IOZ verwacht spoedig inde financiële zorgen -m O© ::plus Bestuur Sportschutters genomineerd voor prijs Skatepark weer open Moderne abri Harken buurt f/n tien jaar f40 miljoen subsidie misgelopen Koninklijk NIOZ parel op wetenschappelijke kroon 010 Ook Modder stopt Nieuwe gezichten bij Texelse PvdA Verkoop vuurwerk niet op zondag Onderzoek naar oude vuilnisbelt Vervallen bus eerste boot Veevoeding j~ Q rider de pomp texelse'Ücourwt BEZORGER m/v 't Horntje en omgeving TEXELS E^COURANT Leij dekkers Mets St. vakantie gehandicapten Texel Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg cteur Jan de Leeuw van het lerlands Instituut voor Onder- ek der Zee (NIOZ) heeft goede iop dat het NIOZ binnenkort uit financiële zorgen is. Hij ver acht dat de organisatie voor Ne- irlandse Wetenschappelijk On- irzoek (NWO) snel tot een 'zeer ibstantiële verhoging' van de isissubsidie voor het NIOZ over- lat. Dit nadat een onafhankelijk countantsrapport heeft uitge- azen dat het instituut op 't orntje de laatste tien jaar in totaal 10 miljoen aan subsidie is misge- j pen. Hl tien jaar geleden opereerde het I OZ onder de vleugels van het mi- sterie van Onderwijs en Weten- kappen. Sindsdien valt het onder verantwoordelijkheid van NWO, n periode waarin de financiële pro- amen zijn opgelopen. De Leeuw: S| de overgang is een aantal afspra- n niet goed uitgepakt. Verder heeft NO bij de subsidieverstrekking de llatie niet volledig gecompenseerd. hebben we sluipenderwijs moeten leveren en blijkt dat we in die tien ar een bedrag zijn misgelopen dat eemaal zo hoog is als onze jaar- ise basissubsidie van 20 miljoen, afname heeft ook te maken met beleid van de overheid, dat eeds minder geld in onderzoek eekt. Maar het NIOZ is een instituut et een missie: het doen van onder- lek en het beschikbaar stellen van ciliteiten voor zeegaand onderzoek tor universiteiten en andere institu- Als we dat op minimale wijze illen doen en toch op een goed ni- >au, dan hebben we meer geld no- Dat we ondanks de te lage sub die toch nog kwaliteit kunnen veren, komt doordat we heel suc- isvol zijn om geld uit andere bron- m dan NWO te krijgen. Maar dat is een hele wankele basis om op termijn verplichtingen aan te gaan.' De financiële zorgen waren voor de besturen van het NIOZ en het NWO reden zich in te zetten om het NIOZ weer op de rails te krijgen. Er werd een commissie van wijzen gefor meerd, die de financiële situatie van het NIOZ en de historie die hieraan vooraf is gegaan tegen het licht heeft gehouden. Dit gebeurde aan de hand van een accountantsrapport, dat hiervan een haarscherpe analyse gaf. Afgesproken werd dat de commissie op 1 november, ruimschoots vóór het jubileum, zou rapporteren aan de besturen van NWO en NIOZ. Maar de hoop dat NWO, bij monde van voor zitter dr. R.J. van Duinen, deze week al toezeggingen zou doen over een verhoging van de subsidie, kwam niet uit. De commissie van wijzen was er niet in geslaagd om op de afgespro ken datum rapport uit te brengen. Het verscheen pas deze week, waardoor er voor de besturen van NIOZ en NWO geen tijd meer was om de con clusie te bespreken. Maar uitstel be tekent volgens De Leeuw geen afstel. 'Ook voor het NWO is het volledig duidelijk dat er iets moet gebeuren. Daarom hebben we reden om te ver wachten dat we over met al te lange tijd uit de financiële zorgen zijn. Het predikaat Koninklijk helpt daarbij wellicht.' Vooruitlopend op een subsidie verhoging van NWO is het NIOZ ge start met een zogeheten Private Funding Project. Het instituut gaat naar Amerikaans voorbeeld op zoek naar bedrijven die onderzoek door het NIOZ gaan sponsoren. Dat kun nen ze door bijvoorbeeld delen van onderzoek te financieren of geld te doneren voor het maken van onderzoeksmaterialen. Een speciale commissie houdt zich bezig met dit project. Deze commissie wordt gead- loeveel zetels ze ook bemachti- en, zeker is nu al dat de PvdA na e verkiezingen van komend voor- iar een geheel andere «meenteraadsfractie krijgt. Net Is fractievoorzitter Hans Roeper, Se zijn afscheid al eerder aankon- igde, keert ook Klaas Modder niet >rug. De nieuwe lijstaanvoerder is Ifred Schaatsenberg uit Oude- child. Ie nieuwe lijst werd vastgesteld na en unaniem besluit van het bestuur n de ledenvergadering, zo laat de VdA weten. Bedoeling is de kop van lijst 'drastisch te vernieuwen en te «jongen'. Slachtoffer werd Klaas todder, die eerder had aangegeven og wel vier jaar in de raad te willen lijven. Na overleg met het bestuur rok hij zich echter toch terug. 'Dit tas een moeilijke beslissing, maar ok hier stond vernieuwing en verjon- mg voorop', aldus de PvdA. Ie nieuwe eerste man, Schaatsen- speelde nog niet eerder een «langrijke rol in de politiek. Maat- «happelijk is hij echter flink actief. Hij s onder meer penningmeester van Ie dorpscommissie van Oudeschild en was bovendien betrokken bij de restauratie van molen De Traanroeier. Schaatsenberg werkt bij Teso, waar hij stuurman en reserve-kapitein is. Hij is ook lid van de ondernemings raad van de veerdienst. Tweede op de lijst is Eric Hercules uit Den Burg. Hij verdient zijn brood als scenarioschrijver en communicatie adviseur. Als kunstenaar is hij actief in de groep Waantij. Isabel Gonzalez, secretaris van de Texelse PvdA en administratief medewerker van EcoMare, stond al eerder op de lijst, waarop ze nu derde staat. Henk Hilstra (bouwkundige en projectlei der), Annemieke van Atteveldt (systeemontwerper bij SnelStart Soft ware in Oosterend en voorzitter van de PvdA), Nils Lely (leraar geschiede nis en maatschappijleer op de OSG en bestuurslid van de Stichting Pop Muziek Texel) en Wim van Aperlo (voorheen'werkzaam voor KPN en nu taxichauffeur) staan respectievelijk vierde, vijfde, zesde en zevende op de lijst. De kandidaten zullen zich binnenkort 'live' op een thema-avond aan het publiek voorstellen. Op de website van de partij (www.texel.pvda.nl) ver schijnen binnenkort interviews met hen. viseerd door een comité van aanbe veling, waarin onder andere Commis saris van de Koningin Jos van Kemenade en burgemeester Geldorp zitting hebben. Om de naamsbekendheid van het NIOZ te vergroten en te laten zien waar het instituut toe in staat is, kreeg John Smit van Videolux Productions opdracht een film te maken. De Texelse filmer heeft er een jaar aan gewerkt. Hij schoot beelden in het instituut zelf en reisde mee tijdens het tweede Rondje Afrika. Het resultaat is een 18 minuten durende film die gisteren tijdens het jubileum voor het eerst werd getoond. Ook als een zondag is aangewezen als koopzondag, mag op die dag geen vuurwerk worden verkocht. Dat is de opvatting van justitie en rijks overheid en de gemeente Texel sluit zich daarbij aan De drie dagen waarop dit jaar vuurwerk mag worden verkocht en afgeleverd zijn daarom vrijdag 28, zaterdag 29 en maandag 31 december. Het college heeft het bedrijf 'Bodemzorg' opdracht gegeven om de voormalige vuilstortplaats bij 't Horntje jaarlijks te blijven on derzoeken op mogelijke vervuiling van de omgeving via het bodem water. Deze 'nazorg' van de stort plaats kost per jaar 22.275,-. Het geld komt van de provincie die voor de periode 2001-2004 ƒ89.100,82 beschikbaar heeft ge steld. Bij het sluiten en afdekken van de stortplaats werd gevreesd dat regen water dat door het begraven huisvuil naar beneden sijpelt, tot vervuiling van het bodem- en oppervlaktewater in de omgeving zou leiden. Om de voormalige stortplaats te 'bewaken', werden op diverse punten peilbuizen geslagen waaruit regelmatig water monsters werden genomen. Tot dus ver is het met de vervuiling erg mee gevallen, laat de afdeling milieubeheer van de gemeente des gevraagd weten. Er is slechts een licht verhoogd ammoniumgehalte geconstateerd, maar er wordt reke ning mee gehouden dat dit vroeger al het geval was en dat het mets met de stortplaats heeft te maken. Meer ze kerheid daarover zal ontstaan als op grotere afstand van de stortplaats watermonsters worden genomen. Natuurboer Kees Kikkert, die aan de Watermolenweg op korte afstand van de voormalige stortplaats woont, wacht het met spanning af. Hij zegt aanwijzingen te hebben dat het van de belt afkomstige perculatiewater wel degelijk grond- en oppervlaktewatervervuiling veroor zaakt. Hij wijst op de sloten bij zijn boerderij waarvan het water in uitge sproken slechte conditie verkeert. Commissaris van de Koningin Jos van Kemenade overhandigt de koninklijke oorkonde en certificaten aan NlOZ-directeur Jan de Leeuw en K. Verhoeff, voorzitter van het bestuur van de Stichting NIOZ. nmm*rman/ (Advertentie) Het Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee mag voortaan het pre dikaat 'Koninklijk' voeren. Het werd woensdag uitgereikt door prof. dr. J.A. van Kemenade, tijdens de viering van het 125-jarig bestaan van het in stituut. De Commissaris van de Ko ningin ging bij de uitreiking in op de geschiedenis van het in 1876 ge stichte Zoölogisch Station, opgericht door de Nederlandse Dierkundige Vereemging. Daarmee werd de basis gelegd voor één van de oudste oceanografische instituten. De hou ten keet op de Helderse zeedijk groeide uit tot een multidisciplinair in stituut, gericht op wetenschappelijk onderzoek van de zee. Er werken ruim 250 medewerkers, het heeft ei gen werkplaatsen voor het ontwikke len van eigen apparatuur en instru menten, heeft een eigen haven, een laboratorium en informatiecentrum en verricht met schepen wereldwijd onderzoek. 'Naast eigen oceanografisch onderzoek in brede zin, steunt het instituut marine- onderzoek aan universiteiten en geeft het vele jonge en aankomende we tenschappers uit binnen- en buiten land de mogelijkheid om zich in het vakgebied te verdiepen. Verder is het NIOZ betrokken bij nieuwe ontwikke lingen en actuele kwesties. Zo draagt het onderzoek bijvoorbeeld in be langrijke mate bij aan ontwikkeling van kennis en inzicht in de klimaat systemen. Het NIOZ is dus volop en over de hele wereld in beweging', al dus Van Kemenade. Hij omschreef de koninklijke erkenning als een blijk van waardering voor de activiteiten van het instituut en voor de belangrijke positie die net NIOZ inneemt op zijn vakgebied en de bijdragen aan an dere vakgebieden. Het bestuur van de Stichting Sport schutters Texel is door het vakblad Sportbestuur en management genomineerd voor de titel 'Sport bestuur van het jaar'. De verkiezing wordt georganiseerd in samenwer king met De Lotto en levert het win nende bestuur een geldprijs op van ƒ10.000,-. De sportschutters beho ren tot de laatste selectie van acht besturen (uit 41 inzendingen) en heb ben deze verkiezing te danken aan hun verdiensten bij de totstandko ming van de nieuwe schiethal aan de Emmalaan. Het voorlopig juryrapport vermeldt hierover: 'Het spreekt voor zich dat daarvoor, met name voor deze naar verhouding kleine vereni gingen, een enorme inzet van de be stuursleden bij de voorbereiding, het managen en de uitvoering van het project nodig is. Ook de voortreffe lijke samenwerking van de twee ver enigingen in ae gezamenlijke stich ting is het vermelden waard.' Begin januari maakt een onafhanke lijke jury, onder voorzitterschap van Kees Jansma (chef sport bij Canal+), de drie laatste kanshebbers voor de prijs bekend. De uiteindelijke winnaar zal tenslotte bekend worden gemaakt op woensdag 16 januari, tijdens de uitreiking van de Lottocup door staatssecretaris Margo Vliegenthart. De directeur van de Lotto overhan digt de winaar dan de cheque van tienduizend gulden. De sport schutters moeten het in deze opne men tegen voet- en korfbalvereniging SC Joure, voetbalvereniging Reiger Boys uit Heerhugowaard, de Orcaruiters uit Urk, voet- en korfbal vereniging SV Merselo. voetbal vereniging Wilhelminaboys uit Best, Club Extra Harderwijk en Korfbalclub HKV/ Ons Eibernest uit Den Haag. Durk Durks van DLV Sneek spreekt maandag 3 december voor de Vere niging voor Bedrijfsvoorlichting over veevoeding. Hij besteedt aandacht aan het gebruik van drijfmest en kunstmest. Ook spreekt hij over hoe met andere voeding voor rundvee aan een optimaal rantsoen kan wor den gekomen. In dit verband zal hij ook de resultaten bekend maken van de proefvelden Qunoa. De lezing is in hotel De Pelikaan aan de Pelikaan- weg en begint om 20.00 uur. (Tl De Sportschutters zijn genom ineerd als sportbestuur van het jaar. ■Ja, wat wil je als je een sjeik, baron, koning en keizer in de gelederen hebt. Hij is modern, rechtlijnig, bevat veel glas en is voorzien van een bankje om te zitten. In de regen wachten op de bus bij halte Harkebuurt aan de Oosterenderweg is verleden tijd ge worden nu er sinds deze week een nieuwe abri langs de weg staat. Of liefhebbers van het landschap blij zijn met het moderne hokje moet nog blij ken. (Foto Jarnan van HaHum) 'S&vi Het besluit over het vervallen van de buslijn die aansluit op de eerste boot is definitief. Dit ondanks Texels ver zet en bezwaren vanuit enkele frac ties van Provinciale Staten. 'GS hou den vast aan deze bezuinigingsronde in het openbaar vervoer', aldus in hun antwoord aan de Statenfracties van GroenLinks en D66, die hierover vra gen hadden gesteld. Het besluit is voor wethouder Peter Bakker (Ver keer) aanleiding zich sterk te maken voor een alternatieve vorm van ver voer. 'Bijvoorbeeld per taxi, want die halen met de eerste boot toch dag bladen op. De provincie subsidieert nu twintig procent van het openbaar vervoer. Als ze dat in dit geval ook doen, dan kunnen we dit alternatief wellicht voor dezelfde prijs als een kaartje voor de bus aanbieden.' Ook GS noemen de telekomtaxi als goed alternatief. Of de provincie ook bereid is daaraan financieel bij te dragen, wilde een woordvoerder van GS be vestigen noch ontkennen. Het skatepark in Den Burg is gistermiddag weer open gegaan. Dit nadat de problemen op het park woensdag onder leiding van bur gemeester Geldorp zijn bespro ken. Besloten is tot de oprichting van een vereniging die verantwoor delijk zal zijn voor het skatepark, waardoor gehoopt wordt dat de problemen tot het verleden beho ren. Het bestuur, waarin onder an dere vier skaters (twee jongens en twee meisjes) zitting hebben, komt dinsdag voor het eerst in vergade ring bijeen. De problemen van de afgelopen tijd (vernieling, bedreiging en mishande ling) werden besproken tijdens een vergadering die werd bezocht door skaters en hun ouders. Er werd ge discussieerd aan de hand van stellin gen, die betrekking hadden op de kiosk en of er al dan niet ouders bij het skatepark moeten worden be trokken. Zonder schroom werd onder meer gesproken over drank-, drugs gebruik, overlast en het beheer. De skaters gaven te kennen meer zeg genschap te willen. Die krijgen ze doordat ze deel gaan uitmaken van het bestuur van de vereniging, waarin ook twee ouders, een politieagent, een jongerenwerker en een ambte naar van de gemeentelijke sectie Welzijn zitting hebben. De skaters in het bestuur werden aangewezen ONDERNEMERSVERENIGING DEN BURG I (j*r<* j ia ba barL. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen in Hier wonen ongeveer 90 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten worden om 15.00 uur door onze chauf feur op een vaste plek bij 't Horntje afgeleverd Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan urrftruu Longeveld de Rooy Spinbisn 6 1791 MC Den Burg Texel 'VHU Telefoon 0222 362600 f«« 0222 - 314111 (Advertentie) door burgemeester Geldorp, die hen selecteerden op basis van hun ac tieve inbreng tijdens de bijeenkomst. Door lid te worden van deze vereni ging kunnen skaters meepraten over het beheer van het park. Overigens zijn ook met-leden welkom in het skatepark. Hoever de macht van het bestuur reikt, moet in overleg met de betrokkenen nog worden vastge steld. Huisregel was dat ze er tot zonson dergang mogen zijn, maar de prak tijk leert dat het park ook daarna nog volop wordt bezocht. Daarom is be sloten er verlichting aan te brengen. In overleg met omwonenden is beslo ten het skatepark vrijdagavond bij wijze van proef open te stellen. Im-Advertentie Openingstijden winkels in Den Burg zie onze advertentie op pagina 9 IjrM Zmtrisjrirl 1 ia ba ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van drogisterij parfumerie NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1