Op de kotter, of toch maar kapster? HEMA Jongerenwerk sluit tijdelijk skatepark Alterra wil teelt van oesters onderzoeken DE^tfe (jroen ?tmrL-Jexels 'm het SINT en PIET Ha reeks van pesterijen en vernielingen Proefperceel aangevraagd bij LNV Motorrijder gewond na botsing tegen trekker op Pontweg Onderzoek naar 'identiteit' Texel Tekenwedstrijd bij Baba Jaga komen... Zie onze advertentie in de krant van a.s. vrijdag Parkstraat Ondernemers a Mini-Nieuwgat a Duurzaam bouwen TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER lm Keijser Kampeercentrum RZAAK Onderzoek naar verdrinking hond jongeren die de problemen veroorza ken en de politie verzorgt extra pa trouilles. Om de gebruikers nog eens extra op hun eigen verantwoordelijk heid te wijzen, staakt de beheerder op 2 oktober twee weken lang het onderhoud aan de baan. De skaters moeten zelf het zand van de baan halen. Op 18 oktober is er een bijeenkomst met elf skaters, die de kans krijgen aan justitiële vervolging te ontkomen. Voorwaarde is dat ze beloven hun leven te beteren door hun deel van de geleden schade te betalen en - voor zover van toepassing - een excuus brief te ondertekenen waarin ze zich verontschuldigen bij de slachtoffers van pesterijen. Alle elf werken mee en in de dagen erna doen nog eens ne gen anderen hetzelfde. Zes van de in totaal vijftien vernielingen worden bekend, één van de drie inbraken en alle vier gevallen van molest. Voorbarig 'We waren dus op de goede weg en vol vertrouwen', schrijven De Bloois, Heijnen en Schrama in een brief die vrijdag jongstleden aan de ouders werd gestuurd. Het optimisme bleek echter lichtelijk voorbarig, want sindsdien volgden nieuwe pesterijen, een vernieling waarbij twee binnen deuren van de kiosk werden vermeld en werd de drankautomaat onklaar gemaakt met een rookbom, met als klap op de vuurpijl de vrijdagochtend ontdekte inbraak in de kiosk. Resul taat: kapotte deuren en een 'vakkun dig' gesloopte drankautomaat. De inbraak vormde de druppel die de emmer deed overlopen, waarna de Welzijnsstichting vrijdag besloot het park tijdelijk te sluiten en hekken bij de ingang te zetten. Aan het besluit viel niet te ontkomen, meent Schrama. hoewel een gevolg is dat de goeden onder de slechten lijden. 'Het skatepark telt ongeveer tachtig vaste bezoekers. Twintig van hen veroorzaken wel eens problemen, maar de meesten daarvan hebben op 18 oktober beloofd dat ze hun leven zouden beteren. En daar houden ze zich aardig aan. Maar er zijn vier of vijf jongeren die wij op de een of andere manier niet kunnen bereiken en die gewoon doorgaan met hun gedrag. Eerst moet maar eens duidelijk wor den wie dat zijn.' Of de daders nu bekend worden, staat nog te bezien, ook omdat niet duidelijk is of de an dere reguliere gebruikers van het park hen wel kennen. De totale schade schat Schrama inmiddels op meer dan duizend gulden. Beheerder De problemen voorkomen door per manent een beheerder toezicht te laten houden, is geen reële mogelijk heid volgens Schrama, aangezien het geld daarvoor ontbreekt. In de prak tijk opent De Bloois - die wegens gezondheidsproblemen overigens slechts de helft van de tijd beschik baar is - de kiosk 's ochtends en sluit hij deze 's avonds. Dat gebeurt in de winter om 18.00 uur en in de zomer om 21.00 uur. Tussendoor neemt hij geregeld een kijkje. Het park zelf was tot vrijdag dag en nacht toegankelijk, zij het dat er onvoldoende verlichting is om te kunnen skaten wanneer het donker is. Schrama: 'In de avondu ren is er normaal dan ook niemand.' De jongeren die de kiosk openbre ken, lijken niet meer dan een plek te zoeken waar ze droog zitten en on gestoord hun gang kunnen gaan. 'Stelen doen ze eigenlijk niet. Het is dan ook meer kraken dan inbreken', Visserij op een Noordzeekotter mag dan traditioneel een aangelegenheid zijn voor stoere mannen, voorman Ben Daalder heeft er geen moeite mee als vrouwen de bedrijfstak ko men versterken. Vrijdag, tijdens de bedrijvendag in OSG De Hogeberg, probeerde hij drie jonge scholieren van de schoonheid van zijn bedrijfs tak te overtuigen. Ze namen zijn beloftes voor waar aan, maar toen hij informeerde naar hun toekomst plannen antwoordden twee van de jongedames er nog niet uit te zijn. De derde ambieerde een baan als kap- afgekondigd, werd er nog dezelfde dag door onbekenden afgesloopt. meent de jongerenwerker, die oppert dat er wellicht een half open 'hokje' met een stopcontact voor een radio voor deze groep kan worden ge plaatst. Bijeenkomst Voor de bezoekers met een schoon geweten is de maatregel van de Welzijnsstichting extra zuur. Lange tijd koesterden ze de wens om ook op vrijdagavond op het skatepark te kunnen doorbrengen. Na overleg met het gemeentebestuur en de buren (Foto Joop Ronvnots) van de Elemert stond het licht op groen en zou het park afgelopen vrij dag voor het eerst 's avonds open gaan. Ze kunnen zich troosten met de gedachte dat ook de Welzijns stichting aanstuurt op een snelle her start. 'Het skatepark is speciaal voor deze groep gemaakt. In de afgelopen jaren is er daarom voor twee ton in geïnvesteerd. Alleen: om die herstart te kunnen maken, moeten we zoveel Onderzoeksinstituut Alterra heeft bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) een aanvraag ingediend om onderzoek te mogen doen naar oesterteelt in de Waddenzee. Het instituut heeft daarvoor een perceel op het oog nabij de IJzeren Kaap. 'We willen weten wat de gevolgen zijn van een kleinschalige, duurzame en traditionele teelt voor de natuur in de Waddenzee. Het is tevens een mogelijkheid om te kijken of deze wijze van oesters telen economi sche perspectieven biedt', aldus initiatiefnemer Han Lindeboom. De aanvraag van Alterra volgt nadat LNV een eerdere aanvraag van schelpdierenkenner Lourens West broek heeft afgewezen. De regering gaat zeer terughoudend om met in troductie van nieuwe schelpsoorten in de Waddenzee en volgt de ontwik keling van de Japanse oester zelfs met enige zorg. 'De kweek van deze oestersoort kan de ontwikkeling mo gelijk beïnvloeden', aldus LNV. Wat ook een rol speelt is dat naast West broek ook anderen interesse hebben om op commerciële basis oesters te gaan telen in de Waddenzee, Het zou voor LNV moeilijk te verdedigen zijn om aan de één toestemming te ge ven en die aan anderen te weigeren. Maar volgens Lindeboom is het niet uitgesloten dat er op het wad in de toekomst toch op oesters mag wor den gevist. 'Volgens de Planologi sche Kernbeslissing Derde Nota Waddenzee en afspraken die zijn gemaakt in Esbjerg, zijn er kleinscha lige, duurzame en traditionele activi teiten mogelijk in de Waddenzee. Ten aanzien van de oestervisserij is er één probleem: de Japanse oester, die ongeveer 25 jaar geleden in de Wad denzee is gaan groeien, hoort hier niet. In die zin is de kweek daarvan een nieuwe activiteit. Maar oester visserij op het wad is natuurlijk al eeuwen oud. In die zin is het traditio neel gebruik en past het binnen de criteria.' Lindeboom benadrukt dat het onder zoek betreft naar kleinschalige, duur zame teelt van oesters. De aanvraag betreft in eerste instantie een vergun ning voor vijf jaar, met eventueel een tweede termijn van vijf jaar. De exploi tatie van het perceel zal worden uit besteed aan een oesterkweker. 'Daarbij denken we in eerste instan tie aan Lourens Westbroek, omdat hij al veel onderzoek naar kweek- techmeken heeft gedaan en contac ten heeft over de afzet van de oes ters.' Meer over de perspectieven van de oesterkweek elders in deze krant. Een 38-jarige man uit De Cocksdorp is gistermiddag tegen zes uur gewond geraakt bij een ongeluk op de Pontweg nabij 't Horntje. De man, die op weg was naar de boot, botste op zijn motor tegen een trekker die met een geladen platte wagen vanaf het land de Pontweg aan het oprijden was. De combinatie werd bestuurd door een 61-jarige man uit Den Hoorn. De inwoner van De Cocksdorp reed tegen de stang tussen de trekker en de platte wagen. Met inwendig letsel werd hij per am bulance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht. Het is niet bekend hoe ernstig zijn verwondin gen waren. De weg werd tijdelijk af gezet. Verkeer werd omgeleid via de berm. De motorrijder reed tegen de stang tussen de trekker en de platte wagen. (Foto Jeroen vu mogelijk jongeren én hun ouders er bij betrekken.' De vergadering waarin de problemen worden besproken, vindt woensdag (morgen) plaats in jongerencentrum Time Out en begint om 19.30 uur. De bijeenkomst wordt voorgezeten door burgemeester Geldorp en bijge woond door de korpschef en betrok ken agenten van de Texelse politie. Welk beeld heeft het publiek van Texel? Hoe kijken specifieke groe pen van mensen tegen bepaalde aspecten van Texel aan? Het ant woord op deze vragen wordt straks gegeven door studenten van de Universiteit van Amsterdam die het komende voorjaar een so ciaal geografisch onderzoek op Texel zullen houden. De studenten zullen literatuur onderzoek doen en enquêtes afne men op zodanige schaal dat de resul taten wetenschappelijk representatief zijn. Het initiatief voor het onderzoek is genomen door de universiteit zelf. Die heeft de gemeente om medewer king gevraagd, vooral in de vorm van het leveren van gegevens. Omdat er verder geen kosten aan verbonden zijn, heeft het college besloten die medewerking te geven. De resultaten van het onderzoek zouden gebruikt kunnen worden bij de uitwerking van de structuurvisie. De jury van de tekenwedstrijd die werd gehouden na afloop van de kinderopera Baba Jaga, op 11 no vember in theater De Kiekendief, had een moeilijke taak. Ze koos uit 39 fraaie inzendingen ten slotte drie win naars. De eerste prijs gaat naar Laura van der Sluis (8 jaar), de tweede naar Lucie Veeger (6 jaar) en de derde naar Melinda Kooger. Hun tekeningen worden tentoongesteld in de Muziek- en Dansschool. De tekeningen van de andere kinderen kunnen daar tot vrijdag 30 november worden afge haald. IM-advertentie ster. Meer over de bedrijvendag staat elders in deze krant. (Foto joop Rommetsi Een belangrijke fase in de voorberei ding van de bouw van Teso's nieuwe veerboot zit erop. De modelproeven in het Maritiem Research Instituut Nederland (MARIN) in Wagenmgen zijn afgerond. We waren erbij toen vorige week het 8,5 meter lange mo del van het schip voor de laatste keer door de 220 meter lange sleeptank werd getrokken. Pagina 5 Zo'n 2500 mensen hebben vnjdag en zaterdag de beurs Duurzaam Bou wen in de Burg. De Koninghal in Den Burg bezocht. Overkantse bednjven en Texelse bedrijven en organisaties gaven er tekst en uitleg over de mo gelijkheden van duurzaam bouwen. Het Texels bedrijfsleven werkten er goed samen. Pagina 9 (Advertentie) (jrto J'mtrL jnth It hé bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE boetiek- NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. jpGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11633 1 DINSDAG 27 NOVEMBER 2001 T E X E LS E«® COU RANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 e-mail: info@lenr.nl Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Jeroen van Hattum, tel. 31 60 89 of 06-22 87 42 25 Losse nummers 1,80 0.82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. |f maanden en één dag nadat het irenoveerde skatepark in Den jrg feestelijk werd heropend, is ilweer op slot gegaan. Het Jon- irenwerk van de Welzijns- ichting - de beheerder van het ,rk - nam deze maatregel nadat ijdagochtend was geconstateerd jtde kiosk op het terrein voor de jlde maal in korte tijd was open- ibroken. Eerder al werd bij de jlitie aangifte gedaan van peste- en, bedreigingen en vernielingen, rtrokkenen en hun ouders zijn (genodigd om woensdag onder iding van burgemeester Joke eldorp over deze ongewenste si- atie te praten. problemen op het skatepark heb- ïi een korte maar hevige geschie- ïiis, zo blijkt uit een lijst die het Jon- renwerk heeft bijgehouden sinds van een nieuwe asfaltvloer voor- ine park op 22 juni werd heropend. 5juni: molest Groep skaters gooit water op passerend jongetje, gders doen aangifte. 27 juni: brand- ichting. Groepje van negen skaters ookt fikkie voor de ingang van het atepark Na weigering verzoek be- srder om het uit te maken, komen ditieagent Jos Berbée en een col- ja langs om een waarschuwing uit idelen. 28 juni: molest. Twee Duitse mnen met kinderen wordt gepest auto met stenen bekogeld door iters. Ouders doen aangifte. 27 juli: eerder spreekt skaters toe over nelingen op het park. Skaters ien grote mond. 28 juli: inbraak, igeren forceren toegang tot de isk middels steen door het raam. Jzijnsstichting doet aangifte.' Gemolesteerd de maand augustus is het rustig, ar daarna keren de problemen te- g. Op 7 september worden twee age skaters gepest, bestolen en pgesloten door oudere gebruikers in het park. Op 13 september rengt een uit Sassenheim afkom- Sge groep een bezoek aan het ter- mtje aan de Elemert. Drie skaters orden door de gasten emolesteerd. De daders worden ju- disch vervolgd. Op 22 én 24 sep- mber forceren jongeren de toegang 9 de kiosk op het park. Ze stelen tkjes uit de automaat. De Welzijns- ichting doet aangifte. Op 25 sep- imber wordt een jonge skater weg pest en moet de politie wederom actie komen. ëdien is er geregeld overleg tussen politie, beheerder Bernhard de loois, jongerenwerker Carla ichrarha en de directeur van de Welzijnsstichting, Bart Heijnen. Er dgen persoonlijke gesprekken met le politie is op zoek naar degene lede verdrinking van een hond op fn geweten heeft. Het dier, een warte bastaardreu van ongeveer «n jaar oud, werd vrijdagmorgen öngetroffen in de zee onder aan tedijk bij Oudeschild. Om z'n nek at een touw, met daaraan een em- Wrmet inhoud die bijna negen ki- «gram woog. Jehond werd gevonden door Oude- tthilder John Gommans. 'Ik liet mijn *nd uit, toen ik een emmer zag lijver. Toen ik ging kijken, bleek dat seen hond aan vast zat. De emmer •as zó zwaar, dat moet bewust zijn Waan.' Gommans bracht het dode Ier naar de dierenarts, die consta- lerde dat het om een met-gecas- teerde, ruwharige reu met korte po- In ging. De praktijk heeft de politie geschakeld. 'Want dit is natuurlijk fcoluut niet aanvaardbaar', aidus *n assistente van de dierenartsen, fe politie omschrijft het als 'een tfare vorm van dierenkwelling' en Wft de kwestie in onderzoek. Men- Sn die een vermoeden hebben over herkomst van het dier, kunnen Sntact opnemen met het politiebu- Sau, tel. 0900-8844.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1