Weer water rond Wieringen Noord olland de provincie Noord-Holland informeert PROVINCIE" Afsluitdijk als stroomleverancier Prijsvraag Lid Provinciale Staten (WD) Ellen van Gaaien Noord-Hollanders sluiten Willem-Alexander en Maxima in hun hart Energie uit asfalt Ada Wildekamp, gedepu teerde van een provincie, rijk aan wind en water MEER PROVINCIENIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL november 2001 20* editie Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie. Redactie en administratie: Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Eindredactie Rienk van der Veen, tel. (023) 514 43 09, fax (023) 514 41 55, e-mail: veenrj@noord-holland.nl Foto: United Foto De Boer Enthousiasme tijdens bezoek van Alexander en Maxima aan 125-jarig Noordzeekanaal Op donderdag 1 november stond Noord-Holland even op zijn kop. Die dag maakten prins Willem-Alexander en zijn verloofde Maxima Zorreguieta kermis met de provincie Noord-Holland. Het programma was zeer gevarieerd. Het omvatte bezoeken aan stad (Haarlem, Alkmaar) en land (Beemster), aan authentieke dorpskernen zoals de Zaanse Schans, maar ook aan het sluizencomplex in IJmuiden. Onderdeel aldaar vormden de feestelijkheden rond het Noordzeekanaal dat die dag precies 125 jaar bestond. Maar het ging bij deze kennismaking met alleen om historische plekken. In Haarlem bezocht het paar de jongerenraad die in vergadering bijeen was. In het Zaans Museum was aandacht voor de multiculturele samenleving tijdens een gesprek met de Buitenlandse Vrouwen Organisatie. In een bomvol Alkmaar maakte het paar een boottocht en uiteraard werd ook de kaasmarkt bezocht. Langs de route was veel belangstelling. Ter herinnering aan het bezoek van Willem-Alexander en Maxima aan Noord-Holland geeft de provincie een set van zeven ansicht kaarten uit. U kunt deze unieke uitgave gratis in uw bezit krijgen door een kaartje of e-mail te sturen aan: provincie Noord-Holland, t.a.v. bureau Communicatie, Postbus 123, 2000 MD Haarlem, e-mail: post@noord-holland.nl Vergeet niet uw adresgegevens te vernielden! Meer informatieMonique Botmanprovincie Noord-Holland, tel. (023) 514 39 04, e-mail: botmanm@noord-holland.nl In 2020 moet tien procent van alle energie in Nederland schoon en duurzaam zijn. Met dit besluit wil de overheid de uitstoot van broeikasgassen terugdringen. Van alle provincies wordt een bijdrage verwacht. Friesland en Noord-Holland willen samen, in de nabijheid van de Afsluitdijk, een windpark bouwen. Niet iedereen is blij met de bouw van zoveel windmolens in de Waddenzee. Zou het unieke karakter van dit gebied wel behouden blijven? Desondanks maken beide provincies, samen met de gemeenten Wieringen, Wunseradeel, Harlingen en Wieringermeer, zich er sterk voor. En met goede redenen. Het gaat hier om bestrijding van een mondiaal probleem. Wordt de C02-uitstoot niet teruggedrongen, dan stijgt de kans op klimaat verandering en zeespiegelstijging. En dan zou het Wad pas werkelijk in gevaar zijn! Er heeft een zorgvuldige belangenafweging plaatsgevonden. Bij het ontwerp van het windpark is rekening gehouden met natuur, visserij, scheepvaart, recreatie, dijkbeheer, wegverkeer en krijgsmacht. Ook aan de vogels is gedacht. Aan de Habitat- en Vogelricht lijn van de Europese Unie zal de hand worden gehouden. Weliswaar is vogelsterfte niet uitgesloten, maar dat is niets in verhouding tot de vogelsterfte door wegverkeer, jacht en visserij. Het Windpark Afsluitdijk kan ca. 750 gigawatt energie per jaar leveren. Oftewel jaarlijks voldoende schone stroom voor zo'n 250-duizend tot 350-duizend huishoudens. De winst? Een jaarlijkse vermindering van de C02-uitstoot met 450-duizend ton. Meer informatie: Jan Molleman, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 46 24, e-mail: mollemanj@noord-holland.nl Jan Wittink, gemeente Wieringen, tel. (0227) 59 43 10, e-mail: jwittink@wieringen.nl In oktober had de Pagina Noord-Holland een item over de regionale omroep. Naar aanleiding van de bijbehorende foto vroegen wij: "Wie is de hier afgebeelde presentator en in welk programma treedt hij op?" Voor velen was het antwoord niet moeilijk: Hans van Willigenburg, in "De Hulplijn". De tien uitgelote gelukkigen krijgen binnenkort hun uitnodiging voor een rondleiding door de studio's. In deze aflevering herinneren wij aan het bezoek van Willem-Alexander en Maxima. En onze vraag luidt: In welke vorm heeft prins Willem-Alexander, bij deze gelegenheid, aan de viering van de 125ste verjaardag van het Noordzeekanaal bijgedragen. Heeft hij: a. de sluizen feestelijk geopend? b. een gedenksteen onthuld? c. een feestrede gehouden? Onder tien goede inzenders verloten wij een ontvangst voor twee personen op vrijdag 18 januari in het bezoekerscentrum van Rijkswaterstaat op het sluisterrein in IJmuiden gevolgd door een excursie over het sluisterrein. Uw antivoord kunt u weer sturen naar: Redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Fax (023) 514 41 55, e-mail: veenrj@noord-holland.nl stijging van dc zeespiegel(Foto: Klaas Fopma) „Willen we echt iets ondernemen tegen de opwarming van de aarde, dan moeten we min der fossiele brandstoffen stoken en meer energie uit zon en wind halen. Gelukkig kan het langs onze kusten stevig waaien. Zie net artikel over de molens op de Afsluitdijk. Klimaatverandering leidt deze eeuw tot stijging van de zeespiegel en méér regenval. Dat maakt onze provincie kwetsbaar: Noord-Holland lijkt op een laaggelegen badkuip, aan drie zijden omringd door water. Wij hebben samen met bewoners van de kust bekeken hoe de komende 50 jaar de veiligheid van onze kustverdediging gewaarborgd kan blijven. Om wateroverlast door regenval te voorkomen, willen wij het water opvangen en op het land bergen. Daar is ruimte voor nodig. De toekomstige waterbuffers kunnen landbouw en natuur in droge perioden goed van pas komen Een voorbeeld is het ge plande randmeer tussen Wieringen en Wieringer meer. Natuur, landbouw en recreatie zullen baat hebben bij de realisatie van dit project. En Noord-Holland wordt weer een beetje mooier." Ada Wildekamp (Renkum, 1948) is voor de PvdA sinds 1995 lid van het college van GS. Zij behartigt de portefeuilles milieu, energiebeleid, water, waterschapsorganisatie, kustverdediging en natuur en landschap Aanvankelijk werk zaam in het onderwijs en later als lid van het Amsterdamse college van B&W heeft zij een brede maatschappelijke oriëntatie opgedaan. ilMIUilll' ll (Foto: Ella Tilgenkamp) "Bij de zorg in het algemeen, maar in het bijzon der bij de gehandicaptenzorg, ben ik al jaren betrokken. Al die jaren heb ik, in uiteenlopende instellingen, vrijwilligers ontmoet; heb ik gezien wat ze doen om het leven van anderen wat op te fleuren. Vrijwilligers zijn onmisbaar in de zorg. Maar ook buiten de zorgsector verrichten zij waardevolle taken, bijvoorbeeld op sociaal- cultureel gebied, in de sport, het landschaps beheer en de monumentenzorg. In het 'Jaar van de Vrijwilliger' is het goed hier uitgebreid bij stil te staan. Maar eigenlijk verdient het vrijwilligers werk altijd onze aandacht. De samenleving verandert en dus veranderen de wensen en behoeften van vrijwilligers. Wat weer vraagt om andere vormen van ondersteuning van hun werk. De provincie wil en kan in velerlei opzicht uit komst bieden. Dat zal wel niemand verbazen: de vrijwilliger is nu en in de toekomst een onmisbare hulp om onze samenleving leefbaar te houden." Ellen van Gaaien, Groote Sloot 285, 1751 LA Schagerbrug, tel. (0224) 571357 Wieringen was vroeger een eiland in de Zuiderzee. Het werd door het Amsteldiep en het Wieringermeer gescheiden van Noord-Holland. Deze situatie is door de Zuider zeewerken in 1926 beëindigd. Een eiland zal Wieringen niet zo gauw meer worden. Maar toch... In de toekomst zal, tussen het oude eiland en de jonge polder, wellicht weer water stromen. De Haukes op Wieringen, na aanleg van het Randmeer een nog Foto: Studio Honing levendiger dorp met haven voor beroeps- en recreatievaart Toenemende wateroverlast, deels veroorzaakt door klimaatverandenng en stijging van de zeespiegel, dwingt rijks- en provinciale overheden en waterschappen tot vindingrijke oplossingen. Waar ruimte wordt gemaakt voor water kunnen ook andere doelen worden gerealiseerd. Vanuit deze visie is voor dit deel van Noord-Holland een plan ontwikkeld dat recht doet aan de karakteristieke drie-eenheid van het landschap: eiland, water, pol der Het belangrijkste bestanddeel is de aanleg van een randmeer op de scheidslijn van het oude en het nieuwe land. Het effect? Veel ruimte voor zoet water, geschikt voor de landbouw Ruimte voor natuurontwikkeling en ecologische hoofdstructuur van kust naar kust Ruimte voor de ontwikkeling van recreatie en toerisme en versterking van het eilandkarakter van Wieringen. Ruimte voor schepen met een staande mast. Al met al ook een flinke impuls voor de ontwikkeling van economie en werkgelegenheid in de Kop van Noord-Holland. Inmiddels is de provincie, samen met het project Water Bindt, druk bezig deze veelbelovende plannen verder uit te werken. De uitslag van een aantal voorbereidende studies, die inmiddels zijn afgerond, is bemoedigend. Meer informatie: Wietse de Vries, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 30 61, e-mail: vriesw@noord-holland nl **ee®®i^S733225ZSSè.êy:4T' Asfalt kan zomers bloedheet worden. En zacht. Zwaar verkeer maakt dan diepe sporen, 's Winters wordt het ijskoud. En bros. Er vallen scheurtjes en gaten in. In deze proble matiek heeft wegenbouwer Ooms uit Avenhom-Scharwoude zijn tanden gezet. En wat bleek? Die "lastige" temperatuurgevoeligheid van asfalt zou wel eens goed van pas kunnen komen. Ter voorkoming van schade, als gevolg van extreme temperaturen, heeft de firma Ooms een doeltreffend systeem ontwikkeld. In het hete asfalt wordt, bij aanleg of vernieuwing van wegen, een stelsel van kunststof buizen gelegd. Het hierdoorheen geleide water absorbeert warmte en kou, al naar gelang het seizoen. Vervolgens gaat het in de opslag, in watervoerende zandlagen, diep in de bodem, 's Winters wordt warm water opgepompt, om de weg sneeuwvrij te maken en verbrossing tegen te gaan. Zomers wordt koud water gebruikt voor afkoeling. Met als gevolg dat het asfalt langer meegaat en milieubelastend strooien overbodig wordt. Maar nu het allermooiste: zo'n 80 van de asfaltenergie blijft onbenut. En is bruikbaar voor koeling en verwarming van andere projecten, als huizen en bedrijfsgebouwen. Om het goede voorbeeld te geven, gaat Ooms in eigen huis beginnen: de nieuwe vleugel van het hoofdkantoor wordt straks verwarmd met behulp van energie uit asfalt. Een wereldprimeur! Onlangs heeft Ada Wildekamp de eerste paal geslagen. De provincie geeft een subsidie van ruim vier ton. Immers, dit experiment biedt uitzicht op schone, duurzame energie voor koeling en verwarming. Meer informatie Germ Janmaat, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 34 21, e-mail. janmaatg@noord-holland.nl

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 8