Het is de kunst om er iemand mee te raken 2 Milieubarometers voor Texelse bedrijven Kerken en Minima: drempel is nog hoog Amici Cantus: vrienden van het lied Televisie hoeft niet aan tijdens Waddenexpeditie teso E Agenda .TEXELSE COURANT Wat ik zeggen wou... De eenzame lifter Tentoonstelling Op Eigen Wieken Ij l I oud Papier Springwedstrijd Wat ik zeggen wou... Wetenschap of vooroordeel? Lars den Braven spreker op Waddenconferentie n DINSDAG 6 NOVEMBER 2001 Leden van het Texelse koor Amici Cantus repeteren voor het concert van komende vrijdag. 'Muziek die al eeuwen oud is, maar nog steeds mooi.' Aldus omschrij ven de leden van het koor Amici Cantus composities uit de barak en de Renaissancetijd. Vrijdag avond geeft het koor een concert in de hervormde kerk van De Waal, dat begint om 20.00 uur. Op het gebied van vocale muziek is Texel rijk bedeeld. Een ruwe telling leert dat er twaalf tot veertien grotere en kleinere koren actief zijn. Amici Cantus, wat zoveel betekent als 'vrienden van het lied', neemt in dit gezelschap een bijzondere plaats in. Het uit twaalf leden bestaande koor is opgericht in 1998, op initiatief van altzangeres Margaret Elzinga en mezzo-sopraan Lida Wels uit De Waal. Ze houden van het genre, maar het koor dat de muziek op het reper toire had staan, bestond nog met. Wels: 'We kenden elkaar al een tijdje en hebben eens rondgekeken of we goede zangers en zangeressen kon den vinden, die ervaring hebben met het notenschrift. Want als je met zo'n koor kwaliteit wilt brengen, dan moet er thuis vanaf blad worden gestu deerd. We kenden verschillende ko ren, daar zouden vast wel mensen tussen zitten die in ons groepje zou den passen.' En inderdaad, toen hun plannen in vocale kringen de ronde deden hadden ze in korte tijd twaalf Texelaars bij elkaar. Elzinga: 'Een enkeling zong hiervoor een heel an der genre, maar ze werden gegrepen door deze oude muziek.' Het koor geeft gemiddeld twee keer per jaar een concert en tussendoor worden op verzoek optredens gege ven. Een echte dirigent heeft het koor niet, de leiding is in handen van de meezingende Lida Wels. 'We zingen vier- tot vijf-stemmig. Zingen in zo'n koor luistert best nauw. Het is een kwestie van goed naar elkaar luiste ren, want ik ga er met vóór staan om alles aan te geven. De zangers moe ten hun partijen zelfstandig kunnen zingen. Niet alleen de noten moeten goed klinken, het moet een goed stuk worden, en een bepaalde sfeer ade men. Het is mooi om het te zingen, maar het is de kunst om er iemand mee te raken.' Bij het zingen worden ze op clavecimbel begeleid door or ganist Jacques van der Staak. Hans Bnrrt» vu kim Bul lm vmAtvoordclijkhoJ vu Je rcdeccc Het met meer met de eerste bus kun nen meegaan, heeft voor veel men sen ingrijpende gevolgen. Het is dus niet zo dat het probleem opgelost is omdat er geen mensen meer bij de halte staan (struisvogelpolitiek van wie?). Voor mij betekent het niet-rij- den van de bus dat ik iedere ochtend even na half zes sta te liften op de hoek Kogerstraat/Akenbuurtsweg. Ik sta daar onbeschut windkracht 7/8 op te vangen (tot nu toe is het droog geweest) en hoop maar dat iemand mij mee wil nemen. Lukt dit niet, dan moet ik met de volgende bus en ben eigenlijk te laat op mijn school in Hoorn waar ik les geef. Ik kan u ver tellen dat je jezelf armoedig vindt. Het weer viel tot nu toe mee, maar wan neer het kouder wordt en hard regent, dan voel je je in de duisternis op die tijd behoorlijk rot. Ik kan mij indenken dat niet iedereen lifters meeneemt, want er is een hoop criminaliteit. Moet ik me nu ook al crimineel gaan voelen? Voor mij is het nog steeds onbegrij pelijk dat een bedrijf bepaalt hoe het vervoer op ons eiland geregeld is. Wat gebeurt er als er nog verdere bezuinigingen plaatsvinden. Moeten de passagiers in de toekomst uitstap pen als er minder dan een bepaald aantal is? Zoals het er nu naar uitziet, bepaalt Connexxion dit en wij kunnen alleen maar lijdzaam ondergaan. Peter op den Akker. Willem van Beierenstraat 34, Den Burg. PS: Degene die me tot nu toe steeds heeft meegenomen (RS): hartstikke bedankt. Vogelvereniging Op Eigen Wieken houdt komend weekeinde een grote tentoonstelling in het gebouw van zustervereniging Kotex aan het Paelwerck in Den Burg. Bezoekers kunnen er vrijdag tussen 20.00 en 22.00 uur terecht, zaterdag tussen 10.00 en 22.00 uur en zondag tussen 10.00 en 16.00 uur. De toegang is gratis. Omdat vorige week door een misver stand enige onduidelijkheid heerste omtrent langs welke route Scouting Texel oud papier zou ophalen, rijdt de scouting donderdag nogmaals de route van vorige week. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagenmakerstraat, Witte Kruis- laan. Circa vijftig ruiters doen zondag in manege Akenburg mee aan een springwedstrijd. Deze duurt van 10.30 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. aan het vermogen gerelateerd. Als de gemiddelde windsnelheid bekend is «■«nüci^hcMvuüemuctK kan daarmee eenvoudig de (Foto Gvnró Timmerman) Cadee staat het koor bij op fluit. Er wordt ook zonder instrumentale be geleiding gezongen. Aan geschikte heerst muziek geen gebrek. Er is volop keus uit religieuze muziek De trots van het koor is het Texelse talent Arianne van der Wal, die een opleiding volgt aan het conservato rium. Elzinga: 'Ze heeft een prachtige, jonge stem en zingt vrijdag enkele solo's uit opera's van Handel, name lijk 'The Moon' en 'Mother o hide me'. Óp het repertoire staan verder 'So nate in d-klein voor orgel en fluit' van Benedetto Marcello en 'Look down, o Lord', 'Sacerdotes Domini' van William Byrd en en 'If ye love me' van Thomas Tallis. Amici Cantus opent vrijdag met de 'Buria Service' van Thomas Morley en Henry Purcell. Sfeervolle muziek, die naar verluidt is geschreven voor de begrafenis van Koningin Mary. 'We proberen de sfeer zo goed mogelijk na te bootsen. We hebben weliswaar geen trompetten, maar wel trommels. Echt muziek die bij de herfst past. Het kerkje van De Waal is precies het juiste plekje.' NlOZ-directeur Professor Doctor Jan de Leeuw vindt van alles over windturbines maar heeft zich er blijk baar nooit in verdiept. Anders zou hij niet zulke onzin produceren. De ter minologie van de tegenstanders is telkens dezelfde en komt woordelijk uit het door deskundigen neergesabelde boekje van Hans Halkema. Het is kwalijk als een zwaar gesubsidieerde wetenschapper zich in zijn uitspraken zo door zijn vooroor delen laat leiden. Hij brengt daarmee met alleen zichzelf maar ook het in stituut waar hij directeur van is in dis krediet. En dat verdient het NIOZ met. De Leeuw laat zich moeiteloos door Halkema op het verkeerde been zet ten in plaats van zijn collega Prof. Dr. Frans Saris van het ECN te raadple gen. Die laatste heeft meer verstand van dit soort zaken en laat weinig heel van Halkema. Een citaat van Saris: 'Halkema vermenigvuldigt moeite loos peren met schapen om vervol gens worteltrekkend aan te tonen dat de aarde plat is en dat alleen uraan haar kan redden.' Een alternatief wordt door Jan de Leeuw niet aan gedragen. Ook het simpele vooroor deel van Jan Baron doorziet De Leeuw met omdat hij het zo graag gelooft. Ik hoop dat hij een paar da gen later in dezelfde Volkskrant ook heeft gelezen hoe de directeur van de Gelderse Milieufederatie over één en ander denkt. Het gaat bij windenergie niet om het vermogen, maar om prestatie. Maar dat is (net als bij auto's) natuurlijk wel jaarproductie worden berekend. Windturbines leveren een grote hoe veelheid energie die, om het aan an deren uit te leggen, wordt omgere kend in het aantal huishoudens dat daarmee van stroom zou kunnen worden voorzien. Een eenvoudige rekensom die door iedereen begre pen kan worden Maar De Leeuw re kent het niet na. Hij gelooft liever Halkema die eerst alle zware indus trie erbij optelt omdat de uitkomst van die rekensom hem beter uitkomt. Intussen worden de windmensen van leugens beschuldigd. Laat de indus trie haar eigen boontjes doppen. Dat doet ze overigens helemaal niet zo slecht. Het energieverbruik per een heid product daalt al jaren, in tegen stelling tot het huishoudelijk verbruik. Nadat tegenstanders jarenlang overal windenergie hebben tegengehouden gaat de overheid nu eindelijk tot ac tie over en gaat windenergie moge lijk maken. Het werd hoog tijd. Want in tegenstelling tot wat De Leeuw beweert kan windenergie wel dege lijk een forse bijdrage leveren aan de reductie van C02. Laat u dat eens door uw collega voorrekenen, mijn heer De Leeuw. Is het de professor overigens bekend dat vissen het heerlijk vinden in de buurt van zee-windturbines? Vraag het eens aan deskundigen. Vissers in dit geval. Ing. Cees Bakker, Energiecoórdina- tor Heerhugowaard. Voorzitter 'Kennemerwmd' en be stuurslid van ODE (Organisatie voor Duurzame Energie) Ruim veertig politici en zo'n zestig hoge ambtenaren uit Duitsland, Denemarken en Nederland had hij als toehoorders. De 12-jarige Lars den Braven uit Den Burg was woensdag één van de sprekers tij dens de opening van de internatio nale Waddenconferentie in het Deense Esbjerg. I am Lars from Texel. I sailed on the Stortemelk from Cuxhaven to Esbjerg. On Sylt, minister Claus Muller visited us. We asked him his idea about wildernis. He told us about the Australian dessert. We didn't found Australian dessert, but we saw beautiful beach at Sylt. There was salt air enough during our sailingweek. We have seen and heard a lot of birds. No roaring lions, but we saw wild animals like the seals and skua. We did have plenty of excitement. Please, take care of this beautiful area!!!!! Met die woorden deed Lars van zich horen. Hij sprak samen met twee andere jonge deelnemers van Expe ditie Esbjerg die drie weken lang over de Waddenzee koerste. De expeditie was opgezet door de Wad-o-logen- club van de Waddenvereniging. De drie vertelden over hun ervaringen en ze presenteerden een CD-Rom die onderweg was gemaakt. 'Tijdens onze toelichting was het muisstil in de zaal. Ze wilden geen woord missen van onze boodschap.' De Deense minister Sven Augen stak de kinde ren nog een hart onder de riem door te zeggen dat de boodschap van de kinderen zwaar zou meewegen bij de beslissingen. Zondag 27 oktober ging Lars in het Duitse Cuxhafen aan boord van de schoener Stortemelk. De wildernis op het wad onderzoeken. Met die op dracht zeilden de kinderen en hun begeleiders elke dag naar een nieuw eiland. Wadlopen was er volgens Lars niet bij, maar de groep verzamelde wel afval op het strand van Amrum. Bi/ Sylt vingen ze zakpijpertjes en teringleijertjes die ze onder een mi croscoop onderzochten. Van het ver zamelde afval bouwde de groep een monument op het strand. 'Dat waren een paar palen waar we de spullen aan hingen', vertelt Lars. Overdag werd er gemiddeld zo'n vier uur gezeild. Als de stuurman moeite had om boeien te onderscheiden, ging Lars naar voren om even te kij ken. 'En dan moest ik het in Engels zeggen, maar dat ging me wel goed af.' Corvee hoorde tot de verplichte taken aan boord en er worden veel spelletjes gedaan. De televisie werd slechts een keer aangezet. Op Sylt kreeg de groep een minister op bezoek en mensen van de Duitse Waddenvereniging kwamen langs. 'Na een rondleiding gingen we terug naar de haven. We zagen een hoop mensen kijken op een hoekje van de kade. Wij gingen ook kijken. Toen zagen we een zeehond die daar al zes jaar in de haven rondzwemt.' Storm Het Deense eiland dat het oorspron kelijke eindpunt van de expeditie was, werd niet aangedaan. 'Er was een grote storm op komst. Daardoor zijn we van Sylt in een keer door gezeild naar Esbjerg.' Behalve kennis van de zee deed Lars ook meteen kennis van de boot op. 'Hij was 39,9 meter lang, 6,7 meter breed en hij had een diepgang van 2,7 meter.' De Dinsdag 6 november: In De Witte Burcht in Den Burg wordt een open klaverjasdrive ge houden. Inschrijven tussen 19 30 en 20.00 uur. Deelname kost ƒ7,- per koppel. In De Buureton begint om 20.00 uur de ledenavond van de FNV Vrouwen afd. Texel. Elly Dijkstra van het hoofdkantoor spreekt over vrijwilligerswerk. De kring 'Media en Religie' praat ten huize van dominee Fred van Helden over de vraag in hoeverre de media de rol van de kerk heb ben overgenomen. Wie wil mee praten, is om 20.15 uur welkom op het adres Ankerstraat 33 in Ooster end. In Cinema Texel draaien Moulin Rouge (aanvang 20.30 uur) en America's sweethearts (20.45 uur). Woensdag 7 november: In Cinema Texel draaien Als kat en hond (aanvang 15.00 uur), Moulin Rouge (20.30 uur) en America's sweethearts (20.45 uur). Donderdag 8 november: In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. Mevrouw E.G. (Erica) Terpstra, Tweede Kamerlid voor de WD, houdt op uitnodiging van de Texelse afdeling van haar partij een spreekbeurt met als titel 'Politiek, de actuele stand van zaken'. Locatie is hotel De Lindeboom in Den Burg. aanvang 20.30 uur. In yogacentrum De Aleph (Wever straat 54, Den Burg) wordt van 20.30 tot 21 15 uur gemediteerd en worden mantra's gezongen voor de wereldvrede, ledereen is welkom. Voor informatie: tel. 319449. In Cinema Texel draaien America's sweethearts (aanvang 19.00 uur) en Moulin Rouge (21.30 uur). Vrijdag 9 november: De afdeling De Koog van de ANBO houdt een gezellige middag in dorpshuis De Hof, aanvang 14.00 uur. Een medewerker van de ING- bank geeft informatie over de euro en er wordt bingo gespeeld. Vogelvereniging Op Eigen Wieken opent om 20.00 uur een grote ten toonstelling in het gebouw van Kotex aan het Paelwerck in Den Burg. De toegang is gratis. In de hervormde kerk van De Waai begint om 20.00 uur een conceit van Amici cantus. Met medewerking van Jacques van Staak (klavecimbel) en Hans Cadée (fluit). SV Oosterend houdt in de eigen kantine op Sportpark Sieme Keyzer haar algemene leden vergadering. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Nynks (aanvang 19.00 en 21.45 uur), America's sweethearts (19.00 uuij en Moulin rouge (21.30 uur). Teso verzorgt deze week geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden verwacht. Nadere in formatie kan worden verkregen viiL tel. 0222 - 369600 of e-mal info@teso.nl. De veerdienst heet ook een eigen website: www.teso.nl. Hoogwater te Di. 6 10.47 Wo. 7 11.27 Do. 8 0.06 Vr. 9 0,55 Za. 10 2.20 Zo. 11 4.00 Ma. 12 5.04 Di. 13 6.15 23.00 u. - u 12.17 u 13.40 u. 15.20 u 16.50 u. 18.04u. 19.05u. Aan het strand is het ongeveer een uur ee der hoogwater. De zon komt 7 novembera om 7.451 uur en gaat onder om 16 59 uur november laatste kwartier. 10 novembi|re doodtij. Corvee hoorde bij de taken aan boord van de Stortemelk. Lars den Braven voer meel el een van de deelnemers aan Expeditie Esbjerg. volgorde van de zeilen kent hij ook. 'Je had de vlieger, het kluiverzeil, de fok, het schoenezeil en het grootzeil.' De laatste twee liepen dinsdag 23 oktober averij op bij het gijpen. Zee ziek zegt hij niet geweest te zijn. Hij was wel een beetje misselijk toen er hoge golven stonden. Opstaan kostte hem geen moeite, hij was er steevast als eerste uit. Vorige week zondag was hij daardoor werkelijk voor dag en dauw wakker, omdat de klok een uurtje was teruggezet. Van de conferentie maakte Lars leen delen voor de pauze mee Middags ging de groep terug naarL boot, waar nog opnames voor deifjI dio werden gemaakt. Een ontmoet, met staatssecretaris Geke Faberv; Natuurbeheer ging niet door. U kreeg op de conferentie wel bezo van burgemeester Joke Geldorp. heeft me uitgenodigd om nog et een bakje koffie te komen drinkem het gemeentehuis.' doen, investeren in zaken als afval scheiding, besparingen op het ge bied van water, elektra en gas en zetten zich in voor een optimale com municatie met de gasten. Een viertal Texelse bedrijven (De Koorn-aar, De Driehoek, Bremakker en De Krim) werd gecertificeerd voor het maken van Bedrijfsnatuurplannen. Uitvoe ring van deze plannen zorgt voor opwaardering van de natuurlijke om geving op en rond deze bedrijven. De Milieubarometer wordt in de toe komst onderdeel van het Europese label voor Duurzaam Toerisme. Daar mee is erkenning van dit meet instrument op Europees niveau be reikt en zal de waarde toenemen. Gouden Barometers werden uitge reikt aan De Koorn-aar, De Brem akker, Coogherveld en De Krim. Zil ver was er voor Het Woutershok, Opduin, Sluftervallei, brons voor Kustpark Texel en Jonkersbergen. De bedrijven zijn voortaan te herken nen aan de milieubarometervlag, die bij de ingang wappert. Texelse bedrij ven die ook in aanmerking willen ko men voor een Milieubarometer kun nen contact opnemen met de Stichting Duurzaam Texel, tel. 320 723. Commissaris van de Koningin Jos van Kemenade reikt de Zilveren Milieubarometer uit aan Cees den Ouden van Grand Hotel Opduin. Grand Hotel Opduin heeft als eer ste horecabedrijf in Nederland de Zilveren Barometer ontvangen. Jonkersbergen verkreeg als één van de eerste groepsaccom- modaties de Bronzen Barometer. Ze kregen de onderscheiding we gens hun inspanningen om milieu verantwoord te ondernemen. De prijzen werden vrijdag in 't Zand uitgereikt door Commissaris van de Koningin Jos van Kemenade. Van Kemenade had een drukke dag, want aan liefst negen Texelse recreatiebedrijven reikte hij een Milieubarometer uit. Zesentwintig Noordhollandse bedrijven viel deze eer ten deel. Van Kemenade besteedde in zijn speech aandacht aan het komende Jaar van het Ecotoerisme. Hij ziet daarin een grote rol weggelegd voor de Stichting Duurzaam Texel. Het grote aantal Texelse bedrijven dat participeert in de Milieubarometer onderschrijft volgens hem het belang van de activiteiten van de stichting. Degenen die aan het project mee- De Texelse winnaars van een Milieubarometer samen op de foto. Ook in deze welvaartstijd zijn er mensen die in ernstige financiële problemen raken en daar zelf niet kunnen uitkomen.Als om wat voor reden dan ook geen hulp kan wor den geboden door de gewone so ciale instellingen, kunnen de ker ken soulaas bieden. Op Texel is daartoe drie jaar geleden de stich ting Kerken en Minima in het leven geroepen, een organisatie waarin bijna alle Texelse kerken zijn ver tegenwoordigd. Tot dusver is in een twintigtal gevallen hulp gege ven, maar het bestuur heeft het gevoel dat het er meer hadden kunnen zijn. 'Naar de kerk om hulp gaan, dat is een stap die velen nog niet makkelijk nemen', veronder stelt voorzitter Marius Smit van Kerken en Minima. Het bestuur zou het graag anders zien en wijst er met klem op dat er geen enkele reden is om van hulp vraag af te zien als de nood aan de man kómt en de gebruikelijke instan ties in verband met de regelgeving geen handreiking kunnen doen. Ker ken en Minima kan vrijer opereren. 'We leggen de lat wat minder hoog en werken meer naar ons gevoel dan volgens strikte regels. We hoeven niet het naadje van de kous te weten om de redelijkheid van een verzoek te kunnen beoordelen'. Niet alleen personen in nood kunnen een beroep doen op Kerken en Mi nima. Ook verenigingen en andere organisaties die een uitgesproken sociaal doel nastreven en door geld gebrek worden gehinderd, kunnen rekenen op een welwillende houding. Een voorbeeld is de stichting 'Paard rijden voor Gehandicapten' die on langs een verzoek indiende, dat mo menteel wordt bekeken. Andere voorbeelden wil men niet noemen want de betrokken mensen moeten erop kunnen rekenen dat over hun problemen mets naar buiten wordt gebracht. ledereen Een nog altijd bestaand misverstand is dat de hulp van Kerken en Minima uitsluitend is bedoeld voor mensen die bij een kerk zijn aangesloten. Smit: 'Geen sprake van. ledereen die in nood verkeert, komt in aanmer king. Onder degenen die de afgelo pen jaren werden geholpen was een meerderheid buitenkerkelijk'. Wetende dat gevallen van (betrekke lijke) armoede niet makkelijk aan het licht komen omdat de mensen het zwijgen toe doen, neemt hett stuur ook zelf initiatieven. Zo wed onlangs alle scholen aangeschrw met het verzoek te letten op kinds: uit gezinnen die kennelijk in dep blemen zitten. Het komt voor dal: worden geplaagd of worden bulla gesloten omdat ze niet al te modie gekleed zijn, geen geld hebben w een schoolreisje, e.d. Als daardo jj gevallen aan het licht komen, zal! "I discrete wijze actie worden ondern men. Kerken en Minima is een autono: organisatie, maar opereert nieti '2 eigen houtje. Er is nauw contact n de gemeentelijke sociale dienst. A3 J,_ vragen waarop door de gemeen niet positief kan worden gereagee worden doorgegeven aan Kerkert Minima Toegekende hulp bestaat uit e schenking, maar is nog vaker renteloze lening. Het fonds waaruit Kerken en Min" 1 put, wordt op peil gehouden ds twee collectes die jaarlijks in deö "j gesloten kerken worden gehoudf Daarnaast geven de kerken eer bijdrage die afhankelijk is var aantal aangesloten leden. Wie een beroep wil doen op Kerk en Minima of er meer over wil wel? kan contact opnemen met voorzit Marius Smit, DeZes 7,1791 EWt? Burg, telefoon 321969. bi cl -j

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2