2 'Kost veel geld, maar service is waardeloos' teso Kritiek op functioneren Arbodiensten Schilderijen en cartoons van Zandy Kamaran Texelse Bierbrouwerij verdrievoudigt productie Edelweis-vrouwen en draadfonteinkruid Agenda .TEXELSE COURANT Harrie Vermeer nieuwe brouwmeester oud Papier VOC-bier TEXELSE'fc)URANT Blik vanger Mede-oprichter Texels Belang overleden Lever uw advertentie tijdig in voor de Ouwe Sunderklaas krant Kerstkrant Oud en Nieuw krant DINSDAG 4 DECEMBER 2001 Cartoon van Zandy. 'Ik droom van vrede en vnjheid' De uit Noord-lrak afkomstige Koerd Zandy Kamaran exposeert tot het eind van deze maand negen schilderijen en acht cartoons in Burgwal 37. De opvallend kleurige acrylschilderijen zijn surrealis tisch, maar bevatten diverse her kenbare details. De in zwarte inkt uitgevoerde cartoons daarentegen zijn naar het leven getekend en vormen een interessant contrast, mede door de politieke boodschap die ze bevatten. Zandy vluchtte vijf jaar geleden naar Nederland. Hij kreeg de begeerde status en woont tot tevredenheid in de Weststraat in Den Burg In zijn va derland genoot hij als kunstenaar re delijke bekendheid. Hij had er tal van exposities en maakte voor een lokale krant cartoons. Een universitaire stu die machmebouwkunde kon hij we gens de politieke omstandigheden niet afmaken. Zijn taalvaardigheid is opmerkelijk. Naast zijn moedertaal Koerdisch spreekt hij behoorlijk Ne derlands maar heeft ook geen moeite met Arabisch, Turks, Perzisch en Engels. Vandaag is hij in Rotterdam voor het afleggen van het staats examen Nederlands als tweede taal Ooit hoopt hij tolk als beroep of nevenberoep te kunnen uitoefenen. Hoewel hij vol lof is over Nederland en zich mede dank zij vele hartelijke contacten geïntegreerd voelt in onze samenleving, mist hij toch zijn cultuur en zijn familie. 'Ik droom van vrede en veiligheid. Ooit wil ik terug als de si tuatie daar het toelaat'. Als kunstenaar is hij autodidact. 'Ik word geïnspireerd en gevoelsmatig geraakt door de politieke omstandig heden van de Koerden en hun posi tie als vluchteling in Nederland. De onzekerheid, het verdriet, de proble men, de vrijheid en de saamhorigheid die samenhangen met onze situatie, komen tot uiting in mijn kunst. Ik schilder wat ik voel en droom. Mijn kunst en ik zijn twee zielen in één lichaam'. Het getoonde werk is te koop. De prijzen liggen tussen 200,- en ƒ750,- De expositie is maandag, woensdag, donderdag en vnjdag open van 10.00 tot 14.00 uur en zaterdags van 11.00 tot 14.00 uur. Zondag en dinsdag ge sloten. Ondernemers zijn niet te spreken over het functioneren van veel Arbodiensten. 'Het is een gaan en komen van artsen. Je hebt over het algemeen geen vast aanspreekpunt. Het kost veel geld, maar de service is waardeloos', verwoordde horeca ondernemer Maarten Hoogenbosch de kritiek van veel collega's Bedrij ven doen er goed aan gedegen af spraken te maken met hun Arbodienst en het contract goed na te lezen, zo leerde een discussie over dit onderwerp, dinsdagavond tijdens de jaarvergadering van Horeca Texel in Hotel Den Burg. Sinds enige jaren is de wetgeving met betrekking tot het doorbetalen van loon tijdens ziekte sterk gewijzigd. Werkgevers moeten gedurende het eerste jaar het salaris van een zieke werknemer voor eigen rekening door betalen. Achtergrond hiervan was de gedachte dat de werkgevers grote invloed hebben op de arbeidsom standigheden en dus op het ziekte verzuim. Gezien de grote financiële consequenties, een jaar doorbetalen loopt nogal in de papieren, hebben velen dit risico verzekerd. Niettemin zijn goede arbeidsomstandigheden en een goede begeleiding van zieke werknemers van groot belang. Werd de begeleiding van zieke werknemers in het verleden centraal vanuit de uitvoeringmstelling (bijvoorbeeld het Gak, Cadans, etc.) geregeld, tegen woordig zijn werkgevers vrij in hun keuze van een Arbodienst. Daarvan kwamen er na de privatisering enkele jaren geleden honderden op de markt. Ze werden vaak mede opge richt door ex-medewerkers van de uitvoeringsinstelling. In de loop der tijd fuseerden ze, wat onder andere veel personeelswisselingen tot ge volg had. Volgens ondernemers komt dit de kwaliteit van de dienstverlening niet ten goede. Het gebeurt dat een langdurig zieke medewerker, die meerdere keren bij de Arbo-arts langs gaat. steeds met een ander te maken krijgt. Dat komt de dossierkennis niet ten goede. Volgens een ondernemer gebeurt het ook dat er helemaal geen arts op het spreekuur is. Een ander vertelde dat een medewerker die zes weken ziek was geweest, nooit con trole had gehad. 'Pas op de dag dat ik hem beter meldde, werd de con trole aangekondigd.' Volgens horecabestuurder Rem Stam heerst er onder ondernemers veel onbekendheid over de gevolgen van ziekteverzuim. 'Als een werknemer een aantal maanden ziek is, krijg je te maken met volledige, bijzondere en definitieve plannen voor reïntegratie van de werknemer. Per stuk kosten die ƒ600,- tot 800.-. Je krijgt ook te maken met medische verhandelin gen waar je als ondernemer niets mee kunt. De Arbodienst maakt er echter absoluut geen werk van. Maar als je zo'n reïntegratieplan te laat bij de uitvoeringsinstelling indient, dan hangt je als ondernemer een zware boete boven het hoofd.' Cees den Ouden van Grand Hotel Opduin vertelde als enige geen pro blemen met de Arbo-dienst te heb ben. 'Iedere ondernemer is vrij om zich aan te sluiten bij welke organi satie dan ook. Ik heb heel goede er varingen met de mijne. Je moet als ondernemer wel goede afspraken maken, anders draai je zelf op voor de fouten van de Arbodienst. Want het is niet zo dat je door je contributiebiidrage van de problemen af bent.' Stam had een tip 'Onder zoek je contract regelmatig of het nog wel deugt. Dit jaar heeft mijn Arbodienst bijvoorbeeld een veran dering doorgevoerd, omdat de uit voerende instanties door veranderde wetgeving andere eisen stelt. Met als gevolg dat de kosten een procent of dertig, veertig stegen. De dienst waarschuwde dat als ik de verhoging niet zou betalen, mijn bedrijf niet meer voor de meest elementaire vor men gedekt zou zijn.' Dit soort problemen waren voor strandexploitant Jurr Schuiringa mede aanleiding om in zee te gaan met een uitzendbureau. 'Voor twee kwartjes extra per uur staat al mijn personeel bij dit bedrijf op de loon lijst. Ik ben van de problemen af. Geen accountants, geen belasting controle, WAO-gat te verzekeren of Arbodienst. Vooral voor bedrijven met seizoenspersoneel is dit een uit komst.' Zandy met 'Papegaaien', één van zijn schilderijen. (Foto Harry de Graaf) Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier- wagen komt in de volgende straten: 4. Waalderstraat, Marelstraat, Burgerhoutstraat, Jan Reystraat, Wilhelminalaan. Bel gratis 0800 bloedbank aiajjmj) De Texelse Bierbrouwerij wil vol gend jaar meer bier op de markt brengen. De productie wordt daar voor in 2002 opgeschroefd van honderdduizend naar driehon derdduizend liter. Harrie Vermeer is de nieuwe brouwmeester die vanaf februari zorg draagt over het gerstenat. De bierbrouwerij aan de Schilderweg heeft de afgelopen maanden haar werkruimte uitgebreid van 200 naar 1400 vierkante meter. In de ruimte van de oude zuivelfabriek waar voor heen vleesconservenfabriek Dicon zat, zijn twee nieuwe brouwketels geplaatst met een capaciteit van veertig hectoliter. Die zijn overgeno men van een brouwerij in het Zuid- duitse Lindau. Dicon is verhuisd naar de overkant. De nieuwe ketels vervangen de hui dige ketels bij het proeflokaal die een capaciteit van tien hectoliter hebben. Ze worden volgend jaar verwijderd, aldus directeur Jaap van der Weide van de Texelse Bierbrouwerij. 'Dan krijgen we ook meer ruimte in het proeflokaal zodat we kunnen voldoen aan de vraag van groepen van 150 tot 200 mensen. Daar is het nu te klein voor.' Volgens de directeur hoeven daardoor ook geen tenten meer te worden geplaatst om grote groepen onder te brengen. Brouwmeester De Texelse brouwerij heeft Harrie Vermeer uit het Brabantse Oisterwijk aangesteld als nieuwe brouw meester. Hij volgt Nico Derks, brouw meester sinds 1999, op die volgend jaar februari een ambachtencentrum start in Oosterend. Met Vermeer haalt de brouwerij een ambachtelijk bierbrouwer met erva ring in huis. De Brabander werkte twintig jaar lang bij een trappisten klooster in Berkel-Enschot waar La lijk in ander werk. Totdat Van der Weide hem benaderde. 'Ik was met een verkocht toen ik hier kwam', ver telt Vermeer. 'Er is hier een mooi staaltje werk verricht. Dat sprak me aan.' Volgens hem doet de Texelse brouwerij hem herinneren aan zijn beginperiode bij La Trappe. Of hij het Texels bier nog van een Dinsdag 4 december: In De Witte Burcht in Den Burg wordt een open klaverjasdrive ge houden. Inschrijven tussen 19.30 en 20.00 uur. Deelname kost ƒ7,- per koppel. Ten huize van dominee Fred van Helden (Ankerstraat 33 in Ooster end) komt om 20.15 uur de kring 'Media en Religie' bijeen. Deelne mers bespreken daarin de invloed van de media op het dagelijks le ven en de gevolgen daarvan op het geloof en de kerk. In Cinema Texel draaien de ondertitelde versie van Harry Pot ter (aanvang 20.00 uur) en Nynke (20.30 uur). Woensdag 5 december: In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Harry Potter (aanvang 14.30 uur), Minoes (15.00 uur), de ondertitelde versie van Harry Potter (20.00 uur) en Nynke (20.30 uur). Donderdag 6 december: In Cinema Texel draaien de ondertitelde versie van Harry Pot ter (18.30 en 21.30 uur), Minoes (19.00 uur) en A Knight's Tale (21.45). Vrijdag 7 december: In Question Plaza wordt het maan delijks Cabaret-café gehouden, waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard Janien de Bruijn. Gasten zijn Jul Ruf en Danique Jongejan die spi ken over de problematiek van jeugd; dwaalgast is Jeroen vs Hattum, redacteur van de Texels Courant. De muziek tussendoi wordt verzorgd door Dirk Eelma (zang en gitaar). Aanvang 20.1 uur, de toegang is gratis. In Cinema Texel draaien ondertitelde versie Harry PotterO (18.30 en 21.30 uur), Mmoj (19 00 uur) en A Knight's Tal (21.45). TESO zet deze week geen exli boten in. Nadere informatie ovi de veerdienst kan verkregen wo den via 0222-369600 of via err info@teso.nl. TESO heeft ook e eigen website: www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschili'n )e Di. 4 10.17 en 22.40 u. Wo. 5 10.50 en 23.26 u. Do. 6 11.15 en -u, Vr. 7 0.04 en 12.20 u.L"( Za. 8 1.04 en 13.15 u. Zo. 9 2.14 en 14.40 u. Ma. 10 3.25 en 16.10 u. Di. 11 4.45 en 17.30 u. Aan het strand is het ongeveer een uur et der hoogwater De zon komt 7 december! om 8.33 uur en gaat onder om 16 27 uut december laatste kwartier; 9 decemb doodtij. De brouwerij is bezig het Texels bier landelijk aan de man te brengen. Daarvoor wordt sinds 2000 samen gewerkt met de verkooporganisatie AB&C Golbal Beer Promotions dat zich richt op cafés en slijterijen. Ook JV( in 1994, werken momenteel zes nu !x sen Dat zijn Jaap van der Weide I ,y( recteur), Marcel Middenbos (v ïx koop). René Smit (administrat j Nico Derks (brouwmeester tot 5X bruari), Ron Dijker (productie) jx Joyce van de Wetering (stage). Va jx De Texelse bierbrouwerij brengt volgend jaar maart VOC-bier op de markt. De brouwerij haakt daarmee op de viering van het vierhonderdjarig bestaan van de Verenigde Oostindische Com pagnie. Het bier, Texels Dubbel VOC, moet een roodbruin gerstenat worden met een alcoholpercentage van 6,4 pro cent. De smaak moet zich ken merken door een vleugje caramel en een hopbittere nasmaak. Het is de bedoeling dat het bier na de festiviteiten op de markt blijft. Het wordt het zesde Texelse bier soort. Er bestaan al Texels Goud, Texels Wit, Texels Amber, Texels Tripel, Texels Bock en Texels Wmterbier. Trappe gebrouwen wordt. Dat is het enige trappistenbier dat Nederland rijk is. De afgelopen twee jaar, na de overname van La Trappe door Bavaria, zocht Vermeer zijn heil tijde- Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 0222 - 31 72 66 Mobiel 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al cnzo odvenënhncontraden en aanbiedingen daartoe Zijn van toepassing de Regelen voor het Advertcntiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoal» gedeponeerd tyj do Kamer van Koophandel en Fabnoken to Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentlewezen wordt op uw verzoek kosteloos loegezonden. Abonnementsprijzen 2001: Per half jaar 63,- Perjaar 126.- Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Natuurlijk belde mijn broer. De smiecht. Of ik het al gevonden had dat, Potamogeton filliformis, uit het geslacht fonteinkruiden. Ik riep nog: 'Meer niet, geen vragen. Het is goed nieuws, in de plaatselijke courant en in de landelijke dagbla den.' Maar via de andere kant van de lijn zoefde zijn atmosfeer mijn oor binnen. Ik zag hem zitten, half slaperig, half chagrijnig, waar schijnlijk nog met aangekleed, een drek van zwarte koffie om hem heen, afgekloven croissants, sta pels boeken en daarover heen gedrapeerde kranten vol met rode strepen. 'Je moet alles weten', zegt hij altijd, 'wat je maar kan weten moet je opslaan in die megacomputer die jouw kop is.Ik probeerde hem altijd uit te leggen dat mijn kop nu juist verlangde naar leeg en nog leger. De Potamogeton filliformis kon mij niet wezenlijk op winden. Maar mijn broer had de tijd en de zin om mij te bestoken en uit de tent te lokken. 'Het schijnt een vondst te zijn', zo stak hij van wal, 'deze supervondst komt voor op plaatsen waar jij van houdt, die koude ellendige gebieden waar al les volgens jou zo glashelder is. Het klopt dus dat dit draadfonteinkruid op dat barre eiland verschijnt, voortgebracht door die alles- vretende eenden, zaadbrengers zijn het. Heb je gelezen? Jullie heb ben acht soorten fonteinkruiden en zeven soorten kranswieren. Succes is daar. Herstel van de waterhuis houding. Dat geldt voor jou ook denk ik, herstel van jouw puin- huishouding, het zuivere Texel. Waar jullie je al niet mee bezighou den. Een natuurontwikkelings project doet de dingen terugkeren heb ik begrepen. Hou jij ook zo van. Zo'n woord alleen al, houd jij je ook niet met projecten bezig? Heb jij jezelf al teruggevonden, sisterlief?' 'Is er iets?', hoorde ik mijzelf met een venijnig toontje vragen. Duide lijk hoorbaar slurpte hij zijn koffie naar binnen. 'Ja er is iets', klonk het somber, 'dat ellendige draad- fonteinspul van jullie komt ook voor in de Alpen. Daar zit het in. Dat woord 'Alpen', dat ik dat moest le zen en dat ik van die verschnkkelijke edelweis-vrouwen met ritselende rokken, mannen met lederen half- korte broeken, bretels en een veer tje op een hoed, gentiaantje non chalant in de mondhoek. 'Is er iets gebeurd?', vroeg ik met een drei gende stem. 'Ja', zei hij steeds woe dender, 'er is iets gebeurd. Die Al pen, dat gezwoeg langs die paadjes, onze familie, in die Alpen, onze vakantie in ganzenpas. Zie je pa nog voor je, op zijn buik voor elk vlindertje dat gefotografeerd moest worden. Al die ellendige fladderaars met al die merkwaardige namen, het vuurvlindertje, weinig vuur te bekennen. Die man lag uren op zijn buik om de vlinders in de vrije na tuur vast te leggen. En wij maar wachten en wachten. Dat ik zoiets deed. Die man, die pa van ons, dacht alleen maar zichzelf. Het was nota bene onze vakantie. Weet je nog hoe jij je inspande om de 'ge hakkelde aurelia' te vinden? De ge hakkelde aurelia, hoe verzin je het. En vervolgens de parelmoervlinder, de distelvlmder en die schreeu wende dagpauwogen. Mijn God, wij zijn alleen maar bezig geweest met een grote metamorfose. Kinderar beid, dat waren onze vakanties. En dat alles tot meerdere eer en glorie van onze pa, weer een vondst, een supervondst en een superfoto. Zijn kinderen slechts zwetend en onder de schrammen.' 'Je bent inmiddels vijftig en nog iets', tetterde ik, 'hou toch op man.' 'Het is te erg, we zijn tot natuur- idioten gemaakt en weten niets van cultuur. Niets hoor je mij. Ik zit hier als een treurige malloot, een zaadje van mijn vaders belachelijke liefheb berijen. En ik heb een zus die zich zelf op een eiland plaatst. Draad- fonteinkruid, laat me niet lachen. Vlinders noemde jij in die tijd 'wolk jes van opaal'. Wat zijn wij voor mensen? 'Ik mis je', zei hij zachter. 'Je bent te ver weg voor gewoon even koffie.' 'Ik mis jou', zei ik, we tend dat hij een paar uur later zou verschijnen. Dana Rover De nieuwe brouwmeester Harrie Vermeer uit brouwerij. andere smaak gaat voorzien, laat Vermeer een beetje in het midden. 'Ik heb wel wat ideeën, maar die weet zelfs Van der Weide nog met.' Vol gens hem zal een gebruiker het ech ter niet snel merken als er iets wijzigt. Van der Weide laat weten dat zijn nieuwe brouwmeester de vrijheid heeft om eventueel iets te verande ren. het Brabantse Oisterwilk in de weer bij de nieuwe brouwketels van de Texelse Bier- (Foto Jeroen van HU J via lokale groothandels komt het bier in de schappen bij slijterijen. Volgens Van der Weide wil zijn bedrijf zich specifiek richten op het midden, noorden en oosten van het land. Op het eiland wordt het bier verspreid via Hordifood. 'Er zijn zo'n vijftien cafés die het op fust hebben. En de flesjes hebben ze overal.' Bij de brouwerij, die werd opgericht januari komt Simone Lautenbacb bij voor de marketing. De brouwen een zelfstandige onderneming die! staat van grote brouwerijen. Het is jf bedoeling dat de productie na 20 nog verder stijgt. Volgens Van Weide kan de brouwerij groeien iv achthonderdduizend liter per jaar.l Sf groei is volgens hem nodig om i 0( voortbestaan te garanderen. Lokale politiek moet niet worden ver ward met de landelijke. De afstand is te groot en het programma van een landelijke partij biedt geen basis voor de plaatselijke politiek. Dat was de mening van de vorige week overle den Fred Standaart, eén van de grondleggers van Texels Belang. Standaart kwam kort na de oorlog vanuit Haarlem naar Texel, om in op dracht van een bedrijf uit Baarn in Archieffoto van Fred Standaart, genomen toen hij nog lid was van de gemeenteraad. Den Burg een accountantskantoor te vestigen. Deze voorloper van het hui dige NBC runde hij als ondernemer later als fiscaal-economisch advies bureau. De juridische inzichten die hij opdeed stelde hij ook ten dienste van de gemeenschap. Van 1966 tot 1974 zetelde Standaart namens Texëls Belang in de gemeen teraad. Gedurende die periode be moeide hij zich onder andere met name met de bouw van het raadhuis. Zelf was hij van mening dat de Groeneplaats geen goede locatie was. met name wegens de bereikbaarheid. Hij voelde meer voor het alternatief aan de Elemert. waar voor een ontwerp was gemaakt dat gedeeltelijk boven de vijver worden uitgevoerd Dat hij uiteindelijk toch instemde met het plan voor de Groeneplaats, kwam doordat hij zich conformeerde aan het standpunt van zijn partij. Als politicus stond hij be kend als een man met een genuan ceerd oordeel, die de kwesties tot de essentie van de zaak probeerde te rug te brengen en daarna een oordeel vormde. Als raadslid stelde hij ook de hoge elektriciteitstarieven van de toenmalige TEM aan de orde en zette een discussie in gang die er toe leidde dat de elektriciteitsvoorziening van Texel in provinciale handen kwam. Standaart was ook betrokken bij de N.V. Exploitatiemaatschappij De Krim (EMK), waarvan hij tot acht jaar geleden president-commissaris was. (Advertentie) 14 december 21 december 28 december Nu inleveren betekent dat u ons de tijd geeft alle aandacht te besteden aan uw adverten tie. Mocht u onverhoopt toch nog op het laatste moment willen plaatsen: wij hebben altijd ruimte F Langeveld 5 de Rooy Spinbaan 6 TV/" 1791 MC Oen Butq Tent VtrtlVfÊU Telefoon 0222 - 3626» fax 0222 - 31*1"

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2