Volksfeest nummer één teso Agenda Excursies Kerstbingo Foto's en glas in Langewaal Lezing over archeologie Skatepark-jongeren gaan 'Dansen op een vulkaan' karungHxel goe an Duin Voorspeeluur Jufrouw Minoes is kat geweest Hoogwater te Oudeschild 1000 Hl2 Cabaret-café Casino Royaal Folk-avond S&Ssö Rebecca en gemeente voor bestuursrechter TEXELSE g COURANT Plil7.il DEN BURG ^^|an Keijser Kampeercentrum «CM"*.*. spelletjes ZEEHONDEN ZIEN Tesselhuus wil nieuwe berging voor opslag VRIJDAG 7 DECEMBER 2001 Zondag 9 december: In de Slufter gaat om 11.00 uur de excursie 'Door het zout van de zee' van start, georganiseerd door Staatsbosbeheer. Opgave en inlich tingen bij EcoMare, tel. 317741 Dinsdag 11 december: Bij chocolaterie A Looyer, Spinbaan IA in Den Burg, worden van 14.00 tot 16.00 uur demonstraties bonbons maken gegeven en kunnen bezoekers ook zelf aan de slag. Deelname kost 25,-. Voor groepen vanaf tien personen geldt een groepstarief. Aanmelden en inlichtingen: tel. 313 179. Woensdag 12 december: voldoende deelname begint om 14.00 uur een rondleiding door de Geul. Aanmelden en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Leerlingen van Muziek- en Dansschool Texel die zich bekwamen op slagwerk, piano en cello laten donderdag 13 december hun vorderingen horen tijdens een voorspeeluur. Deze vindt plaats in de speciale ruimte in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg en begint om 19.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. Met het afscheid van Sinterklaas begint het gros van de Nederlanders alvast vooruit te blik ken naar kerstmis en oud en nieuw. Zo niet op Texel, waar het op 12 december te vieren Ouwe Sunderklaas nog steeds volksfeest nummer één is. Een feest waarvoor verjaardagen, vergaderingen en andere bijeenkomsten moeten wij ken en waarvoor menigeen de bekende kater van een dag later zonder morren op de koop FHmnieuws Texelaars die het leuk vinden om met het hele gezin naar de bioscoop te gaan en 'Harry Potter' al hebben gezien, kunnen deze week terecht voor 'Minoes', een nieuwe Nederlandse familie film, naar het boek van Annie M.G. Schmidt. Het verhaal gaat over ene Tibbe, beginnend jour nalist bij de Killendoornse Courant. Eigenlijk is hij te verle gen om een goede journalist te zijn en ontslag hangt hem dan ook boven het hoofd, maar zijn cheffin geeft hem nog één kans. Terwijl Tibbe tobt waarover hij een goed verhaal kan schrijven, ontmoet hij de merkwaardige juffrouw Minoes. Zij is naar eigen zeggen vroeger kat geweest en gedraagt zich inderdaad nogal 'kats': ze spint, geeft kopjes, slaapt bij voorkeur opgerold in een doos en kan met katten com municeren. Tibbe heeft eerst zo zijn twijfels over deze dame, maar als zij hem dankzij haar contacten met katten aan het exclusieve nieuws helpt waarmee hij zijn baan kan behouden, besluit hij haar als assistente aan te nemen. Als tegenprestatie krijgt zij gratis kost en inwoning. Op een dag ontdekken de katten dat meneer Ellemeet, fabrieksdi recteur en geliefd weldoener, vooral een boosdoener blijkt te zijn. Als juffrouw Minoes ervoor zorgt dat Tibbe de duistere zaak jes van meneer Ellemeet publiceert, keert de gehele bevolking van Killendoorn zich tegen de journalist. Tibbe weigert zijn bericht te rectificeren en wordt op staande voet ontslagen. Dit laten juffrouw Minoes en haar 'persdienst' niet op zich zitten... Voor de liefhebbers van avontu ren- en actiefilms is er 'A knight's tale', geïnspireerd op de beroemde Middeleeuwse verha len 'The Canterbury Tales' Hoofdpersonage is ridder William, die na het overlijden van zijn meester samen met zijn vrienden Roland en Wat op weg gaat Op hun reis komen ze een onbekende schrijver tegen, Chaucer. William, die officieel geen ridder is, dwingt de schrij ver de documenten te maken die hem de titel bezorgen. Met die in zijn bezit gaat de jongeman zich bewijzen als een echte ridder. Een enorm succes is de opnieuw geprolongeerde film over Harry Potter, die in twee versies wordt vertoond: de originele Engelse, die in het Nederlands wordt ondertiteld en 'Harry Potter and the philosopher's stone' heet, en de Nederlands gesproken 'Harry Potter en de steen der wijzen'. De inmiddels wereldberoemde personage belandt daarin op Zweinsteins Hogeschool voor Hekserij en Hocus-Pocus, leert alles over bezemstelen, toverdranken en monsters en moet het opnemen tegen Voldemort, 's werelds meest gevreesde magiër, die jaren gele den al eens een moordaanslag op hem pleegde. Het verhaal is erg spannend en hoewel de film wordt aangekondigd als 'familie film' wordt ouders en verzorgers aangeraden kinderen van jonger dan zes jaar niet alleen te laten kijken. voor een 'sneak preview'. toeneemt. Het is immers maar één keer per jaar Ouwe Sunderklaas.. De tradities zijn niet in alle dorpen precies dezelfde. Zo wordt in De Cocksdorp in huiskamers 'gespeuld', gebruikt men daarvoor in Den Hoorn min of meer openbare ruim tes en begeven de speulers in de andere dorpen zich op straat Wat alle dorpen bindt is de wetenschap dat Ouwe Suderklaas dé gelegenheid is om verstopt achter een masker (Texelaars spreken van 'grim') de misstappen van andere eilanders aan de kaak te stellen. Dat de één dit op fijnzinnige wijze doet, de ander er met de botte bijl op inhakt en weer een ander alleen maar wil vermaken, maakt de verschillen wel groter, maar het principe niet anders. Dit jaar vindt Ouwe Sunderklaas op een doordeweekse (woens)dag plaats. Dat betekent waarschijnlijk dat gerekend kan worden op een ouderwets 'besloten' viering, zonder al te veel pottenkijkers van de overkant. De keerzijde van de medaille is dat sommige studenten en andere oud-Texelaars er niet bij kunnen zijn, al bereiken uit die hoek vertrouwde geluiden het eiland dat een dag spijbelen of ver lof dan maar uitkomst moet bieden. En dat betekent dan weer dat deze fanatiekelingen extra hun best zul len doen om er een geslaagd feest van te maken. Hoewel de gang van zaken in de meeste dorpen wel bekend zal zijn, brengt de Texelse Courant voor de niet-ingewijden komende dinsdag een overzicht met de programma's en de juryadressen in alle dorpen In Cinema Texel draaien de Nederlandstalige versie van Harry Vijfenvijftigplusser kunnen woens dag 12 december in dienstencentrum De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg) meedoen aan de welbekende Kerstbingo, georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel Naast veel gezelligheid heeft dit evenement ook leuke prijzen te bieden. De bingo begint om 14.00 uur Deelname kost ƒ10,-; de spelers krij gen voor dat bedrag tevens een kopje koffie. Gezien de te verwach ten belangstelling raadt de organi satie de deelnemers aan op tijd aan wezig te zijn. Foto's van Kees Vlaming uit Oosterend en 'Kerstkastjes' van Hennie Elzinga uit De Waal vormen samen de nieuwe expositie in Galerie Langewaal. Vlaming gebruikt een speciale techniek om een winterse sfeer in zijn foto's te Creëren. Door onderbelichting bij duisternis schept hij beelden van ijle landschappen. Wie zijn werk Potter (aanvang 12 30, 15 30 uur), de ondertitelde versie van Harry Potter (18 30 en 21.30 uur), Minoes (13.30, 16.00 en 19 00 uur) en A Knight's Tale (21.45 uur) Zondag 9 december: Vinologen Peter van Ee en Maarten Zilverentand verzorgen een proeverij van Champagnewijnen in restaurant Bij Jef in Den Hoorn. Deelnemers krijgen diverse soorten en een driegangendiner geserveerd. Deelname kost ƒ125,-. Reserveren via tel. 319623. In Cinema Texel draaien de Nederlandstalige versie van Harry Potter (aanvang 12.30, 15.30 uur), de ondertitelde versie van Harry Potter (18.30 en 21.30 uur), Minoes (13.30, 16.00 en 19 00 uur) en A Knight's Tale (21.45 uur). Maandag 10 december: In Cinema Texel draaien de onderti telde versie van Harry Potter (aanvang 20.00 uur) en Minoes (20.30 uur) Dinsdag 11 december: De gemeenteraad komt om 19.30 uur in het raadhuis bijeen voor de maandelijkse vergadering. Om 20.00 uur begint in Tusse de Banke een bijeenkomst van de afdeling stambomen van de Historische Vereniging. Tezelfdertijd wordt een bibliotheekavond gehou den. In Cinema Texel draaien de onderti telde versie van Harry Potter (aanvang 20.00 uur) en Minoes (20.30 uur) bekijkt, 'voelt' als het ware het koude mistige novemberweer en de stilte die in deze tijd op Texel heerst. Ook Elzinga maakt winterse landschappen, maar hij doet dat in glaslagen. De 'Kerstkastjes' vallen volgens hem zelf meer onder de noemer 'curiosa' dan 'kunst', 'maar ontlokken een glimlach en een drang naar gezelligheid'. De galerie in De Waal is in december geopend op vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Van 27 december tot en met 6 januari kunnen bezoekers er dagelijks terecht. Tot half maart is een bezoek daarna mogelijk op afspraak. Op verzoek van IVN Texel houdt amateur-archeoloog Govert van Noort uit Den Burg maandag een lezing over archeologie op Texel. Van Noort staat erom bekend dat hij veel over het verleden van het eiland en z'n inwoners kan vertellen. De lezing vindt plaats in de Jozefschool in Den Burg en begint om 20.00 uur. ledereen is welkom, de toegang is gratis. Meer informatie is verkrijgbaar via tel. 313582. Veerdienst TESO verzorgt dit week einde geen extra afvaarten. Er wor den geen wachttijden verwacht. Nadere informatie kan worden ver kregen via tel. 0222 - 369600 of e- mail info@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eigen website: www.teso.nl. Vr. 7 0.04 en 12.20 u. Za. 8 1.04 en 13.15 u. Zo. 9 2.14 en 14.40 u. Ma 10 3.25 en 16 10 u. Di. 11 4.45 en 17.30 u. Wo. 12 5.50 en 18.40 u. Do. 13 6.55 en 19.46 u. Vr. 14 7.50 en 20.15 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 7 december op om 8.33 uur en gaat onder om 16.27 uur. 7 december laatste kwartier; 14 december nieu we maan, 9 december doodtij. Hotel Rebecca en de gemeente stonden afgelopen dinsdag tegen over elkaar bij de bestuursrechter in Alkmaar. Inzet was de vestiging en uitbreiding van het timmer bedrijf van Kooger en De Ridder waar de gemeente medewerking aan heeft verleend. Eigenaar Braspenning van Rebecca is het daar niet mee eens. 'We heb ben al vier keer tegenover elkaar ge staan op lokaal niveau bij de be roeps- en bezwarencommissie, nu stonden we voor de rechter.' Braspenning heeft al van beginafaan moeite met de plaats van het timmermansbedrijf. Volgens hem beeft de gemeente in strijd met de wet gehandeld door mee te werken aan vestiging aan de Laagwaalder- weg. Hij beroept zich daarbij op het bestemmingsplan van De Waal en bet stiltegebiedbeleid. 'Er is sprake van een industrieterrein in een stilte- gebied. De provincie heeft daarvoor in 1995 de regels aangescherpt. Er mochten daardoor ondermeer geen nieuwe bedrijven bijkomen op zulke bedrijventerreinen.' Het bedrijf van Kooger en De Ridder verhuisde na 1995 naar. de Laagwaalderweg. Braspenning wil dat de wet gevolgd wordt in zowel het stiltegebiedbeleid als het bestemmingsplan van De Waal. Volgens een woordvoerder van de gemeente beroept Braspenning zich op verouderde regelgeving. Toen in 1998 de bouwvergunning werd verleend, werd de bebouwingsgrens overschreden en er werd geen milieu vergunning aangevraagd. Het over schrijden van de bebouwingsgrens werd vervolgens gecorrigeerd met een artikel-19 procedure. Ondertus sen werd door een Algemene'Maat regel van Bestuur het aanvragen van een milieuvergunning door Kooger en De Ridder niet meer nodig. De bestuursrechter doet over zes tot acht weken uitspraak. Dertien jongeren van 13 en 14 jaar die horen tot de bezoekers van het centrum Time Out en het skatepark in Den Burg, zijn bezig met het instuderen van een theaterstuk. Het project staat on der leiding van Wil de Leeuw die sinds tien jaar is verbonden aan de theatergroep van Klif 12 in Den Hoorn. In dat theater-restaurant zullen de jongeren hun stuk uitein delijk ook voor publiek brengen. De gemeente steunt het project met een éénmalige bijdrage van 2.500,-. De rest komt van de Welzijnsstichting, de jongeren zelf (die ƒ30,- per persoon bijdragen) en mogelijk de provincie. Met deze theaterproductie wil men voortborduren op het succes van de musical Tsjechov, die het vorige na jaar door twaalf jongeren van 12-18 jaar op het éénacterfestival werd op gevoerd en vervolgens voor vrienden en bekenden in Klif 12 en op de uitreikingsavond van het Lokaal Compliment in Question Plaza. Deze keer komt er een betaalde des kundige van buiten aan te pas, waar door het duurder wordt en de kosten omstreeks ƒ7.500,- zullen bedragen. De Welzijnsstichting krijgt dat uit ei gen budget niet rond en had daarom 5.000.- aan de gemeente gevraagd. Daar heerste echter de opvatting dat het jongerenwerk van de Welzijns stichting betaald moet worden uit de gemeentelijke raamsubsidie en eigen inkomsten. Bij het opzetten van pro jecten moet men dus zorgen binnen dat bedrag te blijven. Het ambtelijke advies was dan ook om het verzoek van de hand te wijzen. Het college is daar echter van afgeweken. Verwij zend naar de recente 'perikelen' rond het skatepark heeft het een stimule rend gebaar willen maken en de helft van het gevraagde bedrag beschik baar gesteld. weiaar en Vrijdag 7 december: Zaterdag 8 december: In Question Plaza wordt het maan delijks Cabaret-café gehouden, waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Gasten zijn Julie Ruf en Danique Jongejan, die spre ken over de problematiek van de jeugd, dwaalgast is Jeroen van Hattum, redacteur van de Texelse Courant. De muziek tussendoor wordt verzorgd door Dirk Eelman (zang en gitaar). Aanvang 20.15 uur, de toegang is gratis. In Cinema Texel draaien de onderti telde versie van Harry Potter (aanvang 18 30 en 21.30 uur), Minoes (19.00 uur) en A Knight's Tale (21.45). jehondenrondvaart met DISCO Cgj/T^ucslian tenten, (sta) caravans, onderdelen, accessoires, gasvulstation, kampeer uitrustingen, reparaties, etc... Spinbaan 14 - DEN BURG - TEL 0222 - 313163 Vrijdag 7 december MET DE IEESTER TX35 VANUIT DE HAVEN VAN OUDESCHILD Zaterdag, zondag en woensdag 14.00 uur Sleepnetvissen. garnalen proeven en. naar de zeehonden Kaartverkoop aan de haven. Tot ziens aan boord! Telefoon 3135 45 of 06-51 52 81 74 □EN BURG AKENBUURT 14 - TEL. 313921 1 circuits Elektrokartbaan (3 t/m 8 (aar) Circuitbaan (vanaf 6 jaar) (525 meter lang. 7 meter breed) Kantine I terras Midgetgolf I speeltuin Appartementenhotel - Restaurant - Brasserie Hét adres voor uw feest(je) of bruiloft Ook Oud-Hollandse Bakkenweg 16 - Den Hoorn tel 315541 (bij de Fonteinsnol) met Pip Barnard en Janine de Bruin waarin het Texelse nieuws op ludieke wijze besproken en bezongen word. Aanvang 20.15 uur toegang vrij Vrijdag 21 december incl. speelmunten, drank en hapjes Aanvang 21.00 uur, einde 00.00 uur toegang 75,- DE WITTE ZEEHOND Afvaart op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag om 14-00 uur Bij voldoende deelname. Kaartverkoop: Souvenirwinkel 't Haventje. Oudeschild. Tel. 313806 of 06-51105775 Fax 315097 Zondag 16 december OP DE WADDENZEE met de Schotse formatie Iron Horse Aanvang 20.30 uur, toegang 20.- De huidige bergruimte van het Tesselhuus is te klein en te slecht van kwaliteit. (Foto Jeroen van Hattvm) Het wachten is nog even op één bezwaarmaker. Onderneemt die geen verdere stappen, dan kan het Tesselhuus in De Koog beginnen met de bouw van een nieuwe berging. De bezwaren die een achterbuurman aan de Orchismient had ingediend, zijn ongegrond verklaard door burge meester en wethouders. Het Tesselhuus wil een nieuwe berging maken, omdat het huidige schuurtje achter het huis te klein en te slecht van kwaliteit is. De bouw laat echter op zich wachten omdat er bezwaar werd ingediend tegen de bouwplannen. De nieuwe berging krijgt een opper vlakte van 32 vierkante meter. Ook wordt een veranda met een opper vlakte van zestien vierkante meter naast de berging geplaatst. Volgens Joke de Boer is de berging onder meer nodig voor de opslag van twee til-liften. 'Die staan nu in de gang van het Tesselhuus. maar daar staan 's avonds ook alie rolstoelen en die worden ook steeds groter. Daarnaast willen we in de nieuwe berging een elektrische po-spoeler plaatsen. Dat is weer beter voor de hygiène Een reserve hoog-laagbed, mondvoor raad, fietsen, tuingereedschap en de barbecue moeten een plekje krijgen in de nieuwe ruimte en er komt een keukenblok om spullen schoon te maken. Er komt een zoldertje dat wordt ingericht als archiefruimte. De veranda is bedoeld voor mensen slecht tegen de volle zon kunnen. Drie of vier mensen kunnen er straks in elektrische rolstoelen naast elkaar zitten. De bouw wordt betaald van een erfenis die het Tesselhuus ont ving van een Texelaar. De achter buurman was niet bereikbaar voor commentaar.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 9