Veel mogelijkheden, maar ook beperkingen Elementen komen samen in Welborens 'Cupido' irffff Beurs biedt overzicht duurzaam bouwen Waddenwoning: een huis als een kuuroord JT Ondernemers prikkelen tot duurzaam bouwen .TEXELSE COURANT- Pionierswerk 'Jade' resulteert in duurzame woning Gemeentewerken Oorzaak van stroomstoring nog niet bekend DINSDAG 20 NOVEMBER 2001 AIS samenleving zijn we verplicht jm over duurzaam bouwen na te Jenken en dat uiteindelijk ook te ioen.' Jan Jacob Rab, voorzitter (an de sectie Bouw en Installaties (an TVO, waarin ondernemers uit alle geledingen van de bouw van lifting hebben, windt er geen joekjes om. Maar als het om duur zaam bouwen gaat loopt de sector egen een aantal beperkingen aan: erouderde bestemmingsplannen, iogere kosten van duurzame voor- lieningen en de onwetendheid en irgwaan van de consument. 'On- lodig', vinden ze en hebben laarom veel energie gestoken in Ie beurs Duurzaam Bouwen, die Tijdag en zaterdag wordt gehou- len. /oorbeelden van duurzaam bouwen lijn er te over, ook op Texel. Het ileuwe huis van de familie Korten- oeve aan de Pontweg bijvoorbeeld )e binnenmuur heeft een hoge solatiewaarde, evenals dak en vloer )e woning is voorzien van een •nergiezuinig infrarood verwarmings ysteem, heeft zwaar geïsoleerd glas. emelwater wordt opgevangen en als irijs water benut voor ondermeer oiletspoeling en de was en de wo- ing is gebouwd op het zuiden. Aan Ie bouw werkten verschillende lexelse bedrijven mee. Kennis in ivervloed dus. Natuurlijk houden we ons met duur- :ame ontwikkelingen bezig', vertelt .ouis Uriot, die spreekt namens drie jrote Texelse architectenbureaus. Als we het niet uit eigen beweging Ioen, worden we er wel toe verplicht, xlere bouwaanvraag moet verge eld gaan van een energieprestatie- vrm. Nieuwe bouwwerken moeten an bepaalde energiewaarden vol- loen. Als we iets ontwerpen, dan roberen we onze opdrachtgever ewust te maken van de mogelijkhe- len die er zijn om duurzaam te bou- len. Er zijn mogelijkheden te over, er ■roeten dus keuzes worden gemaakt. Jaar we zijn afhankelijk van de (finan- :iêle) ruimte die de opdrachtgever ris biedt.' Ian Jacob Rab: 'De bewustwording iver duurzaam bouwen groeit. Er zijn feeds meer Texelaars die geld over ebben voor duurzame maatregelen. fits die hun op termijn financieel oordeel opleveren. Want voor inves- eringen in het milieu, zonder dat de nensen daar financieel voordeel van ebben, zijn de meeste mensen nog net te porren.' Jenno Schuijl van IBS/Oele/Schoo: Klanten laten zich graag informeren iver allerlei mogelijkheden. Maar als iet kostenplaatje op tafel komt, dan aken ze vaak af. Neem een gebalan- :eerde ventilatie-installatie, waarbij warmte wordt teruggewonnen. Dat vergt een hogere investering dan een gewoon ventilatiesysteem, die zich op termijn weer terugverdient. Toch vinden veel klanten het te duur. Zo zijn er wel meer voorbeelden. Om duurzaam bouwen aantrekkelijker te maken moet de overheid de moge lijkheden voor subsidie of fiscale voordelen verruimen.' 'Zo'n subsidie kun je ook verlenen in een korting', weet Rab. 'Bij uitbrei dingsplannen voor Den Burg West en Oost heeft de gemeente daarvoor de sleutel in handen. Door bijvoorbeeld een korting op de grondprijs te geven aan kopers die bepaalde duurzame systemen toepassen. Bijvoorbeeld gebruik van grijs water, verwarming met een warmtepomp, zonnepanelen of het terugwinning van warmte.' Overigens zijn er ook duurzame sys temen die nauwelijks meer geld kos ten, Zoals de combinatie van vloer en muurverwarming. Uriot: 'Een per fect systeem. Anders dan bij radiato ren heb je geen luchtverplaatsing. Ook als de verwarming één tot twee graden lager staat, is het behaaglijk. Het is bijvoorbeeld aangelegd in het nieuwe receptiegebouw van de Bremakker. Het werkt perfect en le vert een aardige besparing.' Econo misch rendabel is ook het gebruik van zonnecollectoren, voor verwarming van het badwater. 'Wanneer willen vakantiegangers onder de douche? Als ze 's middags van het strand ko men. Dat is voor gebruik van zonne- energie een ideaal moment.' Peter Jan Kuip van het gelijknamige bouw technische servicebureau: 'Er be staan dakbedekkingsmaterialen die duurzaam zijn. EPDM, een rubber soort die 50 jaar wordt gegarandeerd. Maar dan moet je het niet vastlijmen, maar mechanisch bevestigen. Dat vergt weer een stukje kennis. Ook over dat soort dingen biedt deze beurs informatie.' Bedrijven hebben als voordeel dat van bepaalde duurzame of energie zuinige investeringen, zoals terug winning van warmte, fiscaal kan wor- De beurs Duurzaam Bouwen die vrijdag en zaterdag in de Burg. De Koninghal wordt gehouden, toont de laatste ontwikkelingen. Varië rend van kleine simpele ingrepen tijdens het jaarlijks onderhoud tot volledige nieuwbouw. Voorzienin gen die energie of water besparen en materialen die langer meegaan of milieuvriendelijker worden ge maakt. De beurs richt zich vrijdag middag van 14.00tot21.00uurop het bedrijfsleven, particulieren zijn zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur welkom. Op de beurs hebben een kleine twintig gespecialiseerde overkantse bedrijven stands inge richt. Het zijn leveranciers van al lerlei duurzame producten en diensten. Dat Texel voor deze on dernemingen een (nog) beschei den markt is weerhield hen er niet van acte de presence te geven op de beurs, die zelfs voor landelijke begrippen bijzonder mag heten. Met name de sectie Bouw en In stallaties van TVO, inmiddels ver enigd in de werkgroep Duurzaam Bouwen, hebben, geholpen door anderen, veel moeite gedaan de beurs te laten slagen. Daarop is de Texelse bouwwereld breed verte genwoordigd. Er zijn stands van aannemers, architecten, installateurs, schilders en civiele techniek (grondwerk) is aanwezig. De accountants hebben een stand over de financiële aspecten: aftrekmogelijkheden, subsidies en voordelige (groene) leningen. Door het invullen van een antwoordkaart kan worden meegedaan aan een loterij, waarbij aardige prijzen zijn te winnen. Gekoppeld aan de beurs is een symposium, dat vrijdag geopend door burgemeester Joke Geldorp. Sprekers zijn Renz Pijnenborgh, architect van Archi Service en au toriteit op het gebied van biolo gisch bouwen In zijn visie bete kent dat zodanig bouwen dat de natuurlijke omstandigheden zo min mogelijk worden verstoord. Hans Bosch van Adviesbureau Bouwfysica Bosch geeft een le zing over hoe vochtproblemen ontstaan en zijn te voorkomen. Jan lepsma van Novem gaat in op sub sidie- en aftrekmogelijkheden. Over legionella-preventie vertellen Fred Quint en Robert Pluim van de firma's Melker en Sentry. Tenslotte is het woord aan Alex Wassink van camping De Pappillon in Denen kamp, die op het gebied van duur zaam ondernemen meerdere inter nationale prijzen in de wacht hebben gesleept. De beurs wordt georganiseerd door de Stichting Duurzaam Texel. Carry en Daan We/boren, Deva van der Plaats en Jan Commandeur. 'Van begin al aan is er altijd een prima wisselwerking geweest. den geprofiteerd. Rab: 'Het is een doolhof van regels en maatregelen. Daarom zijn we blij dat ook de ac countants present zijn op deze beurs. Zij kunnen mensen wegwijs maken.' Niet alleen de kosten en de admini stratieve rompslomp kunnen een weerstand vormen, ook de ruimtelijke mogelijkheden. Uriot: 'Als leef- en woonruimtes op het zuiden worden, geleden in bezit gekomen van de lan- Een woning die zit als een oude jas. Lekker, warm en vertrouwd. Dat is wat 'Jade', het bedrijf van Jan Commandeur en Deva van der Plaats, beoogt te bouwen. Carry en Daan Welboren houden van com fort, maar voelen zich ook begaan met het milieu. Het huis dat ze op het landgoed van wijlen Jan Cu pido in de PH-polder wilden bou wen, moest passen in de omge ving. Een gebied zonder aardgas en aansluiting op het riool. Een creatieve uitdaging voor twee bou wers met een bijzondere levensvi sie. Nu het zo goed als klaar is, kunnen ze er maar moeilijk af scheid van nemen. De samenwerking tussen Van der Plaats en Commandeur dateert van een jaar of zeven geleden, toen bei den op deeltijdbasis een timmer bedrijf startten. Twee gevoelsmensen. De één een prak tisch ingestelde Hoornder die open staat voor nieuwe dingen, de ander een bouwer met de overtuiging dat oerkrachten bepalend zijn voor het welzijn en de leefomgeving daarop wil afstemmen. Sinds twee jaar wer ken ze beiden fulltime in de VOF 'Jade' (moeder der stenen en de af korting van de firmanten). Van der Plaats: 'We zijn ons gaan richten op de dingen waarin we plezier hebben en waar we mee verder willen. Com mandeur: 'Zakelijk gezien is duur zaam bouwen een veelbelovende markt. Maar het geeft vooral voldoe ning om te voelen dat je aan iets goeds werkt.' Van der Plaats: 'We zijn héél natuurlijk bezig. De mensen voor wie we werken voelen zich betrokken bij hun omgeving. Ik kan het met omschrijven, maar je voelt het ge woon als je zo'n ruimte als deze bin nenstapt', doelt hij op de huiskamer van de Welborens. 'Het is een sa mengaan van elementen: vuur, water, aarde en lucht. Echt behaaglijk.' De Welborens waren een jaar of drie plekke bedacht, onderzocht en uitge vonden. We hebben het duurzame niet tot het extreme doorgevoerd, want we zijn met roomser dan de paus Maar alles wat bijdraagt aan comfortabel wonen en dat te combi neren is met een goed milieu, hebben we toegepast. We hebben bijvoor beeld wél een vaatwasser en een wasmachine, maar er gaat grijs wa ter in. regenwater dat we via het dak hébben opgevangen Ook het toilet spoelen we met grijs water.' Deva: 'Toen we hier van start gingen, hadden we allerlei ideeën. Maar al ontwerpend werden we geconfron teerd met de beperkingen. 54 meter is voor een woonhuis niet echt groot. Dan moet je alle ruimten zo goed mogelijk benutten. Geen steunbalken door het huis bijvoorbeeld, maar een constructie die netjes is weggewerkt. Zo hebben we het plan keer op keer bijgeschaafd, tot het ontwerp dat het nu is geworden. Het is de eerste wo ning die we zo bouwden, dus echt een leerproces waarvoor we veel veldwerk hebben moeten verrichten. Bij De-Algpti in de Weverstraat had den we al wat ervaring opgedaan met duurzame materialen. Zo ontstonden contacten in de duurzame en ecolo gische bouwwereld. De benodigde materialen werden niet in standaard vorm aangeleverd. Alles is ambach telijk gemaakt. We hebben bewust zo weinig mogelijk willen uitbesteden. Dit is voor ons zo'n belangnjk project, omdat we er in verder willen. We heb ben dit tot in de perfectie willen uit werken. Alles loopt naadloos in elkaar over.' Voor het zo ver was moest er het nodig pionierswerk worden verricht, bijvoorbeeld voor de verwarming. Daan 'Er stond hier een propaan- tank, want aardgas was er met. Maar propaan is hartstikke duur. En trek je hier een aardgasleiding naar toe. dan ben je ƒ30.000,- kwijt en heb je nog niets. Zo ontstond het idee voor de continu 24 graden Celcius. In de ka mers is het altijd 21 graden. Boven- en onderin altijd even warm. Laat maar eens een veertje naar beneden dwarrelen: totaal geen lucht verplaatsing. Het systeem vergt mi nimale energie. Met wat de zonnepanelen opwekken, kan de pomp ongeveer draaien. In theorie dan. want we leveren de elektriciteit natuurlijk aan het net. Alleen voor de gezelligheid hebben we er nog een houtkacheltje bij.' Duurzaam is ook de leem waarmee de muren zijn afgewerkt. Deva: 'Het is een mengsel van leem, zand en stro. Het regelt de luchtvochtigheid. Als het vochtig is neemt het op en als het droog is geeft het af. En het zui vert de lucht.' Duurzaam zijn ook de geïsoleerde muren en ramen. Daan: 'De stroom auto's die hier elk uur of half uur vanaf de boot voorbij rijdt, horen we binnen met eens.' Creativiteit kwam ook kijken bij het aanleggen van een heliofietenfilter, nodig om het afvalwater te zuiveren. Daan: 'Want als hier ooit riolering langs komt, dan willen ze in verband met storingen op deze plek geen vertakking.' Jan: 'We hebben eerst rondgekeken wat er al was. We heb ben systemen gezien die goed werk ten, maar ook die dat niet deden. We hebben de positieve zaken er uit ge pikt en die hier toegepast 'Het resul taat is een filter van tientallen vier kante meter, dat is opgebouwd uit lagen, schelpen, zand en ander ma teriaal. Er bovenop groeien water planten, die de zuivering bevorderen. Via een drainagepijp stroomt het uit eindelijk in een vijver en via een over loop in de sloot. Welboren: 'Het ge zuiverde water is zó schoon dat we het best aan het grijswatersysteem durven toe te voegen. Maar we kun nen zóveel regenwater opvangen, dat het waarschijnlijk niet nodig is.' Deva: 'Bovendien zijn de kwaliteit- 'Cupido', de duurzame woning aan de Pontweg. Op de voorgrond het helofietenfilter. warmtepomp. De techniek is de laat ste jaren sterk ontwikkeld. Er gaan hier drie buizen de grond in tot vijftig meter diep, met daarin vier waterlei dingen. Die zijn aangesloten op een leidingstelsel in de woning. Ze zitten in de vloer en in de wanden. In totaal 700 strekkende meter leiding. Het is één groot circuit. Het dat water uit de grond wordt opgepompt heeft een temperatuur van 13 graden, dat in een warmtewisselaar wordt afge koeld tot 7 graden. Het water dat door de vloer en wanden stroomt is 5e huidige toegang van de buitendienst, bekeken vanaf hetzelfde standpunt aan de leijer Keijserstraat. VERVOLG VAN PAGINA 1 Het nieuwe gebouw wordt duurzaam opgezet. Smit: 'We willen flexibele touw. Er komt een hoofddraag- structuur, waardoor er binnen weinig dragende muren zijn. Ook willen we onderhoudsarm bouwen.' Dat bete tent dat alleen in het hoofdgebouw metselwerk komt. De opslagplaatsen «orden opgetrokken met systeem wanden. Ook wordt er duurzaam 9ebouwd. 'We werken met een ver hoogde isolatienorm, met tonnecollectoren, grijs water (regen water waarmee de wc wordt doorge spoeld) en een warmtepomp- nstallatie.' Welke kleuren het gebouw ton de buitenkant krijgt, is nog niet tekend. De afdeling bouwzaken is daar nog mee bezig. Volgens Smit wordt het gebouw niet anoniem inge past in de omgeving. 'Het mag gezien worden.' De toegang aan de Reijer feijserstraat wordt een stukje verlegd achting het Wezenland. Er komen zes Parkeerplaatsen voor mensen die kca tomen brengen. Voor de medewer kers komt een parkeerplaats aan de Slingerweg achter het hoofdgebouw. 'Voor een eigen toegang kunnen zij "aar binnen.' De verzorging gaat er in tot nieuwe gebouw fors op vooruit. (Foto Joroon van Hottum) 'We hebben nu bijvoorbeeld maar één douche voor het personeel. Er werken hier nu nog alleen maar man nen, maar we willen ook een kleed ruimte maken voor vrouwen.' Voor mensen in het rolstoel wordt het ook prettiger om binnen te komen. In het nieuwe gebouw worden geen drem pels gelegd. Ook komt er een invalidetoilet. De inrichting heeft plaats volgens de Arbo-normen. Sloop De sloop van het huidige pand staat gepland voor volgend jaar mei. Bur gemeester en wethouders hebben als voorwaarde gesteld dat de brand weer eerst tijdelijk onderdak heeft gevonden. De brandweer, gevestigd in het huidige complex, keert niet te rug in de nieuwbouw. De brandweer krijgt een nieuwe stek in een nog te bouwen hulppost voor brandweer, politie en ambulance in Den Burg west. De tijdelijke huisvesting is nog niet rond. De sloopvergunning heeft de gemeente inmiddels aange vraagd. De buitendienst-medewerkers wor den ondergebracht bij Tatenhove in Oudeschild en in een voormalig ge bouw van De Bolder aan de Slinger weg. Die verhuizing heeft begin vol gend jaar plaats. In februari wordt de bouw aanbesteed. Rond oktober 2003 moet de nieuwbouw klaar zijn. gebouwd, wordt maximaal geprofi teerd van het zonlicht. Wie een serre op het zuiden heeft hoeft op een mooie winterdag nauwelijks bij te verwarmen. Maar bestemmingsplan nen bieden daartoe niet altijd de mogelijkheden. Wij zijn natuurlijk geen stedenbouwkundigen, maar over praktische zaken hebben we veel kennis in huis. Als sectie Bouw en Installaties van TVO hadden we op bepaalde punten in het in procedure zijnde bestemmingsplan Den Burg aanmerkingen. Dat die worden geho noreerd, geeft ook aan dat de ge meente duurzaam denkt.' Binnen de sector is trouwens nog volop discussie over wat nu precies onder duurzaam bouwen moet wor den verstaan. Het gebouw moet in ieder geval lang mee gaan, de mate rialen moeten het milieu zo min mo gelijk belasten en het gebouw moet zo min mogelijk (fossiele) energie gebruiken. Rab: 'Maar een steen die wél 100 jaar in de gevel kan zitten, maar waarvan het maken heel veel energie kost, is die wel of niet duur zaam?' Over het gebruik van hout bestaat meer eensgezindheid. Tro pisch hardhout is op z'n retour. 'Binnenkozijnen van hardhout, dat is natuurlijk onzin. En buitenkozijnen van lariks of grenen, hebben tegen woordig ook een lange levensduur. Mits slechte plekken, zoals kwasten, er uit zijn gehaald. Het gaat de goeie kant op. Ik vind het een verdienste dat er tegenwoordig in Europa meer naald- en vurenhout wordt aange plant dan gekapt.' De beurs is nadrukkelijk ook bedoeld voor ondernemers die nog niet zo goed weten wat ze met het onder werp duurzaam bouwen aan moeten. 'Hen willen we een houvast bieden. We willen de Texelaars prikkelen om over duurzaam bouwen na te den ken.' derijen en de schuur van Cupido, Een kleine drie hectare, waar de bollenteler ooit bos aanplantte om er sneeuwklokken te telen. Die groeien er nog steeds, maar sinds de boek handelaars het landleven ontdekten, grazen er ook schapen, lopen er een den en zijn houtwallen opgericht. In de schuur zat een appartement, dat Cupido verhuurde aan toeristen. Die vertoefden er prima, maar om er per manent te wonen, zoals de Welborens graag willen, voldoet het met aan de eisen. Het bestemmings plan bood de mogelijkheid een deel van de schuur om te bouwen tot een recreatiewoning, mits die met groter werd dan 54 vierkante meter. Daan: 'Toen we hieraan begonnen, was het niet zozeer de bedoeling om duur zaam te bouwen. Maar doordat we hier bijvoorbeeld geen aardgas en riolering hebben, zijn bepaalde din gen geworden zoals ze zijn. Niets aan dit huis is standaard, alles is ter Een huis als kuuroord. Dat is vol gens aannemer Martin Visser wat een Waddenwoning beoogt te zijn. 'Je voelt het gewoon als je binnen stapt. De beleving van zo'n huis is heel anders. Een Waddenwoning is niet alleen dubbel glas of isolatie, maar een compleet bouwconcept waaraan de woning moet voldoen. Alle producten die we gebruiken zijn beproefd.' Visser praat bevlogen over de Waddenwoning, waarvoor zijn bedrijf licentiehouder op Texel is. 'Dit verhaal is he-le-maal af. De woning is zó grondig geïsoleerd, dat het energie verbruik veel lager is dan de wette lijke norm. Door de natuurlijke mate rialen voel je je er gewoon veel prettiger in. Dit verhaal is af. Het is on derzocht en waterdicht.' De naam Waddenwomng is met voor niets gekozen. Het huis is opge bouwd uit materialen die afkomstig zijn uit de regio. Dat begint al onder de woning. 'Een kruipruimte is een bedompte en vochtige bedoening. Daarom brengen we daarin een dikke Aannemer Martin Visser zou maar wat graag een Waddenwoning bouwen. laag schelpen aan. Die isoleren, hou den de stank vast, nemen het vocht op en zorgen voor een veel gezonder klimaat in de woning. Voor de muur gebruiken we speciale Wadden stenen. Ook van natuurproducten. Er zitten bijvoorbeeld schelpen in. Voor kozijnen gebruiken we geen hard hout, maar liefst grenen of redceder. Alleen uit bossen die gegarandeerd worden herplant. Denk nu niet dat grenen niet duurzaam is. Door de bewerking gaat het net zo lang mee als hardhout, mits goed onderhou den. We gebruiken alleen milieu vriendelijke verf, aquamarijn. Op het dak hebben we het liefst riet of een gebakken pan. In de dakplaten zit natuurlijke Isolatie. Geen kant en klare fabrieksplaten. Als muurisolatie ge bruiken we boom- of kurkgranulaat, vlas- of wolisolatie. Dick Graaf is dat aan het ontwikkelen. Steen- of glas wol isoleert natuurlijk ook prima, maar wie durft te beweren dat het duurzaam is... Op de verpakking staat immers dat je bij het verwerken handschoenen moet aandoen en een mondkapje voor. Echt gezond is het dus met.' Visser staat te popelen om de eerste Waddenwoning op het eiland te bou wen. 'Want Texelaars kijken liever eerst even de kat uit de boom. Een voorbeeldwoning, die helemaal be proefd is, staat in Buitenpost en dat is voor Texelaars ver weg. Als er hier eentje zou staan, dan kunnen ze het met eigen ogen bekijken.' De vengun ning om er één te bouwen aan de Zaandammerdijk, ketste echter af omdat het bijgebouw te hoog is.' Wie in een Waddenwoning wil wo nen, moet niet alleen in duurzaam bouwen geloven, maar er in financiële zin ook iets voor over hebben Wie volgens dit concept bouwt is circa twintig procent duurder uit, dan bij gangbare bouw. Maar daar staan in het gebruik weer de nodige bespann- gen tegenover. beheerders argwanend. Ze kunnen bijna niet geloven dat je met zulke simpele middelen zulk schoon water krijgt. Het is kraakhelder.' Duurzaam is synoniem voor zuinig en hergebruik en dat is tegenwoordig een deugd. Zo ligt een deel van het oude plaveisel van de haven van Oudeschild rond het huis van de Welborens. Lariksbalken die normaal voor de bouw van carports worden gebruikt, prijken nu aan het plafond. Deva: 'We hebben ze bijgeschaafd en kijk eens hoe mooi. Met al die fijne scheurtjes gaat het er verweerd uit zien. Het hout dat niet wordt gelakt of geschilderd met milieuvriendelijke verf zetten we in de bijenwas. Net als de keuken. Die is uniek, want Deva heeft hem zelf ontworpen en getim merd.' Omdat het huis moest ogen alsof het er altijd al heeft gestaan, is bij de afwerking gekozen voor red- cederhout, dat met de jaren een ver weerde, grijze tint zal krijgen. Het resultaat is een duurzame wo ning, die als voorbeeld is opgenomen in een brochure die wordt verspreid ter gelegenheid van de beurs Duur zaam Bouwen. Een woning waarin vergeleken met reguliere bouw wat meer geld is geïnvesteerd, maar die in het gebruik goedkoper zal zijn. De opdrachtgevers en de bouwers zien het als een geslaagd project. Voor Jade geldt het als een voorbeeld woning, waarvan ze er meer zouden willen bouwen. De Welborens hou den geen open dag, maar iedereen die wil kijken, is welkom. Aan de totstandkoming werkten mee" Jade, Installatiebedrijf De Wit, De Vnes en V/d Wiel. Stefan Hin en Cor v/d Maden. Energiebedrijf NUON is er nog steeds niet achter wat de oorzaak is geweest van de twee stroomstonngen die zich vrijdagmiddag voordeden. Texel en het noordelijk deel van Noord-Hol land waren van 14.49 en 14.57 uur en van 15.37 en 15.54 uur verstoken van elektriciteit. De storing trad op door dat een beveiligingssysteem in wer king trad Naar de oorzaak hiervan wordt nog gezocht. Het energie bedrijf heeft wel een aantal voor zorgsmaatregelen genomen, om te voorkomen dat deze storing nog maals optreedt. Een woordvoerder van NUON verwacht geen claims. 'Hier is sprake van overmacht en niet van nalatigheid. Verder is de storing binnen de voorgeschreven tijd ver holpen.' Het is niet bekend in hoe verre op Texel sprake is van schade.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5