TVL zet standpunten op een rijtje in nota h Zwaardere boetes voor vervuilen Waddenzee Gemeente boos over schrappen bootbus 'Aandacht rol mens in Waddengebied' Dorpscommissies niet blij met wegvallen bussen cocksdorp The Wampex Connexxion DL LET OP'. OPDRHCH 6; Gfl (ïRRR 1 DE EERSTE TESObOOTt-— MEE HOOR .WD PRKKEM LEKKER OE BUS 1 OpLCfc&INGerf Duidelijk gezicht naar buiten tonen |\yat ik zeggen wou... Visserij houdt vloot een tijdje aan de wal Connexxion bedankt Overkoepeling ZEG WE GfiftN TOCH «IET DflT EIND Tl ETSEN HE? VI WW. TEXEtCRRT00N.MYWEB.liL Waar gebeurd Veronica Hoge scores in dartcompetitie Wateroverlast voor bewoners Sommeltjesweg IbXtLSt J COURANT 7Ê|:«<-(I Cl 1/ - TVL (Texelse Vereniging van giesverstrekkers) werkt aan een a met standpunten over Texelse derwerpen. Het concept wordt gende week donderdag bespro- tijdens de najaarsleden- gadering. lijst met standpunten moet de TVL duidelijk gezicht geven naar bui- Ook is het volgens TVL-voorzit- Harry Wuis praktisch voor leden namens de vereniging betrokken bij overleg met andere orgamsa- let ledenbulletin wijst de voorzit- erop dat de belangen van de iesverstrekkers groot zijn en dat irwel eens onvoldoende rekening gehouden wordt. 'In de ko lde periode zullen verkiezmgs- gramma's worden gemaakt en en er nieuwe vertegenwoordigers oi Ie raad komen. Daarvoor is ook d dat wij, die de belangrijkste n van inkomsten op Texel verte- nvoordigen, tonen wat wij vanuit jf e ervaring en deskundigheid be- jrijk achten.' Nota e concept-nota staat onder meer TVL tegen verhoging van de istenbelastmg is. De vereniging ft geen moeite met de trend- ige verhoging van drie procent, ir wel met de vijf procent die daar bovenop is gekomen tijdens de ste begrotingsbehandeling. Wuis: trekken het gebruik van die vijf :ent in twijfel. Daar wordt nu het «umplan van gefinancierd, terwijl daar niet voor bedoeld moet zijn. vinden dat het naar de toeris- he voorzieningen zou moeten n. Bijvoorbeeld naar aanleg en eer van recreatieve fietspaden.' haven in Oudeschild moet niet [rekkelijk worden gemaakt voor toerisme, maar wel voor dag recreatie van toeristen die al op Texel verblijven. TVL zet zich daarmee af tegen de 'parels' die bureau Striking een paar maanden geleden nog pre senteerde en sluit zich aan bij de in woners van het dorp die zich in een enquête tegen dagtoerisme uitspra ken. TVL wil dat de bestedingen van toeristen op het eiland gestimuleerd worden. Het gemeentehuis zou ver plaatst moeten worden, zodat het voor toeristen aantrekkelijker wordt te winkelen in Den Burg. 'Mensen draaien nu om bij het eind van de Binnenburg.' De TVL spreekt zich uit voor het be houd van de voorraad zoetwater op het eiland, zodat de agarische sector niet in de problemen komt. Ze keert zich tegen windmolens, omdat het eiland 'gevrijwaard moet blijven van landschapsontsierende aspecten' en ze besteedt aandacht aan de structuurvisie die de gemeente heeft opgesteld. 'Wij vinden het belangrijk dat die geheel wordt getoetst aan het Rapport 2030 dat twee jaar geleden door diverse organisaties is opge steld.' Wuis wijst erop dat de stand punten nog bekrachtigd moeten wor den door de leden. Voorzitter Wuis is teruggekeerd op zijn besluit om af te treden als voorzitter. Hij heeft aangegeven tot april 2003 te willen blijven. Volgens Wuis is het nog met gelukt een vervanger te vinden die zich gemiddeld één dag per week volledig met de TVL kan bezighou den. 'Veel van onze leden hebben een bedrijf waarin ze zelf ook hard meewerken.' Wuis is voorzitter sinds 1980. In 1971 kwam hij in het bestuur als secretaris. Collega Martin War- naar, bestuurslid sinds 1976, stopt ook in 2003. De ledenvergadering begint donderdag 1 november om 20.00 uur in hotel Den Burg in Den Burg. lerlandse zeevissers blijven jend jaar van half januari tot maart uit eigen beweging een e aan de wal. Dat heeft de Fe- atie van Visserijverenigingen V) besloten. Volgens Ben Daal- uit Den Burg, voorzitter van de varen de kotters in die periode weken lang niet uit. maatregel is een eigen initiatief de FVV. Volgens Daalder is het luit genomen in overleg met .erijbiologen van het ICES (Inter- onal Council for the Exploration of Sea). Het ICES maakte een paar ien geleden bekend dat de hoe- Iheid kabeljauw in de Noordzee orisch laag is geworden. De orga- itie stelde dat er volgend jaar zo mogelijk gevist moet worden om kabeljauwstand te laten herstel- Volgens Daalder wordt niet alleen labeljauw gespaard, maar ook de ol die in de periode kuitziek is. ir zelf actie te ondernomen, ho- de zeevissers te voorkomen dat en van de Noordzee opnieuw op gaan. Afgelopen jaar mochten iers tien weken lang met vissen in en van de Noordzee. Daalder: in weken lang is toch wel héél dit.' Europese visserijministers nen in december bij elkaar om te ten over de visstand. drie weken aan de wal kunnen jens Daalder flexibel worden inge- :ld. Het is aan de beheersgroepen ervoor te zorgen dat vissers zich Jiden aan de afspraak. Controle is I e jens de voorzitter niet moeilijk. 'Je it binnen of je bent op zee.Hij sluit luit dat de vis mogelijk wat duur der wordt als er minder gevangen wordt. 'Maar dat zou gunstig zijn.' Volgens een woordvoerder van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Natuurbeheer is het goed dat de sec tor zelf initiatief heeft genomen. In de krant van dinsdag 23 oktober gelezen dat de bus naar de eerste boot vervalt. Stel je voor dat ik de Tesselaar niet had gehad. Dan had ik op de kabelkrant gelezen dat deze bus vervalt. Maar stel je voor dat ik niet had gekeken. Dan had ik na een week mooi voor nop bij de bushalte gestaan. Tijdens dit schrijven, op 25 oktober, heb ik nog met van Connexxion gehoord dat deze bus met meer gaat Geen voorlichting via de post, helemaal niets... En nu? Hoe kom ik op tijd op mi|n werk? Ik sta voor de klas in Hoorn, maar kan daar niet meer op tijd zijn. Wie vangt de kinderen op? Of leidt dit tot ontslag? Ik maak mij druk, maar het zal mijnheer Connexxion waar schijnlijk weinig kunnen schelen. Wat gaat ons gemeentebestuur doen? Gaat Connexxion het vervoersbeleid bepalen of durft ons bestuur eigen initiatief te vertonen? Alternatieven: -Iedere dag met de auto over. Past dit in het beleid om het aantal auto's te rug te dringen? Wie kan dit betalen? Ik niet! Wellicht subsidie van de ge meente. -Het laten rijden van een taxibus. Ui teraard betalen de passagiers. Mijns inziens een initiatief dat mooi door de gemeente uitgewerkt kan worden. -Inzetten van de borrelbus. Kost al leen nog maar een chauffeur en wat benzine. In tegenstelling tot wat er in de krant stond, gaan er per dag niet drie tot vier, maar gemiddeld tien mensen met de eerste bus. Toch best de moeite waard om iets voor te doen. Uiteraard ben ik ook van mening dat er iets moet gebeuren voor hard werkende mensen die 's avonds niet meer met de bus naar huis kunnen. P.J. op den Akker, Den Burg. De bijeenkomst die de Overkoepeling van vrouwenorganisaties maandag 29 oktober zou houden gaat wegens ziekte van enkele bestuursleden niet door. De volgende vergadering wordt gehouden op maandag 19 november. De Waddenzee en de Noordzee over een breedte van drie mijl staan op de nominatie om te wor den aangemerkt als bijzonder ge voelig zeegebied. Deze status heeft onder andere tot gevolg dat schepen die afval dumpen in dit gebied zwaarder worden beboet dan nu het geval is. Het besluit of het daadwerkelijk tot zo'n aanwij zing komt is aan bewindslieden van Nederland, Duitsland en Dene marken die elkaar op 31 oktober ontmoeten in Esbjerg, waar de Waddenconferentie wordt gehou den. dere sancties gelden voor het over treden van milieuregels, waardoor gehoopt wordt dat de opvarenden zich beter zullen gedragen. De overheid stopt jaarlijks ƒ40 tot 50 miljoen in het voorkomen en bestrij den van calamiteiten. Om te voorko men dat de scheepvaart rommel in zee dumpt, is het rijk voornemens om de scheepvaart te laten meebetalen in een fonds, waardoor er kosteloos afval in de ontvangstinstallaties in de havens kan worden gestort. 'Een slecht plan', vond visserijvoorzitter Ben Daalder, die erop wees dat de Texelse vissers hun zaakjes goed op Burgemeester en wethouders zijn 'onaangenaam getroffen' door het bericht dat Connexxion ingaand volgende week niet langer een bus van Den Burg naar de eerste boot laat rijden. Het college heeft zich daarover per brief beklaagd bij Gedeputeerde Staten, die verant woordelijk zijn voor het openbaar vervoer. De wrevel is groot omdat er in het overleg dat in mei werd gehouden over de winterdienstregeling hele maal met is gesproken over het schrappen van de bus naar de eer ste boot. Wel werd toen aangegeven dat op andere manieren in de dienst regeling zou worden gesneden, zoals het niet langer onderhouden van twee lijnen De Koog-De Cocksdorp omdat praktisch geen passagier daar gebruik van maakte. Het college had daar uiteindelijk begrip voor getoond en zich bij het schrappen van deze diensten neergelegd. Dat er straks geen bus meer naar de eerste boot rijdt, kwam volgens wet houder Peter Bakker als een donder slag bij heldere hemel. Het college hoorde er pas de afgelopen week over van mensen die het van de chauffeurs hadden vernomen en er op het raadhuis over kwamen klagen. De gedrukte dienstregeling zelf moet nog verschijnen. Het is dus rijkelijk laat voor protest, zodat het de vraag is of dat nog wat uithaalt. Bakker: 'Dat er een busaansluiting is op alle boten is toch wel het minste wat je op Texel mag verwachten van een open baar vervoervoorziemng. Het hoeft niet per se met grote bussen. We hadden daarover graag willen pra ten'. Het college in de gisteren verzonden brief aan Gedeputeerde Staten: 'On danks het feit dat wij enigszins begrip kunnen opbrengen voor deze bezui nigingen, zijn we bijzonder teleurge steld dat er geen publieksvoorlichting heeft plaatsgevonden hieromtrent. Zelfs nu, één week voor het ingaan van de nieuwe regeling, is nog geen openbare dienstregeling beschik baar. In het gevoerde ambtelijk voorover leg zijn alleen de bezuinigingen be sproken die worden doorgevoerd in de avonduren met betrekking tot de noordelijk gelegen dorpen. De bereikbaarheid van de eerste boot is in het vooroverleg niet ter sprake geweest. Mede door de gebrekkige voorlichting over de verschillen tus sen de oude en de nieuwe dienstre geling, is het ons ontgaan dat de eer ste boten niet meer door de bus worden bediend. Wij dringen er bij u dan ook met kracht op aan dat er toch zeker minimaal op elke boot een busverbinding is met Den Burg. Der halve verzoeken wij u de nu hierin doorgevoerde bezuinigingen op korte termijn ongedaan te maken'. Een nieuw etiket voor de Wadden, bovenop een dikke stapel wetten en regimes die al van toepassing zijn op het gebied. Voegt dat nog wel iets toe? Volgens kenners wel, die er op wijzen dat er, ondanks de aanwezig heid van afvaldepots in havens, nog veel rotzooi overboord wordt ge gooid. We moeten op de stranden nog altijd veel rommel opruimen', constateerde Dick Rienstra van Rijks waterstaat dinsdagavond tijdens een informatieavond in het raadhuis over de Waddenzeeconferentie. Hij wees erop dat in wateren die als 'gevoelig zeegebied' op de kaart staan zwaar- orde hebben. We hebben zelfs de milieuprijs van GroenLmks gekregen. Werelderfgoed Op de Waddenconferentie staat staatssecretaris Geke Faber van LNV voor de vraag of zij de mogelijke no minatie van de Waddenzee op de werelderfgoedlijst van Unesco al dan niet ondersteunt. Ze zal besluiten dat nog niet te doen, omdat uit peilingen onder de bevolking van de Wadden is gebleken dat hiervoor tot nu toe onvoldoende steun is. Er bestaat met name vrees dat het bestaande ge bruik aan banden wordt gelegd. 'Het draagvlak is te klein om er nu mee door te gaan, maar te groot om er nooit meer over te praten', aldus projectcoördinator Ruud Wiersinga dinsdagavond tegenover een gehoor van zo'n 20 geïnteresseerde Texelaars. Mochten de bewoners van de Wadden er in volgende gespreks rondes wel enthousiast voor worden, dan is het nog maar de vraag of het er ooit van komt. Met name de De nen zijn zeer verdeeld over de aan wijzing. Wiersinga 'Van die kant ko men hele duidelijke sombere signalen.' De Denen blijven liever baas in eigen huis. En juist de trilaterale afspraken geven de landen een handvat om elkaar op misstan den aan te spreken. Forum De argwaan in Nederland komt door dat in de campagne de nadruk vooral op de bescherming van de Wadden heeft gelegen, terwijl er minder aan dacht was voor de mens in het ge bied. Om het enthousiasme voor de status van werelderfgoed te vergro ten, wordt een forum opgericht dat een sociaal-economische toekomst beeld voor de Wadden gaat ontwik kelen. Daarin moeten natuurbescher ming en menselijk gebruik in evenwicht zijn. In dit forum komen vertegenwoordigers uit alle geledin gen van de bevolking, dus ook vis sers. Het is de bedoeling dat ook de eilan den en delen van het kustgebied van het vasteland als werelderfgoed wor den aangemerkt Wiersinga: 'In prin cipe alles dat ooit deel uitmaakte van het Wad.' De cultuurwaarden in het hele gebied zijn via van het project Lancewad geïnventariseerd, waarbij het in totaal om 66.000 objecten gaat. En daarmee is nog met alles in kaart gebracht, want de archieven van ge meenten en historische verenigingen zijn nog niet geraadpleegd. Kleinschalig gebruik Oestervisser Laurens Westbroek zette vraagtekens bij de status van de Waddenzeeverklaring die de minis ters gaan ondertekenen. Want het lij vige stuk mag dan 106 punten om vatten, het is niet meer dan een politieke wilsovereenkomst, waar lan den op eigen gezag van kunnen af wijken. Westbroek, die een perceel van de Japanse oester in productie wil nemen, kan hoop putten uit punt 100 uit de conceptverklaring, waarin staat dat "bewoners van het Wadden gebied een belangrijk deel van hun identiteit, hun manier van leven en hun welbevinden ontlenen aan de hun direct omringende natuurHet biedt een opening voor kleinschalig historische medegebruik, omdat dat zou kunnen bijdragen aan de steun voor natuurbeschermings maatregelen. 'Je wordt geforceerd door de eco nomie', zegt voorzitter Sikke ten Brug van Dorpscommissie Eierland. De durper commissie is niet blij met de nieuwe dienstrege ling die busmaatschappij Connexxion volgende week toe past op het eiland. Ook de dorpscommissie van Ooster end is teleurgesteld. Volgens voorzit ter Henk Snijders is de nieuwe dienst regeling vooral lastig voor mensen die op het openbaar vervoer aange wezen zijn. Vanaf volgende week moeten mensen in Den Helder uiter lijk de boot van half zes hebben om met de bus nog in alle dorpen te kun nen komen. Daarna zijn alleen Den Burg, Oudeschild en De Koog nog bereikbaar. Ook de aansluiting op de eerste boot valt weg. Het nieuwe rooster is opgesteld door de provin cie, dat verantwoordelijk is voor het openbaar vervoer in de regio. Zowel Ten Brug als Snijders geven aan dat er 's avonds weinig mensen van de bus gebruik maken. Snijders: 'Maar je praat hier over een klein dorp met veel auto's. Voor ouderen of jeugd die 's morgens vroeg naar school moet, is het lastig.' De dorps commissie van De Cocksdorp heeft inmiddels gesproken over het nieuwe dienstrooster. Via een brief wil de commissie haar ongenoegen nog ui ten aan de verantwoordelijke instan ties. Volgens Snijders zou het ver standig zijn als de dorpscommissies gezamenlijk een brief sturen. Hij stelt ook dat er eventueel een klein busje zou moeten gaan rondrijden ter ver vanging. Voor Den Hoorn lijkt het nieuwe dienstrooster minder gevolgen te hebben 'Ik heb nog geen reacties gehad', aldus voorzitter Nel Bertrand van de Hoornder commissie. 'Maar Den Hoorn ligt ook dicht bij de boot. Mensen gaan er met eigen vervoer heen.' De dorpscommissie is volgens haar echter ook met gelukkig met de veranderingen. Secretaris Tilly Leenders van de dorpscommissie uit De Waal kan nog weinig zeggen over het nieuwe dienstrooster. Volgens haar heeft het dorp het voordeel dat het dicht bij Den Burg ligt. 'Mensen kunnen er altijd een fiets neerzetten. Die afstand is te doen.' en geleden had Radio Veronica stunt: een willekeurig iemand 'd opgebeld en als die spontaan Veronica moet blijven', had hij reis gewonnen. Onze dochter I wel zin in een reisje en ging skrep ist de telefoon op wacht zitten, lat ze geruime tijd had gezeten en it had aangezien, ging ik naar het foor en draaide daar ons privé- nmer. Dochter werd daar kenne- toch door overvallen, want bij het 'emen zei ze toch: 'Met Jolanda Tunen.' Met verdraaide stem zei Jammer jufrouw, als u had gezegd 'onica moet blijven", had u een gewonnen.' Jolanda slingerde de 'rn op de haak en gilde door het s: 'Ik heb het niet gezegd, ik heb niet gezegd.' V hield ze pas mee op toen ik •fizend de kamer binnenkwam en loorhad dat ze er tussen was ge nen. Jan van Tunen De brug aan de Langeveldstraat wordt dit jaar niet meer vervangen, iroio vt Dat het dartniveau op het eiland een stijgende lijn vertoont, bleek afgelo pen vrijdag tijdens de competitie wedstrijden. In totaal werd in de vijf wedstrijden in de A-poule 118 maal een score van 100 of meer gegooid. De wedstrijd tussen tweevoudig kampioen Zwaan heren en het derde team van De Slock was er éen om de vingers bij af te likken. Hij duurde nog geen vijftig minuten (waar een wed strijd doorgaans één tot anderhalf uur kan duren), en er werd maar liefst 42 maal een score van 100 of meer pun ten gegooid. Paul Witte van Zwaan gooide zijn tweede 180 van dit sei zoen, terwijl Bas van Elk van De Slock tien maal 100 punten gooide. Ook Marcel Verhagen liet met negen maal 100 of meer van zich spreken. De eindstand werd 6-2 voor De Slock. Beide teams maken een goede kans op het kampioenschap. Slock 3 heeft de medewerking gekregen van Texels kampioen 501 Jelle Visser en oud-kampioen Bas van Elk. Beachcafé De Buren ontving het team van de Koorn-aar. Ook deze twee teams zijn kanshebber voor een ereplaats. Door een overdonderend begin wist de Koorn-aar een 4-1 voorsprong te nemen. Toch wisten de Buren er nog een gelijkspel uit te sle pen. Meest opmerkelijk in deze par tij was de winst van Simon Koom met 2-0 op Mare Pnns. In 't Cafeetje moesten de spelers van het eerste team zich meten met de jeugd van Texel Kites. De jeugdige darters hadden een moeizame start in de competitie, maar beginnen nu op toeren te raken. De Oosterenders moesten genoegen nemen met een verlies van 7-1 In de B-poule blijven de dames van de Zwaan vriend en vijand verrassen. Gingen de dames er voor de compe titie nog vanuit dat ze af en toe een puntje van hun tegenstanders zou den afsnoepen, nu blijken ze een geduchte tegenstander met 13 pun ten na slechts drie speelrondes. In natte perioden staat water in de kruipruimten van de woningen van de Sommeltjesweg in De Waal. Dat water trekt op in de muren waar door in de huizen een vochtig kli maat ontstaat, wat nogal schade lijk is. Meer dan eens hebben de bewoners hierover geklaagd bij de gemeente. Daar wordt nu gedacht over een oplossing in de vorm van drainage, die afwatert op een na bij bemalingsgebied. De bewoners kunnen dan een eigen drainage op deze leiding aansluiten. Voor de woningen is wel een berm- sloot die het overtollige water zou kunnen opvangen en afvoeren, maar deze is niet diep genoeg. Het aanleg gen van een afvoerleiding door open baar terrein kost ƒ18.000,-. Het col lege heeft dinsdag echter besloten deze maatregel nog niet te nemen. Eerst wil men nagaan wie er formeel verantwoordelijk is voor de afvoer van het water Dat zou best eens het waterschap kunnen zijn. Aan de hand daarvan wordt een 'beleidskader' vastgesteld, dat bepalend is voor de besluitvorming in dergelijke gevallen. Uitslagen: Beachcafé de Buren-Koom-aar 4-4, Wijsneus 2-Bar Sportief 1 2-6, Cafeetje 1-Texel Kites 2 1-7, Slock 2-J'elleboog 11-7 Zwaan Heren- Slock 3 2-6, Texel Kites 1-J'elleboog 2 4-4, Zeester 2-Bar Sportief 2 1-7, Pilaar-Zwaan Dames 3-5, J'elleboog 3-Zeester 1 7-1 Programma: Zwaan Dames-Zeester 1't Vooronder Dames- Cafeetje 3, Bar Sportief 2-Texel Kites 1 .Pilaar- J elleboog 2. J'elleboog 3-'t Vooronder Heren. Cafeetje 2-Zeester 2. Texel Kites 2-J'elleboog 1. Wijsneus 1-Bar Sportief 1Cafeetje 1-Slock 3 Koorn-aar-Zwaan Heren. Slock 2-Wijsneus 2 Tpyp, Qp VRIJDAG 26 OKTOBER 2001

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5