Waardering én kritiek voor zware Wampex Bloedfanatieke winnaars gooiden het op een akkoordje Wat ik zeggen wou. Oppassen met zendmasten Meer bewegen voor ouderen ^AbL^b y CouRANT Strahleribclaslung in Nanovvatt/cm1 0 .30'10O ?00 Entfermmg IrrMéicf Vie de Wampex wil winnen, moet bloedfanatiek zijn, over een icherp tactisch inzicht beschikken en bereid zijn om samen te terken met concurrenten die je wél van dienste kunnen zijn naar zelf niet tot de kanshebbers behoren. Dat gold althans loor de eenentwintigste editie, die afgelopen weekend plaats end. Tijs Witte, Koos Tjepkema, Piet Kooiman en PeterJan ieus kregen ruzie onderweg en leken vroegtijdig kansloos voor en hoge klassering. Ze legden het echter bij en kwamen ge- suterd uit het conflict, spanden in het derde blok samen met ,sjen andere groep en legden daarmee de basis voor hun eerste verwinning. beter bekend als Kwapsma, hadden de nieuwe ontwikkelingen zelf in de hand gewerkt. Aan het begin van blok drie kregen alle groepen dezelfde lijst met vijfentwintig aanwijzingen, die ze geheel naar eigen inzicht moesten zien op te lossen. Ze waren met ge bonden aan een volgorde, die anders juist voor iedereen verschillend is, zodat het weinig zin heeft om achter elkaar aan te rijden of deals te slui ten. Afwijkend was ook dat in dit blok geen posten stonden om te contra- 'ten passen vooruit en dan naar rechts.' In de squashhal van de Stappelandhal m De Koog ziet Dirk Eelman toe hoe deze geblind- neioe/cfe Wampexers op aanwijzing van hun teamgenoten aan de andere kant van de muur de juiste route afleggen. sals de recente wereld nooit meer izelfde was na de bijeenkomsten n Versailles (1919), München (1938) Jalta (1945), onderging de ampex van 2001 een beslissende tel ending op hoeve Labora aan de •d, ollandseweg in Eierland. Op de oege ochtend van zaterdag 27 ok- ber betrad groep twee er de huis- imer, in het kielzog gevolgd door de er leden van een andere groep, wier amen omwille van hun iklagenswaardige eer hier maar eter niet genoemd kunnen worden, et vervolg kon na afloop letterlijk orden opgetekend uit de mond van iterJan Geus, één van de leden van roep twee, die zich met schaamde m tegenover de Texelse media hun indelswijze te openbaren: 'We heb- ;n de ontbijtborden aan de kant schoven, de kamer geconfisceerd met die andere groep een akkoord sloten. Zij zouden de ene kant van it eiland uitkammen, wij de andere, feardoor werkten we z'n achten voor In d el. In Den Burg zouden we el- ir weer ontmoeten en alle ant- oorden bij elkaar voegen. Het erkte precies zoals we gepland sdden. Beide groepen scoorden - ^schrikkelijk goed, wij stegen in één -WD naar de eerste plaats.' elkaar samen te werken Wie vond dat een dergelijke tactiek niet in de geest van de Wampex was en bij el kaar bleef, liep kostbare punten mis. Sommigen realiseerden zich dat gaandeweg de reeks opdrachten en probeerden vervolgens alsnog te red den wat er te redden viel, maar meestal tevergeefs. De organisatie was behoorlijk tevre den over het experiment, dat als 'technisch' voordeel had dat de groe pen zich in één ochtend (tussen half acht en half twaalf) konden verplaat sen van De Cocksdorp naar Den Burg, zodat blok vier zich in een heel andere omgeving (de Dennen) kon afspelen. 'We vonden deze opzet zeker het proberen waard. Het was verrassend en bovendien dwongen we de deelnemers tot creativiteit, zoals het de Wampex betaamt. Dit had het bekende element van ver vreemding. Dat groepjes zich zouden opsplitsen, hadden we voorzien en vonden we ook prima. Om die reden hadden we de lijst opdrachten flink lang gemaakt', liet André van der Vliet namens Kwapsma weten. De algemene opzet om een tocht te organiseren die nog wat moeilijker en zwaarder dan in voorgaande jaren was, slaagde eveneens, al consta teerde Van der Vliet bij de prijs uitreiking in manege Akenburg pes terig dat het 'een Wampex voor mietjes' was geweest. In werkelijk heid was het een behoorlijk pittige editie, waarin vooral enorme afstan den fietsend moesten worden afge legd. Terwijl het gemiddelde volgens een eigen opgave van de organisatie door de jaren heen ongeveer honderd kilometer bedraagt, moest nu eerder aan honderdvijftig kilometer worden gedacht. En dat terwijl er op de late vrijdagavond en zaterdagochtend een krachtige bries stond. Daar stond tegenover dat er wat minder moest worden gelopen dan anders, terwijl het blok dat zich op zaterdagmiddag in de Dennen afspeelde behoorlijk vriendelijk was voor de deelnemers. Op de Bleekenj en de Ploegelanden moesten de nodige spelletjes in en rond het water worden gespeeld en liep menigeen noodgedwongen in De bunker tegenover het vliegveld was één van de etappeplaatsen in blok dne waar een tekening moest worden overgenomen. (Foto b*i Konng) Aan de roulettetafel in een Koger café konden goklustige Wampexers alvast een voorproefje nemen op De Nieuwe Toekomst. (Foto's Gorord Timmerman) want wie bijna vierentwintig uur in touw is, kan nu eenmaal niet alles zelf oplossen. Maar de Weekend Amfibische Expeditie is geen Tour de France, waar het heel normaal is om het met een ander team op een ak koordje te gooien. De Wampex vol breng je vooral met z'n vieren. De andere deelnemers zijn concurren ten, géén potentiële handlangers. De organisatoren van de Wampex, leren of iedere groep wel netjes in tact bleef. Het was slechts zaak om op het eindpunt van iedere mini-etappe de tekening die men er tegenkwam over te nemen op de eigen scorekaart. Gevolg was dat binnen een mum van tijd tal van enkelingen en duo's door Eierland fietsten, om samen maar zo veel mogelijk opdrachten te kunnen voltooien. En zelfs waren er dus con currerende groepen die besloten met de meeste andere pexers Geus, Witte, T|epkema Kooiman hun overwinning van e gunden, konden ook kritische luiden worden beluisterd. Een be- Ipzame controlepost krijgt een poog of een welgemeend 'dank je I' en een beetje hulp van buitenaf rdt ook altijd zeer gewaardeerd. zwem- of ondergoed rond, maar de uitbundig schijnende zon maakte een hoop goed. In groep twee kende de Wampex winnaars die zoals gezegd weinig aan het toeval hadden overgelaten. Op vallend was dat er al in het eerste blok een fikse interne ruzie uitbrak, toen bij paal 18 met emmers vanuit zee een hoeveelheid water in een vuil container moest worden gegoten die exact gelijk was aan het gemiddelde lichaamsgewicht van de groeps leden Een tekort of een teveel kostte punten. Toen de opdracht bijna was voltooid, gooide Koos Tjepkema om er snel af te zijn met een wild gebaar een half met water en half met zand gevulde emmer in de container. Ge volg was een woedeuitbarstmg bij Peterjan Geus, die precies had bij gehouden hoeveel water er in de con tainer was gegooid en nu het over zicht kwijt was. 'Het gaat in de Wampex soms maar om een paar punten. Het zal je maar gebeuren dat je door zo'n stomme actie géén eer ste wordt. Ik ben dan in staat om een jaar lang kwaad te blijven op degene die dat op z'n geweten heeft. Ik heb hem recht in zijn gezicht de waarheid gezegd, dat je zoiets niet doet. Je moet blind op elkaar kunnen vertrou wen en anders moet je er met aan beginnen. Voor de sfeer was het even niet goed, maar later op de avond hebben we het uitgepraat en toen zijn we ervoor gegaanEn met succes. Minder goed liep het af voor de groep van Rob Arensman, Marco Witte. Wilfried Vendel en Riewert Pol. Bij een steile afdaling bij paal 21 vloog de tandem waar Arensman op zat uit de bocht. Hij kneusde enkele ribben en een schouderblad, fietste aanvanke lijk nog even door, maar moest in de pauze na het eerste blok alsnog be sluiten op te geven. Zijn teamgenoten toonden zich solidair en hielden de Wampex eveneens voor gezien. Eindstand 1 .Tijs Witte, Koos Tjepkema, Piet Kooiman, Peterjan Geus, 447 pun ten. 2.Joost Albers, Guido Betsema, Otto Goènga, Menno Goenga, 435. 3.Martien Witte, Pieter Bakker, Willem Witte, Arco Eelman, 418. 4.Ab-Jan Witte, Ton Domhof, Wim-Piet Eelman, Dirk Eelman, 417. 5.Erna Kuip, Ingrid Uitgeest, Marijke Stark, Colinda Brouwer, 416. 6.Afra Stoop, Anja van Exel, Magda de Boer. Margo Noom, 415. 7 Diana Kooiman, Vin cent Witte, Cynthia Hegeman, Petra Witte, 407. 7.Andreas Monen, Ed Witte, Lieuwe Koorn, Gerrit Koorn, 407 9.Adam de Boer, Giel Witte, Carla van Wijngaarden, Martin Laan, 404. 10.Nico Zoetelief, Harry Witte, Remco Nagtegaal, Hans van Heer waarden, 40111 .Daan van Sijp, Dirk Westerlaken, Cobie Bremer, Joost Gouw, 399 12.Remko Klein, Annemiek Boon, Vivian Kareis, Jeroen Plag, 398. 13.Johan van der Ster, Nico Kikkert, Klaas Kikkert, Martin Kikkert, 392. 14.Cees van Beek, Wally van Beek, Jan van Beek, Toon van Beek, 390. 15.Sandra Rouwenhorst, Selma de Koning, Bart Esselman, Cees Daalder, 380.15. Jan Zijm, Gerda van Vliet, Marion Zijm, Loek van Vliet, 380. 17. Connie Joling, Monique van de Broek, Hanita de Wit, Marjo Hoogenbosch, 378. 18.Bram Brouwer. Peter Wetsteen. Bert Huisman. Axel Wetsteen. 377. 19,Anouska Buijsman, Maroes Albers, Immetje Duin, Cyntha van Heerwaarden, 371. 20.Marjon Hoogerheide, Peter van Rees, Dirk Drijver, Clarck de Boer, 35121 .Wal ter Oskam, Jacco Dros, Antoine Ker sten, Simon Appel, 340.21 Niels Lei- jen, Jan Zijm, Norbert Leijen, Erik Kalverboer, 340. 23.Theo Kemper. Piet Knol, Jan de Vries, Richard Bousma, 339. 24.Dennis Witvliet, Arjan Barhorst, Sjaak Sipma. Nico van Egmond, 324.24.Petra de Vries, Jeanette de Graaf, Jeanette ter Steege, Mary Wetenkamp. 324. 26.Marja Goslmga, Rina Daalder, Rose Goslinga, Cobie Daalder, 322. 27.Esther Dumker, Hans van Vooren, Annemarie Kortenhoeven, Joop Rommets, 317. 28.Frans Scherpenisse, Lard Piasmans, Martina Jalving, Jacolien van Kooten, 300 29. Marleen Bakker, Jacob Mechielsen, Susanne Stiggelbout. Martin Daalder. 296. 30.Jos Engel vaart, Tjaard Hoeksema, Ingrid Fonteijn, Kars van Karsen, 285. 31.Emile Keyser, Henk Keyser, Jan Oosterhof, Hans Geus, 269. 32.PeterJan Kossen, Pieter Daalder, Johan Zijm, Rob van der Spek, 243. 33.Vncent Hoekstra, Dave Tanoo, Ivor van Onzen, Gert Coevert, 239. 34.Marco Kossen, Bart Steendam. Jasper Buis, Dick Meuleman, 186. 35.Marco Witte, Rob Arensman, Wilfried Vendel, Riewert Pol, uitgeval len na één blok. Joop Rommets Het natte gedeelte van de Wampex speelde zich zaterdagmiddag af in het gebied De Ploegelanden en De Bleekerij in de Dennen. Op uiteenlopende manieren moesten waterpartijen worden overgestoken, waarbij de deelnemers het er in een aantal geval len niet droog van afbrachten. Op de foto maakt PeterJan Geus van het winnende team de oversteek nabij de Rovershut. enmaker Jos van Schie van het Maartenhuis knipt de kaarsen van dit Wampexteam op de juiste maat. Ik vind dat de gemeente veel te mak kelijk is bij het toelaten van zend masten voor de mobiele telefonie. Het gemeentebestuur vreest met voor gezondheidsschade als gevolg van de radiostraling die van de anten nes in deze masten uitgaat en ba seert zich daarbij op het standpunt dat de Nationale Gezondheidsraad in 1997 innam. Ik denk dat er wel dege lijk reden is om uiterste voorzichtig heid te betrachten, want het stand punt van de gezondheidsraad is inmiddels verouderd. Er wordt nieuw onderzoek gedaan en ik las in de Staatscourant dat de regels voor antennemasten zijn verscherpt. Ik maak me vooral boos over de gang van zaken in Oosterend, waar nu opnieuw een procedure is gestart voor de toelating van antennes van Telfort en vier concurrenten, waarbij de vier bestaande lichtmasten op het SVO-veld worden gebruikt. Er wordt daar dus straks gevoetbald, onder andere door jonge kinderen, vlak bij de straling van die masten. Dat SVO daar zelf geen bezwaar tegen heeft vind ik bedenkelijk, maar ik kan het mij voorstellen, want ze krijgen er geld voor. Maar dat de gemeente hieraan meewerkt, is onbegrijpelijk. Als er dan toch antennes moeten komen, hang die dan in een mast op grote afstand van de bewoning. In het geval Oosterend is de gemeente bo vendien niet consequent, want het beleid is toch dat zoveel mogelijk antennes in één mast worden beves tigd, zodat het zo weinig mogelijk stoort in de omgeving? Maar in Oosterend staan straks dus vier antennemasten als geen gehoor wordt gegeven aan de protesten van mij en (hopelijk) vele anderen. Er verschijnen de laatste tijd nogal wat publicaties die aangeven dat die radiostraling met zo onschuldig is als de telecommunicatiebedrijven voor stellen. In het katern 'Techniek' van de Duitse krant 'Bild am Sonntag' las ik over de thermische effecten (bin nen lichaamsweefsel wordt er tratieverlies en een veranderend bloedbeeld vastgesteld. Ook wordt beweerd dat de straling het risico op kanker verhoogt Zweedse onder zoekers bewezen met dierproeven dat een kortdurende stralings belasting van een duizendste tot een honderdste watt de bloed-hersen- afsluiting openzet. (Deze celbarrière verhindert dat schadelijke stoffen uit de bloedbaan in de hersenen ko men). Dit risico geldt in het bijzonder bij kinderen, aangezien bij hen het wikkeld. Volgens diezelfde Duitse publicatie wordt in de stralings richting van een GSM-zendmast bij vrij zicht op de zender op 1600 me ter afstand nog een straling van 2.6 T GSM-stralingsbelasting. In de stralingsrichting van een GSM-zendmast wordt bij vrij zicht op de zender op 1600 meter afstand nog een straling van 2,6 nanowatt per cm2 gemeten. Onderzoekers van de universiteit van Lübeck constateerden reeds bij een straling van 1 nanowatt per cm2 effecten als slaap- en hartritmestoomissen. warmte door veroorzaakt) en over de pulsstraling, waarbij het elektromagnetische veld 217 keer per seconde verandert, waardoor de groei van cellen en mogelijk van tu moren zou worden gestimuleerd. De biochemische informatieverwerking bij het celmembraan kan worden ver stoord. Zelfs bij geringe stralings belasting werden effecten als slaap stoornissen, hoofdpijn, concen- zenuwstelsel nog met geheel is ont- nanowatt per cm2 gemeten. Onder zoekers van de Universiteit van Lübeck constateerden reeds bij een straling van 1 nanowatt per cm2 ef fecten als slaap- en hartritme stoornissen. Er lijkt me dus genoeg reden om die vergunning nog maar even in de la te houden. A. Heerschap, Oosterend. Bij voldoende belangstelling wil de Stichting Welzijn Ouderen Texel ook in Den Burg beginnen met een bewegingsgroep voor ouderen. Onder de verzamelnaam Meer Bewe gen voor Ouderen wordt wekelijks een aantal activiteiten gehouden on der leiding van speciaal opgeleide vakkrachten. Daarbij gaat het niet om wedstrijden en prestaties, maar om het leren kennen van de eigen moge lijkheden. Behendiger worden en de afwisseling tussen in- en ontspanning betekent langer fit blijven. In de les sen wordt gewerkt met hoepels, bal len en knotsen, en vaak wordt er ge bruikt gemaakt van muziek. Het plezier in het bewegen staat voorop, de oefenstof wordt aangepast aan de mogelijkheden en wensen van de deelnemers. De activiteiten zijn erop gericht om ouderen via het bewegen te helpen bij het handhaven van een zo zelfstandig mogelijke leefwijze. De SWOT wil naast de groepen in Den Hoorn, De Koog en Oudeschild ook een groep in Den Burg formeren. Bij voldoende belangstelling start deze op woensdagmiddag 14 no vember om 14.30 uur in de Beatrixzaal in Den Burg. Belangstellenden kunnen zich mel den bij de SWOT, tel. 312696. Ook suggesties voor andere bewegings vormen zijn welkom. Voor inlichten omtrent de inhoud van de lessen kan men contact opnemen met Betsie Verhoeven: tel. 317767 (na 20.00 uur). TFYPI <2F T DINSDAG 30 OKTOBER 2001

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7