Waalder toneelclub vermaakt toeschouwers met sterk spel 'Lokaal Compliment' over genomineerden verdeeld teso Agenda Verrassing bij uitreiking vrijwilligersprijs .TEXELSE COURANT Lezing over enneagram Handels 'Messiah' in kerk Den Burg Visserskoor Vrouwen van Nu Hervormde l vrouwengroepen Sinterklaas in Den Hoorn TEXELSE^COURANT In 'De Schakel' begint om 20.00 uur een ringavond van de Her vormde Vrouwengroepen. Dick Haker vertoont dia's van de Lofoten en het poolgebied. In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland begint I hi| de financiële problemen die zich daarbij voordeden tot oplossing. De kerk staat er nu weer als nieuw bij, ruimschoots vóór zijn 550e verjaar dag Als De Ligt er met was geweest, zou het allemaal veel langer hebben geduurd. Gehandicaptenjudt? Tien verstandelijk gehandicapte judo ka's van Budovereniging Shima ko men elke zaterdag bijeen om hun sport te beoefenen. Dat ze daar veel plezier aan beleven en goede resul taten boeken is de verdienste van om 20.00 uur een klaverjasdrive. In Tusse de Banke begint om 20.00 uur een ruilbeurs van de af deling verzamelaars van de Histo rische Vereniging. In Question Plaza begint om 20.30 uur een optreden van de Britse singer-songwriter Allan Taylor. En tree 20,-. In het Eierlandsche Huis spreekt Ineke Hin van de agrarische natuurveremging 'De Lieuw'voor de NBvP Vrouwen van Nu. Aan vang 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in Hotel Den Burg de Algemene Leden vergadering van het TVO. Tot 21.00 uur vindt het huishoudelijke deel plaats. Na de pauze houdt de voorzitter van MKB Nederland, Hans de Boer, een voordracht. In Question Plaza begint om 20.30 uur een folkconcert van de En gelse Allan Taylor. In yogacentrum De Aleph (Wever straat 54) wordt tussen 20.30 en 21.15 uur aan meditatie en man trazingen gedaan, ten behoeve van de wereldvrede. In Cinema Texel draaien de ondertitelde versie van Harry Pot ter (aanvang 18.30 en 21.30 uur), Nynke (19.00 uur) en American Pie 2 (21.45 uur). Vrijdag 23 november: In de Burgemeester De Koninghal houdt de Stichting Duurzaam Texel de hele dag de beurs Duur zaam Bouwen voor bedrijven. Op vrijdagochtend is de beurs alleen toegankelijk voor leerlingen van de OSG. De middag is gereserveerd voor ondernemers. Op vrijdag avond en zaterdag (10.00 tot 17.00 uur) is iedereen welkom. In dorpshuis 't Skiltje in Oucfe schild begint om 20.00 uur ee klaverjasdrive voor het goede doel. Óeelname kost ƒ7,50 p* koppel, ledereen is welkom. In Cinema Texel draaien de ondertitelde versie van Harry Pot- ter (aanvang 18.30 en 21.30 uur), Nynke (19.00 uur) en American Pie 2 (21.45 uur). Veerdienst TESO zet vrijdag gedu rende een groot deel van de dag twee boten in en verzorgt dan ie der half uur een afvaart, zowel vanaf Texel als vanuit Den Helder Dat gebeurt van 9.35 tot 16.05 uur Er worden geen wachttijden ver wacht. Nadere informatie kan wor den verkregen via tel. 0222 l 369600 of e-mail info@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eigen website: www.teso.nl. G Hoogwater te Oudeschik Di. 20 10.37 en 23.35 u. B Wo. 21 11.00 en -u. et Do. 22 0.04 en 11.30 u. o Vr. 23 0.45 en 12.30 u. k Za. 24 1.44 en 13.25 u. 'u Zo. 25 2.50 en 15.00 u. ui Ma. 26 4.05 en 16.30u Tl Di. 27 5.05 en 17.50 u. Aart het strand is het ongeveer een uur ee- der hoogwater De zon komt 27 novemba op om 8.19 uur en gaat onder om 16.33 uuc 23 november eerste kwartier; 25 novemba doodtij. DINSDAG 20 NOVEMBER 2001 De spelers van toneelvereniging 't Amateurtje in De Waal heb ben zich zaterdag van een sterke kant laten zien. Met knap spel slaagden ze erin van een druilerig en van elke spanning ge speend blijspel toch nog iets leuks te maken. De toeschouwers in de uitpuilende zaal van dorpshuis De Wielewaal beleefden daardoor een genoeglijke avond. Het vinden van een geschikt stuk - of het nu een blijspel, een drama, een thriller of iets van een anoer genre is - is voor de meeste toneel verenigingen een uiterst moeilijke opgave, zo constateren lees commissies. spelers, recensenten en andere betrokkenen met enige regel maat. In De Waal waren ze daar met 'Wie niet sterk is van de bekende schrijver Hans van Wijngaarden dit keer onvoldoende in geslaagd, ver telde bestuurslid Ria Kleinveld vooraf. Aanvankelijk was gekozen voor een heel ander stuk, maar toen zich spon taan twee nieuwe leden meldden, werd alsnog naar een alternatief ge zocht. 'In het oorspronkelijke stuk hadden we geen rol voor ze en in het stuk van komend voorjaar ook met. We vonden dat dat met kon. Nieuwe lingen moet je koesteren. Als ze een jaar lang niet kunnen spelen, zijn ze straks misschien weer vertrokken. Dit stuk vinden we zelf ook niet gewel dig. maar iedereen kan wél mee doen', verdedigde Kleinveld de keuze voor Van Wijngaardens blijspel. Wat de precieze reden van zijn solli citatie is, blijft nog vrij lang in het on gewisse, maar al heel snel wordt dui delijk dat hij bijzonder gecharmeerd is van zijn werkgeefster en die gevoe lens blijken wederzijds. De bemoeizuchtige tante Cato en haar goedmoedige echtgenoot oom Jo langer geheim, maar verder ontbrak elke spanning, terwijl er ook met be paald van veel actie kon.worden ge noten. Het verstuiken van de enkel van Tiny was zo ongeveer het meest spectaculaire voorval en dat ge beurde nog buiten beeld ook. Toch beleefden de toeschouwers een ge noeglijke avond en dat had vooral te maken met de prestaties van de spe lers. die zonder uitzondering goed waren. Een knappe prestatie leverde zeker Jan Eelman, die over nogal wat komisch talent beschikt en dat ook altijd weer bewijst. Ditmaal zette hij met natuurlijk spel de olijke Mart neer. Knap van Eelman is ook zijn mimiek, vrouw, maar ondertussen zorgt dat hij met veel tekort komt. Richard Eelman en Petra Brans speelden de even behulpzame als nieuwsgierige buren en deden dat goed, al moet Eelman ervoor waken dat hij niet tè leuk wil zijn. Een compliment verdient Christa Wonder, die voor een debutant een vrij forse rol had. maar zich uitstekend van haar taak kweet. Erg goed was ze wanneer ze de verongelijkte puber moest uithangen, maar ze durfde daarnaast ook gewoon verdrietig te zijn in de gesprekken met haar oma. De andere nieuweling, Simone van Heerwaarden, speelde eigenlijk twee rollen: die van het dommige, klein gehouden tutje Katrien én die van de vlotte jongedame die zich eindelijk verlost weet van de bemoeizucht van haar oma en prompt haar naam ver andert in Katja. Vooral als Katrien was ze op dreef en maakte ze de zaal ge regeld aan het lachen. En wie weet Dinsdag 20 november: In het gemeentehuis vergadert de raadscommissie voor Ruimte, Wo nen en Economie. Aanvang 19.30 uur. De Historische Vereniging houdt een bibliotheekavond in Tusse de Banke. De avond begint om 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Nynke (aanvang 20.30 uur) en American Pie (20.45 uur). Woensdag 21 november: In het gemeentehuis vergadert de raadscommissie voor Welzijn en Onderwijs. Aanvang 19.30 uur. In De Witte Burcht in de Molen straat komt om 20.00 uur het Ka tholiek Vrouwengilde bijeen. Joke Geldorp spreekt over vrouw en politiek. In Cinema Texel draait Blub, ik ben een vis (aanvang 14.30 uur, Als kat en hond (15.00 uur), Nynke (20.30 uur) en American Pie (20.45 uur). Donderdag 22 november: In het gemeentehuis vergadert de raadscommissie voor Financiën, Werken en Milieu. Aanvanq 19.30 uur. 'Wie met sterk is.speelt zich af ten huize van Tiny Derksen (Yolanda Legierse-Daalder). een gescheiden vrouw die het zo druk heeft met car rière maken, dat ze tijd tekort komt om haar puberende dochter Marian (Christa Wonder) genoeg aandacht te geven. Een tijd lang neemt oma Mien Derksen (Janka Daalder) de honneurs waar, maar wanneer haar dochter de hulp als vanzelfsprekend begint te beschouwen maar wel slechts kritiek blijft spuien, trekt Mien zich terug. Gedwongen door de omstandighe den en tegen de zin van Marian be sluit Tiny een advertentie in de krant te zetten waarin ze om een huishoud ster vraagt. De enige reactie komt van een man, Mart Verburg (Jan Eelman). Hij is zelfs met in staat om koffie te zetten, maar wie niet sterk is moet slim zijn en hij weet dit gebrek te ver hullen door zélf dne mensen in dienst te nemen, die alle taken van hem overnemen. Moeder Mien en de bu ren Henk en Jenny Wildeman (Richard Eelman en Petra Brans) heb ben al gauw in de gaten dat er iets met klopt, maar ze houden Mart de hand boven het hoofd omdat ze hem aardig vinden en ook Marian het on verwachts goed met hem kan vinden. Terwijl tante Cato (Jacomien Witte) zich met harde hard over de pijnlijke enkel van Tiny Derksen (Yolanda Legierse-Daalder) ont fermt, kijken Marian (Chnsta Wonder), Katrien (Simone van Heerwaarden), oom Jo (Chiel Sanders) en Mart Verburg (Jan Eelman) toe. (Foto Joop Rommets) (Jacomien Witte en Chiel Sanders) lijken nog even roet in het eten te gooien door ongevraagd hun klein dochter Katrien (Simone van Heer waarden) als huishoudster te drop pen, maar natuurlijk komt alles goed en besluiten Mart en Tiny onder bij val van alle anderen in het huwelijks bootje te stappen. Eind goed al goed, want ook tante Cato en oom Jo leg gen na een huwelijk dat al jaren lang niets meer voorstelt hun conflicten bij en beginnen met een schone lei Het stuk zelf was inderdaad nauwe lijks om aan te zien. Veel te gauw werd duidelijk dat de mysterieuze mannelijke huishoudster niets slechts in de zin had. Dat hij uit was op de hand van zijn werkgeefster bleef iets die het leuk houdt om naar hem te kijken. Misschien nog wel bewonde renswaardiger waren de verrichtin gen van Yolanda Legierse-Daalder, die pas vier weken voor de uitvoering gevraagd was om de hoofdrolspeels ter te vervangen en dat met een grote vanzelfsprekendheid deed. Haar spel oogde kalm en zelfverzekerd. Dat gold ook voor Janka Daalder als de slimme oma Mien, die door het leven wijs geworden Is De meest opval lende rollen - van tante Cato en oom Jo - werden vertolkt door Jacomien Witte en Chiel Sanders. Beiden de den dat met veel overtuiging Witte was de dragonder die geen tegen spraak duldt, terwijl Sanders knap gestalte gaf aan de houterige man die ogenschijnlijk steeds buigt voor zijn waartoe ze in staat was geweest met een blijspel dat écht leuk was... Eigenlijk verdienden alle spelers een stuk met wat meer inhoud. Dan moe ten ze alleen wel wat beter hun tekst kennen. Nog te vaak moest worden geleund op souffleuse Thea Hin, waardoor de vaart soms verdween. Veelzeggend was ook de opgeluchte yell 'Thea bedankt, Thea bedankt' die de spelers na afloop bij het in ont vangst nemen van de bloemen aan hieven. Hin had het kennelijk druk gehad. De recjie was in de vertrouwde handen van Jo Zoetelief. Brenda Vermué en Karin Gaasbeek zorgden voor de grime. Oosterhof Wonen werd ten slotte bedankt voor het ie der jaar bereidwillig uitlenen van de meubelen. Joop Rommets Rob de Best geeft vrijdag 23 novem ber in de White Eagle een lezing over het enneagram. Dat is een eeuwen oud model van waaruit karakters van mensen getypeerd kunnen worden. De Best laat mensen kennis maken met het enneagram en de kracht en de mogelijkheden van het model. Met behulp daarvan kunnen mensen hun eigen beperkingen ontdekken en le ren daar anders mee om te gaan. Rob de Best is verbonden aan het Enneagraminstituut Nederland van Willem Jan van de Wetering. Als er veel mensen komen, wil de White Eagle overgaan op het organiseren van een tweedaagse basiscursus over het enneagram. Deelname kost een tientje. Het Helders Kamerorkest (HKO) geeft zondag in de katholieke kerk van Den Burg een uitvoering van Handels 'Messiah'. Het koor en orkest staan sinds 1995 onder leiding van Chris Jobse en hebben dit grote werk sindsdien vier maal opgevoerd, ie dere keer in een vollediger versie. In 1994 werden nog twintig delen weg gelaten, in 2001 nog slechts acht. Aan de uitvoering wordt medewer king verleend door sopraan Esther Putter, counter-tenor Siebe Haagsma, tenor Paul Sanders (die tevens optrad als koorrepetitor) en bas Hans Scholing. Alle vier deden zij eerder mee aan uitvoeringen van het HKO. Ook weet het orkest zich ver zekerd van de medewerking van Op verrassende wijze kwam een eind aan de spanning over de vraag wie van de drie genomineerden het Lokaal Com pliment 2001 zou krijgen. Juryvoorzitter en welzijns wethouder Nel Eelman maakte zondagmiddag bekend dat de door de Rabobank Texel beschikbaar gestelde vrij willigersprijs van ƒ3.000,- was verdeeld over alle drie. Dus reikte zij de oorkonde niet alleen uit aan Greetje Bakker- Zijm, maar ook aan de begeleiders van de verstandelijk ge handicapte judoka's van Budovereniging 'Shima' en aan Arie de Ligt van de restauratiecommissie van de Hervormde kerk van Den Burg. Voor elk van de winnaars was er ook trofee in de vorm van een beeldje van Corry Ammerlaan. Het stelt twee fi guren voor die samen een kar voort trekken, hetgeen symbolisch is voor vrijwilligers die zich voor iets of ie mand inzetten. Paraat voor iedereen Greetje Bakker dankt haar prijs aan het feit dat zij meer dan twintig jaar bezig was voor anderen, in het bij zonder ouderen en eenzamen Ze verzorgde het bloemschikken voor het verzorgingstehuis en het ver pleeghuis, maakte wandelingen met bewoners van het verpleeghuis, ging op bezoek bij eenzame mensen en begeleidde patiënten naar het zie kenhuis. Jaren lang hielp ze de zus ters van Sint Jan met het sorteren en strijken van ingezamelde tweede hands kleding voor de stichting Men sen in Nood. In Sint Jan en later de Gollards kon men haar ook bezig zien met koffie schenken en activiteiten begeleiding. In de stilteruimte van De Gollards functioneert ze als kosteres, maakt bloemstukken en haalt en brengt de mensen die de kerkdien sten willen bijwonen. In geval van nood doet ze dit kosterswerk ook in de R.K. kerk van Den Burg. Greetje Bakker zet zich ook in voor de Gymnastiekvereniging Texel, onder andere door het bakken en verkopen van oliebollen. Verder gaat ze regel matig de straat op om te collecteren voor bekende goede doelen, brengt het kerkblad De Vuurtoren rond, haalt donateurkaarten op van het Texels Fanfare en is ook nog als vrijwilligster verbonden aan De Witte Burcht. 'Die belangeloze inzet voor belangrijke doelen is zodanig indrukwekkend, dat de jury geen moment aarzelde bij het nomineren van mevrouw Bakker voor het Lokaal compliment 2001', aldus het juryrapport, dat zondag middag werd voorgelezen door Harry de Graaf. Kerk Van heel andere aard was het vrijwil ligerswerk dat jarenlang werd verricht door Arie de Ligt uit Den Burg als 'motor' bij de voorbereiding en uit voering van de restauratie van de N.H. kerk. De Ligt is bouwkundige en werkzaam als opzichter bij de Stich ting Wonen Texel. 'Hij is een voor beeld van iemand die de kennis en ervaring die hij beroepshalve heeft, op vrijwillige basis in zijn vrije tijd toe past voor de gemeenschap', aldus de jury, die in herinnering bracht dat De Ligt eind jaren tachtig, toen hij nog kerkvoogd was, begon met het ma ken van een restauratieplan. Veel tijd stak hij in overleg met de gemeente. Monumentenzorg, architect en aan nemer. Ook toen de restauratie in uit voering was, was hij bijna dagelijks betrokken bij overleg, vooral als zich onvoorziene bouwkundige proble men voordeden. De Ligt was ook de drijvende kracht bij de restauratie van het interieur. Op slimme wijze bracht toegewijde begeleiders als Henk de Vries en zijn kinderen Hidde, Sjoerd on Maaike alsmede Rob van Beur den. Er rekening mee houdend dat deze categorie judoka's een ander tempo kent, meer uitleg nodig heeft en prestaties levert van een ander niveau, weten zij de jongelui te stimu leren en nieuwe dingen bij te brengen. Ook zorgen zij voor het coachen bij toernooien, waarbij alle kinderen een beker of medaille verdienen. Aan het eind van het seizoen wordt een uit stapje gemaakt met zwemmen, disco tn lekker eten. Eens in de zoveel jaar loen de judoka's van deze 'zaterdag- groep' examen en verdienen dan hun nieuwe kleur slip of band. 'Kortom, ze zijn bezig, horen erbij en voelen zich gelukkig', aldus het juryrapport. Salomo Voor de jury was het geen eenvou dige klus geweest om uit de perso nen en verenigingen die voor de vrijwilligersprijs waren voorgedragen, drie genomineerden te kiezen. Nog moeilijker was het om vervolgens één prijswinnaar aan te wijzen. De kwali teiten waar het hier om gaat zijn moeilijk te meten en te vergelijken als eenmaal vast staat dat de kandida ten voldoen aan de belangrijkste cri teria. Daarom was besloten de prijs over de genomineerden te verdelen of - aardiger gezegd - elke genomineerde de prijs te geven. Zon dag bleek dat dit Salomo's oordeel in goede aarde was gevallen. De uitreiking van het Lokaal Compli ment gebeurde deze keer tijdens een feestelijke en brunch in hotel Den Burg. Die werd bijgewoond door zo'n 35 personen, waaronder de genomineerden met hun aanhang. De familie Eshuys had gezorgd voor een smakelijke keur van broodjes, salades en andere lekkernijen. De accordeon-, fluit- en gitaarmuziek van het trio Dubbel en Dwars (Loes Bakker, Reinout Weiffenbach en Chris Dito) bleek een uitstekende sfeermaker. Henk Snijders fungeerde als presentator en zorgde ervoor dat de spanning behoorlijk werd opge voerd. Vrijwillig Texel In een uitgebreide toespraak schetste wethouder Nel Eelman het belang van vrijwilligerswerk. Uit een enquête die onlangs door de gemeentelijke welzijnssector werd gehouden, is gebleken dat de vrijwilligersactiviteit op Texel aanzienlijk groter is dan in de meeste andere plaatsen. Er zijn hier zo'n 300 organisaties die vrijwilligers werk doen of ermee te maken heb ben. Cijfers en schattingen geven aan dat er zo'n 5000 mensen zijn die zich af en toe of vaak met vrijwilligers activiteit bezig houden. De bewering dat de ene helft van Texel met de andere helft bezig is, is dus niet ver bezijden de waarheid. Vaak hoor je dat de gemeenschapszin en daar mee de bereidheid om zich voor mets voor een ander in te zetten, afneemt. Het wordt bijvoorbeeld moeilijker om mensen in besturen te krijgen. De wethouder toonde zich echter opti mistisch, al erkende ze dat er zorgen en knelpunten zijn. Er valt wat te ver beteren op het gebied van verzeke ring, rechten, kostenvergoeding en scholing. Te denken valt ook aan een 'arbeidsbureau voor vrijwilligers' waaruit geput kan worden als er een groot evenement georganiseerd moet worden en een instantie waar vrijwilligers met hun problemen te recht kunnen. Het Visserskoor treedt niet op tijdens de kerstmarkt die op zondag 23 de cember in Den Burg wordt gehouden. Eerder werd het optreden wel aange kondigd, maar er was sprake van een miscommunicatie tussen de organi satie en het koor. Diverse andere ko ren en groepen hebben hun mede werking toegezegd aan de kerstmarkt. Op de bijeenkomst van de afdeling De Cocksdorp/ Elerland van de NbvP Vrouwen van Nu spreekt donderdag Ineke Hin van de agrarische natuur- vereniging 'De Lieuw'. De avond Wethouder Eelman zet de winnaars in de bloemetjes. Van links naar rechts Henk de Vries, Arie de Ligt, Hidde de Vries, Nel Eelman en wordt gehouden in het Eierlandsche Greetje Bakker (FotoHsnydr Graar, Huis en begint om 20.00 uur clavecinist Pieter Rynja uit Alkmaa Het concert begint zondag om 14.0 uur, de toegang bedraagt ƒ22,50.1 de voorverkoop kosten kaarten ƒ20 1,1 deze zijn verkrijgbaar bij Nauta Boe w en de Welzijnsstichting in dorpshu el d'Ouwe Ulo. Kinderen tot 12 jaar hel ben gratis toegang. Het concert op Texel is de tweed uitvoering van deze Messiah. Hi stuk is vrijdag te horen in d n Nicolaaskerk in Den Helder, aanvan 20.00 uur. ij In 'De Schakel' wordt donderdag! november een bijeenkomst gehot )l den van de Ring Texel van He 11 vormde Vrouwengroepen, aanvat 1,1 20.00 uur. Dik Haker vertoont dia - over zijn fietsreis naar de Lofoten e de poolcirkel. In de afgelopen krant werd abusieve lijk de indruk gewekt dat Sinterklaa al afgelopen zaterdag zijn intrede ii Den Hoorn zou doen. Het drukk schema van de goedheiligman lie het echter met toe dat hij alle Texelse dorpen op één dag bezocht en dat li tezelfdertijd zijn opwachting zou ma ken in Oudeschild, Oosterend en Den Hoorn. De intocht in Den Hoorn wai dus een week later gepland, en wel aanstaande zaterdag, 24 novembei Sinterklaas begint zijn rijtoer om on geveer 15.00 uur bij Martha's Hoevs aan het begin van Diek. Om de goed heiligman te verwelkomen, vertrek DEK om 14.55 uur vanaf het dorps huis. Om ongeveer 15.45 uur begint in het dorpshuis een binnen programma, dat tot omstreeks 17.0C uur zal duren. De deuren van tie dorpshuis gaan al om 15.00 uu open. Bij slecht weer vervalt de rijt oer door het dorp en gaan Sinterklaa: en zijn Pieten rechtstreeks naar he dorpshuis. Er is voor een beperkt aantal bedrijven ruimte om op deze pagina te adverteren. Informeer en/of reserveer bij de advertentieafdeling van de Cjrn> 2'warujixt! i is bd bjrt. Spinbaar» 6, Den Burg, telefoon 36 26 00, fax 31 41 11 E-mail: info@lenr.nl (Advertentie) verschijnt iedere vrijdag in de Texelse Courant. Met o.a. de agenda, week enddiensten en artikelen over uitgaan, actief zijn, natuur en cultuur.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2