Lezing en Henk Wilmke Offerein over paarden Elk jaar een half miljoen bomen te controleren Opgevist bot was van hyena uit de ijstijd teso 2 lepenjager Kees Bakker zwaait af Agenda~= Meesterschap oud Papier Klaverjassen voor goed doel Vogelwerkgroep 1934 Spelletjes in Bethel .TEXELSE COURANT1 Wandeltocht J3likvanger Archeologisch spitwerk geen Wampex TV Noord-Hollan zoekt jongeren TEXELSE^COURANT EcoMare heeft iets bijzonders toege voegd aan zijn collectie beenderen van uitgestorven zoogdieren. Het is het bovenarmbeen van een grotten- hyena, een roofdier dat in de laatste ijstijd (100.000 tot 10.000 jaar gele den) nog in onze omgeving voor kwam. Het bot werd enkele maan den geleden bij de Bruine Bank in de Noordzee opgevist door de TX 68 'Vertrouwen' van de firma Van der Vis. Het afgelopen weekend kwam vast te staan van welk dier het was. In EcoMare werd toen een congres gehouden van de Werkgroep Pleistocene Dieren. De deelne mende specialisten Dick Mol en Klaas Post herkenden het armbeen met zekerheid. De grottenhyena (Crocuta spelaeae) was wat groter dan de huidige Afri kaanse hyena en leefde in een koude en droge periode, toen hier ook reuzenherten, wolharige neus hoorns, steppenwisents en mam moeten rondliepen. Op veel van deze dieren maakte hij jacht. Mede door die afhankelijkheid verdween hij gelijk met het uitsterven van de ge noemde prooidieren, en dat laatste was weer een gevolg van klimaats verandering waardoor het warmer en vooral ook veel natter werd. De fossiele botten in EcoMare zijn gegroepeerd bij de nagebouwde wol- harige neushoorn. Het geheel maakt deel uit van de nieuwe expositie 'Le ven op een eiland', die laat zien hoe menselijk en dierlijk leven zich in de loop der eeuwen heeft ontwikkeld op Texel en omgeving. Het leven hing sterk af van klimatologische omstan digheden en de daarmee samenhan gende zeespiegelveranderingen. Dat laatste wordt op aanschouwelijke wijze duidelijk gemaakt met een computeranimatie, waarin men de veranderingen die Texel en de kop van Noord-Holland hebben onder gaan, zich in enkele minuten ziet vol trekken. De tentoonstelling is al ge ruime tijd voor publiek toegankelijk, maar zal pas in de loop van het voor jaar helemaal zijn voltooid. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Beatrixlaan. Klaveriasclub 'De Witte Burcht' houdt dinsdag 6 november voor de tweede keer dit seizoen een open drive, waarvan de opbrengst ten goede komt aan enkele goede doelen. Welke doelen dat zijn, wordt tijdens de slotavond aan het eind van het seizoen door de spelers zelf beslist. De drive begint om 20.00 uur, in schrijven kan vanaf 19,30 uur. Deel name kost ƒ7,- per koppel. Deelne mers wordt verzocht zich zoveel mogelijk per koppel in te schrijven. Dinsdag 30 oktober: Burgemeester en wethouders ver gaderen met de dorpscommissie van Oosterend. Aanvang 19.30 uur. locatie is dorpshuis De Bijen korf. In Cinema Texel draaien Rush hour 2 (aanvang 20.30 uur) en America's sweethearts (20.45 uur). Woensdag 31 oktober: De gezamenlijke doopsgezinde zusterkrmgen en de broederkring houden hun tweejaarlijkse verkoopdag. Deze wordt gehou den in de kerk aan de Kogerstraat in Den Burg en duurt van 10.00 tot 16.00 uur. In de voetbalkantine van SV Oosterend begint om 19.30 uur een bijeenkomst over ADHD en de natuurlijke oplossingen die er voor deze aandoening zijn. De organi satie van de avond is in handen van Ria Trap. Burgemeester en wethouders ver gaderen met de dorpscommissie van Oudeschild. De bijeenkomst vindt plaats in dorpshuis 't Skiltje en begint om 19.30 uur. In Cinema Texel draaien Als kat en hond (aanvang 14.00 uur en 16.00 uur). Rat race (15.30 uur), Rush hour 2 (20.30 uur) en America's sweethearts (20.45 uur). Donderdag 1 november: Burgemeester en wethouders ver gaderen met de dorpscommissie van Den Hoorn in dorpshuis De Waldhoorn. Aanvang 19.30 uur. In yogacentrum De Aleph (Wever straat 54, Den Burg) wordt van 20.30 tot 21.15 uur gemediteerd en worden mantra's gezongen voor de wereldvrede. In Cinema Texel draaien Rush hour 2 (aanvang 19.00 uur), America's sweethearts (19.00 en 21.45 uur) en Moulin rouge (21.30 uur) Vrijdag 2 november: In dorpshuis De Bijenkort I'S' Oosterend beginnen om 19 00i ne demonstraties gymnastiek jazzdance Vogelwerkgroep Texel houdt va d 19.30 uur een gezellige avond n ide lezingen en diavoorstellingen dorpshuis d'Ouwe Ulo Burg. 0< ips De hervormde gemeente van D xei Burg houdt vanaf 20.00 uur e Ik. gezellige avond in het eigen, p gei gerenoveerde kerkgebouw. als itw In Cinema Texel draaien Rush holenc 2 (aanvang 19.00 uur), Amenc ïH< sweethearts (19.00 en 21.45 u, 0U< en Moulin rouge (21.30 uur) .vis: jué Hit len ht i, jnd lor iats Veerdienst Teso zet vrijdag ex] boten in. Vanaf Texel varen tuss 9.05 en 16.05 uur de boten om t t oi half uur. Vanaf Den Helder gebei dat tussen 9.35 en 16.35 uur worden geen wachttijden vJac wacht. Nadere informatie kanvi kregen worden via 0222-3698 of e-mail info@teso.nl. De ver err dienst heeft ook een eig website: www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschi zei com arn tsd Dl. 30 6.54 en Wo. 31 7.35 en Do. 1 8.14 en 20.54 Vr. 2 8.54 en 21.35 Za. 3 9.35 en 22.05 Zo. 4 10.04 en 22.1 Ou Ma. 5 10.30 en 22.24 Di. 6 10.47 en 23.00 ito Aan het strand is het ongeveer een uure f)|er der hoogwater. De zon komt 7 novemba om 7 451 uur en gaat onder om 16.59 uu november volle maan; 3 november sprc tij. 2O20 iljH gels rag gels rrt ito' SU' '01 In Bethel in Zuid-Eierland worden zaterdag vanaf 19.00 uur spelletjes gedaan. De organisatie biedt moge lijkheid tot het spelen van scrabble, schaken, dammen, sjoelen, rum- mikub en diverse kaartspelen. Vogelwerkgroep Texel houdt vrijdag vanaf 19.30 uur een gezellige avond in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg. Tijdens deze bijeenkomst worden onder meer korte lezingen gehouden en dia's uit verre landen getoond. Ook de Texelse vogels blijven met onbesproken. DINSDAG 30 OKTOBER 2001 Voor veel bewoners van het buiten gebied is Kees Bakker van gemeentewerken een bekend ge zicht. Maar dat wil niet zeggen dat iedereen even blij was als de iepencontroleur het erf opstapte. Want als hij een kruis op een boom kalkte, dan gold er geen pardon: iepziekte, de boom moest worden geruimd. Dat lot ondergingen er in de loop der jaren heel wat. Geluk kig zagen veel Texelaars het nut in van zijn werk, dat tot doel had de ziekte binnen de perken te houden. Dat dit slechts ten dele lukte, is niet de schuld van Bakker. Donderdag gaat de 'iepenjager' in de VUT. Op een eiland waar alleen al tijdens de ruilverkaveling zo'n half miljoen iepen zijn geplant was er werk in overvloed voor de 61-jarige Bakker, woonachtig op Driehuizen. 'In tegen stelling tot veel andere bomen ver dragen iepen de schrale zeewind goed. Vandaar die grote hoeveelhe den.' Zo schoten in het Texelse land schap her en der weelderige boom singels uit de grond, die strakke ruilverkavelingsboerdenjen aan het oog onttrokken. Maar de eenzijdige aanplant had ook een nadeel: lep- ziekte, een schimmel die zich ver spreidt via de iepenspintkever en via de boomwortels, kon zich ongeremd verspreiden. Het controleren van de iepen werd voor Bakkers tijd gedaan door de Plantenziektekundige Dienst (PD) en Staatsbosbeheer. Op Texel gebeurde dat onder andere jarenlang door Willem Trap, die destijds een paar honderd zieke bomen per jaar opspoorde. 'Op een zeker moment stopte hij er mee, omdat ze van ho gerhand dachten dat de ziekte beheersbaar was.' Dat bleek een misvatting. Toen de geïnfecteerde bomen met meer werden wegge haald. kon deze zich ongeremd uit breiden. Zodanig dat de gemeente begin jaren negentig zelf de controle ter hand nam. Het werd een taak van Kees Bakker. 'Ik heb me altijd al voor bomen geïnteresseerd. Zelfs zodanig dat als ik op vakantie ben en ik kom een mooie beuk tegen, dan sta ik er even bij stil.' Het was overigens niet de enige taak voor Bakker, vanaf 1980 in dienst bij de gemeente. Naast de controles hield hij zich ook bezig met het onderhouden van de be staande plantsoenen en het inrichten van nieuwe groenvoorzieningen. Vanaf die tijd zagen Texelaars de lep- ziektecontroleur vaak omhoog sta ren. 'Met iepziekte moet je er snel bij zijn. Bij bomen die net zijn aangetast, zie je meestal een tak met dode bla deren Als de ziekte zich uitbreidt, dan gaan er steeds meer bladeren dood. Als de schimmel zo'n boom eenmaal te pakken, heeft dan is die met meer te redden. Ik kwam eigen lijk tijd te kort om alle iepen na te lo pen. Toen ik begon met het contro leren van iepen, was de situatie eigenlijk al uit de hand gelopen.' Bo men die door Bakker met gele verf werden gemarkeerd, moesten wor den omgehakt en verwijderd. Alleen als de stammen werden ontdaan van de bast - de iepenspintkever over wintert tussen de bast en de stam -, mochten deze als haardhout worden gebruikt. Bakkers constatering dat er zieke ie pen in de boomsingel stonden, werd niet door iedereen in dank afgeno men. Het kostte soms veel overre dingskracht om de mensen van de noodzaak van het kappen en oprui men te overtuigen. Een enkeling liet het ongenoegen hardop blijken, maar het bleef altijd bij woorden. Anderen komen, ik zit al tot over m'n oren in het werk. We zitten hier midden in de pelderstoid.' Er waren ook Texelaars die Bakker om de tuin probeerden te leiden door vlak voor zijn komst de takken met dode bladeren te verwij deren. Probleem voor hen was ech ter dat de controleur zijn komst niet tevoren aankondigde. Bakker spoorde gemiddeld zo'n drie tot vierduizend zieke iepen per jaar op. De effectiviteit daarvan ging deels te met, omdat veel particulieren de aangetaste bomen met opruimden. Met als resultaat dat het infectie gevaar steeds meer toenam. Reden voor de gemeente zelf het opruimen ter hand te nemen. Een flinke Een kostbare methode, die afhanke lijk van de stamdikte, ongeveer vijf tig gulden per boom kost. De bomen moeten elk jaar worden geënt. Een methode die wordt toegepast bij monumentale of waardevolle bomen, zoals die aan de Molenlaan in De Cocksdorp en langs het Schilderend in Den Burg. De bevlogen aanpak van de ge meente heeft als waarschijnlijk resul taat dat komende winter alle ge merkte iepen voor het eerst sinds lange tijd zullen zijn vernietigd, zodat de controleur komend voorjaar met een schone lei kan beginnen Een eer die is weggelegd voor Bakkers opvol ger, Niek Blom of Piet van Leersum, iepziektecontroleur Kees Bakker houdt de gezondheid van de monumentale iep schuin tegenover zijn woning op Driehuizen goed in (Foto Gerard Timmerman) onkostenpost voor de gemeenschap. Het college verwacht dat de iep- ziektebestrijding dit jaar een kwart miljoen gulden gaat kosten. Overi gens zitten daar ook de kosten bij van het preventief inenten van de bomen. de gaten. zochten een uitvlucht. Zoals een bollenteler uit Lutjebroek, met een bedrijf in de PH-polder. In het hartje van de zomer kreeg hij de boodschap dat hij zieke iepen moest opruimen. 'Dat je daar juist nü mee moet aan- die ook dit jaar al de iepen inspec teerde. Ter gelegenheid van Bakkers vertrek bij de gemeente wordt don derdag van 15.00 tot 17.00 uur ter ere van hem een afscheidsreceptie ge houden. Het verhaal van oorlogsvlieger Geoffrey Rothwell die terugkwam op de plaats des onheils, en Texel bezocht, maakt indruk. Teruggaan naar plaatsen die in je leven van grote betekenis zijn geweest is soms een moedig pad. Een soort meesterschap over je eigen be staan. ledereen heeft van die plaatsen en overal is wel een ge schiedenis. Zo ook deze geschie denis, die ver strekkende gevol gen heeft gehad voor de mensen daar omheen. De tijd heeft de waarheid ingehaald. Iets wat niet altijd gebeurt. Na 57 jaar zag deze vlieger voor het eerst de graven van de mensen die dicht bij hem waren geweest, toen, in een ver verleden. Wat beleef je bij zulke confrontaties? Op een gegeven moment krijgen we allemaal behoefte aan het hanteren van de eigen levens puzzel. Soms wordt door een toe vallige ontmoeting het stof van bepaalde gebeurtenissen afge veegd en staan we stil op plekken die hoorden bij een andere tijd en een andere gedaante. Toch blijven we wie we zijn. En verwerken we met even veelgemak de tand des tijds, die nu eenmaal andere kleu ren schetst. Ergens weeft zich een levensleugen in onze eigen verha len. Alles is groter en spannender en ingewikkelder dan het moge- lijk was. Ik herinner me dat ik na zo'n veer tig jaar mijn eigen lagere school weer bezocht. Het was een impo sant gebouw met majesteitelijke trappen, zo had ik in mijn geheu gen staan. Het schoolplein was eveneens zeer groot en de boom, de oude kastanje, was een reus. Zo herinnerde ik mij ook de onder wijzer van de derde klas als een bijzondere man. Hij had een schit terend scherp gesneden gezicht, hij had veel gezag en een indruk wekkende cello, die hij met verve hanteerde. Zijn zwierige lok zwaaide over zijn voorhoofd en door mijn kinderogen gezien, droeg hij vestjes van een glan zende rode stof. Als je niet gaat kijken, houd je de illusie vast. Als je wel gaat kijken, krimpen alle ge bouwen uit je kinderjaren en zel den blijkt de onderwijzer die je te rug ziet vanuit je eigen vol wassenheid van hetzelfde gehalte als je hem had toegedicht. Ik had deze man nooit moeten terugzien. Kinderen hebben hun eigen magie en die is gelukkig veel fantasti scher dan de werkelijkheid. Maar je blijft geen kind. Je blijft wel in staat tot verdringen van plekken en gebeurtenissen. Zo kreeg ik onlangs een brief die een oud adres van mij had bereikt en via via uiteindelijk op bestemming was Het armbot van de uitgestorven hyena. (Foto Harry de Graaf) In het gebied tussen de Ploeg- elanderweg en de Monnikenweg speelde zich zaterdag een groot deel van de Wampex af. Deelnemers moesten er onder andere een stukje gras afplaggen. Hiervoor hadden ze de opdracht hadden gekregen om een graaf mee te nemen. Maar toen de Wampexers in het gebied Irene Maas tegenkwamen, die bezig was de fundering van de oude bleekerij bloot te leggen, meenden ze haar te moeten helpen. Hoewel ze best wat hulp kon gebruiken, wat dat dus niet de bedoeling was. (Folo Gotvrd Timmenmn) Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje besluit het seizoen zondag met de najaarswandeltocht, die tussen 13.00 en 14.00 uur van start gaat bij dorpshuis De Wielewaal in De Waal. De tocht voert door en rond het dorp, er kan gekozen worden uit de afstan den 5,10 en 15 kilometer. Deelname kost ƒ6.- met herinnering en 3,50 zonder. Leden ontvangen een korting van 1,50. Het startbureau sluit om 18.00 uur. De volgende wandeltocht is de eer ste in de winterserie, op 16 decem ber bij het Turfveld. Inschrijven is mogelijk bij de najaarswandeltocht. Voor meer informatie: B. Roest, tel, 314451. De dierenartsen Wilmke en Henk Offereins houden zaterdag in ma nege Akenburg aan de Akenbuurt een lezing over de verzorging van paarden. Ze vertellen hoe mensen hun paard het best kunnen verzor gen tijdens de winter. De twee zijn kinderen van de be kende dierenarts Evert Offereins uit Bos en Duin. Hij is ook gespeciali seerd in paarden. Wilmke Offereins vertelt onder meer over de werking van natuurproducten bij paarden. Ze geeft informatie over weerstand bij paarden, ze legt uit hoe tekorten daarin herkend kunnen worden en ze gaat in op het verschil tussen home opathie en kruiden. De lezing van Henk Offereins gaat over blessures, koliek en hoesten. Hij vertelt hoe blessures behandeld kun nen worden, wat er moet gebeuren bij koliek (aanvalsgewijze krampen) gekomen. Het was een schrijven van zeven mensen die mij aller hartelijkst uitnodigden voor een reünie. Ik bleek met hen gewerkt te hebben op eén of ander insti tuut. Enigszins onthutst las ik nog eens de naam van het instituut. Het gaf geen enkel beeld. De na men dreunde ik welwillend op, alsof via een oude melodie van klanken ergens een snaar zou worden geraakt. Niets van dat al les. Het instituut zei me mets, de namen kregen geen gezichten. Ik las waar ik werd verwacht en dat zij zich zeer verheugden om mij terug te zien. Ik voelde een vreemde drang om te weten waarom het ging. Tot op heden geen enkel houvast, een wegge sneden deel uit een arbeidzaam leven? Het geeft te denken. Erger nog, het geeft te doen. Na die brief heb ik een besluit genomen om de levensreis die ooit was gemaakt te gaan na reizen. Ik wilde meester zijn over mijn herinneringen. Ik wilde mij van illusies ontdoen. Maar al heel snel verscheen er een zin uit mijn kinderjaren. Ik kan mij nooit meten met wat iemand als Geoffrey Rothwell heeft meege maakt. Ik heb de oorlog met mee gemaakt. Ik weet van mets. Is mijn verleden van enig belang? Ik vrees van met. Misschien moet ik ge woon bij die reünie beginnen. Dana Rover welke soorten hoest er zijn en v; besmettingsrisico's bij hoesten staan. Mensen kunnen ook vra stellen aan de dierenartsen De lezing is georganiseerd doom vereniging Tussen Wad en Duin komst van broer en zus Offerein mede te danken aan zoon Jeroen paardenliefhebber Henk Spigt uit Hoorn. Hij kwam een aantal ja geleden in contact met H Offereins toen die als Utrechts dent badmeester was op Texel, contact is altijd gebleven. De lea begint zaterdag om 20.00 uur. toegang is gratis. Voor het programma 'Malende ken' is TV Noord-Holland op zr naar jongeren die op kamers wii Het liefst een jongere die in een i ravan en één die nog bij zijn oudi thuis woont. In het programman dan naar een oplossing gezoc Aanmelden voor het programmal via het Jongerenwerk van Welzijnsstichting, tel. 315582 314445. verschijnt iedere vrijdag in de j Texelse Courant. Met o.a. de agenda, week enddiensten en artikelen over j uitgaan, actief zijn, natuuren cultuur. Er is voor een beperkt aantal bedrijven ruimte om op deze pagina te adverteren. Informeer en/of reserveer bij de advertentieafdeling vande (frtta Ijaptrjixih la bd bjrt, Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 36 26 00, fax 31 411' E-mail: info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2