Gelukkig nog klanten die tijd hebben voor praatje' Leden jeugdbrandweer staan voor hete vuren van Nico past iedereen I\rie Eelman 25 jaar duizendpoot bij Wel koop TEXELSE J COURANT Waar gebeurd Kachels Skaters in het Cabaret-café Zware crossloop in Wieringermeer Bakker lijsttrekker voor GroenLinks Teso vervoerde meer in oktober en november Sportvissen Slachtoffers brand Volendam krijgen vakantie op Texel pjitiewerk 'aar a DINSDAG 4 DECEMBER 2001 kan spannend zijn. Denk aan achtervolgingen, en verhoren. Maar routineklusjes zijn saai. het bundelen van honderden over het doen en slachtofferhulp. En is het als agent maar wat mooi |e een beetje hulp krijgt. Zo werd ico Drenth, onlangs nog geëerd met :etitel 'Ezel van het jaar', vrijdag een andje geholpen door Jan Frans Haveman. Deze bewoner van de Texelse Reede doet regelmatig kar weitjes op het politiebureau. Van al les en nog wat. 'Hartstikke leuk dat hij uitgerekend vandaag langs kwam, nu ik die hele stapel folders in elkaar moet schuiven. Zo schiet het tenmin ste een beetje op', prijst Drenth. Spe ciaal voor de gelegenheid mocht zijn 'collega' het dienstumform even aan. (Foto Gorartf Timmerman) ïs ik bij onze gezellig knapperende, houtgestookte Finovenkachel zit te ïhrijven gaan mijn gedachten terug raar de kamerverwarming uit mijn pugd. En dan komen bijna vergeten voorvalletjes weer bovendrijven. Thuis hadden we een ronde Godin- 'achel in de woonkamer en een for- His in de keuken. Als we in de win- 'er een goede zaterdagse wasbeurt 'regen gebeurde dat bij de lekker «arm brandende Godin. Broer Jaap üond daar eens zo dicht bij, dat hij ajn billen brandde. Bijgevolg moest f| twee weken staande eten en op ojn buik slapen. 3p het keukenfornuis lagen ringen ie gebruikt werden om de pannen op hun plaats te houden. Eens be- iacht broer Wim dat het wel lekker «arm zou zijn als hij zo'n nog warme rog om zijn nek deed Zo liep hij een poosje rond. Maar toen hij de ring na serloop van tijd weer af wilde doen, bleek deze gekrompen. Met geen "ogelijkheid zag Wim kans zijn hoofd «eer door de ring te krijgen. Na di- «erse pogingen, waarbij ook moeder, rader en de buurman te hulp kwa len, was de smid in het dorp de enige die uitkomst kon bieden. Dus hoeder fietste met een blèrende Wim achterop de viereneenhalve kilome ter naar het dorp, waar de smid de Mg doorzaagde. Jan van Tunen In Question Plaza begint vrijdag 7 december om 20.15 uur het laatste Cabaret-café van dit jaar. Gasten zijn Julie Ruf en Danique Jongejan. Zij spreken met Janien de Bruijn over de perikelen rond het skatepark en over de problemen die de jeugd in het al gemeen ondervindt (en veroorzaakt). Woonruimte, uitgaansgelegenheid, sluitingstijden en drugsgebruik zullen onderwerpen zijn die ter sprake zul len komen. De muziek in het programma wordt verzorgd door folkzanger Dirk Eelman, dwaalgast is Jeroen van Hattum, sinds juni redacteur bij de Texelse Courant. Hij leest een afleve ring van het feuilleton 'Mosselweg 14' en geeft zijn eerste indrukken van leven op het eiland. Verder is er aan dacht voor de structuurvisie van de gemeente, nieuwe kotters en Ouwe Sunderklaas, Sintemaarten en het nieuws uit het afgelopen jaar. Dit al les afgewisseld met muziek, op eigen teksten en op teksten van Huib "de Rijmelaar" Fenijn. Vooruitlopend op de discussie rond het skatepark, is op de website van het Cabaret-café een nieuwe stelling geopend: 'Het aanleggen van een skatepark (of een andere verblijf plaats voor jongeren) op een afgele gen lokatie is vragen om moeilijkhe den.' Reacties zijn welkom op de discussiepagina van www.cabaretcafe.nl. Texelse crosslopers die zaterdag deelnamen aan een wedstrijd in de Wieringermeer troffen zware om standigheden. De eerste groep trof hevige regenval. Later klaarde het weliswaar op, maar de grasbaan was toen al zodanig verzadigd met water dat het moeilijk lopen was. Als eerste gingen de C eerste laars junioren van start voor de 2,5 kilome ter. Hendrik Tromp werd negende in zijn groep, in een tijd van 11.34. Hans van Franeker en J.P.Buijsman kwa men binnen als 21e en 22e. Ze ein digden in 12.43 en 12.45. Eerstejaars Leroy Vermeulen en Robert Witte gin gen voor de afstand van twee kilome ter. In een snelle groep kwam Robert in 10.21 als 12e binnen en Leroy als 16e in een tijd van 11.33. Daarna was het de beurt van de D tweedejaars, eveneens over twee kilometer. De Texelse kanshebbers Jelle Lubach en Floris van Schaik hadden er zin in. Vanaf de start liepen ze mee in de kopgroep. Jelle hield goed stand op het gladde parcours en kwam net iets te kort op de latere winnaar. Hij werd tweede in een snelle tijd van 8.18. Floris moest iets toegeven in het laat ste stuk, maar werd toch nog zesde in 9.25. De jongste troef van ATV was debutant Arjen Polman. Nog wat on wennig en erg zenuwachtig voor zijn eerste 'grote' wedstrijd aan de vaste wal ging hij op een gladde startveld in het gewoel onderuit. Maar vastbe raden ging hij op weg om zijn eerste kilometer af te leggen. Volgens onze correspondent kwam hij als een ha zewind terug vanuit het achterveld en veroverde een keurige achtste plaats, in een tijd van 5.43. 'Voor een debu tant zeer goed.' Als laatste kwamen de A tweedejaars aan de beurt. Op een stukgelopen parcours gingen Jesse Schuyl en Bas Vos op weg voor hun kilometer. Jesse werd ne gende en zijn tijd van 5.09 was met slecht. Bas werd ietwat teleurstellend 17e, in een tijd van 5.43 De volgende crosswedstrijd is op 12 januari in Schagen. 'Weet je het al? Vanavond gaat de schuur in de hens.' Ik ben met stomheid geslagen. Vanavond? Brand? Hoe weet je dat? Een aanval van helderziendheid gekregen? Nee dat niet, maar toch weet hij het zeker. Nou, aardige mededeling dan. Niks aan te doen zeker? Ja toch wel. De leden van de jeugdbrandweer zullen een poging ondernemen om de zaak te blussen. Ik krijg visioenen van zwaailichten, gillende sirenes, idioot razende auto's die de brandweer voorbij willen en hordes ramptoeristen. En op de ach tergrond een rood oplichtende, knet terende schuur. Een scenario om gil lend van onder de dekens te kruipen. De praktijk is gelukkig anders. In ab solute rust komt de blusauto ons maanovergoten erf oprijden. De deur gaat open en er barst een heel leger, in geel uniform gestoken brandweer lieden klein formaat uit. De blusploeg bestaat uit twee teams van zes man, gemerkt als nummer één, twee, drie en vier, een B(evelvoerder) en een P(ompbediende) De actie begint. Eerst moet de brand worden uitgezet. Door middel van vlammenborden, grote uit hout ge zaagde en beschilderde vlammen, een flikkerende lichtslang en een knetterkast wordt de brand gesimu leerd. Hij blijkt begonnen in de kan tine, bij het gasfornuis, en is inmid dels overgeslagen naar de bollenschuur. Geen prettige situatie. Terwijl nummer vijf en zes de water voorziening en de pompen in orde brengen en nummer drie en vier slan gen uitleggen en aankoppelen en daarmee zorgen voor de water- opbouw, gaan de nummers één en twee op verkenning uit. De eerste vindt rond het gebouw plaats. De twee stellen zich eerst de vraag of er ook aangrenzende panden wordt bedreigd. Daarna volgt verkenning in het gebouw zelf. Waar precies is de vuurhaard, hoe groot is de brand, hoe moet het vuur worden benaderd? De zogenoemde sleutelbeheerder, meestal de eigenaar van het pand, die het gebouw op zijn duimpje kent, is dan al gevraagd naar de eventuele aanwezigheid van gevaarlijke stoffen in het pand, mogelijke slachtoffers, de locatie van de afsluitkraan van het gas en de plaats van de meterkast. 'In het echt' wordt hij daarna in be waring gesteld bij de voorkant van de brandweerauto, met iemand van de politie erbij om te zorgen dat hij be schikbaar is voor verdere informatie verstrekking en om te voorkomen dat hij zichzelf geen slachtoffer maakt door opeens iets uit het brandende gebouw te willen redden. De verkenners naderden het vuur omzichtig, vanuit hurkstand vanach ter de deur, de deur openend, alert op een eventuele steekvlam. Het is spannend in de donkere schuur, die voor hen onbekend terrein is. Langs de muur lopend, elkaar ieder detail meldend - zoveel deuren gepas seerd, zijn ze van hout of van kunst stof, is er een betonnen vloer of an derszins, obstakels -, alles wat van belang kan zijn voor de eigen veilig heid en de te klaren klus wordt ge noemd én herhaald, zodat ze er ze ker van kunnen zijn dat de ander het ook echt heeft begrepen. Het kan van levensbelang zijn. Na verkenning gaat het tweetal terug om de bevelvoerder verslag te doen, waarna de situatie wordt ingeschat en de manschappen naar hun posi tie gedmgeerd. Gelukkig wordt alles gesimuleerd, ook de waterstraal, die in dit geval een luchtstroom is. Na blussing, redding van een slachtoffer en nadat het sein 'brandmeester!' is gegeven, volgt de naverkenning. De bevelvoerder doet als eind verantwoordelijke nogmaals een naverkenning, waarna ramen en deu ren opengaan om de rook te laten ontsnappen en de zaak goed te ven tileren. Gedurende al deze handelin gen worden de jeugdleden begeleid door mensen van de vrijwillige brand weer. Navraag bij de afdeling brandweer op het gemeentehuis leert dat er geen automatische doorstroom is van de jeugdbrandweer naar de vrijwillige brandweer. Vanaf hun achttiende kunnen jongeren solliciteren, bij ge bleken geschiktheid wordt hij of zij aangenomen en verder geschoold Wél hebben leden van de jeugd brandweer een pré, aangezien al be kend is wat ze wel of met in huis heb ben. De jeugdbrandweer werd op 25 ja nuari 1993 opgericht door de toen malige commandant Henk de Groot. Het was een 'toekomstgericht idee'. om spelenderwijs te werken aan een nieuwe ledenaanwas voor het echte korps. Een blik in de papieren vertelt dat de brandweer er in de bijna ne gen jaar dat de jeugdbrandweer be staat er drie nieuwe leden door heeft gewonnen. Een tot tevredenheid stemmend resultaat, aldus secretaris Jan Oudman. 'Texel heeft nu eenmaal als nadeel dat veel jongeren naar de overkant raken om te studeren en dan raak je ze meestal kwijt als lid. Het aantal jeugdleden bedraagt mo menteel elf en dat is er net één te weinig om twee teams te vormen. We zouden heel graag nieuwe leden ver welkomen, al zijn het er tien! Hoe meer hoe liever, ook meisjes zijn van harte welkom.' Het jeugdteam oefent iedere veertien dagen en doet een keer of vier per jaar in de Kop van Noord-Holland mee aan wedstrijden. Wie zich wil aanmelden of gewoon een keer wil komen kijken, kan bellen naar het gemeentehuis en vragen naar Jan Oudman, tel. 362157. 'Kandidaten' moeten tussen de twaalf en achttien jaar oud zijn. Tekst en foto Corrie Timmer Morten Eschweiler en Sam Kossen van de jeugdbrandweer nchten de straal op het vuur. ijging in de Welkoopwinkel aan 9 slag in een tijd dat bijna drie- «art van de klanten boer was en iet naam en toenaam in het lantenboek werd genoteerd, nno 2001 vormen agrariërs een linderheid en worden ze onder iimmer in de computer geregis- eerd. Maar in de winkel worden s als het even kan nog met de jornaam aangesproken. 'Datfor- lele, daar houden we hier niet zo gn. Doe maar gewoon. Ik denk dat 9 klanten zich daar het prettigst ij voelen.' In zijn 25-jarig dienst- erband groeide Arie Eelman uit tot et gezicht van de Weikoop en de an die achter de schermen de gken regelt. Een jubileum dat vrij- ag door het bedrijf werd gevierd iet een natte zeskamp in zwem- aradijs Calluna. jdens het interview houdt Arie elman (44) de draadloze telefoon nnen handbereik. 'Dat ding kan wel JO keer op een dag rinkelen. Als igens een probleempje is, dan we ll ze mij wel te vinden. Terecht, want et oplossen daarvan hoort bij mijn erk.' Net zoals een groot aantal adere taken in de bedrijfsvoering, p papier is Eelman assistent-be- njfsleider. maar in de praktijk doet hij les wat nodig is om de Welkoop- inkel te runnen. Dat betekent dat hij et middelpunt vormt tussen de klan- n, de medewerkers en Agrifirm, de rote agrarische organisatie achter e winkel aan de Waalderstraat. elman hemelt zich zichzelf niet op, maar die positie vereist wel talenten. De klant vraagt immers service, wil vriendelijk worden behandeld, wil een compleet pakket, tegen liefst een vriendelijk prijspeil en schroomt niet om als het ergens mis gaat, dit via een klacht kenbaar te maken. Aan de andere kant is er de moeder organisatie, de rechtsopvolger van de vroegere Aankoopcentrale. Die ver wacht van Eelman dat hij de winkel naar behoren runt, aan voorraad beheer doet, de formule uitdraagt, de schappen volgens de richtlijnen in deelt, het contact onderhoudt, tevre den klanten heeft, rendements plannen maakt, omzetcijfers interpreteert en ook goed omgaat met zijn collega's. Een duizendpoot dus. Dat wordt je met van vandaag op morgen, daarvoor is ervaring vereist. Die heeft hij in een kwart eeuw ruim schoots opgedaan. 'Ik ben ik hier binnen gekomen als weekendhulp en vakantiekracht. Na een tijdje werd dat serieus. Het werk trok me. Het omgaan met mensen, de enorme afwisseling, de vrijheid in mijn werk. En het assortiment ligt me. Weliswaar had ik iemand boven me staan, in de persoon van Cor van IJsseldijk, maar niet zo nadrukkelijk. Ik richt mijn eigen dag in, net als ie dereen hier. Alles gaat in overleg, maar de vrijheid is groot. Ik zou met onder een baas kunnen werken die mij steeds vertelt wat ik moet doen. Dan zou ik gek worden.' 'Het kneuterige van die boeren- coóperatieve van 25 jaar geleden is er wel af. We zijn gegroeid van een heel lokale coöperatie, waar je moest uitkijken dat je niet je kop stootte aan de spullen die aan het plafond hin gen, tot een grote winkel met een breed pakket. Toen ik hier kwam werken was 70 procent boer en 30 procent particulier. Dat is nu totaal anders. Het aantal boeren is enorm snel afgenomen. De tendens is dat er steeds meer particulieren in de win kel komen. Dat heeft natuurlijk gevol gen voor het het assortiment. We hanteren een formule ergens tussen een bouwmarkt en een tuincentrum in. Dat wil niet zeggen dat we met meer aan de landbouwers denken. De meeste boeren gaan voor grote inkopen, zoals kunstmest en voer, naar de grote schuur naast de win kel. Maar voor kleinere dingen komen ze hier. We hebben natuurlijk dier geneesmiddelen, een vee- scheerapparaat, schoppen, harken en noem maar op.' Bij de Weikoop is het vaak hollen of stilstaan. 'Het ene moment heb je veertig man in de zaak, het volgende twee. Het kan op zaterdag heel druk zijn, afhankelijk van het weer. Maar je ziet steeds meer een verschuiving naar de vrijdagmiddag, door ATV en andere oorzaken. Het voorjaar is hier topseizoen. Veel kassahandelingen, de hele voorkoop komt binnen, alles moet worden verwerkt, er komen nieuwe schappenplannen en noem maar op. De showroom richt zich dan op tuinmeubelen, decoratie, gazon- maaiers en zo. In de inrichting daar van zijn we vrij, maar de wijze waarop de schappen worden ingedeeld Wethouder Peter Bakker is lijst trekker voor GroenLinks bij de gemeenteraadsverkiezingen die volgend jaar gehouden worden. Op de tweede en derde plaats staan achtereenvolgens de raadsleden Arthur Oosterbaan en Jaap Vla ming. De vierde plek is voor nieuw komer Henny Festen. Arie Eelman, het gezicht van de Weikoop en de man achter de schermen, zag in de kwart eeuw dat hij er werkt veel veranderen. (Foto Gerard Timmerman) wordt uitgedokterd door een marke ting bureau. Januari en februari zijn relatief gezien rustig, hoewel dat steeds minder het geval is. Er is te genwoordig geen peil op te trekken. De rustige uurtjes worden benut om een schap om te zetten of een nieuw schappenplan te maken. Nu zit je weer met de euro, kortom echt rus tig is het hier nooit.' Eelman is weliswaar het gezicht van de Weikoop, een groot deel van zijn tijd werkt hij achter de schermen. 'Doorgaans zit ik bijna een halve dag achter de computer. Alles gaat tegen woordig via de pc. Dat is natuurlijk prachtig, maar ook een noodzakelijk kwaad. Want ik wil ook persé een halve dag in de winkel zijn. Het is belangrijk om daar m'n gezicht te la ten zien.' Eelman benadrukt dat het werken in een winkel niet moet wor den onderschat 'Je moet redelijk vertrouwd zijn met de computer, klantvriendelijk zijn en kennis hebben van het assortiment. Hier heeft elke medewerkers de verantwoordelijk heid over een hoofdgroep artikelen. We doen het met z'n allen. We zijn erg gericht op service en dat stellen klan ten op prijs Die zijn in de loop der jaren niet alleen mondiger geworden, maar ook gehaaster. Maar gelukkig zijn er ook nog mensen die tijd heb ben voor een praatje. Het contact met de klant is voor mij erg belang rijk. Dat mensen hier graag komen komt ook doordat we niet al te for meel zijn. We spreken elkaar hier het liefst bij de voornaam aan.' Informeel was ook de viering van het 25-jarige dienstverband van Eelman. 'Ik moet er niet aan denken een paar uur handen te moeten schudden. Dat heb ik ooit gedaan op m'n trouwerij. Zoveel dat ik op laatst met meer wist wie ik moest zoenen en wie een hand te geven.' Zijn collega's hadden vrijdagavond een verrassing voor hem in petto. Geen avondje darten, want dat zouden ze nooit van hem winnen Maar wel een zeskamp achtige avond in zwembad Calluna, georganiseerd door Bureau Zand bank. 'Kanovaren, eskimoteren, abseilen, net een avontuur. Ik was helemaal dwars af, maar het was prachtig!' Teso-cijfers bevestigen wat menig Texelaar al dacht: de gebeurtenis sen op 11 september in Amerika hebben een positief effect op het toerisme naar het eiland. Vergele ken met vorig jaar zette Teso in oktober 10,12 procent meer reizi gers over en in november 13,70 procent. Dat waarschijnlijk ook het fraaie weer een rol speelt, blijkt uit de toename van het aantal ver voerde tweewielers. In oktober was sprake van een toename van 50,64 en in november met 30,46 procent. In oktober vervoerde Teso 142.662 reizigers, wat zelfs meer was dan in april, toen waarschijnlijk de mkz-drei- ging een negatieve factor vormde. In november kwamen er 95 .657 perso nen naar Texel, en dat waren er vorig jaar 84.131. Ook het aantal personenwagens vertoonde een stij gende tendens. In oktober 9.05 pro cent extra en in november 13,24. De categorie vrachtwagens en caravans vertoonde in die maanden een stij ging van respectievelijk 9.10 en 10,18 procent. In meters uitgedrukt werd een stijging van respectievelijk 7,65 en 7,62 meter genoteerd. Opmerke lijk was dat in alle categorieën in de maand september sprake was van een flinke afname. Het aantal perso nen daalde met 10.22 procent, auto's met 7,97 procent, tweewielers met 20.77 procent, vrachtvervoer en ca ravans 12.38 procent en meters met 15,94 procent. Debet hieraan is on getwijfeld het slechte weer in deze maand. Over het hele jaar genomen steeg het aantal personen met 1,39 procent, auto's met 2,32 procent en tweewielers met 0,61 procent. Het aantal vrachtauto's en caravans daalde met 2,08 procent en meters met 4,47 procent. Bij het Ankerpark in Oudeschild werd zondag de zesde wedstrijd in de winterserie van de Sportvissersclub Texel gehouden. Er deden drie vis sers mee, waarvan er slechts één iets wist te vangen. Frans Bos wist bij de eerste en (twee uur later) bij de laat ste haal een vis te verschalken De twee vissen hadden samen een lengte van 52 cm. GroenLinks zoekt nog een kandidaat voor de vijfde plaats op de lijst. Vol gens huidig fractievoorzitter Jaap Vlaming kampt de partij niet met een armoedeaanbod, maar wil zij buiten staanders de kans geven zich actief met de politiek te bemoeien. GroenLinks hoopt zo mensen dich terbij het politieke werk te brengen Belangstellenden kunnen zich tot 15 december melden bij de partij. Mocht dat met gebeuren, dan heeft GroenLinks volgens Vlaming nog wel kandidaten in de eigen gelederen. 'We hebben vijftig leden, voor Texelse begrippen is dat met slecht.' De par tij heeft deze raadspenode drie zetels in de gemeenteraad en ze neemt deel aan de coalitie. Er wordt niet vanuit gegaan dat de vijfde kandidaat ook meteen in de raad komt. GroenLinks is de enige politieke par tij waarvan alle huidige raadsleden opnieuw meedoen aan de verkiezin gen Nieuwkomer Henny Festen is al actief in de steunfractie. Ze werkt als verpleegkundige in het ziekenhuis in Den Helder. Op Texel heeft ze een tijd op de ambulance gereden. Een aantal slachtoffers van de cafébrand in Volendam mag vol gend jaar op vakantie in het Tesselhuus in De Koog. Dat heb ben het Tesselhuus en de Lion's Club met elkaar kortgesloten. Twee weken zijn er volgend jaar inge ruimd voor de slachtoffers. In beide weken komen er volgens Jan Bloem van het Tesselhuus zo'n vier tot zes slachtoffers met begeleiding van on der andere vnenden en ouders. 'Het is gebleken dat samen recreëeren goed is om trauma's te verwerken.' Twee vertegenwoordigsters van de Stichting Slachtoffers Nieuwjaars brand Volendam hebben een paar weken geleden de voorzieningen in het Tesselhuus bekeken Volgens Bloem waren ze diep onder de in druk. Wanneer de slachtoffers ko men, wordt niet bekendgemaakt, zodat zij zich geen zorgen hoeven te maken over hun privacy.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5