'Oude gemeentewerf moet bedrijventerrein worden' wem Andere invulling Strender praktijk Cjrocn '^warLr Jexels het harL, Restant windmolen NIOZ baart opzien Jrker kotter beschadigt ïavenmond Oudeschild Vernieuwde havenmond levert lastige golfslag op DOP Niéuws van de provincie Wij wensen u... Uw Kerst- en 2 JL. - Nieuwjaarswens Hetty van Dijk blijft toch huisarts bemanning verzwijgt botsing havenpalen Adventsmiddag Koger ouderen Schippers hebben hinder van golven Kerstbijeenkomst Vrouwen van Nu Studie naar verbod blowen op straat Verhagen op Afsluitdijk Arbodiensten a Bierbrouwerij TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Kijk in deze krant! j - in de texelseScourant? DINSDAG 4 DECEMBER 2001 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82 luisarts Hetty van Dijk zet de prak- jk in Oosterend toch voort. Ze oet dat in nauwe samenwerking iet wijkverpleegkundige Hennieta luider, die voor dit werk een aan- ullende opleiding gaat volgen, lelda de Grave verlaat de praktijk er 1 januari. Ze gaat aan de slag is bedrijfsarts in Alkmaar. juli lieten Van Dijk en De Grave eten beiden per 1 januari te stop- in als huisarts. Vooral de hoge lerkdruk was debet aan het besluit jn contract met zorgverzekeraar mvé op te zeggen. Op dat besluit de artsen teruggekomen. Van ijk: 'Na dat bericht in de krant is er tel gebeurd. Er zijn hier verschil- nde artsen komen kijken, maar om teenlopende redenen haakten die Het heeft te maken met de ;haarste aan gekwalificeerde men- >n in de zorg en de slechte betaling, pt voor kort dachten we toch een ischikte kandidaat te hebben ge- jnden, maar ook dat ging uiteinde- k niet door. Zelf was ik niet succes bij het vinden van andere erkzaamheden.' De oplossing ende zich aan, in de hoedanigheid in wijkverpleegkundige Hennieta luider. Binnen de huisartsen- :neeskunde gaat ze een nieuw be ep uitoefenen, namelijk dat van i/anced practice nurse. Dit houdt in jt zij bevoegd en bekwaam is om Ifstandig diagnostische en thera- iutische besluiten te nemen en uit voeren, een en ander volgens de ingbare protocollen en onder ver- itwoordelijkheid van de huisarts, lennieta heeft op Texel zeven jaar in de wijkverpleging gewerkt en aanvul lende opleidingen gedaan. Ze is met name op medisch technisch gebied goed onderlegd. Voor het werk in de huisartsenpraktijk gaat ze binnenkort de opleiding advanced nursing practice volgen. Dat is een vrij nieuwe opleiding, die is ontstaan mede als gevolg van de schaarste in de zorg Hierdoor verdwijnt de strikte grens tussen de genees- en de verpleeg kundige. In praktijken elders, waar na vertrek geen opvolgende huisarts beschik baar is, zijn beroepskrachten als Mulder al met succes werkzaam. Ze neemt mij straks taken uit handen. Bijvoorbeeld het meten van bloed druk en het bepalen van de bloed- suikerspiegel. Of om te helpen bij mhaleerinstructie. Voordeel is dat een verpleegkundige in de praktijk strikt omgaat met de hiervoor geldende protocollen. In die zin is Henmeta's komst ook een kwaliteitsverbetering.' Van Dijk zegt blij te zijri met de komst van Mulder. 'Ik heb nooit weg gewild uit Oosterend. Maar het leek niet an ders te kunnen. Nu dat toch met no dig is ben ik daar echt blij om. Daar komt bij dat we als huisartsen op Texel hard bezig zijn om de werk omstandigheden te verbeteren. Denk maar aan ondersteun tijdens de weekenddienst.' Steun in de rug voor Van Dijk en Mulder is dat zorg verzekeraar Univé positief heeft ge reageerd op de nieuwe samenwerkingsvorm. Nelda de Grave neemt op 22 decem ber afscheid. Van 16.00 tot 18.00 uur wordt een receptie gehouden in De Bijenkorf. Tegen de achtergrond van Den Burg vormt deze 20 meter lange buis met oplegger geen alledaags tafereel. Het betreft de 6,5 ton zware poot van de windmolen die tot voor kort bij het NIOZ stond. Het sloopkarwei werd aangenomen door Dirk Roeper van Akenbuurt, die de klus klaarde in sa menwerking met Willem Bakker. Een bestemming heeft Roeper er nog met voor. 'Hij is te koop en voor vele doel einden te gebruiken. Als reclamezuil bijvoorbeeld, al weet ik niet of Texel daar zo geschikt voor is. Of een ra ket misschen, want het is per slot van rekening bijna Ouwe Sunderklaas.' Mocht zich geen koper melden, dan zal de buis wel op de schroothoop belanden. Het is volgens Roeper niet de bedoeling dat het gevaarte lang durig langs de Westerweg blijft lig- gen. (Foto Harry de Graaf) K Urk 143 heeft vrijdagochtend oor zo'n vijfentwintigduizend gul- en schade aangericht aan de avenmond in Oudeschild. De kot- irvoer 's morgens rond tien over alf zeven tegen de havenpalen bij et zuiderpunt van de monding. [en paal brak, een tweede liep een prse scheur op. De steiger en een otklos liepen ook averij op. Vol- ins Stephan Kikkert van Rijkswater- laat, die gisteren de schade opnam, loeten beide havenpalen vervangen orden. Wanneer dat gebeurt, is nog iet duidelijk. 'We moeten daarvoor tn hei-installatie naar de haven la ai komen.' Ie bemanning van de Urk 143, die aar Oudeschild kwam voor een in het dok, verzweeg aanvan- ijk de botsing. 'Dat was niet zo jes', zegt havenmeester Cees de aaf. Eigen onderzoek en onder- k van de politie te water leidde l naar de kotter die inmiddels het dok lag. Het schip was bij de aan de kop beschadigd ge it. Tegen de Urker is proces ver- I opgemaakt, omdat de schade niet werd gemeld, aldus een zegs man van het Korps Landelijke Politie diensten. De politie te water is daar onderdeel van. De oorzaak van de botsing is niet duidelijk. Volgens havenmeester De Graaf was het zicht 's morgens niet slecht. 'Het was heiig, maar er was een zicht van vierhonderd meter.' De schade werd pas aan het eind van de ochtend opgemerkt, omdat de men sen op het havenkantoor het druk hadden door de opkomende mist. Rijkswaterstaat en de eigenaar tref fen met elkaar een regeling over het vergoeden van de schade. In dorpshuis De Hof in De Koog wordt vrijdag 14 december, aanvang 15.00 uur, een adventsmiddag voor oude ren gehouden. De kosten zijn vijf gul den. Opgeven bij Frits Agter, tel. 31 72 83, Vronica van Beek, tel. 31 77 29 of letje van der Werf, tel. 31 78 95. J.C. (Cor) Dros uit Den Burg vindt het zonde dat de gebouwen van Gemeentewerken aan de R.P. Keijserstraat worden gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. De 82-jarige oud-wethouder zou liever zien dat de nieuwbouw op een ander terrein komt, bijvoor beeld op het voormalige SV Texel- veld, en dat het bestaande com plex gaat dienen als huisvesting voor (kleine) bedrijven. Een voor stel van die strekking heeft hij voorgelegd aan de gemeenteraad, waarbij hij uitlegt dat op deze ma nier meerdere vliegen in één klap worden geslagen. Al jaren is in Den Burg geen bedrijventerrein meer beschikbaar, terwijl er veel vraag naar is. Dros doelt met name op de circa veertig éénmansbedrijven die Texel telt. Vol gens hem zouden velen daarvan graag over een vestiging in Den Burg willen beschikken en de garage boxen van het huidige gemeente werkencomplex zouden dan prima mogelijkheden bieden. Winkels en andere detailzaken in Den Burg zou den hier ook opslagruimte kunnen vinden. Nieuwe bedrijven worden nu venvezen naar Oudeschild, waar een aanzienlijke uitbreiding van het be staande bedrijventerrein op handen is. Volgens Dros ligt Oudeschild voor veel bedrijven verre van ideaal. Hij heeft uitgerekend dat het per onder nemer per jaar al gauw 1200 kilome ter heen en weer rijden betekent. Besparing Als de gebouwen van Gemeente werken tot bedrijvencomplex worden gemaakt, worden de kosten van slo pen en bouwrijp maken bespaard. Verder hoeven geen gebouwen te worden gehuurd voor het tijdelijk on derbrengen van Gemeentewerken en kan ook de brandweer blijven zitten totdat de nieuwbouw elders gereed is. Dros realiseert zich dat hij met zijn voorstellen rijkelijk laat komt. Het ontwerp voor de nieuwbouw is in middels klaar en de raad heeft het geld beschikbaar gesteld. Dros schrijft dat hij met eerder heeft kun nen reageren omdat hij pas in de raadsvergadering van 12 november hoorde dat de gebouwen aan de Keijserstraat worden gesloopt. De daaraan voorafgaande commissie vergadering waarin de zaak ook uit de doeken was gedaan, was volgens hem besloten. Wethouder Daan Schilling ontkent dat laatste. 'Elke commissie vergadering is openbaar. Maar ook als Dros eerder met zijn plan was gekomen, zou dat voor ons geen re den zijn geweest om de zaak te her zien. Het is zeker geen onzinnig idee dat hij verkondigt, maar de be staande opstallen van Gemeente werken zijn verouderd en in slechte staat. Die kun je echt niet als bedrijfs ruimte aanbieden. Het beleid is om nieuwe bedrijfsvestigingen gecon centreerd in Oudeschild mogelijk te maken. Daar komt binnen afzienbare tijd drie hectare beschikbaar; het be stemmingsplan is praktisch klaar. We tillen niet zo zwaar aan die afstand. Oudeschild ligt op maar enkele minu ten rijden van Den Burg. Ik vind het trouwens fantastisch dat iemand van die leeftijd nog zó meedenkt met wat de gemeente doet en ook nog met ideeen komt'. fen gebroken paal in de havenmond van Oudeschild nadat de Urk 143 er vrijdagochtend tegenaan botste. (Foto Joroen ven Hettum) De vernieuwde havenmond in Oudeschild heeft een andere golf slag opgeleverd in de Noorder- en Zuiderhaven. 'De haven is een schommelbak geworden', zegt Alphons Boom van de TX10 Emmie. 'Het is bar', meldt Adrie Hutjes van de Witte Zeehond. 'Bij feesten moeten we het schip soms verleggen naar de plaats van de TX 27. Daar ligt het wat luwer.' Sinds de nieuwe havenmond er is, kunnen golven niet meer uitlopen op het talud zoals vroeger. Bij werk zaamheden eerder dit jaar werd een damwand aangelegd bij de noord punt en de monding werd met vier meter verbreed naar 38 meter. Bij bepaalde standen van de wind rollen de golven daardoor nu door tot ach terin in beide havens. Hutjes: 'Het is een slingerpartij geworden. Je tou wen en banden knappen stuk en het is ook met goed voor de verf. Ik heb al een keer meegemaakt dat een vrouw tijdens een feest van boord ging, omdat ze misselijk werd van de deining Nico Tessel van de Zwarte Stern deelt de ervaringen. 'We hebben van juni tot november een tijd op ons schip geslapen, omdat we thuis aan het verbouwen waren.' 's Nachts bleef het maar doorgolven.' Ook bij hem lijdt de verf. Heman Blom van de TX 25 meldt eveneens een behoorlijk toege nomen deining in de haven. Erger Boom wijst erop dat een aantal jaar geleden aan de zuidpunt al een dam wand is geslagen. 'Maar dat leverde nog niet zoveel overlast op. Nu is het erger geworden.' Ook Hutjes consta teert dat de golfslag toegenomen is na de verbreding. 'Ze hadden dat nooit moeten doen.' Boom zet zijn vraagtekens bij de golfbrekers die zijn aangebracht op de damwand. 'On der water gaan de golven ook door.' De schippers hadden van tevoren gewaarschuwd dat de golfslag zou veranderen. Ze vinden het jammer dat met die geluiden destijds mets gedaan is. Een mogelijke oplossing zou volgens de schippers aanleg van een pier of strekdam buiten de havenmond zijn. 'Maar dat hebben we ook al vaker ingebracht.' Ze be nadrukken verder over het algemeen tevreden te zijn met de vernieuwde haven. De veranderde golfslag is bekend bij Rijkswaterstaat. De dienst is er vol gens woordvoerder Rob Bakker ech ter niet concreet mee bezig. De aan leg van een strekdam zou volgens hem een kostbare aangelegenheid zijn. De afdeling Texel van de NBvP Vrou wen van Nu houdt op maandag 17 december om 18.00 uur een kerst bijeenkomst in de kantine van De Bolder, ingang aan de Reijer Keijserstraat. Opgave is tot 8 decem ber mogelijk bij Jannie Wonder, tel. 313925. Het is burgemeester Joke Geldorp ernst met de aanpak van het roken van hasj op straat. Ze heeft amb tenaren opdracht gegeven uit te zoeken in hoeverre de Opiumwet ruimte biedt om het blowen in het openbaar te verbieden. Mocht die er niet zijn, dan is de overweging om zo'n verbod in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) op te nemen. Drugsgebruik onder jongeren en de overlast die dit met zich meebrengt is al enige tijd onderwerp van zorg Niet alleen de burgemeester, maar ook ouders zijn verontrust. Dat bleek vorige week, ti|dens de bijeenkomst over het skatepark, waarin ouders er op aandrongen dat er in het middel baar onderwijs meer aandacht aan dit onderwerp wordt besteed. Het al dan niet optreden tegen het roken van hasj in het openbaar stond on langs ook op de agenda van het re guliere overleg tussen gemeente en de politie. Aangenomen wordt dat door het verbieden van het openlijk roken van hasj het gebruik omlaag zal gaan. Poul Verhagen van de Sportvissers club Texel deed zaterdag mee aan de Sinterklaaswedstnjd op de Afsluitdijk. In een veld van 140 vissers wist hij een 34ste plaats te behalen. De ge hele Nederlandse top was op de wedstrijd aanwezig en viste in drie vakken. Winnaar werd F. Bekkers (vak B) met 179 cm vis. Verhagen ving negen visjes en eindigde als 12de in vak A, waarvan de winnaar 139 cm vis bovenhaalde. In het overall klassement eindigde Verhagen op een 34ste plaats. Ondernemers zijn niet te spreken over het functioneren van veel Arbodiensten. 'Het is een gaan en komen van artsen. Je hebt over het algemeen geen vast aanspreekpunt. Het kost veel geld, maar de service is waardeloos', verwoordde horeca ondernemer Maarten Hoogenbosch de kritiek van veel collega's. Pagina 2 De Texelse Bierbrouwerij wil volgend jaar meer bier op de markt brengen. De productie wordt daarvoor in 2002 opgeschroefd van honderdduizend naar driehonderdduizend liter. Harrie Vermeer is de nieuwe brouwmeester die vanaf februari zorg draagt over het gerstenat. Pagina 2 (Advertentie) Qrw IgmLrJmh a be bjn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE ËE DE Gf NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Alexander en Maxima in Noord-Holland Wieringen weer helemaal in het water Asfalt: niet alleen nuttig voor auto's Afsluitdijk bron van energie (Advertentie) De TEXELSE^COURANT van 21 december wordt een sfeervolle en gezellige Kerstkrant. TaT X aHB' Lever t/m vrijdag ïtt december a.s. uw tekst in bij onze advertentieafdeling Spinbaan 6 - Den Burg Telefoon 36 26 00 Fax 31 Si 11

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1