze willen. We schre ven een tijdje op een bord wat er 's avonds op tafel kwam, maar daar zijn we mee opgehouden. Verras ons maar. we willen helemaal met weten wat het eten is, zeggen ze dan.' In trek is al wel de vrij uitge breide lunchkaart van Tatenhove. 'Niet bij de gasten, want die zitten overdag op de fiets. Maar anderen stappen hier op hun fietstocht juist af om tussen de middag wat te eten.' Een derde groep gasten vormen de mensen die als slot van een bedrijfs uitje voor een etentje in het restau rant neerstrijken, de bruiloftsgasten en de verenigingen die er hun bij eenkomsten beleggen. Maria van der Spek: 'De Oude Trekkers en Motoren Vereniging vergadert hier altijd. Dat is prachtig. Dan staat de hal helemaal vol met laarzen en klompen. De laatste keer kwam één van die mensen met zijn overal nog aan binnen. Het bovenstuk had hij uitgedaan en om zijn middel ge knoopt. Je zag sommige gasten denken: wat gebeurt hier allemaal?' Joram: 'Maar later draaiden ze een film over een bepaalde tractor en toen schoven er verschillende gas ten aan.' Boten/is Het recept dat de kok beschikbaar stelt voor 'De Duinpanis er één van een gerecht met boten/is. Deze vis wordt gevangen in de wateren bij zuidelijk Afrika en kan wel twee me ter lang worden. De structuur van het vlees is vergelijkbaar met die van tonijn, de smaak doet het meest aan kabeljauw denken. 4 filets van 150 gram botervis 100 gram dungesneden prei 4 partjes citroen 10 gram roomboter per pakketje 1 deciliter witte wijn per pakketje zout en peper gehakte peterselie, (verse) basilicum en bieslook aluminiumfolie Neem vier stukken aluminiumfolie van ongeveer 15 bij 15 centimeter. Leg de stukken vis in het midden en strooi er peper en zout naar smaak over. Voeg vervolgens ook de prei, de gehakte kruiden, de citroen en de roomboter toe en vouw het folie tot een pakketje waarvan alleen de bo venkant nog open is. Giet ook de wijn erbi/ en vouw het pakketje dicht. Laat de inhoud gedurende 15 tot 20 minuten gaar worden in een op 120 graden voorverwarmde oven. Dit visgerecht smaakt tamelijk neu traal, laat zich daardoor gemakkelijk combineren en kan naar believen met rijst, aardappelen of pasta wor den opgediend. Als groente advi seert Van der Spek broccoli of een salade. Ook een dillesaus smaakt er uitstekend bij. Artsen: Uitsluitend voor spoedge vallen van zaterdag 8 00 tot maan dag 8.00 u.: Dokter H. van Dijk en N. de Grave, Robbepad 2, Oosterend, telefoon 318234. Consult uitslui tend na telefonische afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086, 314727; 314669; 312270 Of 322008. Verloskundigenpraktijk: TM Niehoff en AH Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872 GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het week einde: Centraal Meldpunt 0223- 650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoord singel 24, Den Burg, tel. 321461. Spreekuur elke werkdag van 9.00- 10.00 u. Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241Spreekuur elke werk dag van 8.30-9.30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werk dag tussen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223-650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noord hollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuis zorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis: Stichting R|( Texel Wieringen. Opvragen via tel J (0223) 671552. Opname geschiec op advies van huisarts of specie list. Buddyproject: Voor mensen m< HIV of AIDS; Voor aanmelding, m formatie of voorlichting: Human tas Den Helder; Binnenhaven 75 77; tel. 0223-617422. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brands voor spoedeisend ambulanceve voer bellen: 1-1-2. Of bel de Melo kamer Noordholland-noord: 07! 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Dj Burg. Het bureau is dagelijks 0| van 9.00 tot 17.00 u. Telefoi 0900-8844. In spoedeisei gevallen: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de pi tie, tel. 0900-8844. [ai Dierenartsenpraktijl e' Keesomlaan 11Den Burg, Ie x> 312527. jcl Verslavingsproblemen: Vo< je hulp bij problemen met alcoho jel drugs of andere verslavingen: 5 oc tijdens kantooruren 319413 (D «a Nieuwe Skuul). joi Toeristenpastoraat: Brai pi Guiljam, tel. 318581, 327970. va Stichting Welzijn Oudere Texel: Warme maaltijdvoorzienin; alarmering, klusjesdienst, huk houdelijke dienst, versteldiens n0 Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u.e van 14.00 tot 16.00 u., De Buur; ft ton, Molenstraat 2, Den Burg. Ti v 312696. Kustwacht: Voor meldingen val schepen en zwemmers in noa "S' tel. 316270. Chemicaliën op het strand: de brandweer, 072- 5644444. Apotheek: Weverstraat 95, De Burg; tel. 312112. Maandag t/i vrijdag 8.00-18.30 u.; zaterda 10.00-13.00 en 15.00-17.00 u zondag 11.00-12.00 en 16.01™ 17.00 u. Buiten die tijden allee voor spoedeisende gevallen bt it ij( bekijken in hoeverre de gemeente een bijdrage kan leveren aan het ver wijderen. Volgens een voorzichtige schatting zou dat 6000,- kunnen gaan kosten. Of er een nieuwe boom terugkomt en wat voor een, is ook nog een punt van overleg. De monu mentale beuk werd in de negentiende eeuw gepland door Marius Dijt, een neef van de vader van de dames Dijt. Dat gebeurde tijdens de bouw van het huis. In verband met de herfstvakê t/( haalt Scouting Texel deze weekg ir, oud papier op. Papier kan weh sn den ingeleverd in de containers n het clubgebouw aan de Bernh sc laan. In De Waal wordt zaterdag oud pier opgehaald. Inwoners van dorp komen tussen 9.30 en 10.3C langs de huizen. Oud papier kan worden ingeleverd bij de scha; boet in De Mars. naast het geb van Kotex. Zaterdag wordt in De Koog oud pier opgehaald. Bewoners diener »e vóór 10.00 uur gebundeld aar straat te zetten, of eventueel zelfi ia de container aan de Nikadel te b1 ir gen. Schorsing van gevangenneming, zoals is gebeurd bij de 58-jarige verdachte van ontucht, is geen uit zondering. 'Het gebeurt niet heel vaak, maar wel steeds vaker', zegt mr. Gerda van Dijk uit Alkmaar, die gespecialiseerd is in slachtoffer hulp. 'Het komt maar weinig voor dat verdachten in zedenzaken voor lange tijd in voorlopige hechtenis worden gehouden. Ze kunnen thuis hun straf afwachten, mits ze in dadertherapie gaan. Het succes daarvan zal van invloed zijn op de strafmaat. In veel gevallen volgt een taakstraf: bijvoorbeeld 240 uur dienstverlening.' 'De straf staat vaak in geen verhou ding tot de gepleegde feiten en de aangerichte ellende die de slachtof fers hebben doorgemaakt', zegt Van Dijk, die verbonden is aan advocatenkantoor 'Oude Gracht' in Alkmaar. In het arrondissement heeft ze een systeem opgezet waarbij slachtoffers van zedenmisdrijven na de aangifte direct een advocaat krij gen toegewezen. Aan dit project Ju ridische Opvang Slachtoffers (JOS) werken tien advocaten mee. 'We be geleiden de slachtoffers in het straf proces en verschaffen uitleg over de uitspraak. Daar kan een slachtoffer het niet mee eens zijn, maar de uit leg hèlpt hem of haar wel. We kijken ook of een gesprek mogelijk is met de officier van justitie. En we adviseren over een eventuele schadeclaim. Die is afhankelijk van de geleden mate riële en geestelijke schade. Ook be geleidt een advocaat de slachtoffers bij het eventueel volgen van een the rapie. Maar dit gaat met altijd even makkelijk. 'Het Riagg heeft een wachtlijst, dus daarom breng ik ze vaak in contact met een particuliere hulpverlener. Maar daar zijn er met zoveel van.' Mensen die het slacht offer zijn van een zedendelict dat is verjaard, kunnen geen gebruik maken van het strafrecht. Niet uitgesloti dat een civiele procedure wel nx lijkheden biedt, bijvoorbeeld eem goeding. Van Dijk: 'Er kan zich nog een te probleem voordoen: als de dade rugkeert in de oude woonomgei We kijken of dat in het belang is' het slachtoffer, dat recht heeft opi werking en het gewone leven» j moet oppakken. In hoeverre is gerechtvaardigd dat een daderts keert in zijn buurt? Ik ken ze waarin het gelukt is om dit te vos h men. Maar het hangt helemaal al de ernst van de zaak en de siti#" waarin mensen komen te verken De thuiskomst van de 58-|a 1 Texelse verdachte heeft in zijn on It ving de nodige commotie ver et zaakt. Vrijdag gooide een buun t een steen bij hem door het raaf zaterdag werd de verdachte in Burg aangevallen. De gemoedeë het buurtje waarin hij woonachtt n zijn hoog opgelaaid. Ouders kla >s dat hun kinderen niet meer op normale manier kunnen speler durven hun kroost nauwelijks te laten. Ze verbazen zich eroveri de verdachte - binnen bepai at grenzen - vrij is om te gaan e staan waar hij wil. Mits hij zich as' voorschriften van de daderthefl houdt. Er zijn pogingen ondernc" de man elders onder te laten w gen, maar die hadden geen suf Advocaat Van Dijk, die zelf Sf" bemoeienis met deze zaak heeft moedt dat er in dit geval geen vvf si lijke mogelijkheid is om de verdat ir te beletten terug te keren in zijn woonomgeving. Dat zou vol} a haar verband kunnen houden rw omstandigheid dat kinderen li buurt met rechtstreeks betrokken bij deze zedenzaak «F «i iti a cc et

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2