TEXELAARTJE Werkstraf geëist tegen 'dealende yup' Ambtenaren hoeven niet te verhuizen' Eén ambtenarenkorps voor waddeneilanden Fotoboek over Texel in tweede helft vorige eeuw ƒ19,95 Bericht Telegraaf zaait verwarring Aankomende vissers krijgen cursus Mariene Milieukunde Fin Uteuca Om fusie met walgemeenten af te wenden Boek ligt voor de kerst in de winkels Nieuwe status voor WaddenAdviesRaad - EXEESE 3 COURANT1 Zwemmers boeken succes in Zaandam -rar Texeiaartjes Zwanger Open huis FysioSport Centrum F ITT A4 ringband met Texelse foto's op de omslag Introductie aanbieding Kantoorvakhandel GELEZEN IN 98% VAN DE TEXELSE HUISHOUDENS VOOR INFORMATIE: 0222 - 362600 I I Een 25-jarige man uit Den Burg hoorde woensdag een werkstraf van 180 uur en vijf maanden cel voorwaardelijk tegen zich eisen. De man werd juni vorig jaar aange houden op verdenking van het dealen van xtc, cocaïne en wiet. Een medeverdachte in deze zaak is vorig jaar september al veroor deeld tot een werkstraf van 240 uur en zes maanden cel voorwaarde- ijk. Evenals de al veroordeelde man was deze verdachte ook werkzaam in een fexels hotel. Inmiddels - hij moest na zijn aanhouding op zoek naar een andere baan - werkt hij buiten de noreca. De verdachte dealde al lan ger wiet op het eiland, naar eigen :eggen vanaf januari 1999. Voor zich zelf en voor vrienden reisde hij regel matig naar Den Helder om daar soft- drug te kopen in een coffeeshop. In maart 2000 begon hij ook xtc-pillen en cocaïne af te nemen bij zijn collega in de horeca. Hij verkocht deze hard drugs vooral aan vrienden. 'Hij en zijn vrienden waren de yuppies van Texel', stelde officier van justitie R. Steinhaus in zijn aanklacht. Steinhaus meende ook dat sprake was van be roepsmatig dealen van softdrugs. De Texelaar was woensdag in Alkmaar de eerlijkheid zelve. 'Ik ga nog maar zelden uit, en dan gebruik ik wel eens een lijntje cocaine.' Omdat hij nu pas terecht staat, hij is gestopt met dealen en omdat er geen politie contacten meer zijn geweest, vond hij een werkstraf van 180 uur en vijf maanden cel voldoende. Gezien het tijdsverloop vond de Helderse advo caat H. Teunisse een werkstraf van vijftig uur voldoende. De uitspraak is woensdag 19 december. door Bnrt Olnwr SCHIERMONNIKOOG, ilondenli* Alle Waddeneilanden krijgen over twoo Jour één gemeenschappelijk, overkoepelend ambir nnrenupporartt Daartoe hebben de burgemeesters vim Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland cn Schiermonnikoog in liet Overleg Orgimn Waddeneilanden (OOW) besloten. ien bericht in de Telegraaf onder de rap 'Eén ambtenarenkorps voor vaddeneilanden' heeft gisteren voor jrote verwarring gezorgd. Daarin vordt gesuggereerd dat alle wadden- nlanden over twee jaar één gemeen- chappelijk, overkoepelend ambte- larenapparaat krijgen. Als estigingsplaats wordt Leeuwarden jenoemd. Dit besluit zou door het Iverleg Orgaan Waddeneilanden OOW) zijn genomen. Navraag bij jurgemeester Joke Geldorp, lid van iet bestuur van het OOW, leert dat iet zeker met de bedoeling is dat alle fexelse ambtenaren naar Friesland erhuizen. 'We proberen de operatio- ele samenwerking wel te bundelen, jaarvoor hebben de gemeenteraden ins opdracht gegeven. Eén van de mddelen daarvoor is een computer- letwerk, ook wel virtuele archipel genoemd. Daarmee kan over en weer nformatie worden uitgewisseld. Het s de bedoeling dat elk eiland be paalde specialismen gaat optimalise er!. Ameland bijvoorbeeld onderwijs, Texel financiën en Vlieland sociale zaken, om maar wat te noemen. Maar er komt beslist geen grote gezamen lijke ambtelijke organisatie die vanuit één kantoor werkt. Er wordt wel een tijdelijke projectleider aangesteld, die de opbouw van de organisatie vorm gaat geven. Deze persoon wordt ge huisvest in Leeuwarden.' De verwar ring is volgens de burgemeester mogelijk ontstaan doordat de provin cie Friesland een inventarisatie heeft gemaakt waarin de bestuurlijke knel punten van twaalf gemeenten zijn geanalyseerd. De politiek moet zich daarover nog een oordeel vormen. Texel staat daar buiten. Dat de amb tenaren op het gemeentehuis zich niet op een verhuizing hoeven voor te bereiden blijkt volgens de burge meester onder meer uit de voorgeno men opening op 1 mei van de cen trale publieksbalie en de discussie over verbouw of verplaatsing van het gemeentehuis, die na de verkiezin gen op de agenda staat. Een luchtfoto van de grote hangar die in de Tweede Wereldoorlog op liet vliegveld stond, het oude ha ventje van De Cocksdorp met schepen van inwoners. Het zijn loto's die terug te vinden zijn in het lotoboek Focus op Texel dat vóór de kerstdagen in de boekwinkels komt te liggen. Honderd foto's van Texel uit de pe- liode 1930 - 1980 staan in het boek. Ze zijn uitgezocht door Gelein Jansen en Simon Dros die ook voor begelei dende teksten zorgen. Volgens Jan sen zijn het vooral foto's van situaties die met meer bestaan. 'Bijvoorbeeld een stuk dijk dat vroeger bij Oude- schild lag waar nu het Ankerpark is. Of foto's van de Mok toen het nog een vliegkamp was.' Alle dorpen ko men aan bod, net als de kust, de duinen en de dijken. 'Het is een De WaddenAdviesRaad in Leeuw- irden wordt omgevormd tot een vast adviescollege van het rijk. De laad, die ook advies kan geven aan provincies en de wadden gemeentes, functioneerde de af gelopen twintig jaar telkens op tij delijke basis. Het kabinet stelt voor de raad vanaf 'olgend jaar een vaste status te ge ven en een nieuwe naam, Raad voor de Wadden. De plannen moeten nog besproken worden in de Tweede en Eerste Kamer. Texel heeft overigens weinig met de adviesraad van doen. Volgens ambtenaar Jim Ie Roux ba seert de gemeente zich meer op de «gen adviesorganen. 'Wij doen zelf geen beroep op de WaddenAdviesRaad.' Wel is er jaar- liks overleg tussen de raad en de gezamenlijke eilanden. VRIJDAG 7 DECEMBER 2001 Om hun kennis van de ecosystemen in zout water en de gevolgen van menselijk handelen op deze systemen te vergroten, moeten toekomstige vissers een cursus Mariene Milieukunde vol gen. De bedoeling is dat de eerste leerlingen van visserijscholen vol gend jaar op Texel op deze manier worden bijgeschoold. De Stichting ProSea ontving woensdag ƒ15.000,- van het bedrijf Unilever, als bijdrage in de ontwikkeling van de cursus. De visserijsector krijgt steeds meer te maken met de zorg voor natuur en milieu. Maatschappelijke aandacht en politieke keuzes maken het nood zakelijk dat ook vissers kennis verga ren over de zee als ecologisch sys teem. Een specifiek op leerlingen uit het visserijonderwijs afgestemd les programma zal de kennis van zout water ecosystemen en de gevolgen door menselijk handelen op deze systemen vergroten, verwachten de initiatiefnemers. In samenwerking met het Productschap Vis werkt ProSea aan de ontwikkeling van een cursus die toegespitst Is op de vis serij. ProSea is een kersverse stichting, die is voortgekomen uit het samenwer kingsverband tussen de Reders vereniging, het NIOZ, Stichting De Noordzee en EcoMare. Tezamen hebben zij al eerder een cursus Mariene Milieukunde voor het zeevaartonderwijs ontwikkeld. Deze cursus wordt jaarlijks gevolgd door alle vierdejaarsstudenten. ProSea heeft als doel milieueducatie voor alle gebruikers van de zee mogelijk te maken, dit te verankeren in het be staande onderwijs en hiervoor be langstelling te wekken bij verschil lende maritieme sectoren. Daarom werkt ProSea samen met de visserij- scholen, het Productschap en het ministerie van Landbouw Natuur beheer en Visserij aan de op de vis serij toegespitste cursus. Unilever, dat ProSea financieel on dersteunt, laat weten 'zeer positief' tegenover de initiatieven van de stichting te staan. Het bedrijf produ ceert onder andere Iglo-vissticks, waarin 'duurzaam gevangen' vis Is verwerkt. De vis die daarvoor nodig is. wordt gevangen onder voorwaar den die werden geformuleerd door het Marine Stewardship Council (MSC). Unilever heeft al bij de opneh- ting van het MSC in 1996 aangekon digd om met ingang van 1 januari 2005 alleen nog maar vis in te kopen 'die op een verantwoorde wijze ont trokken is aan gezonde vis bestanden'. De Stichting ProSea hoopt dat andere bedrijven uit de voedingsmiddelenindustrie het voor beeld van Unilever zullen volgen. Zwemmers Simone de Wit en Wou ter Dogger blijven van zich doen spreken, dat bleek ook afgelopen weekeinde bij een sprinttoernooi in Zaandam. De Wit is inmiddels zo ver gevorderd, dat ze erg streng voor zichzelf is geworden en niet snel meer tevreden. De 50 meter vlinderslag legde ze af in 34.24 seconden. Een slechte tijd, vond ze zelf, en mis schien had ze wel gelijk, want ze werd er slechts vierde mee. Op de 50 me ter rugcrawl revancheerde ze zich. Ze voltooide dit nummer in 34.15 en legde daarmee beslag op de eerste plaats. Op de 50 meter vrije slag werd ze ten slotte derde in een tijd van 30.12. Wouter Dogger presteerde erg goed. Hij raffelde de 50 meter rugcrawl af in een tijd van 30.65 en werd daarmee eerste. Op de 50 meter vrije slag zwom hij voor het eerst sneller dan 27 seconden. Hij voltooide zijn race in 26.33. Op de 100 meter wisselslag kwam hij tot een tijd van 1.10.80 mi nuten. Dogger is geselecteerd voor het herenestafetteteam van zwem vereniging Hoorn, dat uitkomt op de Nederlandse kampioenschappen sprint. dwarsdoorsnede van Texel in beeld.' Het boek is onderdeel van een serie fotoboeken die worden uitgegeven door de Europese Bibliotheek in Zaltbommel. Ruim een half jaar ge leden benaderde deze uitgeverij Jan sen en Dros om een boek over Texel samen te stellen. De schrijvers gingen daarna aan de slag met het uitzoeken van foto's en het schrijven van de begeleidende teksten. Bij de foto's wordt ondermeer vermeld wanneer ze genomen zijn en waar het was. Volgens Jansen kan het boek zowel voor eilanders als toeristen interes sant zijn. 'Als iemand hier bijvoor beeld dertig jaar geleden met vakan tie is geweest, kan hij ook herkenbare plekken zien.' De foto's zijn groten deels afkomstig uit het archief van EcoMare. Foto's van het vliegveld en de Mok komen van het Luchtvaart museum. Er staan ook foto's in het boek van het treintje dat in de jaren dertig over het eiland reed. 'Je ziet bijvoorbeeld hoe het Eikebossie wordt uitgegraven voor zand. Je ziet de trein en kiepwagens. Je ziet ook De Lunetten en Redoute, twee bij forten van De Schans die werden afgegraven voor grond.' Drukproeven De drukproeven heeft de historicus inmiddels in handen gehad. Het zag er mooi uit volgens hem. 'Het is een aardig concept. Ze maken die boe ken met een rond gat in de voorkant waardoor je een foto ziet. Daardoor kan je het in de winkel snel herken nen. Dat is een goed idee.' De foto's worden zwartwit afgedrukt. Het boek is 22 bij 22 centimeter groot en heeft een harde kaft Volgens de Europese Bibliotheek ligt het voor de kerstda gen in de winkels. Het is te koop bij Nauta Boek. het Open Boek ên anti quariaat 't Ouwe Boekie. Het kost 37,50. «|i Heden ontvingen wij het bericht dat van ons is heengegaan onze schoonzuster en tante Nelie van der Vis-Lap Wij wensen de familie veel sterkte toe met dit verlies. J. van der Vis Azn. A. van der Vis-van Houte Neven en nichten Texel, 3 december 2001 Met leedwezen hebben wij kennis genomen van het overlijden van Willem van Heerwaarden Begonnen als administrateur van het R.K. Rust huis St. Jan heeft hij een belangrijke rol gespeeld bij de vernieuwing van St. Jan zowel wat organi satie als nieuwbouw betreft op de locatie aan de Beatrixlaan, waar hij tot en met 1988 de directie heeft gevoerd. Wij wensen de familie veel sterkte toe. Stichting Zorgcentrum Texel Wij hebben vernomen dat op,2 december jl. is overleden Albert Zielman Ab was één van de oprichters van de MAB- club in 1946. Wij wensen de familie en vrienden veel sterkte met dit verlies. Bestuur MAB-Club Texel Voor de vele blijken van belangstelling na het over lijden van onze broer, zwager en oom SIMON zeggen wij u hartelijk dank. Fam. van Heerwaarden Texel, december 2001 Je hoeft niet altijd woorden te gebruiken Als je even niet weet wat je zeggen moet Je kunt je arm om iemand sluiten Iets wat nog meer dan woorden doet. Voor uw belangstelling na het overlijden van onze moeder, oma en overgrootmoeder RENNETJE KIKKERT-DE SMIT zeggen wij u hartelijk dank. De vele kaarten, bloemen en het persoonlijk mede leven is een grote steun voor ons geweest. Ook willen wij alle medewerkers van verpleeghuis Texel onze hartelijke dank zeggen voor alles wat jullie voor moeder hebben gedaan. Namens kinderen, klein en achterkleinkinderen Texel, december 2001 Fotos van Israël brachten ons bij elkaar Met z'n tweeën over de Middellandse zee Zorgde ervoor dat wij samen verder gaan. Sietse Visser Janny Vonk Het ja-woord en de kus gaan wij elkaar geven op 21 december 2001 om 15.30 uur in het gemeentehuis te Den Burg - Texel. U bent van harte welkom op onze receptie van 20.30 - 22.30 uur in Hotel Den Burg, Emmalaan 4-6 te Den Burg. Ons adres: Buytengors 75, 1791 WN Den Burg Kado's: E3 INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur cn woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ9,30 tot en met 3 regels. Per regel meer: ƒ3,10 (tncl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto ƒ25,- excl. tekst, alleen \oor particu lieren die iets te koop aan bieden. Voor bedrijven: 1M-TEXELAARTJE op aanvraag. Stedenvakanties dichtbij en ver weg. Ook per vlieg tuig met supervoordeel- prijzen van de KLM Info en boeken bij Reisburo Texel Holland Internatio nal. Origineel kerstcadeau? Vindt u bij 118 in T usse de Banke. Dag.: 13.00-18.00 uur. Ma.: 10.00-18.00 uur en op koopavonden. T/m 15.12.01. Leuke zaterdagbaan in „De Wever" Den Burg! Bel 315705 Doe eens gek en geef spontaan één of twee mooie glazen uit de collec tie van Hans van der Klift cadeau. Kreeg je van Sint een kappersbon? Kom dan snel langs bij Qnipp Kapsa lon! Waalderstr 15, tel. 312227, met en zonder afspraak. Island Outlet Store: Stoere kinderworkers, van denim tot zilvergrijs en zwart Vanaf mt 116 t/m 176 al vanaf ƒ39,95. Kerstbomen div. soorten smjgroen. Bolletjes, kran sen, kom even kijken, 't kost mets. Tuincentrum v.d. Werve, tel. 312925. T.k. Opel Kadett voor de cross of onderdelen T.e.a.b.. tel. 327447. Schoonheidssalon Els v.d. Slikke, ma. t/m za. en 's avonds. Noordwester 50, tel. 314287 Ook cadeau bonnen. De Stoffenman is maan dag 10 december weer aanwezig met stoffen aan de meter Rabbit Habit: We hebben weer een uitgebreide col lectie feestkleding vol glit ter en glamour details voor de feestdagen! Al vanaf 39,95. Roden kerst/nieuwjaar, Lh. 4/6 bung, www.dorado.nl; 050 5019261 Kom voor die heerlijke warme laarzen naar Mantje Sport, o.a. Aigle, Dubarry en Meindl. Voor reparatie van al uw merken televisie, stereo, video, etc. kunt u terecht bij Voordeelland Oude schild, 322398 T.k.: VW Corrado VR6, '93, 72000 km, org. nl. auto. Tel 312133, na 18.00 uur. Bert van der Wal en Gamma Samen sterk in kerstbomen. Aanbieding: begonia's en kerststerren, 2,95 per pot. Tuincentrum v.d. Werve, Bernhardlaan Kunstkerstboom: 1.50 m hoog. Mooie volle boom. 25,- bij Voordeelland Oudeschild, 322398 Omdat Hans van der Klift wel eens wat verkoopt moet hij ook inkopen. Daarom zoekt hij o.a. „Oranje" vaasjes, servies goed en vazen van Fris Edam, bloempotten e.d. van Mobach, Ravelli en ander oud aardewerk en glas. Tel. 314043. Zaterdag 8 december Juttersavond met Maarten Boon. Aanvang 18.00 uur 39,50 per persoon. Info Landal GreenParks Slufter vallei. Tel. 0222 316819 Het grootste assortiment kerstbomen. bij de Gamma. Breed-, groot- en klein- beeldtelevisies, Sony, J.V.C., Philips, enz. bij Voordeelland Oudeschild. 322398. Kerstbomen gezaagd, op kluit, op pot. van 20 cm tot 7 meter. Bert van der Wal en Gamma. Island Outlet Store: volop glitter tops. shirts en jur ken voor de feestdagen. Al vanaf 39,95 Het winnende nummer van Weversend's Winteractie is: 906652 De Stoffenman is maan dag 10 december weer aanwezig met stoffen aan de meter Boerenjongens in echt Texels roomijs. IJs- boerderij Labora, Holland- seweg 2. 316066/316339 Altijd open. Burolamp halogeen, 3 standen nu 39,- bij Voordeelland Oudeschild. 322398. Voor een warme sjaal of muts. Snel naar Mantje Sport dus! Lekker dineren met kerst op De Krim, met speciale kindermenu's, kinder programma en live mu ziek! Bel voor meer infor matie of reserveren tel. 390112 of kijk op www.knm.nl/kerst. Rabbit Habit: dames- fleece, voor de koudere dagen. 3 modellen. 4 kleu ren Maat S t/m XXL. Vanaf ƒ29,95! Te huur 125 m2 bedrijfs ruimte in Den Burg. Tij dens kantooruren, tel. 313644. Island Outlet Store: Lek ker warme fleece pullovers of vesten, diverse kleuren, in volwassen- en kinder maten! Vanaf 29,95. Erv. ziekenverz, biedt zorg aan bij u thuis Tijden in overleg. Tel. 06-23957125 Wie wil op zaterdag in „De Wever", Den Burg werken? Bel 315705. Garageboxen te huur Afm. 3.25 x 5 m. en 3.25 x 9m. Tel 310205. (Advertentie) Gevraagd: goed werkende gevelkachel, 3 4 kw., max. hoogte 40 cm, 020- 4193354 Zaterdag 15 dec. van 14.00 - 15.30 uur Schoorwal 59 S 314968 Gevraagd Boerderijboek 1 en 2. P. Heerschap, tel 318603. t/m 31 december Van elke ring band gaat ƒ5,- naar het IMV pro ject van muziek - en basisscholen LenR Het winnende nummer van Weversend's Winteractie is: 906652. De Stoffenman is maan dag 10 december weer aanwezig met stoffen aan de meter. Rabbit Habit: We hebben weer een uitgebreide col lectie feestkleding vol glit ter en glamour details voor de feestdagen! Al vanaf 39,95. Voor reparatie van al uw merken televisie, stereo, video, etc. kunt u terecht bij Voordeelland Oude schild, 322398. Bert van der Wal en Gamma. Samen sterk in kerstbomen. Kunstkerstboom: 1.50 m. hoog. Mooie volle boom, 25,- bij Voordeelland Oudeschild. 322398. Parkstraat 10 S 32 24 22 Het grootste assortiment kerstbomen: bij de Gamma. DE BESTE KANS OP SUCCES! Bon opsturen in gesloten enveloppe naar Texelse Courant, advertentieafdeling, Postbus 11, 1790 AA Den Burg (als brief frankeren). Bij opgave postbusnummer ook uw privé-adres vermelden Contant geld bijsluiten. Brief onder nummer ƒ2,50 (€1,13) extra. Sluittijd maandag vóór 10.00 uur (TC dinsdag) woensdag vóór 17.00 uur (TC vrijdag). Gebruik ook deze bon bij opgave aan de balie, Spinbaan 6, Den Burg (Langeveld de Rooy). 9,30/€ 4,22 12,40/€ 5,63 15,50/€ 7,03 18,60/€ 8,44 /21,70/€ 9,85 /24,80/€11,25 ƒ27,90/€^2,66 ƒ31,00/€14,07 DEZE BON IS ALLEEN GELDIG VOOR TEXELAARTJES Tarief incl. 19% BTW Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vakje Naam Adres Postcode/plaats: Advertentie Handtekening I plaatsen in de krant van

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 3