Raad: 't Noorden wel, maar PH-polder niet Cjroen '/wartsjexels in het harL, Natuurmonumenten i beperkt uitbreiding /an gesloten gebied 'Inzet van velen door bot gedrag miskend' 1 Kaartenactie voor muziekinstrumenten Windmolens zaaien verdeeldheid in politiek Brouwer 'Schouderklopje' voor ambtenaren [TF boos op organisatie intocht Sint l Qnder de pomp Texels Belang nu tegen turbines in het buitengebied Nieuwe planten soort in duinen van Texel Heksen op toneel m Seksueel misdrijf Pad Westerweg klaar in lente TEXELSE^COURANT liilMi VRIJDAG 23 NOVEMBER 2001 I Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg lelefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 •mail: mfo@lenr.nl /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. uitbreiding van het 'gesloten' I van het wad nabij De Schor- n wordt minder omvangrijk dan nvankelijk de bedoeling was. De ibieden die zijn aangewezen voor idlopen blijven gewoon toegan- ilijk. Een kleiner deel ten noorden n De Schorren gaat wel op slot, n fouragerende lepelaars rust te innen. Een besluit dat wordt be- ■urd door Lourens Westbroek, s onderzoek doet naar oesters in gebied en deze ook raapt. it name wadloper Kees Dijkema jnde zich tel gekant tegen het slui- van de 1200 hectare grondgebied n Vereniging Natuurmonumenten oosten van Texel. Tot dusver wa- i alleen De Schorren en een gebied omheen als artikel 17-gebied aan wezen. Pal naast dit gebied zijn achtens de Wadloopverordenmg in l verleden twee gebieden aange- azen voor wadlopers. Deze gebie- (i zouden daardoor niet meer toe- nkelijk zijn. Opzichter Erik ankveld van Natuurmonumenten, j mijn weten werd daar al lang geen ibruik meer van gemaakt.' Dat aek dus anders te liggen. 'We heb- n een aantal bezwaren van wad iers gehad en naar aanleiding arvan zijn we met hen gaan praten. 1 is niet onze bedoeling dat men- (i niet meer van het Wad kunnen nieten. Integendeel. Vandaar dat dn samenspraak met het ministe- van LNV, directie Noord de grenzing van het gesloten gebied ibben bijgesteld.' Zowel aan de iid- als aan de noordkant van De horren loopt de grens precies tgs de twee wadloopgebieden al- ar. Verder zijn afspraken gemaakt et EcoMare en de Wadden- remging, over het houden van ex- irsies op het wad. Want dat moet woon kunnen. Alleen niet in het bied dat wij willen voorbehouden in de vogels.' it gebied dat wél word afgesloten f ten noorden van De Schorren, aan eerszijde van het zogeheten Kiltje. ecies op die plek is de laatste ja- ri een uitgebreide populatie van de ipanse oester (Crassostrea gigas) (wasdom gekomen. De bank heeft ar schatting een omvang van drie btare en neemt snel in omvang toe. =n ontwikkeling die nauwlettend ordt gevolgd door schelpdieren kenner Lourens Westbroek en lief hebber Gerd Jan Roos. Westbroek doet al |aren studie naar deze oester soort, die vanuit Zeeland is opgerukt naar de Waddenzee. Hij volgt de ont wikkeling van deze bank op de voet. 'Dit is voor ons zo'n belangrijk ge bied, het is ons proefperceel. Als we dat kwijtraken houdt het gewoon op.' Het tweetal wil elders langs de waddenkust een oesterperceel in gebruik nemen, maar LNV geeft hier voor geen toestemming. Stroperij Behalve dat ze de oesters bestude ren. rapen Roos en Westbroek deze ook. Menkveld: 'Ze doen dat voor commerciële doeleinden. Het is stroperij, gewoon ordinaire diefstal. Westbroek beroept zich op historisch medegebruik, maar dat is onzin. Japanse oesters groeien hier nog niet Lees verder pagina 5 De ambtenaren van de gemeente Texel krijgen een 'Generale Schouderklop' als blijk van waar dering voor hun bijzondere inzet in dit jaar. De schouderklop be staat uit een bedrag van f200,- dat aan ongeveer 160 medewer kers zal worden overgemaakt. Er is dus totaal f32.000,- mee ge moeid. Volgens secretaris Piet Zoon is het extraatje zeer op zijn plaats. Hij wijst erop dat het ambtelijke apparaat met bijzondere projec ten bezig is geweest die meer dan normale inzet en aandacht vroegen, zoals de structuurvisie, de veranderingen in de organisa tie en de voorbereiding van de centrale publieksbalie. Hoewel de ene ambtenaar daar veel meer mee bezig is geweest dan de andere, waagt het gemeentebe stuur zich niet aan het maken van onderscheid. Het blijk van waar dering gaat daarom naar ieder een, met uitzondering van enkele categorieën waarvoor andere re gelingen gelden, zoals onderwij zers en WSW-ambtenaren. et Koninklijk Texels Fanfarecorps boos op de organisatie van de in- icht van Sinterklaas. Nog voor de oedheiligman de haven was bin- tn gevaren, hadden de muzikan- in hun koffers al gepakt. Het fan- re vertrok voortijdig omdat het uzikaal werd overstemd door de O-speler van de organisatie. 'De «Ie intocht verliep prima, maar bij it onderdeel ging het miserkent oördinator Ben Zegeren. 1st bestuur van KTF is ontstemd ver de gang van zaken tijdens de tocht in Oudeschild. 'Als blijkt dat inzet van velen door zulk bot ge- -Medewerkers van de gemeente knigen een Generaal Schouder klopje. Wat hadden we nou afgespro ken: géén grapjes meer over ambtenaren. Om geld bijeen te krijgen voor het onderhoudsfonds IMV gaf wethouder Nel Eelman woensdag het goede voorbeeld. Ze kocht de eerste twee setjes kaarten van Marleen Hillen van de Thijsseschool. De officiële plechtigheid werd opgeluisterd met trommelgeroffel door Marleens klasgenootjes. (Foto owo Timm*rmw Leerlingen van de Texelse basis scholen benaderen de komende tijd mensen uit hun naaste omge ving met het verzoek om ansicht kaarten te kopen. Met de op brengst van de kaartenactie wordt een fonds gevuld voor de repara tie van 200 instrumenten die nodig zijn voor de Instrumentale Muzi kale Vorming (IMV) in het basison derwijs. Wie de kaarten koopt krijgt iets moois in handen. De foto's zijn gemaakt door Jan Bot, tegenwoordig directeur van de stichting voor Protestants Christelijk Primair Onderwijs in Noordwest Noord-Holland. In zijn vrije tijd schoot hij sfeervolle Texelse beelden, die passen bij de feestda gen. Een setje van vijf kaarten kost 7,50 gulden, de opbrengst wordt in z'n geheel in het fonds gestort. Als ook de Jozefschool in januari aan het IMV deelneemt, doen alle Texelse basisscholen mee Dat betekent dat op de scholen elke week een kleine veertig muzieklessen worden gege ven. Een jaar lang kunnen de kinde ren leren spelen op een instrument naar keuze. Ze kunnen kiezen uit ne gen blaas-, slag-, snaar- of toets instrumenten. Voor het onderhoud hiervan moet het fonds worden ge vuld met ƒ350.000,-. Dankzij bijdra gen van de gemeente, de Rabobank en het Prins Bernhardfonds is er reeds ƒ150.000,- binnen. De setjes met kaarten zijn ook te koop bij het Open Boek en Nauta Boek. drag wordt miskend, kunnen mis schien zelfs de kinderen van Oude schild wel begrijpen dat het bestuur van KTF moeite zal kosten zijn leden te motiveren volgend jaar weer (voor joker) op een kar te gaan spelen', schrijft het bestuur in 'Wat ik zeggen wou', als reactie op het rijm van de kinderen uit Oudeschild in de krant van dinsdag. Volgens Zegeren is geen opzet in het spel. 'Degene die de CD-speler bediende, bleek er niet goed mee overweg te kunnen. Dat kwam pas uit toen de festiviteiten al volop bezig waren. Ik zag het gebeu ren, maar kon er toen al niets meer aan veranderen.' Het voorval vond plaats in een jaar dat de organisatie de intocht juist wat meer glans wilden geven. Zegeren: 'De intocht op Texel is héél bijzonder. Want waar komt Sinterklaas nu nog vanaf open zee per boot aan land? Er komen men sen speciaal voor naar Texel. Ook 'Belgen en zelfs Duitsers die Sinter klaas gaan vieren. De VW wordt al weken tevoren gebeld over de datum van de intocht, zodat mensen een arrangement kunnen boeken. Wat folkore hoort daarbij. Er liepen verklede kinderen bij en noem maar op. Maar de muziek was niet hele maal goed gecoördineerd. We heb ben er lering uitgetrokken en Wil de Leeuw gevraagd of ze de intocht vol gend jaar wil coördineren. Met de fanfare wil ik in gesprek, want we houden ze er natuurlijk graag bij.' Tij dens de viering op de Groeneplaats werd afscheid genomen van Peter Bakker en Aad van Heenvaarden, die ongeveer 25 jaar betrokken waren bij de organisatie. De raad denkt weliswaar verdeeld over het plaatsen van windmolens, op basis van de huidige politieke verhoudingen zouden er op de grens van polder Eierland en Het Noorden tien molens mogen wor den gebouwd. Dat bleek dinsdag avond, tijdens de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie. Op merkelijk was de ommezwaai van Texels Belang. De partij die altijd vóór windturbines was, is nu te gen. 'Het rendement is voor ons eigenlijk niet aan de orde, de mo lens passen niet in het Texelse landschap', verklaarde fractievoor zitter Dick Drijver. Zelden is er veel publieke belangstel ling voor de raadsvergaderingen, maar elke keer als de politiek zich buigt over windmolens is vrijwel elke stoel bezet. Zo ook dinsdag, toen de fracties met de billen bloot moesten. Aan insprekers geen gebrek. Velen van hen hadden hun standpunt in de rubriek 'Wat ik zeggen wou' in de Texelse Courant al kenbaar gemaakt, zekerheidshalve deden ze het tegen over de commissie nog eens dunne tjes over. In aantallen gesproken ein digde de inspreekronde met 5-2 in het voordeel van de anti windmolen lobby. Voorspelbaar, vond Anja van der Heide (CDA). 'Want het zijn door gaans de tegenstanders die zich la ten horen.' Ze riep ook voorstanders op hun mening kenbaar te maken. Dinsdag werd het voortouw geno men door de potentiele windmolen- boer Frits Bakker. De ondernemer uit Het Noorden richtte zich rechtstreeks tot de politici. 'Dick (Drijver, red.), ik wil jou en je partij aanspreken op consistentie en inconsistentie. Als voorzitter van de agrarische natuur- vereniging moet je als geen ander weten wat een ramp het is voor de burger als bestuurders steeds een andere mening hebben.' Rendement Gebrek aan consistentie kan Gerard Weijers van TB met worden verweten. Hij was van begin af aan tegen. Maar Dick Drijver en Corrie Heijne waren van standpunt veranderd. Drijver: 'Een paar molens van 60 meter von den we nog aanvaardbaar. Maar tien molens van meer dan honderd me ter hoog passen niet in het Texelse landschap. Rust en ruimte zijn de kernwaarde van het eiland en die moeten we in stand houden.' De dis cussie of het verlies aan landschaps waarden al dan met opweegt tegen het rendement van de molens ging Drijver met aan. 'Het rendement is ondergeschikt aan het landschap.' Drijver kondigde aan dat wat zijn par tij betreft de doelstelling van Texel om in 2030 duurzaam in de eigen energiebehoefte te voorzien, van ta fel is. 'Wel zoveel mogelijk, maar al leen op een manier die inpasbaar is in het Texelse landschap.' TB voelt wel voor het plaatsen van molens van 100 meter in Oudeschild. Maria van der Spek toonde geen en kele aarzeling. 'De WD is mordicus tegen. Ik ga deze discussie niet voor de tiende keer aan.' Ze wees op het besluit van de Raad van State, op basis waarvan windmolens in het buitengebied niet zijn toegestaan. Maar de Kroon had zich nog niet uit gesproken of onder druk van de pro vincie kwam het college met een nieuw plan voor windenergie. 'Heeft Texel een inspanningsverplichting?', vroeg Frans Visser van D66. 'Alleen een morele', reageerde wethouder Daan Schilling, net als de rest van het college vóór de windmolens. Visman: 'We mopperen over de bouw van grote schuren en huizen in het land schap. En we willen stolpen en boe ten restaureren om Texel zo mooi mogelijk te houden. En dan nu gebie den voor windmolens aanwijzen? We zijn voor duurzame energie, maar geen windmolens in het open ge bied.' Lees verder pagina 5 Boswachter Kees Bruin van Staatsbosbeheer heeft in de dui nen van Texel een voor Nederland nieuwe plantensoort gevonden. Het gaat om de waterplant Potamogeton filiformis uit het ge slacht fonteinkruiden. De Neder landse naam wordt draad-fontein- kruid. Het Rijksherbarium in Leiden heeft de vondst bevestigd en een gedroogd exemplaar aan haar collectie toegevoegd. Ook buitenlandse deskundigen hebben de vondst van de nieuwe soort be vestigd. Het fonteinkruid is gevonden in zes plassen in het Moksloot-project en in de Horspolders. De dichtstbijzijnde groeiplaatsen zijn in Noord-Duits- land. Waarschijnlijk zijn de zaden door eenden of andere watervogels opgegeten in natuurgebieden langs de Oostzee en zodoende op Texel beland. Draadfonteinkruid is gezien het aantal groeiplaatsen vermoede lijk al langer op het eiland aanwezig. Het hoort tot de groep van de Heksen zijn 'hot'. Dat bewijst niet al leen het immense succes van de boeken en de film over Harry Potter. In Oosterend 'voert de plaatselijke toneelvereniging in totaal drie maal de voorstelling De Heksen op. naar het beroemde boek van Roald Dahl. Pagina 2 De Alkmaarse officier van justitie heeft tegen een 23-jange zwerver een celstraf van vier jaar en tbs met dwangverpleging geëist. De man heeft van juli 1999 tot begin februari 2001 op Texel en in zijn geboortestad Alkmaar meerdere jonge jongens ernstig seksueel misbruikt. Pagina 5 Het staat nu vast dat de twee laat ste fasen van het fietspad Den Burg-Den Hoorn langs de Wester weg in het vroege voorjaar kunnen worden aangelegd. De twee fasen stonden al op de lijst van werken die door de provincie worden ge subsidieerd, maar voor één der fa sen waren er nog onvoldoende middelen. Gisteren werd bekend dat dit ontbrekende geld alsnog beschikbaar komt omdat werken elders in de provincie niet door gaan. Het gaat om het stuk tussen het Torenhuis en de dorpskom van Den Hoorn en het stuk tussen het kruis punt Pontweg/Keesomlaan en de Akenbuurtsweg. De totale kosten daarvan bedragen 1,34 miljoen euro. Daarvan komt 70% voor rekening van de provincie. grasbladige fonteinkruiden en groeit op een zandige bodem in helder water, doorgaans samen met krans- wieren. De valleien in het zuiden van Texel zijn rijk aan fonteinkruiden: van de negentien soorten die nu in Neder land voorkomen worden er hier acht gevonden. Samen met de zeven soorten kranswieren vormen ze een duidelijk bewijs van het succes van het herstel van de waterhuishouding en van de waterkwaliteit in dit gebied. Ook een ander fonteinkruid (ongelijkbladig fonteinkruid), dat sinds 1870 niet meer werd waarge nomen, is door het natuur ontwikkelingproject weer op Texel teruggekeerd. In totaal komen op Texel nu elf van de wereldwijd onge veer honderd soorten voor. (Advertentie) fjna ^wrt /mli h bé ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1 1 i i i y^udlo ^^^ideo ^rJelecom< NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1