pas na verkiezingen Appartementen 'Spyk' en Grabowski hoeven niet te worden gesloopt Euro 's wachten op nieuwe eigenaars Ecotax op energie uit waterkracht lijkt van de baan HEMA Besluit windmolens Cjroen Twartsjexelsm het harL, Wij wensen u... GroenLinks:Nu te kleine meerderheid v Uw Kerst- en t Nieuwjaarswens TEX ELSEs^COURANT Brandweerauto's wellicht tijdelijk naar garage Reij Toch waterkrachtcentrale in Marsdiep Bibliothecaris Gestolen scooter in brand gestoken i Albert Heijn SUPER DE BOER pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11637 DINSDAG 11 DECEMBER 2001 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82 besluitvorming over de even- ele komst van windmolens wordt goed als zeker over de verkie- ngen heen getild. Dat gebeurt ider andere op verzoek van [oenLinks. 'Om zo'n gevoelig oderwerp er met een meerder- iid van acht tegen zeven stern en door te jassen, dat stuit me gen de borst', aldus raadslid rthur Oosterbaan. Ook wethou- r Schilling (Ruimte, Wonen en onomie) voelt er niets voor om ig vóór de verkiezingen een adsbesluit over windmolens te rceren. opmerkelijk gebaar van toenLinks. In november gaf de frac- nog aan windmolens te willen toe- aan in polder Het Noorden en op bedrijventerrein in Oudeschild. Na Dop van de bewuste commissie- rgadering constateerde de partij hter de kleine meerderheid een te inkele basis te vinden voor besluit- ming. Oosterbaan: 'Dit onderwerp enorm gevoelig. De steun voor ndmolens wordt steeds kleiner, ook onze achterban. Ik ben er de laat- ïtijd veel over aangesproken en de leste mensen zijn tegen. Je kunt geen opinieonderzoek noemen, aar het is nooit leuk om een besluit met zo'n kleine meerderheid door krijgen. Zeker met over dit onder- ■rp. Met zoveel tegenstanders zou ne ontzettend bezwaard voelen als raad nu nog even besluit windmo- is te plaatsen. En om eerlijk te zijn: zie ze er nog niet één-twee-drie knen.' Landschapszorg Werkgroep Landschapszorg (WL) erpreteerde de houding van GroenLinks als een keerpunt in het standpunt over de windmolens. 'Ze zijn om, we hebben er een borrel op gedronken', meldde een zegsman van WL, de groep die zelf fel tegen standers is van de turbines. 'Ze mo gen zoveel borrels drinken als ze wil len, maar GroenLinks is echt niet van standpunt veranderd', reageerde fractievoorzitter Jaap Vlaming fel. 'De laatste brief van de werkgroep was van een dermate bedenkelijk, niveau dat ik voorlopig met ze ben uitge praat.' Oosterbaan: 'WL stelt zich in deze kwestie uiterst zwart-wit op. Als mensen zeggen dat een rij windmo lens langs de dijk van Het Noorden de doodsteek is voor het toerisme op Texel, dan ben ik klaar met hen. Ze tonen geen enkel begrip voor de ar gumenten van de voorstanders. Ter wijl die wel begrip tonen voor de te genstanders.' Oosterbaan geeft aan dat zijn partij voorstander blijft van een rij windmolens in het zuidelijk deel van de polder Het Noorden en op het bedrijventerrein in Oudeschild. Maar zo expliciet komt het met in het verkiezingsprogramma te staan. Daarin staat dat Texel op een verant woorde manier met energie moet omgaan en dus moet proberen duur zame energie op te wekken. De ma nier waarop blijft in de midden. Daar mee wordt het er voor de kiezers met duidelijker op. Oosterbaan: 'Kiezers die de absoluut willen hebben dat er windmolens komen, moeten niet op GroenLinks stemmen. Kiezers die zekerheid willen dat er op hun land windmolens komen, moeten ook met op ons stemmen. En degenen die absoluut niet willen dat er waar dan ook op het eiland windmolens ko men, moeten ook bij een andere partij zijn.' Vlaming legt uit dat zijn partij met te gen elke prijs windmolens wil. 'Als er een goed alternatief is, dan ben ik wel bereid af te zien van windmolens.' Oosterbaan: 'Alternatieven zijn prachtig, maar ik zie voorlopig geen wonderen gebeuren. Bovendien: windmolens zijn geen horrordingen die hier nooit mogen komen. Ze los sen de wereldwijde problemen door overmatige C02-uitstoot met op, maar er zitten zeker voordelen aan. Ze leveren schone energie en geld op.' Vlaming geeft aan dat het streven om Texel in 2030 voor honderd procent in de eigen energiebehoefte te laten voorzien, wat hem betreft met heilig is. 'Want dat kan ook nadelen heb ben. Het is minstens zo belangrijk om het energiegebruik te laten dalen. Want het is wel heel makkelijk om te zeggen dat we door windmolens de kip met de gouden eieren slachten, en tegelijkertijd toch gewoon door te gaan met het verbruiken van energie.' Oosterbaan: '100 procent?, ach dat gegoochel met cijfers. Moet je het gebruik door vissers nu wel of met meerekenen? We moeten met z'n allen gewoon goed nadenken over energie.' Eerder baarde Texels Belang opzien door zich tegenstander van windmo lens de verklaren, evenals D66 en de WD. PvdA is vóór, evenals het CDA, mits de locaties beperkt blijven. Wet houder Schilling 'Ik heb tijdens de laatste commissievergadering zes verschillende adviezen gekregen en ben benieuwd met welk ambtelijk advies de afdeling komt.' Sllem Bakker en Walter Grabowski uit Den Hoorn kunnen igelucht adem halen. De recreatieappartementen die zij it zonder vergunning maakten in hun gebouwen aan res- ctievelijk de Hoornderweg en de Witteweg, hoeven niet worden gesloopt. Het college heeft besloten de appar- menten te gedogen totdat er beleid is dat dergelijke bouw ogelijk maakt, samenhangend met de in de maak zijnde ructuurvisie 2020, het Natuur- en Landschapsbeleidsplan het zogeheten Herstelplan. ide agrariërs kregen de afgelopen mer een gemeentelijke aanschrij- 'g in huis waaruit bleek dat de ille- le bouw ongedaan moest worden maakt. Ze gingen daartegen in roep. Willem Bakker van 'Spyk', twee appartementen had ge- akt in zijn rietgedekte stolp aan de brnderweg, nam daarvoor advo- at Maurice Frantzen in de arm; de mlie Grabowski schreef zelf een ief. Het verweer van Bakker kwam erop neer dat het gemeentebestuur bij hem de verwachting had gewekt dat de bouw zou worden gelegaliseerd. Het was namelijk de bedoeling om in het bestemmingsplan buitengebied de mogelijkheid te bieden voor maxi maal twee appartementen in plaats van kampeerplaatsen. De apparte menten zouden dan onder het over gangsrecht vallen en in stand kunnen blijven. Gedeputeerde Staten haal- oanementenstolp van Spyk Kassier Henny Houwing van de Rabobank met de nieuwe euromunten die vanaf vrijdag per zakje gekocht kunnen worden voor een geeltje. De eurokit (staand links op de foto WOrdt gratis verstrekt. (Folo Jemen van Harrum) 'Wacht niet te lang met het opha len van de gratis eurokit'. Dat ad vies geven de Rabobank, ABN Amro en ING. Vanaf vrijdag is de set met gratis euromunten af te halen bij de banken, het postkan toor en een aantal winkels. De Rabo en ABN Amro geven er een speciaal tintje aan. Beide banken verruimen vrijdag de openingstijden van 9.00 tot 21.00 uur, zodat mensen langer de gratis mun ten kunnen afhalen. Ook worden er speciale stands neergezet in de filia len. 'Er zijn voldoende eurokits voor alle Texelaars', zegt Fenneke Krafft van de Rabobank, 'maar wacht er niet al te lang mee, want dan kan je mooi elders gaan zoeken. Op is op.' Jacques van Westen van ABN Amro verwacht dat het storm kan gaan lo pen. 'Het is gratis, dus dan weet je het wel.' Ook Hans de Leeuw van de ING Bank zegt dat het raadzaam is om op tijd te komen. De ING besteedt vrijdag geen extra aandacht aan de nieuwe munt. Dat geldt evenmin voor Fortis en het postkantoor. Hoeveel eurokits zich inmiddels op het eiland bevinden, is met duidelijk. Wel wordt gesteld dat er voldoende aanwezig zijn. De Rabo heeft er 2400 op voor raad. De gratis eurokits zijn verkrijgbaar bij ABN Amro aan de Binnenburg, de Rabobank, de ING Bank, Fortis, Combifoto, Shell, de Hema en het postkantoor in Den Burg. Bij de post agentschappen in Oosterend, De Cocksdorp en Den Hoorn liggen ze niet, het kantoor in De Koog heeft ze wel. De afgelopen dagen heeft elke Nederlander vanaf zes jaar een afhaalcoupon thuisgestuurd gekre gen. Het afhalen is niet gebonden aan een locatie, ook toensten kunnen voor hun eurokit naar één van de afhaalpunten. Vrijdag start ook de verkoop van de zogeheten consumentenpakketten met euromunten. Voor 25,- kunnen mensen zo'n zakje kopen. Deze zijn verkrijgbaar bij de banken en het postkantoor. Vanaf 1 januari kan er mee betaald worden. Volgende week beginnen de banken met het verstrekken van de bestelde eurobiljetten aan ondernemers. De Rabo krijgt er in twee weken tijd 150 op bezoek. Krafft: 'We hebben dat allemaal strak ingepland. Per onder nemer trekken we een kwartier uit. Het was niet mogelijk om te zeggen "kom maar even langs als je in Den Burg bent", want dat lukt logistiek niet. We willen ze ook meteen uitleg geven bij de nieuwe afstortformulie- ren.' ABN Amro krijgt in dezelfde periode zo'n honderd ondernemers op de koffie. Volgens Van Westen worden ook de accountmanagers van het fi liaal aan de Parkstraat gemobiliseerd bij het verspreiden van de euro's. Bij de Rabobank helpt oud-medewerk ster Liesbeth Oosterhagen tijdelijk mee. De verspreiding van de euromunten onder ondernemers ver loopt via TPG. De postgroep bezorgt ze rechtstreeks. Ondernemers waren aanvankelijk traag met het aanvragen van nieuw muntgeld via hun bank. Volgens Krafft is dat op het laatst nog allemaal vrij goed gekomen 'Velen waren eerst nog met het seizoen bezig.' De ondernemers die te laat waren met bestellen, kunnen zich volgens Krafft behelpen met het kopen van consumentenpakketjes. Ook kunnen ze vanaf 1 januari biljetten uit de pin automaat halen. Bij de Rabobank wekte de glans van de nieuwe munt aanvankelijk enig verbazing op. De ring om de munten van één en twee euro was nog niet goed te onderscheiden en de munt van één eurocent was rood. Krafft: 'Ze waren zó glimmend. Maar ze worden uiteindelijk toch wat donker der. De munt van één eurocent is nu nog rood, maar wordt net zo bruin als een stuiver.' (Advertentie) Lfrta a ba bjrt. (Foto lamiho Sakker/ den echter een streep door de deze voorgenomen appartementen- regeling en de Raad van State was het daarmee eens. B en W hadden daar weliswaar rekening mee gehou den door in de betreffende brief (van 11 maart 1997) een voorbehoud te maken, maar dat voorbehoud werd niet bevestigd toen Bakker een inspraakreactie gaf op het bestem mingsplan dat toen nog in de voorontwerpfase verkeerde. Voorbe houd werd ook met gemaakt bij de vaststelling van het plan. De toezeg ging dat de appartementen niet ver wijderd hoefden te worden omdat ze onder het overgangsrecht vielen, bleef zodoende overeind. Ook de raadscommissie voor Ruimte, Wonen en Economie had uitgesproken dat Lees verder pagina 5 De gemeente is in onderhandeling over het gebruik van garage Reij als brandweerkazerne. Raadsleden en het college hebben deze optie on langs achter gesloten deuren bespro ken. Het zou om tijdelijk gebruik gaan, omdat gedurende de bouw van de nieuwe gemeentewerf tijdelijk moet worden uitgeweken. De ge meente heeft meerdere opties, waar onder ook het gebouw waarin tot enige tijd geleden de VTB was geves tigd. De locatie 'Reij' aan de Bern- hardlaan wordt gezien als een ge schikte uitvalsbasis voor de brandweer. Het is niet bekend om welke termiin het gaat. Het college wil. gezien het stadium waarin de onderhandelingen zich bevinden, met op het nieuws ingaan, zo liet wethou der Peter Bakker gisteren weten. De bibliotheek gaat niet meer op zoek naar een eigen bibliothecaris. Biblio thecaris Ton de Kruijff van de bieb in Langedijk blijft ook volgend jaar één dag in de week werkzaam op Texel. Volgens voorzitter Dirk Terpstra be valt de huidige manier van werken goed. Pagina 2 De kans dat er een waterkracht centrale in het Marsdiep zal wor den gebouwd is een stuk groter geworden nu het Rijk lijkt af te zien van het voornemen om over de opgewekte energie ecotax te hef fen. Zou die heffing er wél komen, dan valt voor NUON de financiële basis voor de waterkrachtcentrale weg. Het energiebedrijf dreigde de overheid in dat geval een schade claim op te leggen. Het heffen van ecotax is een middel om nieuwe methoden voor het op wekken van duurzame energie door subsidie te stimuleren. Door alle elek triciteit die in waterkrachtcentrales wordt opgewekt te vrijwaren van ecotax, subsidieert de regering dus ook verouderde installaties in het buitenland. Dat is echter niet de be doeling en daarom besloten de mi nisters onlangs over alle energie die door waterkrachtcentrales wordt voorgebracht ecotax te heffen. Met als gevolg dat NUON er veel geld op zou moeten toeleggen. Een brief op poten van Texel, Den Helder en de provincie bracht het Rijk op andere gedachten. Er worden nuances aan gebracht in de regelgeving, waardoor nieuwe centrales zoals in het Mars diep gevrijwaard worden van ecotax. Deze moet wél worden betaald over energie van verouderd installaties. Het wetsvoorstel moet nog aan het parlement worden voorgelegd. 'Goed nieuws', reageerde wethouder Peter Bakker. De turbine, die in 2004 wordt gebouwd, moet 5 megaWatt aan elektriciteit opwekken, ongeveer net zoveel als een kwart van de hoe veelheid die Texel nodig heeft om in de eigen behoefte te kunnen voor zien. Vrijdagavond tegen 23.00 uur zag een voorbijganger dat in het gazon van de Luberti-school in De Koog een scooter in brand stond. De brand weer was er spoedig bij maar kon met voorkomen dat het ding geheel uit brandde. Aan de hand van het verzekeringsplaatje kon worden uit gezocht dat de 19-jarige Frank van Oosten uit De Waal de eigenaar was Die was enkele dagen tevoren met een lekke band in De Koog gestrand. Hij had de scooter (merk Honda) toen neergezet bij het politiebureau met de bedoeling later terug te keren met materiaal om de band te repareren. Hij heeft geen idee wie het voertuig daar heeft weggehaald en in brand gestoken. Hij is flink gedupeerd, want de 3-jarige scooter was nog in prima staat. Willem Kalk, bewoner van de Wilhel- minalaan, heeft bij de gemeente een alternatief parkeer- en doorstro mingsplan ingediend. Volgens hem biedt dat ten opzichte van het huidige plan veel voordelen. Pagina 5 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) De texelseÜcourant van 2.1 december wordt een sfeervolle en gezellige Kersfkrant. in de TEXELSE^COURANT? Lever t/m vrijdag i*t december a.s. uw teksrt in bij onze advertentieafdeling Spinbaan 6 - Den Burg Telefoon 36 26 00 Fax 31 11

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1