lan: woningen op rijkomende grond an Barentszstraat Texel bezint zich op rol in Overleg Waddeneilanden Brandstofdepot RAB wellicht naar dat van CIV .TEXELSE COURANT Vogelrichtlijn Expositie kerststallen IJsclub Den Burg Toekomstvisie in concept gereed Meningsverschil over standplaats secretariaat 'Texel te groot om aan herindeling te ontkomen? Daar konden ze zich wel eens in vergissen. in Oudeschild praat met de leente en de CIV over verplaat- van de huidige brandstof slagplaats aan de rentszstraat naar de olietanks j de visserijcoöperatie aan de a dijk. Op het vrijkomende terrein .ia nnen dan woningen worden ge- uwd, met daaronder parkeerga- ie> ges. Woensdagavond komt het lts >e ter sprake tijdens het open- gj re overleg tussen dorps- ei) omissie en college in dorpshuis 'en Skiltje, aanvang 19.30 uur. ia ep jcht het project doorgaan, dat slaat 0 meerdere vliegen in één klap tet idorp krijgt de beschikking over h pa woonruimte, er komt in de na- l to seid van de haven parkeerruimte ui de brandstoftanks komen op gro- e afstand van de bestaande wo- m igen aan de Barentszstraat te lig- ;8 n. Het idee maakt onderdeel uit H leen nieuwe, nog te ontwikkelen wa ie op de invulling van de haven, da itdee voor de woningen kwam ter igd ake bij het bezoek van gedepu- vai >de Henri Meijdam (Volkshuisves- rd j), tijdens diens bezoek aan Texel en tele weken geleden. Daarin let edigde de provinciebestuurder te ibouwen op open- en vrijkomende kken in de dorpen aan. Dit gaat act rnelijk niet ten koste van schaarse tei ningcontingenten. hé gens Paul Krugers van RAB is het prp j te vroeg om van een concreet d n te spreken. Hij omschrijft een 3rd ïituele samenvoeging van de K ndstofdepots van RAB en CIV wel stü een 'historische kans'. 'We leven fc een tijd van grondschaarste en fo ann behoefte is aan woonruimte. Hier ligt een flink terrein, dat wij voor onze bedrijfsvoering eigenlijk niet meer nodig hebben. Door de aan koop van de gebouwen van Hans Boom aan de Heemskerckstraat en het omliggende terrein, kunnen we onze bedrijfsactiviteiten rond het hoofdgebouw van RAB concentre ren. Een opslagplaats voor brandstof blijft wel nodig, want als het om ver voer van gevaarlijke stoffen gaat, is Teso terughoudend. In de winter gaat het wel, maar in de zomer gaat het transport van brandstof een stuk moeilijker. Maar waarom zou je twee depots vlakbij elkaar in bedrijf hou den, terwijl het op één plek kan? In combinatie met de bouw van wonin gen zou één en ander mooi zijn te combineren. Als dit fraai wordt uitge voerd, zou deze entree van Oude schild een stuk opknappen.' RAB heeft met het bestuur van de CIV in middels van gedachten gewisseld over samenvoeging van de depots. En ook de gemeente is in het proces betrokken. Gedacht wordt om onder de woningen twee lagen parkeerga rages te bouwen. Wethouder Peter Bakker ziet het plan wel zitten. 'De woningen komen in het verlengde van het bestaande rij tje huizen aan de Barendszstraat te liggen, op voldoende afstand van de overige bedrijvigheid. Het zou mooi zijn als de brandstoftanks wat verder van de bewoning komen. En de par keerruimte op die plek kunnen we goed gebruiken.' Vertrouwen Signalen vanuit Oudeschild wijzen erop dat bewoners meer vertrouwen hebben in dit plan, dan in de sugges tie van bureau Striking om woningen op de haven zelf te bouwen. Het col lege heeft hierover nog geen besluit genomen. Het beschouwt de ideeén van Striking, waarmee de advies relatie inmiddels is verbroken, slechts als 'bouwstenen' voor een verdere 'gedachteontwikkeling' rond de haven. B en w geven aan het re sultaat van de enquête door de Oudeschilder dorpskrant te betrek ken bij een ontwikkeling van een vi sie. Om tot een weloverwogen plan te komen wordt het dorp hier nadruk kelijk bij betrokken. 'Vertrouwen moet het uitgangspunt zijn', doelt wethou der Bakker op de wat verstoorde ver houding, nadat de dorpscommissie niet was geraadpleegd door Striking. Er zal een stuurgroep in het leven worden geroepen, waarin plaats zal zijn voor vertegenwoordigers van de dorpsgemeenschap en onderne mend Oudeschild. Vooruitlopend op woensdagavond, durfde het college het wel aan om enige 'gedachten' op papier te zet ten. Daarin is geen plaats voor het grote glazen gebouw, de meest om streden 'parel' van Striking. Omdat uit de enquête bleek dat Oudeschild geen 'kermis' op de haven wil, stel len b en w voor de grote maquette van de Rede van Texel die momen teel in Amsterdam wordt gemaakt voorlopig in de schuur aan de Heemskerckstraat onder te brengen Het Maritiem en Juttersmuseum heeft dit gebouw onlangs overgeno men van wolfabrikant Hebrotex (Henk Broekman). Het MJM zou zich vooral moeten richten op de Rede van Texel, de visserij en de activitei ten van de VOC Een water- VERVOLG VAN PAGINA 1 6 sten komen of dat ze ook ergens ters kunnen staan.' Varkenshouderij milieu-afweging vindt ook plaats Je voorgenomen verplaatsing van (arkenshouderij van Wijtten naar nd en Berg. Tegenstanders wezen 1 p dat de verplaatsing moet wor- getoetst aan de richtlijnen. Vo- 'f8 i strijken immers neer in de om- «ng van het bedrijf, waar ™2 moniak neerslaat. Doordat de tenshouderij verder van een na- rgebied komt af te liggen ver tilt Le Roux dat de toets zal uit ten dat de vogels juist gebaat zijn verplaatsing. Overigens heeft de «eente zelf met de middelen in som zo'n onderzoek uit te voeren. I rvoor wordt een bedrijf in de arm romen, dat onder andere metin- iverricht in de omgeving. De toets wde varkenshouderij gaat om en tij ƒ40.000,- kosten. Maar in an- e gevallen kan het best duurder vallen. Het ziet ernaar uit dat de f wrager in de toekomst voor de sten opdraait. igé iwie zich bedenkt dat een schone sndverklaring voor een swbouwproject van ƒ3000,- al een ^investering wordt gevonden, kan zijn klompen aanvoelen dat een Te> övoud van dit bedrag de nodige Spa ïrves zal oproepen. Ander aspect al procedures door de VHR aan- skelijk langer kunnen gaan duren, roemde factoren en de onzeker- <1 zijn er de oorzaak van dat (laars die plannen hebben inge diend bij het college, deze weer heb ben ingetrokken. Recreatie Toekomstige aanvragen voor nieuwe recreatieve ontwikkelingen in de in vloedssferen van het duingebied moeten ook aan de Vogelnchtlijn worden getoetst. Gezien het plafond aan toeristische slaapplaatsen is dat nu niet aan de orde, maar dat kan veranderen als in het kader van de structuurvisie 'Texel 2020' blijkt dat er behoefte bestaat aan uitbreiding of verplaatsing van slaapplaatsen. Ook het kamperen op duincampings zal moeten worden getoetst, om nog maar niet te spreken van een even tueel voornemen om tentplaatsen in de duinen om te ruilen in huisjes. Le Roux: 'Daar zou de RST een zware dobber aan krijgen.' Ook een even tuele verplaatsing van de veerhaven en plannen voor nieuwbouwwijken moeten aan de VHR moeten worden getoetst. Het wordt al met al een hele uitpluizerij om in de toekomst iets gedaan te krijgen. De VHR zal de gemeente waarschijnlijk handen vol werk op zal leveren. Het betreft bo vendien nieuwe regelgeving, waarvan over het effect in Nederland nauwe lijks kennis over bestaat. Oplossing Het zijn dan ook de lokale overheden die het rijk moeten bewijzen dat ze de materie beheersen en er verantwoord mee omgaan. Een lastige klus, waar voor nog veel wielen moeten worden uitgevonden. Op het gebied van de VHR volgen veel gemeenten daarom de verrichtingen van de Wadden eilanden, die hierin het voortouw heb ben genomen. Met hulp van onderzoeksinstituut Alterra heeft het OOW een project gestart, waaraan RAB in Oudeschild praat met de CIV over het samenvoegen van het brandstofdepot aan de Barentszstraat met dat van de CIV aan de IJsdijk. (F°'° Harr* Grasf) speelplaats, een andere parel van Striking ziet het college wél zitten Om wat reuring op de haven te bren gen, denken b en w wel aan een soort markt op de haven. De noordpunt van de passantenhaven zien b en w als een geschikte plaats voor een windmolen. Met een capaciteit van 1,8 megaWatt zou die bijna dubbel zoveel energie opwekken als de vier bestaande molens. Gedacht wordt om bij deze molen een uitkijkpost en educatieve voorzieningen te maken Bakker streeft ernaar de visie voor de tweede fase van de haven ontwikkeling in april, bij de start van het VOC-jaar, te kunnen presenteren. De gereformeerde kerk van Den Burg is van plan in de periode van 17 tof en met 22 december een expositie van kerststallen te houden. De orga nisatie is daarvoor op zoek naar uit eenlopende stallen, van zelf gemaakte tot antieke en van buitenlandse tot van voorouders geërfde exemplaren, of die nu van hout, steen, luciferstokjes, papier of een ander materiaal zijn gemaakt. Wie zijn kerststal wil uitlenen en daar eventueel een persoonlijk verhaal bij heeft te vertellen, wordt verzocht voor 10 november contact op te nemen met Jan Oosterhof. Duykerdam 16. Bij 'Het Open Boek' aan de Binnen- burg kunnen ledenkaarten van IJs club Den Burg worden afgehaald. De kaarten kosten ƒ10,- voor volwasse nen en ƒ5,- voor leden tot en met 15 jaar Op de baan zijn deze prijzen res pectievelijk tien en vijf euro. Eenma lige toegang tot de baan kost 0,50 euro tot en met 15 jaar en 1,50 euro vanaf 16 jaar. Kinderen tot en met zes jaar hebben gratis toegang. 1791 CA Den Burg. Tel. 315138, bgg. 312246. De stallen worden verzekerd en de eigenaren worden uitgenodigd een middag of avond mee te helpen om een oogje in het zeil te houden. DINSDAG 30 OKTOBER 2001 Oosterend is de eerste van de ze ven dorpen waar de gemeente het ontwerp zal presenteren van de structuurvisie, waarin staat welke economische, maatschappelijke en andere mogelijkheden Texel zal moeten bieden in 2020 en welk beleid daarvoor nodig is. De visie is opgesteld door het projectbureau Arcadis uit Assen, dat gebruik heeft gemaakt van be staande plannen, zoals het recreatie- basisplan, en de opvattingen heeft verwerkt van Texelaars uit verschil lende sectoren die daarover de laat ste tijd zijn gehoord. Het is nu zover dat de hele bevolking wordt uitgeno digd een mening te geven. Aan de hand van de daarbij verkregen gege vens zal de visie worden bijgesteld en een definitief karakter krijgen. De ontwerpvisie ligt ter inzage in het raadhuis, de openbare bibliotheek en de dorpshuizen. Ook kan hij worden opgevraagd bij de gemeente en is hij te zien op de internetsite www.texel.nl. Een samenvatting van de visie wordt vandaag huis aan huis bezorgd. Gelegenheid tot het leveren van com mentaar is er bij de dit najaar te hou den jaarlijkse openbare vergaderin gen van het college van b en w en de dorpscommissies, te beginnen op dinsdag 30 oktober in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend, aanvang 19.30 uur. Oudeschild volgt op 31 oktober. Den Hoorn op 1 november. De Cocksdorp op 7 november, De Koog op 26 november en De Waal op 29 november. Den Burg heeft geen dorpscommissie, maar ook daar zal een bijeenkomst worden gehouden om gelegenheid tot inspraak te ge ven: donderdag 15 november in het raadhuis. wordt deelgenomen door de ge meente, de provincie, LNV, de lande lijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en Vogelbescherming. Dit zogeheten Stakeholdersproces is opgebouwd uit vier werkgroepen. De eerste werkgroep bedenkt situaties waarin het mis kan gaan met de toe passing en uitvoering van de VHR. Een tweede werkgroep, onder voor zitterschap van Le Roux, bedenkt hiervoor oplossingen. Weer een an dere groep werkt aan een bestuursconvenant waarin rijk, pro vincie en gemeente afspreken over hoe met de VHR wordt omgegaan. De vierde sectie probeert de bevol king achter de opzet te krijgen, want zonder hun steun is de opzet ge doemd te mislukken. Netwerken Le Roux: 'We hebben ons heel wat op de nek gehaald, werk waarop we ei genlijk helemaal met zitten te wach ten. We zuilen steeds afwegingen moeten maken, en best impopulaire beslissingen moeten nemen. Want als je dat met doet, wordt je straks geheid door Brussel teruggefloten. En anders wel door de rechter, want reken maar dat advocaten alles uit de kast halen. Toch is dit dé manier om de zaken nog enigszins in eigen hand te kunnen houden. Als gemeenten kunnen we de lokale belangen zelf beter inschatten dan de bestuurders in Haarlem, Den Haag of Brussel. Vanuit het oogpunt van klant vriendelijkheid biedt deze werkwijze veel voordelen Doordat we in een vroeg stadium betrokken zijn in dit proces, kunnen we invloed uitoefe nen die nodig is om de Wadden eilanden leefbaar te houden. Daar door is het van groot belang om als gemeente internationale netwerken te onderhouden.' >->' I» en Habitatrichtlijn is onder andere in het leven geroepen om beschermde vogelsoorten als lepelaars in stand te houden. (Foto Sfajfsfeosbefwor) De Waddeneilanden moeten inten siever samenwerken om hun be stuurlijke en ambtelijke basis kwaliteiten te verbeteren. Maar geruime tijd nadat de bestuurders van de Waddeneilanden deze con clusie hebben getrokken, heeft de gewenste intensivering nog niet tot concrete resultaten geleid. 'Het wordt tijd dat de bestuurders van de eilanden een aantal knopen doorhakken', zegt B. Oosthoek, gemeentesecretaris van Vlieland. Heikel punt is de standplaats van het secretariaat van de Wadden eilanden. B en w van Texel willen dat het hier blijft, maar de meeste eilanden zien in Leeuwarden een meer centrale locatie. Het college wikt en weegt: Texel heeft de ove rige eilanden meer te bieden dan andersom, maar kan ook niet zon der de samenwerking. Achter de schermen van het veel geprezen Overleg Orgaan Wadden eilanden (OOW), sinds 1984 het sa menwerkingsverband tussen Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog, is het met allemaal rozengeur en maneschijn. De eilan den voelen zich enerzijds gedwongen elkanders krachten te bundelen, maar over de manier waarop verschil len op bepaalde onderdelen de me ningen. Er wordt gerept over besluiteloosheid van de bestuurders. Onderzoek door de Rijksuniversiteit van Groningen toonde driekwart |aar geleden aan dat de basiskwaliteit van de vijf waddengemeenten te wensen over laat. Maar de tekortkomingen verschillen per eiland en zijn gerela teerd aan de grootte. Ambtelijke va catures zijn moeilijk te vervullen, er is een gebrek aan specialisten, er wor den veel ad hoc-besluiten genomen en er is een grote verwevenheid tus sen bestuur en samenleving. Door toekomstige ontwikkelingen, zoals voortschrijdende juridische com plexiteit, decentralisatie, schaalver groting en ICT-ontwikkelmgen ont staan mogelijk nieuwe knelpunten. Desondanks concludeerden de rap porteurs dat gemeentelijke herinde lingen en het instellen van alterna tieve bestuurlijke organisaties met de aangewezen manieren zijn om de Waddengemeenten te laten voldoen aan de voorwaarden van het rijk. Dat stelt namelijk eisen aan de minimum basiskwaliteit van de gemeenten. Als daaraan niet kan worden voldaan, volgt mogelijk een herindeling Maar de eilanden willen stuk voor stuk hun onafhankelijkheid behouden. Om dat te kunnen, moet er intensiever wor den samengewerkt. Het OOW is daarvoor het aangewezen middel. De eilanden zagen in de Groningse stu die de bevestiging dat ze hun zelf standigheid kunnen behouden Texel ziet dat ook in het pas verschenen concept van een sterkte zwakte analyse die is uitgevoerd door acht gemeenten uit de kop van Noord- Holland (exclusief Texel). Daaruit blijkt dat deze Noordkopgemeenten met zitten te wachten op een samengaan met Texel. 'Als er sprake is van een verregaande samenwerking tussen deze gemeenten, dan is Texel daar met bij betrokken', concludeert bur gemeester Joke Geldorp, die dit toe schrijft aan de geografische positie van Texel. 'Het Marsdiep zit er tus sen.' Kennis benutten Over het belang van het OOW ver schillen de meningen op de Wadden eilanden hoegenaamd niet. Burge meester J.T. van Beukering van Terschelling, net als de andere burge meesters lid van het dagelijks be stuur: 'In Den Haag willen ze nog wel eens vergeten dat zaken op de eilan den anders liggen. Door gezamenlijk op te trekken, hebben we in het ver stellen, die zich fulltime kan bezig houden met de gewenste proces vorming. 'Maar door het aantrekken van zo'n projectleider los je echt niet alle pro blemen om', stelt gemeentesecreta ris B. Oosthoek van Vlieland Er is al heel wat afgepraat en er zijn rappor ten geschreven. Nu moeten er eerst maar eens wat knopen worden door gehakt. In wat voor verband moet je samenwerken, op welke beleids terreinen, waar moet het secretanaat komen, moeten procesmanager en secretariaat vanuit dezelfde plek wer ken, of worden ze gescheiden? 'iedereen wil hetzelfde, maar als het puntje bij paaltie komt zijn er interpretatieverschillen', doelt Van Beukering op de locatie van waaruit het OOW werkt en waar de bestuur ders van de eilanden bij elkaar ko- meer centraal gelegen secretariaat. Stapt Texel dan uit het OOW? Gel dorp: 'Omdat we daarover op Ameland nog geen besluit zullen ne men. is het voor mij te vroeg om daarop nu al te antwoorden. Zeker is dat we grote waarde hechten aan de belangen van Texel. Deelname aan het OOW moet voor ons een meer waarde hebben.' Zeker is ook dat Texel de ovenge eilanden meer te bieden heeft dan andersom. Geldorp: 'Maar het feit dat we het grootste ei land zijn, wil nog met zeggen dat we de grootste mond hebben. As je sa menwerkt, dan doe je dat op basis van gelijkwaardigheid. Maar je hoeft niet op elk gebied samen te werken. Op Ameland zullen we onder andere praten over de vraag op welke terrei nen we dat gaan doen.' Overigens leefde Van Beukenng van Ter schelling gisteren nog in de stellige overtuiging dat op Ameland wél een besluit moet worden genomen over het secretariaat. 'Ik weet niet beter.' Voorzitter Fennema is vastberaden de intensivenng van de samenwer king tot een goed einde te brengen. 'Dat betekent een OOW, met of zon der Texel. Het liefst mét, want met een sterke organisatie van vijf eilan- leden best veel bereikt. Nog met zo lang geleden speelde de ambulance kwestie. We hebben kunnen regelen dat er permanent voldoende capaci teit op de eilanden aanwezig is. Ook ten aanzien van de studiefinanciering hebben we het nodige voor elkaar gekregen. En zo zou ik wel tien voor beelden kunnen noemen.' Ze ziet veel voordeel in een verdergaande samenwerking 'De eilanden hebben veel beleidstaken waar ze nu alleen voorstaan. We hebben allemaal bij voorbeeld de mond vol over handha ving en veiligheid, maar doen dat tot dusver op eigen houtje, Terwijl we met dezelfde problemen kampen. Het is verstandig om elkanders ken nis te benutten.' Ze noemt ook het maken van beleidsbegrotingen, een gecompliceerde en tijdrovende be zigheid. En momenteel werkt het OOW aan een gezamenlijk commen taar op de Vogel- en Habitatrichtlijn. Projectleider Redenen te over voor de gemeente raden van dé eilanden eerder dit jaar te besluiten dat er intensiever moet worden samengewerkt, een proces dat organisatorisch in twee jaar ge stalte zou moeten krijgen. Maar drie kwart jaar na het verschijnen van de Groningse rapportage is er op orga nisatorisch gebied nog niet veel voor uitgang geboekt De oorzaken die hiervoor worden aangeven verschil len per persoon Van Beukenng 'De gemeentesecretarissen houden zich bezig met deze intensivering van de samenwerking Maar ze hebben daarnaast nog zoveel andere taken waarmee ze het druk hebben en ko men hier daardoor onvoldoende aan toe.' Om toch de gewenste samen werking te bereiken, besloot het da gelijks bestuur van het OOW (de bur gemeesters) een projectleider aan te men. Joke Geldorp, burgemeester en als zodanig lid van het dagelijks be stuur: 'De standplaats van de proces manager hoeft wat ons betreft met automatisch aan Texel te zijn gekop peld. Er moet praktisch worden ge keken. Als Harlingen of Sexbierum een betere aanvliegroute is, dan moe ten we daarvoor kiezen. Met de mo derne communicatiemiddelen kan zo'n projectleider misschien wel van uit huis zijn of haar werk doen. Bo vendien betreft het zeer waarschijn lijk een tijdelijke vacature, omdat we een termijn van twee jaar hebben af gesproken.' Maar wat OOW-voorzit- ter E. Fennema, tevens burgemees ter van Schiermonnikoog, betreft staat nog niet vast in hoeverre de vacature van procesmanager een tij delijke betreft. 'Je moet maar iemand weten te vinden die dit voor een paar jaar wil doen Deze vraag en de profielschets van de projectleider worden 8 en 9 november besproken op Ameland, waar alle eilandcolleges bij elkaar komen om te vergaderen. Op Ameland zal ook de vraag over de plaats van het toekomstige secreta riaat worden aangesneden. Het zal erom gaan spannen. Aan de ene kant is er het onderzoek van de Universi teit van Groningen, waarin staat dat het secretariaat operationeel gezien het beste op de vastewal kan worden gevestigd, bij voorkeur in Leeuwarden. Vlieland, Terschelling en Schiermonnikoog vinden dat ook. Maar Texel ziet dat met zitten en Ameland aarzelt. Burgemeester Gel dorp, sprekend namens het Texelse college: 'Wij hechten aan de werkge legenheid die met het secretariaat is gemoeid. Dat wordt hier bemand door twee personen, van wie één op fulltime basis. Het secretariaat func tioneert hier uitstekend.' De vraag is wat Texel gaat doen als de overige waddeneiland vasthouden aan een den geven we een krachtig signaal af richting Den Haag. We hebben van het Fnese provinciebestuur de ruimte gekregen om dit te volbrengen Al leen: Texel hoort bij Noord-Holland.' Daarmee snijdt de bestuurder een duidelijk verschil aan. De vier Friese eilanden en Texel zijn verbonden aan verschillende provincies en daarmee aan verschillende bestuursculturen. Maar volgens Fennema is intensieve samenwerking de enige weg. 'De Waddeneilanden zijn bestuurlijk tot elkaar veroordeeld. Ze hebben elkaar hartstikke nodig, alleen de één wat meer dan de ander. De eilanden zijn nu eenmaal verschillend. We zijn al lemaal klein, zelfs Texel. Eenheid in verscheidenheid, heet dat. We moe ten met elkaar zoeken hoe we zwakke plekken in onze organisatie kunnen wegnemen. Er is geen andere weg dan samenwerking.' Er moet volgens Fennema een be paalde taakverdeling komen. Burge meester Geldorp ziet wel mogelijkhe den, zoals het Centrum voor Werk en Inkomen, dat in de aanbouw van het gemeentehuis wordt gevestigd. 'Dat is bij uitstek een middel om ten dien ste van het OOW te stellen. Want zo'n centrum is zelfs voor Nederlandse begrippen uniek.' Er bestaat geen twijfel over dat het OOW zonder Texel sterk in kracht zal inboeten. En daarmee verliest de or ganisatie aan kwaliteit, terwijl een sterke organisatie voor de minister van Binnenlandse Zaken een voor waarde is om de eilanden buiten de gemeentelijke herindelingen te hou den. Van Beukering van Terschelling heeft de indruk dat op Texel nog te veel de mening heerst dat het met die herindeling niet zo'n vaart zal lopen. 'Er wordt gedacht dat Texel wel groot genoeg is om aan de herindeling te ontkomen. Maar daar konden ze zich wel eens in vergissen.'

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5