Jaap Vlaming trots op zijn TX 48 Solea HEMA Tien voor Texel verliest geding tegen bouw huizen 'Bleekerscoogh' Cjrotn 2'wartrjexels 'tn het harL, 'Besluit komt als koude douche over mij heen' Proosten op half fietspad 11 organisaties in de pen tegen windturbines Man breekt been in horecabedrijf Weerstation Eierlandsche Huis u Jozefschool Intocht Sinterklaas SBB: Adriaan Dijksen uit overlegorgaan NP Texel'94 bezorgd over kwaliteit van trainingsvelden TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER i?GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11629 TEXELSE DINSDAG 13 NOVEMBER 2001 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 e-mail: mfo@lenr.nl Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half j^ar. )e vereniging Tien voor Texel heeft het kort geding tegen Ie gemeente Texel bij de bestuursrechter in Alkmaar ver oren. De bouw van elf luxe recreatiewoningen door Gerard loetelief rond 'Bleekerscoogh' aan de Pontweg bij De loog, kan niet worden stilgelegd. ien voor Texel, in Alkmaar verte- enwoordigd door Fridt Blanken n Menno Stam, is van mening dat e gemeente de plannen van oetelief nooit had mogen goed- euren. De belangenvereniging estempelt Zoetelief als project- ntwikkelaar. Openheid weg Mgens Tien voor Texel gaat de ka- Menstieke waarde van het land- ;hap en de boerderij verloren door e nieuwbouw. 'De openheid wordt ctureel aangetast door het omrin- van de stolp met een erhuizenterrein', aldus de vereni- gti|dens de zitting in Alkmaar. 'De akteristieke waarden van het ge worden hierdoor aangetast, dat een zomerhuizenterreintje een heel andere uitstraling en aanblik ft dan appartementen in een olp. Het doorgaan van dit plan is regelrechte ramp voor het else landschap, daar is bijna le- een van overtuigd Foutje en voor Texel was weliswaar door gemeente bij de besluitvorming trokken, maar heeft pas achteraf het goedkeuringsbesluit verno- ntoen dit werd gepubliceerd in de xelse Courant. Ambtenaar Olaf rms van de gemeente erkende dat een met gewild foutje is geweest; e gemeente was formeel verplicht erst Tien voor Texel van het besluit op de hoogte te stellen. Uit het tussenvonnis valt echter op te maken dat de gemeente geen procedurele fouten worden aangerekend. Afspraken De gemeente erkent dat het plaatsen van elf recreatieve eenheden met zonder meer past in het gebied. Ze heeft toch goedkeuring verleend aan de plannen, omdat er met Zoetelief stringente afspraken zijn gemaakt over de situering en de beplanting. De gemeente is van oordeel dat door deze randvoorwaarden de karakteris tieke uitstraling van het gebied blijft behouden. Rustiek De stolp krijgt een centrale functie. Zoetelief heeft beloofd dat de elf een heden een rieten kap krijgen en in oude stenen worden opgetrokken. Ook de stolp wordt in de oude karak teristieke staat teruggebracht. 'Het blijft mooi en rustig en er komt geen speeltuin op het terrein. De ingang van De Koog wordt veel mooier,' al dus Zoetelief die met klem ontkende dat hij een projectontwikkelaar is. Zoetelief en zijn Amsterdamse advo caat H.P. Verheyen stelden nadrukke lijk dat het stoppen van de nieuw bouw en de verbouwing van de stolp een regelrechte ramp zou betekenen. Hierdoor zou Zoetelief in 2002 geen appartementen kunnen verhuren en dan wordt hij gedwongen de stolp en het terrein te verkopen. Bestuursrechter mevrouw Mr M. Zijp wijst binnen twee weken schriftelijk vonnis. Dan wordt bekend waarom de Vereniging Tien voor Texel in het ongelijk is gesteld. De bezwaren van de vereniging worden ook nog be handeld door de gemeentelijke be roeps- en bezwaarschriften commissie, vermoedelijk eind deze maand. 'Een beslissing op dat be zwaarschrift door b en w wordt vóór het einde van dit jaar nog genomen,' aldus Storms. Zoetelief heeft tegen over de bestuursrechter bevestigd dat hij weet dat zolang alle beroeps procedures nog lopen, hij bouwt voor eigen risico. Enorme consequenties Het bestuur van Tien voor Texel meende sterke argumenten te heb ben om de bouw stil te leggen en is dus zeer benieuwd waarom Zoetelief toch zijn gang mag gaan. De vereni ging vindt dat aan deze uitspraak enorme consequenties zijn verbon den. Menno Stam: 'Tussen één ge bouw waarin zich appartementen bevinden en een parkje met diverse recreatiewoningen bestaat natuurlijk een enorm landschappelijk verschil. Het ziet ernaar uit dat het hek van de dam is, want op Texel zijn wel 26 locaties waar hetzelfde kan gebeu ren. Dan zouden er in het buiten gebied dus allemaal bungalowpark jes bijkomen! Dit is zo ernstig dat tot in hoogste instantie moet worden doorgevochten om dat te voorko men. Vooral daarom lééft de kwestie op Texel. Mensen hebben ons geld geboden voor juridische hulp als wij doorgaan. Maar we wachten natuur lijk eerst de uitspraak van de Alkmaarse bestuursrechter af'. een open brief aan de Texelse 3«meenteraad, die is ondertekend door elf Texelse organisaties, wordt een beroep gedaan op de Politiek af te zien van het plaatsen ran windturbines van honderd "rater en hoger. In de brief worden do politieke partijen uitgedaagd ton standpunt over het plaatsen windmolens naar buiten te bren- Sen. toor ondergetekende organisaties totekent het plaatsen van dit soort in dustriële bouwwerken de definitieve doodssteek van het door ons en de toeristen zo gewaardeerde Texelse lidschap. Wij vinden een eventuele toestemming dan ook absoluut on toelaatbaar.' De brief verschijnt een *eek voor dat de leden van de raads commissie Ruimte, Wonen en Eco- "omie dinsdagavond 20 november '"discussie gaan over de beleids- "otitie 'Windmolens op Texel'. Daarin 'iTaagt het college van b en w de raad öch uit te spreken over de plaatsing ran windturbines in Het Noorden, de Prins Hendrikpolder, Eierland en Oudeschild. De raadscommissie Fi nanciën, Werken en Milieu behandelt donderdagavond 22 november het 'Energieplan Texel 2030', van Ecofys, waarin wordt beschreven hoe Texel op duurzame wijze in de eigen ener gievoorziening kan zoorzien. De brief van de elf organisaties wordt ver derop in deze krant integraal afge drukt. Bij een vechtpartij in een horeca bedrijf aan de Kantoorstraat in Den Burg in de nacht van zaterdag op zondag heeft een 29-jarige inwoner van Den Burg zijn been gebroken. Het slachtoffer kreeg ruzie met een an dere bezoeker, een 18-jarige jongen uit Den Burg. Volgens de man werd hij door de jongen geschopt en ge slagen, waardoor zijn scheenbeen brak. De jongen ontkent dat hij heeft geschopt en geslagen heeft. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis in Den Helder. De politie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht. Gedenkwaardig moment. Jaap Vla ming jr vaart met zijn TX 48 'Solea' voor het eerst de haven van Oude schild binnen. Zaterdag had de fees telijke proefvaart met overdracht plaats van deze zogeheten Eurokotter, die de helft korter is dan menige andere Noordzeekotter, veel minder gasolie gebruikt en zich richt op andersoortige visserij. De tijd van altijd maar groter en sterker lijkt voor bij. Het schip trok zaterdag veel be langstelling. Moeite om een stukje aanlegkade te vinden had de schip per niet. Plaats genoeg Meer over deze vijfde TX 48 sinds 1960 elders in deze krant. (foto Harry de Graat) Op de dijk bij De Cocksdorp komt mogelijk een weerstation te staan. Dat is een van de ideeën die de durper dorpscommissie heeft om haar budget aan te besteden. Een andere optie is een zeshoekige tafeltennistafel met meerdere netjes bij het Eierlandsche Huis. De dorps commissie dacht er ook aan het Teenstrapad mogelijk te verfraaien. Dat idee is echter wat minder gaan leven, omdat het nog onduidelijk is wat er met het pad gaat gebeuren. Slechts enkele kleinere werkzaamhe den resten nog bij het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. Het dorpshuis heeft afgelopen jaar een ingnjpende verbouwing ondergaan. Pagina 4 Knuffels, viltstiften, tekenblokken en anders speelgoed. 350 volle schoe nendozen stonden vrijdag klaar in de Jozefschool in Den Burg, bestemd voor kinderen op het Roemeense platteland. Pagina 7 Zaterdag, klokslag 13.00 uur zet Sin terklaas voet aan wal op Texel. Hoe hij het voor elkaar krijgt, is een raad sel. maar vrijwel gelijktijdig zal de goedheiligman zijn opwachting ma ken in alle Texelse dorpen. Het pro gramma hiervoor wordt vrijdag afge drukt in de Texelse Courant. De redactie roept feestcommissies die hun programma nog met hebben in geleverd op, dit alsnog te doen. Adriaan Dijksen mag op gezag van de directie van Staatsbosbeheer (SBB) niet meer als vertegenwoor diger van Landschapszorg Texel (LZT) zitting hebben in het overleg orgaan van het Nationaal Park. Doordat hij in dienst is bij SBB en gedetacheerd is bij EcoMare, is volgens het SBB-hoofd het risico op rollen- en belangenverstren geling 'meer dan denkbeeldig'. Dijksen, die de beslissing ziet als iswl/l het verzet ertegen nog gaande is, verloopt de bouw van de elf recreatiewoningen bij 'Bleekerskoogh' razendsnel. Op de ach- kgrond links de oorspronkelijke appartementenboerdenj, die zal worden gerestaureerd om als centraal beheersgebouw te dienen. (Foto Harry de Greet) De kwaliteit van de trainingsvelden baart Texel'94 zorgen. Ook heerst onzekerheid over de toekomst van het oude B-veld. Een en ander komt ter sprake tijdens de najaars vergadering die komende maan dag vanaf 20.00 uur wordt gehou den in de kantine. Achter de bestuurstafel zit de nieuwe voorzitter Werner van der Meer, se cretaris Jan Raven, Jan Willem Boon als vertegenwoordiger van de jeugd, Jacob van Heerwaarden als bestuur der externe betrekkingen en Willem Jaap Grisnigt als bestuurder zaal voetbal en semorenvoetbal. Op de agenda staan het jaarverslag en het financieel jaarverslag. Verder wordt het beleid voor de toekomst uiteen gezet. Ook gaat het bestuur in op de gevolgen van het realiseren van een atletiekbaan en de wensen van de sportschutters om te komen tot een handboog schietbaan op het C-veld. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de kantine van Texel'94. Als er vandaag geld van de provin cie zou komen, zou morgen kunnen worden begonnen met het voltooien van het fietspad Den Burg-Den Hoorn langs de Westerweg. De ge meentelijke plannen zijn panklaar en worden bij het provinciebestuur warm gehouden. Dat gebeurt met name door secretaris Piet Zoon die daarvoor elke gelegenheid aan grijpt. Zaterdag sprak hij nog met gedeputeerde Hen de Boer van Ver keer en Vervoer. Mede naar aanlei ding daarvan durft Zoon te schatten dat het pad tenminste in 2002 klaar zal zijn. Maar het zou ook kunnen dat de aannemer al binnen enkele maanden moet opdraven. Het pad Westerweg staat vrij hoog op de urgentielijsten die worden gehan teerd met het verdelen van provinciegelden voor dergelijke doeleinden en die op 20 november door GS zullen worden vastgesteld Als zich 'vrijval' voordoet, wat bete kent dat een andere gemeente geen gebruik kan maken van toegekende middelen, dan kan dat geld worden toegewezen aan Texel. Er moeten nu nog twee stukken worden aangelegd: tussen het kruispunt Keesomlaan/Pontweg en Immetjeshoeve en tussen het Torenhuis en de Hoornder dorps kom. Zondag werd op ludieke wijze ge vierd dat het pad half klaar is. Van uit een kraam bij de schapenboet van Het Torenhuis werd alle voorbij komende fietsers, skee-lers en an dere met gemotoriseerde fietspad gebruikers een borrel of fris aangeboden. Het was een initiatief van de Werkgroep Westerweg die actie heeft gevoerd voor het fiets pad in samenwerking met de dorps commissie van Den Hoorn, die de drank betaalde. Werkgroep voorzitter Cora Bakker en dorps- commissievoorzitter Nel Bert-rand verstrekten zo'n 80 juffertjes en 35 frisdrankjes. Omdat het fietspad half klaar is zouden het halfgevulde glaasjes zijn, maar het lukte niet om telkens zo beheerst te schenken zodat de glaasjes soms ook voller waren. (Foto Harry de Graaf) een soort 'Berufsverbote' heeft be zwaar aangetekend. SBB spreekt over 'verwevenheid tus sen de nevenwerkzaamheden en de functie bij Staatsbosbeheer, die beide op Texel worden verricht'. 'Daarbo ven komt binnen SBB vertrouwelijke informatie ter tafel', schrijft M.J. Kui pers, regiohoofd Staatsbosbeheer Noord-Holland, die ook zitting heeft in het overlegorgaan. 'Ik ben het absoluut niet eens met de beslissing van de directeur van SBB', verweert Dijksen zich. De Texelaar wijst erop dat hij al circa dertig jaar actief lid is van LZT en al bijna 25 jaar voor SBB werkt. 'Zonder dat er (naar mijn beste weten) sprake was van een ernstige botsing van belangen. Na al het werk dat ik (in mijn vrije tijd in opdracht van LZT) gedaan heb voor het NP en dus voor de bescher ming van de natuur, komt deze be slissing als een wel zeer koude douche over mij heen.' Dijksen kondigt aan zijn bezwaar tot in de hoogste instantie door te zetten. Donderdagmiddag vergadert het overlegorgaan vanaf 13.15 uur in het gemeentehuis. (Advertentie) 'Zjmertrjhrill it bé bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1