m Alles vliegt en fladdert S Raad akkoord met kosten lieuw gebouw buitendienst Ploegelanden officieel jeopend met flessenpost .TEXELSE COURANT" 'otale kosten geraamd op ruim 8,4 miljoen Turnen op brug Renkse Endel Drankje voor Maxima Kinderen volgend jaar naar nieuw kinderdagverblijf Gemeente betaalt studie leerkrachten /ff «i ,tV" JTït! PETER HEE> DE NOG HEER VAM DIE BRIEYEN TEGEN WINDMOLENS WAMT ~[\V, HEB ER PAS TIEN r NIAAR HIER HEB IK ER FEMÏJE, DIE SPREEKT MO GEWELDIG )RAN WWW. T EXELC. RRT OOM.MY WEB.N L Goede tijdingen, slechte tijdingen Steun voor motie VOC-wrakken Hoogspringers Wat ik zeggen wou.. Lucratieve teelt Wat ik zeggen wou.. Referendum? Voorlichtingsavond over registreren en certificatie landbouw Springwedstrijd Dronkeman botst op Schulpengat WHIPLASH: DAT NEK(T) JE! VRIJDAG 16 NOVEMBER 2001 gemeenteraad heeft ingestemd et een uitgave van 8.442.408,- lor de bouw van een nieuw on- rkomen voor de buitendienst, at komt op de plaats van het hui- ge pand van gemeentewerken in de Reijer Keijserstraat in Den »rg- idens de raadsvergadering was er ,en onduidelijkheid over het bedrag, arder was gesteld dat de meuw- »w acht miljoen zou kosten. Wet- «der Peter Bakker liet weten dat de I sten van de nieuwbouw echter niet I istegen waren, maar dat nu ook de orbereidmgskosten inzichtelijk zijn maakt. 'Dat gaat van het tekenen het lint dat nodig is voor de ope- ng.' De bouw van het nieuwe on- irkomen, gebeurt in eigen beheer -In de gemeente. Met de voorberei- ig is een bedrag van 412.000,- moeid (grotendeels loonkosten). rest van de kosten, 8.030 408,-, jrdt beschouwd als externe kosten, ins Roeper (PvdA) en Maria van der iek (WD) zeiden er veel voor te leien om het krediet toch op acht iljoen te houden. Roeper- 'Het is st plezierig dat dat half miljoen er nu ikomt.' Hij vond dat de nieuwe iStenraming beter eerst in de com- issie besproken had moeten wor- n. Dat vonden meerdere partijen, ans Visman (D66): 'We begrijpen it u het snel wil hebben, maar neem ch liever wat meer tijd.' Volgens ija van der Heijde (CDA) had de eunfractie van het CDA wel wat ser willen weten over de opbouw a de kosten. De partijen wilden ook iten waarom de kostenraming nog :n keer door een extern bureau ge- etst moet worden. Volgens Bakker dat nodig omdat bouwzaken an- irs zijn eigen uitgaven zou moeten jntroleren 'Omdat we het in eigen iheer ontwerpen, is het belangrijk it een externe hand er onafhanke- naar kijkt.' Hij pareerde een sug- istie van Van der Heijde om idtioneel in plaats van duurzaam te uwen. Volgens haar zouden daar- se de kosten gedrukt kunnen wor- n. De wethouder noemde daarop voorbeeld het terugdringen van Jolstofdioxide. 'Daar staan forse bsidies op. Het is dus wel lucratief n duurzaam te bouwen.' De ge- •ente huurt een bureau in dat op ek gaat naar subsidies. Dat vraagt een honorarium van 15 procent van de verkregen subsidies. Brandweer Burgemeester Geldorp liet weten dat de gemeente geen extra personeel hoeft in te huren voor de klus. Wel moet de afdeling bouwzaken haar werkzaamheden goed gaan plannen om de realisatie van het nieuwe ge bouw tegelijk met ander werk te la ten plaatsvinden Ze gaf en passant het advies eventueel een stagaire aan te nemen. Ze liet ook nog eens we ten dat pas aan het nieuwe gebouw begonnen wordt als de brandweer tijdelijk elders onderdak heeft gevon den. Ze verzekerde Dick Drijver dat de brandweer niet in het kielzog van een groot deel van de buitendienst naar Oudeschild gaat. 'De brandweer moet centraal blijven.' Een alterna tieve locatie is er nog niet 'Daar zijn we nog niet uit.' De kosten van de tij delijke huisvesting zijn nog met be kend. Ze worden wel meegerekend bij het nieuwbouwproject voor de buitendienst als een zogeheten pm- post. Dat betekent dat het bedrag later alsnog wordt ingevuld. De raad ging uiteindelijk unaniem akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders. Geldorp loofde daarop de raadsleden als goed werk gever, omdat zij oog toonden voor de behoeften van de medewerkers van de gemeente. Het huidige gebouw van de buitendienst stamt uit de ja ren vijftig. Het is dringend aan vervan ging toe. Turnen op de spanbrug waarop Renkse Endel tweede is geworden op het WK in Gent. Dat gebeurt za terdag in Sporthal Ons Genoegen, waar de eerste LOS competitie wedstrijd turnen dames wordt ge houden. Gymvereniging Texel wist door toeval de hand te leggen op de brug waarop de Noordhollandse in Gent zo goed presteerde. Er worden vier wedstrijden geturnd, waarvan de eerste begint om circa 8.30 uur On geveer 220 meisjes en dames heb ben zich voor deze wedstrijden inge schreven. it flessenpost hebben provincie, imeente, waterschap Hollandse oon en hoogheemraadschap twaterende Sluizen woensdag ituurgebied Ploegelanden in de ennen officiéél geopend. Verte- nwoordigers wierpen elkaar ieven in een fles toe die met een ihepnet uit het water gevist oesten worden. opening van de Ploegelanden irmde de start van het Masterplan later dat woensdagavond publieke- k gepresenteerd werd. Martin Kui lt regiohoofd van Staatsbosbeheer iNoord-Holland liet nabij de Rovers- it weten dat het project net op tijd as opgeleverd. 'Vlak daarna begon inhoudende regenval.' Volgens sm kon het project vanwege het ser alleen tijdens het hoogseizoen Sgevoerd worden. Dat bracht over at met zich mee. 'Er was geluid- r/erlast van machines die aan het ierk waren, er waren wegomleggin- !n en camping de Bremakker heeft ok nog een tijd zonder stroom ge ilen tijdens het hoogseizoen.' Hij iemde de omwonenden die voor het ioject bereid waren zich op de rio- nng te laten aansluiten, tn de Ploegelanden en de Bleekerij in weiland in natuurgebied te veran- Maxima en kroonprins Willem- Alexander hebben gisteren bij hun kennismakingsbezoek aan Drenthe een geneeskrachtig drankje van Texelse bodem ge kregen In het Drenths Museum kreeg Maxima een flesje Gobesko aangeboden. Dat is ontwikkeld door Henny Kok uit De Cocksdorp en Kees Goense uit het Drenthse Marwijksoord. Zwarte bessen en duindoorn zijn de belangrijkste bestanddelen. Volgens Kok en Goense heeft het drankje een geneeskrachtige werking en is het goed tegen di verse kwalen. Het is de bedoe ling dat het over een tijdje op de markt wordt gebracht. Het stel kreeg het drankje in het Drenths Museum, aldus Goense. 'We hebben er meteen een flesje bij gedaan voor prins Claus.' deren, liet Staatsbosbeheer onder meer de waterloop veranderen. Slo ten werden vervangen door een duin beek die gevoed wordt door drie be ken uit de omliggende bossen. Een deel van de grond werd afgegraven en een deel werd geplagd. Brief Dijkgraaf Steltenpool van Hollandse Kroon mocht bij de opening als eer ste een brief van Staatsbosbeheer voorlezen. Hij liet weten dat SBB de Dennen nog verder wil vernatten, zodat er nog meer water beschikbaar komt in de zomer voor de landbouw. Door paden te verleggen of te verho gen wil SBB de toegankelijkheid van het bos handhaven. Wethouder Peter Bakker mocht namens Hollandse Kroon vertellen dat de gemeente goed werk had verricht door de om liggende huizen op de riolering aan te sluiten. Daardoor kon in de Ploeg elanden de duinbeek voor helder wa ter worden aangelegd. Gedepu teerde Ada Wildekamp liet weten ook blij te zijn dat de omliggende wonin gen konden worden aangesloten. De kosten van het project bedroegen ongeveer een half miljoen gulden. De provincie droeg daar een ton aan bij, het rijk gaf een subsidie van bijna drie ton. Kinderdagverblijf Texel neemt woensdag 2 januari haar intrek in het nieuwe gebouw op het voor malig complex van SV Texel in Den Burg. Het semi-permanente ge bouw, geplaatst in september, wordt op 28 november opgeleverd. Daarna gaan we het eerst inrichten', zegt vestigingsmanager Tineke Huizenga. Het kinderdagverblijf ver laat dan het pand aan de Burdetstraat dat te klein en verouderd is, In het nieuwe onderkomen kan het aantal kindplaatsen verdubbeld worden van dertig naar 64 plaatsen. 'We werken met vier groepen van kinderen van nul tot vier jaar. We beginnen met vier groepen van tien kinderen. Het is de bedoelingen geleidelijk door te groeien naar twaalf, dertien kinderen per groep.' Bij het kinderdagverblijf werken twintig mensen. Huizenga verwacht dat dat aantal op termijn zal toenemen. De verhuizing heeft tege lijkertijd plaats met de overgang van het kinderdagverblijf naar de lande lijke kinderdagverblijvenorganisatie Catalpa. In het nieuwe gebouw wordt ook de buitenschoolse opvang (BSO) ondergebracht. De officiële opening heeft plaats in maart. De landelijke staking onder ongeveer zesduizend crècheleidsters ging gis teren aan Texel voorbij Ouders kon den hun kinderen gewoon naar het kinderdagverblijf brengen. Volgens Huizenga vonden de medewerkers het conflict niet groot genoeg om het werk voor neer te leggen. De bonden eisen een loonsverhoging van 2,5 procent, een hogere eindejaars uitkering en waarborging van de hui dige opleidingseisen. De gemeente trekt ƒ10.500,- per jaar uit voor bijdragen in de kosten van de opleiding van leerkrachten voor het openbare basisonderwijs. Het lesgeld wordt daarmee voor 100% vergoed en de leermiddelen voor 75%. Op die manier wil men wat doen aan het dreigende tekort aan leerkrach ten. Aspirant-leraren die van de rege ling gebruik maken kunnen op deze manier worden gebonden om ook werkelijk op Texel aan de slag te gaan. Het schoolbestuur (de ge meente) verplicht zich om de betrok kenen zo mogelijk stageplaatsen aan te bieden en hen in aanmerking te laten komen voor het vervullen van vacatures. Het gaat momenteel om drie personen die de opleiding voor leraar basisonderwijs zijn gaan vol gen. J j f pHH| Burgemeester en wethouders gaan bij de provincie en het rijk pleiten voor het behoud van de VOC-wrakken op de bodem van de Waddenzee. Het college nam tij dens de raadsvergadering een motie van ïexels Belang over waarin de partij pleit voor het be houd. De andere partijen stelden zich ook op achter Texels Belang. De partij waarschuwt voor het verdwijnen van wrakken als ze door veranderingen in de bodem onder het zand vandaan komen. 'Daarmee dreigt een impo sant gedeelte van ons cultuurhisto risch erfgoed voor altijd verloren te gaan.' Het college stelde zowel be houd onder water als conservering boven water aan de orde te stellen. Burgemeester en wethouders zeiden ook te willen onderzoeken of er een scheepsarcheologische expositie te realiseren is in samenhang met de haven en het Maritiem en Jutters Museum. De raad ging daar mee ak koord. Op welke manier de scheeps wrakken op de bodem beschermd moeten worden, gaf Texels Belang niet aan. Dat moet het college onder zoeken, aldus fractievoorzitter Dick Drijver. Meer dan 400 deelnemers zetten tij dens het Springspektakel dat dit weekend in sporthal Ons Genoegen werd gehouden hun beste beentje voor Er werd gesprongen op mini-, dubbéle en grote tampolines, waar voor tien springstations waren uitge zet. Per ronde werd negen minuten gesprongen, tot het signaal klonk voor het volgende toestel. Gym verenigingen Texel gaf een demon stratie met minitramp en tafel en de gymnasten van ZDH/Gyvo toonde hun kunnen op de minitramp. De organisatie was in handen van de buitendorpen. m.» Bnrvcn nn tc/rr* deputeerde Ada Wildekamp vist bij de opening van de Ploegelanden een fles uit het water met daarin een brief die zojuist door ktoouder Peter Bakker in het water is gegooid. (Foto Jccon van Hattum) Als je Texelwind BV i.o. moet geloven, zou je denken dat de omwonenden van het windenergiepark 'Het Noor den' te kopen zouden zijn met gratis elektriciteit en de mogelijkheid een aandelenpakket voordelig te be machtigen. Trouwens het hele eiland zou haar voordeel kunnen doen met deze wel zéér lucratieve, door de overheid gesubsidieerde energie winning. Er is veel huiswerk door de initiatiefnemers verricht en hebben zich door 'deskundigen' laten omrin gen. U kunt begrijpen dat er heel wat ingewikkeld rekenwerk aan vooraf gaat, megawatts is toch wel wat an ders dan piepers en suikerbieten. Ik kan me best voorstellen dat het in sommige agrarische branches met zo rooskleurig is en boeren alternatieven zoeken om hun kapitaalintensieve bedrijven rendabeler te maken en een continu inkomen willen waarborgen. Je moet vandaag de dag van goede huize komen wil ie staande blijven in het woud van regels en wetten. Zo is Nederland, dus ook Texel opgedeeld in specifieke gebieden, woon-, re- creatie-, natuur-, agrarische- en in dustriegebieden. Dat is toch duide lijk, een kind kan de was doen, zou je zeggen. Maar het begint behoorlijk ingewikkeld te worden als op agrari sche grond windmolens gaat planten. Ik heb altijd gedacht dat een agrari sche bezigheid organisch was. Je plant een paar zaadjes en er komen. molentjes uit de grond? Niet van die miezerige dingetjes, maar reuzen van minstens 100 meter! Daar heb je toch wel vruchtbare grond voor nodig, anders gedijt het niet. Het recept daarvoor haal je bij Texelwind BV i o. Dat weet precies de mest- verhoudingen. Maar zijn die molen tjes nu organisch oftoch mecha nisch? Nely Langeveld, "Primarium". Een van de leukste dingen om als EHBO-er bij te zitten, vind ik het jaarlijkse springspektakel in de sporthal. De diverse springhanen zijn met veel variatie opgezet en de kinderen springen naar hartelust hun rondes Ik zie verschillende hulpmoeders bij de afsprongen op wacht staan. Waar zijn de vaders? Het is toch zaterdag? Ook op de tri bune zijn de vaders met dik gezaaid. Hoe je het ook wendt of keert, kin deren blijven toch in hoofdzaak een taak voor de moeder, vrees ik. En voor de oma's, die als trouwe fans graag hun kleinkinderen vereeuwi gen op de gevoelige plaat. De foto graaf van deze krant heeft dezelfde ideeïn en klimt op een hoog- opgesteld vangkussen aan het eind van een trampolinebaan om de kleine acrobaten goed voor de lens te krijgen. De kinderen doen hun ui terste best voor haar en springen er op los. Wat een souplesse, wat een prachtig gestroomlijnde kinderen. Alles hupt, vliegt en fladdert. Ik be kijk het met een zekere jalouzie. Ik was vroeger wat je noemt een echte 'stijve hark' en nog steeds heb ik het elastiek met uitgevonden. Het is druk vandaag in mijn toko, heel druk. Er wordt een behoorlijke aanslag op mijn pleistervoorraad gedaan, veel natte, koude washandjes tegen stoot- en valplekken gehouden en een jongetje krijgt de boodschap mee volgende week even bij de dok ter langs te gaan. In de pauze geeft het eliteteam onder leiding van Nico Stoter een fantastische demonstra tie met (dubbele) salto's voor- en achterwaarts, zweefrollen en halve schroeven. Geweldig! De negen jarige Marlon schaart zich boven een paddestoel een zekere weg naar een of ander kampioenschap. Na de pauze zie ik ze allemaal weer voor bij komen. Pagekopjes, stekeltjes punkpieken. ingevlochten draadjes in bonte kleuren en een dikke haar dos. geknipt in het zogeheten kippenkontje. Een paar baldadige knulletjes nchten een denkbeeldige mitrailleur op de EHBO. maar dank zij mijn kogelvnje vest weet ik over eind te blijven. Als ik na drie uur wordt afgelost, vind ik dat bijna jam mer. Vrolijke muziek begeleidt mij naar de uitgang. Al met al was het een vruchtbare zit. Come Timmer BrK\cot*nlwn Builcs icrmiwoordebjlbcid veo «le raUdx Als ik als gemeenteraadslid een be sluit zou moeten nemen over het al dan met plaatsen van windturbines van 100 meter of hoger op drie locaties op Texel, dan zou ik geen keuze kunnen maken. Immers de pro-windenergie geleerden zijn met in staat om de anti-windenergie- geleerden met cijfers en argumenten te overtuigen van hun keuze. Wat ik wel zou doen is me afvragen welke schade de plaatsing van deze hoge turbines aan bewoners, vogels, land schap en de toeristische sector van Texel zou kunnen toebrengen. Ook zou ik elders in Nederland in een soortgelijk landschap naar een serie van windmolens gaan kijken, bijvoor beeld in het Eemshavengebied in Groningen. Daar is heel goed te zien hoe windmolens in een rechte lijn in een polderlandschap (mis)staan. We hebben het dan wel over een kilometerslange rij langs de Wadden dijk. Maar ooit schijnen ze daar ook kleinschalig te zijn begonnnen. Ver der zou ik me afvragen wat ik zelf van deze zeer hoge obstakels in het Texelse landschap vind. Is het irritant om ze regelmatig aan de horizon te zien opduiken of valt dat wel mee? Ook zou ik me proberen voor te stel len hoe hoog 100 meter is. Twaalf Koninghallen op elkaar is 96 meter. Volgens mij een waanzinnige hoogte in ons weidse en vlakke landschap Het hoort niet bij elkaar, het past ge woon niet! Zo langzamerhand begint het mij te dagen en durf ik toe te geven aan mijn gevoel. Eigenlijk wil ik die lelijke din gen met op het mooie Texel! Hele maal niet nadat ik de open brief van 11 organisaties tegen windturbines heb gelezen. Om zo'n brief kan ik als raadslid met heen, want die is wel door vertegenwoordigers van mijn achterban geschreven. Ik stem dus tegen! Maar ja, ik ben geen raadslid en kan dus met stemmen. Of zou dat misschien via een referendum kun nen? Lidy Medema, Oudeschild. Akkerbouwers worden tegenwoordig overspoeld door vragen over het ge bruik van meststoffen, bescher mende maatregelen, verlichting, be waring en andere gegevens over hun bedrijfsvoering Een en ander is het gevolg van aangescherpte regelge ving en hogere eisen van de afne mers. Om de telers helderheid te ver schaffen in de verschillende vormen van registratie en certificeren houdt de Vereniging Voor Bedrijfs voorlichting hierover maandag een bijeenkomst in de Pelikaan. Spreker is J. Kamp van de DLV Dronten en projectleider KPA basiscertificaat. De avond begint om 20.00 uur. In manege Akenburg werden zondag de eerste indoorspringwedstrijd ge houden. Joneke Meijer toonde haar klasse door met NHD Candy eerste te worden in de klasse B voor pony 's. Dit deed zij door een foutloos par cours te njden en 52 punten voor haar stijl te behalen. Uitslagen: Eerste parcours pony's Klasse B cat. C/D/E: 1* pnjs Joneke Meijer met NHD Candy 2' pnjs Leonie van Schaik met Echika. Verder foutloos: Tessa Hopman, Nadieh de Vnes, Laura Kager, Lonneke Kikkert Pony's Klasse M cat E: 1' pnjs Manska Witte met Cleopatra. Paarden klasse B: 1" prijs Dennis Kuiper met Lars Paarden klasse L: 1' prijs Sanne Lampers met Kmscem. Paarden klasse M 1" prijs Joannes Andela met Oscar Tweede parcours pony's Klasse B cat. C/D E: 1 pnjs Nadieh de Vnes met Xandra V. 2° pnjs Tessa Hopman met Romeo Paarden klasse B 1" pnjs Marleen Hoogenbosch met Donald. Paarden klasse L: 1 pnis Wendy Lampers met Kyle A. Paarden klasse M: 1' pnjs Joannes Andela met Oscar Een 55-jarige Amsterdammer heeft dinsdag een aanrijding veroorzaakte aan boord van veerboot Schulpen gat. Hij had een behoorlijke slok op. Toen de politie hem op de Pontweg aanhield bleek dat de man 3,5 maal de toegestane hoeveelheid alcohol op had. Hij moest zijn rijbew inle veren. Whiplash Stichting Nederland Postbus 106. 3980 CC B'jrwX ■i.i-t...- l: ik-v-nH.'-l-.Tl

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5