Tijdschrift NIOZ geniet ook internationaal veel aanzien Redacteuren hebben scherp oog voor kwaliteit Energieplan Duurzaam Texel /C Achter de schermen TEXELSE ^7COURANT' Wat ik zeggen wou... Veel punten voor dames bij bowlen Geen historische schatten onder bedrijventerrein Toneellessen voor ouderen Eilandcompetitie volleybal Gebroeders Witte terug in top drie bij klaverjasclub Ordner met Texelse omslag Van der Vis wint Sinterklaasrit VRIJDAG 7 DECEMBER 2001 Vergeleken met de 125 |aar van het 'moederbedrijf' is het 40- jarige Journal of Sea Research een jonkie. Maar in andere op zichten hoort het vroeger door het NIOZ en tegenwoordig door Elsevier uitgegeven wetenschappelijk tijdschrift tot de grote jongens. Tussen de meer dan tweehonderd tijdschriften over zeeonderzoek die wereldwijd verschijnen, neemt het een pro minente plaats in. Ter gelegenheid van het jubileum werd vo rige week een symposium georganiseerd, waarbij geleerden uit Nederland, Duitsland, Engeland, de Verenigde Staten en Ca nada de resultaten van hun onderzoek belichtten. Redacteu ren Jan Beukema en Gerhard Cadée vertellen over de geschie denis, financiering, status en toekomstige ontwikkelingen van het tijdschrift. Het Initiatief voor het tijdschrift werd in 1961 genomen door de Dier kundige Vereniging, in 1876 ook de stichter van het Zoologisch Station, het latere NIOZ. Bedoeling was meer bekendheid te geven aan het zee- onderzoek dat in Nederland werd verricht. Het Netherlands Journal of Sea Research, zoals het toen nog heette, was aanvankelijk in hoge mate een aangelegenheid van het NIOZ. De redactie bestond onder anderen uit de heren Verweij - de di recteur van het instituut - en Postma, zijn opvolger. Jacques de Blok was lange tijd hoofdredacteur. De redac teuren en andere medewerkers van het instituut schreven het tijdschrift grotendeels vol. 'Nu zijn de artikelen afkomstig van wetenschappers uit de hele wereld. In de laatste nummers staan bijvoorbeeld bijdragen van Chinezen en Japanners', vertellen Beukema en Cadée, die beiden sinds 1967 werkzaam zijn bij het NIOZ en sinds respectievelijk zestien en elf jaar deel uitmaken van de redactie. Aanvankelijk kon elk onderzoek dat op het NIOZ werd verricht een plaats in het tijdschrift krijgen. Geleidelijk is de redactie daar selectiever in gewor den. 'Van sommige stukken vinden we tegenwoordig dat ze thuis horen in gespecialiseerde tijdschriften. De ontdekking van een nieuwe soort zullen we niet snel meer opnemen. We richten ons nu vooral op het func tioneren van het ecosysteem, de pro cessen en de mechanismen, niet al leen meer op het beschrijven ervan.' ^an die koerswijziging viel met te ontkomen, denken de redacteuren. 'Er verschijnen wereldwijd zoveel tijd schriften over zeeonderzoek. Meer dan tweehonderd, als je ook de klein tjes meetelt. En je moet nu eenmaal gelezen worden. Alle artikelen moe ten in principe te begrijpen zijn voor iedereen die zich met zeeonderzoek bezighoudt, of je nu bioloog, fysicus of chemicus bent In de praktijk ge beurt dat natuurlijk met. Omdat er zoveel verschijnt over zeeonderzoek, kun je niet meer alles lezen en beperk ie je noodgedwongen tot je eigen vakgebied. Dat wordt steeds gemak kelijker, nu veel tijdschriften ook elek tronisch beschikbaar zijn. Je toetst een paar trefwoorden op de compu ter in en je krijgt alle artikelen waar je naar zoekt op een rijtje. Dat is de toe komst van de wetenschap. Ons tijd schrift is ook op die manier op te roe pen. Je moet je nog wel abonneren. Abonnees ontvangen een code waar de tijd die wij er naast ons gewone werk instaken met eens meegere kend Daar stoorde niemand zich toen aan Het tijdschrift werd op ideële basis gemaakt, om de weten schap te verspreiden, met om geld te verdienen.' Aan ideële motieven kon Elsevier Science, dat tien jaar geleden de uit gave van het NIOZ overnam, zich niet storen De uitgever, één van de groot ste ter wereld op het gebied van we tenschappelijke tijdschriften, snoeide in het budget en schreef voor dat het blad precies acht maal per jaar zou verschijnen, met meer en niet minder. Op aandringen van de uitgever werd ook het woord Netherlands uit de ti tel gehaald. 'Ze vonden dat de oor spronkelijke titel de indruk kon wek ken dat het om een lokaal blaadje De vierkoppige redactie bestaat ge heel uit onderzoekers van het Texelse instituut Naast Gerhard Cadée en Jan Beukema zijn dat Katja Philippart en Wim van Raaphorst. Assistent redacteur is Birthe Bak, die haar werkzaamheden ook alweer veertien jaar verricht. 'Zij heeft er echt een baan aan, is de spil van het tijdschrift. Ze verzorgt de administratie, doet de correspondentie en omdat ze Engels heeft gestudeerd, is ze in staat de artikelen op taalfouten te checken. Dat kan een heel werk zijn. want on derzoekers uit bijvoorbeeld China of Japan hebben vaak nogal wat moeite om zich goed uit te drukken in het Engels.' Ook het werk van de redacteuren is met eenvoudig, omdat de artikelen een bijzonder breed terrein beslaan. 'Er is geen mens meer die het hele oceanografische onderzoek nog overziet. Wat dat betreft hadden we beter een eeuw geleden kunnen le ven.' Om toch zo goed mogelijk te kunnen beoordelen wat wel en wat met geschikt is voor het tijdschrift, is er bij de samenstelling van de redac tie op gelet dat de redacteuren met z'n allen deskundig zijn op zoveel mogelijk verschillende terreinen. Bio- Redacteuren Gerhard Cadée (links) en Jan Beukema in de bibliotheek van het NIOZ, één van de honderden bibliotheken ter wereld die op het 'Journal of Sea Research' zijn geabonneerd. mee ze toegang hebben tot onze bestanden.' Financieel Ook in financieel en organisatorisch opzicht is er in de loop der jaren flink wat veranderd. Lange tijd kregen de redacteuren carte blanche om het tijdschrift naar eigen inzicht te maken. 'We probeerden zoveel mogelijk te publiceren. Heel veel regelmaat zat er niet in. Als we genoeg materiaal had den, dan kwam er een nieuw volume. Dat waren er meestal één of twee per jaar. Het budget was flexibel. Als we geld nodig hadden, dan kwam het gewoon. Maar het tijdschrift groeide, zoals het hele zeeonderzoek enorm is gegroeid. Dat maakte de kosten steeds hoger. De abonnees - honder den bibliotheken in de hele wereld - zorgden voor inkomsten, maar finan cieel kon het met uit. leder jaar moest er wel een paar ton bij. En dan werd ging. We waren zelf ook al tot die conclusie gekomen. De nieuwe naam gaf de feitelijke toestand veel beter weer. Meer dan de helft van de au teurs komt uit het buitenland.' Een einde kwam ook aan het popu laire ruilabonnement, waarbij institu ten het Journal of Sea Research op gestuurd kregen in ruil voor een exemplaar van het tijdschrift dat ze zelf uitgaven. 'Dat was heel praktisch en zorgde bovendien voor een wijde verspreiding. Je kreeg daardoor ook wel tijdschriften waar we hier niet zoveel aan hebben, zoals over insecten bijvoorbeeld. Elsevier wilde dat helaas niet meer. Het is wel te betreuren, dat we zijn overgenomen door een commerciële uitgever. Maar het heeft ook voordelen, zoals het elektronisch beschikbaar zijn van het tijdschrift.' Ondanks alle veranderingen is de grote inbreng van het NIOZ gebleven. (Foto Joop Rommeti) loog Beukema deed in zijn jonge ja ren als promovendus aan de univer siteit in Groningen onderzoek naar het gedrag van stekelbaarsjes en specialiseerde zich daarna in de bodemdieren van de Waddenzee. Cadée studeerde geologie in Leiden, maar ontwikkelde zich vervolgens verder als bioloog. Zo deed hij van 1962 tot 1964 voor de universiteit van Leiden onderzoek naar schelpdieren in Ria de Arosa, een baai in het Spaanse Galicië. Aardig detail was dat hij bij die gelegenheid zijn latere echtgenote Hans ontmoette, die er zelf ook onderzoek verrichtte, en on der meer samenwerkte met een la tere collega, chemisch-analist Joop Rommets (senior), die door het NIOZ was 'uitgeleend' aan de universiteit. Sinds lang vormen microscopische algen het specialisme van Cadée. Deze kleine plantjes vormen het voedsel van onder meer de bodem dieren waarnaar Beukema onderzoek verricht. Het verband tussen het suc ces van de één en het succes van de ander was één van de onderwerpen van het symposium van afgelopen week. 'Het is ook in praktisch opzicht een interessant onderwerp. Als er veel algen groeien, is dat bijvoorbeeld ook gunstig voor de mosselteelt.' Scherp oog Vanwege hun uiteenlopende achter gronden zijn de redacteuren in staat zelf een eerste screen uit te voeren van de artikelen. 'Het is belangrijk dat we een scherp oog hebben voor kwaliteit. Een deel van wat wordt aan geleverd. valt direct al af, op grond van ons eigen oordeel. De andere artikelen gaan daarna naar referen tenspecialisten die zich er inhoude lijk over buigen Zij komen vervolgens met een rappe t en op grond daarvan kijken we wat e.' met zo'n stuk moet gebeuren. De meeste moeten wor den veranderd Dat laten we de schrijvers zelf doen. Uiteindelijk wordt ongeveer de helft van alle arti kelen geaccepteerd.' Van al die bijdragen wordt het meren deel aangeboden 'Maar we lobbyen ook zelf voor artikelen. Als je weet dat iemand onderzoek heeft verricht naar een interessant onderwerp, kan het handig zijn om hem zelf te benade ren. Er is nu eenmaal concurrentie tussen de verschillende tijdschriften en we willen allemaal de interessant ste artikelen brengen.' Dat Cadée en Beukema en hun col lega's daar aardig in slagen, blijkt uit een lijst die jaarlijks wordt opgemaakt en waarmee hiërarchie wordt aange bracht in de meer dan tweehonderd wetenschappelijke tijdschriften. 'Op gebied van zeeonderzoek zitten we geregeld bij de eerste tien en altijd bij de eerste twintig.' Bepalend voor de positie in de rangorde vormt vooral het belang dat wetenschappers hechten aan de artikelen. In die zin scoort het Journal of Sea Research al sinds de beginjaren erg hoog. 'Het werk dat Postma in de jaren zestig en zeventig deed, wordt nog steeds aangehaald.' Hetzelfde geldt onder meer voor het onderzoek van Beukema en Cadée zelf. Pensioen? Het 40-jarig bestaan van het tijd schrift werd vorige week gevierd met een internationaal symposium, waar aan werd deelgenomen door vijftien sprekers uit binnen- en buitenland. Bij die gelegenheid werden ook Beukema en Cadée voor het voetlicht gehaald. Hoewel beiden niet meer dagelijks op het NIOZ zijn te vinden - Beukema is onlangs met pensioen gegaan, Cadée werkt nog enkele dagen per week -, zijn ze nog met van plan snel te stoppen met hun redacteurschap. 'We hebben er alle bei nog veel aardigheid in. Je blijft op de hoogte van de ontwikkelingen in de wetenschappen en bovendien houden we de binding met het insti tuut in stand. Als je helemaal stopt met je werk en thuis gaat zitten, dan raak je je contacten snel kwijt. Geluk kig hoeven we niet weg. We zitten op niemands stoel.' Joop Rommets Het Energieplan Texel 2030, door Ecofys BV opgesteld in opdracht van de Stichting Duurzaam Texel, werd onlangs besproken in de raads commissie Financiën, Werken en Milieu en komt aanstaande dinsdag in de raad ter sprake. Het rapport beschrijft hoe Texel in 2030 over een volledig duurzame energievoorzie ning zou kunnen beschikken. Wij hebben dit rapport met veel belang stelling doorgenomen en willen hier graag enige kanttekeningen bij plaat sen. Allereerst vinden wij het positief dat in dit rapport exacte, controleer bare getallen over het energieverbruik worden gepresenteerd, dat er reke ning wordt gehouden met de ver wachte toename in energieverbruik en dat ook de optie energie bezuiniging aan bod komt. Storend is wel dat op de eerste pagina van de samenvatting een aantal foute getal len staan, waardoor je vastloopt als ie zelf één en ander wilt narekenen. Ook ontkwamen we niet aan de in druk dat er te krampachtig wordt toe gewerkt naar het kunnen vermelden van een zo hoog mogelijk percentage duurzame energievoorziening. En dat kikt helaas alleen door categorieën energieverbruikers weg te laten. Zo wordt vermeld dat de helft van het energieverbruik van Texel voor reke ning komt van de vissersvloot. Ver volgens wordt die groep echter weg gelaten, evenals de Teso-veerboot, terwijl beide toch van groot belang zijn voor de Texelse economie Daar naast worden ook andere energie- uitgaven, weliswaar buiten Texel ge daan maar essentieel voor het functioneren van de 'BV Texel', niet meegenomen. De conclusie hieruit is dat als Ecofys spreekt over de haalbaarheid van 100% duurzame energievoorziening ze eigenlijk aan zienlijk minder dan 50% bedoelt. Van de toekomstige duurzame ener gie moet het grootste deel uit vergassing/vergisting van biomassa o <WI Wzeti Bunco vcrtoiwoofJcüjkhevJ vut Je redactie en uit getijde-energie komen, terwijl de ontwikkeling van met name de laatste vorm nog in de kinderschoe nen staat en mogelijk grote gevolgen voor de Waddenzee heeft. Dit maakt één en ander wel erg onrealistisch. Hoewel in het rapport het potentieel van windenergie op 31% gesteld wordt, wordt in het uiteindelijk opge stelde energieprofiel 'Texel Duurzaam 2030' gekozen voor acht molens van 1 8 MW. De opbrengst hiervan komt neer op slechts 5% van het in het rapport vermelde toekomstige energieverbruik op Texel en daarmee dus op minder dan 2,5% van het echte verbruik. Dit aandeel is erg gering, en weegt naar onze mening absoluut niet op tegen de ver- industrialisering van het Texelse land schap die deze windturbines met zich meebrengen De optie windenergie zou wat ons betreft dus geschrapt moeten worden. Samenvattend vinden wij dit rapport een waardevolle bijdrage aan de dis cussie over de mogelijkheden van duurzame energieopwekking. Wij staan achter de intentie van het rap port maar constateren dat de lat onrealistisch hoog gelegd wordt. Tot slot, energie die niet gebruikt wordt, hoeft ook met te worden op gewekt; bezuiniging van energie zou daarom bovenaan het lijstje van elk duurzaam-energiescenario moeten staan. Namens Landschapszorg Texel, Bernard Spaans, Oosterend. De vrouwelijke leden van de bowlingteams in de Bedrijvenleague gaven deze week de toon aan. Me nigeen brak haar eigen persoonlijk record. In het team van Architecten bureau Honingh gooide Libberdien Witte een game van 218 pins en ver hoogde ze haar serie naar 704 pinval. Corine Plaatsman van Loonbedrijf Plaatsman leverde een mooie presta tie met een game van 201 pms. Te genstander Ineke Witte van het team Op de Steenenplaats gooide vier goede games, wat een persoonlijk record opleverde in een serie van 683 pinval. Trijn Stiggelbout gooide voor het team van Vliegveldrestaurant Texel games van 222 en 212 pins, wat over vier games een serie opleverde van 782 pinval. Bij de jeugd viel het team De Killers op. Marinus Mets gooide een game van 153 pins, terwijl zijn maatje Mike Hoekstra een game van 137 pins no teren. Ook Henk Grootjen van Taxi Grootjen was met een game van 141 pins op dreef. Uitslagen Arch. Bur. Honingh-Cmema Texel 5-0; Verhuurbedr H Bruinmg-Vliegveldrest. Texel 0- 5; App verh. Land en Zeezicht-TCA Oosterend 1 -4; Loonbedr Plaatsman-Op de Steenenplaats 1-4; Swirl's IJssalon-Kraanverhuur Kager 0-5; Primera Mets-Dumrest Juliana 1-4. Jeugd: Het Speelkwartier-De Ducky's 3-1; De Killers-Taxi Grootjen 4-0; Steakhouse Eiland- Hordifood 0-4. Het terrein ten oosten van het Molenmieland in Oudeschild, waar de eerste fase van het nieuwe bedrijventerrein wordt aangelegd, bevat geen archeologische bijzon derheden. Aanvullend onderzoek is dan ook niet nodig, zodat de bestemmingsplanprocedure ver der kan worden afgewikkeld. Archeologisch onderzoek is in veel gevallen verplicht als een gebied is aangewezen voor welke vorm van bebouwing dan ook. In Oudeschild is in eerste instantie een zogeheten karterend onderzoek uitgevoerd, waarbij op 22 plaatsen boringen wer den gedaan. Daarbij bleek dat in het zuidoostelijke deel van het gebied op relatief geringe diepte dekzand te zit ten. Omdat de praktijk heeft geleerd dat dit vroeger hoger gelegen pekken waren waar zich soms mensen ves tigden, zijn in dit deel nog eens 17 boringen uitgevoerd. Daarbij werd echter mets gevonden. Bij voldoende belangstelling gaat dinsdag 8 januari een serie toneel lessen voor senioren van start, geor ganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) en de Muziek- en Dansschool Texel. De cursus is zowel bedoeld voor iedereen die wil kennismaken met toneelspelen, als voor meer ervaren spelers, die meer willen leren over improviseren. Sa men spelen en samenspel staan cen traal. Aan de orde komen onder meer bestaande teksten, improvisatie, ei gen inbreng (bijvoorbeeld herinnerin gen) en het trainen van de fantasie. Docenten zijn Hans Oosterhaven en Els Wennekendonk. De cursus wordt gehouden in De Buureton en bestaat uit tien lessen van een uur Om ieder een die deze cursus wil volgen de mogelijkheid te geven mee te doen, zijn de kosten (46 euro) zo laag mo gelijk gehouden. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij de SWOT, Molenstraat 2,1791 DL Den Burg, tel. 312696. Nieuwtjes bereiken de redactie langs vele wegen. We worden er op straat over aangesproken en ook verjaardagen staan bekend om de grote stroom die er wordt verkondigd. We zetten echt niet alles meteen in de krant, dus vrees niet. Maar toen ik op de verjaardag van een vriend vorige week stellig hoorde beweren dat iemand die voor f55.000,- aankopen had ge daan op de Lionsveilmg niet had afgerekend, werd van mij verwacht dat ik navraag zou doen. Eén tele foontje naar organisator Jan Bloem was voldoende om het gerucht te ontzenuwen. Binnen een paar dagen had de man in kwestie af gerekend. Gelukkig voor ons blij ken veel andere tips wél op waar heid te berusten, want hoe zouden we anders onze kolommen moe ten vullen. Want er bestaat geen Texelse variant van het ANP, dat het nieuws op een presenteer blaadje aandient. Overigens mer ken we dat er de laatste tijd een opvallende tendens waarneem baar is in de rubhek 'Bednjvigheid'. ondernemers willen er pas iets over kwijt als de akte de notaris is gepasseerd. Ons. en waarschijnlijk ook u als lezer, komen dergelijk nieuwtjes doorgaans veel sneller ter ore. Als we zo'n ondernemer bellen, is het vaak even stil. 'Het is nog niet rond, en zolang dat niet het geval is, kan er nog van alles mis gaan. Dus nu nog maar even niet in de krant', worden we afge scheept. Koudwatervrees natuur lijk, want in 99,9 procent van de gevallen gaan de deals wel dege lijk door. De praktijk is nu nog dat we keung afwachten, tot de betref fende ondernemer zich meldt met de boodschap dat de handteke ningen zijn gezet. Met als resultaat dat het verhaal in de krant ver schijnt op een moment dat zeker de helft van Texel al op de hoogte is. Vanuit nieuwsoogpunt zeer frus trerend en wellicht wordt het tijd om maar eens wat brutaler te wor den. Maar of ons dat in dank zal worden afgenomen. Aankondigingen, persberichten, ingezonden brieven, of andere me dedelingen bereiken ons ook via de telefoon, per fax, via e-mail of nog heel ouderwets: per brief. Zo als gisteren toen onze eigen wet houder Peter Bakker een A4-t/e door de bnevenbus schoof. Het is volgens mij niet zijn wijk, maar goed De brief handelde over eventuele woningbouw op de plek van garage Reij en was onderte kend door Jaap Vlaming en Arthur Oosterbaan van GroenLinks. Doo - gaans stapt dit duo zelfverzekerd binnen om notities en andere po litiek getinte stukken op de balie te deponeren, maar ditmaal lieten ze dit over aan Bakker. De bnef begon met: 'Geacht College' 'Peter bracht dus een brief rond die aan zichzelf was gericht', grapte mijn collega Joop. In de brief stellen Oosterbaan enVlammg lastige vra gen aan b en w, conform het ad vies dat onze eigen burgemeester aan de raad heeft gegeven, zodat het allemaal wat spannender wordt. Een goede journalist wenst een degelijk antwoord. Dus belde ik met de ambtenaar waarvan ik meende dat deze terzake kundig was. 'Geen commentaar luidde het antwoord.Ik was met stomheid geslagen. Nagenoeg altijd nemen de Texelse ambtenaren, en zeker deze, de tijd om ons de ingewik kelde bestuurszaken uit te leggen. Nu dus met. Ik dacht nog: ik zit toch met met Den Haag te bellen Maar nee. Ook op de volgende vraag kreeg ik te verstaan dat hij in deze hele kwestie geen commen taar mocht geven. 'Bel Piet Zoon maar, die kan er alles over vertel len. Zou het dan zo gevoelig lig gen? Maar de gemeentesecretaris, tevens lid van Provinciale Staten, zat in Haarlem. Via zijn mobiel Ik kan hier vanaf deze plek niet zoveel over zeggen Maar als je dinsdag avond naar de gemeenteraad komt, knjg je vasf en zeker ant woorden. Ik ben benieuwd. Gerard Timmerman Programma dinsdag 11 december Veld A, heren 18.30 Maarcob.-Kobeko Agrifirm 19.15 Agrifirm-CVI DGM 20.00 DGM-Tex.Autocentr. CVI 20.45 OSG-Teso Tatenhove 1 21.30 Slock-Tatenhove 1 Paal 28 22.15 Sportshop 2-Paal 28 Slock Veld B, gemengd/heren 18.30 Beverdam-Lindeboom De Wit 19.15 De Wit Inst.-Fitt SI. Beverdam 20.00 TX Kossen Horeca-LenR Fitt 20.45 De Wit-Tatenhove 2 TX Kossen 21.30 Nioz-Rabo Cocky's Kapsalon 22.15 Twaalf Balcken-Cocky's Rabo Veld C, dames 18.30 Westerl.-Eierl.H. Durper Drup 19 15 Natuurwinkel-DurperD. Eierl.H. 20.00 Nokanto-B&BvdVis Sportshop 20.45 Klif 12-Sportshop B&B vdVis 21.30 Wessels-SI. I. de BoerTimmer 22.15 Haarstudio-Timmer Wessels Wedstrijdleiding Edith en Kees (tel. 313363/310221) Uitslagen 4 december OSG-CVI0-3; Grooten Slock-Teso 3- 0. Maarcobouw-Tex. Autocentrale 3- 0; DGM-Tatenhove 1 1-2; Sportshop 2-Kobeko 3-0; Cocky's Kapsalon- Paal 28/De Krim 0-3; Kevermuseum De Bocksberg TX Kossen Horeca 2- 1; De Wit Installatietechniek-Zand bank 2-1; LenR-Rabo 3-0; Slagerij Beverdam-Tatenhove 23-0; Super de Boer-Twaalf Balcken 1-2; Haar studio-Slagerij lepe de Boer 2-1; Klif 12-Westerlaken 1-2; Eierlandsche Huis-Durper Drup niet gespeeld; NBC Eelman Partners-Milly's 3-0; Wiersma Meubelen-Salon Martine/ De Oorzaak 3-0; De Krim-De Rival 3-0. Jaap en Theo Witte hebben dank zij hun overwinning in de tiende ronde van de competitie van Klaverjasclub Den Burg hun plaats in de top drie heroverd. In de tweede periode blijft het razend spannend. Frans Stark en Bas Tromp voeren nu het periode klassement aan. De invallers drukten een duidelijk stempel op de tiende ronde. De zieke Jaap Witte moest zich laten vervan gen door Rosa Harbers. die er samen met Theo Witte stevig op los scoorde. De 7325 punten waren voldoende voor de rondewinst. De gebroeders stijgen bijgevolg van de vijfde naar de derde plaats in het algemeen klasse ment Ook Lieuwe van der Veen moest deze week verstek laten gaan. Hij werd uitstekend vervangen door een andere kaarter met veel ervaring; Roel de Zwart. Samen met Hans Westdorp speelde de invaller 7049 punten bijeen en dat was goed voor de tweede plaats Van der Veen en Westdorp houden de leiding in het algemeen klassement stevig in han den Ook voor de tweede penode lijkt dit duo weer hoge ogen te gaan gooien. Cees Vinke en Gerrit Smit waren ook weer eens als vanouds op dreef. Zij behaalden 6929 punten. Zij winnen daardoor een plaats in het algemeen klassement en staan nu twaalfde. Bij Gerda en Freek Veeger blijft wissel valligheid troef Goede resultaten worden afgewisseld met minder ge lukkige avonden. Deze week zat het duo met een score van 6891 punten weer eens aan de goede kant van de score. Zij stijgen van de veertiende naar de dertiende plaats in het klassement. Marja en Martien Bakelaar behaalden de vijfde plaats met 6815 punten. Zij werden met deze score het snelst stijgende kop pel van de week. Ze boekten vier plaatsen winst en staan nu vijftiende Het aantal marsen was vooral dank zij Wil Maas en Dini Winters (die er in de eerste zestien beurten alleen al vier speelden) met 51 nog niet eerder zo hoog. Het gemiddelde was met 6250 goed. In de competitie begint de beslissing zich nu al af te tekenen Als Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp zo blijven doorgaan is de strijd dit jaar vroeg beslist Zij staan inmiddels bijna 2.500 punten los van de meest directe concurrenten, Fenny en Rob Caspers. Jaap en Theo Witte volgen op grotere afstand. In de tweede periode bewijzen Frans Stark en Bas Tromp dat je met regel matige scores ver kunt komen. Zon der een echte uitschieter staan zij in middels met kleine voorsprong eerste in de tweede periode. De verschillen zijn echter nog klein; in theorie kan de nummer tien nog gemakkelijk periodekampioen worden. Ordners met op de omslag allerlei afbeeldingen van Texel. Het plan is afkomstig van Ben Zegeren van kantoorvakhandel Langeveld de Rooij, die voor dit idee een gewillig oor trof bij foto-amateur Jan Bot. Het resultaat is een fraaie map. die aan de voor- en achterzijde en op de rug is voorzien van sfeervolle Texelse plaat jes. En aan de binnenkant met vier ringen om de paperassen mee te rangschikken. De ordner kost tot 31 december 19,95, daarna tien Euro, omdat Zegeren er naar eigen zeggen anders op moet toeleggen. Vijf gul den van dat bedrag komt ten goede aan het onderhoudsfonds voor het project Instrumentale Muzikale Vor ming op de Texelse basisscholen. Pieter van der Vis heeft zondag de Sinterklaasrit van de MAB-club op zijn naam geschreven. Voor deze rit kwamen 43 auto's aan de start. Er was geen onderscheid gemaakt naar klasse, iedereen reed de zelfde rit. Anne en Trudy de Vries hadden voor de gelegenheid een erg makkelijke rit uitgezet, waardoor alle deelnemer aan de finish kwamen. De rit starttt bij de firma Schoenmaker aan het Wezenland in Den Burg en ging via de Hallerweg richting De Waal. Via de Staart en De Koog werden de Den nen aangedaan, waar Zwarte Pieten de tijdcontrole vemchtten. Na een rondje door het bos reden de deelne mers richting Den Burg. Op het par keerterrein bij de oude LTS lag de finishlijn. Sinterklaas verrichtte de prijsuitreiking in hotel De Lindeboom. Voor de kinderen had hij een cadeau tje. Pieter van der Vis, die slechts één strafpunt opliep, mocht de eerste prijs in ontvangst nemen. Siep Schellinger incasseerde twee straf- punten en werd tweede, Marcel Kooger kreeg er drie en werd derde. Extra prijzen waren er voor de deel nemers die onderweg het juiste aan tal klompen en mijters hadden geteld. De familie Praamstra kwam tot 99 en dat bleek helemaal goed. Jan de Wit en de familie J. Abma kwamen tot dezelfde score.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7