Wampexers wekken duurzame energie op HEMA nvloed grijpt diep in exelse samenleving Dok maakt ruimte voor baggeraars 'Rare mensen zijn wij, natuurbeschermers' Cjrocn Tjwartsjexels'in het harL, nieuwe menukaart. MarkT Wadloper Dijkema protesteert: 't Amateurtje Fanfarefestival Texelse korpsen Gedeputeerde Neef brengt werkbezoek lepenjager TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER U bent iedere dag van harte welkom om te komen genieten van onze ogel- en habitatrichtlijn geeft eilanden handen vol werk DINSDAG 30 OKTOBER 2001 r E X E LS E 'ï'COU RANT jrschljnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1.80 0,82, abonnementspnjs 63,- 28,59 per half jaar. Militair gebruik Daarmee haalde de Wadden een hoop werk in huis. De gebieden en biotopen die in aanmerking komen voor de aanwijzing moesten worden geïnventariseerd. Ook moest er ant woord komen op de vraag op welke manier de gemeenten met de richt lijnen moeten omgegaan. 'Want de invloed van de VHR gaat veel verder dan we gewend zijn. De Wet op de Ruimtelijke Ordening respecteert bij voorbeeld in alle gevallen bestaand gebruik. De NB-wet ook. Maar de VHR gaat er vanuit dat we alles doen om te voorkomen dat beschermde gebieden en soorten er op achteruit gaan. Dat betekent dat je ook naar het bestaande gebruik kijkt. Daarom heeft de Raad van State opgedragen dat we het bestaand militair gebruik van de zuidpunt van Texel moeten toetsen aan de VHR. Het komt er op neer dat alles dat effect heeft op het gebied en de vogels daarin moet worden getoetst. Maar ook de in vloed op de omgeving, want de vo gels uit het gebied strijken ook neer in de omgeving.' Mocht nu blijken dat de activiteiten van de mariniers op gespannen voet staan met de Vogelrichtlijn, dan be tekent dat nog niet dat het kamp moet worden gesloten. Als er zwaar wegende maatschappelijke belangen met zo'n activiteit zijn gemoeid, dan kan worden besloten het kamp open te houden. Maar dan moet het verlies aan natuurwaarden op andere wijze worden gecompenseerd, liefst in de directe omgeving. Brussel moet hier mee akkoord gaan. Windmolens In dit verband wordt met belangstel ling gekeken naar het plan om wind molens langs de Afsluitdijk te plaat sen. Le Roux: Dit zal ongetwijfeld veel vogelslachtoffers eisen. Maar anderzijds sterven er jaarlijks ook vermoedelijk duizenden vogels door het verkeer over de Afsluitdijk. En het is zo dat met de windmolens een zwaarwegend maatschappelijk be lang is gemoeid: opwekking van schone energie. Daardoor neemt het brandstofverbruik af, komt er minder C02 in de lucht, wat weer effect heeft op de zeespiegelstijging en de kwa liteit van de Wadden En dat is weer een leefgebied voor de vogels. Het maatschappelijk belang van de mo lens is dus niet zo moeilijk aan te to nen. Maar ook wordt de vraag ge steld of ze persé op die plaats Lees verder pagina 5 Een fiets met een zeil erop en vier wat zonderling ogende lieden eromheen die vol spanning toekijken of hun ve hikel wel wil rijden. Wanneer anders dan tijdens de Wampex valt een der gelijk tafereel op Texel te zien? De op dracht van de organisatie was in dit geval om op het strand bij paal 15 een fietslamp zonder menskracht of bat terij en mét behulp van duurzame energie te laten branden, ook al was het dan maar even. Vincent Hoeks tra, Dave Tanoo, Ivor van Onzen en Gert Coevert (foto) slaagden in hun opzet. Het was niet de enige lastige opgave die ze kregen op te lossen. Een uitgebreid verslag van de Wampex staat elders in deze krant. (Foto Gerard Timmerman) Kees Dijkema uit Oost is niet blij met de voorgenomen uitbreiding van het gesloten wadgebied rond de Schorren. De ervaren wadloper, werkzaam bij Alterra in 't Horntje en 'dus' pro natuur, voelt zich be lemmerd in de uitoefening van zijn sport. 'Rare mensen, wij natuur beschermers. Als onze collega's eenmaal ergens de baas zijn krij gen ze territoriumgedrag en ver bieden anderen van die natuur te genieten. Het uiteindelijke resul taat is mijns inzien een samenle ving van mensen die de natuur al leen nog van de TV of hooguit vanachter de brede rug van een gids kennen. Die mensen gaan echt niet voor de natuur op de bres staan als het er echt op aan komt, die hebben de natuur niet beleefd'. Dijkema herinnert eraan dat Het Gro ninger Landschap dit najaar zomaar de kwelders west van Noordpolderzijl permanent afsloot. 'Zonder de vele omzwervingen daar in mijn jeugd was ik nooit bioloog geworden. En Natuurmonumenten sluit volgens de Texelse Courant het wad in mijn ach tertuin permanent. Staatsbosbeheer heeft een tiental jaren terug bij de helft van de hele Slufter al gepakt, je kunt hier dus nu niets meer als waddenzwerver' Dijkema concludeert dat de uitbrei ding van de zogeheten artikel 17- gebieden in de Waddenzee veroor zaakt dat legaal wadlopen van Texel naar Vlieland niet meer mogelijk is. 'Wegens de oude bordjes van Natuurmonumenten had ik een zui delijke aanloop op mijn kaart staan van 77 graden van de zeedijk halver wege boerderij Utopia en de zuidkant van de Schorren naar de stokkengeul Scheer ('vaarwater naar De Cocksdorp'). Vandaar naar de Breesem. De aanloop ging helaas al door de zuidoostelijke punt van het artikel 17-gebied, maar anders lopen was niet mogelijk wegens het vele water. Het nu voorgestelde artikel 17- gebied loopt zelfs tot de lijn van ge middeld laagwater! Dan wordt de aanloop om naar Vlieland te lopen of zelfs om de Vlakte van Kerken te ver kennen helemaal onmogelijk. Zoals je als één van de weinige Texel-Vlieland lopers weet, moet je enkele uren na hoogwater van Texel vertrekken. Als ie die eerste tien kilometer op de Vlakte van Kerken water hebt, loop je zoveel vertraging op dat je Vlieland niet meer haalt'. Dijkema's eerste gedachte was, zo schrijf hij nu in zijn protestbrief aan de afdeling Noord van het Mmistene van Landbouw, Natuurbehoud en Visse rij, om maar terstond zijn lidmaat schap van Natuurmonumenten en Het Groninger Landschap op te zeg gen 'Maar wat schieten we daarmee op?' Het lijkt hem daarom beter om bezwaar te maken bij LNV. Hij stelt voor als zuidelijke begrenzing van het gesloten gebied de genoemde aankoopkoers naar De Scheer aan te houden. Jaarontheffingen zouden ook een mogelijkheid zijn, maar er zijn al zoveel vergunningen nodig om van het wad gebruik te maken En dag vergunningen werken niet. Een tocht van Texel naar Vlieland en de daar voor benodigde verkenningen kun nen met worden gepland. Het mikt nauw wat het weer en het tij betreft. Noordoostenwind in het voorjaar is een gunstige conditie. 'Maar dat weet je pas vlak van tevoren'. Toneelvereniging 't Amateurtje speelt zaterdag 17 november het blijspel 'Wie niet sterk is...' van Hans van Wijngaarden. Dat gebeurt in dorps huis De Wielewaal te De Waal. De voorstelling begint om 20.00 uur. Kaarten kunnen worden besteld via tel. 315277 en 315248. De drie Texelse fanfareorkesten bun delen de krachten voor het jaarlijkse Fanfare Festival, dat zaterdag 3 no vember in de Burgemeester De Koninghal plaatsvindt. Onder leiding van respectievelijk Frank Meijer, Tammo Lenting en Betty Bakker brengen het Koninklijk Texels Fanfarecorps, muziekvereniging Door Eigen Kracht en de Christelijke muziekvereniging Excelsior eerst af zonderlijk enkele stukken ten gehore. Met 'The Young Verdi' en 'Mars der Medici' wordt het festijn in een grootse gezamenlijke finale afgeslo ten. Het festival begint om 20.00 uur en wordt georganiseerd door het Contactorgaan voorZang en Muziek. De toegang is gratis. Aan de uitgang wordt een collecte gehouden als bij drage in de kosten. Gedeputeerde Enno Neef brengt woensdag samen met leden van de Statencommissie Zorg, Welzijn en Cultuur een werkbezoek aan Den Helder en Texel. Het gezelschap ar riveert om 13.00 uur op het eiland, waar het tijdens een lunch in het havenrestaurant op 't Horntje door directeur Jan van Andel van de Stich ting Wonen Texel wordt bijgepraat over de nieuwbouw op de locatie Sint Jan. Om 14.00 uur volgt een rondlei ding door EcoMare. De heren Van Tilburg en Bastiaanse praten de be stuurders vanaf 14.45 uur in het Stoombootkoffiehuis bij over de plan nen van de Stichting VOC 2002. Het werkbezoek wordt afgesloten met een diner in restaurant Rotisserie 't Kerckeplein in Oosterend. Voor veel bewoners van het buiten gebied is Kees Bakker van gemeentewerken een bekend ge zicht. Maar dat wil niet zeggen dat iedereen even blij was als de iepen- controleur het erf opstapte. Want als hij een kruis op een boom kalkte, dan gold er geen pardon: iepziekte, de boom moest worden geruimd. Don derdag gaat de 'lepenjager' in de VUT. Pagina 2 FtAB in Oudeschild praat met de ge meente en de CIV over verplaatsing van de huidige brandstofopslag plaats aan de Barentszstraat naar de olietanks van de visserijcoóperatie aan de IJsdijk Op het vrijkomende terrein kunnen dan woningen worden gebouwd, met daaronder parkeerga rages. Pagina 5 (Advertentie) gno "ZmarL-Jrieli u ka ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd9 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. IM-Advertentie RESTAURANT Stappeland 6, De Koog, Tel. 0222 - 327222 www.hotelgreenside.com ijvertenties/abonnementen/bezorging: iir„ n vnbaan 6 -»_r Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg «toon0222 ^3626 00 - telefax 0222 - 31 41 11 V 0 H WUIL_7 IVXtfS UIK)M VJ UTL^ B, J-maH: redactieetexels^uranLnl mailinfo@lenr.nl J Buiten werktijd: Jeroen van Hattum, tel. 31 60 89 telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 ltexelsecourant.nl ttum. tel. 31 60 89 of 06-22 87 42 25 tlaars met plannen die invloed nen hebben op natuurwaarden ilen er rekening mee houden hun project moet worden ge- st aan de Vogel- en itatrichtlijn (VHR). Aan zo'n on- icek hangt een flink prijs- rtje, terwijl de uitkomst nega- kan uitpakken voor de iragers. Maar niet alleen ruim te ontwikkelingen moeten den getoetst aan de Europese lijnen, ook bij bestaande situa- moeten de effecten op be- :rmde vogels tegen het licht den gehouden. Een nieuwe van werkgelegenheid, waar de gemeente zelf heeft geko- Want anders wordt de impo- ire Natuurbeschermingswet le duinen losgelaten. Het is nu de Waddeneilanden om te la den dat ze de verantwoorde nd aankunnen. 2000 van kracht geworden Vo- en Habitatrichtlijn hangt al een dreigend boven de samenle- Doel van dit stukje Europese igeving is de belangrijkste leef- <den van de roerdomp, lepelaar, ef. velduil en honderden andere I- en andere diersoorten te be nnen en het voortbestaan te ver- ien. De Waddenzee valt onder jgelrichtlijn, maar ook het duin- ;d en een paar gebiedjes aan de lant van Texel, zoals De Bol en öldertje Wassenaar. Ze maken uit van de zogeheten ecologi- hoofdstructuur, die weer aan- op een Europees netwerk van urgebieden. De beschermende richtlijnen hiervoor zijn in heel Europa geaccepteerd, maar door de Neder landse overheid niet ingevoerd. Dit kwam de staat op een officiële beris ping door de Europese Commissie te staan. In een reactie nam het rijk zich voor de Natuurbeschermingswet op de te beschermen gebieden toe te passen, zoals eerder met De Hors is gebeurd. Maar die status zit de Texelse bestuurders nog steeds niet lekker. 'De NB-wet is weinig demo cratisch, centralistisch van aard en heeft een vrij eenzijdig afwegingskader. Het biedt geen in spraak en beroepsmogelijkheden, zoals de Wet op de Ruimtelijke Orde ning kent. In feite is het verouderde wetgeving', zegt ambtenaar Jim le Roux, die zich als secretaris van het Overleg Orgaan Waddeneilanden (OOW) met de VHR bezig houdt. Wantrouwen De enige manier voor Texel om onder de strenge NB-wet uit te komen, was het invoeren van de Vogelrichtlijn via de bestemmingsplan, op lokaal ni veau dus. De VHR is weliswaar een door Europa opgelegde richtlijn, doordat de uitvoering in handen komt van de gemeenten kunnen bestuur lijke nuances worden gemaakt en is er voor de eilanders beter mee te le ven, aldus Le Roux. Maar daar wilden de ministeries eerst niet aan, want die zijn nog steeds bang dat de lagere overheden het niet zo nauw nemen met de naleving van de regels Twij fel was er ook over de vraag of 'Brus sel' het wel zou accepteren als deze taak aan lagere overheden wordt overgelaten. Andere Europese landen if sleepboten waren gister- :htend in touw bij het verplaatsen ïihet droogdok van Texdok BV ile haven van Oudeschild. Het 0 meter lange gevaarte werd voor kort mogelijke tijd aan de oos- sijke kade gelegd, omdat de plek lar het dok gewoonlijk ligt, moet vden uitgebaggerd. Daar is ast bij want de put die zich on- ii het dok bevindt was onver licht snel volgelopen met haven- ib, een gevolg van de beroering si de zeebodem die werd veroor- 'akt door baggerwerk door een eepzuiger elders in de haven en. Het dok kon daardoor niet iep genoeg meer wegzinken. ':en de kotter TX 14 van Ellen 'up erin zou varen, lukte dat niet ndat er een meter water te wei- ')was. Het schip week daarop uit sar het dok van Visser in Den Hel ta. De bedrijfsschade voor kfok bleef tot deze ene op- 'hcht beperkt. In een ander geval wi m overleg een latere datum oor een dokbeurt worden ge pland. De sleepboten van Daalder, Rederij Waterweg, baggerbedrijf De Boer en Texdok zelf wisten het dok verbluffend snel naar zijn tijde lijke positie te brengen, een ma noeuvre waarvoor alle beschikbare ruimte nodig was. Helaas werd daarbi/ een 24 meter lange stalen paal geraakt, die meteen omging en in de diepte verdween. Volgens Texdok-bedrijfsteider Mare Bakker is dat mede veroorzaakt door de straffe wind, die een enorme druk op de stalen dokwand uitoefende. De foto toont het dok tijdens de draai die moest worden gemaakt om op de tijdelijke plaats te kun nen worden afgemeerd. Het weer op diepte brengen van de oude plaats zal naar verwachting twee dagen duren. Dus nog deze week kunnen schepen weer voor repa ratie en onderhoud in het dok te recht. De opgebaggerde specie is niet vervuild, zodat deze pro bleemloos buitengaats kan wor den geloosd. (Foto Harry de Gras') gaan namelijk heel centralistisch te werk. Het overtuigen van LNV kostte niet alleen veel overredingskracht, de eilanden hadden ook een stok ach ter de deur nodig. Die was er in de vorm van de gewenste internationale samenwerking in het Waddengebied, waarvoor het rijk de medewerking van de eilanden nodig had. Na een moeizame discussie op het ministe rie van LNV zag het rijk af van de NB- wet en kregen de eilanden groen licht om met de VHR aan de slag te gaan.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1